PDA

View Full Version : CSM PETROLUL PLOIESTI - un nou club !



KLMN
29th March 2007, 00:47
Consiliului Local al Municipiului Ploiesti, cu unanimitate de voturi, a votat proiectul privind infiintarea echipei de fotbal CSM Petrolul Ploiesti, ca structura distincta in cadrul Clubului Sportiv Municipal Ploiesti si afilierea acestuia din urma la Federatia Romana de Fotbal. Totodata, a fost aprobata trecerea stadionului Ilie Oana, dupa finalizarea lucrarilor de reabilitare, in administrarea CSM-ului.
Echipa de fotbal urmeaza sa se inscrie, din sezonul competitional 2007-2008, in Liga a III-a, iar la OSIM va fi inregistrata si emblema formatiei: stema judetului, incadrata de culorile galben, albastru, rosu si alb. Pasul urmator, pentru ca formatia sa poata activa intr-a treia scena a fotbalului romanesc, il constituie angajarea, in cadrul CSM-ului, a unui presedinte de sectie. Noua grupare nu are nicio legatura cu echipa care a facut istorie - SC FC Petrolul SA - care activeaza, in prezent, in Liga a II-a, aceasta evoluand, in actualul retur, la Moreni.
Ce parere aveti de aceasta decizie ? Veti sustine aceasta echipa sau veti ramane in continuare alaturi de vechea FC Petrolul Ploiesti ? Ce se va intampla cu palmaresul echipei, cele 3 titluri de campioana (dupa unii 4), doua cupe ale Romaniei ?
Astept pareri.

Lup_Galben
29th March 2007, 10:45
ma bucura faptul k un sustinator vechi al Petrolului din Pitesti posteaza un astfel de mesaj pe threadul Petrolului .
cu totii speram sa scapam de cei care conduc actualul Petrolul si singura solutie este, din pacate, infiintarea unui alt Petrolul, al ploiestenilor, al celor care au facut performanta la Petrolul si cel mai important pare a fi ca , consiliul local pune umarul la ceea ce si-a dorit ploiesteanul .
Cu totii speram infiintarea echipei si revenirea pe stadionul nostru de suflet, Ilie Oana .
Petrolul e mai presus de pasiune......e o stare de spirit !

RebelXp
31st March 2007, 13:07
Si pe mine ma bucura...e cazul sa mai aiba si Ploiestiul macar o echipa in Liga 1 si sa scapam de mafie...Petrolul e al nostru!!!

KLMN
15th May 2007, 23:50
S-a hotarat ca echipa de fotbal care va apartine municipiului, CSM Petrolul Ploiesti, sa evolueze , din sezonul 2007 -2008, in Liga a III-a, in locul Astrei. Declaratia a fost facuta public ieri, de catre primarul Emil Calota, care a mai tinut sa mentioneze atat prima functie a noii strucuri, cea de consilier pe probleme de fotbal, cat si persoana care o va ocupa - fosta glorie petrolista, Costica Moldoveanu. Formatia are ca obiectiv promovarea, in maximum trei ani, pe prima scena fotbalistica a tarii. Dupa cum avea sa precizeze tot primarul Calota, "acesta este primul pas pe care il facem pentru atingerea obiectivului, anume ca acest oras sa aiba o echipa de fotbal proprie".
La intrebarea "Cine va beneficia de palmaresul Petrolului, CSM Petrolul sau FC Petrolul SA? ", Mircea Dridea i-a gasit raspunsul: "Primariei, fiindca aceasta echipa a evoluat atat la Bucuresti, cat si la Ploiesti".
Oricum, nu palmaresul va evolua din toamna, pentru CSM Ploiesti, ci inca necunoscutii jucatori. De asemenea, inca nestiutul antrenor, chiar daca sunt vreo 45 capabili sa o duca in Liga I. Lucruri firesti de altfel, cata vreme Costica Moldoveanu avertiza: "Este un drum lung intre ceea ce dorim sa facem si ceea ce vom realiza. Pe de alta parte insa, daca nu as fi crezut in acest proiect, nu as fi acceptat functia in care m-a numit domnul primar"

N0_NaM3
16th May 2007, 10:31
Proiectul primarului
Încă de la primele cuvinte, edilul Ploieștiului a anunțat înființarea unei noi echipe de fotbal, care va fi asociată cu actuala echipă de eșalonul III, Astra Ploiești. De viabilitatea noului proiect se va ocupa Constantin Moldoveanu, iar de prezumtiva relație cu potențialii sponsori, Marian Manea. Iar bunul mers al proiectului a fost girat de domnii Eparu, Țaporea și Istrătescu. Referitor la viitorul noii echipe, s-au dat asigurări ferme că, în 2-3 ani, CSM-ul va evolua în prima ligă a fotbalului românesc. Că meciurile din Liga a III-a și cele din Liga a II-a se vor juca pe arena “Ilie Oană“, iar apoi se va evolua pe Astra. S-a vorbit despre căi juridice necesare participațiunii Consiliului Local. De transparența fondurilor ce se vor disloca de la acest for. De data probabilă a livrării primelor sume de bani, adică sfârșitul lunii iulie. De un antrenor tânăr, de o echipă de fotbaliști care să se muleze pe scheletul Astrei. De un Centru de Copii și Juniori, din vară.

tare, pe Ilie Oana ah ???

N0_NaM3
16th May 2007, 10:58
Ieri de dimineata, sala de conferinte a arenei sportive Leonard Doroftei a gazduit intalnirea mass-media cu primarul Emil Calota, garantul noii echipe de fotbal a Ploiestiului, CSM Petrolul. Pe langa edil, au mai luat loc Marian Manea (om de afaceri), Ion Eparu (consilier) si fostele glorii ale Petrolului, Constantin Moldoveanu, Mircea Dridea si Virgil Dridea.

Ambiguitati normale

In stilu-i caracteristic, cu vanatoare de pseudo-voturi, Calota a participat la o emisiune televizata, luni seara, facand aproape inutila conferinta de presa de ieri. Care a debutat frontal, cu anuntarea in stil de mare bomba a infiintarii unei noi echipe de fotbal, care urmeza a fi asociata cu actuala echipa de liga a III-a, Astra Ploiesti. Noua echipa va fi pastorita, in calitate de super-vizor, de Costica Moldoveanu, in vreme ce investitorii vor fi directionati spre ros-alb-galben-albastrii de catre Marian Manea. Fara a vrea sa fiu rautacios, sincer, nu am inteles mai nimic din cele discutate. Pentru ca, la fiecare intrebare adresata, cei de la prezidiu “explicau” total evaziv: “speram ca”, “se pare”, “asa cred”, “noi ne dorim”, “chiar nu stiu sa va raspund”! Aceasta au fost, de fapt, raspunsurile la intrebarile ziaristilor despre noul antrenor, lotul de jucatori, componenta Consiliului de Administratie, bugetul noii entitati.

Va mai aduceti aminte de Emil Stancu?

Despre aceasta ultima problema, Calota a spus: “Noi avem lunar sedinta de Consiliu Local. In iunie luam in calcul aceasta chestie cu banii iar la sfarsitul lui iulie, la cealalta sedinta, avem banii!” Domnule primar, dragi sustinatori ai acestui proiect, campionatul Ligii a III-a debuteaza pe 11 august! Pana atunci ar trebui sa faceti si dumneavoastra ceva “cumparaturi”: ba un tehnician, ba o echipa, sau, ma rog, vreo 15-20 de jucatori, ba un doctor, vreun masor, bucatar, sofer, femeie de serviciu, etc. care sa-i convingeti sa vina pe… promisiuni! Da, pe promisiunile facute lui Emil Stancu, patronul de la futsal, cel care si-a vandut bunurile personale dar si echipa, in asteptarea banilor de la Consiliul Local. Si el avea echipa in cadrul CSM-ului… Promisiunile au continuat: “Facem echipa de Liga I in 2-3 ani, jucam pe Ilie Oana meciurile de B si C iar cand vom intra in fotbalul mare, vom evolua pe Astra! Facem Centru de Copii si Juniori modern, ii notificam pe cei de la FC Petrolul sa paraseasca locatia de la Crangul lui Bot si sa vedem cum facem cu investitia acestora de la Ilie Oana, cladirile construite, bucataria, etc. Ne descurcam noi, repede!”

Afara cu Petrolul din oras!

Domnilor, vedeti ca, deja, faceti prea multe intr-un timp foarte scurt! Stadionul din centrul orasului l-ati confiscat, special pentru ca viitoarea prim-divizionara sa nu mai poata evolua in fata propriilor suporteri. Acum umblati abuziv si la actele legale prin care SC Apa Nova a inchiriat Petrolului locatia de la Crang, pentru 3 ani. Si totul, pentru ca noua structura sa foloseasca cantonamentul de acolo! Nu este cantonament la Astra? Nu sunteti acum, bine-mersi, asociati cu “dracii”? Vedeti ca acolo se poate si imbuca ceva… Sau, poate, salivati la apa rece la de Crang! Este simplu, dati-i afara pe frantuzii de la Apa Nova. Jos capitalistii! Aratati-va adevarata fata si goniti-i pe petrolisti! Cat mai departe de Ploiesti! Asa, de sanchi, nu de razbunare!

Tromboane, tromboane…

Ultima tema a discutiei s-a purtat in jurul unei viitoare societati comerciale pe actiuni, la care, pe langa cele 50% din actiuni, pe care sa le detina Consiliul Local, sa se mai adauge actionari cu acelasi cuantum. Dar asta, la nivelul primei divizii! S-a mai promis si un nou stadion, in Cartierul de Vest, dar nu-i asa ca v-ati plictisit de tromboane_ Eu, sincer, de ani de zile, contabilizez promisiunile! Si, chiar ca ajunge sa ti se faca lehamite...

nu stiu cat adevar e si aici, dar e mai realist.

Lup_Galben
21st May 2007, 11:14
"Avem coloana vertebrala, mergem in C din toamna, acasa, pe Ilie Oana"
Petrolul mai presus de toate .

Ballack_29
23rd May 2007, 13:24
Totul a fost o aberatie a lu Aburel Calotel, v-a cam facut, ras de cei care au crezut in asa ceva.....penibil sa crezi in Calota, in asa jigodie, fara cuvinte, FORZA FCM CSM XLS PETROLUL PLOIESTI :happy,

astia da suporteri ai petrolului ,VOTATI CALOTA

Lup_Galben
24th May 2007, 21:16
te inteleg k esti mai sceptic....
te inteleg k esti putin ironic...
insa, odata cu trecerea timpului te vei alatura CSM-ului, acasa, pe Ilie Oana ;)

N0_NaM3
25th May 2007, 00:09
ce frumos suna: 'acasa, pe Ilie Oanã' dar totusi...nici in calota nu trebuie sa ai incredere, stiindu`se faptul ca la anul vor fi alegeri, poate se tine de cuv.,dar D`zeu stie ce`o fi dupa aceea.

Lup_Galben
31st May 2007, 00:47
nu ne ramane decat sa speram si sa traim cu speranta.....
eu cred totusi intr-o reusita a acestui proiect cu CSM Petrolul si chiar il sustin neconditionat .

CHITU
5th June 2007, 18:26
Nume cu rezonanta in fotbalul romanesc, interesate de CSM Petrolul Prahova Ploiesti



CSM Petrolul Prahova Ploiesti, echipa care se doreste a fi a orasului, din sezonul 2007-2008, nu si-a gasit, inca, antrenor. Sau, mai corect spus, inca se tatoneaza terenul de catre unii tehnicieni, care vor sa aiba siguranta faptului ca acesta echipa, care va lua locul Astrei in Liga a III-a, nu este un simplu balon de sapun. Fapt este ca, in urma cu o saptamana, primarul Emil Calota a dat asigurarile de rigoare: "Numai un cataclism ar putea impiedica formarea acestei echipe". Ce-i drept, se anunta calduri mari in perioada iunie-iulie, cand vor fi temperaturi de peste 35 de grade, vegetatia ar avea de suferit, pe cale de consecinta si iarba stadionului din 9 Mai, dar asta nu inseamna instaurarea starii de necesitate. Consilierul pe probleme de sport, Costica Moldoveanu (in foto), ne-a precizat ca, dincolo de partea materiala - infrastructura arenei, bazele de antrenament sau cantonament - s-au facut cativa pasi si in ceea ce priveste antrenorul. In context, fosta glorie a Petrolului ne-a declarat, ieri: "Suntem in discutii avansate cu doi tehnicieni prahoveni. Este posibil ca ambii sa conduca acesta grupare, in calitate de principal si, respectiv, secund. Nimic nu este hotarat, iar pana nu vom avea acordul acestora, nu va pot da numele".
In schimb, interlocutorul nostru ne-a dat alte nume, de fotbalisti. Jucatori care ar putea evolua in Liga a III-a, chiar daca, atentie!, au jucat pana la finele sezonului actual chiar prin esaloanele superioare sau in strainatate. "S-au aratat interesati de a evolua aici, la Ploiesti, jucatori cum ar fi Daniel Chirita, Cristi Vlad si Florin Parvu. Eu nu spun ca, automat, vor veni la echipa, dar atat timp cat "tatoneaza terenul", cum se spune, inseamna ca ar fi un inceput pentru noi”. Costica Moldoveanu mai crede ca este nevoie de "garantia morala ca aceasta formatie isi va indeplini obiectivul stabilit - promovarea - in maximum trei ani, pe prima scena fotbalistica a tarii. Daca acest lucru va fi asigurat - si, personal, cred ca nu vor exista dubii in aceasta privinta - este posibil ca multi dintre fostii componenti ai Petrolului de-acum sase, sapte ani, sa revina la Ploiesti". Lor li se vor adauga, dupa toate probabilitatile, si alti jucatori care au activat, pana acum, in Liga a II-a sau a III-a, la formatiile prahovene.

www.ziarulprahova.ro

KLMN
5th June 2007, 21:25
Sa mai adaugam ca un alt ex-petrolist si-a dat acordul pentru a evolua la noua echipa. Este vorba de fundasul central Gheorghe Rohat. Nu este exclus sa vedem si alti fosti componenti ai Petrolului alaturandu-se lotului.
Se pare ca s-a ajuns la o intelegere cu ex-capitanul Petrolului, Valeriu "Vivi" Rachita de a prelua conducerea tehnica a noi infiintatei CSM Petrolul.

Lup_Galben
5th June 2007, 22:51
Fostul jucător al Stelei, Valeriu Răchită, va prelua conducerea tehnică a formației CSM Petrolul Prahova, care va evolua din sezonul viitor în Liga a treia, preluînd locul deținut de Astra Ploiești. Alternativă la divizionara B Petrolul Ploiești, care evoluează pe stadionul din Moreni, noua echipă își va disputa meciurile de pe teren propriu pe arena cea mai mare dinoraș, "Ilie Oană". Clubul va avea și sprijinul Primăriei, care, pentru campionatul următor, va contribui la buget cu circa două miliarde de lei. Ex-componenți ai Petrolului, Rohat și Cristi Vlad vor fi cooptați în lotul noii echipe a orașului prahovean.

CHITU
14th June 2007, 02:52
Desi nu sunt gata, inca, actele, stampilele si toate hartoagele care oficializeaza existenta noii echipe, CSM Petrolul Prahova Ploiesti, putem spune ca avem si o certitudine:faptul ca toti cei care s-au implicat in punerea la punct a acestui team au inceput sa puna pe roate “mecanismele”, pentru ca trupa care va evolua, acasa, pe “Ilie Oana”, sa fie pregatita in vederea primelor dueluri oficiale din Liga a III-a si… Cupa Romaniei! Chiar daca se pare ca, abia peste o saptamana, va da cu pixul peste un angajament oficial, omul care se va ocupa de alcatuirea lotului de jucatori si de intocmirea programului pre-competitional al formatiei este Valeriu Rachita (foto).

“Le promit ca vom fi ca Napoli!”

Acesta este mesajul lui Vivi Rachita catre suporterii formatiei! Fostul international ii sfatuieste pe fani sa ia exemplul fostei trupe a lui Maradona si sa preia… fidelitatea acestora, transmitandu-le ca “nu acceptam propunerea de a prelua echipa, daca nu se dorea promovarea, cat mai rapida, in esalonul de elita”. Atat in Serie C, cat si in Serie B, formatia napoletana a avut o medie de peste 50.000 de spectatori/meci. Totodata, Rachita intentioneaza ca, alaturi de Costica Moldoveanu, sa puna la punct si un redutabil centru de copii si juniori, de valoarea celor din zona Argesului.

Ex-antrenorul gruparii pendinte de SC FC Petrolul SA Ploiesti are avantajul unui suport serios, din partea principalilor sustinatori ai CSM Petrolul Prahova Ploiesti. Astfel, primarul Emil Calota, garantul acestui proiect nou, experimentatul om de fotbal Marian Manea, fostele glorii, in frunte cu Mircea Dridea, dar, mai ales, fanaticii suporteri ai echipei petroliste, sunt multumiti de alegerea facuta!

Pe ce perioada se va intinde angajamentul tau, la CSM Petrolul Prahova Ploiesti?

Avand garantia din partea primarului Emil Calota, ca proiectul este viabil, mi-am dat acordul de principiu sa ma ocup de aceasta echipa. Deocamdata, nu am semnat nimic. De-abia peste o saptamana, se pare ca ne vom aseza la masa, pentru discutii. Tot atunci, veti sti exact daca am fost numit ca antrenor principal sau ca manager general. Eu, unul, as prefera cea de-a doua varianta, pentru ca am multe idei si proiecte de pus in aplicare, la acest club.

Ai alcatuit programul echipei?

Am creionat, deocamdata, unul. Repet, pana nu avem actele oficiale pe masa, pentru a discuta punctual, nu pot da prea multe detalii. Tot ce va pot spune este ca, pe 2 iulie, se va reuni un lot largit de jucatori, din care voi alege, pana la inceputul sezonului, 24 sau 25 de jucatori. Dat fiindca timpul ne preseaza, vom efectua un program de antrenamente de cateva zile, la Ploiesti, cel mai probabil la baza de la arena “Astra”, ulterior, urmand sa mergem intr-un stagiu montan de pregatire, pentru noua sau zece zile.

Te-ar interesa jucatorii liberi de contract de la SC FC Petrolul SA?

Ma intereseaza orice jucator, care se poate incadra in planurile mele tactice si intruneste doua conditii esentiale: sa aiba valoare si caracter. Nu exclud nici vreun schimb de jucatori sau orice alta tranzactie, reciproc avantajoasa, cu cei de la SC FC Petrolul.

Spuneai ca ti-ai dori sa alcatuie sti o echipa din prahoveni. Crezi ca s-ar descurca, cu brio, un asemenea team, la esaloanele superioare?

Asta mi-as dori. Stiu ca este foarte greu, dar macar “scheletul” echipei ar putea fi alcatuit din prahoveni. Ar fi mult mai devotati zonei pe care o reprezinta. Cel putin, asa vad eu situatia.

Te-ai implicat pana si in “problema vestiarelor”, de la Stadionul “Ilie Oana”!

Nu vreau sa ma laud, dar, de-a lungul anilor, am vazut multe stadioane si, implicit, vestiare, din lume. Stiu care sunt nevoile unei echipe gazda si, tocmai de aceea, m-am implicat, pentru a se reface planul de lucru al constructorilor. Este necesara o recompartimentare acolo. Chiar astazi (n.r. - ieri), m-am intalnit cu proiectantii si reprezentantii Energoconstructiei, pentru a remedia neajunsurile. Ma bucur ca am putut interveni acum , pentru ca, daca as fi facut-o peste doua-trei saptamani, era prea tarziu!

CHITU
14th June 2007, 02:53
Mihai Mocanu:
"Am un gust amar, fiindca nu mai avem o echipa locala de calibru"

Dupa ce, saptamana trecuta, v-am prezentat un amplu material cu cel mai bun fundas stanga al Romaniei, din toate timpurile, Mihai Mocanu (foto; primul din dreapta, sarbatorind pe gazonul de la arena "Ilie Oana", alaturi de Eduard Iugas, Mircea Dridea, Virgil Dridea, Mihai Ionescu si Octavina Dincuta, trei decenii de la victoria, cu 3-1, asupra echipei Liverpool FC, in Cupa Campionilor Europeni), una dintre intrebarile adresate fostului mare international a fost si cea referitor la noua echipa a municipiului - CSM Petrolul Prahova Ploiesti.

Adversarul lui Bobby Charlton, Pele si Adamec, de la "El Mundial"-ul din Mexic, editia 1970, ne-a declarat: "Nu sunt in tema cu aceasta problema, deoarece am fost in covalescenta, dupa operatia suferita anul trecut. Cunosc in mare despre acest caz, dar nu stiu in ce conditii se va face treaba. Mai stiu ca, alaturi de primarie, sunt implicati si fostii mei colegi de la Petrolul Ploiesti: Costica Moldoveanu, fratii Dridea, Mircea si Virgil, Eduard Iuhas si altii."

Mocanu nu a ramas, insa, indiferent la faptul ca Ploiestiul in care s-a lansat ca mare fotbalist a ajuns de rasul unor "comune": "In primul rand, am un gust amar fiindca nu avem o echipa locala de calibru. La momentul actual, Ploiestiul nu mai exista nici macar in primul esalon. Asta desi - la un moment dat - erau doua formatii in oras, Petrolul si Astra. Este o situatie fara precedent, chiar dureroasa, ca un asemenea municipiu, dar si judet, cu o traditie bogata, sa nu se mai poata mandri cu o formatie de Liga I. Cred ca, daca se va manifesta un pic de rabdare si va fi vorba despre o organizare perfecta a tuturor factorilor de decizie, va putea aparea, cat mai curand posibil, o echipa cu adevarat performanta, aici. Totodata, trebuie gasite si cele mai bune mijloace de a se avansa, in esalon, si de a se asigura baza materiala, la nivelul la care se cere in prezent."

S-a impacat cu ideea

In alta ordine de idei, nu am ocolit nici subiectul legat de amputarea piciorului sau drept, Mihai "Mocky" Mocanu spunandu- ne: "Multa lume m-a intrebat despre operatie, dar am trecut, ba chiar cu mult succes, peste acest hop, din viata mea. Este o chestiune dureroasa si neplacuta, totodata, dar se putea intampla si mai rau. Am ascultat de sfatul medicului si zic ca am facut bine. Am fost ajutat de foarte multi oameni, iar cu acest prilej, am vazut cine imi sunt prietenii adevarati. Momentan, am o proteza provizorie, insa - in cel mai scurt timp -, voi primi una definitiva. Cel mai mult ma doare faptul ca nu mai sunt omul de miscare, de altadata, eu fiind obisnuit sa am o viata activa."

Ca un fapt mai putin obisnuit, pentru a se folosi, si in continuare, de masina sa - o Dacie 1310, de culoare alba -, Mocanu si-a dus-o la un service, acolo unde i s-au adaptat comenzile de acceleratie si frana, pe baza unui sistem similar celui de la motocicleta. Adica, acestea se fac, acum, manual!

Gabri3l
19th June 2007, 12:03
Obiectivele echipei:

anul 1: promovarea din Liga a III-a, in esalonul secund

anul 2: clasarea pe una dintre pozitiile I-VI

anul 3: accederea obligatorie in Liga I


Ieri, la camera de protocol din cadrul cantonamentului de la arena “Astra”, din Ploiesti, a avut loc conferinta de presa oficiala de prezentare a noii echipe de fotbal a Ploiestiului, CSM Petrolul 1952 Ploiesti.

Inaintea reprezentantilor mass-media au aparut primarul municipiului Ploiesti, Emil Calota, oamenii de afaceri Ioan Niculae si Marian Manea, “flancati” de oamenii de fotbal Valeriu Rachita, Costica Moldoveanu si Costel Lazar.

Pe rand, fiecare a vorbit despre rolul sau in noua structura, punctand, totodata, despre intentiile pe care le au, in viitor, vizavi de activitatea la gruparea la care activeaza.

Au rezolvat-o cu numele

Cel mai important anunt facut, insa, in debutul conferintei a fost cel legat de denumirea gruparii, dupa spusele celor prezenti numele de CSM Petrolul 1952 Ploiesti fiind acceptat in totalitate.

Astfel, s-a facut pe plac majoritatii fanilor care si-au exprimat doleanta vizavi de acceptarea acestui nume de catre mai-marii formatiei.

Chiar si asa, la Federatia Romana de Fotbal au fost prezentate doua variante de denumiri, CSM Petrolul 1952 Ploiesti si, respectiv, CSM Petrolul Prahova Ploiesti. Asta, pentru ca, dupa spusele lui Marian Manea, “asa ne-a fost solicitat de catre cei de la Federatie”. El a precizat, totusi, ca cea de-a doua varianta este de rezerva si ca mizeaza ca prima nu va avea probleme in a fi acceptata!

Altfel, Manea a informat ca problemele scriptice au fost rezolvate intre parti, problemele organizatorice care depinde de realizarea stampilelor si a actelor aditionale urmand a fi puse la punct in cel mai scurt timp, mai ales ca FRF ofera un termen de 90 de zile noilor structuri pentru a se pune, in atare situatii, la punct.

Au pus la punct organigrama

Primarul Emil Calota, un novice intr-ale fotbalului, a prezentat organigrama noului Petrolul, ulterior, atat el cat si Niculae subliniind importanta existentei unei echipe performante la nivelul unui judet precum Prahova, nu inainte de a arunca cateva “sageti” inspre vechea SC FC Petrolul SA Ploiesti.

Totodata, fostul boss al Astrei, prezentat drept reprezentant al investitorilor privati, a laudat parteneriatul public-privat in proportie de 50%-50% dintre el si autoritatile locale.

Pe langa Consiliul Local Ploiesti in parteneriat va intra si Consiliul Judetean Prahova, care si-a anuntat intentia de a sprijini noua formatie, ce se vrea fanion al tuturor prahovenilor!

Ioan Niculae a regretat “parteneriatul” cu actualii bosi de la SC FC Petrolul SA, pus in practica in vara lui 2003, specificand, insa, ca are, de acum, alte pretentii de la noua echipa care va beneficia, fara nicio pretentie materiala din partea sa, de toata baza materiala detinuta de el, precum si de un ajutor financiar consistent. Totodata, a vorbit si despre reprezentarea suporterilor in Consiliul Director, precum si despre viitoarea componenta a Adunarii Generale, alcatuita din trei reprezentanti ai partenerilor privati si tot din trei ai celui public.

Ori la bal, ori la spital!

Inainte de a pleca la treburile lui, Calota a dat asigurari ca indiferent de configuratia politica din fruntea judetului si a orasului, proiectul este unul de lunga durata, “niciun partid sau politician neputandu-se opune deciziei Consiliului Local si existentei CSM”.

Edilul-sef a pomenit ceva si despre intentiile Consiliului Local si ale celui Judetean de a realiza un stadion nou, la sud sau la vest de Ploiesti, insa, intentiile bune mai au hat pana sa fie finalizate.

Primul punct pe lista sa, in anul viitor, va fi, insa, aducerea la standarde europene a cantonamentului de la Crang. Ulterior, presedintele proaspatului Petrolul, Marian Manea, a vorbit, alaturi de Valeriu Rachita, despre natura atributiilor tehnice ale acestuia, care pe langa faptul ca va pregati echipa, in Liga a III-a, se va ocupa de coordonarea activitatii la toate team-urile clubului, asemeni unui manager general din fotbalul englez. Interesant este ca in cazul neindeplinirii unuia dintre aceste obiective, nu doar directorul tehnic Valeriu Rachita va plati cu… postul, ci si intregul Consiliu Director!

La ora trialurilor

Referitor la lotul de jucatori care va aborda noul sezon nu se cunoaste decat ca antrenorul Rachita va miza decat pe cinci sau sase jucatori ai fostei Astra. In rest, sunt aproape finalizate dezbaterile cu alti 4-5 fotbalisti.

Tehnicianul, care isi doreste un lot de 24-25 de jucatori, dintre care trei sa fie portari, iar sase - juniori a si batut in cuie primul trial pentru suplimentarea lotului.

Trialul va avea loc vineri dimineata, de la ora 11.00, la arena “Astra”.

Nici Costica Moldoveanu, omul care va avea in grija centrul de copii si juniori nu va sta cu mainile in san, joi dimineata, la ora 10.00, la baza de la “Prahova” fiind asteptati toti pustii care vor sa “pupe” un loc la Petrolul 1952!

In alta ordine de idei, Valeriu Rachita, care va colabora cu Daniel Dumitrache si Dumitru Jipa, in calitate de “secunzi”, a structurat prima parte a programului echipei in inter-sezon. Astfel, pe 2 iulie, este programata reunirea lotului, iar in perioada 5-14 iulie, va avea loc un cantonament montan, prilej cu care se va sustine si primul meci de pregatire. Pe 18 iulie va avea loc si debutul oficial al Petrolului 1952, cu prilejul unui meci contand pentru Cupa Romaniei. Pana atunci, se vor mai fi rezolvat toate problemele legate de componenta lotului de jucatori.

Structura Consiliului Director

Presedinte: Marian Manea

Director general departament economic-financiar: Dorina Radu

Director tehnic: Valeriu Rachita

Director de dezvoltare: Costica Moldoveanu

Director sportiv: Costel Lazar

Baza materiala a CSM Petrolul 1952
Stadioane: “Ilie Oana”, “Astra 1”, “Astra 2”, “Prahova”
Cantonament: Crangu lui Bot

CHITU
20th June 2007, 15:08
CSM Petrolul 52 Ploiesti / Doar in vizita la Ploiesti ? / Vine si Dan Dorobet?


Prezenta inedita ieri, la pranz, in orasul aurului negru, a lui Dan Dorobet, unul din (inca) oficialii lui FCM Brasov. Dupa schimbarile care s-au efectuat in aceasta vara la gruparea de sub Tampa, la mai toate nivelurile, mentinerea lui Dorobet in staff–ul administrativ al team-ului pregatit acum de Razvan Lucescu este incerta, cu doar cateva zile inaintea reunirii stegarilor. Poate tocmai de aceea, sinaianul care a cooperat, in anii trecuti, cu ambele formatii fotbalistice ale Ploiestiului si-a facut timp pentru o vizita in municipiul prahovean, in conditiile in care inca mai circula zvonuri privind o eventuala incorporare a acestuia in structurile noului CSM Petrolul 52 Ploiesti. De altfel, contactat telefonic, ieri, Dan Dorobet nu a confirmat dar nici nu a infirmat posibilitatea de a ajuta CSM-ul dintr-o pozitie de conducere. Cum fostul oficial ploiestean conducea, ieri, o masina cu numere de inmatriculare ale fostei Astra, nu pare deloc deplasat sa ne gandim ca acesta va figura, in viitorul sezon, printre combatantii noii structuri fotbalistice din Ploiesti, acceptul lui Dan Dorobet pentru aceasta colaborare putand surveni in orice moment.

CHITU
6th August 2007, 00:22
Sub ochii președintelui Lucică Rădulescu și mușchii profului de înot Edy Alexandru, CSM Ploiești le-a dat la rădăcină brazilor de la Chimia. Cum Mărgineanu n-a putut asista la partida de pe "Astra", nu ne-a avertizat nimeni că Braziul chiar poate fi eliminat din Cupă
Cadeee! Dă-te, bă, că cadeee!



După ce i-a exilat pe secefecepetroliști la Moreni, CSM Ploiești a reușit să scoată din Cupa României pe Conpet și Chimia Brazi. De la sfârșitul lui august însă, trupa lui Răchită trebuie să înceapă operațiunea de autoextracție din Liga a III-a...


Pe o vreme excelentă pentru fotbalul jucat pe ploaie și un teren îmbibat cu apă, partida dintre CSM Ploiești și Chimia Brazi, adică între dușmanul de moarte și prietenul de nădejde al SC FC Petrolul SA, a adus ceva lume în tribune. "Ce nuntă reușită!", și-a zis Edy în barba rasă. "Ce dă bani o să scoate ăștia!", a cugetat și Lucică. Calotă, și el prezent în tribună, cu un pronostic optimist, 2-0, probabil a zis ceva de voturi, dar nu l-a auzit nimeni, pentru că, din minutul unu, și-a intrat în rol galeria. Numeroasă, gălăgioasă, grăbită să-l cheme pe Alexandru la salutul stil "Galata". Cum însă Edy n-a putut coborî din lojă, au strigat fanii în locul său: "Ue, ue, ue!". Urât. Foarte urât. Din fericire, nu s-a mai dus nimeni să-i bată obrazul, ca la primul meci oficial al CSM-ului, de la Strejnic. Lumea s-a mulțumit să vadă cum echipa Ploieștiului altoiește satelitul din Brazi al trupei din Moreni, chestie care s-a întâmplat abia după patru reprize de fotbal, vreo trei de ploaie și o serie de penaltiuri.
Dar, până la penaltiuri, să vedem cine, cum și cât s-a chinuit pentru ca CSM-ul să scoată Chimia dintr-o competiție care n-o interesa absolut deloc. Sanchi! Păi, în primul rând, Vivi Răchită, care, probabil, adoarme noaptea numărându-și într-una oile (asta e, lupii sunt înregistrați la OSIM și noi ne-am întors săraci lipiți din concediu), și care a reușit să alcătuiască un unșpe mai bun ca-n prima rundă a Cupei. Au apărut Militaru și Stamate în centrul apărării, unul mai bun decât celălalt, mai precis, primul mai bun decât al doilea. Pe stânga, s-a jucat Anania, iar la mijloc, Cataramă, care s-a jucat până a făcut crampe. Copiii ăștia nu știu când să se oprească! Mult mai experimentat, Romică Ciobanu s-a păstrat pentru altădată, probabil după o înțelegere cu căpitanul Cristi Vlad, care miercuri a alergat și-n locul lui. În atac, a figurat cuplul Neacșu-Takayuki-san, oameni care n-ar putea face rău în careul de 16 metri nici unei muște, d-apoi păianjenului din poartă. Așa că, în afara primului sfert de oră, când am numărat vreo trei ocazii, CSM-ul n-a făcut decât un nou antrenament fizic cu alergări de anduranță și serii de sprinturi (mai puțin Ciobanu, v-am zis). La lucrul cu mingea, s-au evidențiat doar câțiva, adică Borz, Vlad și, după pauză, Rogozinaru, care s-a băgat cu succes și la partea de mecanică fină. La finalizare însă, cinci elevi de-ai lui Vivi au arătat că, cel puțin din penalti, au stofă de golgheter, Vlad, Borz, Ciobanu (cine zicea că n-a făcut nimic tot meciul?), Takayuki și Rogozinaru înscriind golurile unei calificări care n-ar fi fost posibile, dacă portarul Iatan (17 anișori!) nu apăra șutul lui Nenciu. Poate și d-aia fanii intrați pe teren la final l-au aruncat în sus de bucurie, o manifestare mult mai frumoasă decât cea dorită de unii la final, adică să măture pe jos cu reprezentanții unei echipe care nu mai reprezintă nimic pentru Ploiești. Și care ar trebui, prin urmare, ignorată, mai ales că, acum, avem iar o echipă a noastră.

CHITU
22nd August 2007, 12:32
Acum suntem in turul 4 al cupei , cu reale sanse sa jucam cu sclavii din dambovita...adica SC WC BERCEA SA MORENI....sa ne ajute D-zeu sa picam cu ei .pt ca se anunta al3lea razboi mondial.....:drak::headbang::drak::angry:

CHITU
24th August 2007, 13:39
CSM PLOIESTI-FCM CAMPINA...se pare ca nu am picat cu imputitii de dambovita,desi ne-am fi dorit cu totii,asta e ...Acum cel mai impotant lucru e sa trecem de turul 4..

CHITU
9th September 2007, 02:26
NOI TRANSFERURI LA ECHIPA PLOIESTIULUI

Ultima zi de transferuri, 31 august , a adus, pentru Valeriu Rãchitã, directorul tehnic al echipei din Liga a III-a, CSM FC Ploiesti, ceva mai multã liniste, în privinta lotului de jucãtori. Asta pentru cã s-a reusit transferarea a altor câtiva fotbalisti - cel mai important nume fiind cel al lui Daniel Nelu Popliacã, un mijlocas ofensiv în vârstã de 30 de ani, care a promovat, în varã, cu Gloria Buzãu, pe pe primã scenã fotbalisticã a tãrii, dar a fost... scos din lot de cãtre fostul antrenor, Ilie Stan, dupã meciul cu Dinamo, din prima etapã a sezonului.

Popliacã a mai jucat la Otelul Galati, Dunãrea Galati, FC Onesti si Petrolul Moinesti, el semnând un angajament pe trei sezoane, cu gruparea CSM-ului. În afara fostului buzoian, au mai fost perfectate si transferurile lui Cãtãlin Vlad - fost atacant la Chimia Brazi si Conpet Ploiesti. S-a ajuns, totodatã, la un acord cu Dimitrie Gafita, înaintas care risca suspendarea pe o perioadã de un an si care a decis, astfel, sã revinã la echipã.

În plus, Vivi Rãchitã mai are, acum, sub comandã si doi jucãtori strãini, ambii - atacanti, sositi prin intermediul impresarului Daniel Cãrbunescu. Este vorba despre Nweckucwu - un nigerian cu pasaport englezesc, care a evoluat la Barnett, în liga a III-a din Albion, si Xerez, în Segunda Division, din Spania. La CSM, în teste, se mai aflã si un francez, care a fost juniorul lui Reims. Verdictul în privinta celor trei stranieri urmeazã sã se dea în aceastã sãptãmânã.

CHITU
9th September 2007, 02:26
CSM PLOIESTI-SC WC II MORENI 3-0
In tribuna sa aflat si IMPUTITII:bercea si edi alexandru , care au venit sa vada cum sunt injositi de echipa PLOIESTIULUI si injurati de locuitorii PLOIESTIULUI.....Nu mare mi-a fost mirarea cand tot stadionul si chiar vivi rachita si toata echipa lui strigau cat ii tineau gura : **** BERCEA si ne aratau unde sunt ca sa ii putem injura mai bine....
nu ii mai vrea nimeni in Ploiesti pe acesti hoti ai fotbalului PH care a injosit si distrus PETROLUL si PLOIESTIUL..:angry:..

CHITU
9th September 2007, 02:27
Comisia de Disciplină a avut milă
"Scandalul de la mijlocul săptămânii trecute, în care - la meciul contând pentru Cupa României-Timișoreana, dintre CSM FC Ploiești și FC Municipal Câmpina - s-a iscat o bătaie între... băncile de rezerve, a fost ieri pe masa Comisiei de Disciplină a Federației Române de Fotbal.
După dezbateri care au durat aproape o jumătate de oră, la care au fost prezente ambele părți implicate, comisia prezidată de Marin Daniel Cernat a decis să-i sancționeze cu amenzi, ce au totalizat 4.000 de lei, pe o parte dintre cei implicați în scandal. Astfel, oficialul echipei CSM FC Ploiești, Mihai Cristache, a fost amendat cu 1.000 de lei și suspendat timp de șase luni. La fel a pățit și delegatul echipei FC Municipal Câmpina, directorul sportiv Dragoș Chițu, cel care - pentru lovitura aplicată în figură lui Cristache - a avut parte de același "meniu": șase luni în afara băncii de rezerve și 10 milioane de lei vechi drept amendă. Alte două persoane implicate în incidente, masorii celor două echipe prahovene, care și-au împărțit pumni, pe pista arenei "Ilie Oană", au primit sancțiuni identice cu cei doi oficiali: ex-arbitrul Viorel Roman, de la CSM FC, care face parte din... corpul de observatori al Asociației Județene de Fotbal Prahova, și Alexandru Stanciu. Fiecare dintre aceștia a fost găsit... "țap ispășitor", pentru gruparea pe banca căreia a luat loc, CSM Ploiești primind și un avertisment.
Celelalte probleme, care țin de instanțele civile, cum ar fi certificatele medicale doveditoare sau reclamațiile la Parchet urmează să fie rezolvate în instanță, dacă va mai fi cazul. Asta pentru că ambele părți tind să meargă pe calea... împăcării."

Marian Dima - "Gazeta de Prahova"

CHITU
10th September 2007, 11:33
CSM FC Ploiesti - FC Petrolul II Moreni 3-0 (2-0)

Stadion: "Ilie Oana". Spectatori: 2500
Evolutia scorului:
1-0 min. 15: o centrare lunga, de pe dreapta, peste defensiva oaspete l-a gasit bine plasat pe capitanul Vlad care, cu un sut sec de la 12 metri, lateral stanga, l-a executat pe Vasic; 2-0, min. 17: bine angajat de Borz, pe axul central, Catarama s-a descotorosit de fundasii centrali morenari, l-a driblat si pe portar si a inscris, de la 8 metri, in poarta goala;
3-0, min. 84: un corner executat, de pe dreapta, de Borz l-a gasit in dreptul punctului cu var bine plasat pe Ciobanu care, a reluat splendid, cu capul, in vinclul din dreapta lui Vasic, balonul a lovit incheietura barelor de unde a intrat in plasa.
CSM FC PLOIESTI: Iatan-Tataru, Militaru, Stamate, Anania-Ciobanu, Vlad cpt.), Borz (85-Rogozinaru) - Catarama (70-Neacsu), Takayuki (59 - Gafita), Craciun (86-Robicek). Antrenor: Valeriu Rachita.
FC Petrolul II: Vasic - Stanciu, Micu (21 - Isacov), Radulescu, Iliescu, Dobrinoiu-Costache (78- Loga), Sanches de Oliveira Ricardo (46-Bobeica), Gheorghe - Lazar, Mutiu (55 - Bara).
Antrenor: Constantin Stefan
Cartonase galbene: 1 Iliescu (13), Stanciu (39), Isacov (58).
Arbitri: Lucian Petcu (Bucuresti) - Dragos Vlad (Targoviste) si Valentin Cristea (Calarasi).
Arbitru de rezerva: Viorel Caunei (Plopeni).
Observator FRF: Paul Peniu (Constanta).
Interes enorm pentru acest meci la care au participat, in numar masiv, conducerile executive ale celor doua cluburi. La tribuna I se afla chiar primarul Emil Calota, iar la a II-a in "cutiutele" special amenajate presei, "confiscate" de reprezentantii clubului morenar in frunte cu Eduard Alexandru, au mai fost prezenti Lucian Radulescu, Camil Oprisan, Octavian Grigore si alti sclavi de nadejde ai echipei sc wc bercea sa moreni.
Staff-ul morenar astepta o replica viguroasa a "Boldestinei" in confruntarea cu "Lupii galbeni" de la CSM Ploiesti, mai mult chiar o victorie. Numai ca socoteala nu le-a prea iesit pentru ca inceputul debordant de meci al gazdelor, materializat prin doua goluri frumoase realizate de Vlad si Catarama, in mai putin de 20 de minute, le-a aratat cine sunt "taticii".
Dupa cele doua "boabe" incasate, elevii lui Fane "Chibrit" au avut o rabufnire de orgoliu irosind si ei o buna oportunitate de a reduce din handicap, dar mingea sutata de el a trecut pe langa bara portii adverse.
In primul mitan "peticita" s-a oprit de doua ori in bara transversala, Iliescu (min. 4 - la un pas de autogol) si Anania (31).
Imediat dupa reluare, liderul ploiestenilor, Cristi Vlad, a irosit, dupa numai trei minute, doua ocazii uriase consecutive.
Din acest moment jocul celor doua combatante a devenit stereotip, desfasurandu-se undeva in zona mediana. Totusi mai periculosi au fost oaspetii care puteau sa reduca din handicap, dar suturile extrem de periculoase ale lui Costache (54,62) si Isacov (72) au fost parate excelent de un Iatan in zi de gratie.
Apoi, pe final de meci, Ciobanu a stabilit scorul final, mult mai aproape de realitatea existenta pana atunci pe gazon.
Concluzionand, se poate spune ca am asistat la un spectacol fotbalistic de calitate, cu goluri frumoase, cu executii de exceptie, vioara intai fiind CSM-ul lui Vivi Rachita care s-a autodepasit in acest meci. Ei au punctat la organizarea jocului, disciplina tactica, angajamentul total si au stiut sa speculeze, cu promptitudine, erorile defensivei oaspete.

RebelXp
19th September 2007, 13:05
Etapa urmatoare avem acasa cu Rapid II cine are idee cand se joaca? Sambata ora 11 Ilie Oana?

Romeo
14th October 2007, 17:00
Petrolul Ploiesti nu are voie sa joace pe stadionul Ilie Oana. Stadionul a fost construit de municipalitatea Ploiestiului in 1935-36 si marit in 1954 (sau 1955 ?) când Flacara Ploiesti revenise in divizia A, apoi marit prin 1979 cand stadionul era prea mic pentru suporterii care veneau sa vada o echipa care se chinuia sa promoveze in divizia A.
Ilie Oana a jucat la Juventus Bucuresti in perioada 1937-1951, timp in care a jucat de doua ori pentru echipa nationala. La 14 luni de la ultimul meci in divizia A (iunie 1951), pe cand echipa Flacara juca la Bucuresti, Ilie Oana devine antrenorul echipei la care jucase (in august 1952), cu speranta ca o va salva de la retrogradare. Nu a reusit, dar a ajuns in finala cupei Romaniei (1952). Anul urmator, desi pierde acasa cu Spartac Bucuresti (progresul de azi), reuseste 9 victorii in ultimele 9 meciuri si promoveaza in divizia A cu 4 puncte avans fata de bancari.
Ilie Oana ramane antrenor principal la Flacara (ulterior Energia si din decembrie 1957 Petrolul) pana in 1965 cand este promovat antrenor principal la echipa nationala. Obtine in acest timp doua titluri de campion, o cupa si de doua ori locul 2, Petrolul a fost prima echipa romaneasca care ajunge in sferturile de finala ale unei competitii continentale, numita atunci Cupa oraselor targuri (1962-63). Oana revine la Petrolul in 1967, sta pana in 1969, revine in 1971 si mai sta doi ani, dupa care pleaca la Poli Iasi, apoi la U Craiova.
In luna decembrie 2000 Petrolul termina pe locul 2 turul campionatului. La 18 luni de la revenirea PSD-ului la conducerea tarii, Petrolul retrograda si, desi promoveaza dupa un an, este nevoita sa fuzioneze cu Astra careia ii ia locul in prima divizie, fuziune agreata de primarul Calota. Dupa un an Petrolul retrogradeaza in divizia B. Din vara lui 2006 Petrolul nu mai joaca pe stadionul Ilie Oana, conducatorii echipei, Luca si Bercea, fiind in permanenta huiduiti de vagabonzi, instigati de ziaristi platiti de mafia locala, dupa ce acestia papasera bani de la firma lui Luca.
Dupa un tur jucat la Mogosoaia, echipa fiind aproape de locurile de promovare, in retur echipa joaca la Moreni, un oras care poate fi considerat al doilea oras al aurului negru din tara noastra.
In locul unei echipe de divizia B care a ratat promovarea ca urmare a sicanelor facute de primaria Ploiestiului, acestia din urma formeaza o echipa care reprezinta Ploiestiul in liga a III-a. Stadionul pe care campioana Angliei, Liverpool, era intrecuta in 1966, joaca acum CS Buftea, Inter Pantelimon, AFC Clinceni, FC 1 Decembrie.
3 titluri ale tarii si doua cupe raman in vitrina unei echipe care practic nu mai exista si nu pot fi furate de primarie si nici de CSM Ploiesti. Pentru ca Petrolul atat timp cat nu joaca la Ploiesti nu mai poate fi Petrolul Ploiesti, iar CSM Ploiesti infiintata in 2007 nu poate rapi titluri obtinute zeci de ani inainte de infiintare.
Dar totul se poate rezolva dupa alegerile din 2008, cand Calota preocupat de reasfaltari si nu de aspectul strazilor pe care el nu calca niciodata va trebui sa plece impreuna cu tot PSD-ul lui care in afara de a se afla in treaba nu stie altceva.

CHITU
21st November 2007, 16:05
Petrolul Ploiesti nu are voie sa joace pe stadionul Ilie Oana. Stadionul a fost construit de municipalitatea Ploiestiului in 1935-36 si marit in 1954 (sau 1955 ?) când Flacara Ploiesti revenise in divizia A, apoi marit prin 1979 cand stadionul era prea mic pentru suporterii care veneau sa vada o echipa care se chinuia sa promoveze in divizia A.
Ilie Oana a jucat la Juventus Bucuresti in perioada 1937-1951, timp in care a jucat de doua ori pentru echipa nationala. La 14 luni de la ultimul meci in divizia A (iunie 1951), pe cand echipa Flacara juca la Bucuresti, Ilie Oana devine antrenorul echipei la care jucase (in august 1952), cu speranta ca o va salva de la retrogradare. Nu a reusit, dar a ajuns in finala cupei Romaniei (1952). Anul urmator, desi pierde acasa cu Spartac Bucuresti (progresul de azi), reuseste 9 victorii in ultimele 9 meciuri si promoveaza in divizia A cu 4 puncte avans fata de bancari.
Ilie Oana ramane antrenor principal la Flacara (ulterior Energia si din decembrie 1957 Petrolul) pana in 1965 cand este promovat antrenor principal la echipa nationala. Obtine in acest timp doua titluri de campion, o cupa si de doua ori locul 2, Petrolul a fost prima echipa romaneasca care ajunge in sferturile de finala ale unei competitii continentale, numita atunci Cupa oraselor targuri (1962-63). Oana revine la Petrolul in 1967, sta pana in 1969, revine in 1971 si mai sta doi ani, dupa care pleaca la Poli Iasi, apoi la U Craiova.
In luna decembrie 2000 Petrolul termina pe locul 2 turul campionatului. La 18 luni de la revenirea PSD-ului la conducerea tarii, Petrolul retrograda si, desi promoveaza dupa un an, este nevoita sa fuzioneze cu Astra careia ii ia locul in prima divizie, fuziune agreata de primarul Calota. Dupa un an Petrolul retrogradeaza in divizia B. Din vara lui 2006 Petrolul nu mai joaca pe stadionul Ilie Oana, conducatorii echipei, Luca si Bercea, fiind in permanenta huiduiti de vagabonzi, instigati de ziaristi platiti de mafia locala, dupa ce acestia papasera bani de la firma lui Luca.
Dupa un tur jucat la Mogosoaia, echipa fiind aproape de locurile de promovare, in retur echipa joaca la Moreni, un oras care poate fi considerat al doilea oras al aurului negru din tara noastra.
In locul unei echipe de divizia B care a ratat promovarea ca urmare a sicanelor facute de primaria Ploiestiului, acestia din urma formeaza o echipa care reprezinta Ploiestiul in liga a III-a. Stadionul pe care campioana Angliei, Liverpool, era intrecuta in 1966, joaca acum CS Buftea, Inter Pantelimon, AFC Clinceni, FC 1 Decembrie.
3 titluri ale tarii si doua cupe raman in vitrina unei echipe care practic nu mai exista si nu pot fi furate de primarie si nici de CSM Ploiesti. Pentru ca Petrolul atat timp cat nu joaca la Ploiesti nu mai poate fi Petrolul Ploiesti, iar CSM Ploiesti infiintata in 2007 nu poate rapi titluri obtinute zeci de ani inainte de infiintare.
Dar totul se poate rezolva dupa alegerile din 2008, cand Calota preocupat de reasfaltari si nu de aspectul strazilor pe care el nu calca niciodata va trebui sa plece impreuna cu tot PSD-ul lui care in afara de a se afla in treaba nu stie altceva.

ROMEO tata , ******..sti si u destul de bine ca adevaratul PETROLUL nu mai exista decat in inimile noastre...****

RebelXp
10th December 2007, 13:09
Pana nu va veni cineva cu bani multi sa-i investeasca in Petrolul nu se va intampla nimic...Primaria nu are de unde sa dea atat de multi bani incat sa formeze o echipa cu pretentii in Liga 1...cat de stadion nu mai vorbim e o ruina..trebuie daramat si reconstruit un nou Ilie Oana

CHITU
16th January 2008, 12:30
CSM-ul in dificultate

Catalin Vlad a preferat Chimia Brazi

In mod surprinzator, fotbalistul care a evoluat, pana acum, la liderul Ligii a III-a, seria a III-a, CSM FC Ploiesti, Catalin Vlad, nu s-a prezentat luni dimineata la vizita medicala pe care a efectuat-o, la Mediurg, intreg lotul fotbalistilor ploiesteni.
Ca urmare, Vivi Rachita nu l-a urcat in autocarul echipei care urma sa ia destinatia Predeal, renuntand, definitiv, la serviciile sale ! Cel putin aceasta a fost exprimarea tehnicianului "lupisorilor", care a spus raspicat: "Cata vreme voi antrena aceasta echipa, el nu va mai lucra cu mine !" Fotbalistul a ales sa evolueze sub conducerea antrenorului Ion Cojocaru la colega de serie si esalon, Chimia Brazi.
Ramane acum ca reprezentantii celor doua cluburi sa cada la intelegere asupra conditiilor de transfer si a perioadei acestei "detasari". De altfel, ieri, jucatorul se afla la pregatire cu noii sai colegi.

Kante a ramas pe... drumuri !

Mijlocasul de culoare, de origine franceza, Yossouf Kante, urma sa faca jonctiunea cu lotul de la CSM FC Ploiesti la mijlocul acestei saptamani in cantonamentul centralizat de la Predeal. Din pacate, Vivi Rachita nu-l va avea sub supraveghere pe toata durata cantonamentului, fotbalistul anuntand clubul ca nu a gasit rezervare la avion decat pentru data de 27 ianuarie, exact dupa ce "sejurul" dur al ploiestenilor se va fi incheiat !
Kante, care se afla sub contract cu gruparea "cainilor" de la Dinamo, s-ar putea sa nu mai faca parte din lotul prahovean, urmand ca, astazi, Vivi sa anunte conducerea executiva daca mai are nevoie sau nu de serviciile fotbalistului dinamovist. Si asta deoarece acesta a pierdut pregatirea specifica de baza, una de care orice jucator profesionist are nevoie. "

CHITU
17th January 2008, 15:21
CSM, in pase... organizatorice

"Chiar daca l-a suparat, oarecum, pe antrenorul Vivi Rachita, prin neprezentarea la primele doua antrenamente, din motive obiective, fotbalistul Darius Rogozinaru a facut, pana la urma, deplasarea in cantonamentul montan de la Predeal. Era si firesc, din moment ce mijlocasul central Romica Ciobanu a plecat la alta grupare, ca antrenorul ploiestenilor de la CSM FC sa-l retina in lot pe Rogozinaru, care evolueaza pe un asemenea post cheie.
In cantonamentul centralizat de la Predeal este asteptat sa mai sosesca un fundas care a evoluat in prima liga din Republica Moldova, a carui intarziere este cauzata de faptul ca de serviciile sale se intereseaza si doua echipe de prima liga din Romania. Cu toate acestea, impresarul jucatorului, tot moldovean, opteaza ca jucatorul sa ramana la Ploiesti.
In ceea ce-l priveste pe Youssouf Kante, "ratacit" inca in Franta, "dresorul" CSM-istilor n-a luat inca o decizie, asteptand, probabil, sa vada cum raspund la solicitarile fizice jucatorii aflati in pregatire. "

CHITU
22nd January 2008, 15:34
"Visez sa prind Liga I în tricoul CSM FC Ploiești!" spune Gheorghe Rohat, cea mai importanta achiziție din aceasta iarna a liderului Seriei a III-a a Ligii a III-a

Daca, în tur, Cristian Vlad și Romulus Ciobanu au fost "veteranii" în jurul caruia s-a "țesut" angrenajul liderului Seriei a III-a din Liga
a III-a, CSM FC Ploiești, odata cu plecarea celui de-al doilea, greul parea sa pice doar pe umerii capitanului! Nu va fi, însa, așa, pentru ca s-a întors. acasa un alt fotbalist experimentat, aparatorul Gheorghe Rohat, în vârsta de 33 de ani. Fundașul, cu ștate vechi în primul eșalon, vine dupa o perioada mai puțin fasta a carierei, o accidentare la ligamentul interior de la gamba piciorului drept, dar, de la el, se așteapta sa devina un pilon de baza a unei defensive care vrea sa faca impresie și în sezonul viitor, în eșalonul secund al fotbalului autohton.
Despre cum se simte "Gigel" printre noii colegi, dar și despre planurile lui de viitor, am aflat chiar de la aparatorul care, cu un an în urma, era capitanul Unirii Urziceni, în Liga I, și marca, pentru ialomițeni, goluri importante în disputele, de pe teren propriu, cu Dinamo și Rapid!

Cum ți se pare pasul facut la Liga a III-a?

Aveam nevoie sa joc și am ales sa revin acasa, la Ploiești. Am terminat cu naveta și ma bucura faptul ca pot sa ma dedic echipei din orașul în care locuiesc. Sunt mulțumit, mai ales ca am avut norocul de a ajunge în curtea unei gruparii care țintește sus.

Cum ți se par condițiile de la eșalonul al treilea, comparativ cu cele din primul?

O sa va surprinda ce va spun, dar nu sunt mai mult de zece echipe din primul eșalon care au condițiile noastre! Și pe mine m-a surprins, în mod placut, ceea ce am gasit la CSM.
Te-ai acomodat bine, atât cu noii colegi, cât și cu colectivul tehnic și practicile acestuia. A contat experiența ta de fotbalist?
Am gasit un grup deosebit, care are atuul ca este foarte unit, eu neobservând nicio "bisericuța" la aceasta echipa! În ceea ce privește intensitatea antrenamentelor, pot spune ca sunt așa cum trebuie sa fie, în perioada de iarna. E bine, însa, ca programul este bine gândit și nu se mai practica alergarile copleșitoare, de odinioara! Oricum, eu nu ma vaitam nici înainte, pentru ca am "încaput" pe mâna unui antrenor ca Gabi Stan, care ne "rupea" la antrenamente!

Ce parere ai despre valoarea fotbaliștilor care alcatuiesc aceasta echipa?

Sunt de prea puțina vreme la formație, pentru a-mi spune parerea despre acest fapt. Cert este ca-i simt pe toți ca au determinare și vor sa se afirme. Sunt tineri și îmi doresc ca eu și Cristi (n.r. - Vlad) sa coagulam, împreuna cu ei, o trupa frumoasa, care sa lase o impresie buna și în anii ce vor veni.

Se gândește fotbalistul Rohat la ziua când va mai evolua în prima liga?

Bineînțeles. Visez sa prind Liga I în tricoul acestei echipe! Tocmai de aceea am și revenit acasa, pentru ca am fost atras de proiectul conducatorilor. Nu ma simt batrân la doar 33 de ani și nu ma tem de concurența, pentru ca nu mi-e gândul la retragere, ci la obținerea de rezultate, cu team-ul CSM FC Ploiești. Am avut și avantajul ca am dus o viața cumpatata, pe care nu am "irosit-o" prin cluburi și discoteci, pâna spre dimineața. La fiecare sfârșit de saptamâna, mai ieșeam sa iau masa, în oraș, cu familia sau cu prietenii, dar la cel târziu ora zece și jumatate eram acasa! Preferam o friptura și un pahar de vin bun și nu am dat, niciodata, pe gât cantitați impresionante. Am avut grija de mine și asta mi-a folosit!

CHITU
23rd January 2008, 14:56
Medicul Mircea Miu:"Din trei oferte, am ales CSM FC Ploiesti"

"Incontestabil, un merit deosebit in obtinerea rezultatelor de exceptie ale echipei de Liga a III-a, CSM FC Ploiesti, liderul la zi al seriei, o are si medicul echipei, Mircea Miu, absolvent al Facultatii de Medicina generala si sportiva "Iulius Fucic" - Centrul de reumatologie, promotia 1981.
Doctorul Miu are 52 ani, este originar din comuna Brazi, fiind, cu decenii in urma, elev al actualului Colegiu "Mihai Viteazu" din Ploiesti.
A intrat in lumea fotbalului ca jucator, antrenor, doctor si finantator la gruparea comunei sale, Unirea Brazi. Avand la baza "tidula" de medic, lucrand si avand incredere in semenii sai, cu mai bine de un deceniu in urma a incercat sa-si schimbe "meseria" candidand, ca independent, pentru functia de primar in comuna sa natala. N-a reusit sa faca acest pas si, la scurt timp, a ales sa se dedice meseriei sale, de serviciile-i profesioniste fiind interesat clubul de prima liga din Emiratele Arabe Unite, Al Ahli, club pe care l-a slujit timp de 11 ani ! Seicul Dubaiului, Mohamed Rasid Bin Maktum, si primarul Kasim Sultan i-au oferit functia de medic sef al clubului, avand in subordine nu mai putin de 23 de persoane, medici, asistenti, preparatori fizici.
Mai mult decat atat, bugetul alocat era unul substantial, incat toate sectiile de la Al Ahli - handbal, volei, baschet -beneficiau de o medicatie conform standardelor. Ca medic principal al acestei echipe supraveghea activitatea fotbalistica, recuperarea dupa efort, investigatiile medicale, si testele de specialitate.
In anul 1999, doctorul prahovean se mandreste ca a participat la un curs universitar in statul Kentuki, avandu-l ca profesor chiar pe medicul David Kaborn - medicul personal al presedintelui Statelor Unite ale Americii, Bill Clinton. A mai avut onoarea ca, in perioada 2000-2005, cate 3 luni pe an, sa frecventeze cursurile prezidate de celebrul chirurg belgian Alain Sandes, obtinand, si in acest domeniu, o diploma de specialitate. Anual, participa la Cursurile de Medicina Sportiva din Orientul Mijlociu, in Dubai, fiind un membru important al Federatiei Internationale, dar si al Comitetului Olimpic Arab, al Aliantei Franceze din Dubai.
Cu asemenea performante in domeniul medicinei, alaturi de antrenori renumiti precum germanul Schaeffer Wil, croatul Dragan Stresko, brazilianul Campos Marcia, sarbul Sinisa Teodorovic - a carui mama era de origine romana, cehul Anatol Pivarnic si nu in ultimul rand, Ilie Balaci, a reusit sa castige cele mai pretioase trofee, campionatul si "Cupa Emiratelor". In mandatul romanului Ilie Balaci, Al Ahli a castigat cupa si a terminat pe locul secund in campionat. Am tinut sa scoatem in evideta "istoricul bolii" acestui "incurabil" medic prahovean, Mircea Miu, in prezent doctorul team-ului CSM FC Ploiesti, care continua sa iubeasca, la nebunie, sportul rege - fotbalul, dar si meleagurile sale natale.
Dar iata ce a raspuns doctorul Miu la interviul, acordat in exclusivitate, ziarului "Prahova":
- Ce v-a determinat sa va intoarceti acasa ?
- Au fost mai multe motive, dar, in primul rand, dorul de tara, dorul de meleagurile natale, de familie si de prieteni. Practic, decizia de a reveni in Romania am luat-o in vara anului trecut, mai precis in iunie, si pe 2 august am parasit definitiv Emiratele Arabe.
- De ce a fost necesar asa de mult timp ?
- In iunie, desi eram in concediu in Romania, am fost chemat de urgenta la club, pentru a consulta cativa jucatori profesionisti brazilieni care urmau sa joace la noi. In aceasta perioada, am fost contactat de Vasile Iordache (n.n. - fostul portar al Stelei), care mi-a propus sa lucram impreuna la Al Hilal din Arabia Saudita, pentru ca, la scurt timp mic sa ma abordeze si Anghel Iordanescu, ex-selectionerul Romaniei, care dorea sa facem echipa la un club din zona. Apoi, in jurul datei de 20 iunie, am fost sunat, din Ploiesti, de presedintele Marian Manea, care m-a pus in tema cu proiectul, pe trei ani, al echipei CSM, prezentandu-mi si staff-ul tehnic -Vivi Rachita, Costel Lazar si Mitica Jipa si propunandu-mi sa vin acasa.
Cu trei oferte in numai cateva zile era greu sa decid, mai ales ca eu eram sub contract cu Al Ahli inca un an (n.n. - pana in vara acestui an), iar pentru rezilierea contractului trebuia sa returnez 40.000 dolari !
- Cum ati reusit sa "fugiti" acasa ?
- Of, n-a fost simplu deloc. Arabii aflasera ca eram curtat de Al Hilal pentru ca, din imprudenta, am folosit faxul clubului ! Intr-o asemenea situatie i-am asigurat pe reprezentantii oficiali ca nu voi accepta oferta celor din Arabia Saudita, rugandu-i sa analizeze si dorinta mea de a ma intoarce in Romania, la o echipa de liga a III-a, adica la CSM FC Ploiesti.
La sfarsitul lunii iulie, primarul Dubaiului, Kasim Sultan, presedintele onorific de la Al Ahli, m-a anuntat, oficial, ca imi permite sa ma reintorc in tara, fara a avea vreo pretentie financiara, mai mult chiar multumindu-mi pentru activitatea depusa.
- Ce v-a determinat sa veniti la CSM ? Ati semnat vreun contract si pe ce perioada ?
- Dupa o noua runda de discutii cu presedintele Marian Manea si cu Vivi Rachita, am considerat ca am si o datorie morala sa accept aceasta oferta. Din discutiile purtate am constatat ca putem sa comunicam, sa ne consultam si ca avem o viziune comuna: marea performanta ! Altfel, puteam alege Steaua, Rapidul, Ceahlaul sau oricare alta echipa de "A". Cat priveste contractul, acesta este semnat pe o perioada nedeterminata, iar pretentiile mele financiare s-au raportat strict la posibilitatile clubului. Pentru mine nu este importanta partea financiara care nu este departe de cea pe care o primeam in Emirate - dar, pe masura ce vom urca in ierarhie si aceasta se va imbunatati. Practic, doresc sa pun si eu umarul pentru realizarea unui proiect indraznet, care se intinde pe o perioada de trei ani. Si simt ca se poate !
- In acest an vor fi alegeri locale: va mai bate gandul sa candidati pentru functia de primar ?
- Nu stiu. Nu m-am gandit inca la asta, dar n-ar fi exclus, numai ca nu vreau sa abandonez ducerea la capat, cu CSM Ploiesti, a proiectului la care am pornit. "

CHITU
24th January 2008, 14:35
Din trei francezi, doar unul singur bun de CSM FC Ploiești



Directorul tehnic al echipei de fotbal al divizionarei "C" CSM FC Ploiești, Valeriu Rachita, a luat decizia de a renunța la doi dintre cei trei jucatori francezi ajunși la Predeal, luni dupa-amiaza, sub comanda sa. Astfel, singurul ramas la... Hotelul "Robinson" este mijlocașul de banda stânga, Cedric Masasi Kiokole (foto) . Acesta a fost unicul care a lasat impresia ca ar putea face fața nivelului de pregatire și joc pe care "Vivi" Rachita sa-l impuna echipei sale, în perspectiva returului. Cedric urmeaza sa fie testat, cel mai probabil sâmbata, 26 ianuarie, în "amicalul" de pe arena "Prahova", aflata în imediata vecinatate a Hipodromului de Trap Ploiești. Atunci, se va combate în compania unei divizionare secunde din Seria I, FC Târgoviște.
Altfel, de notat ca desfașurarea meciului de verificare programat pentru astazi, contra unei colege de eșalon și serie, FC Royal Ghimbav Brașov, a devenit incerta, din cauza starii precare a gazoanelor terenurilor din zona urbei de la poalele Tâmpei, care poate conduce la nedorite accidentari. O decizie finala asupra oprtunitații disputarii acestui test urma sa se ia aseara târziu, în funcție de soluția oferita de fostul director general al Astrei, Romeo Pașcu, cel care se ocupa, în prezent, de destinele formației de la Ghimbav.
În alta ordine de idei, cei doi francezi - Merzagou Younes și Traore Moctar -, care au parasit, deja, Predealul, aceștia vor ajunge la divizionara secunda FC Târgoviște. Așa ca, sâmbata, ei vor fi... adversari cu amicul Cedric Masasi Kiokole!

CHITU
25th January 2008, 22:45
Domnule avocat Teodorescu, Băi, Iulică,

"Chiar mă întrebam de ce vă trebuie atâta timp pentru a ataca hotărârea Consiliului Local prin care CSM FC Ploiești (viitoare Petrolul '52 Ploiești) a devenit echipa orașului. Pentru mine, nu există argumente cu care să mă convingeți că nu primiți foloase, desigur, cuvenite, de la Liviu Luca și compania, pentru a distruge acest proiect. La fel cum sunt absolut sigur că ați fost cointeresat și în afacerea Ippodromi & Citta, de către italienii care sunt reprezentați în România de niște mafioți. Să nu mai vorbim de beneficiile pe care le-ați avut după ce v-ați trădat partidul, votând în Consiliul Local, alături de PSD, majorarea tarifelor SSB. Și mai sunt multe afaceri, mai mari sau mai mici, pentru care ar trebui, în opinia mea, să fiți un pic controlat la venituri și mai ales la contractele de reprezentare pe care le aveți. Poate după ce nu veți mai fi la putere!
Probabil că fără sprijin politic ați fi rămas un avocat de doi lei, fără procese, care ar fi sprijinit cu coatele băncile Tribunalului, așa cum spun unii dintre colegii dumneavoastră că făceați, ca tânăr avocat, înainte de '89, când vă plăcea să trageți cu urechea la discuțiile lor.
Revenind la fotbal, motivele pe care le-ați găsit de data asta fac din dumneavoastră probabil cel mai mare nesimțit în viață. În condițiile în care toate orașele mari din țară și din lume investesc serios în fotbal, recunoscând astfel utilitatea publică a sportului rege, dumneavoastră contestați o astfel de încercare la Ploiești, negând tocmai utilitatea publică a demersului.
Ce este utilitatea publică pentru dumneavoastră, domnule avocat? Circul gratuit pe care îl faceți în Consiliul Local? Nu mă apuc să vă explic ce înseamnă utilitate publică, pentru că sunt sigur că știți, doar că trebuia să găsiți niște motive pentru a contesta acea hotărâre.
Vedeți, de-asta nu ați reușit să-i scoateți din casă pe liberalii ploieșteni, la referendum. Pentru că utilitate publică are doar ce vreți dumneavoastră. Din fericire, ploieștenii sunt de părere că utilitate publică reprezintă altceva decât să-i umplem buzunarele avocățelului vopsit liberal, Iulică Teodorescu.
Mă rog la Dumnezeu să fiți consilier local și de la vară, când cu siguranță veți găsi că asocierea dintre secefecepetrolesaul lui Luca și Consiliul Local trebuie făcută numaidecât, pentru că este de utilitate publică. Ce jigodisme!"

Dragoș Pătraru - "AltPhel", 25.01.2007

CHITU
25th January 2008, 22:45
Amicalul cu F.C.M. Targoviste (Liga a 2-a) se va juca maine pe stadionul "Prahova" (situat intre U.P.G. si Hipodrom), de la ora 11.00. Toti suporterii petrolisti sunt rugati sa vina la acest meci.

CHITU
28th January 2008, 12:04
CSM FC PLOIEȘTI - FC TÂRGOVIȘTE 1-0 (0-0)

Arena: "Prahova", Ploiești. Asistența: circa 200 de spectatori. A marcat: Gafița (65).
CSM FC PLOIEȘTI: Iatan (46 - Popa) - Cârja (46 - Tataru), Mihalache (46 - Militaru), Rohat (46 - Stamate), Anania (46 - Frunza) - Catarama (46 - Neacșu), Vlad (67 - Olariu), Popliaca (46 - Rogozinaru (80 - Takayuki), Takayuki (46 - Kiokole; 67 Chirea) - Gafița (67 - Ciobanu), Ciobanu (46 - Craciun). Director tehnic: Valeriu Rachita.
FC TÂRGOVIȘTE: Lunescu - Necatu, Gâldau, țermure, Târca - Zidaroiu, Câța, Fl. Anton - Ionica, Tanase, Nița. Au mai jucat: Zecheru, Barboiu - Oana, Boroș, Mușuroiu, Draghici, Pop, C. Anton, Ed. Constantin, Adam, Șerban, Patrașcu, Petre. Antrenor: Ion "Lili" Constantin.
Au arbitrat: Viorel Caunei (Plopeni) - Alexandru Neculai (Câmpina) și Emil Bozieru (Baicoi).

CHITU
28th January 2008, 12:04
Vazute si (ne)vazute pe... Prahova !

Gloriile de odinioara ale Petrolului, prezente la meci



Cei mai importanti si valorosi fotbalisti care au scris istorie si au intrat definitiv in inimile ploiestenilor - fratii Mircea si Virgil Dridea, Constantin Moldoveanu, dar si Mihai Mocanu - n-au ratat ocazia de a asista, la "oficiala" arenei "Prahova" la meciul noii lor echipe de suflet, CSM FC Ploiesti. Alaturi de ei au fost, ca de obicei, oameni de fotbal mari iubitori ai acestei echipe, Dumitru Constantinescu, consilierul primarului Emil Calota pe probleme de sport, consilierul local, Ion Eparu - si el candva echipat in "tinuta" Petrolului - dar si nea Fanica Stanciu "Fanelli", care a sprijinit gruparea fanion a Prahovei.
Daca mai precizam ca la partida au fost si mai tinerii lor colegi de club, intreaga banca tehnica a "gazdelor", Rachita, Jipa, Dumitrache si Panait, iar in tribune - Gigel Cosarek, Gheorghe Marzea, Paul Guse sau Tiberiu Manolache, spunem, credem, totul despre dragostea de care se bucura noua echipa a Ploiestiului.
La un moment dat, nea Mihai Mocanu, (in foto, alaturi de Dumitru Constantin) spunea, mai in gluma, mai in serios: "Uita-te si tu cati fosti fotbalisti suntem aici. N-ar fi rau s-o punem si noi de-o miuta". Si cand te gandesti ca nea "Mocky" a venit la arena, in carje, dar cu masina personala, insotit de cel mai bun prieten al sau, Mircea Dridea... Contestat de multi, neagreat de altii, directorul sportiv al CSM FC Ploiesti, Adrian Teodorescu, un om care te impresioneaza prin calmitatea si vorba dulce, prin felul sau de a fi, la finalul jocului, jovial, a tinut sa se pronunte asupra acestei perioade: "Am fost la multe echipe, dar conditii de pregatire si profesionalism ca aici mai rar gasesti undeva. Poate doar la cateva cluburi de prima liga".
Teo n-a ezitat sa ne spuna ca "s-a facut o pregatire la sange dar, cel mai important lucru, acum, la CSM, s-a construit o adevarata familie, in care experienta unora se completeaza, de minune, cu dorinta de afirmare a celor tineri !" Vazandu-i la lucru si pe gazon suntem inclinati sa-i dam dreptate.

CHITU
2nd February 2008, 14:13
Succes dedicat lui Manea, care a ajuns la cota...53!

Ieri dimineata, pe arena "Prahova" din Ploiesti, echipa "lupisorilor" lui Vivi Rachita a disputat ultimul meci amical inaintea turneului din Antalya. Parteneri de intrecere le-au fost "juventistii" din Capitala, angajati si ei in lupta disperata pentru accederea in Liga a II-a.
La capatul unui joc pe care ploiestenii l-au dominat copios la toate capitolele, victoria in fata bucurestenilor a fost una ca-tegorica, goal-keeperii adversi "inghitind" trei goluri unul mai frumos ca altul, spre disperarea antrenorului acestora, Paul Buburuz. Golurile au fost marcate de Ciobanu (12), Neacsu (57) si Mihalache (59).
Partida a fost condusa de o brigada compusa din Viorel Caunei, la centru, asistat la cele doua linii de Alexandru Neculai si Emil Bozieru, toti trei divizionari de liga a III-a.
Primul "11" trimis in teren de Rachita a fost urmatorul: Iatan - Carja, Mihalache, Stamate, Anania - Catarama, Vlad, Takayaki, Gafita - Ciobanu, Craciun.
Au mai evoluat: Popa-Militaru, Frunza, Chirea, Alexandru si Gheorghe, Neacsu, Tataru.
Juventus: Visinescu-Szoci, Raicu, Feleaga - Calintaru, Udrea, Grigore, Dima - T. Serban, Moga, Cl. Tudor. Dupa pauza au mai jucat: Radu-Albert, Rotaru, P. Tudor, Baciu si Zaharia.
Acest succes a fost dedicat presedintelui clubului, Marian Manea (in foto), care in chiar ziua respectivei partide a implinit frumoasa varsta de 53 ani. La multi ani ! Nu au fost utilizati in acest meci Rohat si Popliaca, din cauza unor accidentari usoare.

Spre Turcia cu... autocarul !

Dupa partida de ieri, Vivi Rachita a decis ca toti cei care au evoluat, plus Rohat si Popliaca, sa fie cooptati in lotul de "21" pentru Antalya care, azi la ora 6,00, a plecat spre Turcia.
Din motive obiective, s-a renuntat la deplasarea cu avionul si asta din cauza faptului ca charter-ul care trebuia sa-i duca la Istanbul nu avea efectiv numeric necesar, nici alta echipa nefiind de acord sa decoleze, de pe Otopeni, in compania CSM-istilor. Odata intrati pe taram turcesc, fotbalistii ploiesteni vor fi cazati la unul dintre hotelurile din imediata vecinatate a vamei, urmand ca a doua zi sa ia cap compas spre Antalya.

CHITU
3rd February 2008, 17:01
În numarul de ieri al Gazetei de Prahova, am publicat o declarație a directorului general executiv al SC FC Petrolul Ploiești, Eduard Alexandru, cu privire la înregistrarea la OSIM, de catre societatea pe care o conduce a denumirilor CS Petrolul 95 Ploiești și Petrolul 52 Ploiești.

Primul club îi aparține fostului petrolist Daniel Chirița, patronul școlii de fotbal cu același nume, iar a doua - lui Mircea Dridea, care a cesionat-o, vara trecuta, echipei CSM FC Ploiești.
Alexandru a mai declarat ca nu are nimic împotriva ca Dridea și Chirița sa foloseasca aceste denumiri înregistrate la OSIM de catre SC FC Petrolul, dar numai "atât timp cât ramân la titulari și nu sunt înstrainate sau folosite în alte asocieri". Pe șleau, atâta vreme cât ambele nu se asociaza cu... CSM FC Ploiești!

Ce spun proprietarii

"Am citit ceea ce a declarat directorul general executiv al SC FC Petrolul Ploiești, Eduard Alexandru, cu privire la înregistrarea marcii Petrolul 95, la OSIM" - ne-a raspuns Daniel Chirița, la întrebarea referitoare la cele afirmate de oficialul SC FC Petrolul, adaugând ca, "pe mine, acest aspect nu ma deranjeaza. E problema dânsului ceea ce a facut. Eu, oricând, pot sa schimb denumirea, din CS Petrolul 95, în <<acoala de fotbal Daniel Chirița>>"!
Lui Chirița îi pare rau ca, "daca înregistram marca Petrolul 95, imediat ce am înființat școala de fotbal, nu aș fi avut nicio problema, acum. Atunci, nu m-am gândit la acest aspect."
La rândul lui, fosta glorie a Petrolului adevarat, Mircea Dridea ne-a declarat: "În primul rând, noi - foștii jucatorii - am facut cererea de înregistrare la OSIM a numelui Petrolul 52, cu mult înaintea SC FC Petrolul Ploiești."
Dridea afirma ca "ei au mai contestat și faptul ca echipa înregistrata de mine nu este afiliata la nicio structura fotbalistica. Dar eu, în baza certificatului de identitate sportiva, pot oricând sa înființez o echipa de fotbal. Eu am înregistrat numele de Petrolul 52 nu pentru a forma o echipa, ci pentru a salva palmaresul, tradiția și culorile marelui Petrolul"!
Fostul mare internațional a încheiat prin a spune ca, "daca va aduceți aminte, în vara lui 2003, dupa fuziune, echipa s-a numit, pentru o zi, Astra Ploiești, pentru ca, apoi, sa se numeasca, imediat, SC FC Petrolul Ploiești. Aceasta denumire o are și în prezent echipa provenita din fuziune. În orice caz, declarația domnului Eduard Alexandru mi se pare confuza." "

CHITU
4th February 2008, 15:59
SPONSOR LA ORIZONT
Caii și fotbalul - pasiuni ale miliardarilor

În pauza partidei amicale dintre CSM FC Ploiești și Juventus București, președintele comitetului director al gruparii locale, Marian Manea, a fost abordat de catre un om de afaceri originar din Maneciu, cu care s-a retras, pentru câteva minute, la o discuție.

Cel mai tânar membru al selectului club "Top 300" al revistei Capital, Razvan Negoița, s-a deplasat la Ploiești, pentru a avea un dialog de principiu cu Manea, pe tema... hipodromului. Asta pentru ca oficialul echipei de fotbal CSM FC este și președinte al Societații Române de Trap. Miliardarul i-a spus pasionatului de turf ca ar fi dispus sa investeasca pentru salvarea trapașilor autohtoni, dar și ca mai este interesat și de construirea unui hotel, în zona hipodromului. De altfel, Negoița se poate lauda, la ora actuala, cu proprietatea a unui numar impresionant de camere de hotel, în țara noastra.

Cadou de ziua lui Manea?

Totodata, nu ar fi exclus ca omul de afaceri prahovean sa devina, din vara încolo, unul dintre acționarii importanți ai SA-ului care o va finanța pe CSM FC Ploiești, de-a lungul sezonului 2008-2009, în... Liga a II-a!
Daca se va întâmpla așa, ar fi un... cadou frumos oferit lui Manea, la aniversarea acestuia. Cunoscutul om de fotbal a împlinit, vinerea trecuta, 53 de ani, prilej pentru a-i ura sa retraiasca senzația inegalabila a promovarilor, la vara și peste alte 12 luni!

CHITU
6th February 2008, 00:04
" CSM PLOIESTI, PRIMA VICTORIE IN ANTALYA

In primul meci sustinut de catre CSM Ploiesti în stagiul de pregatire din Antalya, echipa antrenata de Valeriu Rachita a învins marti cu 2-1 o prim-divizionara din Belarus, Lokomotiv Vitebsk.

Golurile prahovenilor, care au facut un meci foarte bun, au fost marcate de fotul jucator al Unirii Urziceni, Gigel Rohat, si de catre Dimitrie Gafita.

Rachita a început meciul jucat la Kemer cu: Popa – Cârja, Rohat, Stamate, Anania – Catarama, Vlad, Popliaca, Takayuki - Ciobanu si Gafita. Pe parcurs au mai intrat Iatan – Tataru, Mihalache, Militaru, Craciun, Neacsu, Frunza, Gheorghe si Alexandru Stefan.

Urmatorul joc al ploiestenilor va fi joi, contra unei prim-divizionare din Kazahstan. "

CHITU
8th February 2008, 13:49
În drum spre Turcia, Cristi Vlad a aflat că e tătic



Nici n-a ajuns bine în cantonamentul de la Kemer, în Turcia, că fotbalistul Cristian Vlad (foto), căpitanul liderului Seriei a III-a, din Liga a III-a, CSM FC Ploiești, a primit vestea că a devenit tătic.
Soția lui a născut, în timp ce Cristi se afla pe drumul spre Antalaya, un băiețel de 3,150 kg, motiv pentru tatăl său să fie foarte mândru și nerăbdător să se întoarcă acasă, pentru a-l vedea.

Înfrângere cu Haladas

Al doilea meci-test disputat în turneul din Turcia, de către CSM FC Ploiești, a fost unul cu ghinion. Astfel, jucătorii echipați în galben și albastru au pierdut în fața divizionarei secunde ungare Haladas, scor: 2-3 (2-1).
Golurile învinșilor au fost înscrise de Ștefan Ciobanu (minutul 3Cool și Dimitrie Gafița (39).
Directorul tehnic Valeriu Răchită a optat pentru următoarea formulă de echipă: Iatan - Cârjă, Rohat, Mihalache, Anania - Cataramă, Vlad, Popliacă, Takayuki - Gafița, Ciobanu. În mitanul secund, Răchită a mai făcut apel la portarul Popa și la jucătorii de câmp Tătaru, Crăciun, Neacșu, Stamate, Frunză, Gheorghe și Ștefan.
Interesant este că efectivul de la Kemer al ploieștenilor s-a redus cu un jucător, fundașul central Militaru, care a fost dus, de către impresarul său, Traian Gherghișan, la probe, la formația ucraineană de prim-eșalon, Metalist Harkov!

punks
14th February 2008, 16:58
articol din Gazeta de Prahova

Începe "războiul" la Ploiești, pentru "Ilie Oană"

Revenirea divizionarei secunde de fotbal SC FC Petrolul Ploiești pe stadionul "Ilie Oană" a avut darul să-i mulțumească pe șefii "găzarilor" și pe susținătorii acestei grupări, atâția câti mai sunt ei, sau pe câțiva membri ai administrației locale bucuroși că au scăpat de calvarul "împăcării" celor două cluburi de fotbal care-și dispută întâietatea pentru a evolua pe cea mai veche arenă a Ploieștiului.
Nu a mulțumit, însă, pe toată lumea. Asta deoarece cei mai înfocați susținători ai CSM FC Ploiești au luat foc. La propriu!

De la amenințări.

Inițiatorii campaniei "Petrolul e al nostru", Dragoș Pătraru, de la Asociația "Altphel", și liderii suporterilor ploieșteni amenință cu represalii, în eventualitatea în care echipa creată din dorința a 15.000 de ploieșteni va fi "bruiată", în activitatea pe stadionul "Ilie Oană", de către SC FC Petrolul, care pare, deja, a-și aroga drepturi de proprietar.
"Capii" acțiunii fac referire la "oameni cointeresați financiar să aibă astfel de poziții, împotriva fotbalului ploieștean". Se face referire la anumite persoane din sfera politicului, în principal la Iulian Teodorescu, consilier local al PNL.

.la ultrași legați în lanțuri!

Dacă destui se gândesc la o viitoare mișcare de protest, pe străzile orașului, realitatea nu pare să le dea dreptate! Asta deoarece dinspre anturajul galeriei, se zvonește că aproape 60 de suporteri sunt gata să inițieze acțiuni de tip "kamikaze", prin care să-i împiedice pe cei de la SC FC Petrolul să revină pe stadion! Se aude, astfel, că ultrașii vor să se lege cu lanțuri de porțile arenei.
Alții promit că vor face tot posibilul să țină lumea departe de stadion, la meciurile susținute, acasă, de secefecepetroliști!

<<SC FC va juca pe "Ilie Oană" doar peste cadavrul nostru! Hoții care și-au bătut joc de fotbalul ploieștean să știe că vom face război civil, în Ploiești, dacă nu încetează cu presiunile politice și încercările de intimidare. Zece ani, acești conducători ne-au arătat de ce sunt în stare. Vrem performanță, vrem Liga întâi, vrem cupe europene, nu mai vrem să ne rugăm de Bercea să ne primească pe stadionul nostru. Spiritul acesta, al fraților Dridea, al lui Mocanu și Mișu Ionescu, nu poate fi decât al ploieștenilor, nu al unui S.A. ai cărei acționari fac doar performanță financiară, pentru buzunarele lor, nicdecum performanță fotbalistică. Să vedem cine iese în stradă pentru ei. Noi știm câți suntem!>>
Dragoș Pătraru

CHITU
24th March 2008, 00:45
Prioritare au fost punctele
CSM FC Ploiesti - FC Chitila 2-0 (1-0)

Stadion: "Ilie Oana" Spectatori: 1.500
Evolutia scorului:
1-0, min.13: Takayuki a centrat de pe dreapta pe stanga, Frunza a preluat perfect, a patruns in suprafata de pedeapsa adeversa si, din unghi inchis, a strecurat balonul in coltul lung al portii lui Toader.
2-0, min. 90+1: Gafita i-a pasat impecabil aceluiasi Frunza, acesta l-a driblat si pe portarul advers inscriind in poarta goala.
CSM Ploiesti: Iatan-Militaru, Rohat, Stamate, Anania (46-Cotea) - Takayuki (46-Craciun), Popliaca (75-Stefan), Mihalache, Frunza-Ciobanu (65-Neacsu), Gafita.
Antrenor: Valeriu Rachita
FC Chitila: Toader-Comsa, Cojocaru, Stefan, Ciufu (87-Toncea)-Mihalcea, Rizea, Florea (42-Badea), Anton (55-Tararache) - Visinescu. Antrenor: Gheorghe Pestrea.
Cartonase galbene: Frunza (35)/Rata (27), Stefan (89).
Arbitri: Cristina Bujor (Bucuresti)-Giani Dragusin (Oltenita) si Dragos Bobeica (Calarasi).
Observator FRF: Dumitru Bargaoanu (Bucuresti).
Inca de la debutul partidei s-a vazut foarte clar ca oaspetii au venit la Ploiesti sa nu primeasca multe goluri daca avem in vedere desfasurarea lor intr-un sistem 1-4-5-1, cu doi mijlocasi la inchidere in fata fundasilor centrali. De partea cealalta, Vivi Rachita si-a asezat "lupisorii" in clasicul, de-acum, sistem 1-4-4-2, avand in fundasii laterali adevarate pistoane, pe cele doua flancuri.
Desi se afla pe ultimul loc in clasament, jucatorii chitileni, chiar daca s-au rezumat strict la o defensiva cvasi-permanenta, n-a aratat ca o echipa rea, in special in primul mitan, cand au avut si singura oportunitate de a marca prin Visinescu (37), in vreme ce, pentru "galben-albastri" irosisera desprinderea pe tabela de marcaj - Frunza (30) si Ciobanu (40).
Cu un scor, totusi, fragil, dupa pauza ploiestenii s-au impus de o maniera categorica tinandu-si adversarii in fata propriei lor porti dar, pe rand, Gafita (50,86), Stefan (79), noul intrat Neacsu (85) au irosit ocazii uriase de a inscrie. In aceasta repriza oaspetii n-au avut macar un sut spre poarta lui Iatan care, pur si simplu, a somat !
Ceea ce n-au reusit de-a lungul minutelor regulamentare de joc, s-a petrecut in primul minut al prelungirilor, atunci cand abilul Frunza a dus scorul la un 2-0, ceva mai aproape de adevar in raport cu prestatia "lupisorilor" in acea zi.
Cu aceste puncte contabilizate lejer, Rohat & Co se apropie si matematic, de mult visata promovare in esalonul secund al fotbalului romanesc.

Vazute si (ne)vazute pe... "Ilie Oana"

Sueta si taifas langa... vestiare !
Cu circa 20 de minute inaintea inceperii partidei, cele trei legende vii ale fotbalului ploiestean dar si international, avand in vedere ca toti trei, Mircea Dridea, Mihai Mocanu si Mihai Ionescu au jucat sub tricolorul Romaniei, stateau la o... sueta! Discutau, evident despre pasiunea lor de o viata, fotbalul, dar si de prezenta, din nou, conform promisiunii facute, pe stadion, a nepotilor regretatului antrenor, Ilie Oana. Foarte aproape de "lacasul" lor, Marian Manea si directoarea societatii Astra, doamna Doina Radu purtau o discutie aprinsa, probabil pe aceeasi tema.
Impreuna
La inceputul partidei, jucatorii petrolisti s-au indreptat catre grupul de suporteri de la Peluza a II-a dar si inspre Tribuna II aruncand inspre spectatori cu... tricouri ! Gestul lor a fost salutat cu ropote de aplauze de la cei prezenti, apoi, o parte dintre ei si-au adus aminte de... Bercea ! Este de la sine inteles ca, din nou, l-au salutat cordial !
De retinut si faptul ca in peluza "ultrasilor" au fost scoase doua bannere pe care erau scrise, cu litere mari "IMPREUNA !" Pe stadion, in aceeasi zona a mai fost pus un banner de culoare alba pe care era inscriptionat: 4 ETAPE - 25 DE SUPORTERI SUSPENDATI - PANA LA SFARSIT NE EXTERMINATI !" aluzie la masurile luate impotriva unor suporteri dupa "episodul Boldesti".
Dupa Bercea, un alt personaj important, Mitica Dragomir a fost indrumat la... puscarie ! "LA PUSCARIE, MITICA LA PUSCARIE !"
_________________

CHITU
24th March 2008, 16:59
http://www.youtube.com/watch?v=AIjLUD1n1U4

CHITU
25th March 2008, 21:25
Modificare de denumire, din vară?

Evident, CSM FC Ploiești se bucură de o simpatie deosebită, în oraș, mai ales din partea ultrașilor... Petrolului, care au girat înființarea acestui team.
Toate bune și frumoase, doar că pe mulți dintre susținătorii acestei echipe nu prea îi bucură actuala denumire a formației.
Trupa antrenată de Valeriu Răchită, indiscutabil cel mai iubit tehnician ploieștean, la ora actuală, a luat naștere în urma campaniei "Petrolul e al nostru"! Iar fanii își doresc ca, în denumirea echipei favorite, să existe neapărat și numele de "Petrolul"!
În atare condiții, conducerea clubului a început să facă pașii necesari, pentru a le face pe plac suporterilor, dar, mai ales, pentru a conferi legitimitate unei grupări atât de iubite. Astfel, Mircea Dridea, proprietarul Asociației Sportive "Petrolul '52" Ploiești, a cesionat denumirea, înregistrată, atenție!, în catastiful asociațiilor și cluburilor sportive naționale, înaintea SC FC Petrolul, actualei CSM FC Ploiești. Astfel, se va încerca împlinirea visului microbiștilor semnatari ai campaniei "Petrolul e al nostru" (foto).

La alegere

Altfel, multă lume se întreabă dacă, din vară, va mai exista, în denumirea formației, în proporție de 99% promovată în Liga a II-a, sintagma "CSM"! Sau dacă se va merge, până la primirea numelui, doar pe. FC Ploiești. Această din urmă denumire este îmbrățișată de foarte mulți fani, mâniați că onor Consiliul Local Ploiești nu a fost în stare să ajute, cu niciun leuț, echipa favorită, nu mai puțin de trei proiecte de hotărâre fiind respinse, ca nelegale, în contencios. Asta în timp ce ramuri precum cea de patinaj viteză nu a avut nici cea mai mică problemă, în a fi susținută financiar, de către municipalitate!

Niculae vrea schimbare

Pe aceeași lungime de undă cu fanii, se află și mai-marii CSM-ului, în frunte chiar cu Ioan Niculae, care nu mai agreează, în actualele condiții, prezența, în denumirea echipei pe care o finanțează, sintagmei "CSM". Tocmai de aceea, este foarte probabil ca, până la mult așteptata obținere a denumirii de Petrolul 52, să se meargă doar pe varianta FC Ploiești.
Șanse ar mai fi, totuși, să se păstreze și actualul nume, directorul tehnic al liderului Seriei a III-a din Liga a III-a, Valeriu Răchită, spunând că așteaptă rezultatul alegerilor locale, la capătul cărora, în fruntea municipiului-reședință de județ, ar putea veni un edil mult mai aplecat asupra sportului și, în general, doleanțelor simpatizanților fotbalului, în special. Mai pe șleau, dacă municipalitatea va cotiza pentru echipa căreia i-a dat girul a se înființa și a purta denumirea de CSM, numele din urmă va fi păstrat în titulatură. În caz contrar, se va renunța la acesta!
Așadar, se luptă pentru acceptarea denumirii AS Petrolului '52, de către Federația Română de Fotbal, iar în ceea ce privește menținerea CSM-ului, în denumire, răspunsul îl vom primi doar după alegerile locale. Atunci când noul edil ar putea face pe plac celor 15.000 de semnatari ai acțiunii "Petrolul e al nostru" sau va. pune batista pe țambal, "trâmbițând" că vrea să dea altă destinație banului public.

CHITU
27th March 2008, 01:30
FC Rapid II Bucuresti - CSM FC Ploiesti 0-3 (0-1)
Continua sirul victoriilor elevilor lui Vivi Rachita, indiferent de locatia in care se disputa meciurile. De departe este cea mai valoroasa grupare din serie, care demonstreaza, inca o data, valoarea intrinseca a fotbalistilor, profesionalismul echipei tehnice si a celei medicale, dar si modul in care conducerea executiva a acestui club se achita de responsabilitati. In urma acestui succes, incontesabil, echipa CSM este ca si promovata. Golurile ploiestenilor au fost marcate de Mihalache, Takayuki si Ciobanu.

CHITU
27th March 2008, 23:54
uramatoare victima



CSM FC Ploiesti-Electrosid Titu

Ambele echipe au avut un inceput de retur in fata si este de asteptat ca pe "Ilie Oana", maine, spectacolul fotbalistic sa fie la el acasa. Pentru acuratetea acestuia a fost desemnata o brigada de arbitri cu Horia Abrudan din Jibou, la centru, asistat la cele doua linii de Vasile Popescu si Mihai Cosconea, ambii din Buzau.
Arbitru de rezerva: George Dragoescu, din Bacau.
Observator FRF: Costin Toma (Piatra Neamt).

CHITU
30th March 2008, 23:20
Si cum era de asteptat un incontestabil 2-0...

NIMIC NOU: ÎI CIURUIE PE TOȚI!
"Superman" Gafița

Așa cum campioana de baschet masculin CSU Asesoft Ploiești se confruntă cu un fenomen ciudat - pe măsură ce tot învinge, îi... scade numărul de spectatori! -, tot așa se întâmplă, păstrând, desigur, proporțiile, cu liderul detașat al Seriei a III-a, din al treilea eșalon fotbalistic, CSM FC Ploiești. Adică, merge din succes în succes, în retur, dar, în tribunele arenei "Ilie Oană", numărul de spectatori se diminuează! De exemplu, sâmbăta tecută, au fost doar 400! Păcat! Noroc, însă, cu atmosfera superbă creată de galerie și de restul suporterilor, care au predat o lecție de fair-play și de încurajare a favoriților. Așa că nu a fost de mirare că fotbaliștii CSM-ului au continuat... cântecele fanilor, după ce au ajuns la vestiare, la finele meciului - se putea altfel? - câștigat, în dauna uneia dintre echipele tari ale seriei, Electrosid Titu! Dar care a prins o zi mai slabă!
Omul meciului a fost, fără doar și poate, golgheterul Dimitrie Gafița (foto). El și-a mai adăugat o "dublă", la zestrea de până acum. Mai întâi, a înscris după un șut expediat din lateral stânga, cu exteriorul, la colțul lung, apoi, a transformat, cu fentă, un penalty, obținut tot de el, obligându-l pe Arabolu să deturneze cu mâna, în careul mare, mingea expediată printr-o lovitură de cap. Iar asta după o centrare perfectă, care a purtat semnătura talentatului Cataramă. Imediat după prima sa reușită, atacantul ploieștean și-a ridicat, puțin, tricoul de joc, arătându-le spectatorilor că este... "Superman"! Pe șleau, Gafița purta un alt tricou, pe dedesubt, cu "sigla" vestitului erou cinematografic!
Altfel, sigur pe promovare, directorul tehnic Valeriu Răchită își permite, încontinuu, diferite experimente - și bine face! -, el lăsându-i în tribună, din felurite motive, pe Mădălin Militaru, Adrian Crăciun, Daniel Popliacă și Răzvan Anania, care au luat loc, la "oficială", alături de Valeriu Aristan și Costel Ilie, ambii - de la FCM Câmpina. Pe aceeași linie, de subliniat, că - din minutul 82 și până la ultimul fluier al controversatului Horea Abrudan - CSM FC Ploiești a avut patru juniori pe teren: Victoraș Cataramă, Cristian Frunză, Alexandru Ștefan și Florin Gheorghe! Viitorul sună bine!


http://www.youtube.com/watch?v=QY1PFNg6jVU

CHITU
1st April 2008, 12:41
Atmosfera de pe Ilie Oană la meciurile CSM: priceless! Pentru toate celelalte, există Mastercardul lui Bercea

Sâmbătă, CSM FC Ploiești a reușit cel mai bun meci de pe teren propriu în acest an. În aceeași zi și la același meci, și inimoșii suporteri ai echipei pregătite de Vivi Răchită se pot lăuda cu cea mai frumoasă prestație de până acum, desi pe stadion n-au fost la fel de mulți ca-n alte dăți.
O zi mai târziu, tot pe Ilie Oană, peste 3000 de spectatori se uitau ca la teatru cum portarul Deltei Tulcea scăpa săpunul în poartă, spre imensa satisfacție a președintelui SC FC Petrolul SA, Florin Bercea, mândru de o nouă victorie a bănuților, pardon, băieților săi...

RebelXp
2nd April 2008, 14:18
Unde gasim si noi un clasament al Ligii 3 ?Ce avantaj are CSM-ul?

miril
2nd April 2008, 14:21
Printre altele, pe GSP, fotbal-liga a doua-clasamente:

1 CSM Ploiesti 24 22 1 1 63-12 51 67
2 Tricolorul Breaza 24 16 4 4 35-23 12 52
3 CS Buftea 24 16 3 5 42-21 21 51
4 Electrosid Titu 24 13 4 7 28-23 5 43
5 Victoria Branesti 24 13 2 9 43-35 8 41
6 Rapid II 24 12 4 8 33-26 7 40
7 Conpet Ploiesti 24 10 6 8 35-28 7 36
8 Chimia Brazi 24 10 3 11 35-30 5 33
9 Dodu Bucuresti 24 9 5 10 34-37 -3 32
10 CF Predeal 24 9 4 11 23-25 -2 31
11 Unirea Tarlungeni 24 9 4 11 23-26 -3 31
12 Inter Pantelimon 24 8 6 10 29-37 -8 30
13 FC 1 Decembrie 24 9 2 13 27-40 -13 29
14 Petrolul II 24 8 4 12 32-32 0 28
15 CS Filipestii de Padure 24 6 9 9 16-31 -15 27
16 AS Ghimbav 24 5 1 18 23-43 -20 16
17 AS Clinceni 24 5 1 18 22-46 -24 16
18 UFC Chitila 24 3 3 18 16-44 -28 12

CHITU
4th April 2008, 01:18
Chimia Brazi - CSM FC Ploiesti

In lipsa mizei punctelor, liderul CSM Ploiesti fiind virtual promovat in esalonul secund, iar Chimia fara griji, n-ar fi exclus ca orgoliile celor doua conduceri sa-i faca pe fotbalisti ca astazi sa “dea drumul la caini”, mai exact spus la un joc peste limita regulamentului. Cu certitudine, cei doi antrenori - Ion Cojocaru la gazde si, respectiv, Vivi Rachita la oaspeti - vor sti sa gestioneze, cu sportivitatea care i-a caracterizat dintotdeauna, si o astfel de situatie.
Meciul va fi condus de o brigada de arbitri compusa din Dan Burca (Mangalia) - Aurel Florescu si Bogdan Gheorghe, ambii din Capitala.
Arbitru de rezerva: Gelu Dimaca, din Constanta.
Observator FRF: Petre Kadar, din Brasov.



Ultrașii CSM FC Ploiești rămân la porți!

Deși în urmă cu două zile, directorul executiv al Chimiei Brazi, Lucian Rădulescu, a declarat că niciun picior de fan al CSM FC Ploiești nu va călca pe arena din Brazi, la meciul dintre echipa locală, Chimia, și liderul Seriei a III-a din Liga a III-a, mai nou, situația poate lua o altă întorsătură.
Mai exact, deși se pare că stocul de invitații va fi epuizat numai către angajații OMV-Petrom, din cadrul "Petrobrazi", oficialul alb-albaștrilor s-a mai "sucit" un pic, ieri, în sensul că este gata să acorde 5%, din locurile arenei, suporterilor echipei vizitatoare. Așa cum prevede, de altfel, regulamentul! Asta deși, cu o zi înainte, susținea, sus și tare, că cererea CSM-iștilor de a primi invitații pentru fani vine un pic cam târziu!
Se pare că lui Rădulescu nu prea îi place să meargă pe la Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal, pentru a achita 3.000 de lei, ca și SC FC Petrolul, pentru nerespecaterea unei prevederi a ROAF!

Naveta între Ploiești și Brazi, degeaba

Faptul ne-a fost confirmat și de unii dintre microbiștii ploieșteni, care, ieri, s-au deplasat la sediul clubului de la Brazi, pentru a solicita invitații, în calitate de "spectatori neutri"! În jurul orei 10.00, Lucică s-a trezit cu ei, în birou, însă, a motivat că nu le poate satisface doleanțele, până nu află câte dintre invitații au fost alocate celor din rafinărie.
El i-a invitat pe fani să revină după 13.00, pentru a vedea dacă au mai rămas ceva tichete disponibile. Întorși după orele prânzului, acestora li s-a pus placa că "nu mai sunt disponibile invitații pentru voi, eu neavând nicio vină, deoarece acestea sunt ordinele primite de sus"!
"Navetiștii de ocazie" au făcut cale-ntoarsă, la Ploiești, cu "buza umflată", dar cu promisiunea că numeroșii suporteri ai CSM FC-ului vor beneficia de "faimosul" 5%, din capacitatea stadionului. Adică de 34 de locuri!
În atare condiții, liderii galeriei intenționează să se prezinte la Brazi, alături de cei 200 de fani care și-au anunțat prezența, dar să încurajeze echipa din afara arenei! Explicația lor este că "nu putem să ne bucurăm 30 de inși, de un meci de duzină, iar alți aproape 200 să sufere pe afară"!
Așadar, în cazul în care nu vor interveni schimbări de ultimă oră, astăzi, pentru prima dată în istoria galeriei trupei lui Răchită, sectorul rezervat ei va fi gol! Fanii intenționează să ceară, din nou, retragerea echipei, de pe teren, în caz contrar, ei dorind ca, imediat după fluierul final, favoriții să ia direct calea. străzii, pentru a-i saluta, individual!
"Galeriștii" anunță că nu vor provoca incidente în afara stadionului, dar se tem de eventualele provocări, din partea. oamenilor legii!

CHITU
10th April 2008, 00:08
CSM FC Ploiesti - Inter Pantelimon 2-1 (1-0)
Stadion: "Ilie Oana". Spectatori: 400.
Evolutia scorului: 1-0, min.18: abilul Ciobanu, aflat la limita ofsaidului, s-a strecurat printre fundasii centrali ai oaspetilor si, din mijlocul suprafetei de pedeapsa, a trimis balonul in coltul din dreapta portii lui Anghel;
1-1, min. 55: o bresa nepermisa a blocului defensiv ploiestean a fost prompt speculata de Novac care, cu un sut plasat din interiorul careului, l-a executat pe Popa;
2-1, min.63: fundasul dreapta, Carja, s-a infiltrat pe dreapta, a centrat perfect pentru acelasi Ciobanu care, de la doi-trei metri, cu poarta goala in fata, nu avea cum sa rateze.
CSM Ploiesti: Popa - Carja (70- Tataru), Mihalache, Chirita, Cotea-Catarama, Vlad (cpt.), Takayuki, Frunza (56 - Stefan) - Gafita (41-Neacsu, 78-Gheorge). Antrenor: Valeriu Rachita.
Inter Pantelimon: Anghel-Racu, Talpeanu, Vladescu (cpt.), Culda, M. Gheorghe (66-Zamfir) - Petre (82-Marin), Novac (75-Ion), Nita - Zamfirescu (80-Apostol), Tudor. Antrenor: Cristian Voicu.
Cartonase galbene: Ciobanu (76)/ M. Gheorghe (65).
Arbitri: Daniel Ivan - Mihai Ungureanu si Nicolae Hurbuzariu.
Arbitru de rezerva: Andrei Chivulete (toti din Bucuresti).
Observator FRF: Gheorghe Filipeanu (Bucuresti).
Marti dupa-amiaza "lupisorii" lui Vivi Rachita s-au intalnit, din nou, cu suporterii, carora le-au dat in dar o noua victorie.
Si au reusit acest succes fara sa forteze in conditiile in care au intalnit o echipa, cea a "pantelimonistilor", amenintata foarte serios cu retrogradarea.
Firesc, Rachita n-a luat masuri speciale, el cerandu-le propriilor elevi sa joace si nu sa se lase in dorul lelii cum fac, de obicei, fotbalistii romani care au obiectivul deja realizat.
De partea cealalta, oaspetii n-au aratat ca o echipa de coada clasamentului, ba, din contra, prin asezarea lor in teren, intr-un sistem 1-5-3-2, au pus in cateva randuri probleme serioase CSM-istilor, care au incasat si o "boaba" !
Jocul n-a fost unul stralucit, "lupisorii" acelerand cand si cand ritmul jocului pentru a dovedi ca ei sunt, de fapt, "jupanii".
Desi starea terenului de joc, foarte buna, le-ar fi permis sa etaleze un fotbal spectaculos, niciuna dintre combatante n-a reusit acest lucru, spectacolul sportiv fiind sarac in faze de poarta si executii tehnice deosebite. Singurele faze interesante si finalizate au fost cele trei goluri, in rest - liniste apasatoare pe un stadion gol. Imediat dupa ce au preluat conducerea, "petrolistii" au mai creat cateva faze periculoase dar, pe rand, Tataru si Vlad le-au irosit in doua randuri.
* Declaratii dupa joc: "Am intalnit o echipa mult schimbata in bine, care s-a aparat foarte exact. Cu toate acestea, valoarea elevilor mei si-a spus cuvantul, obtinand victoria pentru suporteri, pentru obiectiv, dar si pentru ei ! "Sper sa o tinem tot asa pana la final !", a spus Valeriu Rachita.
Cristian Voica - presedinte AS Inter Pantelimon: "Speranta moare ultima, acesta este crezul meu ! Am sperat si azi ca vom obtine macar un punct, dar am intalnit cea mai buna echipa din serie, impotriva careia ne-am descurcat onorabil."

ducus
11th April 2008, 23:50
Petrolul Ploiesti a spulberat pe teren propriu pe Dunarea Giurgiu cu incredibilul scor de 7-1, si astfel urca pe locul 4 in clasament, la doar 5 puncte de locul 2, CS Otopeni.

CHITU
14th April 2008, 16:27
Petrolul Ploiesti a spulberat pe teren propriu pe Dunarea Giurgiu cu incredibilul scor de 7-1, si astfel urca pe locul 4 in clasament, la doar 5 puncte de locul 2, CS Otopeni.

app sa sti ca nu se numeste petrolul ploiesti ,echipa !!!ci numai sc fc petrolul sa...sa nu confundam echipele da?

CHITU
19th June 2008, 15:29
TRANSFERURI PE BANDĂ RULANTĂ
Răchită și-a tras fundaș stânga de la Liga I!

Postul care a dat mai multe bătăi de cap directorului tehnic Valeriu Răchită, în sezonul trecut, a fost cel de fundaș stânga. Pe rând, au fost testați mai mulți jucători - Anania, Tătaru, Cotea, juniorul Frunză și, chiar, Târșoreanu -, nici unul neavând, însă, evoluții constant bune, care să-l mulțumească, în perspectiva meciurilor dificile care vor urma în eșalonul secund.

"Vivi" Răchită a căutat, astfel, să întărească banda stângă, în această perioadă de transferări, mai ales că, la unii dintre cei mai sus-menționați, se va renunța, începând de săptămâna viitoare. Răchită a dorit să aducă la echipă un jucător cu experiență a primului eșalon, iar până la urmă, CSM FC Ploiești a reușit o achiziție importantă, la acest nivel. Este vorba despre fundașul stânga Laurențiu Florea (foto; în mijloc între foștii coechipieri Daniel Florea, în stânga, și Claudiu Voiculeț), fotbalist care a evoluat în peste 70 de meciuri, în Liga I, la Farul Constanța.
Recent, Marian Manea și Valeriu Răchită l-au convins pe Florea, după negocieri purtate la... București, să accepte să joace la Ploiești, dobrogeanul urmând să se prezinte la antrenamentele echipei, luni, 23 iunie, odată cu reluarea pregătirilor. Apărătorul este născut în anul 1981 și a fost internațional de tineret, îmbrăcând tricoul acestei reprezentative chiar de 11 ori. Originar din Medgidia, Laurențiu a evoluat la divizionara secundă din urbea constănțeană, până în anul 2003, fiind transferat, apoi, la Farul. În primele trei sezoane, el a avut o medie de peste 20 de meciuri/campionat, fiind titularul obișnuit al postului respectiv. În sezonul 2007-2008, Laurențiu Florea a evoluat ca titular doar în primele trei meciuri, ulterior mai având doar cinci apariții în tricoul "alb-albastru" al Farului, nemaifiind inclus în planurile antrenorului principal Ion Marin, pentru campionatul următor.
Conducerea Farului și-a dat deja acordul pentru ca jucătorul să vină la Ploiești, acesta stabilind și ultimele amănunte ale transferului. Astfel încât, se poate spune că Valeriu Răchită și-a găsit fundașul stânga dorit!

Tratative și cu Mușat

În paralel cu Florea, CSM-ul a urmărit și aducerea lui Nicolae Mușat, fundașul stânga titular al lui Dinamo Bucuești II, dar cu apariții și la prima echipa a "câinilor" Mușat nu mai intră în planurile noului antrenor principal, revenitul Mircea Rednic, urmând să fie împrumutat în sezonul următor. Tânărul și talentatul jucător de bandă stânga are, în acest moment, însă, și varianta de a se transfera la CS Otopeni. Până săptămâna viitoare, el urmează să dea un răspuns concret. Totuși, șansele să vină la Ploiești sunt destul de mici. Asta mai ales că, firesc, Răchită dorește jucători care să fie sub contract pentru minimum doi ani. Adică, exact perioada maximă pentru care s-a planificat promovarea în Liga I!

În inspecție

Mâine, directorul mtehnic Valeriu Răchită și directorul sportiv Costel Lazăr vor merge la Bușteni, acolo unde CSM-ul își va desfășura primul stagiu centralizat de pregătire.
Cel dintâi vrea să se convingă de faptul că echipa va dispune de cele mai bune condiții de cazare, masă, antrenament și recuperare în stațiunea de pe Valea Prahovei.

CHITU
16th July 2008, 16:13
CSM FC Ploiești va primi trofeul "Fair-play" de la FRF

După doi ani în care Tricolorul Breaza a fost echipa care a câștigat trofeul "Fair- play", în Liga a III-a, în seria din care a făcut parte, în ediția de campionat 2007-2008, Federația Română de Fotbal a decernat acest titlu formației CSM FC Ploiești.
În alcătuirea acestui clasament au contat mai multe criterii. Primul a fost cel al numărului cartonașelor primite, din acest punct de vedere echipa lui Răchită stabilind un adevărat record pozitiv, neîncasând decât două "roșii" în 34 de etape!
Al doilea criteriu a fost cel al numărului de spectatori. CSM a beneficiat de cel mai mare număr de fani, fiind singura echipă din Seria a III-a a care a avut galerie la toate meciurile din deplasare!
În sfârșit, au contat și notele menționate în raportul de joc, acordate de către observatorii fiecărei partide.
CSM FC Ploiești va primi trofeul "Fair-play" cu prilejul primului meci din sezonul viitor, cel mai probabil pe 16 august, odată cu startul următoarei ediții de campionat.

ducus
29th September 2008, 17:09
FC Ploiești își continuă marșul spre Liga I
Călăii din Liga a II-a
21 de meciuri consecutive fără înfrângere în fața propriilor suporteri. Acesta este bilanțul noii echipe a Ploieștiului de la înființarea ei, anul trecut, în Liga a III-a. Ultima victimă este FC Snagov, care nu a scăpat de media de 3 goluri pe meci marcate de elevii lui Răchită în acest sezon. Liderul a ajuns la cota de 21 de goluri marcate în șapte etape, fără a fi beneficiat de vreun penalty în acest sezon. A fost un 3-1 fără istoric, primul gol încasat pe teren propriu în acest sezon fiind mai degrabă un cadou acordat oaspeților.


A doua tinerețe a căpitanului
Fundașul central al ploieștenilor, Gheorghe Rohat, trece printr-o perioadă foarte fastă a carierei, ieri marcând și primul său gol în acest sezon. În vârstă de 33 de ani, el a fost convins în iarna trecută de președintele Marian Manea să joace la FC Ploiești, în Liga a III-a, deși la acel moment se afla în lotul Unirii Urziceni, în primul eșalon. Dacă ploieștenii vor continua parcursul de excepție de până acum, Gigel Rohat va bifa a doua promovare în primul eșalon, după cea reușită acum 10 ani cu Astra.
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-2/calaii-din-liga-a-ii-a-3240053
Ce ziceti, se vor califica elevii lui Vivi Rachita in Liga I? Ce mi-ar placea sa-i dea Vivi peste nas lui Gigi, sa-si ia revansa pentru alungarea de la Steaua de acum cativa ani. :)

CHITU
8th January 2009, 07:54
"Petrolisti din toate colturile uniti-va! Veniti in fata primariei, vineri 9 ianuarie, de la orele 17 sa ne sustinem cauza. Campania "Petrolul e al nostru" e pe cale sa devina masina de bani a unor oportunisti nemilosi.IN NUMELE PETROLULUI - IESITI IN STRADA .Mitting-ul este autorizat de primarie si mizam pe aportul vostru"