PDA

View Full Version : Jucătorii de la Lupeni susțin că Simota le-a promis 2000 de dolari



Mishumacher
26th March 2007, 22:35
Mai mulți jucători de la Minerul Lupeni susțin că patronul grupării Jiul, Alin Simota, le-a promis o primă de 2000 de dolari pentru că au câștigat meciul cu Gaz Metan Mediaș, disputat în urmă cu două etape, au anunțat surse din cadrul divizionarei secunde, transmite corespondentul MEDIAFAX.

"A trecut ceva timp de atunci și încă nu am primit banii, dar noi sperăm ca patronul să se țină de cuvânt", au declarat fotbaliștii antrenați de Dan Mănăilă, care au învins formația Gaz Metan, cu scorul de 1-0. Jucătorii mai spun că finanțatorul din Vale a intrat, în pauza meciului Minerul - Gaz Metan, din etapa a XIX-a a Ligii a II-a, la vestiar și le-a promis acei bani în cazul unei victorii. "Noi am câștigat meciul și ne-am bucura dacă am primi și banii", au mai spus "minerii" din Lupeni.

Surse din cadrul clubului Minerul au anunțat că nu este exclus ca jucătorii să intre în posesia primei chiar în cursul zilei de luni. "Suma de 2000 de dolari este pentru toți jucătorii. Bineînțeles că echipa nu a jucat pentru acești bani, dar i-a impulsionat", au menționat sursele citate.

Alin Simota a negat însă că le-ar fi promis jucătorilor de la Minerul o astfel de primă, afirmând că singura echipă care îl interesează este Jiul Petroșani. Pe de altă parte oficialii echipei din Vale nu și-au ascuns interesul față de formația din Lupeni, care are șanse certe la promovare, în timp ce Jiul este tot mai aproape de liga a doua.

Tehnicianul echipei din liga a doua Minerul Lupeni, Dan Mănăilă, a declarat că nu mai poate suporta ca elevii săi să termine meciurile pe muchie de cuțit. "Până acum pe teren propriu ne-am impus doar la scoruri limită. Gata, nu mai vreau tensiune. Vreau ca jucătorii să bată la diferență mare de scor. Le-am promis că pentru prima partidă pe care o vor câștiga cu scorul de 4-0 vor lua o primă specială din partea mea. Le voi da 3 zile libere în care pot să facă ce vor ei", a declarat Mănăilă.

Minerul Lupeni se află pe locul patru în seria a doua la trei puncte distanță de poziția a doua, care asigură promovarea în prima ligă.

Mediafax

yo_min
26th March 2007, 23:11
M-as bucura ca echipa din Lupeni sa reuseasca promovarea in liga I-a.
Vreau sa felicit echipa Minerul pentru rezultatele obtinute de pana acum si sper sa o tina tot asa.HAI MINERUL!!!:yeah: :yeah: :yeah:
Nu cred ca d-l Alin Simota paronul echipei Jiul Petrosani ar dori sa se implice in aceasta echipa.Dansul este mai degraba interesat de-a realiza baremul in liga I-a cu Jiul iar in cazul unei retrogradari de-a reconstrui echipa pentru a reveni in cel mai scurt timp in primul esalon.Le doresc succes ambelor echipe din Valea Jiului si sa aduca numai bucurii suporterilor din Vale.