PDA

View Full Version : CM 2009 in Romania ?



SORENSEN
18th October 2005, 21:20
<<Gaţu: "Avem şanse destul de mari să organizăm CM-2009 de seniori"

Preşedintele FR de Handbal, Cristian Gaţu, a declarat, marţi, în cadrul unei conferinţe de presă la Hotel Intercontinental, că România are şanse destul de mari să obţină dreptul de a organiza Campionatul Mondial de seniori din 2009, pentru găzduirea căruia mai candidează Grecia, Spania, Croaţia şi Africa de Sud. "Şansele noastre sunt destul de mari, din mai multe motive. În primul rând pentru că avem patru titluri mondiale la handbal masculin, dar nu am avut şansa niciodată să organizăm vreun campionat. Apoi ne bazăm şi pe aprecierile primite după organizarea CE-2000 de senioare. În plus, avem locaţii care îndeplinesc criteriile internaţionale cerute pentru o astfel de competiţie", a declarat Gaţu.

FRH a propus în dosarul de candidatură 6 oraşe, Bucureşti, Râmnicu Vâlcea, Braşov, Sibiu, Cluj şi Oradea, care îndeplinesc în mare măsură criteriile solicitate de IHF, din care vor fi alese 4. În perioada 28.11-4.12.2004, inspectorii IHF vor veni în România pentru a controla sălile de joc şi de antrenament, condiţiile de cazare şi traseele, limitate la maxim 200 km, între oraşele gazdă. FRH susţine că cea mai bună variantă ar fi patrulaterul Bucureşti, Braşov, Râmnicu Vâlcea şi Sibiu, singura problemă fiind faptul că Sala Polivalentă de la Braşov are tribune doar pe o latură a terenului. Consiliul Judeţean Braşov a promis că în 2006 se va trece la extinderea sălii, prin construirea unei tribune noi, pentru a se încadra în criteriile solicitate de IHF.

Din bugetul necesar organizării CM 2009, de circa 3,9 milioane franci elveţieni, ANS va asigura 40 la sută, IHF va contribui cu circa un milion de franci elveţieni, iar restul va fi completat din sursele proprii ale federaţiei.
Conform deciziei Adunării generale, ratificate de Consiliul de administraţie, FRH a depus candidaturi şi pentru organizarea unor Campionate Europene de tineret, la masculin în 2008 şi la feminin în 2009.

Grecia, care se bazează pe infrastructura olimpică, şi Spania sunt contracandidatele cele mai puternice, dar Cristian Gaţu aprecia că ''important este să luptăm până în ultima clipă. Dacă vom primi găzduirea CM, va fi cel mai mare eveniment organizat în România la jocurile sportive''. Desemnarea ţării organizatoare a CM 2009 se va face de către Comitetul executiv al Federaţiei internaţionale de handbal în luna martie 2006 şi nu de federaţiile afiliate, ca până în prezent.>>

Parca ar fi prea frumos sa fie adevarat:cool:

andreiush
19th October 2005, 00:58
Baia Mare de ce nu e inclus intre posibilele orase gazda? :D
Si cand te gandesti ca pe vremuri (dar nu foarte de mult) Romania juca si la Baia Mare...

danikunyak
19th October 2005, 21:42
momentan nu corespund sala da io zic ca s-ar fi facut eforturi ca in scurt timp sa corespunda
da ce ai fi vrut?sa strige toata sala MINAUR

leo.mocanu
19th October 2005, 22:57
Lasa ca e inclusa Constanta. Ce sa facem? polul handbalului masculin in Romania este Brasovul. Sau poate Sibiul. La Constanta a trecut un deceniu de cand s-a sapat fundatia pentru o sala a sporturilor de nivel mondial. Numai ca frictiunile politice fac astfel incat al doilea oras al tarii sa aiba in continuare o sala la limita conditiilor EHF.

andreiush
19th October 2005, 23:30
Pana in 2009 s-ar fi putut face si sala de la Baia Mare la conditiile cerute! Dar nu se vrea! E pacat ca se insista cu orase ca Brasov, Sibiu, Oradea, iar in orasele cu traditie in handbal nu se investeste! :rosu:

Darkslowstar
20th October 2005, 11:37
Si la noi exista un public de handbal frumos, Rulmentul joaca cu 2000 de aomeni in sala, sala care tocmai a fost renovata si va primi intr-un an doi inca o tribuna sa aiba o capacitate de 4.000, sper. Plus ca Baia Mare nu are infrastructura hoteliera pe masura unui CM, nefiind zona turistica. Multe motive obiective de ce Brasov si de ce nu Baia Mare. Plus ca la noi autoritatile locale sustin sportul si handbalul in special.

danikunyak
20th October 2005, 16:09
Imi cer scuze da hotel este:Europa,Carpati,Ambasador etc.Cand se organiza turneul CARPATI la Baia Mare era diferit?
Si apropo,nu neaparat in locul Brasovului da chiar nu merita Baia Mare sa fie inclusa pe lista oraselor ce gazduiesc un turneu final?!!Minaur a adus in sala sezonul trecut cat Steaua si Dinamo in ultimii 10 ani!!7 din 10 oameni sunt cunoscatori ai fenomenului...

Darkslowstar
20th October 2005, 16:15
E nevoie de hoteluri cu mai multe stele, dar din alea adevarate, nu din cele romanesti. Si nu cred ca se poate compara trofeul Carpati cu Campionatul Mondial. Eo mica-mare diferenta.

andreiush
20th October 2005, 16:58
Dark, suntem in 2005. Pana in 2009 multe se pot face... :ok:

PS De cand joaca Rulmentu cu 2000 de spectatori? 1 an... 2 ani.. ? :ok:

Darkslowstar
20th October 2005, 17:45
Se pot face, dar comisia vine peste 5 saptamani si eu cred ca se poate face mult mai usor o tribuna in plus decat conditii de cazare de minim 4*. Marele avantaj al Brasovului este ca avem in oras si mai ales in Poiana tot ce ne trebuie.
Cu 2000 joaca de un an si ceva, stii si tu ca atunci cand nu sunt bani si rezultate oamenii nu mai vin. Asa este peste tot, cel putin in Romania.

andreiush
20th October 2005, 19:50
Vezi, tocmai asta e diferenta. La voi se merge de 1 an la sala... iar in Baia Mare... de cand lumea si pamantul :D Cum zicea si Dani mai sus, 7 din 10 oameni cunosc fenomenul :ok:

danikunyak
20th October 2005, 19:53
ba oameni nu va mai contraziceti ca se putea in Baia Mare:hoteluri sunt(romanesti sau neromanesti),sala se putea face(ca doar e un raport preliminar) si nu mai compara rulmentu cu minaur!!!

leo.mocanu
21st October 2005, 00:12
Cati baimareni din Guvern au hoteluri in Poiana Brasov? Si cat de bine se intelege administratia Constantei cu Guvernu'?
Domnilor, avem si noi scaune (fotolii cre'ca) pe la federatiile alea.

andreiush
21st October 2005, 00:14
Ai pus punctul pe i Leo :ok:

Vadim
21st October 2005, 09:30
Avem macar o sala care sa poata gazdui un Campionat Mondial? (cu facilitati, tribune etc)

ovi sibiu
21st October 2005, 15:13
Parerea mea, ca in afara de polivalenta din Bucuresti, nu avem sali care sa gazduiasca un campionat mondial! Ar trebui sali cu o capacitate de minim 5000 de locuri! Cate avem in tara?
Sala din Sibiu e cea mai moderna din tara, dar nu are 5000 de locuri!
Daca nu va deranjeaza, propun sa postam poze cu salile din orasele propuse. Incep eu, pozele sunt de la baschet, Sibiu-Brasov:

http://img302.imageshack.us/img302/2301/im0025749tl.th.jpg (http://img302.imageshack.us/my.php?image=im0025749tl.jpg)http://img302.imageshack.us/img302/5621/im0025752ap.th.jpg (http://img302.imageshack.us/my.php?image=im0025752ap.jpg)http://img123.imageshack.us/img123/7250/pic200507092ou.th.jpg (http://img123.imageshack.us/my.php?image=pic200507092ou.jpg)

BornWild
21st October 2005, 22:29
Deliraturi de ale lu' Gatu crezute de voi.
Ba, obtii organizarea C.M2009, ce faci?..........te califici si tu dupa nu stiu cati ani la un C.M din oficiu si te ajuta arbitrii sa iesi eventual din grupe?
Asta e cea mai idioata solutie!
Am fost perfect deacord cu campionatul european la feminin pe care l-am organizat pt ca aveam putina valoare ................dar la masculin e cea mai mare prostie!!!
Aaaaa......o fi ajuns federatia la fundul sacului?..........asta da...........dar in rest e cea mai mincinoasa solutie ca sa nu vedem unde se situeaza handbalul romanesc!!!

SlamDuck
22nd October 2005, 14:13
ca sa organizezi un campionat mondial, in afara de sali (care nu prea sunt) iti trebuie conditii de cazare si masa!!!si inca ce conditii...de asemenea, sa le pui la dispozitie sala unde sa se antreneze...sa aibe 3-4000 de locuri sala, dar sa fie moderna, da, ok, e bine...important e sa se si umple (in provincie da, in Bucuresti mai greu), sa joace nationala bine si sa nu te faci de ras...ceea ce e mai greu de crezut cand vine vorba de noi!!!
daca pana in 2009 face salile, jos palaria!!!dar mafia e mai mare decat "dorinta" lui Gatu!!!:ok:

danikunyak
22nd October 2005, 14:45
mafia e imensa!si io is de acord cu bornwild da daca chiar vor sa il faca trebuia sa se uite si la orasele cu traditie in handbal!!!!!!!!

SORENSEN
23rd October 2005, 11:42
"trasee limitate la maxim 200 km, &#238;ntre oraşele gazdă."
Imi pare rau pt Baia Mare dar chiar nu se poate , avand in vedere aceasta regula .

La CE 2000 feminin si la Bucuresti sala a fost arhiplina .

Cat despre faptul ca ar fi o prostie organizarea unei competii extrem de importante in Romania doar pt a relansa echipa e doar pe jumate adevarata.
Dar cei care au treaba mai serioasa cu fenomenul stiu ca pt a te califica la o competitie Mondiala sau Europeana la Handbal e foarte greu cand esti slab cotat ai de jucat multe meciuri pana acolo si daca mai ai norocul nostru de anulasta sa joci cu Serbia Muntengru ....
La feminin pt noi e usor ca totusi echipa fiind bine cotata scapa de meciuri de prin grupe in general si joaca mai mereu doar meciurile din play-off anul astia cu Cehia (mare diferenta)

danikunyak
23rd October 2005, 13:12
si in cluj se poate avand in vedere aceasta regula?
hai sa fim seriosi

SlamDuck
23rd October 2005, 17:06
pai nu prea se poate, avand in vedere aceasta regula, decat la ploiesti sau targoviste sau pitesti...nici macar la Constanta, Valcea sau Brasov :-s

BornWild
23rd October 2005, 17:17
Domnilor............vorbiti fara sens! Pe bune!

Uitati-va in regulament si vedeti ce sala poate sa organizeze si cea care nu poate/......
Sunt anumite dimensiuni care sunt obligatorii.Voi vorbiti de nr de locuri , dar nu va ca nu prea exista sali care sa fie omologate.
Insa nu asata e problema mare.............problema e ca nu meritam...nu are rost sa organizam asa ceva..........e ca si cum esti f urat.platesti o curva fff frumoasa............si dupa ce te culci cu ea, te consideri macho, uitand faptul ca tu ai platit ca sa o ai!!!

SlamDuck
23rd October 2005, 18:12
eu am spus, teoretic, salile care sunt destul de aproape de Buc si care arata cat de cat bine...nu am spus ca pot fi omologate aceste sali...e doar de principiu vorbit...e aiurea sa spui ca nu vrei sa organizezi o asemenea competitie...si eu cred ca daca merg pe un drum bun, se poate ca echipa nationala sa arate mai bine peste 4 ani...poate chiar si salile...

SORENSEN
23rd October 2005, 18:17
pai nu prea se poate, avand in vedere aceasta regula, decat la ploiesti sau targoviste sau pitesti...nici macar la Constanta, Valcea sau Brasov :-s
Probabil ca se calculeaza aproximativ acesti 200 km cum a fost si in cazul suspendari stad echipei Steaua si trebuia sa fie la peste 200 km dar s-a acceptat dif de cativa zeci de km .
Plus ca am impresia ca se calculeaza in traseu cu avionul nu pe tren sau auto si asa distanta e mai mica .
Iar pe tine bornwild nu te inteleg chiar nu vrei sa mergi sa vezi o astfel de competite in direct in sala ?
Pe langa asta eu chiar cred se poate crea un moment prielnic pt relansarea handalului masculin (uite avem 3 participari in LC consecutive chiar dc nu am rupt gura targului da parca se mai misca ceva):ok:

Darkslowstar
31st October 2005, 17:20
Brasovul, Sibiul (la limita), Valcea si Constanta indeplinesc conditiile. Impreuna cu Bucurestiul sunt deja 5 orase cu traditie in handbal si cu ceva infrastructura. Imi pare rau de Zalau, Cluj si Baia Mare, dar sunt cam departe de Bucuresti, din pacate si rechini din handbalul romanesc n-ar accepta niciodata sa-l faca fara Bucale. Dar pana una alta noi vindem pielea ursului din padure pt ca nu cred ca ne da IHF dreptul de organizare. Nu prea meritam, doar daca se ia o decizie politica.

leo.mocanu
31st October 2005, 19:16
Nu stiu cat de bine indeplineste sala din Constanta conditiile, pentru ca si meciurile din Liga Campionilor s-au cam jucat la limita.

Darkslowstar
1st November 2005, 11:36
Ma refeream la conditiile de distanta. Nu cred ca vreo sala de la noi indeplineste in acest moment toate conditiile :(

SORENSEN
7th November 2005, 23:11
se vorbeste , poate in gol dar A Videanu a promis ca pana in 2009 pe langa alte constructii Bucurestiul va avea o SALA POLIVALENTA CU 15000 de locuri. Taman bine nu?

SORENSEN
26th November 2005, 22:44
Romania sub lupa IHF
Austriacul Alexander Toncourt, oficial al Federatiei Internationale de Handbal (IHF), va sosi luni la Bucuresti pentru a inspecta salile de joc si hotelurile din orasele propuse in dosarul de candidatura al Romĺniei pentru gazduirea CM 2009.

El va vizita, de luni pina joi, Bucurestiul, Rimnicu Vilcea, Sibiu, Brasov, Sighisoara, Cluj si Oradea. Desemnarea tarii organizatoare va avea loc in luna martie, iar tara noastra concureaza cu Spania, Grecia, Croatia si Africa de Sud.
Concurenta nu gluma dar cred ca avem o sansa .

razvy
4th December 2005, 23:01
Bine ca nu hotarati voi orasele candidate :)
Si BTW ... sala sporturilor din Cluj are capacitate de 3500 locuri!
Au incaput si 4000 (daca ati auzit de U Ardaf (volei) la meciurile din final 4). Nush care pt cine trage, dar eu nu as duce in Bucuresti nici echipa nationala de fotbal nici cea de handbal. Spectatorii is NEcivilizati.
Pacat ca nu prinde toata lumea TVR Cluj sa fi vazut Cluj-Dinamo la baschet ce atmosfera. De fapt la toate meciurile de baschet. Cam astia sunt suporterii Universitatii. Iar la un Camionat Mondial ar fi de 10 ori mai faina atmosfera. Indiferent ce sport e, clujenii sunt la Sala.
Trofeul Carpati care a fost destul de prost promovat a adunat cam 1000 spectatori.

ovi sibiu
5th December 2005, 00:02
Pacat ca nu prinde toata lumea TVR Cluj sa fi vazut Cluj-Dinamo la baschet ce atmosfera. De fapt la toate meciurile de baschet. Cam astia sunt suporterii Universitatii. .
Am vazut eu meciul! Atmosfera a fost faina in ultimele minute din sfertul 4 si in prelungiri! Bine, tot nu se compara cu ce e la Sibiu!
Aici sunt niste poze de la Sibiu, unde se joaca cu sala arhiplina, chiar daca jucam cu Dinamo sau cu Tg.Mures! http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=8992&page=3

SORENSEN
5th December 2005, 22:50
Vorbim despre CM 2009 de Handbal asa ca e bine sa ne spunem parerea despre subiect.


... Ba, obtii organizarea C.M2009, ce faci?..........te califici si tu dupa nu stiu cati ani la un C.M din oficiu si te ajuta arbitrii sa iesi eventual din grupe?
Asta e cea mai idioata solutie!
Am fost perfect deacord cu campionatul european la feminin pe care l-am organizat pt ca aveam putina valoare ................dar la masculin e cea mai mare prostie!!!....

Nu te inteleg...
in 2003 CM de Handbal s-a disputat in Italia (la feminin):ok: care e treaba .
Ca sa contezi trebuie sa faci ceva cum ar fi organizarea CM din 2009

SORENSEN
20th December 2005, 19:42
1992 Olympic Games in Barcelona did not qualify
1993 World Championship in Sweden 4th place
1994 European Championship in Portugal did not qualify
1995 World Championship in Iceland 7th place
1996 European Championship in Spain did not qualify
1996 Olympic Games in Atlanta 8th place
1997 World Championship in Japan did not qualify
1998 European Championship in Italy did not qualify
1999 World Championship in Egypt did not qualify
2000 European Championship in Croatia did not qualify
2000 Olympic Games in Sydney did not qualify
2001 World Championship in France did not qualify
2002 European Championship in Sweden 13th place
2003 World Championship in Portugal did not qualify
2004 European Championship in Slovenia 12th place
2004 Olympic Games in Athens did not qualify
2005 Men’s World Championship in Tunisia did not qualify

Perormantele Elvetiei organizatoare a CE din ianuarie 2006 la handbal masculin.

Timm
21st December 2005, 17:13
<<Gaţu: "Avem şanse destul de mari să organizăm CM-2009 de seniori"

Preşedintele FR de Handbal, Cristian Gaţu, a declarat, marţi, în cadrul unei conferinţe de presă la Hotel Intercontinental, că România are şanse destul de mari să obţină dreptul de a organiza Campionatul Mondial de seniori din 2009, pentru găzduirea căruia mai candidează Grecia, Spania, Croaţia şi Africa de Sud. "Şansele noastre sunt destul de mari, din mai multe motive. În primul rând pentru că avem patru titluri mondiale la handbal masculin, dar nu am avut şansa niciodată să organizăm vreun campionat. Apoi ne bazăm şi pe aprecierile primite după organizarea CE-2000 de senioare. În plus, avem locaţii care îndeplinesc criteriile internaţionale cerute pentru o astfel de competiţie", a declarat Gaţu.

FRH a propus în dosarul de candidatură 6 oraşe, Bucureşti, Râmnicu Vâlcea, Braşov, Sibiu, Cluj şi Oradea, care îndeplinesc în mare măsură criteriile solicitate de IHF, din care vor fi alese 4. În perioada 28.11-4.12.2004, inspectorii IHF vor veni în România pentru a controla sălile de joc şi de antrenament, condiţiile de cazare şi traseele, limitate la maxim 200 km, între oraşele gazdă. FRH susţine că cea mai bună variantă ar fi patrulaterul Bucureşti, Braşov, Râmnicu Vâlcea şi Sibiu, singura problemă fiind faptul că Sala Polivalentă de la Braşov are tribune doar pe o latură a terenului. Consiliul Judeţean Braşov a promis că în 2006 se va trece la extinderea sălii, prin construirea unei tribune noi, pentru a se încadra în criteriile solicitate de IHF.

Din bugetul necesar organizării CM 2009, de circa 3,9 milioane franci elveţieni, ANS va asigura 40 la sută, IHF va contribui cu circa un milion de franci elveţieni, iar restul va fi completat din sursele proprii ale federaţiei.
Conform deciziei Adunării generale, ratificate de Consiliul de administraţie, FRH a depus candidaturi şi pentru organizarea unor Campionate Europene de tineret, la masculin în 2008 şi la feminin în 2009.

Grecia, care se bazează pe infrastructura olimpică, şi Spania sunt contracandidatele cele mai puternice, dar Cristian Gaţu aprecia că ''important este să luptăm până în ultima clipă. Dacă vom primi găzduirea CM, va fi cel mai mare eveniment organizat în România la jocurile sportive''. Desemnarea ţării organizatoare a CM 2009 se va face de către Comitetul executiv al Federaţiei internaţionale de handbal în luna martie 2006 şi nu de federaţiile afiliate, ca până în prezent.>>

Parca ar fi prea frumos sa fie adevarat:cool:


Nu inteleg de ce nu s-au gandit sa organizeze un campionat mondial de handbal masculin si nu feminin. sa fie oare din motivul unicei sanse de a ne califica la CM ca tara gazda? Ca alt motiv nu vad.
Handbalul masculin nu are nici o perspectiva dupa parerea mea. In scoli nu se face deloc, interesul este redus. Istoria e istorie si pace. Actualul este cu totul altfel. La handbalul feminin este invers, interesul este maxim, se joaca in scoli masiv, fetele sunt interesate de handbal iar nivelul este cel care il stim. De ce o fi ales Gatu asa nu inteleg si pace. Voi intelegeti oare?

Darkslowstar
21st December 2005, 17:19
Am organizat un CE destul de curand, sansele sa ne dea un CM sunt destul de mici, mai ales ca la noi tre sa inchida mereu ochii la capitolul infrastrucura. Si baietii sunt cei care trebuie ridicati, fetele sunt sus de ceva timp.

SlamDuck
21st December 2005, 20:32
Mda...asta inseamna ca putem spera la un CM feminin din 2007 in 10 ani, deci prin 2017...asta e...:headbang: baietii sa se ridice singuri, ca se baga dublul de bani in handbalul masculin fata de cel feminin...sa puna mana la munca, nu la cerut bani...:jerk:

SORENSEN
21st December 2005, 20:55
S-au organizat CM in tari care nu prea au treaba cu Handbalul eu sper si cred ca vom ORGANIZA CM HANDBAL MASCULIN DIN 2009.
Dar asta cu siguranta ne va scuti la feminin pe o durata de cel putin 10 ani adica undeva prin 2019 sa mai organizam vreo competitie mondiala .

SlamDuck
22nd December 2005, 12:34
Prefer un mondial la feminin peste vreo 6, max 8 ani decat un mondial la masculin in 2007...poate sunt rea...dar prefer sa castigam mondialul la fete, decat se ne calificam ca "tara organizatoare" la mondialul masculin si sa fim umiliti...:D

SORENSEN
22nd December 2005, 16:03
Prefer un mondial la feminin peste vreo 6, max 8 ani decat un mondial la masculin in 2007...poate sunt rea...dar prefer sa castigam mondialul la fete, decat se ne calificam ca "tara organizatoare" la mondialul masculin si sa fim umiliti...:D
E vorba de CM din 2009 si chiar am avea nevoie de el...

SORENSEN
4th January 2006, 20:52
Gaţu: „Au crescut şansele să organizăm Campionatul Mondial din 2009”



Preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Cristian Gaţu, a declarat pentru MEDIAFAX, că şansele României de a organiza Campionatul Mondial de seniori din 2009 au crescut după ce Spania şi-a retras candidatura.

"Raportul făcut de reprezentantul IHF în luna decembrie, după inspectarea sălilor propuse de noi pentru găzduirea meciurilor de la CM din 2009, este favorabil. Am aflat recent că Spania, principala noastră rivală la organizarea Mondialelor, şi-a retras candidatura. De aceea cred că şansele noastre au crescut simţitor", a declarat preşedintele Gaţu.

Oficialul FRH a mai spus că este posibil să ajute la acordarea organizării CM din 2009 României şi faptul că la finala feminină a CM din Rusia, preşedintele Traian Băsescu a discutat cu şeful Federaţiei Internaţionale de Handbal, egipteanul Hassan Moustafa. "Cei doi preşedinţi au stat de vorbă şi presupun că discuţia s-a referit şi la organizarea Mondialelor în România. Pentru IHF a contat că preşedintele României a fost prezent la finala din Rusia", a mai precizat Gaţu.

După retragerea Spaniei din cursa pentru organizarea CM din 2009, au mai rămas pe listă Cehia, Grecia, Croaţia, Africa de Sud şi România. "Noi n-am organizat niciodată o asemenea competiţie majoră. Cehia a fost gazdă în 1964, Grecia a găzduit Jocurile Olimpice de anul trecut, în Croaţia s-au disputat Mondialele feminine în 2003, iar continentul african cred că ar trebui să iasă din discuţuie, având în vedere că Mondialele de seniori din 2004 au avut loc în Tunisia. Şi aceşti factori mă fac să cred că vom câştiga dreptul de organizare pentru 2009", a încheiat preşedintele FRH, Cristian Gaţu.

El se află la Oradea până pe 19 ianuarie, unde naţionala masculină este cantonată în vederea disputării meciurilor grupei a 4-a de calificare în play-off-ul Campionatului Mondial din 2007. Decizia prin care se va acorda dreptul de organizare a CM din 2009 se va lua în luna martie, prin voturile celor 19 membri ai Comitetului Executiv al IHF. GSP.ro

/hello

SlamDuck
6th January 2006, 16:01
E vorba de CM din 2009 si chiar am avea nevoie de el...
Da, stiu...din graba am scris gresit.Nu avem nevoie.Decat daca vrem eventual sa ne facem de ras, cu tot cu ajutorul arbitrilor.:rosu: Sa ne calificam macar la un Euro mai intai si dupa aia...
Mai repede un mondial feminin, ca acolo il putem si castiga :drak:

andreiush
6th January 2006, 16:12
Este nevoie de un Campionat Mondial in Romania. Ceva trebuie sa se intample si in handbalul masculin, sa redevenim o forta. Un turneu final jucat in fata propriilor suporteri ar putea fi acel ceva de care avem nevoie pentru a ne ridica.
Ieri parca citeam undeva, ca pentru acel Campionat Mondial ar putea intra in vederile nationalei si juniorii care se pregatesc la Centrul National Olimpic de la Sighisoara, jucatori care joaca deja de 2 ani impreuna.
Sa vedem ce va fi pana atunci!

SlamDuck
6th January 2006, 16:15
Whatever...eu zic doar sa nu ne facem de cacao...:mda:

andreiush
6th January 2006, 16:19
De ce sa ne facem de cacao?

Darkslowstar
6th January 2006, 16:45
La feminin e greu sa mai facem ceva la catva ani dupa ce am organizat europenele. Greu de tot in urmatorii 10-15 ani. La masculin avem mult mai multe sanse.

marius135
6th January 2006, 19:34
Bine ca nu hotarati voi orasele candidate :)
Si BTW ... sala sporturilor din Cluj are capacitate de 3500 locuri!
Au incaput si 4000 (daca ati auzit de U Ardaf (volei) la meciurile din final 4). Nush care pt cine trage, dar eu nu as duce in Bucuresti nici echipa nationala de fotbal nici cea de handbal. Spectatorii is NEcivilizati.


E adevarat ca e publicul slabut la Handbal dar e o prostie sa zici asta
sunt multi fani adevarati ai Handblului in Bucuresti cu siguranta mult mai ulti ca la CLuj sau in orice alt oras din Bucuresti (doar po****tia e de vreo 10 ori mai mare ca orice alt oras din tara). La europene la meciuriile la care am fost Sala Polivalenta era plina si si la meciul cu Sarbii atmosfera a fost frumoasa si sala plina chiar daca la atmosfera se putea mai bine asa ca nu stiu ce voi provniciallii trebuie sa atacati asa din principiu Capitala.
Zii de orasul tau nu te lua de altii.

Sa speram ca Gatu are dreptate si o sa fie la noi

andreiush
6th January 2006, 19:42
Hai las-o... De ce la un meci Steaua - Dinamo sa zic, sau Dinamo - Constanta sunt tribunele goale? Poate fi po****tia de 2 milioane daca nu iubeste acest sport.
Hai la un meci Minaur - Dinamo la Baia Mare, sa vezi atmosfera la handbal! :yeah:

SlamDuck
6th January 2006, 20:31
sorry ca va stric planurile, dar in satucul nostru, cand am organizat europenele la feminin,sala polivalenta era plina, mai ales cand juca nationala Romaniei.Trebuia sa mergi cu 2zile inainte sa prinzi bilet la meci.Asa ca degeaba incercati sa gasiti solutii, pentru ca una din grupe sigur va fi la Bucuresti.:drak:

SORENSEN
6th January 2006, 21:10
1992 Olympic Games in Barcelona did not qualify
1993 World Championship in Sweden 4th place
1994 European Championship in Portugal did not qualify
1995 World Championship in Iceland 7th place
1996 European Championship in Spain did not qualify
1996 Olympic Games in Atlanta 8th place
1997 World Championship in Japan did not qualify
1998 European Championship in Italy did not qualify
1999 World Championship in Egypt did not qualify
2000 European Championship in Croatia did not qualify
2000 Olympic Games in Sydney did not qualify
2001 World Championship in France did not qualify
2002 European Championship in Sweden 13th place
2003 World Championship in Portugal did not qualify
2004 European Championship in Slovenia 12th place
2004 Olympic Games in Athens did not qualify
2005 Men’s World Championship in Tunisia did not qualify

Perormantele Elvetiei organizatoare a CE din ianuarie 2006 la handbal masculin.

Pt slamduck ca sa intelegi ca si altii care nici macar nu au o istorie ca a noastra organizeaza CE sau CM sa nu mai spun de Italia care a organizat CM 2001 la handbal feminin si nici nu a jucat nationala lor (daca nu ma insel)

Am pus ceasta statistica mai devreme dar se pare nu a fost "zarita"

CM din 2009 trebuie sa fie in Romania ...trebuie sa fie sansa noastra sa iesim din mizerie .

leo.mocanu
7th January 2006, 07:22
Hai las-o... De ce la un meci Steaua - Dinamo sa zic, sau Dinamo - Constanta sunt tribunele goale? Poate fi po****tia de 2 milioane daca nu iubeste acest sport.
:

Nu sunt goale tribunele la meciurile cu Constanta, pen' ca vin suporteri de la Constanta in Bucuresti.

SlamDuck
7th January 2006, 12:58
Bine ca nu hotarati voi orasele candidate :)
Si BTW ... sala sporturilor din Cluj are capacitate de 3500 locuri!
Au incaput si 4000 (daca ati auzit de U Ardaf (volei) la meciurile din final 4). Nush care pt cine trage, dar eu nu as duce in Bucuresti nici echipa nationala de fotbal nici cea de handbal. Spectatorii is NEcivilizati.
Pacat ca nu prinde toata lumea TVR Cluj sa fi vazut Cluj-Dinamo la baschet ce atmosfera. De fapt la toate meciurile de baschet. Cam astia sunt suporterii Universitatii. Iar la un Camionat Mondial ar fi de 10 ori mai faina atmosfera. Indiferent ce sport e, clujenii sunt la Sala.
Trofeul Carpati care a fost destul de prost promovat a adunat cam 1000 spectatori.
Vad ca esti fan U si vb de suporteri si spectatori necivilizati...Pentru "Capitala civilizatiei" am un simplu mesaj : in Bucuresti, suporterii unei echipe nu bat jucatorii echipei adverse cand ii intalnesc pe strada.Mai ales cand este vorba de o echipa mai buna.
Revenind, nu ai fost la meciurile Romaniei cand s-a desfasurat CE, asa ca...nu are rost sa vb.

andreiush
7th January 2006, 13:04
Nu sunt goale tribunele la meciurile cu Constanta, pen' ca vin suporteri de la Constanta in Bucuresti.
Bine, merg spectatori de la Constanta, dar nu incat sa se umple toata sala :)

nu ai fost la meciurile Romaniei cand s-a desfasurat CE, asa ca...nu are rost sa vb
SlamDunk, pai astia-s spectatori de handbal sau spectatori de CE de handbal ?

SlamDuck
7th January 2006, 13:27
Sincer, aici e vb si de echipa cu care tii si de locurile in care se joaca handbal hai sa iti spun de ce.
Pentru ca unii prefera handbalul feminin, se joaca mai in viteza, sunt faze mult mai spectaculoase decat in cel masculin jucat in forta.
In sala in care joaca Dinamo nu ai unde sa stai.
Cand joaca Steaua nici nu se stie in ce sala joaca.
Rapidul, la fete, a avut mereu multi spectatori, dar acum se zbate pe la coada clasamentului...asta nu impiedica pe nimeni sa vina la meciuri.
Plus de asta, in Bucuresti, mai peste tot se lucreaza sambata si de multe ori si duminica, in tara am observat ca duminica si sambata orasele sunt aproape moarte.
E vorba si de timp aici...la 11 dimineata e mai greu sa ajungi la un meci in cealalta parte a orasului...:ok:
P.S. nu conteaza ce fel de spectatori sunt, conteaza ca umplu o sala care e de cel putin 2ori mai mare decat oricare alta din tara...asa ca daca ne uitam si la partea financiara, cat si la cea a atmosferei, tot e peste...
am vazut Rom - Lux la Oradea...haide sa fim seriosi...aia numesti tu atmosfera?Ca sa nu mai zicem de ceea ce numesti tu spectatori ai handbalului...in Oradea...handbal?!In ce secol?

andreiush
7th January 2006, 14:06
Pentru ca unii prefera handbalul feminin, se joaca mai in viteza, sunt faze mult mai spectaculoase decat in cel masculin jucat in forta.
Unii prefera si handbalul feminin si cel masculin.
In ceea ce priveste fazele mai spectaculoase, eu sustin contrariul. Adica, mie mi se pare mult mai spectaculos un meci de baieti decat la fete. Sunt faze mai in viteza, mai in forta, aruncari tehnice... asta probabil si datorita faptului ca am crescut vazand Minaurul la sala.

Cand joaca Steaua nici nu se stie in ce sala joaca.
Cum nu se stie? Nu tot in sala Lucian Grigorescu joaca? Eu asa stiu...

Plus de asta, in Bucuresti, mai peste tot se lucreaza sambata si de multe ori si duminica, in tara am observat ca duminica si sambata orasele sunt aproape moarte.
Asta nu e o afirmatie care sa stea in picioare. Si in Baia Mare multe firme lucreaza si sambata si duminica...

nu conteaza ce fel de spectatori sunt, conteaza ca umplu o sala care e de cel putin 2ori mai mare decat oricare alta din tara...asa ca daca ne uitam si la partea financiara, cat si la cea a atmosferei, tot e peste...
Cand s-a umplut ultima data la un meci de handbal o sala din Bucuresti? Ce numar de spectatori?
Partea financiara? La ce te referi? Banii obtinuti din bilete? In Baia Mare e 30-40.000 un bilet la Minaur, pe cand in alte parti e gratis intrarea...
Atmosfera? Iar intreb. La ce meciuri? Ale nationalei? Atat?

am vazut Rom - Lux la Oradea...haide sa fim seriosi...aia numesti tu atmosfera?Ca sa nu mai zicem de ceea ce numesti tu spectatori ai handbalului...in Oradea...handbal?!In ce secol?
Citeste ce a scris Leo sau ce am scris eu zilele trecute in ceea ce priveste desfasurarea meciurilor nationalei la Oradea. Ok?

Numai bine:ok:

SlamDuck
7th January 2006, 14:34
Nu la Lucian Grigorescu.Acolo juca Dinamo si nu mai joaca.
Steaua nu are rezultatele lui Dinamo la handbal.
La partea financiara ma refer la meciurile nationalei, la fel si la atmosfera.
Sunt firme care lucreaza, la noi toate firmele lucreaza.Pana si o parte din cele de stat.
Despre spectaculozitatea jocului nu mai are rost sa comentez.
Cat despre umplerea salilor nu stiu ce sa spun.Uite ca a trebuit sa joace Dinamo la Buzau meciurile de cupa europeana.Care sunt motivele nu am de unde sa stiu, dar stiu ca s-ar umple salile la meciuri.
Ultimul meci la care am fost eu si s-a umplut sala a fost meciul Rapidului cu Tertnes Bergen, cand a fost full.Sigur, sala e mica.Asta e problema la noi.Singura sala mare e Polivalenta...
Ca sa mai spun de Bucuresti, e vina fotbalului, care are 5 echipe in A, iar TV-ul numai asta arata : fotbal, fotbal, fotbal...Oricum, cand vine vorba de meciuri importante, mereu au fost salile pline.
Nu poti sa duci nationala sa joace intr-o sala de 3500 sau 4000 de locuri!:no:

andreiush
7th January 2006, 14:58
Iti spun eu ca si Steaua si Dinamo joaca in sala "Lucian Grigorescu".

Si de ce sa nu duci nationala intr-o sala de 3500-4000 de locuri?:o:
Polivalenta cat are? Sau sala de la Ramnicu Valcea. Intreb ca nu stiu...

rechinu
7th January 2006, 16:53
vreau sa te anunt ca spania sa retras din cursa pt organizarea camp mondial!

rechinu
7th January 2006, 16:59
nu va faceti griji.caci sala se va umple la meciurile cu letonia si lituania!si credeti ma pe cuvant ca sunt si sali pline la meciurile din camp rom!la echipe ca dinamo,constanta,steaua,ploiesti,minaur...chiar daca sa recunoastem hanbalul nu e intotdeauna de o calitate superioara!

andreiush
7th January 2006, 17:07
Asta spun si eu! Ca sunt sali pline in tara la meciuri din Divizia A!

PS Ai pus Minaur dupa Ploiesti!:o: :evil:

leo.mocanu
7th January 2006, 17:32
Am glumit, baieti. Stati linistiti. E clar ca nu se umple L. Grigorescu atunci cand joaca HCM-ul.
Sunt convins ca oriunde s-ar juca meciurile unui campionat mondial de handbal, salile ar fi pline. Cu atat mai mult daca echipa Romaniei ar putea conta.
Nu cred ca IHF plange atat de mult dupa sali pline. Uitati-va la CM din Rusia, unde am jucat intr-un jalnic anonimat pana in semifinala.
Cred ca trebuie sa punem pe tapet (si in practica) o infrastructura competitiva.
S-a disputat CM si in Africa, e adevarat, dar nu cred ca trebuie sa ne comparam cu aia, ci cu europenii adevarati. Sa nu uitam ca in 2009 vom fi un fel de judet al Europei si va trebui sa demonstram asta. Nu mai avem voie sa ni se strice tabelele de marcaj (ca la Europene sau ca in Rusia), sau sa vedem (ca astazi la Oradea) Gazde-Oaspeti si timpul ramas, precum la baschet.
Exemplul este primul care mi-a venit in minte.

SlamDuck
7th January 2006, 18:57
Polivalenta are vreo 6000 de locuri.
Pai nu federatia plange dupa sali prime, ci organizatorii...ca ei trebuie sa isi scoata banii...:ok:

leo.mocanu
7th January 2006, 20:58
La rusi cum si-or fi scos banii? Probabil pe reclame si pe drepturi de televizare. Ca spectatorii...
La noi, daca si la meciul Romaniei cu Luxemburgul sala a fost plina la Oradea...

SlamDuck
7th January 2006, 22:41
La Oradea?
Hai, lasa-ma...la voi e plina sala pentru ca nu prea aveti sport de mare performanta acolo.
Normal ca la Bucuresti trebuie sa se joace oricum o grupa...E sala mai mare, publicul oricum o sa fie numeros si atmosfera incendiara...

andreiush
7th January 2006, 22:44
Vezi ca Leo e din Constanta, nu din Oradea:)
Zicea "la noi", adica la romani.
Oricum, recunosc, m-a surprins si pe mine ca a fost plina sala din Oradea. Nu credeam.

leo.mocanu
7th January 2006, 23:35
Multam, Andreiush, de precizare. As vrea eu sa vad "nationala" la Constanta. Oare ar merita constantenii mei asa ceva?

andreiush
8th January 2006, 00:09
Doar gandindu-ma la cati constanteni sunt in lot... si zic ca da:ok:
Daca ma mai gandesc si la persoanele din Constanta de pe forumul de handbal... :rolleyes:

leo.mocanu
8th January 2006, 00:16
Vai, mi-au rosit obrajii!

desdemona
8th January 2006, 00:26
Oare ar merita constantenii mei asa ceva?
Asta da motiv sa ma dau bolnava la munca.... :)

andreiush
8th January 2006, 00:29
Desde, tie nu ti-au rosit obrajii? :D

desdemona
8th January 2006, 00:34
Ca sa fiu complet offtopic :D ... nu, nu mi-au rosit... pentru ca:
1.sunt palida la gandul ca maine incep munca de dimineata. Adica azi, deja....
2. eu nu beau tuica acum ... nici de Galati (fiarta), nici de Maramu (nefiarta) :P

in schimb mi-a inflorit sufletul... :)

andreiush
22nd April 2006, 13:18
Sala Sporturilor din Baia Mare nu este nominalizata pentru desfasurarea Campionatului Mondial de Handbal

Alaltaieri a avut loc, in Bucuresti, Adunarea Generala a Federatiei Române de Handbal. Mai corect, ar fi sa spunem "trebuia sa se desfasoare", deoarece pina la urma nu a fost decit o discutie intre delegatii cluburilor, a directiilor sportive din tara cu sefii FRH si Agentiei Nationale de Sport. Asta deoarece din cei 177 delegati au fost prezenti doar 94, adunarea fiind declarata nestatutara, nefiind in sala doua treimi din membrii, asa cum cere statutul FRH. Adunarea Generala a fost reprogramata pentru 8 mai, cind se va tine indiferent de numarul celor prezenti. Pe linga Cristian Gatu, presedintele FRH, au fost prezenti Octavian Belu, consilierul presedintelui Traian Basescu pe probleme de sport, Mihai Capatina, director general in cadrul ANS, Anton Muraru, director al Scolii nationale de antrenori, Pierre de Hillerin, director la Centrul national de cercetari in domenul sportului. Din Baia Mare au participat Viorel Maier, presedinte HC Minaur, Ioan Baban, director tehnic HCM Baia Mare, si Daniel Kotecz, director sportiv HCM Baia Mare (imputernicit sa reprezinte si clubul Extrem). Au lipsit reprezentantii Asociatiei Judetene de Handbal, clubului Marta si CSS 2 Baia Mare.
Din discutiile purtate a reiesit ca obiectivele principale ale FRH in perioada urmatoare sint calificarea echipelor de seniori si senioare la campionatele mondiale, respectiv cele europene. In legatura cu mentinerea actualului sistem competitional nu s-a luat nici o decizie, cu toate ca delegatii cluburilor Otelul Galati (feminin) si CSM Leonardo Oradea (masculin) au propus ca numarul echipelor din Liga Nationala sa nu fie redus de la 14 la 12, asa cum s-a hotarit la inceputul campionatului. Cristian Gatu a declarat ca asta nu e treaba Adunarii Generale, ci a Consiliului de Administratie, dar sint putine sperante ca actualul sistem sa se modifice in plin campionat. Presedintele Gatu a spus ca "România are 75% sanse sa organizeze editia din anul 2009 a Campionatului Mondial la seniori". In acest sens, in curind va veni in România un grup de inspectori ai Federatiei Internationale de Handbal pentru a expertiza 8 sali de sport ce urmeaza sa gazduiasca meciurile din cadrul competitiei mondiale. Au fost selectate sali de sport din municipiile Bucuresti, Rimnicu Vilcea, Sibiu, Brasov, Cluj-Napoca, Oradea, Constanta si Timisoara. Surprinzator, dintre acestea lipseste Baia Mare. Baimareanul Ioan Roman, consilier al premierului Tariceanu pe probleme de sanatate si sport, a insistat sa fie inclusa si Baia Mare in lista, dar presedintele Gatu nu a fost de acord. Ar fi fost benefic pentru Baia Mare, deoarece daca sala sporturilor era programata pentru mondialele din 2009, s-ar fi alocat fonduri bugetare pentru repararea, renovarea si modernizarea acesteia.
(Informatia zilei)

-----------------------

Vaaai, cat de mult iubeste Cristian Gatu orasul Baia Mare... Multumim Cristian Gatu pentru tot ceea ce faci in legatura cu Baia Mare. Esti un dulce.

ady51a
21st May 2006, 23:39
In aceste zile in Romania se afla domnul Hassan Moustafa, din Egipt, care este preşedinte al International Handball Federation, pentru a vedea dacă ţara noastră poate găzdui Mondialul masculin din 2009. Oficialul african va avea întrevederi la Cotroceni, dar şi la Palatul Victoria, pentru a vedea disponibilitatea autorităţilor de a organiza respectivul eveniment.
Maine in meciul de la Brasov, domnul Hassan Moustafa va inmana trofeul castigatoarei Cupei Romaniei.
In finala se intalnesc Dinamo si HCM Constanta.

Deschid threardul asta pentru a discuta despre posibilitatea organizarii Campionatului Mondial de handbal mascului din 2009 in Romania.

andreiush
22nd May 2006, 01:10
Mai este un thread pe tema aceasta:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=9517

ady51a
22nd May 2006, 06:52
Nu am stiut. Atunci o rog pe desde sa le uneasca:ok:

SORENSEN
27th May 2006, 13:33
L-am cucerit?
Presedintele Federatiei Internationale de Handbal, Hassan Moustafa, s-a reintilnit ieri, la Bucuresti, cu premierul Calin Popescu Tariceanu si cu omologul sau de la FRH, Cristian Gatu. Discutiile s-au axat, in principal, pe candidatura tarii noastre la organizarea Campionatului Mondial masculin din 2009. Egipteanul s-a convins ca se fac eforturi serioase pentru ca Rom<nia sa gazduiasca intrecerea.
http://www.spt.ro/?section=12&subsection=0&articol=8832

SORENSEN
1st August 2006, 11:28
Miza pe 14 voturi Nr.2766 / Marţi, 1 August 2006


HANDBAL Rom&#226;nia este hotar&#226;ta sa c&#226;stige la sf&#226;rsitul acestei saptam&#226;ni, &#238;n Germania, dreptul de a organiza Campionatul Mondial masculin de seniori din 2009

Handbalul rom&#226;nesc a intrat &#238;ntr-o saptam&#226;na ce poate fi catalogata, sugestiv, “de gradul zero”.

http://www3.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=830

Cosmin Salajan
2nd August 2006, 16:03
sa speram... desi nu prea cred
oricum in 5 august se decide unde se va juca grupa din chalenge cup feminin

vio_bskt
2nd August 2006, 18:04
ar fi o onoare pt romania sa castige dreptul de a organiza C.M. dar ar fi bine sa aiba si rezultate cat mai bune.oricum multa bafta handalistilor in continuare

SORENSEN
3rd August 2006, 00:30
Se pare ca in consiliul municipal s-a aprobat zilele astea proiectul de constructie a "Arenei Bucurestilor " cu o capacitate de 16 000 ...
Asadar cred ca se va construi arena asta ...
Cred ca vom primi organizarea ...

SORENSEN
4th August 2006, 13:20
Primaria Capitalei va incepe in toamna acestui an construirea celui mai mare complex sportiv din Romania, care va fi ridicat in Parcul Tineretului, denumit sugestiv "Arena Bucurestilor". Este vorba de o arena multifunctionala, in care se vor disputa competitii sportive si care va costa aproximativ 50 de milioane de euro. Sala va putea gazdui aproximativ 16.000 de spectatori si va fi finalizata la finele anului 2008. spt.ro

best_lazialul
5th August 2006, 15:03
in curand vom afla decizia

resita
5th August 2006, 15:35
azi aflam daca organizam C.M. 2009

TARILE CANDIDATE

ROMANIA - Sanse: 50%
Plusuri: traditia; n-a mai organizat CM
Minusuri: doua sali mici

CROATIA - Sanse: 30%
Plusuri: forta mondiala, e campioana olimpica
Minusuri: a organizat CM la feminin în 2003

GRECIA- Sanse: 15%
Plusuri: infrastructura foarte buna
Minusuri: nu are traditie în acest sport

CEHIA - Sanse: 5%
Plusuri: a inventat acest sport
Minusuri: a mai organizat doua editii ale CM

resita
5th August 2006, 16:29
in curand vom afla decizia

am aflato se tine in croatia

pacat :headbang:

SORENSEN
5th August 2006, 16:44
Da Mondialul e in Croatia si se pare ca toti 18 au ales Croatia !?!?!?!!?

Liviu
5th August 2006, 20:35
Din pacate noi ne depunem candidaturi doar cu promisiuni. Am mai organizat CE 2000 la feminin , la mondial e insa altceva. In plus nu suntem nici o forta la masculin.
Ce sali avem? Poate Polivalenta , se tot bate moneda pe noua arena care nu exista si nimeni nu are certitudinea ca se va construi in 2 ani.In rest ? Cine sa voteze o tara doar pe promisiuni ? Voi daca ati vinde ceva , cui i-ati vinde ? Croatiei care are banii la ea sau Romaniei pe datorie?:mda:

Vlad
5th August 2006, 21:38
da, s-a spulberat si 'visul' asta, Croatia organizeaza CM 2009, iar Romania ...
la fel vom organiza finala cupei UEFA la fotbal in 2009

SORENSEN
6th August 2006, 12:02
Mda pana la urma dosarul era subtire..nu aveam sali ci daor proiecte...cam naspa...

resita
7th August 2006, 13:53
Da Mondialul e in Croatia si se pare ca toti 18 au ales Croatia !?!?!?!!?


Pentru desemnarea gazdei CM masculin din 2009, competitie la care FRH a candidat fara succes, a fost nevoie de trei sesiuni de votare. Grecia a fost eliminata dupa primul tur, iar Cehia a “picat” la turul secund. Astfel, duelul final s-a dat între Croatia si România. Statul “ex”-iugoslav a câstigat cu 9-8. Numarul voturilor ar fi trebuit sa fie de 18, dar presedintele IHF, Hassan Moustafa, s-a abtinut. Daca am fi beneficiat de votul egipteanului, atunci s-ar fi recurs la tragerea la sorti.

SORENSEN
7th August 2006, 16:44
Mda a fost un zvon prin presa ca s-a castigat net...dar asta e...scorul strans in favoarea Croatiei face doar sa amplifice supararea...

Cosmin Salajan
7th August 2006, 17:24
si ca sa rasuceasca cutitul in rana

monyka
7th August 2006, 22:19
Rom&#226;nia, o nouă... &#238;nfr&#238;ngere la handbal!

Ţara noastră a pierdut Mondialul de Handbal din 2009! Comitetul Executiv al Federaţiei Internaţionale de Handbal a decis s&#238;mbătă, &#238;n Germania, că organizarea Campionatului Mondial masculin din 2009 &#238;i va reveni Croaţiei, care a luptat cu Rom&#226;nia pentru acest drept şi a c&#238;ştigat &#238;n runda finală de votare. După prima rundă de votare a celor 18 membri ai Comitetului Executiv, Rom&#226;nia şi Croaţia au rămas &#238;n finală, ambele cu număr egal de voturi. Croaţia a c&#238;ştigat &#238;nsă, av&#238;nd &#238;n plus doar c&#238;teva voturi. Preşedintele FR Handbal, Cristian Gaţu, care deborda de optimism de c&#238;teva luni &#238;ncoace, a declarat după aflarea rezultatului că nu-i vine să creadă că Rom&#226;nia a pierdut organizarea competiţiei de peste trei ani. "Am primit doar laude! Şi după vizita preşedintelui IHF &#238;n Rom&#226;nia, din luna mai (n.r. - c&#238;nd a premiat HC Municipal Constanţa pentru c&#238;ştigarea Cupei Rom&#226;niei), dar şi aici, după prezentarea proiectului. Nu-mi vine să cred. &#206;mi pare foarte rău, ne-am străduit mult. Nu mi s-a spus c&#238;te voturi a avut Croaţia &#238;n plus, dar cert este că, deşi acum trei ani această ţară a organizat Mondialul feminin şi au fost probleme, a primit din nou dreptul de organizare pentru o competiţie importantă", a afirmat Gaţu. Rom&#226;nia se va mulţumi cu organizarea Campionatul European de handbal masculin rezervat echipelor de tineret, din 2008.
(telegraf)

asta e...oricum n-aveam noi sali pt un campionat mondial...

Cosmin Salajan
7th August 2006, 23:20
dar existau promisiuni