PDA

View Full Version : Best Slam Dunk ... ever... so far!



rasheedkpenny
26th November 2002, 17:13
Care vi se pare cel mai frumos Slam-Dunk sau Cos de sus(vezi legea Pruteanu) pe care l-ati vazut?

My vote goes to Vince Carter for that super dunk over that 7 footer at the Olympic games in 2000.

rasheedkpenny
26th November 2002, 17:17
...apoi ar fi "the free-throw-line dunk" by Jordan

Gabriel
26th November 2002, 17:27
Nu se compara cu slamurile oferite de Julius Erwing ,alias Doctor J. Cele mai frumoase slamuri ,dupa parerea mea...sunt cele oferite de cel amintit mai sus. Acum nu stiu sa va zic din ce meciuri,sau de unde.
Julius Erwing a jucat prin anii 80..si a iesit campion NBA alaturi de Philadelphia 76'ers. Pe vremea aia ,la 76'ers mai evolua un alt mare jucator..si anume Moses Malone.

Niste slamuri foarte frumoase oferea si Pete Maravich,denumit Pistol Pete. Unul dintre cei mai spectaculosi albi din istorie,daca nu cel mai spectaculos.
A jucat la New Orleans Jazz. Din pacate a murit la o varsta destul de tanara.

Din epoca moderna..imi plac foarte mult Darius Milles,care a jucat la Clippers,dar acum e la Cavaliers.....bineinteles Vince Carter dar si Kobe.

Imi plac mult slamurile oferite pe recuperare...gen Garnett ,Marcus Camby sau Keon Clark.

rasheedkpenny
26th November 2002, 17:37
...era mai interesant daca dadeai un exemplu de slam-dunk care ti-a placut si il consideri ca fiind cel mai spectaculos, frumos, extraordinar,... - si predicatele logice pot continua- pe care l-ai vazut pana acum!

Totusi ma intreb daca ai vazut slam-dunk-ul lui Carter de la Olimpiada?

Acel slam-dunk mai este numit si "The Slam Dunk". Oare de ce?

Gabriel
26th November 2002, 17:41
Da. L-am vazut. Cel din meciul cu Franta cand a sarit peste un adversar.

Mai,eu ash da exemplu,dar nu imi aduc aminte din ce meci a fost. Vedeam si eu pe Acasa,cand mai dadeau,diverse retrospective. Dar nu mai stiu exact in ce meci a dat Julius Erwing slamul care mi-a placut mie.

Onlinesport vrea parerea voastra
6th December 2002, 13:53
Cred ca cele mai rele dunkuri le dadea Shawn Kemp, cand juca la Seattle. Nici Penny Hardaway nu era rau, pe cand juca la Orlando cu O'Neal. Barkley era maestrul la "in your face".

Cipangoo
6th December 2002, 14:28
Mie imi plac dunkurile de la jucatorii mici. E ceva unic sa vezi un micutz care sare sare si parca in momentul in care ar trebui sa cada mai sare un pic. Si daca mai da ca nesimtitul in plin atac pozitional adica dintre niste monstri la care le ajunge numai pana la umar.... Aici intra si Kobe dar mai ale his airness. power dunkurile gen shaq nu ma incanta prea mult. E cel mai simplu sa dai asa cand te ridici pe varfuri si dai de sus....

Gabriel
6th December 2002, 14:39
Kobe si MJ nu sunt jucatori mici ! Iverson e jucator mic. Marbury e jucator mic.
Dar am prins ideea ta. Si mie imi plac slamurile oferite de jucatori mici.
Si mi-l aduc aminte pe Spud Webb (nu mai stiu exact cum se scrie) care a castigat concursul de slam...avand o inaltime de 1.74 m

rasheedkpenny
9th December 2002, 10:37
In ultimii 4-5 ani generatiile de "rookies" intrate in NBA au o forma fizica deosebita... se pune accentul pe detenta f. mult. Totusi cel care mi se pare mie ca a "revolutionat" SLAM-DUNK-ul este "tata lor", nenea Vince Carter. Mie asa mi se pare... dar exista si alte pareri, nu? Tocmai am vazut "Tim Duncan posterization" by Air Canada....

Si ar mai fi multi altii: Tracy McGrady, Kenyon Martin, Kobe Bryant, Jason Richardson, Desmond Mason, Steve Francis, Rasheed Wallace, Antawn Jamison, Kevin Garnett, + multi altii mai putin cunoscuti...

Gabriel
9th December 2002, 16:27
Si bineinteles..Darius Milles care este preferatul meu ...si care din pacate este accidentat.
Acum joaca la Cleveland..dar facea furori ca debutant la Clippers ...alaturi de Lamar Odom...un alt accidentat.

rasheedkpenny
13th December 2002, 10:57
Iar s-a accidentat Vince... pacat!!! Cu siguranta am mai fi vazut niste dunk-uri incredibile! Am vazut un dunk de anul asta... "TIM DUNCAN posterization" Super-tare! Lasa ca o sa isi revina! :)

rasheedkpenny
9th January 2003, 12:06
Niste dunk-uri frumoase da si rookie-ul Amare Stoudemire de la Phoenix Suns... probabil va participa si la Slam-Dunk Contest la All-Star! Poate va castiga... totusi depinde ce "high-flyers" vor mai participa!

Raptor
28th April 2003, 02:41
Dunkeri foarte buni sunt Vinsanity si Jason Richardson. Iar cel mai marfa slam cred ca e tot cel al lui VC la Olimpiada pe 25 septembrie peste Frederic Weis (2,18 m). Iar cel mai mic dunker a fost Spud Webb, care la numai 1,69 m a dat un 360 JAM!!! (al carui film il puteti lua de aici: http://bball25_new.tripod.com/videos1.html ).

mafiarusa
28th February 2004, 22:16
360 thru legs made by one of the Slam Nation dunkers.

Lbj
28th February 2004, 22:59
a fost marfa si ala de la olimpiada dar a fost tare si cel de la all-staru din 2000, cand s-a agatat cu mana pana la cot de inel!

Denis
3rd April 2004, 22:28
M.J. from the free throw line

sectasec
4th April 2004, 00:36
Slam-ul lui Kobe de acu vreo 3-4 ani, din presezon, cand a sarit peste vreo 2 jucatori si s-a intins ca animala sa ajunga la cos(faza a fost precedata si de un crossover pe la linia de 3 puncte).I think it was awesome!!!!!! :great: :great:

fia
5th April 2004, 07:12
Votez pentru Vince care a dat Dunk peste un corean de 2m15 la jocurile olimpice din 2000, am filmuletzul acasa, cred ca l-am vazut de 100 de ori.

Azur89
5th April 2004, 09:19
Ultima data cind am verificat era francez, poate avea ochii alungiti de rau de inaltime... Pai asta (Weis) a fost pick-ul Knicks-ilor. First round! :headbang: Dupa dunk-ul ala nici n-a mai vrut sa vada Statele. Macar ca si turist! :D

Raptor
6th April 2004, 02:53
Frederic suna a corean totusi...

Azur89
6th April 2004, 07:06
E adevarat! Si Weis mi se pare putin spaniol! O fi corcitura! :drak:

Ce bine ca intru in vacanta.... /hello

http://www.angelfire.com/nd/dunkonyohead/daNASTY2.html

ca sa va descretiti fruntile...."Unii" si mintile. :drak:

rasheedkpenny
6th April 2004, 10:09
Pai e clar ca e corcitura Weis... mi se pare ca are si ceva "gene" de negru. Prea e agil!

Interesant story-ul care ni l-a indicat Azur! Ne-am descretit fruntile... poate citeste si Freddy Weis si-si descreteste mintea si poate jocul! :p

Heath Scumm
6th April 2004, 15:07
shawn kemp.....slam-dunker-ul clasic preferat

cel mai bun salm dunk ever.....dee brown(cu mana la ochi)-la invins pe shawn kemp in finala

ncezar2000
7th April 2004, 09:42
Fara indoiala la capitolul asta VInce Carter nu are adversar, slamurile de la concursul de dunk din 2000 ( sau 2001 nu mai stiu exact ) au fost extrem de reusite ...dar eu apreciez mult mai mult cele din actiune, iar ala de la olimpiada cand a dat peste Frederic Weis a fost fenomenal ....chiar daca Carter s-a ajutat mult si de capu omului, daca va uitati bine o sa vedeti cum s-a sprijinit efectiv ( poate doar ca sa nu-l loveasca ..ca detenta are garla .:)) )

MadSkillz
13th April 2004, 20:08
A vazut cineva rider off the glass de la ultimul Slam Dunk Contest?Sau oricare din dunk`urile lui Charles Millan ?A mai fost unul asemanator cu al lui Vince peste Weis, doar ca tipu` peste care s-a dat era in alergare...ceea ce l-a facut mult mai spectaculos.Dar nu mai stiu al cui a fost.Oricum , uitati-va si voi la Main Event, la 50. Kobe , Vince , T-Mac, J-Rich, RJ sunt si ei undeva deasupra.Inelului.

Raptor
13th April 2004, 22:25
Mai bine te uiti tu nenea la HENRY BEKKERING si mai vorbim ... pe urma.

MadSkillz
13th April 2004, 23:41
In ce sens ar fi mai bine?

Raptor
14th April 2004, 00:55
In sensu ca Bekkering, desi e alb, e o ADEVARATA MANIE ZBURATOARE. Interesant e ca nu l-am vazut sarind de pe 1 picior ...

MadSkillz
14th April 2004, 00:59
Dunk`urile lui HB pe care le-am vazut au fost uratzele, inclusiv elbow dunk`ul si cel de la "foul line" de pe 2 picioare.Da, baiatul sare foarte bine, dar astept sa vad dunk`uri adevarate, peste oameni.In jur de 2 metri si eventual in miscare.

Raptor
14th April 2004, 01:07
Mie mi-a placut mai mult cand s-a uitat in punga aia sa vada ce a primit ca premiu... :D

MadSkillz
14th April 2004, 01:19
Un dunk remarcabil, nu neaparat estetic, a fost cel reusit de Michael "Wildthing" Wilson in Target Center, Minnesota.Inelul era la o inaltime de 11'11'' .

Raptor
14th April 2004, 15:00
Da, il stiu. Interesant ca ala sare de pe doua cu picioarele paralele, nu unul in fatza si unul in spate (cel putin asa am vazut intr-un slam pe care l-a dat).

Nexus
15th April 2004, 04:56
Niste dunk-uri frumoase da si rookie-ul Amare Stoudemire de la Phoenix Suns... probabil va participa si la Slam-Dunk Contest la All-Star! Poate va castiga... totusi depinde ce "high-flyers" vor mai participa!

Il stiu e un classic

Nexus
15th April 2004, 04:58
Mai bine te uiti tu nenea la HENRY BEKKERING si mai vorbim ... pe urma.

Unde joaca asta ?

Heath Scumm
15th April 2004, 15:01
nu shtiu despre nenea HB...nam auzit de el...o fi unu din aia din ghettourile austriece acre se chinuie o viatza sa sara cat mai sus.........o marturie ca albii pot zbura-nu shtiu daca il shtie cineva,a jucat shi la phoenix suns acum multzi ani-1998 parca a fost ultimul an--------------MARKO MILIC.......a zburat peste o mashina shi a dato de sus!!!!...un concurs de dunk in europa!!!

MadSkillz
17th April 2004, 01:18
HB e un pustan, toti forteaza comparatia dintre el si VC.Dar are doar 17-18 ani.

sectasec
17th April 2004, 02:55
Ba da de Ronny Fields ce ziceti?Eu am vazut cate ceva cu el si mi s-a parut destul de impresionant.

MadSkillz
17th April 2004, 03:01
E tare. Si Jameel Pugh si James White.

Raptor
17th April 2004, 03:05
Pe Ronnie O'Sullivan nu l-am vazut decat la SNOOKER :( . Anyway, Ronnie Fields nu stiu cum arata si nici nu am vazut slamuri d-ale lui. A, sa nu uitam de Kadour Ziani.

YODA
17th April 2004, 23:29
ma slamurile ca slamurile ... io creca vince rullz da shtie careva cum dau shi io slam la nba 2004? ca nu mai pot de nervi ma jok de 2 sapt shi am dat decat un slam cu rasheed williams shi ala din intamplare ... :o: hlp pls

sorinux
17th April 2004, 23:59
Best slam ever-Vince Carter in allstargame-
A sarit peste Jason Kidd(in poz. verticala) si a dat slam-best slam ever.

sorinux
18th April 2004, 00:01
Alt slam frumos ar fi al noului star de la Indiana-Fred Jones de la competitia de slam dunk.

rasheedkpenny
19th April 2004, 11:16
Best slam ever-Vince Carter in allstargame-
A sarit peste Jason Kidd(in poz. verticala) si a dat slam-best slam ever.

La care All-Star-Game te referi, ca eu nu imi aduc aminte de asa ceva! :D

MadSkillz
19th April 2004, 13:49
Me neither

Heath Scumm
19th April 2004, 14:16
nici eu nu imi amintesc slam-dunk-ul asta!.....in care all star game a dat el asha ceva?...........juca kidd la vest?....nu shtiu!!!

ncezar2000
1st May 2004, 20:46
Mai bine te uiti tu nenea la HENRY BEKKERING si mai vorbim ... pe urma.

Raptor ..H.B. sare foarte bine nu zic nu ..dar parca inelul ala mi se pare cam jos ..si poate un pic mai aproape de linia de libere ( poate am avut io vre-o iluzie optica in momentul cand am vizionat secventele respective, dar asta e parerea mea). Cert este ca sare foarte bine mai ales ca este si " whitee"
Totusi comparatia cu " Air Canada " nu-si are rostul .. inca nu are eleganta si forta lui Carter. Mai are timp, doar are 17- 18 ani ..asa ca abia acum incepe omu sa-si cizeleze miscarile chiar si detenta .

Raptor
2nd May 2004, 01:00
Ai avut iluzie optica

MadSkillz
2nd May 2004, 23:19
Intrebarea asta si-au pus-o multi .. dar terenurile din liceele americane au dimensiuni regulamentare din cate stiu.

BogdanP
13th May 2004, 22:10
Dupa parerea mea, cel mai bun slam dunk ever ever a fost cel; dat de mine azi la sport pe ca a fost primul cu mingea de baschet la 3.05m reusit de mine.
/hello

Raptor
14th May 2004, 01:17
Ce inaltime/detenta ai?

A, si sa nu uit... aluneci cumva cu adidasii aia pe care-i ai in sala?

BogdanP
14th May 2004, 23:18
am 1,85 70kg (am cam slabit) si 17 ani
detenta cred ca de pe 2 picioare de pe loc am cam 70 (de la 2.35m unde am pana intins la maxim, pana la minim 3.05m cat are inelul)
cand imi iau avand am aproape toata pamla peste inel,dar nu prea pot sa tin mingea in mana.
PS: am o problema, ma doare piciorul stang (cel de pe care sar) jos, langa glezna, daca ma fortez, e din cauza cresterii ?!

Raptor
15th May 2004, 01:43
LOL nu e ma de la crestere e de la altceva ai calcat stramb sau dreq stie. Eu am 1.83 69 kg 19 ani si de pe doua am vreo 50-60 cm iar de pe unu aveam 90 (aveam acuma cred ca vreo 75 cam asa dar oricum depinde de adidasi, daca alunec, de minge etc). Cel mai sus am atins pe la vreo 3.28 de la 2.38 unde ating eu "flat-feet".

MadSkillz
16th May 2004, 00:43
Poate aici am mai mult noroc.A fost cineva la concursurile de dunk din ASE si Floreasca de duminica (9 mai) ?

Heath Scumm
19th May 2004, 11:29
am mai scris undeva chestia asta!!!


shtiatzi ca acum multzi ani,cand inca juca la indiana, davis a cashtigat un concurs de dunk organizat in summerleague la un cos de 3.15
???


chestia asta trebuia consemnata!!!

Raptor
12th November 2004, 01:42
Tocmai am dat de o faza... Charles Millan seven-twenty dunk (720). Caut filmu... Cica l-a batut pe James White la faza asta hahahaha. 47 inch vertical pentru Charles Millan, la 16 ani.

thekobe
12th November 2004, 10:20
cauta sa ne dai si noua

3stripes
13th January 2005, 18:56
Cel mai mult imi plac dunk-urile lui VC si ale lui T-MAC. A reusit si Tracy un dunk peste un adversar(dar nu chiar asa spectaculos ca cel reusit de Carter) + un super dunk (si-a pasat cu panoul) in All Star din 2002 si multe altele... Din pacate nu pot sa le uploadez pt ca sunt in format avi.

Raptor
13th January 2005, 21:23
Bine... Tracy McCrazy a mai reusit si in All Star 2004 acelasi slam cu panoul, da' mai marfa.

Mihai
16th January 2005, 11:46
Eu am vazut amblele all-star si nu imi mai amintesc de dunk-ul lui T-Mac din 2004! Raptor poti sa-mi spui in ce sfert a fost macar cel din 2004?

Raptor
16th January 2005, 14:19
In sfertul trei, cu 2 minute ramase (in juru a 2 minute). Asta daca nu cumva s-a intamplat in alt sfert.

Mihai
16th January 2005, 14:35
La sf sfertului 3 adica acolo unde mi-ai zis tu, da Kidd o pasa cu panoul nr. 6 nu stiu cum il cheama acum da sigur nu e T-mac! Poate ai gresit tu sfertul, dar eu nu imi aduc aminte de asa ceva ca d-aia te-am si intrebat! Nu am timp sa le revad acum dar promit ca pana maine il vad pe tot ca sa nu te contrazic asa aiurea! Si ce am vazut aici adik dunk-ul nici nu se compara cu ce a dat T-mac in 2002:D

Raptor
16th January 2005, 14:54
Iti garantez eu ca a dat cu panou. O sa ma uit sa-ti zic in putin timp... stai ca ma duc sa-mi zica astia la multi ani de ziua mea lol

Raptor
16th January 2005, 15:08
E in sfertul 2, cand mai sunt 2 minute si 40 de secunde de joc (din sfertul 2).

Mihai
16th January 2005, 17:14
Mersi gata l-am gasit! Tot mai mult mi-a placut cel din 2002, si-a dat pasa de mai departe, dar ai si tu dreptate ca asta e cu 2 maini si e mai suparat asa!:ok:
Mie oricum imi place cel din 2002 mai mult!

Raptor
16th January 2005, 17:15
In 2002 a ratat un slam Jordan parca. A scapat singur si l-a ratat, si radea Mutombo pe margine LOL

Mihai
16th January 2005, 17:50
Da asta e filmuletul pe care il am si eu... intai rateaza Jordan un dunk singur-singurel si dupa aia da T-mac dunk asta!

Si tot de Jordan in all starul din 2003 a ratat in primul sfert de m-am saturat... cred ca a dat primul cos dupa vreo 6-7 min din primul sfert

nr15
17th January 2005, 10:16
Care vi se pare cel mai frumos Slam-Dunk sau Cos de sus(vezi legea Pruteanu) pe care l-ati vazut?

My vote goes to Vince Carter for that super dunk over that 7 footer at the Olympic games in 2000.




am vazut sute , poate mii de slam-dunk-uri ...dar nimic nu se compara cu cel de la olimpiana ...e dea dreptul inuman...multi nu vizeaza sa faca asa ceva in timpul antrenamentuluyi ..singur cu cosul ..si vince a reusit asta in timpul meciului ...si din cate imi aduc aminte abia intrase pe teren ..
asa ca de departe ...CEL MAI BUN SLAM EVERRRR

Mihai
17th January 2005, 10:41
Vince a mai sarit peste Kidd parca in alt meci si tot la fel de spectaculos! Si am mai vazut si pe altii sa sara! Dunk-ul ala e cel mai mediatizat dar mai sunt si altele marfa:ok:

Nightfly
17th January 2005, 11:31
Da cum ar fi cel al lui Miles peste Nash cand a sarit cu genunchii peste umaru lui;)

thekobe
17th January 2005, 11:36
http://www.nba.com/inside_stuff/five_dunks_041229.html

Raptor
17th January 2005, 14:15
Faza e ca nimeni nu a observat de la ce distanta a sarit Vince la Olimpiada. Nu numai ca a sarit destul de sus (vreo 1.10), dar s-a dus de la distanta mare...

thekobe
17th January 2005, 14:55
http://img10.exs.cx/img10/3672/bloopersvincecartersolympicdun.jpg

MadSkillz
17th January 2005, 15:58
That was GODLIKE !

dizzy
17th January 2005, 17:05
Mi-e miau placut cele reusite de carter la slam dunk contest din 2000, mi s-au patur fantastice nu cred ca a mai reusit cineva asa ceva

Raptor
17th January 2005, 17:29
Inseamna ca nu ai vazut destule slamuri, gen Slam Nation.

Roz aka m!tz@
20th January 2005, 16:16
bah da ce ziceti de filmuletzu ala "SlamNation". raptore sunt sotto ca il ai. adica dreq ce nu ai tu in materie de baschet(numai din ce ai postat pe streetball.ro m-am crucit).
evident sa revin. bah sunt acolo(in clipu asta de va spun) niste dunkuri de mi-au picat plombele. sar aia super mult si sunt unele dunkuri pe care daca le vezi ramai fara cuvinte. parca se rup oamenii aia nu alta. dupa ce cate ca zbor, fac slamu sa para imposibil si prin miscarea bratelor si a picioarelor. apropo de miscrea membrelor in aer ce zici de renumitul "rock it twice" slam al lui jordan. minunat! bah ca sa faci asa ceva chiar tre' sa zbori la propriu. bah si e unu la mine in scoala de sare super mult(adica dreq are 1,75 si are 19 ani) si nu numai ca sare mult da nu stiu fratzilor cum iti da senzatie ca sta putin in aer. asta cred ca e iluzie optica pt ca stie super bine sa-si miste membrele in aer. da slam fara probleme la cos de 3,05 :happy. super tare.

nr15
20th January 2005, 16:35
sbud webb ...a dat mult mai multe slamuri spectaculoase ..am si eu acasa vreao 7,8 slamuri cu el ..si le dadea aruncand-usi maingea in panou de pareca r fi dat slam la inel de 2.60
doar la aterizarea se putea vedea clar de la ce inaltimea cadea
stau si ma intreb daca la capitolul detenta l-a luat cineva ?

nr15
20th January 2005, 16:40
vreau sa vad si eu aceste slamuri de care vorbiti ( slam nation )
de la cine le pot face rost ?

Roz aka m!tz@
20th January 2005, 19:45
cauta pe salmnation.net si sigur vei gasi ceva clipuri interesante. nu stiu daca vei gasi ceea ce am eu dar oricum ceva de genul asta. m-am uitat astazi a nu stiu cata oara la inregistrarea pe care o detin pe calculator a NBA Rising Stars Slamdunk Competition din sezonul 2000-2001 si imi place mult de Jason Richardson. sare super bine si mai ales ca sare de pe doua picioare. a meritat sa castige mai ales pt ultimul dunk "raider with the left hand and with a reverse". super adevarat. mai vroiam sa spun ca am jucat nba live 2005 si acolo poti da slamuri super tari printre care si acest raider dar pe care il poti executa bagnd mingea printre picioare de doua ori. ma intreb daca in realitate chiar este posibil asa ceva.

MadSkillz
20th January 2005, 20:51
Da, este, daca sari de pe un bloc.

Raptor
20th January 2005, 20:57
Ar merge si o vila... :D

Anyway, s-ar putea sa se intample, parca si vezi peste cativa ani dunkuri de genu ala la ordinea zilei... Cu tot antrenamentu care se face acuma toti devin din ce in ce mai explozivi... daca ar fi unu de 2m 20 cu detenta de 1.10 de pe doua? Nu ar putea ? :D

Roz aka m!tz@
20th January 2005, 21:05
mah nu stiu ce sa zic. pare imposibil dreq fizic.

MadSkillz
21st January 2005, 07:48
Cred ca stiu cine poate sa ne lamureasca.E unu` care isi zice "rup_inelu" :)

nr15
24th January 2005, 18:52
am vazut si eu filmele "slam nation" ...tipul ala ziani kadour ... e dement in aer !!!:P

Monkey
30th March 2005, 14:11
Mafia rusa se pare ca stie ceva.........dvd-ul cu slam nation pe care l-am cumparat in franta e graitor.....cautati pe net niste nume de jumperi gravi din trupa. Oricum, autorul acelui 360 rider se numeste Abdoul Bamba si are vreo 35 de ani...fabulos...apoi.....Kadour Ziani (autor de cubaneza/moara dubla de pe un picior, dunk de la libere, 360 peste oameni, 1.76 inaltimne omul), Salomon Sami, Gilles Trilly si un rus naturalizat care da raidare peste oameni........

Raptor
30th March 2005, 14:29
Pe James White cu rideru de la libere l-ai vazut? I l-am dat si lu Dan mai demult...

C-O-S + min
31st March 2005, 01:16
Eu stiu ca cea mai mare detenta din istorie a avut-o Jordan!
Urmat de Spud Web!

Monkey
12th April 2005, 11:45
my opinion - Vince Carter's 360+windmill in 2000 slam dunk contest /hello /hello /hello /hello /hello

danrogojan
12th April 2005, 11:57
de aceeasi parere.
estetica dunkului la limita ei superioara.

am incercat de multe ori dunkul ala la inelele din plumbuita. si de fiecare data, varu-meu imi zicea ca dau incredibil de urat. desi mie mi se parea ca fac miscarea completa.

dunkul lui carter are tot ce vrei. super desprindere, traiectorie complexa a mingii, furie, gratie, inovatie.

si nici o replica nu se apropie de original (cel mai apropiat mi se pare helicopter).

Raptor
12th April 2005, 18:17
E adevarat, Helicopter le da bine, chiar si asta al lui Carter. Si totusi, parca nu mi-a placut slamul ala, nu stiu de ce. A parut prea usor :D . Cel mai mult mi-a placut 360 cu rider al aluia de la slamnation.

Nightfly
12th April 2005, 21:04
Nush de ce dar un slam care mi-a placut foarte mult(NU CEL mai mult) a fost al lui James White de la libere cand dadea din picioare ziceai ca merge pe aer:).Alt dunk care mi-a placut foarte mult in afara de astea cunoscute de toata lumea ar fi al lui Kenny "The Jet" cand si-a dat la self alley oop cu panoul cu spatele a prins mingea in aer si a dat un reverse. Ar mai fi "off the glass between the legs" al lui J-RICH de anu trecut si "cradleu" sau "cubaneza cum vad ca i se zice mai nou a lui Jordan. Iar un alt slam care mi-a placut foarte mult si mi s-a parut "gravity defing" a fost "360 double pumpul" lui T-Mac din 2000 cand nu imi imaginam ca dupa ce a dus mingea jos mai putea sa se si intoarca. Astept acum sa dea cineva 720 sau de doua ori printre picioare:).

AmeriKnu'
12th April 2005, 22:00
CAND?? s organizeaza si la noi un slam dunk contest, in care sa participe jucatori din campionat?? se organizeaza deja?/ ash vrea detalii
pls. Multzumesc anticipat.

K-Dogg
12th April 2005, 22:01
NBA Live 2005 face victime! :D Aducetzi un patinator shi poate vedem shi 720! :D Cat despre de 2 ori printre picioare... say lol! :D Eu il ashtept pe J-Rich la concursul de slam de la anu' sa dea 360 printre picioare, poate acum ii iese! Oricum, el e cel mai talentat dunker din liga..

Nightfly
13th April 2005, 10:18
Apropo de 720 "se zice" ca ar fi dat nush cine acest slam, desi nu prea exista dovada(scrie pe undeva intr-un thread chiar aici pe onlinesport,la Faze Spectaculoase cred), fiindca 540 deja am vazut facut. Iar de doua ori printre picioare chiar e aproape fizic imposibil. Si nu NBA Live nu face victime fiindca doar ma amuzam si spuneam in gluma ca astept sa dea cineva si nu chiar cred ca va da cineva. Iar despre J-Rich, el e cel mai talentat de pe 2 dar overall sunt Vince(The Dunk King cum i se zicea pe nba.com) si JSMOOVE care are un hangtime imens, si e printre putini capabili sa dea calumea si de pe 2 si de pe 1.

danrogojan
13th April 2005, 10:56
720 nu s-a dat inca.

erau povesti mai demult despre asa numitul charles millan. pe fostul site
www.ronniefields23.com, 2 americani jenanti au inventat ei o poveste cu charles millan, care e noul mega dunker, care l-a batut pe james white, care da 720 de grade etc. au fost doar povesti.

540 de grade se pare ca a dat J rich cand juca la michigan state. am citit asta in mai multe locuri. odata pe slamonline.

carter cred ca e singurul cu potential pt 720 de grade. si poate cornel gheorghe.

Mihai
13th April 2005, 11:24
:o::o::o: cornel gheorghe :o::o::o:

El cine e?

danrogojan
13th April 2005, 12:50
un patinator roman.

K-Dogg
13th April 2005, 23:23
Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha!!!!!!

rageahollic
14th April 2005, 13:00
Un dunk care are votul meu oricand este cel al lui Allen Iverson in meciul cu Raptors cand baga slam pe recuperare ! Super dank-ul avand in vedere inaltimea lui Iverson cat si faptul ca e dat in timpul meciului nu la un concurs de slam-uri !

Raptor
14th April 2005, 13:24
Da, cred ca stiu (daca o fi ala de care zici) cand sare si da cu o mana (follow dunk) si pe urma ramane agatzat de inel si "in capu pivotului" :ciocan:

Anyway, in caz ca nu stiati, in 1997 (cand a castigat Kobe la 18 ani), trebuia si Allen Iverson sa participe si nu a participat (fiind accidentat). In locul lui a participat Darvin Ham.

danrogojan
14th April 2005, 14:59
in capu pivotului
sa-i spunem acestui cap capul lui Marcus Camby.

Raptor
14th April 2005, 15:10
Exact.

rageahollic
14th April 2005, 17:56
Ca sa nu mai vorbim de dankurile lui Carter peste diversi aparatori...

K-Dogg
16th April 2005, 00:07
J-Rich da 360 printre picioare shi elbow in the rim :D
E in stare! :D
danrogojan, mai shtii unde ai citit despre el k a dat 540?

Kobe24
18th April 2005, 18:39
am si eu o intrebare...dupa c J-Rich a ratat 360 printre picioare la Slam dunk contest 2004 comentatorii au zis"only 2 people in the world can do that"...care-s aia 2?

danrogojan
18th April 2005, 19:08
J-Rich da 360 printre picioare shi elbow in the rim :D
E in stare! :D
danrogojan, mai shtii unde ai citit despre el k a dat 540?

http://www.slamonline.com/magazine/features/Jrich64/

danrogojan
18th April 2005, 19:13
am si eu o intrebare...dupa c J-Rich a ratat 360 printre picioare la Slam dunk contest 2004 comentatorii au zis"only 2 people in the world can do that"...care-s aia 2?

probabil kenny smith sau barkely au zis-o. iti dai seama ca nu au aia de unde sa stie cati oameni din lumea asta poa sa dea nu stiu ce dunk.

din ce am vazut eu:abdoul bamba si tim lowe
pt carter si richardson este o problema de sincronizare. (cred ca prostindu-se pe la antrenamente mai dau din cand in cand)

la fel cred ca pt cel putin 100 de basketbalisti de pe planeta asta, care insa nu isi pun problema, ar fi foarte usor. De exemplu wayne clark cred ca ar da cu ochii inchisi.

virtual
29th April 2005, 14:03
Preferatul meu e dintr-un calup "Best Kobe dunks 2003" si e pe locul 4 in acest top.
Kobe primeste o pasa de sub panoul lui si e 1-1 cu Marbury. O trece pe la spate in viteza si se intoarce apoi cu spatele la panou si da un reverse cu 2 maini de se uita cu gura cascata Marbury.
Pe locul 2, tot Kobe in 2003 in ALL STAR. Interceptie de la Jason Kidd si apoi sare de pe 2 picioare si da 360 de undeva departe rau de inel...

rasheedkpenny
9th March 2006, 11:47
Concurs Mondial de Slam Dunk!

In luna istoriei afro-americanilor,cum a fost numita luna februarie in Statele Unite, Wayne Clark, baschetbalist ce a evoluat si in Romania la formatiile West Petrom Arad si Rapid, a reusit sa doboare recordul mondial la cel mai inalt slam dunk reusind sa inscrie prin acest procedeu la un inel aflat la 3,70m batand vechiul record ce masura 3,65m si era detinut tot de un fost component al formatiei Harlem Globetrotters.
In vara aceasta,baschetballistul de culoare a reusit sa castige concursul de slam dunk organizat de And1 in Atlanta precum si un concurs similar la un streetball ce a avut loc in Ploiesti.
Clark a declarat ca va reveni in Romania pentru a face o demonstratie a capacitatii sale iesite din comun si fanilor de aici.

cf. frbaschet.ro

So, ce ziceti de asta? :D

MadSkillz
9th March 2006, 12:00
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=8267&page=30
;)

Danila
9th March 2006, 20:43
frate...zi si autorul!!!

MadSkillz
9th March 2006, 20:51
Propz to Dănilă.

Sorin Blaj
20th March 2009, 14:18
Cred ca asta se potriveste aici: http://sport.hotnews.ro/stiri-teamball-5504787-video-cel-mai-bun-slam-dunk-din-istorie-asta-executie.htm :)

TheDude
19th August 2009, 17:38
Cel mai tare dunk care l-am vazut si mi-a placut este de Taurian Fontenette sau i se mai zice Mr. 720 si Air Up There , un 720.
http://www.youtube.com/watch?v=B2Cg7w_8kkU
Este de streetball sper ca e permis daca nu scuzati-ma ca's nou pe forum.:(

misterjinx
20th August 2009, 18:20
Cel mai tare dunk care l-am vazut si mi-a placut este de Taurian Fontenette sau i se mai zice Mr. 720 si Air Up There , un 720.
http://www.youtube.com/watch?v=B2Cg7w_8kkU
Este de streetball sper ca e permis daca nu scuzati-ma ca's nou pe forum.:(
poate-l dă și în polivalentă pe 14 septembrie :P

tolikkk
23rd December 2017, 04:59
buy online cheapest Ovral in USA pay cod online ; low prices for generic Ovral in USA cash on delivery overnight

>>> Want to buy Ovral with Discount? CLICK HERE! <<< (http://totalworldstore.com/shop/go.php?sid=1&search=Ovral)

GO to PHARMACY >>> https://tr.im/bestmedsprices


Where To Order in GB / UK Ovral no prescription next day delivery - http://hotel-montpellier-gare.fr/index.php/forum/welcome-mat/65487-quiqly-delivery-voveran-safe-order-voveran-voveran-next-day-no-prescription#65491
USA Fast Shipping Ovral overnight without prescription # http://school24mir.ru/index.php/forum/razdel-predlozhenij/5377-generic-dilantin-buy-cheap-online-overnight-no-prescription
Buy in USA Discount Ovral without a prescription shipped overnight ??? http://rasaqatbasmah.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=421475
Buy in Canada At Low Price Ovral cash on delivery ??? http://www.dfwr.de/index.php/forum/welcome-mat/7474-wholesale-cheapest-plavix-buying-generic-plavix-plavix-no-script-required
Purchase Cheap Online in Australia Ovral without script - http://forum.shoutout.ie/viewtopic.php?f=3&t=765361
Purchase At Low Cost in Canada Ovral without script pharmacy )) http://www.test.fairy-tales.org/viewtopic.php?f=6&t=187981
Quality Generic Ovral cash on delivery overnight << http://forum.pckrieg.de/viewtopic.php?f=5&t=5007&p=208683#p208683
Buying in Canada At Lowest Price Ovral delivery no prescription ! http://www.loarregle.com/index.php/forum/user/2684-tolikkk
Fast Delivery Ovral shipped by cash on delivery # http://www.zamsureco1.com/index.php/forum/2-welcome/69034-generic-differin-what-is-the-generic-of-no-prescription-no-fees#76424
Wholesale Cheapest Ovral no prescription @ http://historik.org/index.php?topic=451794.new#new
How Can I Buy in Canada Ovral fast shipping no prescription = http://www.uscollegelife.net/strategy/3406?page=12545#comment-142938
Buying in Australia Ovral pharmacy without a prescription ! http://mta.advanced-gaming.org/lspd/index.php/topic,871077.new.html#new
Where To Get in USA Ovral shipped overnight without a prescription ??? http://mytechsupport.com.au/index.php/forum/user/36778-mellmed
Order Cheapest Ovral overnight delivery no rx - http://www.upernity.com/viewtopic.php?f=19&t=769119
Purchase in USA At Low Price Ovral pay cod no prescription >> http://life4games.pl/showthread.php?tid=14027&pid=78975#pid78975
Discount Prices in Canada for Ovral with no rx ??? https://tinymode.phy.sx/forums/showthread.php?tid=237901
Buy in USA Cheap Online Ovral without prescription overnight - http://www.ied-forum.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=147359
Lowest Prices Ovral no script needed c.o.d. overnight @ http://paneinattesa.altervista.org/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=637514
Order in USA Online Cheap Ovral overnight no prescription required ??? http://rebobine.com/forum/bem-vindo-mat/4201-generic-nexium-cheap-next-day-delivery-no-rx#4202
Buy in United States cheapest Ovral no prescriptions needed \ https://animeotk.co.uk/smf/index.php?topic=1745231.new#new
Order in UK cheapest Ovral no dr approval cash on delivery # http://xn--d1a0ab.com/music/d-man-55/d-man-55-podobru-pozdorovu-2014?page=152#comment-7941
Buy in Australia Ovral delivery no prescription // http://bbs.airbot.cc/viewtopic.php?f=6&t=714370
Buy Cheapest Ovral in no prescription // http://www.all-karelia.ru/articles/article_34862.html?discussion=1&add=1513224891
Pharmacies That Sell Ovral c.o.d. no prescription * http://hoidoanhnghieptanphu.vn/forum/viewtopic.php?f=16&t=1008329
Best Prices in GB / UK for Ovral shipped by cash on delivery = http://www.calling-plans.com/phoneboothdotcom.php
Discount Price Ovral c.o.d. no rx * http://hambre.sociedadnocturna.net/viewtopic.php?f=47&t=535593
How To Buy in USA Ovral without a prescription / http://www.all-karelia.ru/articles/article_34862.html?discussion=1&add=1513222868
Cheapest Prices in GB / UK for Ovral delivered overnight no rx = http://tnavr.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=175652
Where Can I Order Ovral no prescription fast delivery \\ http://forum.mainsource.ru/topic129622.html
How Can I Buy in USA Ovral no prior prescription - http://hambre.sociedadnocturna.net/viewtopic.php?f=47&t=535687
Licensed Pharmacy Ovral cheap c.o.d. no rx @ http://diariodeforexonline.com.br/forum/viewtopic.php?f=14&t=836111
Where Can I Purchase in Canada Ovral saturday delivery / http://www.loarregle.com/index.php/forum/user/2684-tolikkk
USA Licensed Pharmacy Ovral pharmacy no prescription @ http://ig-life.de/viewtopic.php?f=11&t=581917
Ordering in Canada Online Ovral no script next day delivery )) http://tenispoveda.esy.es/foro/viewtopic.php?f=4&t=82988
Ordering in Canada Online Ovral no prior prescription ??? https://www.omaomk.com/index.php/topic,468219.new.html#new
I Want to order in GB / UK Ovral - how to use,side effects,information # http://www.abtbaanrae.go.th/home/index.php/forum/bord-2/2205-generic-zenegra-best-place-to-buy-cheap-c-o-d-no-rx#2207
Ordering in Canada Online Elocon without script pharmacy @ http://www.imaginariummc.co.uk/forums/viewtopic.php?f=17&t=410115
How To Purchase in Australia Ovral no prescription next day delivery \ http://www.faipsrl.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=397691
Fast Shipping Ovral without rx,next day delivery @ http://www.motamilsangam.org/index.php/forum/user/3566-tolikkk
Order in USA At Low Price Ovral without a rx overnight * http://forumbalkany.pl/viewtopic.php?f=16&t=20050
Buy in GB / UK Discount Ovral fast shipping no prescription )) http://trasplantedepeloforo.es/index.php/topic,818728.new.html#new
Purchase Ovral online consulation with no prescription // http://conyeucuame.com/showthread.php?65197-derhtmreee&p=977746&posted=1#post977746
Purchase Cheap Online in GB / UK Ovral same day delivery no prescription \ http://www.masshang.com/Thread-Generic-Glycomet-where-can-i-buy-c-o-d-without-rx
Order in GB / UK At Low Price Ovral in no prescription ??? http://www.norrvikenstradgardssallskap.se/index.php/kunena/welcome-mat/246297-generic-brahmi-low-price-overnight-without-a-prescription#246371
Best Place in USA To Buy Ovral no prior script overnight ! http://life4games.pl/showthread.php?tid=14027&pid=78975#pid78975
Fast Shipping Ovral no script needed // http://www.airsoftlife.net/forum/44-1078-10#25810
Where To Get Ovral no prescription next day delivery >> http://skinandtonicltd.com/index.php/forum/user/3264-tolikkk
Canada Online Pharmacy Ovral no script required >> http://www.lavoisin.de/viewtopic.php?f=12&t=274095
Order Cheap Online Ovral next day no prescription needed - http://guenatroy-ogc.net/index.php?topic=471431.new#new
Canadian Licensed Pharmacy Ovral overseas with no prescriptions * http://twood-team.de/index.php/forum/welcome-mat/61336-generic-prilosec-generic-drugs-no-script-needed#59494
How Much in GB / UK Eulexin no dr approval cash on delivery ??? http://64bitgamer.com/showthread.php?tid=556187