PDA

View Full Version : Sport Arena Streetball



vlad12
19th October 2005, 12:29
Asa cum am anuntat, in weekendul asta va fi Streetball. In cazul in care vremea nu va fi de acord, il mutam saptamina viitoare. Sper insa sa nu fie cazul, dupa ceea ce ne-au zis cei de la inmh, si ce am vazut pe net...

detalii la www.sportarena.ro/streetball

intrebari, sugestii, reclamatii. mincatorule de viermi, acum ca te stiu, astept sa ataci...

fast_as_sound
19th October 2005, 14:44
inscrierea fiind 500k ekipa ... sunt premii? k n-am vz nimic scris ...

vlad12
19th October 2005, 15:00
sint premii, depinde insa ne numarul de echipe inscrise cit de mari vor fi premiile... de aia n-am promis nimic, ca nu stim despre ce e participare va fi vorba.

StephonTrue 15
19th October 2005, 20:55
inscrierile se pot face si prin telefon, daca vreau sa vin din cta ? sau trebuie sa vin de vineri sa completez formularele alea..
cu vremea cum e ? se vede sambata dimineata daca se tine sau nu ?

vlad12
19th October 2005, 22:09
avind in vedere situatia ta, putem face inscrierea prin telefon. simbata prognoza e optimista (cel putin asa ne-au spus de la inmh). in cazul in care ploua, se amina cu o saptamina, si atunci fie esti inscris automat saptamina viitoare, fie iti iei banii inapoi, la alegere.

si ca tot discutam de premii si taxe:taxele au fost puse exact pentru a putea da aceste premii, neavind inca un sponsor. de aceea cu cit mai multe echipe vor fi, cu atit vor creste premiile. posibil sa le dam in bani, ca stie fiecare mai bine ce are de facut cu ei, si e mai comod si pentru noi.

fast_as_sound
20th October 2005, 00:30
da, si pt participanti e mai bine .... sau ... d fapt pt castigatori

vlad12
20th October 2005, 14:22
eu vreau ca simbata si duminica sa vina cei carora le place sa joace baschet. o sa se joace sistem grupe, fiecare su fiecare, dupa care sferturi, semifinale si finala, concursuri, all star game. si se vor juca si meciuri de clasament. astfel fiecare sa joace 2-3 ore, sa nu se simta nimeni furat ca a dat banii aia, chiar daca nu a iesit in primii 3 ca sa cistige un premiu...

fast_as_sound
20th October 2005, 23:04
all star game ce nseamna? vin baetzii de la asesoft? :P

vlad12
20th October 2005, 23:43
nu, vin prietenele, amantele si sotiile lor...si joaca cu cei mai buni dintre streetballari.

Raptor
21st October 2005, 00:02
Si amantele? Nu m-as fi gandit niciodata.

vlad12
21st October 2005, 00:09
ehe, si la cite probabil ca un te-oi mai fi gindit.

Raptor
21st October 2005, 00:15
Serios vorbind, totusi cum se va face selectia pentru All Star... pentru ca nu e asa mult timp sa-ti dai seama cine merita si cine nu merita etc, si s-ar putea sa iasa cu "bruised" feelings... :)

MadSkillz
21st October 2005, 03:09
We already have some of that, as I can see.

vlad12
21st October 2005, 10:19
crede-ma, va fi suficient timp sa vezi care ce stie, fiindca fiecare echipa va juca citeva meciuri bune, intr-un sistem grupa.

repet, vreau ca fiecare echipa sa joace total cumulat minim 2 ore, plus concursuri, plus all star.

danrogojan
21st October 2005, 12:30
cine va canta in pauza all starului? fizz?

Raptor
21st October 2005, 13:34
Mai rau... Raptor... :happy

vlad12
25th October 2005, 15:52
de cintat au cintat ...project (nu le-am retinut exact numele). cert e ca boxele alea au facut sa apara politia, care i-a trimis un pic acasa.

in rest, gasiti 50 de poze de la streetball la www.sportarena.ro/streetball

Raptor
25th October 2005, 20:29
Superi tari pozele. Totusi ma intreb de ce au fost asa mici premiile, adica 1 milion pentru locu 1 la baieti si locurile 2 si 3 doar 500.000... adica cat au dat pe inscriere, tinand cont de faptul ca au participat 15 echipe deci s-au totalizat 7.5 milioane?

vlad12
25th October 2005, 21:21
desi nu mi se pare o intrebare eleganta, mai ales de la unul care nu a vazut decit citeva ore din ultima parte a turneului, deci nu stie exact ceea ce s-a intimplat acolo, o sa raspund: initial trebuia sa dam 1.500.00 locului 1, 1.000.000 locului 2 si 500.000 locului 3. premiile trebuiau sa fie aceleasi si la fete, unde au fost numai 3 echipe inscrise, asa ca aproape toti banii s-ar fi dus pe premii. au mai fost insa multe alte cheltuieli, cu atit mai mari cu cit am facut totul in 3-4 zile, chiar daca nu s-au vazut (printuri de afise, plata oamenilor care le-au lipit, sonorizare, oameni care ne-au ajutat, apa minerala din prima zi, benzina si mincare ca nu puteam sa stam acolo 12 ore fara si alte chestii care nu imi vin acum in cap). nu pun la socoteala ca timp de 2 zile nu am inchiriat nimic la baschet. crede-ma noi am iesit pe minus, in nici un caz un realiat vreun cistig, si nici nu am avut de gind. atit s-a putut acum oferi ca premiu: bani putini si ore de joc. data viitoare o sa gasim un sponsor si cu totul alta va fi situatia din punctul asta de vedere.

sper ca intrebarea ta si-a gasit un raspuns cit de cit. eu sint in continuare in romania, nu am reusit sa trec cu banii granita, dar va tin la curent... :)

Raptor
25th October 2005, 21:41
desi nu mi se pare o intrebare eleganta, mai ales de la unul care nu a vazut decit citeva ore din ultima parte a turneului

Adevarat, insa am fost si eu intrebat si nu am avut nici un raspuns... asa ca te-am intrebat pe tine. Nu am nascocit eu intrebarea pentru ca nu mi se parea corect (din motivele spuse de tine).

Cred ca e clar ca nu a fost sub nici un fel o intrebare acuzatorie... ci pur si simplu o intrebare. Si e bine ca ai raspuns la ea, acum stie toata lumea ce si cum. ;)

mishu
25th October 2005, 22:59
din ce am vazut in poze si din filmuletele lui mad a iesit super misto... e o poza super tare cu dan care parca merge prin aer paralel cu panoul si cu capul aproape de inel...
keep it up boys...

MadSkillz
25th October 2005, 23:33
Eu am facut 2 filmuletze mai mari, unul cu dunk`urile si unul cu echipa mea,dar nu reusesc sa le uploadez.Ah, si mai am din All Star:)

Raptor
25th October 2005, 23:49
Da, poza asta e fabuloasa:

http://www.sportarena.ro/streetball/foto/arhiva/IMG_3333.jpg

Respect Dunk Rogojan.

In poza asta vedem cat de interesat era Fane de ce da Chelie (si nu numai):

http://www.sportarena.ro/streetball/foto/arhiva/IMG_3227.jpg

:happy :happy :happy

Chelie
26th October 2005, 02:00
Bai raptor nu-i constesta nimeni evolutia lui danutz (nici de acum nici de alta data) dar ai putea avea putin respect pt cei care au participat (nu neaparat pt mine)eu unu nu am participat ca sa castig ,nici nu se punea probleba ca voi castiga .
Tu de ce nu te-ai inscris daca te dai mare dunker ?Tu si altii !?

Raptor
26th October 2005, 09:08
Stai usor, ca m-ai inteles gresit. Sa o luam step by step:

1) Nimeni nu contesta evolutia lui Danutz;

2) Am respect pentru toti cei care au participat, si mai ales pentru tine care esti cel mai mic insa te-ai ridicat la nivel mare;

3) Moara care ai dat-o a fost super tare. Ai iesit marfa si in poze. De fapt, intreg concursu a fost un succes;

4) Nu m-am inscris pentru ca ma doare picioru;

5) Nu sunt/nu ma dau mare dunker. Mai am de lucrat pana sa ajung, dar I'm working on it;

6) Despre altii nu stiu/nu ma intereseaza de ce n-au participat. Mai puteau sa vina Mishu (ASE), Fane (...), Monkey, Teddy;

7) Ce am vrut eu sa zic prin "In poza asta vedem cat de interesat era Fane de ce da Chelie (si nu numai)" a fost pur si simplu o observatie la "Cat de interesat" era Fane de ce se intampla la dunk... cum de altfel e mereu... sta si se uita prin alta parte etc. Face el ce face, si tot aiurea iese :headbang: .

De fapt, nici nu inteleg de ce n-a participat.

Asa ca ai inteles total aiurea ce am vrut eu sa zic. In orice caz, te-ai descurcat excelent pentru inaltimea ta...

Si inca ceva, valabil pentru toata lumea: tre sa intelegeti ca nu sunt genu de om care sa gandeasca asa cum a crezut Chelie ca am gandit cand am scris propozitia aia. Pur si simplu nu ma caracterizeaza sa rad de altii sau "sa-i invinuiesc" sau orice s-ar putea crede. Asta ca sa fie clar pentru viitor.

Si nici nu sunt genu care sa caute scandaluri (cum ar fi putut vlad12 sa creada cand am pus intrebarea cu "de ce au fost premiile asa de mici"). Daca m-ati cunoaste cu adevarat nu v-ati mai pune probleme de acest gen vizavi de ceea ce scriu/declar.

Dar daca asta e parerea ta, Chelie, despre mine, atunci asta e. Nu m-as fi gandit.



Insa sa-ti vorbesc eu despre respect, daca tot ai adus vorba de asta.

Stii cum e sa scrii despre cineva pe gratis, doar ca sa-l ajuti si fara sa astepti nimic din asta? Stii cum e sa creezi programe de antrenament pentru toti neavenitii doar ca sa-i ajuti si sa nu astepti nimic inapoi? Stii cum e sa scrii DVDuri pe gratis, sa iti bati capu cu problemele altora, sa te gandesti tu pentru altii, sa incerci sa faci totul pentru altii, fara sa astepti nimic de la ei? ASTA inseamna respect.

Am facut atatea pentru multi si am respectat inca prea mult. Unde toti isi bateau joc de unul mai slab, eu eram singurul care nu ziceam nimic si care-l respecta. Unde toti nu jucau cu cineva, eu il bagam in seama si incercam sa nu-l fac sa se simta prost. Unde toti nu dadeau pase cuiva iar ala se simtea ignorat, eu eram singurul care ii pasa. ASTA inseamna RESPECT.

Nu ceea ce credeti "voi" ca inseamna. Nu ceea ce facetzi "voi" (anumite persoane) care stiti numai sa radeti, sa va batetzi joc, sa profitati si sa va laudati, fara sa aratati nimic bun neaparat. "Voi" care aruncati de 20 de ori la cos si marcati odata, si apoi strigati sus si tare ca "de ce ai aruncat ba si n-ai pasat la MINE". Ce faci ba scheme? (si ii dai lui mingea si o scapa in out - eu nu zic nimic ci ma retrag linistit fara-i sa-i reproshez nimic). ASTA INSEAMNA RESPECT FRATE.

Danila
26th October 2005, 10:44
keep it cool...keep it gangsta

vlad12
26th October 2005, 11:38
vreau sa spun, desi am pus si pe site, ca pozele au fost facute 'pro bono' de valentin dumitru, caruia ii multumesc ca si-a pierdut weekendul alaturi de noi.

inca ceva: vreau si eu pareri pro si contra la ceea ce s-a intimplat. bineinteles ca ma intereseaza mai ales cele critice, ca sa imbunatatim pe viitor turneul.

MadSkillz
26th October 2005, 13:05
Mie mi s-a parut super OK.Nu stiu cum va fi insa cu 100 de echipe.

vlad12
26th October 2005, 13:46
nu va mai putea sa fie sistem grupe, ci dubla eliminare, inscrierile se vor incheia joi, vineri vor fi tragerile la sorti si se va afisa intreg programul, astfel ca fiecare echipa sa stie cind si cum joaca...

inca doua poze, facute de altcineva, nu de vali, care zic eu ca merita vazute:

Chelie
26th October 2005, 14:51
Daca e frumos in weekend mai organizati inca unu ?
vedeti si voicate echipe se inscriu la tel si in functie de asta il organizati sau nu .
Dupa parerea mea ar fi super tare!. Daca ar iesii la fel ca asta ar fi super misto .Am inchide sezonul de basket definitiv cu inca un streetball.

vlad12
26th October 2005, 15:10
chiar daca nu pare, efortul de a organiza un astfel de eveniment e considerabil... deocamdata nu ne permitem sa facem un astfel de turneu in fiecare weekend, unul din motive fiind si cel financiar. pina in primavara nu o sa mai organizam nici un streetball, asta in mod cert. iar cel din primavara va fi mult mai mediatizat si mult mai atent pregatit. plus ca va avea cel putin un sponsor si deci premii mai atragatoare, desi sint convins ca cei ce au fost weekendul trecut au venit in primul rind sa joace bschet, si dupa asta sa ia un eventual premiu.

asa ca pina la anul va asteptam la noi sa consumati minutele, cei ce le-ati cistigat, sau sa inchiriati trenurile si sa refacem fondurile pentru primavara :).

nr15
26th October 2005, 17:37
TINE-TI CONT DE FAPTUL CA ( poate unii nu stiu acest amanunt ) A MAI FOST UN STRETBALL IN ACEAISI ZI ( prima zi ) si la acel participand 16 sau 18 echipe ..care cu siguranta ar fi venit tot in poli daca nu s-ar fi organizat cel despre care vb eu


bineinteles ca nu cred ca ar fi cineva care sa fie deranjat de inca un streetball :P

Raptor
26th October 2005, 19:57
Din partea mea aveti tot sprijinul... vizavi de ce pot eu sa fac deocamdata in media.

Daca e, ma gandesc sa scriem un articol pe OLS referitor la streetul asta, cu pareri inclusiv de la participanti (cum ar fi Yugo, Chelie, Dan, Mad etc). Ce ziceti?

vlad12
26th October 2005, 23:01
eu sint primul de acord. cu declaratii de la concurenti, organizatori, poze si ce mai trebuie. noi oferim tot sprijinul necesar, logic... e si interesul nostru. deci, daca iei o initiativa de genul asta, te rog spune-mi si mie.

ce a aparut in gsp despre turneu: http://www.gsp.ro/index.php?a=25897&shift=1

vlad12
28th October 2005, 15:14
pentru cei interesati de inchirierea terenurilor de la baza sport arena: http://www.sportarena.ro/ro/inchiriere.htm

just2play
29th October 2005, 15:33
bai tata nu ati mai scris nimic de streetballul ala...am citit un art in prosport ca ar fi jucat campionul ala la sabie, am un lapsus in priviinta numelui. am inteles ca rogojan a iesit MVP...bravo:ok:

vlad12
31st October 2005, 10:00
stiu, vad ca nimieni nu are nimic de zis. nu stiu ce sa zic... fie ca a fost impecabil organizat, ceea ce nu e nici pe departe adevarat, fie ca efortul e prea mare pentru a scrie impresii.

cit despre mihai covaliu, ai linkul cu 2 posturi mai sus, si era in gazeta, nu in prosport.

MadSkillz
31st October 2005, 13:23
OK ... hai sa caut si chestii mai putin placute atunci.In meciul nostru contra Jucausilor (invinsii din finala), era Pedro observator dar dupa cateva minute a schimbat cu Mihnea.Pana aici totul in regula, dar s-a resetat cronometrul la faza asta.Si am pierdut pentru ca am fost egalatzi in ultimele secunde.

camino
31st October 2005, 16:00
Salut!

MadSkillz> imi pare rau de situatia cu arbitrajul din meciul vostru. Ideea e ca, in timp ce eu (adica Pedro) va arbitram/"observam", tinerii de la ProFM tocmai dadusera drumul la muzica. In timpul meciului si concertului, s-a trezit un domn conf.prof.dr.ing (dupa spusele lui) care s-a aratat deranjat de galagie (cica avea ore - sambata la 16:00 ????). Atunci a trebuit sa am o discutie cu acest personaj si Mihnea a preluat rolul de monitor. Din graba, ceasul s-a resetat, intradevar. Mihnea are mereu probleme cu ceasurile (uite, de exemplu chiar sambata a piredut avionul de intoarcere din Germania). Imi cer scuze pentru neplaceri dar sunt convins ca stii ca nu au fost intentionate.

MadSkillz
31st October 2005, 17:39
Bineinteles ca stiu.Dar Constu insista sa gasim defecte :)

camino
31st October 2005, 18:01
Constu, pe langa faptul ca e un tip foarte po****r, e si idealist. Vrea un streetball fara defecte. Parerea e mea e ca, pentru inceput ceea ce am reusit sa facem a fost OK. Pentru primavara am vrea sa facem un streetball cu tot dichisul: sponsori, premii (mai) mari, concerte, etc. La momentul ala o sa apelam la toti prietenii, cunostiintele si priceputi in ale baschetului ca sa iasa cat mai bine. Pana atunci, ajutati-l pe Constu sa faca baza de date.

Din punctul meu de vedere nasol a fost:
1. taxa de participare;
2. lipsa tribune
3. lipsa toalete si vestiare
4. putine echipe

Puncte forte (ne facem singuri reclama):
1. terenuri de joc cum nu mai sunt in RO;
2. panouri si inele adevarate
3. desi au fost putine echipe, nimeni nu a jucat mai putin de 4 meciuri.
4. nu a castigat verde (glumesc)

Spre deosebire de constu, io va mai lansez o intrebare care ma macina:
CE FACEM LA IARNA LA SPORT ARENA? O ideea cam scumpa ar fi patinoar. Astept sugestii!

MadSkillz
31st October 2005, 18:27
Facem focul? :D

Nightfly
31st October 2005, 20:40
Am si eu ceva de adaugat privind panouri adevarate. Ar trebui sa mai puneti greutati pe baza de sustinere a panoului pentru ca asa cum se vede si in mixul facut de Raptor si Mad la moara lui Stef panoul era sa cada...

mishu
31st October 2005, 22:14
da asta am vazut si eu... bine ca la un eventual concurs de slam gasiti doi babyshaq si ii puneti sa stea pe panou in spate acolo:)
la iarna eu am zis ca ar merge un balon ca la terenurile de tenis... dar constu zicea ca e prea scump... si ca nu mai aveti bani acum...
bine eu zic ca in ce friguri am jucat prin anumite sali in romania... daca e vremea frumoasa, adica soare si e data zapada merge jucat:):)

vlad12
1st November 2005, 10:48
eu nu insist sa gasiti defecte turneului abia organizat. eu stiu ca sinteti mega critici, si din asta noi am avea multe de invatat pentru urmatoarele turnee. nu ca sint perfectionist, dar nu vreau ca la ceea ce organizam noi sa se intimple ceea ce s-a intimplat la alte streetballuri. noi stim bine ceea ce nu a fost cum trebuie acum, din cauza timpului extrem de scurt intre anuntul concursului si concursul propriu-zis, dar mi-e frica ca ne scapa anumite aspecte... de aia vreau sa spuneti cam ce ar trebui in plus fata de acum 10 zile.

din lista aia a lui pedro, treaba cu putine echipe as scoate-o, a fost un echilibru perfect intre taxa si numarul de echipe: fiecare om a dat 125.000 de lei si a jucat in medie 5-6 meciuri (numai ultimele doua clasate din fiecare grupa de 5 au avut numai 4 meciuri, dar si ei au putut ramine si juca, in afara concursului, pina la orele 18, fara ca nimeni sa le zica ceva). oricum, taxa la un astfel de concurs nu e normala, asta e cert.

pe viitor as renunta la concerte, fiindca nimeni nu a fost interesat de asa ceva, mai mult, parea ca zgomotul ala ii deranja. sau poate o sa avem bani sa chemam parazitii, si atunci cred ca va fi ok. si tot la puncte slabe ar mai fi sonorizarea, facuta nici macar la nivel amator.

arbitrajele au fost ok, si asta nu datorita noua, ci celor care au recunoscut sportiv in marea majoritate a cazurilor faulturile, auturile si alte 'abateri' comise. singura mea problema a fost cu auras, care dupa ce a luat o minge aruncata de la 3 puncte de deasupra inelului, desi era clar ca nu intra, am dat cos valabil si a inceput sa faca show. eu unul nu-l cunosteam, dupa aia m-am obisnuit, si in finala a fost cit a putut el de cuminte. deci nu foarte. cred ca pe viitor e de preferat sa arbitram tot noi, sau chiar participantii la concurs, in faza grupelor, fiindca ne stim si nu cred ca ar face nimeni vreo greseala intentionata in favoarea cuiva. altfel, orice greseala e scuzabila.

iarna asta balon nu se va putea pune, atit din cauze financiare, cit si al constructiei. am preferat sa lucram la vestiare decit la acoperire. o sa vedem cum facem anul viitor sa se poata juca cind e frig sau ploua afara. iar de jucat baschet in timpul iernii, nu e ok, fiindca ar trebui sa lasam panourile afara timp de 6 luni, sub frig, viscol, apa, etc, si in ritmul asta peste 3-4 ani o sa repunem in functiune vechile panouri din poli, care le-ati vazut, sint undeva in spatele terenurilor.

iar de ancorarea lor, ca sa nu se mai intimple ceea ce s-a intimplat cind panoul s-a miscat serios la un dunk, exista proiectul facut, dar din aceiasi cauza de prioritate a vestiarelor, nu s-a realizat. noi sintem ultimii care am vrea vreun accident la terenuri.

asa ca daca nu critici, macar sugestii pentru primavara viitoare.

danrogojan
5th November 2005, 15:53
am fost ocupat o saptamana cu mutatul la cluj.
pozele de duminica de la incheierea sezonului outdoor:

http://dan.kompass.ro/galerie.php

cateva observatii legate de aceste terenuri.
e clar ca sunt nr. 1 in romania in acest moment.
asha ca si streetballurile trebuie sa fie pe masura lor.
nivelul valoric trebuie sa creasca. pararea mea ca s-ar putea organiza un streetball de vreo saptamana in offseazon. ca sa poata intra echipe din a si b. eventual o regula - maxim 2 jucatori de divizia A simultan pe teren - poate echilibra situatia.
publicitate facuta cu cap care sa atinga targetul vizat.
anuntate cluburile de juniori din toata tara. gasirea unoc cazari decente si ieftine, ca sa poate veni lume de peste tot. (camine, tabere etc).
contactarea unor crew-uri de afara. (de exemplu streetball.co.uk care de-a lungul unui an joaca in mai multe tari din europa - ultima data au participat la un turneu de streetball in germania.) nu cred ca ar refuza o invitatie.
turneul poate fi de 5 la 5 foarte bine. mai ales pe terenurile din poli, unde ar iesi un super spectacol.

ca o ultima observatie ash adauga ca nu e nevoie de mascarici de la radio care sa puna muzica house. cred ca e clar pt toata lumea ca rapul este genul care se preteaza acestor manifestari. 3 cduri cu piese alese care sa ruleze non stop. nu e nevoie de nimic mai mult in acest sens.

Raptor
5th November 2005, 16:11
Si ar fi marfa si daca s-ar filma evenimentele importante (faze care au iesit bine, concursu de slamuri, etc you get the ideea) de catre cineva "oficial" (adica de la SportArena), care apoi sa le trimita la televiziuni.