PDA

View Full Version : Antrenorii NBA 2005-06



Jason Kidd
18th October 2005, 20:16
Pareri despre antrenorii NBA la inceput de sezon si nu numai.
Previziuni, sanse, pozitii periculoase inca inainte de a incepe sezonul.
Consacratii, noii veniti, cei care vor trebui sa confirme anul asta, cei care vor sari din schema inainte de All Star game, sacrificatii.

Dumars
18th October 2005, 20:36
La antrenori cu postul in pericol, l-as trece pe Stan Van Gundy.
Daca Miami nu va fi lider in est, cred ca are mari sanse.

Ady Micinic
18th October 2005, 20:47
Pai cel mai interesant lucru in acest moment se pare este zvonul legat pe inlaturarea lui Stan Van Gundy de pe banca lui Heat si revenirea lui Pat Riley.

Irimus
18th October 2005, 21:06
Eu am mare incredere ca Mo Cheeks va reusi sa faca treaba buna la Philly, pt. ca e un antrenor tanar care este foarte apropiat de jucatori si care, cred eu , va reusi sa-i faca pe Iverson si pe Webber sa evoulueze bine impreuna.

Larry Brown va demonstra inca o data daca este cazul ca e cel mai bun antrenor din nba(asta e parerea mea) si o va duce pe New York in playoff

Flip Saunders are o misiune grea pt. ca merge la o echipa cu rezultate exceptionale in ultimele 2 sezoane dar cred ca si el o sa faca treaba pt. ca inainte de toate are o la lucru jucatori buni(peste ce au Mo si L. Brown)

Phil Jakcson-hmmm, greu de zis,se asteapta cred prea multe de la el tinand cont de echipa pe care o are.De fapt mai sunt 2 sapt. pana inceputul sez. regulat si inca Lakers nu stiu pe ce lot se vor baza si cine vor fii primii 5.

Stan Van Gundy va trebui sa aiba un parcurs aproape perfect daca nu vrea sa-si piard slujba.

Probabil ca antrenorii echipelor cotate fara sanse la playoff sunt ce-i mai siguri de postul lor(Mike Woodson-Atlanta,Bernie Bickerstaff-Charlotte,Byron Scott-Hornets)pt. ca nu antreneaza sub presiune

Kobe24
18th October 2005, 21:37
Larry Brown si Phil Jackson au amandoi niste provocari noi....in care trebuie sa o ia de jos.
eu spun ca Larry are echipa mai slaba(nu are big man....rebounds)...dar si o concurenta mai mica in conferintza pt locul 8(sunt acolo sus ekipa f bune...dar la locurile 7-12 vestul sunt mai buni...acolo este lupta pt ultimele locuri de play-off)
Phil are mai multe de demonstrat decat Larry....el pana acum a avut echipa care aveau o baza deja...si a obtinut 9 titluri.
Oricum oricare ar fi rezultatele lor....ei vor ramane mari antrenori(phil cel mai mare alaturi de Auerbach).


Flip vine la o echipa care a jucat defensiv pana acum....si au jucatori facuti pentru un stil din acesta(tayshun, ben). el prefera un stil mai ofensiv sa vedem acum...cum vor juca...daca antrenorul se adapateaza la echipa sau echipa la antrenor....interesant de vazut.


Stan van Gundy e cu "sabia lui damocles" deasupra capului....daca nu e p 1-2 in est...pana la all-star.....atunci va fi skimbat inainte sa inceapa play-offul.
daca va incepe prost iar va fi skmbat.
cu alte cuvinte....
stan...treb sa ramana sus p tot parcursul sezonului.
si apoi cand incepe play-offul nu cred ca vor mai avea loc skimbari...nu ar fi normal...nu ar fi logic.


Rick Carlisle.....e in "pole":D.
anul acesta are tot lotul(asa se spera:P...)....e clar ca va duce pana la capat sezonul nici nu mah gandesc.....la alta alternativa.
Orice s-ar intampla Rick iese bine(doar sa mearga prost pacers cu aceasta ekipa in formula completa ceea ce .....:rolleyes: )...stim c a facut in ultimii 2 ani cu pacers si trecutul sau la pistons.



George Karl e cam in aceesi situatie la Rick...doar ca e putin mai jos.
Diferentza dintre c a fost anul trecut si c va fi anul acesta: NU ii va intalni p Spurs in primul tur.
practic aceea e singura echipa de nebatut pentru ei.
in rest sa-si faca calculele astfel incat sa-i evite....iar George Karl va mai juca o finala de conferintza.asta e un exemplu in care se vede "mana" unui antrenor de valoare...atat de evident, poate mai evident decat la Rick(si c a facut el anul trecut) pentru ca la George am putut vedea diferentzele dintre 2 antrenori. La Rick unii(mai putini priceputi/obiectivi).....ar spune ca reggie...sau mai stiu c cauze au adus acele rezultate.

Lawrance Frank.are o problema(mica e adevarat)..pe care trebuie sa o transforme in avantaj(ceea e evident(dp meu de vedere...si e normal pana la urma)...revine Richard jefferson...un shooter...care arunca destul de mult.
asta e o diferentza fata de sfarsitul sezonului trecut....dar norocul lui este ca are jucatori de echipa.....


Nate McMillan
eu spun ca a facut mare greseala....nush acum...poate ca simtea ca nu va mai reusi aceleasi performante cu sonics...dar nu si-a ales o echipa prea adecvata....
nu va fi demis....ca nu are cum sa faca ceva....dar nici nu se va remarca....nu-l vad in stare de minuni

Scott Skiles:
aici....ceva skimbari.....are nevoie de confirmare...si teoretic nu are de ce sa nu o obtina....ca niste jucatori tineri cresc nu????
Bulls nu-l vor concedia chiar daca va termina p 6 7 8....
nu ar fi intelept din partea lor...ei cred ca urmaresc sa creeze o "mica dinastie"....sa mearga asa....pana la capat(cu LeBron ar fi perfect pt ei).


(to be continued:P)

Jason Kidd
18th October 2005, 22:51
Timid incerc si eu sa pun jos doua-trei idei, legate de comentariile anterioare.
Daca Miami joaca normal, chiar fara sa fie lider in Est, (cu exceptia unei "coup d'etat"), n-ar trebui schimbat. A dovedit in doi ani diferiti (cu si fara Shaq) ca este un antrenor solid. In plus, chiar daca are o echipa cu multe individualitati, are jucatori noi in pozitii cheie.
Mai degraba Jeff van Gundy este in pericol daca nu Houston nu arata mare lucru nici anul asta. S-au adunat ceva ani si managementul devine, cred, nerabdator sa vada ceva dintr-o echipa cu 2 superstaruri. Grea misiune ...
Cam la fel e si cu Hornets. Anul trecut nimeni n-a cerut mare lucru de la Byron Scott, avind numeroase si importante accidentari, plus ceva reconstructie, dar anul asta vor dori sa vada ceva mai sus, spre locurile de Playoffs.
@Irimus - Mo Cheeks nu e chiar tinar, se apropie vertiginos de 50. Iar argumentul ca e (poate fi) apropiat de jucatori nu are nici o importanta nici in divizia nationala A de fotbal, darmite in NBA.

Daca imi aduc aminte bine, anul trecut pe la All Star disparusera concediati aproape jumatate din antrenorii de la inceputul sezonului.
De ce-ar fi anul asta diferit ?

MadSkillz
19th October 2005, 01:42
Dwane Casey!:ok:

Ady Micinic
19th October 2005, 01:43
O precizare. Stan vanGundy are o problema, adevar graiti. Dar chestia e ca el va fi inlocuit (daca va fi) de o singura persoana. Acea persoana se numeste Pat Riley care nu sh de ce dar am impresia ca vrea neaparat sa revina pe banca ( de fapt stiu il are pe Shaq si pe Wade deci are teoretic o sansa sa castige inca un titlu). Nu stiu insa daca Riley poate sa faca fata ca antrenor cerintelor jobului in baschetul de azi. Ar fi interesant totusi sa-l vedem pe banca once again, he brings back great memories.

Jason Kidd
19th October 2005, 03:33
N-am nici o indoiala ca ar face fata.
Problema este cu etica profesionala, el demisionind cu citeva zile inainte de inceputul sezonului 2003-04, cind echipa era subtire si ff tinara. Iar Stan van Gundy, dupa un shaky start (cred ca dupa 20 de meciuri innumarai pe degetele de la o mina meciurile cistigate), a reusit sa duca echipa in Playoffs.
Iar anul trecut s-a descurcat f bine, putind foarte bine sa cistige titlu in Est si nu numai, daca Wade nu era accidentat si Shaq nu era sub 80%.
Nu vad nici un motiv profesional sa fie inlocuit. Nu schimbi antrenori peste noapte, nici daca se numesc Pat Riley.
Si nu sint nici fan Miami, nici fan Stan van Gundy.

Dar orice se poate intimpla, asa e.

Ady Micinic
19th October 2005, 04:08
Stim cu totii ca modul in care s-a retras de pe banca lui Heat in octombrie 2003 nu ii face cinste unui antrenor cu reputatia lui Pat Riley, a intors-o pana la urma cu chestia ca a ajuns in conducere ,deci a renuintat la antrenorat pentru un post mai putin stresant si in acelasi timp are putere de decizie in ceea ce priveste ekipa (nu modul in care joaca si cine anume joaca). Stan a facut o treaba grozava in acesti 2 ani fara indoiala, asta insa nu tine loc de rezultate, iar la rezultate ma refer la faptul ca nu a castigat titlul desi anul trecut imi aduc aminte perfect toata lumea ii vedea in finala, unde probabil ca ajungeau daca nu se accidentau atat Shaq cat si Wade, dar ce garantie are ca nu se va repeta treaba si in acest sezon, cred ca toata lumea a avut probleme cu accidentarile si Duncan a jucat accidentat in finala si a facut fata (mai mult sau mai putin, dar tot el a castigat meciul 7). Riley spre deosebire de Stan este un invingator, Stan VanGundy inca nu a demonstrat ca poate fi un invingator (e cam la fel ca si fratele sau),dar si lui LB i-au trebuit o so may years to win one title, asa ca nu e nimic pierdut. Chestia cu etica profesionala nu stiu cat mai conteaza in sportul de performanta in acest moment.

Kobe24
19th October 2005, 06:17
nush daca are etica ceva de a face cu acest lucru:P....adica...riley daca va gasi un motiv sa-l concedieze p stan o va face si va reveni el...o sa spuna :"trebuia sa facem aceasta mutare...riscam sa pierdem tot...e adevarat ca stan a avut un rol important in crearea acestei echipe...dar asta este"

Viata si implicit sportul nu mi se pare ca mai tine cont prea mult de morala si de etica desi ar fi normal sa se intample asa.

Profetu
19th October 2005, 14:20
Mark D'Antoni va reusi sa-i faca pe Phoenix sa straluceasca din nou. Cred ca anul asta vor reusi sa realizeze surpriza.

Phil Jackson si Larry Brown cred ca vor obtine rezultate sub asteptari.

Revenirea lui Pat Riley nu cred ca ar rezolva problemele echipei care l-ar angaja. Jocul este in continua transformare, este loc pentru antrenori tineri cu dorinta de afirmare.

caseta
19th October 2005, 16:12
McMillan, Skiles, JVG, Mo si inca citiva, ar tre sa fie destul de siguri pe joburi, pt ca abia le-au primit. nu prea concediezi un antrenor in primu an dupa ce i-ai oferit un contract/o extensie (cu exceptia lui Phila care in mom asta plateste 3 antrenori :D)

mai curind cred ca la clippers antrenorul va fi tapul ispasitor pt zgircenia lui Donald Sterling. la kings, adelman nu prea e fericit, mai ales ca kings au incercat sa il aduca pe jackson in primavara/vara. si hornets ar putea sa foloseasca strategia lui clippers, dar ... si shinn e zgircit, asa ca ar putea sa isi zica - oricum sezonul nu se joaca in NO din cauza uraganului, daca il dau afara, oricum tre sa ii platesc salariul ... asa ca ... sa il lase in pace sezonul asta, si, eventual, sa il demita la anul daca lucrurile merg la fel de prost.

la warriors, dupa finalul de anu asta, daca pina la ASG nu vor fi in locurile de playoff cred ca e in pericol antrenorul.

si paote si la boston. se spune ca doc rivers nu se intelege cu pierce. depinde pe cine alege ainge, in cazul in care inrte cei 2 situatia nu se amelioreaza. eu cred ca mai bine l-ar da pe pierce ... dar ... si daca nu il vrea nimeni ...

Jason Kidd
19th October 2005, 17:27
Viata si implicit sportul nu mi se pare ca mai tine cont prea mult de morala si de etica desi ar fi normal sa se intample asa.

Sportul tine cont de etica mai mult decit iti inchipui.
Doar nu-ti imaginezi cooperativa miticista si pe Becali influentind tot restul lumii...

Uita-te la Spree. E inca un jucator care ar trebui sa cistige 6-7 mil/an. De ce nu il ia nimeni si daca il vor lua, or sa-i dea max 1.1 mil/an ?
Raspunsul e in prima propozitie.


@Adi Micinic - Daca Wade este accidentat si Shaq nu este 100%, Miami nu cistiga nici daca au pe Phil Jackson + LB + Pat Riley + Auerbach ca antrenori principali si ca secunzi pe toti antrenorii principali din NBA.

Ady Micinic
19th October 2005, 17:45
@Jason Kidd: De acord cu tine nici un antrenor n-ar face mai mult decat a facut Stan , probabil , dar inca odata te intreb ce garantii sunt ca nu se vor repeta accidentarile si anul asta?, mai ales ca Shaq de ceva vreme incoace tot timpul are ceva.

Jason Kidd
19th October 2005, 18:37
Nu e nici oi garantie, dar vorbeam de Pat Riley si Stan van Gundy.
Daca se accidenteaza unul sau ambii, cu si fara Pat Riley e acelasi lucru.

mishu
19th October 2005, 22:38
Salutare la toata lumea... I´m back... ca sa citez un clasic in viata...

Problema la Miami e ca Shaq nu a fost niciodata un fan declarat al lui Van Gundy... si el e the only big daddy in town... daca Shaq se supara s-ar putea sa-l vedem pe Riley pe banca mai repede decat ne imaginam acum... Riley are un atu... el l-a draftat pe Wade... el l-a adus pe Shaq... mai e o chestie pe care am citit-o undeva... ca pe Riley il ardea buza rau de tot sa antreneze el pe timpul playoff-ului... dar pana la urma l-a lasat pe Stan... Pat la fel ca si Phil sau Larry Brown e un "life time competitor" cum zic americanii... pentru el e foarte greu sa stea toata ziua in dosul unui birou... A mai fost un zvon... ca Lakers daca nu-l luau pe Phil i-ar fi facut o oferta lui Riley...

Cat despre Phil... el are o pozitie super buna in momentul de fata... principalul motiv? Lakers nu pot fi mai slabi decat anul trecut... nimeni nu se asteapta ca Phil sa-i duca in Finala... dar o imbunatatire se va vedea clar... si mai mult ca sigur si un playoff... oricum pe termen lung Jackson poate avea un tel comun cu kobe... sa demonstreze ca poate sa castige un titlu in LA fara Shaq...

O sa continui cu Brown... ca sa termin cu batranii... e poate cel mai bun antrenor pe parcursul jocului... are un simt excelent al schimbarilor si intrevede imediat orice posibilitate de a schimba cursul jocului daca acesta e in defavoarea sa... Knicks la fel ca si Lakers sunt varza... si nici macar nu il au pe Kobe... ma gandesc ca Larry e in situatia lui Sydney Poitiers in filmul "Domnului Profesor cu dragoste"... are la dispozitie a bunch of fucking losers... pe care trebuie sa-i faca elevi disciplinati care sa se apere si sa joace colectiv... in frunte cu cel mai bun pg din liga... vorba lui caseta...
am inceput cu astia trei (ma rog Pat nu e inca antrenor... dar e pe cale...) pentru ca e bine de observat ca cele mai mari marketuri din NBA au cele mai luminate minti... si in niste posturi care mi se par cele mai provocatoare sezonul asta...
Spre deosebire de cei de mai sus Gregg Popovich nu are absolut nici o grija... e adevarat ca e mult mai greu sa te mentii sus decat sa ajungi sus... dar la masinaria aproape perfecta pe care o are acolo... nu ma iau dupa rezultatele din presezon... nici macar alea de la inceputul sezonului... trebuie sa urce incet incet... si sa atinga forma maxima inainte de playoff...
Mi se pare un sezon extrem de greu pentru Scott Skiles... trebuie sa dovedeasca ca anul trecut nu a fost o intamplare... o conjuctura favorabila... si asta dupa o vara destul de agitata care s-a incheiat efervescent cu cazul Curry...
Cineva zicea ca mc millan a facut o mare greseala ca s-a dus la portland... io zic ca portland a facut o greseala ca l-a luat pe mc millan... da ok... seattle a avut un sezon bun... dar atat... in cinci ani acolo millan a castigat o singura serie de playoff... si portland i-a dat un salariu foarte mare dupa parerea mea... in afara de niste exceptii (in special primele trei de mai sus) antrenorii nu sunt niste bunuri la mare pret in NBA... dovada ca se vantura mult mai repede ca jucatorii...

Ady Micinic
20th October 2005, 01:09
Treaba cu antrenorii este aceeasi peste tot nu doar in NBA su in baschet ci in toate sporturile colective. Si mi se pare normal mai usor e sa dai afara un antrenor decat sa transferi toata ekipa, sau dupa caz cativa ori o vedeta care e intotdeauna preferata de toata lumea (patron,GM,fani etc). Acuma treaba cu McMillan e clara dar el e cel mai castigat dupa ce i-au pus in fata acel enorm salariu, el nu tre sa faca mare lucru ca acea ekipa pe care o are nu va face nimic in Vest de fapt are locul 14 asigurat dupa parerea mea. LB e the best no doubt about it, dar stim cu totii ce caracter are (mare pacat).Sa iti irosesti finalul carierei (si ce final de cariera putea sa aibe) dintr-o prostie pe care nici nu stiu cum sa o explic este prea mult pentru a putea intelege asa ceva.Pentru ca sa nu uitam pt. un antrenor cum este el defense wins it all Detroit era his dream job. Asta e insa cred ca si cu NYK va prinde playoff-ul dar la cat o sa stea si aici nu este acest sezon un punct de plecare pentru el si nici pt. Knicks.Parerea mea...

Jason Kidd
20th October 2005, 04:05
LB ia, de obicei, echipe slabe si le duce cit de sus se poate.
Detroit a fost o exceptie, echipa fiind sus dar nu campioana (cam cum e Indiana de vreo 2 ani, pe munca aceluiasi Carlisle).
Nu se mai pune problema de punct de plecare ptr Larry Brown ci de punct de sosire. Clar vrea sa se retraga de unde a plecat. New York.
Daca nu cumva peste 2 ani Lakers ii vor propune 20 mil/an si atunci vor apare iar spasmele ... Care parca au disparut dupa ce a semnat cu Knicks.

Ady Micinic
20th October 2005, 04:19
Pai da,dar au disparut si dupa ce semnase cu Detroit si au revenit dupa un an si jumatate. In cazul lui Larry nu poti sa fii sigur de nimic (la acest capitol il depaseste si pe MJ). :evil:

caseta
20th October 2005, 11:37
@kidd
- legat de spree, cred ca gresesti. knicks l-au luat dupa ce l-a strins de git pe pj carlessimo. (idiot - dar aici s-a facut dreptate. a refuzat 21 de mil pe 3 ani ca "are familie de hranit" .... ei bine, acum sa ii moara de foame familia, de basinos ce e, ca daca mai primeste ceva, o sa fie de 6-7 ori mai putin :evil: )
- miami l-a luat pe quintel woods anu trecut (chit ca a stat mai mult pe banca) dupa ce a fost acuzat ca a organizat batai cu ciini. (un cretin)
- jayson williams, fostul PF de la nets, a jucat destul de mult si chiar se gindea la o revenire, asta dupa ce a impuscat (accidental, zice el) un sofer. la proces s-a aratat ca si-a impuscat un ciine numai pt ca ala nu a facut nush ce chestie. (alt cretin)
- nu mai zic de jail blazers, prinsi cu pot de jde ori. si totusi detroit l-au luat pe rasheed. iar zach randolph, dupa ce i-a spart arcada lui ruben patterson, e jucatorul de baza la portland. el si cu darius miles, un pustan imbecil, care s-a gasit sa il injure pe mo cheeks, cind el, chiar daca o fi talentat, nu cred ca atunci cind se va retrage va avea parte de respectul de care se bucura acum mo.
- eddie griffin. 'nuff said.

concluzie - echipelor le pasa DE TALENT. le doare in pix de etica si morala. e vorba de bani. un jucator bun, talentat, chiar daca cu probleme la "mansarda", le poate propulsa in clasament, si in playoff.
apare o problema cind imaginea echipelor are de suferit. dar cu citeva amenzi si niste comunicate de presa, incearca sa dea impresia ca le pasa de etica si morala. insa BANUL decide.

aaaa, si spree nu ar tre sa cistige 6-7 mil pe an. puh-leaase. 2-3 max. nu mai e piata de acum 5-6 ani. daca walker ia fo 7-8 parca, si walker, cit e el de retard cu "there are no 4s", e in momentul de fata un jucator mult mai bun decit spree. are potential de 20-10 (daca are mingea destul pe mina)


cele mai mari marketuri din NBA au cele mai luminate
minti
not quite. miami NU e market mare. pina sa vina shaq, mare parte din locuri la arena erau goale, am citit ca chiar aveau un fel de cortina trasa peste locurile de sus, ca nu era nimeni acolo.
dupa ny si la, cred ca cea mai mare piata e chicago. tocmai m-am uitat pe net, uite topul celor mai po****te orase din US (atentie - la ei nu orasul propriu zis are po****tie mare, ci aglomerarea urbana, adica inclusiv localitatile mici pe care orasul le-a inghitit practic, dar nu si administrativ)

New York (NY) 21,199,865
Los Angeles (CA) 16,373,645
Chicago (IL) 9,157,540
Washington (DC) 7,608,070
San Francisco (CA) 7,039,362
Philadelphia (PA) 6,188,463
Boston (MA) 5,819,100
Detroit (MI) 5,456,428
Dallas (TX) 5,221,801
Houston (TX) 4,669,571
Atlanta (GA) 4,112,198
Miami(FL) 3,876,380

uite si linkul cu tot topul:
http://www.nationsonline.org/oneworld/most_pop_cities_usa.htm
dupa cum vezi, miami e pe locul 12.

@ady micinic - hands off MJ. :nah: :D
la intrebarea ta "de ce brown a plecat de la detroit" (in loc sa ramina la o echipa cu sanse mari la titlu) - in general minunile lui brown nu tin mult. are capacitatea de a ridica o echipa (mai ales din niste echipe super slabe, facea echipe de playoff) dar jucatorii dupa un timp deveneau iritati de stilul lui si dupa o vreme nu mai dadeau randament.
in plus, larry brown NU e "the best". e, poate, cel mai bun "teacher". dar a fi antrenor inseamna mai mult de atit. deocamdata phil si red au cite 9 titluri, brown doar 1.
iar despre caracterul lui .... nu te grabi sa il judeci. o fi el "canuta om sucit" si una zice si alta face, dar pe de alta parte, are "mantra" aia a lui cu "play the right way". vrea sa cistige, dar vrea sa o faca in mod corect.
si, tot legat de caracterul lui, la ultimul meci cu indiana anul trecut, i-a ridicat pe toti jucatorii de la detroit (l-am vazut cum tragea de ei la propriu sa se ridice mai repede de pe banca) pt a-l ovationa pe reggie cind reggie a iesit ultima oara din teren.

@kidd - o ultima chestie: ma bucur sa vad ca mai zice cineva asta - brown, la detroit, a cules in (mai mica sau mai mare) parte, roadele muncii lui carlisle. am mai zis-o, si o mai zic si acum - daca ar fi ramas la detroit, si l-ar fi avut si el pe sheed, probabil si carlisle ar fi cistigat titlul.

rasheedkpenny
20th October 2005, 13:48
McMillan, Skiles, JVG, Mo si inca citiva, ar tre sa fie destul de siguri pe joburi, pt ca abia le-au primit. nu prea concediezi un antrenor in primu an dupa ce i-ai oferit un contract/o extensie (cu exceptia lui Phila care in mom asta plateste 3 antrenori :D)

Vorbesc si eu de "ograda mea"... s-a intors(de prin luna mai) Brian Hill la Orlando. Eu zic ca acum e momentul sa arate daca e antrenor adevarat, si daca rezultatele anterioare la Orlando nu s-au datorat doar lui Shaq, Penny, Horace Grant, Nick Anderson, Dennis Scott.

Despre antrenorii mentionati mai sus... daca ei vor avea rezultate fff. slabe - ceva gen W-L 2-18... probabil ca vor avea mari sanse sa fie inlocuiti.
Ce zici Caseta? :)

Ady Micinic
20th October 2005, 15:33
Legat de market-uri nu sh ce sa zic, nu e neaparat obligatoriu ca orasele cu po****tie mare sa aibe cei mai multi spectatori la meciuri. Chestia e ca atunci cand treaba merge, de exemplu la Detroit (sau cum a fost Chicago) tribunele sunt pline pana la ultimul loc din sala indiferent de adversar. Daca echipa nu este contender s-a vazut ca nici publicul nu se prea inghesuie. Alt exemplu e Cleveland inainte de Lebron nu stiu la cate meciuri aveau sala plina (ma rog aproape plina) si in ultimele 2 sezoane cati spectatori au avut.Legat de LA si NY e clar ca intotdeauna vor avea cei mai multi spectatori, este normal sa fie asa.

Legat de MJ my bad :ok: .

Jason Kidd
20th October 2005, 16:07
@Caseta - partial de acord.
Sint nivele diferite de etica profesionala. Una e sa organizezi cock fights sau sa te bati cu unul in vestiar (chestii relativ normale in comunitatea african americana, mai agresivi decit restul raselor), sa ajungi chiar sa-l iei pe un antrenor de git sau sa fumezi pot si sa te si prinda ca prostul cu punguta in torpedou.
Astea-s chestii minore in America (chiar daca in cultura noastra sint crime serioase, vezi cazul lui Piturca, si acum blamat ptr ca a jucat pocher acum 25 de ani), care sunt considerate copilarii.
Dar alta este ca, dupa ce nu ti s-a aprobat contractul cerut sa faci tot posibilul ca echipa la care joci sa arate rau, sa strici atmosfera din vestiar si sa, practic, spargi o echipa care cu un an in urma era championship material.
Asta e o lipsa de etica flagranta, care nu se uita. Si nimeni nu-si doreste sa experimenteze ceva asemanator. Faptul ca a declarat nu stiu ce despre copiii si familia lui sint declaratii stupide, care reprezinta un caracter infect, dar nu un adevarat impediment ca sa-ti serveasca scopul ca employer.
Exemplele cu Antoine Walker sau chiar cu Jason Williams sint diferite. Amindoi sint morrons dar fac totul ca echipa lor sa cistige (in felul lor), nu sint sabotori si nu ii asmut pe ceilalti, mai slabi de minte, impotriva propriei echipe. Jayson Williams e un caz aparte, dar si-a aparat culorile echipei cu multa daruire(termen demn de limba de lemn, ma grabesc).

Carlisle este un antrenor bun, Dumars, intr-o mutare pe care nimeni nu a inteles-o la ora respectiva, si-a dorit nu doar un antrenor emerit, ci unul care sa insufle jucatorilor dorinta de victorie. Pe care, Dumars a considerat la ora aia, Larry Brown o avea. Daca si Carlisle ar fi cistigat trofeul, cu sau fara Rasheed, e o speculatie in care nu ma lansez. Poate da, poate nu. Nimeni nu stie.

Scott Skiles e sub presiune, de acord cu Mishu, nu doar ca sa probeze sezonul trecut, ci si noul range de salariu (argument deloc de neglijat).

Vorbind de salarii, Lawrence Frank, antrenorul lui Nets, mi se pare safe si din punctul asta de vedere(unul dintre cele mai mici salarii din NBA). Solid profesional, desi trebuie sa lucreze cu jucatori de virsta lui si sa suporte handicapul de a nu fi jucat baschet nici macar la nivel de liceu, forget about colege sau NBA, Frank e doar in pozitia de a face pe Nets sa joace spectaculos si a "fura" ceva spectatori celor de la Knicks, avind in vedere mutarea in Brooklyn in 2007, daca nu ma insel.
Ma indoiesc ca are cineva pretentia ca Nets sa cistige trofeul NBA sau chiar Estul. Paradoxal, ei find singura echipa cu 2 superstaruri si unul in devenire, Jefferson. Deci aproape 3. Faptul ca Jackson joaca bine in preseason si Krstic e un center bun, nu e suficient. Dar Frank e unul dintre safest antrenori din NBA, cred eu. Sigur, trebui sa joace mai bine decit in prima jumatate a anului trecut, dar nu le cere nimeni sa aiba +60 meciuri cistigate.

@Mishu- Nu stiu daca McMillan a gresit sau Portland. Cert este ca McMillan a fost antrenorul #1 sau 2 anul trecut, daca nu ma insel. Asta a fost motivul ca Portland l-au luat. Ceea ce nu inseamna mai nimic, cel mai recent exemplu (dar nu si singurul) fiind Flip care a fost concediat la citeva luni dupa ce a ajuns in top.

Ady Micinic
20th October 2005, 17:40
Pai Frank e safe daca ekipa are rezultate, ca daca nu are sa vezi cum il zboara astia. Are avantajul ca este agreat de Kidd si Carter. Daca au un regular season bun urmat de o serie castigata in playoffs ramane si sezonul viitor altfel nu stiu, pt. ca sa nu uitam nici Kidd nu mai e tocmai un young gun.
McMillan este un antrenor OK care a facut un sezon foarte bun cu Seattle dar in 5 ani cat i-a antrenat pe Sonics a castigat o serie de playoff (cu Sacramento) deci nu stiu cum se justifica in momentul de fata salariul acela enorm. oricum imi place ca omul a luat atitudine de la inceput la dat afara de la antrenament pe Randolph si apoi a pus capat unui antrenament pt. ca jucatorii numai la job nu se concentrau.Ramane de vazut ce va fi dar se pare ca in Portland oricine ar fi antrenor si oricine ar juca tot aceleasi probleme sunt.

Jason Kidd
23rd October 2005, 23:18
Intr-un interviu pe NBA TV azi dimineata, era un interviu cu McMillan. L-au intrebat daca a facut pasul catre Portland pentru bani si daca il regreta.
McMillan spunea, banii au fost cam la fel. Daca scazi taxele pe salariu , chiar diferenta e foarte mica. Mi s-a parut ca e un challenge mai serios sa antrenez alt tip de echipa. Nu puteam face mai mult decit deja facusem cu Sonic.

Deci, daca il credem (si eu il cred), challenge-ul a fost foarte important ptr McMillan. In aceeasi categorie (sau aproape) a fost Flip Saunders, care putea f bine sa nu antreneze anul asta si tot sa ia de la Wolves vreo 5-6 milioane. Asa antreneaza si ia mai putin (daca nu ma insel, nu asta e important insa).
Cred ca aici e diferenta de mentalitate care ii separa pe americani de europeni.
Pentru un fost sportiv care a fost challenged toata viata, lipsa motivatiei poate ucide pasiunea profesiei.

La polul opus este Jerry Sloan, alta generatie, alta situatie.
E de 17 ani cu Utah si a fost de 15 ori in Playoffs, fiind de 2 ori in finala.
Lumea vorbeste mai mult despre McMillan, de Jerry Sloan nu stiu daca am citit de 2 ori in vara asta.
Scoli diferite, de acord, desi respectul pentru Sloan e asa unanim ca lumea uita sa mai vorbeasca despre el.
Oare sa isi fi spus Jazz ultimul cuvint ? Oare a inceput Sloan sa dea semne de fixatii ale oamenilor in virsta, obsesii duse pina la renuntarea la principalul lor PG ? Oare sa il foloseasca la intreaga valoare pe Kirilenko, (unul din cele mai mari talente din NBA) desi pare a miza mai mult pe componenta lui defesiva ?
Anul trecut porneau ca o echipa de top 4 cel putin, anul asta nu le mai da nimeni sanse, in afara suporterilor vechi.
Oare, intr-o lume ideala (fara accidentari), sa produca Sloan si Jazz surpriza produsa de Suns anul trecut ?

caseta
24th October 2005, 01:33
de suns nu, dar de sonics poate.
aici se vede importanta unui PG bun. clar de tot. arroyo, cu tot talentul lui, e shoot first, second si third. pass abia fourth, sau daca ii pui pistolu la timpla.
sloan cred ca s-a obisnuit cu un PG reliable. de fapt ... daca stai sa te gindesti ... nu prea au fost echipe care au reusit fara un PG macar decent. singurele care imi vin in cap sunt cele ale lui phil jackson, care, fol /\ nu prea aveau nevoie de un PG clasic.

daca au chemistry, jazz au destul talent ca sa ajunga destul de departe. in mod sigur nu au nash + amare + marion ca talent. dar .... de playoff au.

Kobe24
24th October 2005, 13:09
acuma depinde ce se intelege prin PG decent. Knicks au ajuns in finala cu childs/ward PG....Spurs au castigat titlul cu Avery Johnson, Sixers in finala cu Snow.
Nu prea ii vad p Jazz realizand ceva....doar un play-off...
sunt destul de mult variabile....cea mai importanta SANATATEA....
2. deron williams...va reusi un rookie sa conduca echipa cum treb?
3. sloan

caseta
24th October 2005, 13:59
au reusit = au cistigat
avery era un PG decent, zic eu.
cel mai bun sezon - 13.1 ppg, 9.6 ast, 1.45 stl si doar 2.38 TO (4 ast/to e o rata buna - cam atit a avut si brevin knight anu trecut - cea mai buna rata dintre jucatorii cu cel putin 100 ast)
"the little general" nu marca mult, dar nu pt ca nu putea - 47.9% FG% pe cariera. daca scazi primii 2 ani cind a avut sub 40% si ultimii 2 cind a avut aprox 40% ... cred ca iesi undeva pe la 49% ceea ce e excelent.

Ady Micinic
24th October 2005, 15:01
Avery a fost genul de jucator care a facut ekipa mai buna fara sa puna big numbers. Este (a fost) genul da jucator inteligent care a trecut peste dezavantajul fizicului, plus ca a fost un aparator f. bun si un playmaker care vedea faza inainte de a incepe efectiv atacul. De aceea cred ca va fi si un antrenor pe cinste.

Jason Kidd
24th October 2005, 16:32
Cred ca Avery a probat deja ca este un antrenor bun, dar urmatorii ani va fi mult mai vizibil. Nu multi antrenori se retrag pentru ca secundul are mai multa autoritate asupra jucatorilor. Tot respectul gestul lui Don Nelson.

Ady Micinic
24th October 2005, 20:45
Intradevar, numai acolo este posibil sa se intample asta. Acuma legat de Avery, sper sa-l faca pe Nowitzki mai mult un team first, nu me first player.

Jason Kidd
6th November 2005, 19:51
Care credeti ca vor fi primii antrenori concediati ?
Sau demisionari ?

Ma uit la Sacramento, si dupa 2 meciuri pierdute, urmatoarele meciuri sint cu :
@Phoenix, Detroit, @Denver, Denver din nou, New York, Utah, Milwaukee, @Seattle, San Antonio, New Jersey. Au 3 meciuri in deplasare si restul acasa, dar cu echipe care (pe hirtie) au prima sansa impotriva lor(in afara de Kniks).
Oare sa fie Adelman primul care pleaca ?
Sa-i devanseze Orlando sau Atlanta ?

Jason Kidd
23rd December 2005, 20:15
Sansele antrenorilor NBa de a fi concediati:
Rick Adelman - 2 -1
Bob Weiss (Seattle) 3-1
Sam Mitchell (toronto) 20-1
Mike Woodsen (Atlanta) 30-1
Jerry Sloan (Utah) 45-1

Si Eddy Jordan si Larry Brown au sansele lor.
Larry Brown, acum 2 ani era campion si editia trecuta a jucat finala.
Oare sa fie posibil ?

thekobe
3rd January 2006, 23:20
bob weiss primul

Jason Kidd
4th January 2006, 00:52
Dar nu si ultimul.
Vor mai cadea capete inainte de AllStar.