PDA

View Full Version : a plecat Dan Anca...



t.b.
21st October 2005, 01:07
ucluj.ro anuntã cu durere în suflete cã în aceastã dupã-amiazã a trecut în nefiintã marele "U"-ist Dan Anca. Fost jucãtor, antrenor si vicepresedinte al clubului, Dan Anca a purtat mereu în suflet culorile alb si negru, pe care nu le-a trãdat niciodatã. A fost în lotul României la Campionatul Mondial de fotbal din Mexic 1970 si a jucat în celebra partidã de pe Wembley Anglia - România 1-1, din 15 ianuarie 1969. A îmbrãcat de 7 ori tricoul nationalei. Dumnezeu sã-l odihneascã.

ucluj.ro

A murit Dan Anca

Fostul mare fotbalist al Universitatii Cluj, Dan Anca, in varsta de 58 de ani, a incetat, ieri, din viata. Dan Anca a evoluat timp de aproape 20 de ani pentru “Sepcile rosii”, perioada in care a fost si component al echipei nationale, cu care a participat la Campionatul Mondial din Mexic 1970 si a jucat in memorabilul meci Anglia-Romania de pe Wembley, incheiat cu scorul de 0-0. Ca antrenor a activat doar la “U”, unde a ocupat si functia de vicepresedinte. Dumnezeu sa il odihneasca in pace! Sincere condoleante familiei.

Ziua de Cluj

NOI MURIM "U" NICIODATA, DIN 20.10.2005 MAI AVEM UN INGER PAZITOR - DIN CERURI DAN ANCA NE VA OCROTI PE NOI STUDENTII CLUJENI, INCA UN EROU A FOST CHEMAT IN RAI. ODIHNEASCA-SE IN PACE :(

King of Hell
21st October 2005, 13:28
Dumnezeu sa il odihneasca.

PS daca tot veni vorba de morti, nu moare odata ********u' sa am si eu o bucurie in plus?

sorinl
23rd October 2005, 10:24
condoleante pentru disparitia lui dan anca...daca e adevarata vestea
a fost o emblema a clubului,poate nu la fel de stralucitor ca regretatii mateianu si ivansuc,dar nu mai putin devotat.n-a parasit pe u nici in b,si a revenit odata cu ea in a.
l-am admirat in copilarie in generatia "mexicana",care iata incepe sa se subtieze

miril
23rd October 2005, 10:40
Daca este adevarat este o veste foarte trista pentru fotbalul romanesc. In acest caz, sincere condoleante familiei. Dumnezeu sa-l odihneasca!

andrei_cj
23rd October 2005, 12:12
Dumnezeu sa-l Ierte!

HIV
23rd October 2005, 12:38
Un mit , o legenda , o stea , Dan Anca nu te vom uita .

P.S. Pacat ca ziarele de sport nu prea scru nimic despre acest eveniment , Dan Anca ar merita romane intregi .

t.b.
23rd October 2005, 15:07
Din pacate la doar 58 de ani Dan Anca a plecat in lumea celor drepti. Dar sunt sigur ca de acolo de sus va fi mereu alaturi de echipa pe care a iubit-o si pe care a ajutat-o in situatii grele. Din 20 octombrie 2005 mai avem inca un inger pazitor.

Ziarele de sport sunt interesate mai mult de viata intima a lui Mutu si Chivu sau de aberatiile ciobanasului decat de soarta fostilor jucatori.

miril
23rd October 2005, 15:12
Si eu am remarcat acelasi lucru. Prefer sa cred ca stirea mortii internationalului clujean nu s-a anuntat oficial, alfel ar fi oribil. Dar, sa nu-i stric linistea cu nimicuri.

jay
23rd October 2005, 15:16
Dumnezeu sa-l odihneasca!

t.b.
23rd October 2005, 15:18
Din pacate e oficial :( ieri a fost inmormantarea... s-a tinut moment de reculegere atat la meciul nostru cu UTA cat si la cel al exomaxului cu Poli Iasi.


Un mit , o legenda , o stea , Dan Anca nu te vom uita

Asta e textul unui banner al galeriei noastre la meciul de ieri

miril
23rd October 2005, 15:41
RUSINOS, atunci. Dumnezeu sa-l odihneasca! I-am apreciat dintotdeauna travaliul generos si fairplay-ul desavarsit.

sorinl
23rd October 2005, 15:45
a fost pe wembley...daca juca in bucuresti ar fi evoluat probabil si in mexic...
dar s-a reintors in campania euro 72...
liderul lui u timp de peste un deceniu...

t.b.
23rd October 2005, 15:49
Daca ar fi jucat la una dintre echipele departamentale cu siguranta ar fi fost selectionat pentru CM...

miril
23rd October 2005, 15:53
Bine zis, t.b., echipele departamentale sau aflate sub...protectie.

sorinl
23rd October 2005, 15:53
ziaristilor de azi numele de dan anca nu le spune nimic din pacate...
poate ca daca vor citi forumul asta se vor gandi sa anunte si sa scrie si ei ceva prin ziare...si la tv...e mai interesant sa vezi fotbalisti in masini de lux ...
asta e

miril
23rd October 2005, 15:54
GSP se ocupa in primul rand de divizia...goala!

Ozzy76
23rd October 2005, 21:05
din pacate nici fostii elevi nu s-au inghesuit sa il conduca pe ultimul drum pe nea Dan. Cel putin din echipierii sezoanelor '95 si '96, cand am avut cele mai bune rezultate cu el pe banca, au fost doar Popescu, Predatu, Dican (ei fiind si acum in club sau echipa), Maris si Cioloboc. Din pacate altii l-au cam uitat (inclusiv Maier, care de la Alba ar fi putu ajunge intr-o ora la Cluj, dupa meciul ce l-a avut in B).

Bbi's rules
23rd October 2005, 21:37
DuMNEZEU SA-L ODIHNEASCA!

t.b.
23rd October 2005, 23:31
Partida de sambata a fost una invaluita in doliu, Universitatea fiindu-i ca o a doua familie fostului jucator si antrenor al „sepcilor rosii”, Dan Anca. Jucatorii lui „U” au purtat o banderola neagra in memoria celui care a reprezentat poate cel mai bine culorile Universitatii, unii dintre ei avand sansa sa-l aiba ca antrenor. De la ora 15.00, toti componentii Universitatii, impreuna cu antrenorii Leo Grozavu si Feri Dican, precum si conducatorii Cristi Dulca si Zoli Iasko, l-au condus pe ultimul drum pe cel devenit simbol al Universitatii. Au mai fost prezente acolo si alte nume din lumea fotbalului, colaboratori din trecut ai lui Anca, printre care Mircea Nesu (venit special de la Bucuresti), Remus Vlad, Nicolae Szabaslay, Cezar Ardeleanu, Vasile Oprea, Vasile Mihaila, Martin Crisan, Mihai Adam, Dorin Barbu sau Remus Cimpeanu.


EZ de Transilvania

blaga
24th October 2005, 00:08
Dumnezeu sa-l odihneasca!
A fost un mare U-ist !
Daca gasiti undeva prin biblioteci "Sepcile Rosii" de Ioan Chirila, probabil ca e un moment bun de citit

Cra10veanu
2nd November 2005, 03:45
Dumnezeu sa-l odihneasca !
Sper sa dansez si eu pe threadurile in care va scrie : A plecan Netoiu , A crapat Staicu

delboca
2nd November 2005, 08:06
Dumnezeu sa-l odihneasca mare om, mare caracter, mare u-ist
inca o data Dumnezeu sa-l odihneasca
/OLE/ /OLE/ /OLE/

Angelina Jolie
15th December 2005, 07:00
Bai postasem si eu ceva mesaje anti, da vad ca mi s-au sters.

t.b.
15th December 2005, 18:17
Pt. unii care sufera de mania persecutiei, tin sa-i linistesc, superbul mesaj nu "i s-a sters" ci e pe alt thread si anume "Rivalitatea dintre "U" si cfr" (cine-i de vina daca pt. unii e prea greu sa citeasca titlul threadurilor)

Aici gasesti iti capodopera:
http://onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=401278&postcount=449

Angelina Jolie
16th December 2005, 04:09
Asa, asa. Da tu crezi ca io tin minte pe ce thread imi scriu aberatiile? Si mi-e lene sa caut, oricum. Da las ca de acum inainte te intreb pe tine.