PDA

View Full Version : FIBA EuroCup & FIBA EuroCup Challenge - sezonul 2005-2006



Pages : [1] 2

cristane
20th October 2005, 12:58
Au inceput si cupele europene patronate de FIBA, si anume EuroCup si EuroCup Challenge (a treia si a patra ca valoare & importanta, dupa Euroliga si ULEB Cup), asa ca nu strica un subiect numai pentru ele.

Avem si doua echipe romanesti:
Asesoft Ploiesti in FIBA EuroCup (pentru prima oara dupa multi ani, o echipa romaneasca participa intr-o alta competitie decit ultima ca valoare)
Policarbochim Cluj in FIBA EuroCup Challenge (competitia cistigata anul trecut de Asesoft).

MT
20th October 2005, 13:12
Cam asa arata prima adversara (a Clujului) :

Deltalcon APOEL Nicosia (http://www.eurobasket.com/CYPteam.asp?Team=348)

Stie cineva ceva in plus despre ei?

cristane
20th October 2005, 13:29
Etapa 1


FIBA EuroCup

A
St. Petersburg - Azovmash (25.10, 19.00)
CSU Asesoft - Cholet (25.10, 20.30)

B
BC Zadar - Gran Canaria 71-73
RheinEnergie Köln - BG Leuven (25.10, 19.30)

C
BC Siauliai - Dexia (25.10, 18.00)
Cantu Cucciago - SLUC Nancy (26.10, 20.30)

D
BC Khimki - CEZ Nymburk (25.10, 19.00)
Nahariya - Basket Swans (25.10, 20.30)

E
Fenerbahçe - PAOK (25.10, 19.00)
Lemesos Limassol - BC Kalev (26.10, 20.00)

F
Slask Wroclaw - MPC Capitals (25.10, 20.30)
Hapoel Subaru - Maroussi (26.10, 20.30)

G
BC Kyiv - BC Barons (25.10, 18.30)
Lokomotiv Rostov - Telekom Baskets (25.10, 19.30)

H
DKV Joventut - Galil Elyon 90-77
BCM Gravelines - Dynamo Moscow Region (25.10, 20.00)


FIBA EuroCup Challenge

A
Olympia Larissa - Keravnos (20.10, 20.30)

B
Debreceni - BK Prostejov 84-78

C
Lappeenranta - BK Riga (20.10, 19.00)

D
EBBC Tulip - CAB Madeira (20.10, 20.30)

E
Ironi Elitzur - Apoel (20.10, 20.30)

F
Banvit BC - Mlekarna (20.10, 19.30)

G
BC Dubrovnik - A Plus ZS Brno (20.10, 20.30)

H
Ural Great - Khimik 87-86

cristane
21st October 2005, 14:04
In grupa Clujului din EuroCup Challenge, Ironi Elitzur - Apoel 90-86. E grupa de 3, primele 2 merg mai departe. Ar fi foarte important pt Cluj sa invinga miercuri la Nicosia, sau macar sa piarda la scor strins, pt a putea remonta acasa...

alexalex
23rd October 2005, 13:28
meciul Aseoft-Cholet va fi dat si pe tvr1 de la ora 17 (marti, 25 octombrie)

si anul trecut St. Petersburg a castigat trofeul iar Azovmash a jucat semifinala, asa ca ploiestenii au picat intr-o grupa foarte grea.

Kobe24
23rd October 2005, 13:33
in programu dat de cristane scrie 20:30...kt e pana la urma??

eddy_jozsa
23rd October 2005, 13:40
wheee.... deja miercuri incepe cluju???? sper ca si-au pastrat cateva cosuri de 3 si pt nicosia... sa nu le fi consumat ieri pe toate :D

meciurile din sala Horia Demian vor fi transmise pe un post national??

alexalex
23rd October 2005, 14:07
meciul va fi de la 5 pentru a putea fi dat in direct pe tvr1

Petersburg
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.teamID_96278.compID_BYg5Rb55Jw-G5I3MZ6JB01.season_2006.roundID_4588.html


Azovmash
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.teamID_4667.compID_BYg5Rb55Jw-G5I3MZ6JB01.season_2006.roundID_4588.html

cristane
24th October 2005, 14:29
Meciul va fi marti de la ora 17.00, in direct pe TVR2.

Cholet a terminat sezonul trecut in Franta pe locul 7, ceea ce cred ca spune totul despre forta acestei echipe. (Francezii au 2 echipe in Euroliga, 2 in ULEB Cup, si 3 in EuroCup).

http://www.cholet-basket.com/

MT
24th October 2005, 17:50
wheee.... deja miercuri incepe cluju???? sper ca si-au pastrat cateva cosuri de 3 si pt nicosia... sa nu le fi consumat ieri pe toate :D

meciurile din sala Horia Demian vor fi transmise pe un post national??

1. cosuri de 3 sa fie cat de multe ...dar sa fie si aparare ca altfel :ciocan:
2. Banuiesc ca postul national se va numi TVR 2 (studioul Cluj)...so get and grab back your antenna from the thrashcan ...:D

cristane
25th October 2005, 16:05
2 ore pina la meci. Din pacate n-am putut scapa de la munca sa dau fuga pina la Ploiesti, dar la 5 voi fi acasa la televizor.
Go Asesoft! :)

marinike
25th October 2005, 17:01
vine careva din bucuresti sa vada meciul in offise pub, la unirii?

Dumars
25th October 2005, 18:04
De ce imi era frica, nu am scapat.
La noi in loc de asesoft pe TVR2 au aparut "Romii si intrunirea lor din jud Bistrita".
Adica a intrat studioul teritorial peste. :rosu:

La fel am "vazut" si finala castigata de Asesoft.

Cine comenteaza? Emil Hossu Longin?

Cosmin Salajan
25th October 2005, 18:18
da f trist , asta e ghinionul nostru dumars

Kobe24
25th October 2005, 18:19
Emil Hossu-Longin si Cosmin Cernat.

ce e cu Kuzma??:( care sunt ceilalti absenti?

Cosmin Salajan
25th October 2005, 18:26
kuzmanovik parca s-a retras , probleme grave cu genunchii.
in rest cine ne povestete cum fu meciul pentru cei oropsitzi de soarta cu tvr regionale?

dolby
25th October 2005, 19:23
kkt!am avut 17 puncte avans si acum e 62-61.nu inteleg de ce cind conduci cu peste 15 puncte trebuiee sa fortezi aruncari de 3 puncte.
late edit:62-62

Later:super krasic. de la 62-62 a dat 2 treite, a facut si citeva recuperari.pina la urma e bine si 75-66, dar cu un pic de atentie pe final se putea si mai bine, am pierdut aiurea o minge la mijlocul terenului . si ultimul atac a fost destul de prost gindit, prea l-au lungit, ocokolic a fortat aruncarea de final de la distanta prea mare.asta e, bine ca am batut. bafta in continuare ploiestenilor

eddy_jozsa
25th October 2005, 19:39
pana la urma a mai crescut ecartul, si a castigat asesoft :D revin mai tarziu

ovi sibiu
25th October 2005, 20:33
Felicitari Asesoft Ploiesti!/hello

Dark Horror
25th October 2005, 21:00
Felicitari Asesoft!!!

marinike
25th October 2005, 21:20
Asesoft - Cholet Basket 75-66

iata si parerea mea (destul de tulbure dupa vreo cateva beri) despre un meci vazut fara a asculta comentariul (in barul unde am vazut meciul, un bar unde se pot urmari live diferite evenimente sportive, mi s-a spus ca se renunta la muzica ambientala doar dc e vb despre fotbal :ciocan: ):
asesoft a controlat bine jocul aproape pe tot parcursul, exceptia fiind acele minute in care francezii au recuperat cele 17pct in care parca numai la aparare nu le mai statea capul ploiestenilor.
de la ai nostrii mi-a placut in mod deosebit Ocokoljic(18pct) care cred ca este unul dintre cei mai buni conducatori de joc din romania iar asta seara si-a demonstrat clasa. de asemenea burlacu(25pct conform prosport, 23pct-spt.ro) a fost magistral in multe momente, iar krasic (13pct) a punctat cu sange rece excact cand trebuia.
nwosu(11pct) pare un jucator disciplinat tactic, bun aruncator insa putin cam lent, atat in aparare, unde a fost depasit de mai multe ori de rapizii jucatori francezi, cat si in atac unde multe mingi l-au prins putin in spate (aici s-a vazut si lipsa jocurilor in aceasta formula). insa una peste alta este o prezenta foarte incomoda pentru adversari sub ambele panouri.

PS1: poate am exagerat putin cu laudele mai sus, dar merita ca doar e victorie, nu? ;)

PS2: transmisie tvr de tot kkt-ul. nu tu statistici :headbang:, nu tu cronometru :headbang:, nu tu reluari (doar vreo 2 pe sfert):headbang:. la un moment dat ma gandeam ca e mai bine ca nu ascult comentariul ca ma enervam si mai tare.

Ady Micinic
25th October 2005, 21:28
Berile alea chiar au avut efect. :drak: :drak: :drak: :drak:

Kobe24
25th October 2005, 21:30
meciul mi-a semanat cu finala de anul trecut cu rusii...in sfertul 3..asesoft si-a creat un mare avantaj...dupa care in sfertul 4(si sf sfetului 3)....au cazut....sa fie aceasta o coincidenta??eu cred ca rezervele sunt "vinovate" pentru acest lucru...iar revenirea p final(ca si in finala aceea de vis)....motivatia...si determinarea au adus victoria(sangele rece al lui Kuzma si Krasic....ca de aia sunt sarbi:P). Pacat pentru Kuzma...sper sa-si revina:( e nevoie de el.....s-a vazut la aruncarile de 3 puncte...ca in unele momente...scartaiam(din pricina apararii francezilor a trebuit sa aruncam).

squad
26th October 2005, 02:18
Bravo ASESOFT!

http://www.spt.ro/coperti/435e7a65b7f26.jpg

http://www.spt.ro/coperti/435e7a65b86f3.pdf

Raptor
26th October 2005, 02:30
Cand e returu? Sau ma rog, urmatorul meci al Asesoftului... care sa fie si transmis pe TV? Pentru ca meciu asta mi-a scapat... nu stiam ca va fi transmis...

cristane
26th October 2005, 11:42
Bravo Asesoft! Senzational meci!

Urmeaza saptamina viitoare o deplasare foarte grea in Ucraina, iar pe 8 noiembrie meci acasa cu Dynamo St Petersburg, cistigatoarea competitiei de anul trecut.

Si felicitari Sport Total, pentru ca a pus meciul Ploiestiului pe coperta, si are zilnic cel putin o pagina de baschet :)

cristane
26th October 2005, 11:43
vine careva din bucuresti sa vada meciul in offise pub, la unirii?

Shit, acu am vazut mesajul. As fi venit si eu, daca tot n-am apucat sa merg la Ploiesti.
Offside sucks, daca nu e vorba de fotbal ii cam doare undeva.
Propun ca meciul urmator sa-l vizionam altundeva. Sugestii? :)

cristane
26th October 2005, 11:48
Rezultate Etapa 1 - FIBA EuroCup

A
St. Petersburg - Azovmash 77-72
CSU Asesoft - Cholet 75-66

Clasament
1. Asesoft 1/0
2. St Petersburg 1/0
3. Azovmash 0/1
4. Cholet 0/1

B
BC Zadar - Gran Canaria 71-73
RheinEnergie Köln - BG Leuven 69-63

C
BC Siauliai - Dexia 74-73
Cantu Cucciago - SLUC Nancy (26.10, 20.30)

D
BC Khimki - CEZ Nymburk 101-90
Nahariya - Basket Swans 95-76

E
Fenerbahçe - PAOK 101-91
Lemesos Limassol - BC Kalev (26.10, 20.00)

F
Slask Wroclaw - MPC Capitals 77-68
Hapoel Subaru - Maroussi (26.10, 20.30)

G
BC Kyiv - BC Barons 99-72
Lokomotiv Rostov - Telekom Baskets 82-74

H
DKV Joventut - Galil Elyon 90-77
BCM Gravelines - Dynamo Moscow Region 88-91

marinike
26th October 2005, 13:19
Offside sucks, daca nu e vorba de fotbal ii cam doare undeva.
Propun ca meciul urmator sa-l vizionam altundeva. Sugestii? :)

intr-adevar, offise suks. cat despre urmatorul meci eu sunt dispus sa merg oriunde il pot vedea in conditii decente.

Danila
26th October 2005, 13:39
asesoft a jucat slab,americanul e cam praf.

cristane
26th October 2005, 13:49
asesoft a jucat slab,americanul e cam praf.

Au batut echipa franceza care a terminat anul trecut pe 7, si tu spui ca au jucat slab??? Cum vroiai sa joace sa fii tu multumit? Sa bata la 50 de puncte? Nu vezi ce baschet amarit avem, ca ne bat si islandezii, si danezii, si orice prapadita de tara, si tu dupa o victorie cu o echipa din Franta spui ca am jucat slab???

Si pentru cultura ta generala, nu a jucat nici un american la Asesoft. Cel de care spui e nigerian.

Danila
26th October 2005, 13:59
Au batut echipa franceza care a terminat anul trecut pe 7, si tu spui ca au jucat slab??? Cum vroiai sa joace sa fii tu multumit? Sa bata la 50 de puncte? Nu vezi ce baschet amarit avem, ca ne bat si islandezii, si danezii, si orice prapadita de tara, si tu dupa o victorie cu o echipa din Franta spui ca am jucat slab???

Si pentru cultura ta generala, nu a jucat nici un american la Asesoft. Cel de care spui e nigerian.
recunosc, greseala mea...nigerianul...i-am zis american avand in minte faptul k a jucat in NBA(poate se misca mai bine pe atunci si era mai competitiv)
jocul in general al asesoftului a lasat mult de dorit...in general o aparare buna, insa greseli copilaresti care in meciurile viitoare ne vor costa.Francezii nu erau asa tari sa recunoastem...erau doar vreo 2-3 mai bunicei in rest...
ploiestiul a jucat bine in perioada cand s-a distantat la 17 puncte.Dak mentineau distanta asta ziceam ca au jucat bine...pe final au tras de timp de frica sa nu le mai dea francezii...trebuia sa batem la un scor mai mare k sa avem si cosaveraj...va conta mai tarziu asta...

cristane
26th October 2005, 14:17
Adevarul e ca va fi mult mai greu in continuare. Ucrainienii cu care vom juca sint pe locul 1 la ei, 4 victorii, 0 infringeri; rusii au 20 de victorii la rind in competitia asta... Va fi greu sa prindem locul 2. O infringere la limita in Ucraina ar fi foarte buna, poate ii batem dupa aia mai tare la noi.

marinike
26th October 2005, 14:29
mie nu mi s-a parut chiar asa de slab jocul ploiestenilor (exceptie perioada cand au revenit francezii) si chiar dc nu sunt genul care sa se imbete cu apa rece si sa spuna ca si anul acesta asesoft va muta muntii din loc, cred totusi ca ploiestenii vor face o figura frumoasa si in meciurile urmatoare.
ce m-a nemultumit pe mine la romani a fost felul in care au tratat de multe ori faza defensiva, fiind usor depasiti, prin scheme simple, de jucatorii adversi. de asemenea e nelinistitor, as putea spune, faptul ca rezervele utilizate(apostol si carutasu) nu au reusit sa inscrie decat 2 pct. in acest joc nu a contat chiar asa mult, insa aceasta ineficacitate isi va pune accentul in momentul cand se vor fi jucat mai multe meciuri (in campionat si in eurocup) iar titularii vor fi obositi. astfel vor aparea caderi ca cea din meciul de ieri.

nwousu nu cred c-a lasat o impresie foarte proasta, avand in vedere ca e abia al doilea meci pe care il disputa alaturi de echipa. e adevarat ca avut unele momente cand a dovedit lipsa de inspiratie dar statistica (11p, 11rec, 1capac) nu este chiar asa de slaba. mie mi s-a parut un pic cam lent (dupa cum am postat si mai sus) iar de multe ori a pierdut duelurile de sub panoul adevers (la recuperari ofensive) din cauza faptului ca era singur contra a trei adversari, nici un roman neajutandu-l in aceste situatii de joc si astfel era blocat foarte usor de triunghiul defensiv al francezilor.

STIE CAREVA VRE-UN SITE CU STATISTICILE DIN ACEASTA COMPETITIE?

cristane
26th October 2005, 14:33
STIE CAREVA VRE-UN SITE CU STATISTICILE DIN ACEASTA COMPETITIE?

http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_uj4oJSTUJz2zlcBzeU1On0.compID_BYg5Rb 55Jw-G5I3MZ6JB01.season_2006.roundID_4597.teamID_.gameI D_4597-A-1-1.html

cristane
26th October 2005, 14:35
Mie mi s-a parut foarte slab jocul lui Avlijas. Nwosu a fost OK, foarte util la recuperari, Ocockolic a fost extraordinar, la fel si Burlacu.
Cit despre rezerve, sint convins ca in curind Carutasu isi va da drumul la joc. Sa nu uitam ca vine dupa o lunga accidentare.

marinike
26th October 2005, 14:55
si eu il vad pe carutasu un element de baza in echipa, chiar dc va fi rezerva in continuare. accidentarea a contat foarte mult scotandu-l din forma si facandu-l sa piarda meciurile de pregatire.
revenind la nwosu cred ca dupa ce se va acomoda cu noii colegi si va acumula mai multe meciuri alaturi de ei va avea si statistici mai bune.

dupa cum remarca si mertin un capitol la care asesoftul sta prost este cel ar aruncarilor de 3 pcte (8/22). aici se vede intr-adevar lipsa lui kuzmanovic, caruia i s-a propus, in caz ca nu va mai putea juca baschet, un post de antrenor secund (sursa: ziarul prahova).

@cristane : bun link-ul, insa sunt sigur ca nwosu a pus un capac (in primul sfert).

alexalex
26th October 2005, 17:40
si mie mi-a placut cum au jucat. dar cel mai bine scrie in prosport:
"Debutul în grupa A a EuroCup a fost ceva mai greoi, dar fast pentru campioana României.
Nigerianul Julius Nwosu s-a zbătut mult, la fel ca şi Virgil Căruţaşu, însă şi unul, şi celălalt au lăsat impresia că mai au până se încadrează perfect în sistemul gândit de antrenorul Mladen Jojic....."
http://www.prosport.ro/index.php?c=15&a=75651


cat despre Cholet:
"Ocupand locul al VII-lea in ProA, prima liga din Franta, Cholet Basket - de doua ori vicecampioana si in sase randuri clasata pe pozitia a treia, necoborand decat de patru ori sub locul al IV-lea in ierarhia campionatului intern" cam asta e ce am gasit.

just2play
26th October 2005, 17:55
Asesoft a facut un meci bun. Cert este ca nu formeaza inca o echipa omogena. Se joaca f mult pe individualitati, iar banca nu este la nivelul titularilor, cel putin pentru EuroCup. Prima repriza i-a apartinut lui Burlacu care a marcat 19 puncte. Vad ca nimeni lu l-a laudat in posturile anterioare. Logic, Sasa Ocokolic a jucat bine, daca sunteti atenti la poza de pe prima pagina din Sport Total, il vedeti si pe Helcioiu muscandu-si unghiile :). Si-a pastrat cumpatul pana la final, ceea ce la Helcioiu nu se prea intampla.
Nigerianul este in urma cu pregatirea fizica, dar poate recupera lejer in stilul in care antreneaza Jojic. S-a vazut ca are clasa, si muschi, dar trebuie sa se adapteze la modul de joc al Asesoftului, care mizeaza pe aruncari de la 3.Am avut noroc cu momentul de geniu, si nu cred ca exagerez, al lui Krasic. A dat 2 cosuri de 3 cand francezii ne conduceau la un punct si apoi i-a scos o pasa lui Burlacu din saritura. Avlijas a jucat destul de slab intr-adevar dar l-a scos echipa.
Despre Nwosu as mai vrea sa spun ca este cel mai bun de la Asesoft pe postul lui. Nici Apostol, nici Carutasu care m-a exasperat cu o ratare monumentala, nu ii poate lua locul.

P.S La incalzire, cand i-am vazut pe francezi cum dau de la 3 si ce cosuri de sus marcheaza...m-am cam speriat. Noroc ca nu am intrat in jocul lor ca ne calcau pe cap :ok:

cristane
26th October 2005, 18:00
Azi la 18.30 Clujul debuteaza in EuroCup challenge, la Apoel Nicosia :)

Dumars
26th October 2005, 19:00
Meciul Clujului banuiesc ca nu va fi transmis de nici o televiziune. Poate cand vom avea nu 2, ci 9 posturi cu profil sportiv.
Mi-a placut si ieri la Sport la TVR. Cu toate ca ei transmit meciurile disputate de Asesoft, au preferat sa dea stiri din fotbal 10min, despre "derbiul" vandalilor, pe care le-au mai dat si luni, si de-abia apoi sa zica de Asesoft cateva cuvinte in max 30sec. Totusi sunt cupe europene.

Cristescu retraieste amintiri (http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=15509) din cupe europene.


Managerul Mircea Cristescu a spus că, deşi victoriile cu Panionios şi Pau au fost unele de importante, performanţa care este cel mai aproape de sufletul său este câştigarea titlului de campioană în 1996, ultimul din istoria grupării clujene. "Doar acolo mi-e gândul, pentru că visul meu este să repetăm acea performanţă. După care pot să plec de la echipă! Dar, vorbind serios şi de cele două meciuri mari, cu Panionios şi Pau, parcă primul mi-e mai drag, pentru că, personal, am reuşit un meci bun, marcând 32 de puncte grecilor. Cum să uiţi aşa ceva?", a povestit actualul oficial.
Cristescu şi-a amintit că datorită victoriei din meciul cu Panionis a câştigat un pariu cu un prieten grec, care îi spusese că "U" va pierde la o diferenţă de 40 de puncte. "Miza era o ladă de bere, pe care am câştigat-o şi am fost cel mai fericit jucător, mai ales pentru că în primul sfert Panionis a defilat pe teren, conducând cu 20 de puncte".


Adversara clujenilor este o veritabila selectionata mondiala, cu doar sase jucatori autohtoni, incluzindu-l aici si pe veteranul Darrin Fowlkes (2,01m, 38 de ani), nascut in SUA si ulterior naturalizat. In afara lui, „contingentul“ cipriot ii mai cuprinde pe: mezinul Kyprianos Koutsokoumnis (1,80m, 17 ani), Panagiotis Serdaris (1,97m, 31 de ani), Georgios Georgiou (1,86m, 29 de ani), Nikolas Papadopoulos (1,97m, 24 de ani) si Andreas Theocharides (1,90m, 19 ani).
Grupul „stranierilor“ este compus din doi americani, Alvin Eugene Snow Jr. (1,86m, 24 de ani) si Levi Ryan Rost, (2,02m, 22 de ani), respectiv cite un croat (Niksa Tarle, 2,08m, 33 de ani), sloven (Jure Balazic, 2,03m, 25 de ani), sirb (Dejan Becin, 2,07m, 29 de ani) si bielorus (Ruslan Baidakou, 2,04m, 31 de ani).
In primul joc din grupa, cipriotii au pierdut cu 86-90 in fata israelienilor de la Ironi Elitzur.

marinike
26th October 2005, 20:36
Vad ca nimeni lu l-a laudat in posturile anterioare
cu tot respectul dar in primul mesaj postat de mine imediat dupa meci am spus despre burlacu ca a fost magistral in multe momente.

eddy_jozsa
26th October 2005, 20:43
intrebare proasta: papadopoulos nu e ala din nationala greciei, 'ight?

marinike
26th October 2005, 20:51
intrebare proasta: papadopoulos nu e ala din nationala greciei, 'ight?

pe eurobasket.com scrie ca e cipriot.
http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=CYP&Team=348
la fel e si pe fibaeurope.com, deci clar nu e ala!

grecul se numeste Theodoros Papaloukas si joaca la cska moscova.
http://www.eurobasket2005.com/en/cid_SbGnUV12IgwUcAUu7UmfU1.playerID_28660.compID_q MRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2005.roundID_4332.tea mID_291.html

eddy_jozsa
26th October 2005, 21:06
aaaaaah... eu nu zic de papaloukas... zic de papadopoulos din nationala greciei... 100% sigur... dar sunt convins ca nu e asta... doar n-o fi jucand in a 4-a cupa europeana

marinike
26th October 2005, 21:11
corect! n-am fost atent si am luat alt jucator. iata si despre papadopoulos:
http://www.eurobasket2005.com/en/cid_SbGnUV12IgwUcAUu7UmfU1.teamID_291.compID_qMRZd YCZI6EoANOrUf9le2.season_2005.roundID_3769.playerI D_22968.html

sper sa fiu iertat! :P

Cosmin Salajan
26th October 2005, 22:05
am pierdut la 14 puncte care se por remonta in retur

mia
26th October 2005, 23:14
Si alte detalii? :D

Dumars
27th October 2005, 00:11
Tudor Dumitrescu 26 puncte (6/10 de la 3)
Krstanovic 10 pts, 10 recuperari si 2 capace,
Mijuskovic 13puncte (6/8 de la 2) ,4 pase decisive si 3 interceptii.

Silvasan 12pts.

http://www.eurobasket.com/images/eurl/Catalin05.jpg

marinike
27th October 2005, 00:17
acstea sunt statisticile clujenilor:
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_a7KqAARUGtUD2NIqDlbK60.compID_3PFNKy hLHWIYKHG2fZORy3.season_2006.roundID_4628.teamID_9 6456.html

le-as fi postat mai devreme dar am fost derutat de faptul ca la prezentarea generala a competitiei de pe fibaeurope.com clujul e trecut ca si cum n-ar fi disputat nici un meci in timp ce la statistica sunt trecute datele din aceasta seara. ciudat!

se pare ca dumitrescu a fost in mana de la 3pct (6/10) insa am observat ca aruncarile de 2pct nu prea i-au intrat(2/9).
cum a fost jocul per ansamblu?

cristane
27th October 2005, 11:13
Seals nici un punct in 13 minute?? Now that's pathetic!

cristane
27th October 2005, 11:17
Urmatoarele meciuri pentru ale noastre:
EUROCUP, marti, 1 nov: Azovmash (UKR) - Asesoft
EUROCUP CHALLENGE: miercuri, 2 nov: Cluj - Ironi Elitzur (ISR)

marinike
27th October 2005, 11:21
@cristane: nu mai posta consecutiv! foloseste butonul edit! astea sunt regulile!

spiritt23
27th October 2005, 13:15
Salutari tuturor, mai ales ca n-am mai intrat de mult in dialoG1
TVR transmite toate meciurile de pe teren propriu ale Asesoft-ului, in direct. Programul a fost stabilt pentru ca meciurile sa fie date pe TVR 1 dar partida cu Cholet a ajuns pe TVR 2 pentru ca in ziua si la ora meciului a fost o transmisiune foarte importanta cu raportul de tara vizavi de aderarea din 2007. Celelalte 2 meciuri vor fi pe 1, de la ora 17.00. In cazul in care Asesoft are sanse mari de calificare e posibil sa dam in direct si ultimul meci, de la Sankt Petersburg.
Vizavi de victoria cu Cholet, trebuie sa recunostem ca este absolut extraordinara. Asesoft a schimbat multi jucatori in vara asta asa ca in primul 5 apar doar 2 dintre titularii din sezonul trecut, Burlacu si Krasici. "Pampers" a jucat impecabil, in conditiile in care ploiestenii au folosit doar 7 jucatori. Nwosu mai are pina sa-si intre in mina, am vorbit cu el dupa meci si mi-a spus ca, la acest moment, e la 60% din potential. Problema lui Asesoft e ca nu are al treilea fundas la nivelul celor 2 titulari, Ocokolic si Avlijas. Blidaru e prea crud pentru nivelul la care se joaca. marti, Asesoft joaca la Mariupol. O sa avem imagini de acolo pe care o sa le difuzam in jurnalul de miercuri.

cristane
27th October 2005, 13:31
Thanks for the info :)

marinike
27th October 2005, 13:52
@spiritt23: laudabila initiativa tvr insa dc transmisia va fi la nivelul celei de la meciul cu francezii... :headbang:

trebuie sa precizez ca am vazut acel meci intr-un bar unde nu s-a renuntat la muzica ambientala in favoarea comentariului deci nu ma pot pronunta asupra acestui fapt, insa pe toata durata partidei nu am vazut nici o statistica (nici pt jucatori, nici pt echipe) si a trebuit sa fiu pe faza de fiecare data cand era filmata tabela de marcaj pt a afla cate minute mai sunt de jucat deoarece nu exista nici un cronometru pe ecran(care putea fi plasat foarte usor langa scor). plus ca mai mult de 2-3 reluari pe sfert nu am vazut.
aceste lucruri nu fac decat sa scada foarte mult din punct de vedere calitativ transimisia tv. raman cu speranta ca se vor remedia pana la urmatorul meci si ca pt tvr nu vor mai exista de acum inainte telespectatori iubitori ai fotbalului, pt care se realizeaza cele mai bune transmisii sportive in direct din romania (lucru pt care meritati sincere felicitari /hello ) si telespectatori iubitori de alte sporturi, pt care se cumpara drepturile de televizare (foarte bine!) dar transmisiile respective sunt tratate, dupa parerea mea, neprofesionist (o parte din motivele pt care afirm acest lucru sunt expuse mai sus).

va fi transmis vre-un meci al clujului?

Raptor
27th October 2005, 16:51
"vreun" :)

Anyway, e foarte bine ca se transmit meciurile Asesoftului. Totusi, de NBA ce se mai aude spiritt...? Mai exista vreo sansa, cat de mica, sa apara si pe ecranele din Romania?

spiritt23
27th October 2005, 19:31
Chestia cu grafica la meciuri e mai complicata decit pare. E nevoie de un soft special pentru a tine statistica si TVR inca nu are asa ceva. Pe de alta parte, scuza-ma Marinike, nu putem transmite meciuri pentru baruri in care se asculta muzica. Comentariul cred ca a edificat vizavi de puncte marcate, minute etc. Daca vrei sa vezi meciuri in bar, cu sonor, vino in Sport Spirit, e facut pentru asa ceva! Despre NBA nu va pot spune inca nimic! Poate din ianuarie!

marinike
27th October 2005, 19:38
Pe de alta parte, scuza-ma Marinike, nu putem transmite meciuri pentru baruri in care se asculta muzica. Comentariul cred ca a edificat vizavi de puncte marcate, minute etc.

eu nu am avut nici o obiectie vizavis de comentariu si eram sigur, chiar fara sa-mi fi spus tu, ca pe parcursul meciului s-au precizat punctele marcate, minutele s.a.m.d. insa mi s-ar fi parut normal ca acestea sa apara si grafic. cat priveste lipsa softului necesar eu nu ma refer neaparat la o statistica actualizata la fiecare faza care sa cuprinda procentaje si alte cifre de genul asta(gen nba), ci poate fi si o prezentare grafica a numarului de recuperari de echipa, a punctelor sau a greselilor personale, prezentare facuta dupa fiecare sfert si care sa se bazeze pe foaia de arbitraj pe care un reporter o poate consulta si transmite datele in regie. acest lucru e mai usor de facut, nu?



"vreun":)

foarte bine ca m-ai corectat. asa e cand postezi in timpul orelor de laborator :) , atentia trebuie sa fie distributiva si mai apar greseli. my bad :no:

eddy_jozsa
27th October 2005, 20:46
fara suparare... dar comentariul a fost din nou varza... aceleasi vechi greseli despre care s-au mai scris zeci de pagini aici pe forum... nu mai am chef sa le detaliez acum, si vad ca nici altii nu mai vad rostul de a discuta despre asa ceva, din moment ce oricum nu se schimba deloc in bine... :headbang: :headbang:

Kobe24
27th October 2005, 21:35
Despre NBA nu va pot spune inca nimic! Poate din ianuarie!
c vrea sa insemne asta???ca mai sunt sanse sa dea tvr-ul nba anul asta????:o:
poti sa detaliezi un pic??
telesportul c zice??

dolby
27th October 2005, 23:43
din ce am dedus eu din transmisia de miercuri , tvr-ul o sa dea meciuri din play-off, din nba.probabil ca meciurile din sezonul regulat au picat la rating:)

Raptor
28th October 2005, 01:15
E nici chiar. Garantez eu ca orice derby in care joaca o combinatie de echipe cum ar fi Miami, Detroit, San Antonio, Suns, Dallas, Indiana chiar si Houston sau New Jersey ar genera audienta, insa lumea nu e inca obisnuita cu fenomenul NBA. Si asta tocmai pentru ca nu are de unde sa se obisnuiasca cu el.

MadSkillz
28th October 2005, 01:18
Raptor, baschetul din seara asta mi-a dovedit ce banuiam deja.Cei care ne strangem prin sali si playground`uri suntem cam aceiasi mereu.Si suntem putini rau.

Raptor
28th October 2005, 01:25
Da, cei care si jucam. Insa sunt si spectatori care nu joaca... zic eu:D

MadSkillz
28th October 2005, 02:57
Acum gandeste-te cati dintre cei care inchiriaza terenuri de fotbal si sali ca sa joace fotbal se stiu intre ei.La un oras precum Bucurestiul ar trebui sa fim mult mai multi.Si daca vom fi multi, o sa vrea si televiziunile sa ne ia banii.

Raptor
28th October 2005, 04:06
Da, dar ai vazut cata lume a fost la streetul McDonalds... n-as zice ca suntem asa de putini.

MadSkillz
28th October 2005, 04:12
Cam cata lume gasesti la un Sportul Studentesc - FC National...

Raptor
28th October 2005, 04:15
Da, dar aia nu joaca pe teren la meci... :D

cristane
28th October 2005, 11:29
@spiritt23, ce e Sport Spirit??? Adica unde e?

marinike
28th October 2005, 14:20
@cristane : sport spirit e barul lui emil hossu(sper c-am scris bine, dc nu imi cer scuze :) ) longin situat undeva pe la romana. cauta si tu pe 7 seri sau alte site-uri dintr-astea si vei gasi cu siguranta!

cristane
28th October 2005, 15:08
@cristane : sport spirit e barul lui emil hossu(sper c-am scris bine, dc nu imi cer scuze :) ) longin situat undeva pe la romana. cauta si tu pe 7 seri sau alte site-uri dintr-astea si vei gasi cu siguranta!

Thanks, sorry pentru offtopic.

Si ca sa revin on topic... stiu ca par optimist... dar am observat ca daca Asesoft prinde pina la urma locul 2 si se califica in faza urmatoare a grupelor, va juca cel mai probabil si cu Joventut Badalona. Cred ca asta va fi primul nume cu adevarat mare al Europei care ar juca un meci in Romania dupa foarte multi ani.
Dar deja visez frumos.
Pina atunci jucam marti in Ucraina...

Hai Asesoft :)

marinike
28th October 2005, 19:07
nu stiu dc visezi prea frumos! poate prea urat ca eu unul, cel putin, imi doresc ca nici o echipa romaneasca, indiferent din ce sport, sa nu cada in vreo competitie europeana cu o echipa mult mai buna.
sanse ca asesoftul sa termine grupa pe locul 2 sunt. cel mai realistic scenariu mi se pare o infrangere la limita in ucraina (1-5 pct), victorie acasa cu ucrainienii la o diferenta mai mare de scor decat in meciul tur plus doua infrangeri "pe muchie", sa zic asa, cu rusii. asa vad eu evolutia ploiestenilor in grupa (sunt realist deoarece Azovmash e totusi o echipa redutabila ce a reusit sa-i tina in sah pe rusi -campioni en-titre, fara infrangere in competitiile europene de 20 de partide- si sa piarda doar la 5 pcte pe terenul acestora).
sper insa ca dynamo st. petersburg sa ii "bata urat" pe ucrainieni in retur iar cu asesoftul sa prinda cel putin o zi mai slaba (sau ploiestenii o zi extraordinara), dc nu doua :D , astfel incat sa-i depasim la cosaveraj pe Azovmash si sa mergem mai departe.

PS1: in toate calculele mele am considerat ca fiecare echipa castiga meciurile cu Cholet Basket, insa e posibil sa ma fi inselat luand in calcul aceasta ipoteza :(

PS2: iata si unele declaratii ale clujenilor dupa meciul de miercuri si ale lui iacobescu de dupa jocul asesoftului (eu nu le mai citisem pana acum): http://www.totalsport.ro/cuprins/news/index.php?storytopic=4

cristane
31st October 2005, 13:16
FIBA EuroCup

Etapa 2

A
Azovmash - CSU Asesoft (01.11)
Cholet - St. Petersburg (01.11)

B
BG Leuven - BC Zadar (01.11)
Gran Canaria - RheinEnergie (01.11)

C
SLUC Nancy - BC Siauliai (01.11)
Dexia Mons - Cantu (01.11)

D
Basket Swans - BC Khimki (01.11)
CEZ Nymburk - Nahariya (02.11)

E
BC Kalev - Fenerbahçe (01.11)
PAOK Salonic - Lemesos (02.11)

F
Maroussi Honda - Slask (01.11)
MPC Capitals - Hapoel Subaru (01.11)

G
BC Barons - Lokomotiv Rostov (01.11)
Telekom Bonn - BC Kyiv (01.11)

H
Dynamo Moscow Region - Joventut (01.11)
Galil Elyon - Gravelines (02.11)



FIBA EuroCup Challenge

Etapa 3

A: Valbona Basket - Olympia (03.11)
B: BC Boncourt - Debreceni (02.11)
C: Keflavik SC - Lappeenranta (03.11)
D: Bakken Bears - EBBC Tulip (03.11)
E: Poli-Mobitelco - Ironi Elitzur (02.11)
F: Superfund Bulls - Banvit BC (02.11)
G: Apollon Limassol - BC Dubrovnik (03.11)
H: BC Gala - Ural Great (03.11)

Dumars
31st October 2005, 21:59
Oare Radu Levarda de la TOPSPORT (http://www.topsport.ro/Web/News.php?NewsID=6860) de unde se informeaza? De pe site-ul federatiei nigeriene de popice?


BASCHET – Eurocup: Clujenii invinsi la scor in Cipru
Vineri , 28-10-2005

In primul meci din cadrul Eurocup, grupa F, BU Poli Mobitelco Cluj a fost invinsa in deplasare de formatia cipriota Deltacon Nicosia cu 90-40.

Radu LEVARDA

A, scuze, vad ca el scrie si la atletism, handbal,tenis etc. Deci un fel de "omu' orchestra"

eddy_jozsa
31st October 2005, 22:33
De Top Sport n-am auzit in viata mea! Oricum... bine ca n-au pierdut cu 00-00, cum mai apare prin sport total.

Si poate Radu "LeVar"da e doar un pseudonim :D

Dumars
31st October 2005, 22:59
Mai este o emisiune de culturism pe TVR2 cu acelasi nume si acelasi sponsor.
Si prezentata mai demult de Florin Uceanu. Stiam ca vroiau sa lanseze si un cotidian de sport cu acelasi nume, dar cred ca a ramas la stadiul de proiect.

Eu, sincer, nu am sesizat posibilele conotatii ale numelui. Dar mi se parea ceva cunoscut.

eddy_jozsa
31st October 2005, 23:02
Florin UCHEanu? :D :D :D

marinike
1st November 2005, 09:39
un interviu cu antrenorul ucrainienilor:
http://www.spt.ro/?section=11&subsection=0&articol=1731

cam stereotipe raspunsurile. tipul lasa impresia ca joaca contra unei echipe total necunoscute, despre care a aflat doar din cronicile meciurilor precedente si pe care nu a urmarit-o niciodata nici live, nici pe vreo caseta. mie personal nu imi vine sa cred mai ales dc te gandesti ca ploiestenii au fost televizati de doua ori intr-o saptamana deci este imposibil sa nu faci rost de inregistrarea unui meci de-al lor. unde mai pui ca romania nu este peste mari si tari (in raport cu ucraina) si nu e greu sa trimiti un secund sa-i urmareasca pe viu (si mai ai si buget din care iti permiti sa platesti 2 americani cu 1mil ).

in ziarul prahova iacobescu a declarat ca sasa ocokoljic e complet refacut dupa accidentarea de sambata.
http://www.ziarulprahova.ro/articol~categorie-sport~stire-118~csu-asesoft-intra--n-groapa--leilor-.html

cristane
1st November 2005, 11:26
Visele Ploiestiului de a prinde Euroliga se pare ca vor ramine doar vise.
S-a anuntat ieri alocarea celor 24 de locuri de Euroliga pentru urmatoarele sezoane (pina in 2009). Singura sansa pentru ca o echipa din Romania sa ia parte la Euroliga ar fi sa cistige divizia secunda a Euroligii, si anume Cupa ULEB.
Lista completa a locurilor:
http://www.euroleague.net/noticia.jsp?temporada=E05&jornada=1&id=1903

alexalex
1st November 2005, 15:43
http://www.fibaeurope.com/coid_qB5dOZa-ITsjx0ZrS5ZvS3.articleMode_on.html

http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.teamID_4667.compID_BYg5Rb55Jw-G5I3MZ6JB01.season_2006.roundID_4597.coid_Pj17Z2KH ImoZqiUOKaHLY2.articleMode_on.html

marinike
1st November 2005, 19:21
o comparatie intre asesoft si ucrainieni:
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_DdAB95VBGsgsax2m6Zmi10.compID_BYg5Rb 55Jw-G5I3MZ6JB01.season_2006.roundID_4597.teamID_.gameI D_4597-A-3-2.html

fibaeurope.com da live doar anumite meciuri? meciul a inceput la 18.00 (ora romaniei, aceeasi cu ora ucrainei) iar pe site nu e nici un rezultat! de ce anumite meciuri sunt transmise live si altele nu? :headbang:

spiritt23
1st November 2005, 20:39
Baietii au condus dupa primul sfert dar la pauza era 42-36 pentru Azovmash, cu o mina mare de ajutor din partea arbitrilor.

spiritt23
1st November 2005, 20:43
Scor final Azovmash-Asesoft 80-68

marinike
1st November 2005, 20:58
@spiritt23: merci de rezultat. nu il gasisem pe nici un site pana acum.

e pacat ca am pierdut insa cred ca era de asteptat avand in vedere ca nici cu francezii, nici cu dinamo asesoft nu a convins prin jocul ei iar azovmash nu e o echipa pe care s-o bati doar prin actiuni individuale. totusi sunt curios de ce au cedat dupa primul sfert?

logic vorbind ar fi fost mult mai bine dc pierdeam la o diferenta mai mica insa 12 puncte nu sunt chiar asa greu de recuperat. totul e ca ucrainienii sa nu se fi impus mult mai usor decat o spune scorul si atunci va fi o mare problema mai ales ca vin si meciurile cu st petersburg care e o nuca mult mai greu de spart.

spiritt, ce mai stii despre meci? marcatori? sasa ocokoljic a jucat?

si o rugaminte: dc se poate poti uploada pe vreun site gen rapidshare.de sau altele de acest fel, rezumatul meciului? eu personal nu il pot vedea la tvr (nu am tv in camin) si as fi tare curios sa vad secvente!

eddy_jozsa
1st November 2005, 22:11
off-topic - @marinike: cum ar fi sa eviti prescurtari gen "dc"... ma enerveaza teribil!! eu citesc tot "de ce"... scuze ca iti spun da imi vine sa ma urc pe pereti... incearca macar "dak" sau clasicul "daca"... mersi

cristane
1st November 2005, 23:22
Scor recuperabil iar faptul ca diferenta a fost atit de mica, si, se pare, am avut si arbitrii impotriva, e clar ca putem recupera la Ploiesti.
Acum urmeaza meciul de acasa cu St. Petersburg. O victorie ar fi de aur.

Kobe24
1st November 2005, 23:34
ideal asa ar fi sa batem tot acasa...iar la Cholet eu zic ca putem castiga.
asesoft are sanse....depinde de ei.

marinike
2nd November 2005, 01:09
iata leaderii ambelor echipe la puncte, rec, capace, interceptii si pase decisive
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.gameID_4597-A-3-2.compID_BYg5Rb55Jw-G5I3MZ6JB01.season_2006.roundID_4597.teamID_.html

mishu
2nd November 2005, 01:21
Visele Ploiestiului de a prinde Euroliga se pare ca vor ramine doar vise.
nici o echipa din romania nu poate visa la un loc in euroliga pt simplul motiv ca in romania nu exista o sala de cel putin 10.000 de locuri... plus ca e vorba de niste bani pe care nici macar ploiestiul nu-i poate avea... adica un buget de milioane de euro...
uite-te si tu pe lista aia si cand vezi ca germania are un singur loc in euroliga... croatii, sarbii la fel... iar franta are numai doua... cam cum ai vedea tu romania pe lista asta... ca sa-ti dau un exemplu gasit recent intr-un ziar francez... o echipa din proA (prima liga in franta) paris basket racing are bugetul pe anul in curs aproape de 2mil jumate de euro... in conditiile in care sunt pe penultimul loc... iar managerul lor declara ca au probleme financiare... (pentru cei care nu stiu cholet adversarii ploiestiului sunt undeva la mijlocul clasamentului)... revenind nu cred ca vom avea in urmatorii 10-15 ani echipa in euroliga... ma gandesc ca elvetienii, cehii, olandezii care au ligi mult mai tari si cu mai multi bani nu au echipe in euroliga...

cristane
2nd November 2005, 11:44
nici o echipa din romania nu poate visa la un loc in euroliga pt simplul motiv ca in romania nu exista o sala de cel putin 10.000 de locuri... plus ca e vorba de niste bani pe care nici macar ploiestiul nu-i poate avea... adica un buget de milioane de euro...
uite-te si tu pe lista aia si cand vezi ca germania are un singur loc in euroliga... croatii, sarbii la fel... iar franta are numai doua... cam cum ai vedea tu romania pe lista asta... ca sa-ti dau un exemplu gasit recent intr-un ziar francez... o echipa din proA (prima liga in franta) paris basket racing are bugetul pe anul in curs aproape de 2mil jumate de euro... in conditiile in care sunt pe penultimul loc... iar managerul lor declara ca au probleme financiare... (pentru cei care nu stiu cholet adversarii ploiestiului sunt undeva la mijlocul clasamentului)... revenind nu cred ca vom avea in urmatorii 10-15 ani echipa in euroliga... ma gandesc ca elvetienii, cehii, olandezii care au ligi mult mai tari si cu mai multi bani nu au echipe in euroliga...

Si eu cred ca e imposibil. In ce am scris mai sus faceam referire la visele patronului Asesoftului, care de multe ori, inclusiv vara asta, a declarat ca obiectivul pentru anii urmatori e patrunderea in Euroliga. Acum, odata cu afisarea locurilor pina in 2009, cred ca e clar si pentru el ca mai avem de asteptat.

cristane
2nd November 2005, 11:47
FIBA EuroCup
Grupa A, etapa 2

Azovmash - Asesoft 80-68
Cholet - Dynamo 62-71

Clasament
1. Dynamo 2-0
2. Azovmash 1-1
3. Asesoft 1-1
4. Cholet 0-2

Etapa 3, 8 noiembrie
Azovmash - Cholet
Asesoft - Dynamo

eddy_jozsa
2nd November 2005, 12:01
nici o echipa din romania nu poate visa la un loc in euroliga pt simplul motiv ca in romania nu exista o sala de cel putin 10.000 de locuri... plus ca e vorba de niste bani pe care nici macar ploiestiul nu-i poate avea... adica un buget de milioane de euro...


nici vorba... scuze ca va spun, dar atatea prostii au aparut in presa in ultimii 2 ani de imi e deja scarba.... de n-am auzit de cateva ori ca "asesoft a castigat cea mai puternica competitie europeana" sau "euroliga e obiectivul oficial pentru 2008/2009"... NUMAI VRAJELI! nu mai suport :headbang: :headbang: :headbang:

Cert e ca euroliga va ramane un vis... prin nush ce ziar de 2 bani am citit ca ar fi nevoie de o sala de 15.000 de locuri si alta la fel de mare la o distanta de 25 de km si alte ineptii de-astea...

am intrat si eu pe siteul uleb, mi-am scos frumos un pdf cu regulamentul, si in mare zice asa:

-sala de minim 5.000 locuri ("dotata cu tot ce e necesar pentru un meci de baschet", asa scrie)
-aeroport international la o distanta de maxim 100 km
-cel putin 2 hoteluri "first class" (adica de 5 stele, banuiesc) in orasul echipei

Eu zic ca nu sunt exagerate astea... dar dpdv a bugetului, cum zicea si mishu, va dura fo 10-15 ani pana cand o echipa romaneasca poate avea sansa sa viseze la euroliga.... :mda:

cristane
2nd November 2005, 12:55
Articolul din Sport Total despre meciul Asesoftului:

http://www.spt.ro/?section=11&subsection=0&articol=1779

mishu
2nd November 2005, 14:48
-sala de minim 5.000 locuri ("dotata cu tot ce e necesar pentru un meci de baschet", asa scrie)
-aeroport international la o distanta de maxim 100 km
-cel putin 2 hoteluri "first class" (adica de 5 stele, banuiesc) in orasul echipei
pei ploiestiul ar indeplini numa conditia aia cu aeroportul:):)
nu stiu daca first class inseamna neaparat 5 stele... hotelurile de 5 stele nu sunt chiar peste tot nici in europa...
problema mare e cu sala de 5000 de locuri... cred ca numa polivalenta are in romania 5000... nu stiu la voi la sibiu si la cluj...

MadSkillz
2nd November 2005, 15:07
Cand s-o face Polivalenta la Otopeni ... poate atunci :)

marinike
2nd November 2005, 15:11
Asesoft was led by Serbo-Montenegrin Sasa Ocokoljic, who had 19 points but committed six turnovers.

Nigerian big man Julius Nwosu notched a double-double with 16 points-12 rebounds while Catalin Burlacu had 15 points.

acestea ar fi superlativele (dc poate fi vorba de asa ceva) asesoftului. din pacate se pare ca s-a ratat foarte mult atat de la 3(11/31) cat si de la 2 (14/30), campionul fiind avlijas (5 pcte/40 min, 3P FG-1/7), din cate am observat un jucator cu o evolutie sinuoasa, ce alterneaza meciurile bune (cu dinamo, chiar si la cluj din cate am inteles) cu cele mai puitn reusite (ieri sau sapt trecuta cu francezii). e un jucator care se apara bine si care, poate marca si 20pcte /repriza insa nu inteleg de ce forteaza aruncari (mai ales de 3) daca observa ca nu e in mana in ziua respectiva (si poate o sa radeti dar dupa parerea mea e si asta un criteriu).

inca o nedumerire de-a mea este de ce au fost asa multe aruncari de 3 cand aveam o medie de inaltime superoara lor si am fi putut domina, daca nu sub panou, cel putin la semidistanta de unde am fi avut mai multe sanse de reusita decat de dincolo de linia de 6.25.

din nou rezervele (sau rezerva :headbang: ) nu ne-au ajutat in nici un fel (carutasu doar 1 TO in 13 min, in rest ZERO) si probabil ca si oboseala (e greu sa joci la acest nivel 40 min marti dupa ce ai jucat 37 sambata intr-un derby) si-a spus cuvantul asupra rezultatului final in conditiile in care ucrainienii au folosit, pe langa titulari, inca 5 jucatori (28 pcte in total). probabil ca daca ar fi intrat si alde blidaru, apostol sau szijarto am fi pierdut la o diferenta mai mare (mai ales din lipsa de experienta la cest nivel) insa o sa fie foarte dificil de dus si cupele europene (daca margem mai departe) si campionatul doar cu 6 jucatori. e adevarat ca in campionat jojic face mai multe schimbari insa s-a vazut la dinamo ca meciul l-au "rezolvat" titularii iar pe perioada cand acestia au stat pe banca bucurestenii s-au desprins si la 10 pcte.


PS: am facut consideratiile de mai sus doar citind boxscore-ul partidei si e posibil sa ma insel si echipa sa nu fi jucat chiar asa cum o arata statistica (emil, care probail ca a vazut tot meciul inregistrat ne poate spune mult mai bine cum au evoluat romanii)

Cosmin Salajan
2nd November 2005, 15:36
fratilor eu am plecat la meci , impresiiile deseara dupa ce ajung acasa , hai cluju ( ca ii preaa lunga denumirea sa o scriu )
CINE E PE PRIMUL LOC? "U" CLUJ EEEEEEEEEEEE "U" CLUJ EEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cristane
2nd November 2005, 15:39
din nou rezervele (sau rezerva :headbang: ) nu ne-au ajutat in nici un fel (carutasu doar 1 TO in 13 min, in rest ZERO)

Ai dreptate, am remarcat si eu faza asta. Toate punctele au fost marcate de cinci-ul de baza. La ei rezervele au marcat 19 puncte. E nasol ca nu avem o banca ceva mai solida.

marinike
2nd November 2005, 15:54
La ei rezervele au marcat 19 puncte
au marcat 28 de puncte, nu 19:
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_uj4oJSTUJz2zlcBzeU1On0.compID_BYg5Rb 55Jw-G5I3MZ6JB01.season_2006.roundID_4597.teamID_.gameI D_4597-A-3-2.html


pei ploiestiul ar indeplini numa conditia aia cu aeroportul

e, nici chiar asa. in ipoteza utopica ca asesoftul ar participa in euroliga, problema nu va fi neaparat infrastructura. probabil ca meciurile s-ar disputa la bucuresti (nu stiu sigur insa daca regulamentul permite asa ceva), in polivalenta, iar problemele cu aeroportul sau hotelurile nu vor mai exista.din pacate marele impediment il reprezinta BUGETUL care o fi cel mai mare din romania insa la nivelul europei e situat in partea inferioara a unui astfel de clasament. iar cu un buget "european" probleme precum valoarea lotului sau altele de genul acesta trec in plan secundar.

cristane
2nd November 2005, 15:57
au marcat 28 de puncte, nu 19:
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_uj4oJSTUJz2zlcBzeU1On0.compID_BYg5Rb 55Jw-G5I3MZ6JB01.season_2006.roundID_4597.teamID_.gameI D_4597-A-3-2.html

Ma luasem dupa cronica SPT-ului:

AZOVMAS: El-Amin (19), Long (17), Lisciuk (7), Lubin (6), Kazlauskas (12).
Au mai jucat: Raievski (5), Skutielnik (4), Bairamovici (7), Podorvanni (3).

:)

alexalex
2nd November 2005, 16:25
da din pacate Asesoft joaca doar in 6 jucatori (de la Azovmash un singur jucator nu a intrat). oricum eu cred ca demonstreaza ca se poate juca un meci de la egal la egal cu o echipa care a jucat anul trecut semifinala (intre timp s-a intarit cu vreo 4 jucatori - si care era sa faca o surpriza la rusi)si sunt sigur ca la Ploiesti o sa ii batem. sunt curios daca Kuzmanovic nu s-ar fi accidentat cum ar fi aratat acest meci?
meciul l-am vazut pe un canal ucrainian transmis prin satelit! cu cateva minute inainte de final ne apropiasem la 4 puncte si am avut si posesie!!! dar Ocokoljic a pierdut o minge si au dat de 3. au facut presing tot meciul (au vazut probabil casete si si-au dat seama ca nu avem schimbari) si au reusit sa recupereze foarte mult fara ca noi sa aruncam macar la cos. (de 3-4 ori am facut teren!!!!). Krasic si Avlijas ne puteau ajuta mai mult dar eu crde ca au fost putin cam obositi. amandoi au avut 4/17 al 3 puncte.

cristane
2nd November 2005, 16:37
da din pacate Asesoft joaca doar in 6 jucatori (de la Azovmash un singur jucator nu a intrat). oricum eu cred ca demonstreaza ca se poate juca un meci de la egal la egal cu o echipa care a jucat anul trecut semifinala (intre timp s-a intarit cu vreo 4 jucatori - si care era sa faca o surpriza la rusi)si sunt sigur ca la Ploiesti o sa ii batem. sunt curios daca Kuzmanovic nu s-ar fi accidentat cum ar fi aratat acest meci?
meciul l-am vazut pe un canal ucrainian transmis prin satelit! cu cateva minute inainte de final ne apropiasem la 4 puncte si am avut si posesie!!! dar Ocokoljic a pierdut o minge si au dat de 3. au facut presing tot meciul (au vazut probabil casete si si-au dat seama ca nu avem schimbari) si au reusit sa recupereze foarte mult fara ca noi sa aruncam macar la cos. (de 3-4 ori am facut teren!!!!). Krasic si Avlijas ne puteau ajuta mai mult dar eu crde ca au fost putin cam obositi. amandoi au avut 4/17 al 3 puncte.

Incredibil, avem pe forum un fericit care a vazut meciul :) Mersi de detalii :)

alexalex
2nd November 2005, 16:44
in ploiesti au fost mai multi care s-au strans pe unde au putut si au vazut meciul. am inteles ca cei care au digitv l-au vazut si ei (satelit:Sirius 2,3 si postul TRK ucraina). (eu am aflat de la un prieten cu 1 ora inainte de inceperea meciului si m-am dus sa il vad) . daca o sa aflu ceva in legatura cu meciurile din Franta si Rusia o sa pun si pe forum.acum se pare ca cineva a luat legatura cu un oficial de la Asesoft care i-a spus pe ce canal o sa fie transmis.

cristane
2nd November 2005, 16:48
Se apropie si meciul Clujului cu israelienii, azi de la 18.00. E nevoie de victorie pentru a pastra sanse reale de calificare in optimi.
Bafta Cluj --- si asteptam detalii de la cei care merg la meci :)

eddy_jozsa
2nd November 2005, 17:21
fratilor eu am plecat la meci , impresiiile deseara dupa ce ajung acasa , hai cluju ( ca ii preaa lunga denumirea sa o scriu )
CINE E PE PRIMUL LOC? "U" CLUJ EEEEEEEEEEEE "U" CLUJ EEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Succes clujului :D ce vroiam sa spun... dak tot ziceam de regulamentele ULEB... echipele din euroliga pot avea in nume: "denumirea" (adica de exemplu universitatea) si MAXIM UN SPONSOR. Deci nici Baschet Universitar Poli-Mobitelco-Carbochim n-ar indeplini conditiile. :P

Sala Polivalenta din Buc. are fo 4000 de locuri, aia din cluj fo 3500 spre 4000 (pentru ca nu sunt scaune), iar cea din sibiu fo 2500-3000 (cu tot cu oamenii care stau in picioare)

Kobe24
2nd November 2005, 18:04
campionul fiind avlijas (5 pcte/40 min, 3P FG-1/7), din cate am observat un jucator cu o evolutie sinuoasa, ce alterneaza meciurile bune (cu dinamo, chiar si la cluj din cate am inteles) cu cele mai puitn reusite (ieri sau sapt trecuta cu francezii). e un jucator care se apara bine si care, poate marca si 20pcte /repriza insa nu inteleg de ce forteaza aruncari (mai ales de 3) daca observa ca nu e in mana in ziua respectiva (si poate o sa radeti dar dupa parerea mea e si asta un criteriu).

)

pai ia vezi care e punctul comun al celor 2 evolutii bune de care vb si punctul comun al celorlalte 2 evoluti.
cele bune au fost in CAMPIONAT unde apararile sunt mai slabe....si e normal sa dai mai multe puncte....iar cand vine vorba de cupe europene...nu mai merge...acolo se vad jucatorii adevarati.
ocokolic si nwosu mi se par cei mai buni de la asesoft(chiar daca unii zic ca burlacu).fara astia 2 asesoft...nu cred ca ar castiga vreun meci in grupa asta.
ei sunt jucatorii cheie...dar problema e ca niciunul nu e "scorer" sa care echipa dupa el prin cosuri in momente keie(a facut-o krasic in primul meci....dar...totusi mai are...) asa cum e(sau a fost) kuzmanovic:(. asta le trebuie celor de la asesoft si atunci ar trece LEJER de grupe.

ovi sibiu
2nd November 2005, 19:24
Primul sfert: Cluj - Elizur 16-23

cristane
2nd November 2005, 19:32
Primul sfert: Cluj - Elizur 16-23

De unde stii? Se transmite pe undeva?

ovi sibiu
2nd November 2005, 19:41
Pe tvr Cluj! Il prind cu antena de casa!:D
Sfertul 2: Cluj - Elizur 36-35

cristane
2nd November 2005, 20:02
Ce revenire! Sper sa-i tina pina la final :)

E lume la meci?

ovi sibiu
2nd November 2005, 20:22
Sfertul 3: Cluj - Elizur 55-55!
Elizur a egalat in ultima secunda cu un cos de 3 din terenul propriu! Este lume la sala, atmosfera faina, dar nu se compara cu ce este la Sibiu, fara suparare!:D (cam off-topic, dar....)

eddy_jozsa
2nd November 2005, 20:42
oyoy... tine-ne la curent!! de ce o trebuit sa-mi emigreze vecina? :( acu nu mai am de la cine sa imprumut antena. Oricum, s-ar putea sa merg pe 17.11 sa vad cel de-al doilea meci pe viu.

ovi sibiu
2nd November 2005, 20:47
Scor final: Cluj - Elizur 78-74
In ultimele 15 secunde, 76-74, Bruno a avut 2 libere pe care le-a marcat, apoi arbitrul nu a vrut sa vada un fault facut asupra lui LeVar (care a jucat bine, a marcat in momentele cheie), dar oaspetii au ratat si de sub panou si de la 3!
Bravo!/hello

PS: Eddy, de ce nu ai incercat cu o surubelnita sau cu o furculita! Am auzit ca se prinde si asa!

cristane
2nd November 2005, 20:51
Este!!! Bravo Cluj, inca o victorie cu cipriotii si sintem in optimi! :)

eddy_jozsa
2nd November 2005, 20:52
yipeeee... felicitari clujului! /hello

cat despre antena... cred ca doar in cluj se prinde cu furculitza/surubelnitza, aici unde stau eu (Hipodrom 2), si cu antena aia imi intra foarte greu... am mai povestit odata pe undeva :P

Dumars
2nd November 2005, 21:33
Meci foarte frumos.
Bruno, chiar daca nu va fi printre cei mai buni marcatori, si-a facut treaba sub panouri.
Zoran Krstanovic iarasi a jucat foarte bine, multe recuperari ofensive.
Silvasan, nu si-a regasit tirul de la 3, dar a jucat destul de bine.
Nici Tudor nu a fost in apele lui si a acumulat relativ repede 4 greseli.
Mijuskovic, vede de multe ori omul liber, dar si intarzie de multe ori, nejustificat de mult, pasa.
LeVar a jucat foarte bine. S-a aparat deosebit de bine. Si in a doua jumatate, cu om pe el si faultat, a inscris un cos cand deja era in cadere. Per total, s-a aparat foarte bine la Pledger.
Israelienii au foarte multi jucatori buni de la 3.

Atmosfera frumoasa, si chiar daca nu vom avansa in aceasta cupa, cu siguranta ne va prinde bine aceasta experienta.

PS Bruno 13pts, 11 reb, 4 assists.
Dumitrescu 10p, 5r,1a
LeVar Seals 15p,6r,2a
Mijuskovic 4p, 5r, 6a
Krstanovic 22p, 17 r, 1a
Lapuste 4p, 4r
Silvasan 10 p, 4r,2a

Raptor
2nd November 2005, 21:56
Cand va fi urmatorul meci televizat (care sa se prinda si in Bucuresti)? Presupun ca cu Asesoft, dar cand (la ce ora/in ce zi)?

Dumars
2nd November 2005, 22:07
Marti la 17 pe TVR1.
Asesoft-Dynamo St Petersburg

Cosmin Salajan
2nd November 2005, 22:12
meci fain , bine ca am castigat , dumintrescu a fost foarte nervos pe toata durata meciului , pe drum spre casa m-am intalnit cu Zoran si era f fericit ca au castigat

t.b.
2nd November 2005, 22:20
I-am batut si pe strainezi :yeah: frumoasa atmosfera in sala, a fost aproape plina sala, cand am ajuns eu cu vreo 10 minute inainte de inceperea meciului era coada la bilete, noroc ca am vazut pe cineva cunoscut in fata :)

Am inceput cam slab jocul ne-au condus aia si la 11 puncte, dar dup-aia ne-am revenit. Mi-a placut sa spre sfarsit toata sala striga HAIDE "U"

Cosmin Salajan
2nd November 2005, 22:41
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_a7KqAARUGtUD2NIqDlbK60.compID_3PFNKy hLHWIYKHG2fZORy3.season_2006.roundID_4628.teamID_9 6456.html

in rest bafta la asesoft martzi si domne da sa nu se bage iar tvr cluj , pe tvr 2 sau tvr 1 se da?

VladS
2nd November 2005, 23:43
Bu Poli Mobitelco Cluj-Napoca - Ironi Elitzur Ashkelon 78 - 74 (16-23; 20-12; 19-20; 23-19)

E frumos in Europa....Mi-a placut mult meciul, e cu totul altceva fata de un meci in campionat...Nu ma refer neaparat la jocul propriu-zis, ci la intreaga atmosfera, la intreaga activitate din jurul evenimentului. Fiecare mic amanunt a facut din eveniment ceva special, dupa parerea mea, iar eu m-am simtit foarte bine. De exemplu, antrenotul secund Dorin Pintea purta costum, ceea ce nu am mai vazut pana acum. La fel, si Mircea Cristescu purta costum. Si Perisic era, parca, mai elegant decat de obicei (totusi, fara costum, pt ca nu mai putea fi asa energic cu un costum pe el). Dupa prezentarea echipei, antrenorii au facut schimb de "steaguri" cu emblema echipei, la fel si jucatorii. Jucatorii au mai schimbat ceva intre ei, la inceputul partidei, dar nu am vazut exact ce era (ceva argintiu...un fluier???). Undeava sus erau arborate atat steagurile tarilor pe care cele 2 echipe le reprezinta, cat si steagurile Turciei si Greciei, tari de unde provin arbtitrii...Bine, toate aceste "obiceiuri" le-am mai vazut, de aceea poate parea hilar, insa mie mi-e placut mult sa vad toate acestea la cativa metri de mine, pe parchetul salii din Cluj, intr-un meci de baschet european. La meciurile din campionat, in general, se cunosc adversarii, se stie despre fiecare echipa cam ce jucatori buni si foarte buni are. Aici, nu se stie mare lucru despre echipa adversa, eventual niste statistici de pe net. Asa ca, si momentul in care israelienii au intrat pe parchet era asteptat cu multa emotie (cel putin pentru mine), ca sa poti sa vezi cam ce jucatori au, cum arunca, ce inaltime au, ce "look" au etc...La prima vedere, a impresionat Brandon Kurtz, insa nu a putut face mare lucru deoarece a acumulat repede 3 greseli si a iesit.

Jocul a fost foarte echilibrat, desi scorul primul sfert nu demonstreaza acest lucru. Nu am inceput foarte bine, mi s-a parut ca jucatorii erau un pic emotionati de importanta meciului si ratau mult sau facea greseli, insa se putea simti la nivelul echipei incredere si determinare. Lui Flavius Lapuste i-a fost pus capac de vreo 3 ori in primul sfert, dar nu cred ca din cauza lipsei de experienta, ci din cauza ca si dorea foarte mult sa marcheze, iar cand avea mingea si era in pozitie clara de a marca, nu se mai gandea ca ar putea fi "capacit". Cel care a tras echipa dupa el in primul sfert a fost acelasi Zoran Krastanovic, reusind 7 puncte si cateva recuperari bune. De altfel, in primul sfert au punctat doar Zoran, Tudor Dumitrescu (5 pct) si Silvasan (4 pct). In timp ce adversarii au reusit cel putin 3x3, noi nu am reusit nici un cos de 3 in primul sfert.

Sfertul 2 a fost extraordinar, Clujul reusind sa revina in joc, printr-o aparare foarte buna si un Zoran in mare forma. El a reusit 10 puncte, foarte importante avand in vedere ca, la fel ca si in primul sfert, mingea aruncata din spatele liniei de 6,25 refuza sa intre in cos!!! Dupa mai multe incercari, Lapuste a reusit un cos cu fault, sarbatorit cu un urlet pentru detensionare si cu un semn de "mai tare" catre suporteri. In acest sfert a intrat in teren si LeVar Seals, care mie mi s-a parut mai determinat ca niciodata sa faca un meci bun. Se vedea ca isi doreste foarte mult acest lucru iar coechipierii, dar mai ales antrenorul, l-au sustinut foarte mult (deci, posibilele divergente dintre cei 2 au disparut). LeVar a fost omul cheie, deoarece a reusit sa puncteze in momentele in care israelienii se asteptau mai putin si s-a aparat foarte foarte bine la Pledger, unul din oamenii lor de baza. Levar se bucura foarte mult cand marca, si facea un gest cu mana care parca dadea incredere colegilor...Dar, "sfertul 2 se acorda lui Zoran", deoarece a marcat 10 puncte ffff importante!!

Sfertul 3 a fost echilibrat, cei mai buni marcatori de la noi fiind Bubu, Silva si LeVar, cu cate 4 puncte. La scorul de 55-52 si cu vreo 3 secunde inainte de final, un jucator de la Ironi Elitzur reuseste un cos de 3 puncte de la jumatatea terenului, ridicand banca tehnica si spectatorii in picioare! 55-55!!!Credeam ca acest cos va fi un avantaj dpdv moral pt sfertul 4, dar Perisic si-a incurajat elevii si a reusit sa-i faca sa inteleaga ca nu a fost nu stiu ce acel cos. DAR, "sfertul 3 se acorda lui Tudor Dumitrescu", care a rupt blestemul ratarilor de la distanta, reusind un cos de 3 puncte decisv (48-42). Aici cred eu ca a fost un moment foarte important pentru moralul echipei (avand in vedere ca s-a ratat foarte mult de la 3; chiar si Silva a ratat, care reusise cel putin 2x3 in meciurile precedente). Bravo Tudor!

Sfertul 4 a inceput de la egalitate (55-55), deci fiecare echipa trebuia sa dea tot ce e mai bun... Lui Bubu au inceput sa-i intre mai bine, reusind 9 puncte, dar, ce e mai important, a reusit un cos de 3 cand scorul era egal, 68-68, si a marcat ultimele 2 libere ale meciului, la scorul de 76-74! Si Mijuskovic, dupa mai multe ratari in precedentele sferturi, a reusit un cos de 3, tot cand scorul era egal (59-59). Dar, "sfertul 4 se acorda lui LeVar Seals", deoarece a avut mult mult curaj si a patruns spre cos, marcand aproape totdeauna in fazele decisive, folosindu-se din plin de detenta sa impresionanta, fapt ce era un pic frustrant pentru adversari (erau mult mai inalti ca LeVar). Spectaculos ca intotdeauna, a fost o placere sa-l privesti pe el si pe ceilalti cum se apropie de victorie meritata!!!

Si bineinteles, antrenorul...ar fi nedrept sa nu spun nimic despre Miodrag Perisic...a fost extrem de bun in acest meci, deoarece e facut cele mai bune schimbari in cele mai bune momente si si-a indrumat excelent echipa...Tot timpul a avut o atitudine pozitiva, nu se supara pe jucatori cand greseau...Le-a dat incredere jucatorilor si, de ce nu, spectatorilor.

FELICITARI TUTUROR JUCATORILOR SI INTREGII echipe pentru daruire, ambitie, curaj, determianre...pentru spectacol!!!

Faza zilei/meciului: 1. Cosul de la mijlocul terenului al israelianului Orland
2. LeVar a sarit la capac si, nu stiu de ce, probabil ca sa nu cada peste ceilalti jucatori, s-a prins de propriul inel, iar Kurtz a introdus mingea in cos cu LeVar prins de inel :)

Black Mamba
2nd November 2005, 23:59
Un meci interesant, pe care oaspetii de azi l-au inceput mult mai bine, ei dominand clar primul sfert. Dupa cum mergeau lucrurile atunci am crezut ca nu avem nici o sansa. Insa am reusit sa echilibram incet incet meciul. La un moment dat am avut cred 8 puncte avantaj dar pe care nu am reusit sa le mentinem.

De la noi s-au remarcat din nou Krstanovic (pentru a cata oara???) - a jucat foarte bine in prima repriza si Seals (sper ca prin evolutia de azi i-a convins pe toti (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=411696&postcount=554) ca are valoare, inclusiv pe sibieni). :D Chiar daca nu si-a aratat azi detenta (ca si in unele meciuri anterioare) a reusit cateva faza de toata frumusetea. Ce m-a mirat la el este faptul ca nu este egoist, prietenii de pe forum spunand acelasi lucru. In rest... am ratat exasperant de mult de la semi si de la distanta (doar 3 reusite de la 3, cred!), Dumitrescu si Silvasan neaflandu-se deloc intr-o zi buna. Lapuste slab, a luat 3 capace de toata frumusetea. Mijuskovic a scos multe faulturi, a reusit o aruncare de 3 puncte si cam atat. Bubu Roschnafsky si-a aratat pe final experienta chiar daca a ratat si el foarte mult.

Una peste alta, o victorie care ne bucura pe toti. :)

Dumars
3rd November 2005, 09:41
Frumoasa cronica lui VladS.

Un alt rezumat pe saitul FIBA. (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.compID_3PFNKyhLHWIYKHG2fZORy3.coid_eIUjhL1b I1cJiuIFp0pIB3.articleMode_on.html)


Poli Mobitelco coach Miodrag Perisic realised that Adrian Pledger was the main danger for his team and brought in LeVar Seals, whose main challenge was to guard Pledger. He rose up to the expectations and Ashkelon's guard started having difficulties.

With Seals, Tudor Dumitrescu and Zoran Krstanovic in good form, Poli Mobitelco started to catch up on their opponents and after 18 minutes of play, they levelled the scores (31-31).


http://img364.imageshack.us/img364/789/levar2kx.jpg (http://imageshack.us)


http://img364.imageshack.us/img364/9800/levar24pb.jpg (http://imageshack.us)

MT
3rd November 2005, 10:00
- Procentajul nostru de 3 (contrar traditiei): mizerabil. 3 bucati mari si late in tot meciul din (cel putin) 15 incercari.
- Apararea minunata (in sfarsit!)
- Mentiune speciala LeVar Cortez Seals :D , omul care a fost (parerea mea) motorul revenirii morale a echipei..

La israelieni doi pivoti buni (Ben Yosef aka Ermicin si Kurtz), tir bun de la 3 (Orland si parca Mizrahi) dar in fata unei aparari "eroice" se vede ca nu prea au spor ...

Si vorba unora din sala, la sfarsit ""Daca intr-o zi cu Silva, Dumitrescu si Lapuste jucand mai slab ii batem pe astia, cu ei in forma maxima luam Cupa :) "

MT
3rd November 2005, 11:46
Iubesc siteul eurobasket.com :D . Cronica unui meci ciudat, in care israelienii de la Askhelon au pierdut in fata echipei Napocha :D . Echipa formata din niste ciudatenii de jucatori, dintre care s-au detasat evident Silas si Krestonovic :D...



Napocha: Ashkelon ? 78-74.

Ahskelon lest again. After the big surprise in the league against Hapoel Jerusalem which was followed by the loss to Maccabi TA. Ashkelon tried gaining their second win in Europe. Ashkelon started well and ended the first quarter with a 23-16 lead. They even managed to get a lead of 10 points after a dunk by Brandon Kurtz, but from then on, the romanian team had a 13-1 run, and got the lead at half time: 36-35.
The game was pretty much even in the third quarter. And in the fourth Ashkelon managed to get the lead a few more times. But the romanian start Krestonovic and Silas were just too good for the israeli team. Misses by Kurtz and Mizrahi ended the game for Ashkelon:


Ashkelon: Yermishin: 18, 10 reb. Pledger: 17, 6 reb. 6 ass. Orland, Mizrahi: 12. Kurtz: 8, 9 reb. Shasua: 4. Cohen: 3.

Napoca: Krestonovic: 22, 17 reb. Silas: 15, 6 reb. Roshanefski: 13, 11 reb.Silvesan:10. Domitresko:10, 5 reb. Miuskovic: 4, 5 reb. 6 ass. Lapusta; 4.

cristane
3rd November 2005, 12:42
Clujul sta etapa viitoare, cind Ironi joaca la Apoel. Ar fi grozav sa bata israelienii, pentru ca in acest fel clujenilor le-ar fi suficienta o victorie la orice scor, acasa, cu Apoel, pentru calificare. Altfel, ar trebui scor - cel putin mai mare ca in Cipru.

eddy_jozsa
3rd November 2005, 12:45
hahahhahahahhahaha, suuuuuuuuuuuuuper articolul de pe eurobasket.com :D Pe Silvăşan aproape ca l-au nimerit... numa o litera a lipsit. La fel şi la Lăpuştă. Tare echipa asta... Boli-Tobimeglo-Garbocim Gluş-Napocha :D :D :D

MT
3rd November 2005, 14:40
1. Revin cu procentajul de 3 puncte pentru noi: 3/28 :headbang:
2. Super profesionist play-by-playul care exista pe fibaeurope.com (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_OSixkGGCIa-3Z08fFyacI3.compID_3PFNKyhLHWIYKHG2fZORy3.season_2 006.gameID_4628-E-3-3.html) fibaeurope.com

virtual
4th November 2005, 12:15
Cand e urmatorul meci international al lui Poli la Cluj?

Dar in campionat?

cristane
4th November 2005, 13:29
Urmatorul meci al Clujului in EuroCup Challenge: 17.11, acasa cu Apoel Nicosia.

marinike
4th November 2005, 16:06
iar pt programul diviziei a la baschet intrii pe www.frbaschet.ro si il gasesti fie direct pe prima pagina (etapa respectiva) fie accesand link-ul "masculin tur".

Dumars
4th November 2005, 20:13
* Seals a pecetluit victoria

Americanul clujenilor a schimbat cursul unui joc dominat de Ironi Elitzur Ashkelon
Actuala echipã a Poli Mobitelco a demonstrat cã poate fi comparatã cu cea a Universitãtii Cluj, care fãcea furori la mijlocul anilor ’90. Elevii lui Miodrag Perisic au trecut de Ironi Elitzur Ashkelon, 78-74, în etapa a III-a din grupa E a FIBA EuroCup Challenge si pãstreazã sanse de calificare în turul urmãtor. Omul providential din tabãra “alb-negrilor” a fost americanul LeVar Seals, care a schimbat complet fata unui joc aflat, pânã atunci, în mâna adversarilor. Urmãtorul meci în Europa pentru clujeni va avea loc joi, 17 noiembrie, acasã, cu Apoel Nicosia.
Acum 10 ani, la Cluj, Cristescu, Sebestyen sau Sinevici erau idoli în Sala Sporturilor “Horia Demian”. Nimeni nu putea sã se opunã în fata unei echipe de poveste. Miercuri seara, în Salã, a pãsit doar primul din ei. Poate la fel de emotionat ca si atunci. Îmbrãcat la patru ace, cu pãrul gelat, managerul Mircea Cristescu s-a asezat pe bancã si i-a urmãrit pe Silvãsan, Dumitrescu, Bubu, fostul sãu coleg, sau pe tânãrul Baciu, cum se încãlzesc pentru prima partidã a baschetului masculin clujean în Europa, de zece ani încoace. Era rândul lor sã arate cã pot si cã vor. Din pãcate, primul sfert a fost exact pe dos. Lenti, parcã fãrã vlagã, jucãtorii gazdã s-au împiedicat în propriile greseli, iar israelienii au profitat. Dupã patru minute, tabela indica o diferentã de opt puncte, în favoarea oaspetilor 10-2, asta datoritã, în special, eficacitãtii lui Pledger si Mizrahi de la linia de 6,25 metri. Silvãsan si Dumitrescu, oamenii “cheie” la aruncãrile de la distantã ale echipei clujene, nu au avut sansã, în special în primul sfert, iar, pe fondul ratãrilor lor, israelienii s-au distantat. Dupã 10 minute, 23-16 în favoarea Elitzur Ironi. În sfertul doi, Perisic a renuntat la Lãpuste, poate cel mai slab clujean, si l-a introdus pe Seals.
Americanul, care nu apucase sã joace nici un minut în partida de luni, din campionat, cu West Petrom Arad, i-a uimit pe toti. A început cu o recuperare, i-a pasat lui Krstanovic, iar acesta a redus din diferentã. Sala a simtit momentul, iar 2.500 de suflete îsi încurajau frenetic favoritii. În mai putin de sase minute, clujenii au reusit sã revinã în meci, egalând, pentru prima datã scorul, 31-31. Seals a reusit un marcaj aproape impecabil la Pledger, care, pânã la intrarea sa, era cel mai periculos om al israelienilor. Pânã la pauza mare s-a mers echilibrat, însã clujenii au intrat în avantaj la cabine, 36-35. În prima reprizã a excelat si Zoran Krstanovic, cu 17 puncte înscrise si 15 recuperãri.

Tensiune pânã în ultima secundã
Echilibrul a fost cuvântul de ordine si în partea secundã a întâlnirii. Seals a presat în continuare pe extremã, dar Krstanovic nu s-a dovedit la fel de eficient sub panou. A gresit mult, a scãpat multe mingi, dar, spre norocul gazdelor, nici israelienilor nu le-au iesit prea multe. Cu cinci minute înaintea finalului sfertului trei, clujenii aveau 5 puncte avans, 45-40, cea mai mare diferentã de pânã atunci. Dupã un cos al lui Kurtz, gazdele au reusit sã înscrie primul lor cos de trei puncte, prin Tudor Dumitrescu, însã scorul a fost din nou egal, în minutul 28, 50-50. Eficienti, elevii lui Perisic pãreau cã pot intra în avantaj, înaintea ultimului sfert, dar cosul de trei puncte de la mijlocul terenului, în exact ultima secundã, al lui Orland, a continuat agonia celor 2.500 de oameni, 55-55.
Ultimul sfert a adus izbãvirea. Gazdele nu au pierdut din mânã în nici un moment frâiele meciului si, foarte important, au avut sansa sã marcheze de la linia de 6.25, prin Roschnafsky si Mijuskovic. Israelienii au presat, dar au gresit. Au faultat inutil, când mai erau 40 de secunde, iar clujenii nu mai aveau cum sã piardã victoria. Scor final, 78-74, si ghinionul aruncãrilor de trei – doar trei reusite din 28 de încercãri! – a fost dat uitãrii. În grupa E, din care face parte Poli Mobitelco, calificarea se joacã pentu toate cele trei echipe. Clujenii vor întâlni joi, 17 noiembrie, în Sala Sporturilor “Horia Demian”, pe Apoel Nicosia, iar o victorie i-ar apropia si mai mult de calificare. În turul urmãtor al FIBA EuroCup Challenge se vor califica primele douã clasate din grupa de trei.

“Se naste o nouã echipã mare la Cluj”
La final, extrem de fericit, managerul Mircea Cristescu l-a evidentiat pe LeVar Seals pentru jocul prestat si a comparat actuala echipã cu cea de la mijlocul deceniului trecut. “Este o victorie foarte importantã. Vreau si cred cã se naste o nouã echipã mare la Cluj. Dupã ce au început ezitant partida, bãietii au cãpãtat încredere în ei, iar Seals ne-a readus în joc. stiam cã trebuie odatã si-o datã sã-si dea drumul la joc si a demonstrat cã stie si poate mult mai mult decât a arãtat pânã acum”, a punctat Cristescu.

“Un-doi” cu americanul LeVar Seals
“Echipa a câstigat, nu eu!”
ZIUA de Cluj: Felicitãri, LeVar! Se pare cã ai fost omul providential…
LeVar Seals: Ei, nici chiar asa! Echipa a câstigat acest meci, nu eu. Mã bucur cã am observat la toti colegii mei o gândire pozitivã. Eram toti determinati sã învingem, iar pânã la urmã am reusit. În baschet e ca si în viatã. Dacã vii cu gândul la victorie si joci la fel de montat din primul pânã în ultimul minut, e imposibil sã pierzi.
ZIUA de Cluj: Se poate spune cã a fost cel mai bun meci al tãu de la venirea în România?
L.S.: Cu sigurantã. Cam acesta este jocul meu obisnuit, dar pânã acum ceva s-a întâmplat. Nu stiu. Pur si simplu nu reuseam sã-mi intru în ritm. Acum, dupã acest meci, sunt sigur cã voi juca chiar mai bine si în continure.
ZIUA de Cluj: Cum ti s-a pãrut publicul?
L.S.: Extraordinar! Mi-a adus aminte de oamenii de acasã. Cãldura lor a fost o motivatie în plus pentru noi toti. Cu ei alãturi de noi, nu stiu cine ne poate opri.

Alin SUTEA
Ziua de Cluj

As zice ca cei de la FIBA sunt ceva mai obiectivi, referitor la Krstanovic.



The star of the first 20 minutes was undoubtedly Cluj center Zoran Krstanovic, who had 17 points and 15 rebounds at halftime. Ironi Elitzur Ashkelon coach Ariel Bet-Halahmy decided to pay more attention to Krstanovic and the Serb player scored only 5 points and recorded 2 rebounds in the second half of the game.
www.fiba.com


Seals, antigravitational


Introdus in teren in sfertul II, americanul LeVar Seals a schimbat raportul de forte
din teren, contribuind decisiv la rasunatorul succes al celor de la BU Poli-Mobitelco.
Mitanul lui Krstanovic
Start ca din pusca al israelienilor in disputa din Sala Sporturilor „Horia Demian“, unde cei peste 2.000 de spectatori vedeau un socant 7-18 pe tabela dupa doar 7 minute de joc in care oaspetii nici n-au aratat cine stie ce. Impulsionati de experimentatul Pledger, celor din Ashkelon le reusea totul, misiunea lor fiind usurata de explicabila timorare din jocul gazdelor. Singurul care se batea cu adversarii a fost pivotul sirb Zoran Krstanovic, ajuns la un total de 17 puncte si 15 recuperari dupa primele doua sferturi.


Duel tactic de zile mari
Primul a reactionat antrenorul clujean, iar decizia lui Perisic de a-l trimite in teren pe Seals s-a dovedit mutarea cheie a unui splendid duel tactic intre cei doi tehnicieni. Americanul a facut tot jocul si, ce-i mai important, l-a anihilat pe play-maker-ul israelian Pledger, cu repercusiuni imediate pe tabela. Clujenii au egalat la 31 in minutul 18, dupa care s-au distantat la 48-42 (’26) si pareau pe val, chiar daca antrenorul israelian Halahmy reusise sa-l anihileze aproape complet pe Krstanovic. Tot el a fost cel care si-a impins echipa intr-un final pe muchie de cutit. Greseala lui a fost ca l-a scos din calcule pe veteranul Roschnafsky, cel care, alaturi de imponderabilul Seals, a marcat punctele unei victorii de rasunet european.
Continuarea aventurii?
Daca se vor califica pentru optimile de finala, care se disputa in sistem eliminatoriu, tur si retur (8 si 15 decembrie), clujenii vor juca in compania unei echipe venite din grupa F. Aici, la jumatatea intrecerii, conduc turcii de la Banvit Basketball Club (4p), urmati de cehii de la Mlekarna Kunin Novy Jicin (3p) si de austriecii de la Superfund Bulls Kapfenberg (2p). Conform programului optimilor, echipa clasata pe primul loc in grupa E va evolua in compania formatiei de pe locul secund in grupa F si invers. (TURÓS-JAKAB László, foto Ejupress)
Monitorul de Cluj

Raptor
7th November 2005, 18:35
http://www.tvr.ro/tv/sport/

Transmisiuni sportive


Marti 08-11-2005
16,55
BASCHET Asesoft Ploieşti - Dinamo Sankt Petersburg. Meci din EUROCUP.Transmisiune directă

cristane
7th November 2005, 18:55
Da, miine e marele meci cu rusii. Sper sa apuc sa dau o fuga la Ploiesti.

dolby
7th November 2005, 21:41
bafta asesoft.

marinike
7th November 2005, 22:03
@spiritt: se da in spiritt meciul ca as vrea sa-l vad acolo! mai e cineva doritor? poate facem un forum meeting, ceva? :P

cristane
8th November 2005, 09:27
@spiritt: se da in spiritt meciul ca as vrea sa-l vad acolo! mai e cineva doritor? poate facem un forum meeting, ceva? :P

La mine e clar: merg la Ploiesti. Plec cu trenul de 3.30, sper sa prind loc in sala :)

Raptor
8th November 2005, 10:31
Nu^^^^

cristane
8th November 2005, 10:44
Nu^^^^

Ce?

cristane
8th November 2005, 11:19
Articolul din Sport Total:

http://www.spt.ro/?section=11&subsection=0&articol=1984

Cu toata stima pe care o am pentru interesul pe care SPT il acorda baschetului (azi de exemplu sint 2 pagini - una cu Asesoft si una cu Stanescu), nu pot sa nu remarc desele greseli, care se regasesc in aproape fiecare articol.
Azi se mentioneaza ca daca Asesoft pierde cu rusii, nu mai are nici o sansa de calificare in optimi.
In primul rind, nu urmeaza optimi, ci inca o faza a grupelor, cu 4 grupe de 4.
In al doilea rind, chiar daca pierdem ambele meciuri cu rusii, tot ne putem califica. Ba chiar, daca avem bafta si Cholet scoate o victorie cu ucrainienii, ne-am putea califica si daca pierdem meciul din Franta. Posibilitati sint nenumarate, chiar daca pierdem azi.

Insa o victorie ar putea insemna enorm.

Raptor
8th November 2005, 12:30
Nu.... nu mai prinzi loc in sala daca pleci la ora aia.

eddy_jozsa
8th November 2005, 13:33
Nu era 3.30 AM? :D

cristane
8th November 2005, 13:44
Nu era 3.30 AM? :D

Nu, sint din Bucuresti, in juma de ora sint acolo :)

alexalex
8th November 2005, 13:51
usile la sala se vor deschide de la ora 15.30 Probabil ca in jurul orei 16.30 sala va fi plina. oricum am vazut ca au inceput sa pune si scaune pe parchet in jurul terenului astfel incat se mai adauga 200-300 de locuri.
meciul va fi si pe TVR1 in direct.

eddy_jozsa
8th November 2005, 14:05
pai parca si in sezonul trecut, in spatele cosurilor erau scaune... sau nu de alea vorbesti!?!

asta cu scaunele pe parchet e o idee buna, ar trebui preluata si de sibieni.

mai e intrarea libera la ploiesti??

@cristane: vor veni timpuri in care lumea se va posta cu corturi in fata salilor sa prinda un loc liber, si atunci nu va fi nik deosebit sa pleci cu 14 ore inainte de meci :D

cristane
8th November 2005, 14:05
Meciul se anunta greu dar nu imposibil. Rusii chiar daca au 2 victorii in primele 2 meciuri nu au impresionat. S-au chinuit cu ucrainienii si au batut destul de greu si in Franta. In plus, daca va uitati pe statistici, veti vedea ca si la 3-pointers, si la free throws, avem procentaj mai bun ca ei dupa primele doua meciuri. Au trei americani foarte buni, mai ales McClark parca, daca reusim sa-l tinem cred ca putem bate azi.

cristane
8th November 2005, 14:06
mai e intrarea libera la ploiesti??

Da.




@cristane: vor veni timpuri in care lumea se va posta cu corturi in fata salilor sa prinda un loc liber, si atunci nu va fi nik deosebit sa pleci cu 14 ore inainte de meci :D


Abia astept vremurile alea :)

eddy_jozsa
8th November 2005, 14:09
si eu :D era doar o gluma, dar sincer cred ca se va ajunge ca sala sa fie luata cu asalt cu multe ore inainte de inceperea unui meci.

Avand in vedere ca majoritatea salilor au 2000-3000 de locuri... si sambata, la Sibiu, au fost cei mai multi spectatori in istoria CSU, pentru un meci de sezon regular!!

(scuze pentru off-topic :D mult succes asesoftului.... napocha lui silas nu joaca sapt asta?)

alexalex
8th November 2005, 14:10
da de scaunele din spatele cosurilor vorbesc. anul trecut nu au fost decat la finala...(anul asta vad ca sunt la fiecare meci chiar si in campionat) Eu am reusit sa stau odata acolo si mi-a placut foarte mult. se vede f bine si poti sa auzi si ce vorbesc jucatorii.

eddy_jozsa
8th November 2005, 14:18
misto... as incerca si eu odata!!!

La noi, in afara de cele 2 tribune se poate sta:

la bar, care e tot in spatele unui cos, mai sus asa...

si fix pe partea cealalta, in spatele celuilalt cos, unde este un hol (cam la aceeasi inaltime) de la care se poate urmari meciul...

eu n-am avut curiozitate, dar dak ar aparea scaune, m-ar tenta!

Danila
8th November 2005, 14:57
bici a plecat la ploiesti...el e privilegiat ca e arbitru si nu sta in tribuna...shit!eu nu am avut cum sa merg k am antrenament diseara...mama ei de treaba!!!si eram si eu privilegiat fiind cu bici in gashka...of of of

eddy_jozsa
8th November 2005, 15:07
da unde sta bici? :D

cristane
8th November 2005, 15:13
OK, eu am plecat spre gara, poate prind un tren ceva mai repede.

Hai Asesoft! /hello

Danila
8th November 2005, 17:33
in bucuresti

eddy_jozsa
8th November 2005, 17:45
lol... dar in sala unde sta, daca nu in tribuna? :D

dolby
8th November 2005, 18:28
uff, cat rateaza nwosu! el recupereaza, el rateaza.

Kobe24
8th November 2005, 19:14
burlacu n-a dat dovada ca e capitanul echipei....in mom de astea....nu trebuie sa ai iesiri de astea

MT
8th November 2005, 19:19
...unii "e" inca la munca :( ..faceti-va pomana si mai postati scorul din cand in cand :)

Danila
8th November 2005, 19:27
in spatele panourilor...

ovi sibiu
8th November 2005, 19:29
Pt cei care "e" inca la munca, sfertul 3 s-a terminat:35-49

MT
8th November 2005, 19:32
multzam!
Se pare ca o luam sau e doar un accident scorul asta?

ovi sibiu
8th November 2005, 19:40
Mai sunt 5 min, scor 49-60

E gata, scor final 54-66!

dolby
8th November 2005, 20:06
degeaba au acuzat comentatorii arbitrajul........a fost ok......burlacu a gresit, nu poti da vina pe o faza pentru a justifica o asemenea cadere a echipei......rusii n-au fortat, au jucat exact atit cit le-a trebuit ca sa cistige fara emotii. e diferenta de valoare.....in multe dintre fazele de atac, cei de la dinamo mi s-au parut lipsiti de concentrare,au facut multe greseli neprovocate...asta spune multe.....cred ca daca se concentrau ne bateau rau.....in plus de asta, si-au rulat tot lotul, in timp ce noi ne-am chinuit in sapte jucatori(rares apostol nu intra la socoteala, din pacate pentru elazi nu i-a iesit nimic).greu de cistigat in conditiile astea.
la noi azi au jucat doar ocokolici si nwosu, cu toate ca ultimul a ratat destul de mult din faze relativ simple.
oricum, bravo baietilor.

Black Mamba
8th November 2005, 23:36
Si eu ma mir cum de s-au legat comentatorii (mai ales unul dintre ei) de arbitraj, nu au avut nici un motiv... :rolleyes:

Dar ma rog... trebuie gasiti cat mai multi vinovati...

marinike
9th November 2005, 01:52
asta cu arbitrajul e doar un sindrom al bolii ce ne caracterizeaza de ceva timp pe noi, romanii, si anume: suntem mici si nu ne vrea nimeni. totul a pornit de la momentul danemarca (cand, vezi doamne urs mayer ne-a impiedicat sa jucam la europene, nu prostia noastra crasa :headbang: ) si vad ca se continua atat in cupele europene la fotbal (la rosenborg steaua fiind din nou vanata de fluierasi, pesemne la ordinul uefa care nu vrea sarantoci in liga :headbang:) cat, mai nou, si la baschet. ce sa zic: noi jucam cel mai de calitate fotbal, baschet si orice alt sport, dar e o adevarata conspiratie mondiala impotriva noasra. :rosu:

despre meciul de azi nu sunt prea multe de spus. rusii ne-au aparat foarte bine (cu exceptia lui okocolic, care a mai scapat de cateva ori, aproape toate incercarile noastre de la semidistanta si distanta au fost facute sub un marcaj strans) si au lasat impresia ca nu s-au fortat prea tare pe atac, ci doar atat cat a fost nevoie... spre exemplu daca s-ar fi concentrat tot meciul asupra aruncarilor cum au facut-o in primul sfert (ceea ce este dificil de realizat avand in vedere factorii ce intervin, insa nu este imposibil ) ar fi fost o infrangere rusinoasa.

dupa parerea mea pe asesoft au ingropat-o aruncarile libere, la care am avut un procentaj destul de scazut (doar 51% spre deosebire de rusi, 71%) si burlacu, al carui joc a fost citit foarte bine de antrenorii rusi... si uite asa a acumulat catalin al nostru 3 greseli personale in primul sfert... iar la astea trebuie adaugata si lipsa unor rezerve care sa substituie cu succes titularii (in astfel de meciuri, nu in cele cu tg.muresu sau iasiul). carutasu parca incepe sa-si revina (vorbind dpdv al jocului) dupa accidentare, insa apostol e mare si atat :jerk: . cat despre jucatori care sa-i inlocuiasca pe okocolic sau krasic (care e intr-o evidenta criza de forma) :rolleyes:

@mertin: incet, incet incep sa-ti dau drepate in privinta lui avlijas. totusi, inca mai sper sa te fi inselat.

MT
9th November 2005, 10:57
De ce sa nu fie intotdeauna mici probleme si sacaieli ?!


* Baschetbalistii au probleme cu viza pentru Israel


Neinformati suficient in privinta procedurilor, baschetbalistii si staff-ul tehnic al gruparii Poli Mobitelco Cluj nu au primit vizele de intrare in Israel, pentru meciul retur, cu Elitzur Askelon, programat pe data de 23 noiembrie. Managerul formatiei clujene, Mircea Cristescu, s-a aflat, ieri, la Consulatul israelian din Bucuresti, cu documentele oficiale, dar raspunsul a fost negativ. In cazul unei echipe, vizele trebuie cerute prin Ministerul de Interne israelian, dupa ce clubul gazda face o invitatie. “Poate trebuia sa fiu si eu mai informat, dar cei de la Elitzur Ashkelon au jucat deja la Cluj si n-au spus nimic despre aceste formalitati. Mi se parea normal sa ne explice, mai ales ca ei ne fac invitatiile”, ne-a declarat Mircea Cristescu, care este convins ca va obtine, cu inca doua drumuri la Bucuresti, vizele pentru Israel.
Oficialul gruparii clujene spune ca, in acest moment, exista doua variante prin care Poli Mobitelco sa primeasca aceste vize. “Ori Elitzur Askelon ne face invitatiile si urmam calea explicata la Consulat, ori facem calatoria si cerem vizele direct pe aeroportul din Tel Aviv, in prezenta unui oficial al clubului din Askelon”, a afirmat managerul de la Poli Mobitelco. Echipa clujeana va disputa returul cu Elitzur, pe 23 noiembrie, cu o zi mai devreme decat programarea initiala. “Motivul este legat de orarul curselor aviatice. Daca jucam pe 24 noiembrie, trebuia sa mai ramanem 2-3 zile in Israel, pana la urmatoarea cursa spre Romania. Si israelienii au beneficiat de intelegerea noastra la meciul tur, de la Cluj, din 2 noiembrie”, a incheiat Cristescu. Poli Mobitelco ocupa locul 3, in grupa E, cu o infrangere in fata liderului grupei, Apoel Nicosia (76-90) si o victorie, cu ocupanta locului doi, Elitzur Ashkelon (78-74). Clujenii mai au de disputat meciurile retur cu Apoel, la Cluj (17 noiembrie, ora 17.00) si Elitzur, in deplasare (23 noiembrie, ora 20.00). Din grupa E se vor califica mai departe primele doua clasate.

eddy_jozsa
9th November 2005, 11:30
Clujenii mai au de disputat meciurile retur cu Apoel, la Cluj (17 noiembrie, ora 17.00) si Elitzur, in deplasare (23 noiembrie, ora 20.00). Din grupa E se vor califica mai departe primele doua clasate.

Oooooof.... nu e la ora 18 meciul?!?!?!?! Ca personalul de "Sibiu", sa zic asa, ajunge la Cluj la ora 16 si ceva :P

cristane
9th November 2005, 11:39
Am fost la Ploiesti, dar mai bine nu mergeam. A fost unul din cele mai urite meciuri de baschet pe care le-am vazut la acest nivel. Asesoft a jucat foarte slab, rusii au jucat bine, dar nu atit de bine incit sa impresioneze cu ceva. Buni in aparare, dar nici nu aveau cum sa fie altfel, cit timp la noi, in afara de Ocockolic, nu exista nici un jucator capabil sa inscrie constant.

Cele doua concluzii clare care se trag dupa meciul asta sint:
1. Fara Burlacu, Asesoft e o echipa de pluton, fara sanse sa faca fata in Europa. Cred ca nici in Romania nu ar putea lua titlul. Nu i-am mai vazut niciodata atit de depasiti de situatie, ratind atit de mult si aparindu-se atit de slab. In aceste conditii scorul relativ strins poate fi considerat un succes.
2. Achizitiile verii se dovedesc a fi mult sub valoarea celor pe care i-au inlocuit - cu exceptia lui Ocockolic.

Cum meciul banuiesc ca l-ati vazut, nu-l mai povestesc.
Va mai spun parerea mea personala despre fiecare jucator in parte, asa cum s-a vazut din sala.

Ocockolic - EXCEPTIONAL. Si-a purtat echipa in spate, s-a agitat, a pasat, a marcat, a dat de 3. 22 de puncte din cele 54 ale echipei. Jos palaria. Singurul jucator al nostru ce a parut la nivelul meciului.

Krasic - INEXISTENT. A recuperat putin, a aruncat putin (si a ratat), n-a ajutat echipa cu nimic.

Burlacu - FOARTE SLAB. A jucat 10 minute, n-a dat nici un cos, nici o pasa, nimic. In plus, a faultat continuu si a si comentat non-stop, determinind arbitrii sa acorde fault tehnic la egalitate pe tabela, la inceputul sfertului 3 - cred ca acela a fost momentul decisiv al meciului.

Nwosu - EXCEPTIONAL si PENIBIL in acelasi timp. Foarte, foarte bun la recuperari (13 ieri), activ, puternic. Foarte slab la aruncari - multe erau de-a dreptul caraghioase. E un jucator foarte ciudat, ce pare uneori extraordinar, iar alteori penibil.

Avlijas - PENIBIL. Nu imi explic cum de a fost transferat acest jucator, si mai e folosit si titular. E al treilea meci in care il vad, si al treilea in care e cel mai slab din cinciul de baza. Nici ieri n-a facut nimic.

Carutasu - PENIBIL. Probabil derutat de stema lui Dinamo de pe echipamentul rusilor. Practic a jucat la ei.

Una peste alta, am pierdut, dar calificarea se joaca.

eddy_jozsa
9th November 2005, 11:47
comentatorii au fost, poate cu 5% mai buni decat alta data, dar tot varza au fost.

Cica "Asesoft a folosit doar 6 jucatori", asta la zeci de minute dupa ce in teren intrasera Carutasu si Szijarto (5 jucatori de baza+2 rezerve face SAAAPTE, domnilor!)

Sa nu mai zic de ecartul care ba a crescut, ba a scazut... pana la urma s-au oprit la un ecart de 12 puncte! :headbang: Ah, si evident, arbitrajul a fost "fooooarte slab", numa pentru rusi fluierau aia. Supercomentatori!

Na, despre meci: si eu vroiam sa remarc ca mi s-a parut un nivel destul de scazut. Nu vreau sa compar cu divizia A, pentru ca probabil e o presiune mai mare in cupele europene, dar eu totusi am vazut in div. A zeci de meciuri unde ambele echipe au jucat mai bine decat "figurantii" de ieri.

De exemplu, la Dynamo n-am vazut un aruncator de 3 de genul lui Silvasan sau Dumitrescu, care, cand scapa singuri, au sanse de fo 95% de a marca!

De aruncari libere nu mai zic... poate la Nwosu se iarta, pt ca e masiv, si se stie ca jucatorii f masivi au probleme cu liberele... dar si ceilalti au ratat in prostie.

De Nwosu... ce face excelent in aparare, strica cu gafe in atac!

Ramane intrebarea mea: meciul clujenilor de pe 17.11, incepe la ora 17 sau la ora 18??? (stiu ca si pe fibaeurope.com scria 18)

MT
9th November 2005, 11:54
Oooooof.... nu e la ora 18 meciul?!?!?!?! Ca personalul de "Sibiu", sa zic asa, ajunge la Cluj la ora 16 si ceva :P

Pana una alta (inclusiv siteul FIBA) meciul este programat pentru 18.00 ora Romaniei. Si pentru a beneficia si de aportul spectatorilor mai in "floarea varstei" adica cu joburi solicitante :D, sper ca organizatorii nu vor face gresala sa mute mai devreme ora de incepere...
PS. Ce "personal" de Sibiu ?! La voi nu circula toata lumea cu firma sponsorului ?! :P

cristane
9th November 2005, 13:33
FIBA EuroCup, Grupa A, Etapa 3

Asesoft - Dynamo 54-66
Azovmash - Cholet 89-60

Clasament
1. Dynamo 3-0
2. Azovmash 2-1
3. Asesoft 1-2
4. Cholet 0-3

Etapa viitoare (15.11.2005)
Azovmash - Dynamo
Cholet - Asesoft

Calcule
Dynamo pare scapata in frunte, Cholet pare eliminata. Ramine deci sa ne luptam pentru locul 2 cu Azovmash.
Teoretic, ne putem califica chiar daca pierdem la Cholet si la Dynamo, dar ii batem pe ucrainieni cu minim 13 puncte, in cazul in care ucrainienii pierd cu Dynamo (foarte probabil) si in Franta (greu de crezut, totusi posibil).
Mai realist ar fi sa ii batem pe ucrainieni cu 13 puncte si sa batem la Cholet. In conditiile astea, ne-am califica, chiar daca ucrainienii ar invinge in Franta sau pe Dynamo.
Problema e daca ucrainienii cistiga si in Franta, si acasa cu Dynamo. In conditiile astea nu mai avem nici o sansa.

Concluzie pentru etapa viitoare:
Cel mai important e sa bata Dynamo pe Azovmash. Nici noua nu ne-ar strica o victorie la Cholet.

Cosmin Salajan
9th November 2005, 14:30
eddy cred ca o sa fie de la 17 deoarece sa fie transmis la tembelizor , daca era transmis de la 18 dadea peste cap taoata grila de programe de la tvr cluj si tvr 2 , hai cu ocazie :P

eddy_jozsa
9th November 2005, 14:51
oooof.... in cel mai "rau" caz va trebui sa vin cu sageata, dar pleaca la 5 dimineata :(

imi spuneti cam care e distanta de la gara la sala? personalul ajunge la 16:09

MT
9th November 2005, 15:00
de la gara la sala:
- pe jos :D ~ 30-45 minute (estimare doar)
- cu tramvaiul (care pleaca din gara si te lasa aproape de platoul salii) ~~ 20 min ?!
- cu taxiul ~~ 10 min si costa cred - sa ma corecteze cine a parcurs distanta respectiva - undeva pe la 40 - 50 mii lei (daca faceti un share mai multi iese mai ieftin ca biletul de tramvai)
LE: la taxi, normal ca alea de firma si nu rechinii cu "TAXI" simplu pe sigla...la aia inmultesti cu 3 sau 5 suma... ;)

eddy_jozsa
9th November 2005, 15:03
mersi :)

Cosmin Salajan
9th November 2005, 15:04
eddy vii cu tramvaiu si te astept eu in fata la sala

sebastianm
9th November 2005, 16:08
oooof.... in cel mai "rau" caz va trebui sa vin cu sageata, dar pleaca la 5 dimineata :(

imi spuneti cam care e distanta de la gara la sala? personalul ajunge la 16:09

Mergi cu autobuze, e cel mai bun mijloc si face si escala mai lunga la Alba sa te golesti :D

Sunt 6 de Dacos si vreo patru sau cinci de Transmixt pe zi. Programul il gasesti pe www.dacos.com.ro sau pe www.atlassib.ro/transmixt
De lasat te poate lasa in Centru, langa teatru sau langa Gara CFR. De acolo mai faci vreo 30-40 min pe jos dar cel mai bine iei un taxi, ca e cam complicat daca nu stii drumul.

alexalex
9th November 2005, 17:16
ziar local Prahova:


"Nu am abandonat lupta"

Dupa meciul de infarct, pierdut de Asesoft (scor: 54-66), in fata superechipei Dynamo Sankt Petersburg, am cules cateva impresii "la cald", de la antrenorii celor doua formatii, precum si de la presedintele campioanei Romaniei, Alexandru Iacobescu.


Astfel Mladen Jojic a spus: "Baschetul este matematica. Procentajele de joc le-au fost favorabile adversarilor nostri. Am ratat, din nefericire, foarte mult, in unele situatii - chiar nepermis. A contat mult si experienta internationala superioara a rusilor, care alcatuiesc o grupare solida, neinvinsa in 22 de meciuri din competitiile europene inter-cluburi. Nu ma pot declara dezamagit de un Apostol, Szijarto sau, chiar, Carutasu, in conditiile in care Krasic sau Avlijas, de exemplu, nu au mai punctat ca si altadata. Pacat, pentru ca am avut o revenire extraordinara si am recuperat 11 puncte, dar nu am stiut sa gestionam bine situatia. In momentul in care nu joaca bine un anumit jucator, te mai poti descurca, dar la noi - cel putin trei au prins o zi mai putin fasta. Nu mai pun la socoteala ca l-am pierdut destul de repede si pe Burlacu. Pana la urma, ne-am confruntat cu o reprezentanta a baschetului rus, care provine dintr-o scoala cu nume. Am ajuns sus, daca ne gandim ce inseamna baschetul romanesc in Europa, in conditiile in care, de-abia anul trecut, noi i-am dus numele peste granite. Investitiile de la nivelul altor team-uri, traditia baschetbalistica a tarilor de unde provin, toate acestea conteaza. Ce am realizat anul trecut a fost ceva special, deosebit. Acum, speram sa ne ridicam la inaltimea oponentilor si sa facem o figura cat mai buna. Oricum, ne vom juca sansa pana la sfarsit. Speram sa aratam altceva cu Azovmash, la Ploiesti, si cu Cholet, in Franta. Vreau sa remediez cat mai repede greselile si sa avem satisfactia unor rezultate bune".


La randul sau, foarte concis, grecul Fotis Katsirakis a opinat ca "a fost un meci dificil pentru ambele echipe. Probabil, experienta noastra superioara pe plan international a contat decisiv".


Concluzia finala a tras-o Alexandru Iacobescu: "Desi stiam cu cine urma sa dam piept, am sperat sa-i batem. Chiar daca nu am reusit, consider ca pastram sanse de calificare, daca vom invinge pe Cholet si pe Azovmash. Avem datoria sa luptam pana la capat, pentru acest public minunat care ne sustine formidabil. Sper sa ne dea si rusii o mana de ajutor, fiindca eu consider ca vor castiga toate meciurile din aceasta grupa. Au valoare si experienta superioare tuturor celorlalte combatante si vor fi, cred eu, primii din ierarhie. Va asigur, insa, ca noi nu am abandonat lupta" !


Intalnirea cu Dynamo St. Petersburg a reprezentat un test util pentru CSU Asesoft, grupare care are nevoie de cat mai multe confruntari de acest gen, pentru a se obisnui cu aerul tare al inaltimilor baschetului european.

cristane
9th November 2005, 17:19
Asta-i din SPT:

http://www.spt.ro/?section=11&subsection=0&articol=2046

MT
9th November 2005, 18:52
mda.


In alta ordine de idei, partida dintre Poli Mobitelco si Apoel Dentalcon Nicosia, contand pentru grupa E a FIBA EuroCup Challenge, si programata sa se dispute joi, 17 noiembrie, va incepe de la ora 17.00, pentru a putea fi televizata in direct. “Voi face zilele acestea o adresa la FIBA pentru a solicita modificarea orei de start. Initial, trebuia sa inceapa de la orele 18.00, insa, pentru fi televizata, vom incerca programarea ei cu o ora mai devreme”, a mai spus Cristescu.


Nu-mi modific semnatura pana nu ma suna Nea Gigi de la FIBA sa-mi zica "Vezi sa mergi la sala cu o ora mai devreme, aka 17.00, s-a auzit pácilea pe la noi prin Ioropa ca dam peste cap programul televiziunii transcontinentale din Cluj cu programarea originala de la 18.00, si ne-am gandit ca emisiunea-document "Rromii: ei vrea doar sa mananca si gura la copii lor ceva" are o audienta fenomenala care nu merita alungata de un amarat de joc cu mingea"

eddy_jozsa
9th November 2005, 19:06
hehehe... :D :D :D pai... cum a fost la primul meci?? N-a fost televizat de la ora 18??

marinike
10th November 2005, 01:15
iata o declaratie a lui jojic dupa meciul de aseara, declaratie aparuta intr-un cotidian local, prahova:

"Baschetul este matematica. Procentajele de joc le-au fost favorabile adversarilor nostri. Am ratat, din nefericire, foarte mult, in unele situatii - chiar nepermis. A contat mult si experienta internationala superioara a rusilor, care alcatuiesc o grupare solida, neinvinsa in 22 de meciuri din competitiile europene inter-cluburi. Nu ma pot declara dezamagit de un Apostol, Szijarto sau, chiar, Carutasu, in conditiile in care Krasic sau Avlijas, de exemplu, nu au mai punctat ca si altadata. Pacat, pentru ca am avut o revenire extraordinara si am recuperat 11 puncte, dar nu am stiut sa gestionam bine situatia. In momentul in care nu joaca bine un anumit jucator, te mai poti descurca, dar la noi - cel putin trei au prins o zi mai putin fasta. Nu mai pun la socoteala ca l-am pierdut destul de repede si pe Burlacu. Pana la urma, ne-am confruntat cu o reprezentanta a baschetului rus, care provine dintr-o scoala cu nume. Am ajuns sus, daca ne gandim ce inseamna baschetul romanesc in Europa, in conditiile in care, de-abia anul trecut, noi i-am dus numele peste granite. Investitiile de la nivelul altor team-uri, traditia baschetbalistica a tarilor de unde provin, toate acestea conteaza. Ce am realizat anul trecut a fost ceva special, deosebit. Acum, speram sa ne ridicam la inaltimea oponentilor si sa facem o figura cat mai buna. Oricum, ne vom juca sansa pana la sfarsit. Speram sa aratam altceva cu Azovmash, la Ploiesti, si cu Cholet, in Franta. Vreau sa remediez cat mai repede greselile si sa avem satisfactia unor rezultate bune".

iar aceasta este declaratia lui iacobescu :
"Desi stiam cu cine urma sa dam piept, am sperat sa-i batem. Chiar daca nu am reusit, consider ca pastram sanse de calificare, daca vom invinge pe Cholet si pe Azovmash. Avem datoria sa luptam pana la capat, pentru acest public minunat care ne sustine formidabil. Sper sa ne dea si rusii o mana de ajutor, fiindca eu consider ca vor castiga toate meciurile din aceasta grupa. Au valoare si experienta superioare tuturor celorlalte combatante si vor fi, cred eu, primii din ierarhie. Va asigur, insa, ca noi nu am abandonat lupta"

cel putin au avut decenta sa nu acuze arbitrajul.

spiritt23
10th November 2005, 16:35
Asesoft nu are jucatori de rezerva la nivelul titularilor, asta e buba. Rusii au schimbat in permanenta si s-a vazut. Practic, ploiestenii au jucat in 6, singurul care a contat de pe banca fiind Carutasu(Szijarto are 1 punct si o recuperare in 17 minute!). Citeva cuvinte despre arbitraj. Arbitrul israelian si ungurul l-au vinat pe Burlacu. Peter Bodnar e un vechi "prieten" al baschetului romanesc si nu poate face abstractie de o mai veche cearta cu fostul presedinte Dobrescu.Era evident ca, odata scos din joc principalul pericol al lui Asesoft, meciul era rezolvat. Arbitrii au fluierat tot, tactica favorabila echipei care are rezerve, recte Dynamo. Ocokolic a facut un meci foarte bun dar uitati-va cite pase decisive a dat! 2, in conditiile in care lui Burlacu nu i-a pasat de loc! Adaugam jocul slab al sirbilor Avlijas si Krasici si e evident ca Asesoft n-avea nici o sansa.

Raptor
10th November 2005, 16:38
Adevaru e ca pasele decisive nu pot apare decat in situatii... decisive. Adica poti sa-l pui si pe Iverson sau pe Kidd in teren ca daca aia dupa ce primesc mingea nu-s in stare sa marcheze (repede - ca sa fie decisiva)... no assists ;)

spiritt23
10th November 2005, 16:46
M-am referit la tactica de joc a Asesoft-ului. In primul sfert Ocokolic nu i-a dat nici o pasa lui Burlacu, schemele au fost facute pentru Avlijas si Nwosu care au reusit de foarte putine ori sa bage mingea-n cos.

Raptor
10th November 2005, 16:47
Avlijas... nici n-am auzit de el (decat in meciul asta televizat) si nici nu a facut nimic. Nu stiu de ce l-au tinut in teren (in afara de faptul ca nu aveau inlocuitor pentru el :D de pe banca :D ).

alexalex
10th November 2005, 17:49
Avlijas nu este un jucator care sa dea puncte multe.e un bun aparator si a fost adus ca sa ii poata inlocui pe Kuzma sau pe Krasic cand unul dintre ei oboseste. problema este ca Asesoft nu a avut de unde sa stie de accidentarea lui Kuzmanovic si nici nu a avut un super buget sa poata lua mai multi jucatori.asta e au avut putin ghinion anul asta si acum cel putin pana in in iarna (daca se califica) trebuie sa se descurce cu 6 jucatori.Avlijas e un jucator disciplinat, util in aparare, se incadreaza in ideea lui Jojic dar prinde foarte rar un meci in care sa dea multe puncte.

Dumars
10th November 2005, 20:15
Avlijas, intr-adevar nu a jucat bine meciul asta. Dar eu zic ca are totusi potential. Ramane sa o arate si in meciurile internationale. La Cluj a dat 33 de puncte, iar cu Dinamo parca a dat 22, si vazand statistica meciului afisata de marinike, s-a vazut ca a avut si procentaje foarte bune.
Apropo, el e bosniac.

Si atunci cand pui atata accent pe greselile de arbitraj (in general vorbind) inseamna ca il consideri factorul principal pentru pierderea unei partide. In meciul cu Dynamo, nu cred ca a fost cazul. OK, poate unele faulturi au fost acordate cam usor, dar si antrenorul lor KATSIKARIS stia cate ceva de Burlacu si cred ca mai degraba eliminarea lui a fost rezultatul stategiei gandite de KATSIKARIS si nu neaparat arbitajul a fost de vina.

Toata stima pt Jojic. Eu nu l-am auzit sa dea vina pe arbitraj si a recunoscut cu maturitate capitolele deficitare ale echipei sale.

MT
11th November 2005, 12:07
Superb. Imi modific semnatura.


* “Cipriotii ne pot domina doar fizic”


Antrenorul Poli Mobitelco, Miodrag Perisic, a facut o scurta analiza a sanselor echipei sale de a trece de Apoel Nicosia, in partida programata joi, dar care s-ar putea disputa miercuri, in cadrul grupei E a FIBA EuroCup Challenge. “Cipriotii nu au o echipa foarte buna, tehnica, insa ne pot domina fizic. La acest aspect lucram in aceasta saptamana. Exact la fel s-a intamplat si acolo, unde conducatorul lor de joc a jucat excelent, profitand exact de acest aspect. Vrem sa-i batem, insa ne va fi foarte greu. Trebuie sa ne punem in valoare tehnica superioara”, a spus Perisic. Acesta s-a aratat multumit de evolutiile americanului LeVar Seals in ultimele doua partide, cu Ironi Elitzur in FIBA EuroCup Challenge, si cu CSU Cuadriopol Brasov. “Incepe sa joace la valoarea sa adevarata. Pana acum, i-a fost greu. Este la echipa de o luna si jumatate, din care doua saptamani nu a avut ocazia sa lucreze cu mine, pentru ca eu am fost plecat in Serbia. E un jucator excelent pe faza de aparare, si acest lucru vreau eu sa-l speculez. I-a fost extrem de greu sa se adapteze, cred ca nici nu stia inainte unde este Romania sau Serbia. Pana la urma, cred ca se va adapta cu baschetul european”, a mai spus antrenorul sarb al Poli Mobitelco.

Cosmin Salajan
11th November 2005, 23:51
cipriotzii au batut pe israelieni cu 99-75

mia
11th November 2005, 23:57
Si totusi cand o sa aflam cand e meciul lui U??? :headbang: ca unii dintre noi mai si lucreaza si tre sa se ceara de la servici.......:mda:

SilverZeus
12th November 2005, 01:02
@spirit: doar asa de curiozitate te intreb: de clujeni cand o sa vb macar 2-3 vorbe....stiu ca probabil nu i-ai vazut la tv, insa ma gandescca ai tu si alte surse pe care le-ai putea cita daca e sa aduci vorba si de Bu Poli Mobiltelco CJ-N

mishu
12th November 2005, 01:14
silver... ai inviat???

eddy_jozsa
12th November 2005, 12:15
in partida programata joi, dar care s-ar putea disputa miercuri

POOFFTTIIIM? Super, odata vreau sa vin si eu sa vad un meci la Cluj, si atunci fac astia asa o faza... :headbang:

Va rog sa ma anuntati URGENT cand aflati ziua si ora de disputare a meciului.

Bine ca nu mi-am rezervat biletele de tren. :mda:

Dumars
12th November 2005, 12:32
Managerul gruparii Poli Mobitelco Cluj-Napoca a declarat ca adversara clujenilor din grupa E a Eurocup Challenge, formaţia israeliană Ironi Elitzur Askelon, este interesata de transferul pivotului lui Poli, sarbul Zoran Krstanovici.
"Au vorbit cu agenţia sârbă Beobasket, care îl reprezintă pe Krstanovici. L-au văzut în meciul direct cu noi şi este posibil ca de anul viitor să-l pierdem", a spus Cristescu.
Managerul grupării clujene este îngrijorat de o eventuală ofertă a israelienilor pentru jucătorul sârb. "Nu pot să mă bat în oferte cu cluburi de talia celui israelian, care are un buget de 1,5 milioane de dolari, adică de 8-9 ori mai mare ca al nostru. În acest sezon, orice ofertă va fi negociată cu noi, dar din vara anului 2006, când va deveni liber, tot ce se poate să nu-l mai vedem la Cluj", a adăugat Cristescu.
Elitzur a fost învinsă, la Cluj-Napoca, pe 2 noiembrie, cu 78-74, Krstanovici fiind unul din cei mai buni jucători de pe teren.
După două meciuri disputate de Poli Mobitelco în Eurocup Challenge, pivotul sârb este lider în topul recuperărilor, din competiţia continentală, cu 13,5 reuşite/meci. Baschetbalistul în vârstă de 23 de ani şi 2,05 metri înălţime a sosit la Cluj în ianuarie 2005 şi este sub contract cu Poli Mobitelco, până în vara anului viitor.

Bad news. Dar previzibil, de altfel.

virtual
12th November 2005, 15:57
Wtf! Cand draq e pana la urma meciul? Eu pot doar sa VISEZ ca e miercuri, ca joi nu pot sa vin. Anyway, cand aflam?

VladS
13th November 2005, 01:28
* Obligati să învingă

Înaintea jocului de la Cluj, Apoel a spulberat Ironi Elitzur
În etapa a IV-a din Grupa E a FIBA EuroCup Challenge - din care face parte si Poli Mobitelco - cipriotii de la Apoel Dentalcon Nicosia au trecut usor de Ironi Elitzur Ashkelon (Israel) cu 99-75. În acest moment, Apoel conduce grupa cu cinci puncte, din trei partide, urmată de Ironi Elitzur cu patru puncte, tot din trei meciuri, iar pe pozitia a III-a se situează Poli Mobitelco cu trei puncte, dar cu numai două partide jucate. Pentru a avansa în turul următor al competitiei – primele două clasate din grupă se califică mai departe – Poli Mobitelco este obligată să câstige jocul de joi cu Apoel Nicosia, iar apoi să spere la un rezultat bun în ultimul meci al grupei, cel din Israel. Un rezultat bun ar putea însemna chiar si o înfrângere, însă la o diferentă de maxim patru puncte. Managerul general al clujenilor, Mircea Cristescu, ne-a declarat că-l surprinde victoria lui Apoel, însă este încrezător că echipa sa va trece de prima fază a grupelor. “Mă asteptam ca israelienii să câstige. Îi credeam mult mai puternici. Acum, trebuie să batem pe ciprioti, si să scoatem un rezultat bun în Israel. La final, s-ar putea ajunge la egalitate de puncte între primele trei clasate. Atunci, primul criteriu de departajare ar fi meciurile directe, iar apoi cosaverajul. Eu sunt convins că avem sanse de calificare. Primordial este să câstigăm partida cu Apoel. Altfel, spunem adio competitiei”, a mai spus Cristescu. Partida dintre Poli Mobitelco si Apoel Dentalcon este programată joi, de la orele 17.00, în Sala Sporturilor “Horia Demian”. Pretul unui bilet este de 5 RON, iar elevii si studentii vor beneficia de o reducere de 25%.

Alin SUTEA

Deci, se pare ca meciul e joi de la 17:00.

eddy_jozsa
13th November 2005, 11:29
joi la 17? /OLE/

yipee... sper doar sa ajung la timp util la sala :D

in rest toate bune... cat e 75% din 5 lei? 3.75? lol...

alexalex
15th November 2005, 16:41
Decid rusii
Asesoft isi joaca astazi ultima sansa pentru accederea in fazele superioare ale EuroCup. Ploiestenii au nevoie de victorie cu Cholet, dar asteapta si un succes al lui Dinamo Sankt Petersburg in fata celor de la Azovmas Mariupol. Mladen Jojici se teme de un posibil aranjament in Ucraina
Dupa ce Asesoft a pierdut partida cu Dinamo Sankt Petersburg, scor 54-66, chiar la Ploies ti, Mladen Jojici, antrenorul campionilor FIBA Europe Cup, a lasat sa se inteleaga ca rusii ar putea ceda victoria ucrainenilor de la Azovmas. "Totul este dat peste cap in aceasta grupa. Chiar daca invingem in Fran- ta, Dinamo ar trebui sa treaca de Azovmas, la Mariupol. Sper ca rusii sa nu faca o intelegere cu ucrainenii in meciul direct", a declarat tehnicianul campionilor nostri.

Pentru a mai putea spera la calificare, rom<nii trebuie sa cistige, asta zi, indiferent de scor, iar etapa viitoare sa invinga acasa pe Azovmas Mariupol, la cel putin 13 puncte diferenta. In cazul in care ucrainenii reusesc sa bata in aceasta seara pe Dinamo St. Petersburg, sansele noastre de a accede in optimile de finala sint aproape compromise. Catalin Burlacu, capitanul ploiestenilor, este de parere ca la Mariupol se va juca corect: "Dinamo este neinvinsa in Europa de 22 de meciuri. Nu-si pot permite pasi gresiti, mai ales acum, in grupele EuroCup. Noi trebuie sa profitam de acest lucru in Franta si sa trecem de Cholet".

Ivan Krasici spera sa reediteze succesul din tur si sa invinga din nou echipa la care a jucat in urma cu doua sezoane. "Am vorbit dupa joc cu fostii mei colegi si mi-au spus ca avem un lot foarte bun, care merita sa joace in fazele superioare ale acestei competitii. In Franta trebuie sa recuperam punctele pierdute acasa, cu rusii din St. Petersburg. Daca si Dinamo ne ajuta, cu o victorie in Ucraina, atunci avem sansa noastra", a spus baschetbalistul.

Romanii au ajuns ieri la Cholet, localitate aflata la 60 de km de Nantes, si vor juca in aceasta seara, de la 20:30. La ora la care va incepe partida se va sti rezultatul final al intilnirii dintre Azovmas si Dinamo Sankt Petersburg.

EUROCUP GRUPA A

ETAPA A IV-A, ASTAZI
Azovmas - Dinamo St. Petersburg (Mariupol, Ucraina, 18:00)
Cholet - Asesoft Ploiesti (Cholet, Franta, 20:30)

CLASAMENT
1. DINAMO 3 3 0 214:188 6
2. Azovmas 3 2 1 241:205 5
3. Asesoft 3 1 2 197:212 4
4. Cholet 3 0 3 188:235 3

eddy_jozsa
15th November 2005, 16:47
@clujeni: cine din voi mai merge la Cluj-Nicosia????

Cosmin Salajan
15th November 2005, 16:59
eu , o sa fiu pe acolo prezent ca doar nu am ce face acasa :D
ne intalnim pe acolo
?

cristane
15th November 2005, 17:07
Articolul din SPT (de mai sus) face marea greseala sa presupuna ca Azovmash va cistiga cu siguranta in Franta. Ceea ce nu e deloc sigur. Deci chiar daca nu batem azi la Cholet, tot mai sint sanse - reale - de calificare. Prin "real" ma refer la faptul ca nu vom fi obligati sa cistigam la Dynamo.

MT
15th November 2005, 17:16
Daca :o: meciul are loc joi si daca :o: ora de incepere va fi 17.00 voi incerca sa fiu la sala... Probabil ca vom fi siguri ca totul e in regula doar in momentul primului fluier al arbitrului. Organizare de-a noastra, adevarata + zvonurile de rigoare.

Pana atunci, Haide...U :) (e prea lunga denumirea "sponzorizata", sorry)

alexalex
15th November 2005, 20:51
rusii au batut in ucraina.la 5 puncte.am vazut la acelasi post tv la care am vazut si meciul nostru cu ucrainienii.

marinike
15th November 2005, 22:54
asesoft conduce dupa primul sfert cu 24-15
krasic 7pct, 4 rec
nwosu 6
burlacu 4pct, 3rec
partida e live pe
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.compID_BYg5Rb55Jw-G5I3MZ6JB01.html

EDIT: 43-35 ptr cholet la pauza
se pare ca iar nu ne putem baza chiar deloc pe rezerve: carutasu doar 2 rec iar szjiarto 3....PF
krasic 10pcte,5 rec,2 ass
okocolic 10,2,2

poate vom juca dupa pauza cum am facut-o in ptimul sfert. totul e sa nu cadem fizic.

dolby
16th November 2005, 00:12
din pacate, cholet-asesoft 79-70

Peopl3s
16th November 2005, 00:42
La ora actuala clasamentu sta km ajea :

1:Dynamo St. Petersburg 8 pcte
2:SC Azovmas Mariupol 6 pcte
3:CSU Asesoft Ploiesti 5 pcte
4:Cholet Basket 5pcte

iata o analiza despre kum neam mai putea califica mai departe la euro cup :drak: :

mai sunt de jukt meciurile:
1)asesoft - mariupol
2)dynamo - cholet
3)dynamo - asesoft
4)cholet - mariupol

hai sa dam shi niste pronosticuri, meciurile ku dynamo nu le luam in calcul so :
2) -pronostic 1; 3) -pronostic 1...dupa meciurile astea clasamentu ar sta km ajea:
1)Dynamo 12 pcte
2)Mariupol 6 pcte
3)Asesoft 6 pcte
4)Cholet 6 pcte :o:

interesant nu??...da mai sunt de disputat 2 meciuri ee aku sa castigam kum trebe la 13 pcte ku mariupol shi clasamentu sar prezenta astfel :

1)Dynamo 12 pcte
2)Asesoft 8 pcte
3)Mariupol 7 pcte
4)Cholet 6 pcte

uite k a mai ramas un meci....in kre ne dorim sa bata cholet nu...sa zicem k o face are k avantaj terenu, moralu, juktori accidentati la mariupol (dupa meciu ku noi- sa speram kt mai multi :rosu: ) ii bate ...dar nu la diferenta de 30 pcte(pt k amintiva mariupol 89 - 60 cholet ..in tur)

DECI:

1)Dynamo 12 pcte
2)Asesoft, Cholet si Mariupol 8 pcte

kum... o sa vedeti imediat:
hai sa reluam meciurile din aceasta grupa : excluzandu-le desigur p cele ku dynamo :evil:

1)mariupol 89 - 60 cholet (29 pcte dif.)
cholet oricat+n - oricat (29 - n dif. - ku mentionarea k n e pozitiv shi e 29>n>0) - MARIUPOL CASTIGATOARE

2)asesoft 75 - 66 cholet (9 pcte dif.)
cholet 79 - 70 asesoft (9 pcte dif. - din cate stiu yo cholet castiga pt k a marcat mai multe cosuri acasa...sau cum aici sunt derutat...) - anyway....CHOLET CASTIGATOARE

3)mariupol 80 - 68 asesoft (12 pcte dif.)
asesoft oricat+n - oricat mariupol (12+n pcte dif. - ku mentiunea k n e pozitiv) - deci ia ghiciti......... - ASESOFT CASTIGATOARE

iata k fiecare a batut p fiecare sau.... am castigat noi la pctu 2 (asta sami spuneit vo k sunt nelamurit)

deci ne putem califica shi ..nu e kiar ajea de greu

CONCLUZIE( care poate fi interpretatasi k p un sfat): FITI OPTIMISTI !!! :yeah: (nu realisti :ok: )

huh cat am scris.......

t.b.
16th November 2005, 01:11
@clujeni: cine din voi mai merge la Cluj-Nicosia????


Si eu o sa fiu acolo :ok:
Sigur ii joi de la 5? sa nu cumva sa fie maine... :mda:

marinike
16th November 2005, 09:47
@peopl3s : buna analiza facuta chiar daca este mai greu de urmarit. tocmai la faptul ca mai sunt sanse de calificare ma gandeam si eu azi dimineata cand am citit recap si scorurile. oricum la cum se prezinta echipa doar optimismul ne mai poate tine in viata.

se pare ca mai toti antrenorii adversarelor au inceput sa citeasca jocul lui burlacu. dupa ce a fost repede scos din joc cu dinamo (si aici nu ma refer la arbitraj) se pare ca nici aseara n-a putut sa-si faca jocul sau obisnuit si a lasat o greutate prea mare pe umerii lui nwosu deoarece in echipa nu exista o rezerva care sa-l inlocuiasca cu succes. carutasu puncteaza deocamdata doar la capitolul recuperari (9, dintre care 6 ofensive) la celelalte capitole fiind inca deficitar (in conditiile unor jocuri internationale, nu in meciuri cu tg mures sau gaz metan).

un alt capitol la care a facut diferenta aseara a fost, ca si in meciul precedent, cu rusii, cel al aruncarilor libere unde nu am marcat decat 50% din incercari (foarte putin). cat despre aruncarile de 3 puncte, probabil ca jojic va trebui sa regandeasca putin atacul in conditiile in care se rateaza asa de mult de la distanta.

Peopl3s
16th November 2005, 10:04
Si eu o sa fiu acolo :ok:
Sigur ii joi de la 5? sa nu cumva sa fie maine... :mda:

azi vrei sa zici..... k era 00:12

Peopl3s
16th November 2005, 10:12
@peopl3s : buna analiza facuta chai daca este mai greu de urmarit. tocmai la faptul ca mai sunt sanse de calificare ma gandeam si eu azi dimineata cand am citit recap si scorurile. oricum la cum se prezinta echipa doar optimismul ne mai poate tine in viata.

mai sunt...mai sunt... da akolo ku cholet nu prea imi dau seama cine e considerata mai buna in meciurile directe(nu jti c nervos am fost cand am vzut p fiba k a dat ala shi a doua aruncare libera ...shi sa fakut distanta la 9 pcte ...k daca ramanea la 8 era altceva.....)
asesoft 75 - 66 cholet
cholet 79 - 70 asesoft

deci...kum e se califica ei ca au dat mai multe cosuri acasa ....sau noi ca am dat mai multe cosuri in deplasare??...anyway:"om trai si om vedea":..stai sa vedem aku dak i batem la 13 pcte pe mariupol, ca altfel sg sansa ar fi sa castigam in rusia:jerk: ...i don't think so...

apropo...sunt obisnuit sa tin ku outsiderele tinand cont ca in campionat tin ku RAPID ISOVER :evil: ......

Kobe24
16th November 2005, 10:12
NU sunt sanse de calificare....practic vorbind...asa matematica nu prea isi are loc in sport.
echipa arata mult mai rau decat cea de anul trecut.....a naibii conducere.....ea si transferurile ei(sorry pentru nwosu si ocokolic...ei sunt niste achizitii bune)

marinike
16th November 2005, 10:38
sa stii ca de multe ori si matematica isi are locul ei in sport si s-au mai vazut miracole, chiar si in baschet.
intr-adevar practic sansele noastre sunt fff mici atat din cauza jocului pe care il prestam cat si a subtirimii lotului.
conducerea nu aveau cum sa prevada accidentarea lui kuzmanovici iar daca avlijas a jucat in meciurile de pregatire cum a facut-o cu dinamo sau cu clujul nu ii poti invinui ca l-au achizitionat (ca rezerva ptr kuzma). dupa cum ai precizat si tu nwosu si ocokolici sunt mutari bune.
partea care ma deranjeaza pe mine este aceea ca toate achizitiile de afara sunt jucatori de peste 30 de ani, la final de cariera care mai pot juca maxim 1-2 ani iar la ploiesti nu se cristalizeaza o echipa cu care sa poti spune ca vei aborda cupele europene 3 ani de acum inainte astfel incat infrangerile de anul acesta sa le treci la capitolul "experienta acumulata=o alta perspectiva si sanse mai mari anul viitor". nu contest ca bulatovici a facut treaba buna la ploiesti (experienta sa era de necontestat), kuzmanovici-jos palaria! dar acestia sunt jucatori care stau un an, doi iar apoi se retrag. corect kuzmanovici ar fi fost de folos echipei insa nu cred ca ar mai fi avut acelasi impact ca sezonul trecut (statistic vorbind) din cauza faptului ca juca doar in cupele europene, neevoluand si in campionat, lucru care, orice ati spune, conteaza.

cristane
16th November 2005, 12:28
Sanse mai sint, pacat ca echipa e slaba. Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget, Asesoft e mult mai slaba ca anul trecut. Nici in campionat nu impresioneaza, se chinuie sa ajunga la 70-80 de puncte si in meciurile usoare.

Revenind strict la matematica, buna analiza de mai devreme, o facusem si eu in minte azi-noapte cind am aflat scorurile.

Cel mai probabil e ca noi sa batem pe Azovmash si sa pierdem la Dynamo --> deci aproape sigur terminam cu 2-4.
Azovmash are deja 2-2, deci trebuie sa piarda ambele meciuri sa ajunga la 2-4. Caz in care si Cholet ar termina cu 2-4.
In aceasta situatie cum se procedeaza, clasament in 3 pe baza meciurilor directe? Cu francezii sintem la egalitate perfecta, cu ucrainienii avem de recuperat 12 puncte.... va fi interesant :)

Cosmin Salajan
16th November 2005, 12:57
t.b joi e , ca azi de la 17 e volei fete

abra
16th November 2005, 15:18
Sanse mai sint, pacat ca echipa e slaba. Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget, Asesoft e mult mai slaba ca anul trecut. Nici in campionat nu impresioneaza, se chinuie sa ajunga la 70-80 de puncte si in meciurile usoare.

Revenind strict la matematica, buna analiza de mai devreme, o facusem si eu in minte azi-noapte cind am aflat scorurile.

Cel mai probabil e ca noi sa batem pe Azovmash si sa pierdem la Dynamo --> deci aproape sigur terminam cu 2-4.
Azovmash are deja 2-2, deci trebuie sa piarda ambele meciuri sa ajunga la 2-4. Caz in care si Cholet ar termina cu 2-4.
In aceasta situatie cum se procedeaza, clasament in 3 pe baza meciurilor directe? Cu francezii sintem la egalitate perfecta, cu ucrainienii avem de recuperat 12 puncte.... va fi interesant :)

Azovmash i-au batut pe Cholet la 29 de puncte ... Deci ucrainienii ar trebui sa piarda la scor si de la ploiesteni si de la Cholet, fiindca daca vor fi toate cele 3 echipe la egalitate, se aduna toate meciurile celor 3 intre ele si se face cosaverajul total ...
Stie cineva daca se transmite la TV meciul de joi de la Cluj ?

VladS
16th November 2005, 15:34
Da, meciul se transmite pe TVR CLUJ.

cristane
16th November 2005, 15:48
Azovmash i-au batut pe Cholet la 29 de puncte ... Deci ucrainienii ar trebui sa piarda la scor si de la ploiesteni si de la Cholet, fiindca daca vor fi toate cele 3 echipe la egalitate, se aduna toate meciurile celor 3 intre ele si se face cosaverajul total ...
Stie cineva daca se transmite la TV meciul de joi de la Cluj ?

Deci acum, cosaverajul celor 3 e asa:
Azovmash +41
Asesoft -12
Cholet -29

Daca ii batem pe ucrainieni cu... sa zicem... 20 puncte, ar fi:
Azovmash +21
Asesoft +8
si ar trebui ca Azovmash sa piarda la 13 puncte in Franta.

Daca ii batem pe ucrainieni cu... sa zicem... 25 puncte, ar fi:
Azovmash +16
Asesoft +13
si ar trebui ca Azovmash sa piarda la 3 puncte in Franta. (plauzibil)

Daca nu merge asa, va fi nevoie neaparata de victorie la Dynamo, ceea ce pare cam imposibil.

Cosmin Salajan
16th November 2005, 19:38
meciul se trasmite pe tvr cluj dupa cate stiu , dar e posibil sa-l dea pe tvr 2, daca nu ghinion pentru restul oamenilor care nu prind tvr cluj

khaos1ft
17th November 2005, 01:22
partea care ma deranjeaza pe mine este aceea ca toate achizitiile de afara sunt jucatori de peste 30 de ani, la final de cariera care mai pot juca maxim 1-2 ani iar la ploiesti nu se cristalizeaza o echipa cu care sa poti spune ca vei aborda cupele europene 3 ani de acum inainte astfel incat infrangerile de anul acesta sa le treci la capitolul "experienta acumulata=o alta perspectiva si sanse mai mari anul viitor". nu contest ca bulatovici a facut treaba buna la ploiesti (experienta sa era de necontestat), kuzmanovici-jos palaria! dar acestia sunt jucatori care stau un an, doi iar apoi se retrag.

Iti sau dreptate pana la un punct, dar trebuie sa admiti ca si acesti jucatori la final de cariera, aduc in baschetul romanesc un plus de experienta si valoare, crescand astfel nivelul campionatului autohton (cand spun asta ma refer la jocul practicat, dar si la organizare, finantare, mediatizare, etc).

Este firesc ca mai intai sa creasca nivelul calitativ al intalnirilor interne (ceea ce cred eu ca se simte un pic), ca apoi sa scoatem capul in lume onorabil.

Succesele pe plan international vor veni cu siguranta! :ok:

Peopl3s
17th November 2005, 16:45
lasati asesoftu, gata...ala mai ajteapta o sapt.... acu GO CLUJ !!! ca in o ora shi 10 min incepe "meciu meciurilor" (sper sal dea p tvr 2, altfel singura solutie...LIVESCORE :ok: ) un lucru e cert...daca pierdem.. in israel va fi un meci pe viata shi pe muarte adica cine va castiga se va califica:headbang:

da parca mai bine ar suna poli 95 - 83 apoel (sunt modest :P )

in cazu asta ar trebui ca in israel sa nu pierdem la.......(stati sa ma gandesc)....:rolleyes: 12 puncte...greu de crezut /hello

SFAT(ca de obicei): FITI OPTIMISTI, nu realisti :D

marinike
17th November 2005, 16:52
SFAT(ca de obicei): FITI OPTIMISTI, nu realisti

offtopic: "nu ne facem iluzii ca sa nu fim dezamagiti" emerich ienei, antrenor romania, campionatul european de fotbal, 2000

on topic: hai clujul!

@peopl3s: ar trebui sa lucrezi la institutul national de statistici :)
tine-o tot asa :ok: analizele tale sunt super ok (nu de alta dar ne scutesc pe noi de matematica iar tie iti folosesc in perspectiva examenului de capacitate :D)

ovi sibiu
17th November 2005, 16:54
Daca meciul e pe tvr Cluj, o sa va tin la curent!

MadSkillz
17th November 2005, 16:59
offtopic: "nu ne facem iluzii ca sa nu fim dezamagiti" emerich ienei, antrenor romania, campionatul european de fotbal, 2000


Partea haioasa a acelei declaratii era formularea ... "Nu-mi fac iluzii ca sa nu am deziluzii".Nota 10, parerea mea.;)

marinike
17th November 2005, 17:17
corect, asa suna declaratia. eu insa am retinut ideea care mi-a placut foarte mult si era singura declaratie de bun simt a unui membru din staff-ul romaniei de la acel campionat la care toti jucatorii se vedeau, daca nu castigatori, cel putin finalisti sau semifinalisti.

gata! am terminat cu offtopicul.

ideea pe care am vrut s-o subliniez era ca nu are rost sa ne facem atatea calcule si sa ne punem atatea sperante cand vedem clar nivelul la care se afla echipele noastre (si aici ma refer in principal la asesoft, deoarece clujul nu a jucat inca - ii doresc mult succes!).

adica noi vrem sa-i batem pe ucrainieni la nu stiu cate puncte diferenta cand nu am putut invinge intr-un meci cu concurenta cea mai slab clasata care era obligatoriu sa-l castigam si pe care in primul sfert l-am avut la discretie. sa fim seriosi!

cristane
17th November 2005, 17:27
Daca meciul e pe tvr Cluj, o sa va tin la curent!

Thanks, chiar asta urma sa rog pe cineva de pe aici. Meciul nu va fi pe TVR2, ci doar pe TVRCluj.

Bafta Clujului ;)

ovi sibiu
17th November 2005, 18:10
Cluj: Krstanovic, Bruno, Dumitrescu, LeVar si Mijuskovic(cred ca i-am gresit numele, ii dau un miel).
Sfertul 1 Cluj-Apoel 23-14! Sala e aproape plina!
Sfertul 2 Cluj-Apoel 38-37! LeVar 11 puncte, 2 aruncari de 3 reusite de fiecare parte, cipriotii au un pivot bun, Rost cred ca-l cheama!
Sfertul 3 Cluj-Apoel 61-59! Faza meciului (cel putin de pana acum), un alley-oop finalizat de catre nr. 8 de la oaspeti, Balazic!
Scor final Cluj-Apoel 75-82! Clujenii nu s-au prea putut apara in ultimul sfert, pt ca Bruno, LeVar si Mijuskovic aveau 4 greseli personale! De la 71-71, in mai putin de 2 minute, scorul a ajuns 71-78! Putine cosuri de 3, Mijuskovic 2, Levar 1 si Dumitrescu 1! Silvasan nu a reusit nici un cos de la 3! De la Cluj, Krstanovic a jucat cel mai bine, parerea mea! LeVar a jucat mai bine decat in ultimul meci pe care l-am vazut, acum vreo 2 saptamani!
Pacat!

cristane
17th November 2005, 19:50
In concluzie, ambele echipe romanesti au nevoie de un miracol pentru a se califica. Asesoft trebuie sa-i umileasca pe Azovmash si fie sa bata la Dynamo, fie sa spere intr-o victorie a lui Cholet asupra lui Azovmash; Clujul trebuie sa bata in Israel, din fericire la orice scor.

Ovi, thx for the updates.

virtual
17th November 2005, 19:59
Yeah, 10x for updates. Inca sunt la servici. Pacat de Silva, nu prea ii intra de 3 in ultimul timp. Cate puncte a avut?

Macar sa ii batem in 3 decembrie pe Dinamo.

Cum era atmosfera in sala?

Peopl3s
17th November 2005, 20:17
In concluzie, ambele echipe romanesti au nevoie de un miracol pentru a se califica. Asesoft trebuie sa-i umileasca pe Azovmash si fie sa bata la Dynamo, fie sa spere intr-o victorie a lui Cholet asupra lui Azovmash; Clujul trebuie sa bata in Israel, din fericire la orice scor.

miai luat "reply-u" din gura :ok:

SilverZeus
17th November 2005, 20:26
.....mare necaz!!! .....am pierdut, dar adevarul este ca nuam jucat mai nimic....si mai adevarat este faptul ca ei s-au aparat deosebit de agresiv ....in atac am jucat fara orizont, penibil....Levar a reusit cate ceva, insa doar pe actiuni personale, ceea ce mie nu imi place: recunosc, e spectaculos, sala il iubeste, pare ca a inceput sa se adapteze la Cluj, insa nu joaca "cu echipa" , ci pe "langa ea"....una peste alta: cipriotii au fost mai buni.....

....si ptr ca unii au mai scris pe acest forum "minciunele": sa ne spuneti cate ceva despre atmosfera din Cluj: ma intreb ce alta echipa din tara isi aplauda adversarii ?....sa vedem ce mai inventati : cu ce am aruncat iar in jucatorii nostrii ???....ca doar am pierdut, nu ?:sleep:

Black Mamba
17th November 2005, 23:43
Ehhh, nu e chiar asa mare necaz. :) Oaspetii au fost azi clar mai buni asa ca nu avem motive sa ne suparam tare.

Sunt de acord ca o mare parte a punctelor noastre au fost marcate prin actiuni personale... dar ei ne-au citit jocul dupa primul sfert si ne-au fortat sa jucam asa. Din pacate antrenorul Perisic nu a reusit sa gaseasca o solutie pentru apararea eficienta a oaspetilor. Oricum, Dentalcon Apoel Nicosia mi-a lasat o impresie buna.

De la ciprioti s-au remarcat Balazic (atletic, greu de tinut sub panou), americanul Snow si lituanianul Cesnauskis (cel mai bun om al lor - dupa parerea mea).

De la noi au dat satisfactie doar Seals, Krstanovic, Mijuskovic si partial Dumitrescu. Restul... :(

VladS
18th November 2005, 01:25
Si eu cred ca nu e atat de mare necazul ca au pierdut. Intr-adevar, e mult mai frumos cand echipa castiga, practicand un joc bun si spectaculos. Dar azi, nu s-a intamplat asa. Atacul nu a mers prea bine, schemele parca fiind improvizate, dar asta si pentru ca cipritii s-au aparat foarte bine. Din nou, procentaj slab la aruncarile de la distanta. Doar 4 reusite. Nici nu prea s-a aruncat de la 3 puncte pentru ca cipriotii nu ne-au dat ocazia. Dar, asa cum am scris si mai sus, nu e atat de mare necazul pentru ca: echipa s-a inscris in competitie mai mult pentru a acumula experienta unor jocuri internationale, lucru foarte important pentru toti jucatorii, dar mai ales pentru cei tineri (majoritatea sunt tineri. Multi dintre ei nu cred ca si-au imaginat ca la 17 ani (Catalin Baciu) sau 20 de ani (Silvasan, Chetreanu, Racovitan) vor participa intr-o cupa europeana. De aceea, participarea in EuroCup Challenge o vad ca pe o "investie", o investie pentru viitor. De la inceput, participarea in cupa a fost luata drept o aventura cu scopul de a acumula experienta, si nu cu scopul de a o castiga. Nu vreau sa scuz, cumva, esecul de astazi, insa e important ca in urma acestor meciuri (care nu se compara cu cele din campionat), atat antrenorul, cat si jucatorii, sa realizeze unde mai au de muncit. EuroCup Challenge a fost o lectie de baschet pentru clujeni, si este in continuare deorece, sa nu uitam, sansele la calificare s-au diminuat substantial, dar ele INCA EXISTA!!!!

In alta ordine de idei, din nou Zoran Krstanovic a fost cel mai bun marcator de la noi (22 pct). A si recuperat mult, dar acum e pe locul 2 la "Leading rebounders" in EuroCup Challenge, cu o medie de 11,3 recuperari pe meci. Urmeaza LeVar Seals (20 pct; 1x3), Tudor Dumitrescu (15 pct;1x3), Predrag Mijuskovic (10 pct; 2x3), Bubu (4 pct), Lapuste (2 pct), Chetreanu (2 pct). Din pacate, Silvasan nu a marcat nici un punct (0x3 !!! nu prea suntem obisnuiti cu asta).

eddy_jozsa
18th November 2005, 11:56
(well well... avand in vedere ca vecina mea cu antena de camera s-a mutat in bucuresti - si nu mai aveam cum sa prind TVR Cluj, am fost nevoit sa bat un drum lung ca sa vad meciul fara pureci si cu ceva spectatori in jurul meu :D)

am ajuns la sala la 16.50, si era o coada de fo 30 de metri... noroc mare cu un copilas care luase prea multe bilete si mi-a vandut si mie unul.

sala a fost (ca si) plina, doar prin colturi am mai vazut cateva locuri goale, dar si alea s-au umplut in repriza a 2-a.

Atmosfera a fost ok...

@silverzeus: nu merita sa reincalzim ciorbele cu vorbele despre meciurile din divizia A... pentru ca aici vorbim de cupe europene!

Intr-adevar, clujenii au aplaudat (nu prea des!) si pe ciprioti, mai ales la fazele spectaculoase gen slamuri si alte alea... si la final bineinteles.

Si ca tot intrebai, da, si la ultimul meci a lui CSU, cu Muresul Targu Mures... oaspetii au fost aplaudati aproape la FIECARE cos... chiar daca era numa din mila... oricum, la sibiu asa ceva se intampla odata la 2-3 ani :D

Apropo... la meci au fost prezente 2 factiuni foarte mici ale sepcilor rosii (fo 30 de oameni fiecare), care se incurcau reciproc. A fost enervant pentru simpli spectatori care au vrut sa strige, dar nu stiau cu care dintre factiuni.

despre meci:

destul de frumos, n-a fost un nivel extraordinar, dar frumos.

Am ras bine de #4 de la ciprioti, cum arunca ala de la libere (mai rau ca Alecu)

Eu zic ca meciul s-a pierdut in mijlocul sfertului 4: clujenii s-au aparat mult prea lejer, aproape deloc!! Numa cand mai erau 15 secunde si soarta meciului era decisa, au inceput si ei sa se apere cum trebuie. Pacat... eu zic ca ar fi castigat daca s-ar fi aparat mai agresiv, mai ales in sfertul 4...

in rest, multe aruncari pripite, fara a duce atacul la bun sfarsit... Dumitrescu si Silvasan n-au fost in mana de la 3... in concluzie: ieri, cipriotii au jucat mai bine.

Oricum, indiferent daca se mai califica sau nu, cred ca va fi o experienta benefica pentru clujeni.

Fazele zilei:
La clujeni, un slam superb dat de Seals (parca?)
La ciprioti, un alley-oop superb, insa fara contributia americanului Snow

Cand ajung acasa, voi posta si niste poze, ca am facut o gramada.

SilverZeus
18th November 2005, 20:02
FAZA ZILEI (in meciul de ieri): super slam-dunk LAPUSTE....a facut vreo 2 fente, a patruns si dupa primul pas a observat ca 3 adversari se invita reciproc sa-l apere....pe al 2-lea pas a sarit peste toti 3 si a finalizat cu un slam de toata frumusetea....aparatorii nu erau chiar sub inelul propriu asa ca lapuste s-a cam intins ca sa ajunga la finalizare (a fost ceva asemanator cu slamul lui Horry din meciul 5 al Finalei :o: :P )

Black Mamba
18th November 2005, 22:40
Intr-adevar, clujenii au aplaudat (nu prea des!) si pe ciprioti, mai ales la fazele spectaculoase gen slamuri si alte alea... si la final bineinteles.Pai nu e suficient? :P :D

SilverZeus
19th November 2005, 00:49
Pai nu e suficient? :P :D

....bine mah....parca n-ai stii !....sa-ti reamintesc cum sta treaba cu publicul de la raliu ? .....

#off-topic: Dan e stresat tare?? ca nici nu mai raspunde la telefon #

t.b.
19th November 2005, 01:03
Apropo... la meci au fost prezente 2 factiuni foarte mici ale sepcilor rosii (fo 30 de oameni fiecare), care se incurcau reciproc. A fost enervant pentru simpli spectatori care au vrut sa strige, dar nu stiau cu care dintre factiuni.


E drept am fost destul de putini in galerie, eu am mers la meci cu cativa colegi de facultate si nu am stat in galerie, am stat in tribuna opusa... si am mai vazut multi de prin galerie rasfirati prin sala...
Da` bannerele si steagurile noastre ti-au placut? :)




Am ras bine de #4 de la ciprioti, cum arunca ala de la libere (mai rau ca Alecu)


Il cheama Tarle, foarte ciudat arunca :)

Black Mamba
19th November 2005, 01:15
Zis si Ţârlea. :D

Peopl3s
21st November 2005, 21:23
in aproximativ 20 de ore va incepe meciu meciurilor pt noi :
traseu e fuarte simplu, sunt 3 metode prin care ne putem califica :

1)batem pe azovmas maine, batem pe dynamo:o:, azovmas pierde cu cholet, cholet pierde cu dynamo:ok:

2)batem pe azovmas la 13 puncte, batem pe dynamo, cholet pierde cu dynamo sau cu azovmas

3)multe calcule.....: noi si cholet pierdem cu dynamo shi akuma vine greu, la ora actuala, la meciurile directe stam cam ajea:asesoft(adica noi:D)-12 pcte, azovmas(adica ei... vrasmasii :evil:)+41, cholet(alti vrasmasi)-29, deci ar trebui ca noi sa batem la macar 20 pcte si cholet sa bata la 7 pcte...asta e mai probabil, da mai e si varianta fericita de un cholet 100 - 50 azovmas(tinand cont cum am zis shi in analiza trecuta ca cholet joaca acasa, are moral, are jucatori odihniti, pe cand azomas e obosita dupa meciu cu noi, are jucatori obositi, accidentati, suspendati :o:, cu moralu la pamant) don't think so, nu...??.. ma gandeam yo:headbang:

FITI OPTIMISTI, nu realisti !!! cu mine in tribuna batem maine, aveti incredere...:ok:

eddy_jozsa
21st November 2005, 21:43
FAZA ZILEI (in meciul de ieri): super slam-dunk LAPUSTE....a facut vreo 2 fente, a patruns si dupa primul pas a observat ca 3 adversari se invita reciproc sa-l apere....pe al 2-lea pas a sarit peste toti 3 si a finalizat cu un slam de toata frumusetea....aparatorii nu erau chiar sub inelul propriu asa ca lapuste s-a cam intins ca sa ajunga la finalizare (a fost ceva asemanator cu slamul lui Horry din meciul 5 al Finalei :o: :P )

asa este... ai dreptate! eu am fost f ocupat cu pozele, stiam ca a fost un slam supermisto, dar uitasem daca a fost dat de Seals sau de alt jucator. Misto oricum.

Na, ca sa-mi repar greseala, voi posta aici cea mai tare poza de la acel meci. :D

Am denumit-o "Lectie de breakdance/gimnastica cu Alvin Snow Jr."

Black Mamba
22nd November 2005, 01:14
Lol... :o:

Ai stat la 2-3 locuri langa noi la meci. :D

cristane
22nd November 2005, 12:57
Batem azi la 26 puncte si atunci Cholet poate sa cistige la orice diferenta cu Azovmash si ne calificam. It's as simple as that :)

cristane
22nd November 2005, 16:07
Eu nu am cum sa vad meciul. Asa ca daca poate careva sa ne tina la curent cu ce se intimpla.... i would be forever grateful... :great:

eddy_jozsa
22nd November 2005, 16:32
pai unde in romania nu se prinde TVR? :D sau esti dincolo de granite?

btw, nici eu nu voi fi acasa la ora meciului, din pacate...

cristane
22nd November 2005, 16:46
pai unde in romania nu se prinde TVR? :D sau esti dincolo de granite?

btw, nici eu nu voi fi acasa la ora meciului, din pacate...

Sint la munca si n-am cum sa plec. Iar pe net nu stiu nici un site care sa aiba livescores la competitia asta.

Peopl3s
22nd November 2005, 17:06
Sint la munca si n-am cum sa plec. Iar pe net nu stiu nici un site care sa aiba livescores la competitia asta.

http://www.fibaeurope.com cand incepe meciu ai akolo livescore, sau http://www.onlinesport.ro si aici sunt sigur ca o sa dea scoru actualizat dupa fiecare repriza :ok:

eddy_jozsa
22nd November 2005, 17:06
pai la site p fibaeurope.com, sunt unele meciuri care au box-score/play-by-play in direct, dar cand au fost meciuri la ploiesti, nu erau... poate azi :D