PDA

View Full Version : Pitzurca vs Iordanescu



uti2102
11th February 2004, 23:51
Credetzi ca Pitzi face bine ca nu-i lasa pe jucatori la lotul natzional decat dupa epuizarea meciurilor de pregatire ale Stelei, adica la distantza de cel mult 48 de ore de la primul meci de pregatire al natzionalei?

Parerea mea : actzioneaza in interesul clubului Steaua. La lotul natzional jucatorii convocatzi ar pierde cateva zile de pregatire, facand cine shtie ce exercitzii fizice sau scheme tactice inutile, pe cand la club joaca in partide amicale, obishnuindu-se cu stilul de joc shi noii coechipieri.

Mariusmadmax
12th February 2004, 05:56
Credetzi ca Pitzi face bine ca nu-i lasa pe jucatori la lotul natzional decat dupa epuizarea meciurilor de pregatire ale Stelei, adica la distantza de cel mult 48 de ore de la primul meci de pregatire al natzionalei?

Parerea mea : actzioneaza in interesul clubului Steaua. La lotul natzional jucatorii convocatzi ar pierde cateva zile de pregatire, facand cine shtie ce exercitzii fizice sau scheme tactice inutile, pe cand la club joaca in partide amicale, obishnuindu-se cu stilul de joc shi noii coechipieri.

Aceeasi parere !
Boul de Iordanescu si cu vita de Sandu , parca vrea sa urce toata Romania in capul Stelei .
Groparii fotbalului Romanesc !

Culmea este ca argumentele stelistilor fata de aceasta convocare sunt beton , inclusiv "citirea lui iordanescu".

ricky
12th February 2004, 07:25
Si eu sint de parerea voastra insa...asa se cam procedeaza peste tot ! Adica, cei din tara sint...mai rapizi !
Ce nu inteleg eu !
Nu va suparati ! Am impresia ca iar se asteapta "strainii, EU, NATO" care sa ne rezolve problemele interne !
Chiar nu se gaseste nimeni care sa puna "piciorul in prag" ? :mad:

SANDU dovedeste ca este un..."papa lapte" !
Chiar absurda cum e uneori, legea trebuie respectata !
Ce-ar fi ca FRF sa instituie legi care sa inceapa cu textul " va rugam..."
Apoi, amenintarile si pedepsele date te FRF s-au dovedit, de-a lungul timpului, apa de ploaie sau...hrana pentru prosti !
Nu cred ca mai e UNUL in RO care sa creada ca MITICA si SANDU mai pot face ceva bun pentru fotbalul romanesc (cred ca intelegeti ca nu acuz sau jignesc pe cineva de alta parere dar...) !

vasile314tzurka
12th February 2004, 16:02
sandu face un joc. inca nu-mi dau seama al cui. jiji vrea singe la tava si desfiintarea lui iordanescu pentru ca ala nu si-a potolit procesul.

ieppy
12th February 2004, 16:11
Si zi tu vasile: ar trebuii sa renunte la proces. Pai in felul asta ii dam mana libera lui jiji sa injure pe cine vrea pentru ca oricum o sa stie ca nu o sa-i faca nimeni nimic. Sandu face jocul federatiei, de ce trebuie totul sa fie o conspiratie?

vasile314tzurka
12th February 2004, 16:54
cine? iordanescu? am zis eu asta? doamne fereste. daca era careva sa-mi faca acelasi lucru pina nu-si cerea scrze macar in public nu terminam procesul.

pai o fi jocul federatiei care o cam confunda cu familia si ograda proprie. nu am sus ca e conspiratie ci doar am fost mirat ca n-a dat cu barda. sa aplice legea si basta.

DJ Klaus
12th February 2004, 16:59
Bineeeee Pitziiiiiii ! Acuma' io vreau orice numai sa fie impotriva lui Iordanescu :rosu: chiar daca trebuie sa fiu de acord cu putzulica !

Mariusmadmax
13th February 2004, 05:54
iorbelescu asta e penibil cu adversarii lui pentru tricolori :
http://www.gazetasporturilor.ro/?c=1&b=146

vasile314tzurka
13th February 2004, 09:46
este oricum penibil cum face echipa si cum tot testeaza de atitia ani. o sa fie nasol cu nationala si nu-l vad in clar. mai prost e ca atunci cind se va hotari sa se retraga va fi prea tirziu. oricum haioasa a fost declaratia lui mititelu care vorbea de pitzi ca fiind cel mai bun antrenor al echipelor din a.

vasile314tzurka
13th February 2004, 10:10
revenind la pitzurca, nenorocirea e ca din cauza orgoliului sau ii pune pe jucatori intr-o postura timpita si va fi greu pentru ei sa mai vada nationala cit timp va mai fi acolo iordanescu. cel mai afectat va fi sigur dorinel.

nr.zece
13th February 2004, 10:16
se fac de rahat, toata lumea e impotriva lor si protectionismul lui mitica nu mai poate dura mult
steaua a crescut cota fotbalistilor vanduti prin nationala, cu toate ca nu aveau nici o valoare: munteanu, rosu, reghemkamf
va recomand sa cititi declaratia lui Chivu din prosportul de azi
dorinel de ce a mai facut scandal, dupa ce ne-a nenorocit la copenhaga, nu el a zis ca se incearca indepartarea lui?
acum el ca un om de caracter de ce intra in mocirla asta dupa ce a declarat ca ar da totul pentru nationala?

Pancone
13th February 2004, 10:18
Doar steaua va avea de pierdut din acest conflict , imi pare rau de dorinel sunt sigur ca dorinta lui e de a veni la nationala..

vasile314tzurka
13th February 2004, 10:26
asta e. astia suntem. in loc sa ne ocupam de problemele reale ne tinem de platit polite si unii au mai mult decit doua picioare. nu pricep guduratul si nici caposenia. e o prostie imensa toata zavera asta. nimeni nu spune ca regula e foarte buna, dar parca stam sa facem doua revolutii pe zi. totul e aiurea, de la numirea lui iordanescu pina la imbecilitatea lui jiji de a plati la nesfirsit polite. se va vedea asta si in jocurile stelei si in meciurile internationale si cele ale nationalei.

ady_azzuro
13th February 2004, 11:34
Amandoua partile sunt o apa si un pamant, au facut de rusine Romania, stirea a aparut la eurosportnews, acolo romanii sunt desfiintati si asta datorita ciobanului jiji fecali...RUSINTE steaua bucuresti! :rosu: :rosu: :rosu:

DRAGOS
13th February 2004, 12:29
Eu sunt de partea STELEI!!!!
Iordanescu e nebun!!!

vasile314tzurka
13th February 2004, 14:07
si eu sunt de partea stelei, dar nu de partea mitocaniilor. seamana cu "Amicus Plato, sed magis amica veritas", dar nu chiar. si iar ajungem la aceeasi discutie. nu e vorba de cine are dreptate ci de calea aleasa de vesnicul impricinat de a fi pe sticla la orice jurnal.

boggy77
13th February 2004, 14:36
Pt toti "stelishtii" de pe forum cu memorie scurta

Ati uitat in ce stare a lasat Piturca echipa dupa campionatul 91-92 , cand Dinamo l-a castigat cu vreo 20 de puncte avans. Si cum Iordanescu a venit si cu aceeasi echipa a castigat campionatul contra unui Dinamo la care jucau Dorinel , Demollari , etc .
Asta sta drept comparatie intre caliatatile de antrenor ale celor doi. Sigur o sa spuneti ca a fost acum mai bine de 10 ani si ca Piturca era tanar si la inceput
... dar ce a facut Piturca ca antrenor de atunci ?????? :mad:

HAI ROMANIA!
FORZA STEAUA!

IlMILAN
13th February 2004, 14:52
Perfect de acord......cu decizia lui Pitzi...
De ce sa trimita jucatori sa alerge prin nisip aiurea iar la meciurile de pregatire sau cele oficiale de doamne ajuta sa intre tot stranierii...pai de ce nu-i convoaca idiotu de Iordanescu pe ei? Nu cu ei va juca in oficiale? cu ce ma incanta pe mine ca nationala va avea meciuri amicale in care vor juca unii pe care sunt slabe sanse sa-i mai vedem la lotul national(exceptie fac Dorinel si Radoi). E greu si pentru Dorinel pana acum era stranier si era favorizat ..acum trebe sa raspunda la apelurile lui Iordanescu. Iar Radoi poate nu are chef sa mearga acum...a anuntat federatia din timp....printr-o hartie oficiala asa ca nu vad care e problema...nu e meci oficial , nu e decisiv, Idiotu de Iordanescu are un orgoliu tampit. In ce-l priveste pe Florentin Dumitru eu personal as proceda la fel...pai ma alearga de nebun ca si anul trecut iar cand is meciuri oficiale nici nu e selectionat pai sa alerge atunci pentru Steaua daca tot e sa alerge. Ghioane de ce numai vine? v-ati gandit? e chiar absurd? nu cred dar ce el e milog daca joaca la Dinamo Kiev si nu la Roma sau la Chelsea....

Apropo si-a mai dat cu parerea si tembelu de Contra care abia ce a revenit pe teren si deja are figuri...ce astia din campionatul intern nu sunt jucatori sau ce..?ar trebui tratati la fel cand e vorba de nationala sunt jucatorii ROMANIEI.
Aberanta e toata poveste si sunt de acord cu Adi care a zis ca ne-am facut de ras...am vazut stirea pe eurosportnews...dar parea mea e ca nu e Steaua de vina..... ci sleahta de pungasi Sandu,Pitzi si de cealalta parte Jiji cu Corleone.

uti2102
13th February 2004, 16:49
Amandoua partile sunt o apa si un pamant, au facut de rusine Romania, stirea a aparut la eurosportnews, acolo romanii sunt desfiintati si asta datorita ciobanului jiji fecali...RUSINTE steaua bucuresti! :rosu: :rosu: :rosu:

Ady_azzuro! Faci parte din categoria celor multzi, care nu cunosc problema.
Ce se spune : STELISHTII AU REFUZAT ECHIPA NATZIONALA FALS -> STELISHTII AU CERUT SA VINA LA LOT PE 15 IANUARIE (CU 3 ZILE INAINTE DE MECI! NU CU 1 sau 2! ) PENTRU CA MAI AVEAU DE DISPUTAT 2 MECIURI AMICALE CU ECHIPA DE CLUB.
Ce se spune : STELISHTII RENUNTZA LA ECHIPA NATZIONALA FALS -> STELISHTII AU DECLARAT CA VOR RENUNTZA LA ECHIPA NATZIONALA IN CAZUL IN CARE VOR FI SUSPENDATZI PENTRU ASHA-ZISUL "TUPEU".

Problema care apare consta in faptul ca totzi anti-stelishtii o dau cotita cu "anti-patriotism" shi alte prostii - ei nu pot analiza obiectiv situatzia. Iordanescu este cel care "a sabotat" programul de pregatire al tuturor divizionarelor A -> a chemat in PERIOADA DE PREGATIRE A ECHIPELOR DE CLUB jucatori pentru a-i monitoriza, asta pentru ca are nesimtzirea de a nu-i fi vazut la meciurile din Divizia A. Un astfel de stagiu de pregatire shi monitorizare este potrivit intr-o cu totul alta perioada a sezonului, cand jucatorii au meciuri in picioare, cand antrenorul s-a interesat sa-i vada cum evolueaza, nu acum cand toate echipele sunt in pregatiri.
Shi ma uimeshte shi mai mult ceva. Un astfel de stagiu nu s-a mai auzit in alte partzi ale lumii. Am mai auzit la rugby doar, acolo unde este strict necesar pentru ca meciurile nu sunt televizate shi antrenorul nu are cum sa-shi faca o parere (stagiile de pregatire ale lui Chareyere). Shi revenind la Iordanescu : pretinde ca nu-i cunoashte pe Radoi, Munteanu, Dumitru shi Dica, jucatori pe care i-a avut la echipa natzionala in meciuri oficiale (cel putzin primii 3) de peste 2 ani?! In fond pentru ce sa-i chemi?! Sa te simtzi tu mai puternic, este?
Toata tevatura asta a fost creata din orgoliul prostesc al lui Mircea Sandu shi al lui Anghel Iordanescu. Ei au fost cei care au tulburat apele, au dat ultimatumuri shi au ridicat tensiunea.
Sunt dezgustat de tupeul lui Iordanescu de a-i cere lui Mircea Sandu sa nu mai aiba ca obiectiv calificarea.

uti2102
13th February 2004, 16:51
dar parea mea e ca nu e Steaua de vina..... ci sleahta de pungasi Sandu,Pitzi

Ceva imi scapa. Sandu-Pitzi???????

nr.zece
13th February 2004, 16:56
bravo,dragos, nici macar stelistii nu aproba gestul conducerii
te-ai gasit tu
esti destept

ieppy
13th February 2004, 17:36
PIMIP, lai uitat pe popa. Auzi popa, tie ti se pare corect ca numai Steaua este impotriva? Vad ca in continuare mergi pe ideea ca astia de la Steaua sunt cei mai destepti si restul sunt niste idioti ca se supun legilor, nu? Crezi ca la celalate echipe le convine? Marica nu a jucat nici un joc pentru Dinamo in meciurile de pregatire pentru ca a fost si in China si acum e in Cipru. Cu toate astea nu ai auzit pe nimeni de la Dinamo facnd scandalul pe care il face jiji si piturca. Si jucatorii stelisti au spus ca se retrag daca nu sunt lasati la echipa pana pe 15 nu daca sunt sanctionati. Inca o chestie, toti patru au semnat aceeasi declaratie tip. Tu crezi ca ei au scris-o sau a fost dicatat de jiji cuiva(ma indoiesc ca stie sa scrie).Jucatorii trebuiau sa aleaga si au ales jiji, acum nu vad de ce sa ne mai plangem. Poate ne calificam fara ei si poate nu ne calificam fara ei la fel cum poate nu ne-am fi calificat cu ei. Ce mai conteaza acum? Suspendarile care trebuie sa se dea pentru ca au refuzat sa vina la nationala atunci cand au fost convocati(pana la urma asta e discutia si nu daca programul nationalei e bun sau rau). La fel cum zici tu ca asanumitii "anti-stelisti" o dau in patriotism la fel o dau si stelistii in alte discutii.

Problema e clara: au fost convocati, nu au venit, sa renuntat la ei si acum urmeaza pedeapsa. Daca gresesc undeva te rog corecteaza-ma.

Calare
13th February 2004, 17:38
Sunt uimit ca unii dintre voi ii pot da dreptate Ciobanului. Iordanescu este o legenda pt Steaua. Ca unul care l-a vazut pe Iordanescu, ca jucator, antrenor secund si apoi principal, in aproape fiecare meci jucat de Steaua acasa refuz sa cred ca Iordanescu vrea sa saboteze tocmai echipa care inseamna cea mai pare parte din viatza lui. Dar daca sunteti capabili sa inghititi vrajeala carnatului asta ambulant care se numeste becali... n-ar trebui sa ma mai uimeasca ceva.

uti2102
13th February 2004, 19:44
Si jucatorii stelisti au spus ca se retrag daca nu sunt lasati la echipa pana pe 15 nu daca sunt sanctionati.

LOOOOOOOOOL Adica a venit Sandu sa-i ia cu fortza la echipa natzionala nu ?
Nu eshti informat. Exista shi o declaratzie a lui Radoi in acest sens. "Daca o sa ma sanctzioneze renuntz la echipa natzionala".

ricky
13th February 2004, 20:12
Ca legile, in RO, sint pentru a distra lumea...e stiut de fiecare !
E atit de simplu sa actionezi !
Iei regulamentul si...dai cu ei de pamint !
SANDU insa e prea slab pentru asa ceva !
Lui Iordanescu cred ca-i suride "mustata" : si-a fabricat deja o scuza daca echipa va juca rau !
Si-acum...hai sa ne punem in pielea lui !
Ii tot cerem sa construiasca o echipa competitiva etc...Pai, cum, fratilor ?
Pina si la un campionat de...table trebuie sa-ti faci incalzire, antrenament etc !
In RO nimic nu s-a schimbat si nu se va schimba pentru ca...NU VREM NOI SI MUSCHII NOSTRI !

Si, asa cum am scris zilele trecute, cred ca e perfecta caracterizarea acelui STRAIN care a spus despre noi, romanii : OAMENII ACESTIA NU MERITA MAI MULT PENTRU CA...NU VOR MAI MULT !

P.S. Il voi lua ca MOTTO...

apparte
13th February 2004, 23:11
Peste 1000 de fani ai Stelei din Braila au constituit fan-clubul Steaua din localitate.Fiind prea numerosi,singurul loc din oras unde s-a putut tine sedinta de constituire a fost Sala sporturilor din oras!!!!!!!!!!!

Mariusmadmax
14th February 2004, 02:24
Nu va mai ambalati fratilor , ca s-a bagat la reconciliere Nea Nelu-Cotrocelu' :D

marcello
14th February 2004, 04:48
Amandoua partile sunt o apa si un pamant, au facut de rusine Romania, stirea a aparut la eurosportnews, acolo romanii sunt desfiintati si asta datorita ciobanului jiji fecali...RUSINTE steaua bucuresti! :rosu: :rosu: :rosu:



Hi noroc, Schmeichel din Banie,

RUSHINE URMATOARELOR PERSONAJE: generalul, jiji, nasu, corleone-
care isi bat joc de jucatorii nationalei, suporterii stelisti si suporterii romani.

marcello
14th February 2004, 04:56
Ady_azzuro! Faci parte din categoria celor multzi, care nu cunosc problema.
Ce se spune : STELISHTII AU REFUZAT ECHIPA NATZIONALA FALS -> STELISHTII AU CERUT SA VINA LA LOT PE 15 IANUARIE (CU 3 ZILE INAINTE DE MECI! NU CU 1 sau 2! ) PENTRU CA MAI AVEAU DE DISPUTAT 2 MECIURI AMICALE CU ECHIPA DE CLUB.
Ce se spune : STELISHTII RENUNTZA LA ECHIPA NATZIONALA FALS -> STELISHTII AU DECLARAT CA VOR RENUNTZA LA ECHIPA NATZIONALA IN CAZUL IN CARE VOR FI SUSPENDATZI PENTRU ASHA-ZISUL "TUPEU".

Problema care apare consta in faptul ca totzi anti-stelishtii o dau cotita cu "anti-patriotism" shi alte prostii - ei nu pot analiza obiectiv situatzia. Iordanescu este cel care "a sabotat" programul de pregatire al tuturor divizionarelor A -> a chemat in PERIOADA DE PREGATIRE A ECHIPELOR DE CLUB jucatori pentru a-i monitoriza, asta pentru ca are nesimtzirea de a nu-i fi vazut la meciurile din Divizia A. Un astfel de stagiu de pregatire shi monitorizare este potrivit intr-o cu totul alta perioada a sezonului, cand jucatorii au meciuri in picioare, cand antrenorul s-a interesat sa-i vada cum evolueaza, nu acum cand toate echipele sunt in pregatiri.
Shi ma uimeshte shi mai mult ceva. Un astfel de stagiu nu s-a mai auzit in alte partzi ale lumii. Am mai auzit la rugby doar, acolo unde este strict necesar pentru ca meciurile nu sunt televizate shi antrenorul nu are cum sa-shi faca o parere (stagiile de pregatire ale lui Chareyere). Shi revenind la Iordanescu : pretinde ca nu-i cunoashte pe Radoi, Munteanu, Dumitru shi Dica, jucatori pe care i-a avut la echipa natzionala in meciuri oficiale (cel putzin primii 3) de peste 2 ani?! In fond pentru ce sa-i chemi?! Sa te simtzi tu mai puternic, este?
Toata tevatura asta a fost creata din orgoliul prostesc al lui Mircea Sandu shi al lui Anghel Iordanescu. Ei au fost cei care au tulburat apele, au dat ultimatumuri shi au ridicat tensiunea.
Sunt dezgustat de tupeul lui Iordanescu de a-i cere lui Mircea Sandu sa nu mai aiba ca obiectiv calificarea.





Nici un alt club nu comenteaza cind e vorba de natzionala, doar pentru ca jiji, generalu' si nasu sint in "razboi", Steaua si suporterii ei au picat de fazani...
Explicatiile n-au nici un rost

marcello
14th February 2004, 04:59
Ca legile, in RO, sint pentru a distra lumea...e stiut de fiecare !
E atit de simplu sa actionezi !
Iei regulamentul si...dai cu ei de pamint !
SANDU insa e prea slab pentru asa ceva !
Lui Iordanescu cred ca-i suride "mustata" : si-a fabricat deja o scuza daca echipa va juca rau !
Si-acum...hai sa ne punem in pielea lui !
Ii tot cerem sa construiasca o echipa competitiva etc...Pai, cum, fratilor ?
Pina si la un campionat de...table trebuie sa-ti faci incalzire, antrenament etc !
In RO nimic nu s-a schimbat si nu se va schimba pentru ca...NU VREM NOI SI MUSCHII NOSTRI !

Si, asa cum am scris zilele trecute, cred ca e perfecta caracterizarea acelui STRAIN care a spus despre noi, romanii : OAMENII ACESTIA NU MERITA MAI MULT PENTRU CA...NU VOR MAI MULT !

P.S. Il voi lua ca MOTTO...



SI EU

OAMENII ACESTIA NU MERITA MAI MULT PENTRU CA...NU VOR MAI MULT !

FatFrumos
14th February 2004, 06:59
Nu Marcello mi sa parut destul de corect totul a fost facut dupa regulamentul FIFA nu vad de ce sare in sus sandu si generalul ca sa ajuns aici e vina lui jiji ca il tot tine pe Piturca ca antrenor care de 2-3 sesoane nu produce nimic.....

marcello
14th February 2004, 13:29
Poate ca gresesc eu, luindu-ma dupa ce scriu doar ziarele de unde am inteles ca
FRF a contactat FIFA cerindu-i sfatul si aceeia au spus ca in cazul jucatorilor interni
se merge dupa legile FRF, in ce priveste convocarile la nationala.

the_big
14th February 2004, 13:48
iordanescu e nebun !
Piti un cretin !
Jiji penibil !

daca stai si te uiti la ei au aceiasi prostie in cap stiaua ! un nume penibil dezbina niste oameni cretini ! sa nu vrei sa te prezinti la nationala !? bai tarane (radoi)unde jucai acum trei-patru ani !? daca nu te bagau astia la lot acum valorai 7-8 milioane de LEI !!!! :mad:

marcello
14th February 2004, 14:02
iordanescu e nebun !
Piti un cretin !
Jiji penibil !

daca stai si te uiti la ei au aceiasi prostie in cap stiaua ! un nume penibil dezbina niste oameni cretini ! sa nu vrei sa te prezinti la nationala !? bai tarane (radoi)unde jucai acum trei-patru ani !? daca nu te bagau astia la lot acum valorai 7-8 milioane de LEI !!!! :mad:




:happy :ciocan: :happy :ciocan:
Sa stii ca am murit de ris cind am citit "un nume penibil dezbina niste oameni cretini !"

uti2102
14th February 2004, 16:17
sa nu vrei sa te prezinti la nationala !? bai tarane (radoi)

Deci nu eshti informat. M-am tot chinuit s-o spun dar voi o tot tzinetzi pe a voastra. Nici un stelist nu a zis "nu vreau sa ma prezint la echipa natzionala". Au zis "intarziem pana pe 15, cand se prezinta stranierii". Shi cu asta inchei.

ieppy
14th February 2004, 16:44
Alpopa, hai za iti explic ceva. Ori noi toti suntem prosti si tu singurul destept, ori iti place sa intelegi ce iti convine. Ei au zis ca daca nu sunt lasati sa se prezinte odata cu straineri(un lucru care tie ti se pare normal insa mie nu) atunci renunta la nationala. Asta a fost prima declaratie a lui Radoi asa ca nu o mai intoarce tu pentru ca oricum sunt legate una de alta. Daca nu te prezinti este clar ca vei fii suspendat.

oaspetele
14th February 2004, 18:22
chiar daca piti si gigi nu erau de acord cu generalul, modul prin care au refuzat spune totul despre calitatile morale si respectul fata de nationala tarii.
din pacate, de suferit va avea natioanala si jucatorii care nu cred ca vor fi convocati in viitorul apropriat, daca nu se schimba ceva ..........
si cum pe mine Steaua nu ma prea intereseaza, in schimb nationala da, e clar de partea cui ma aflu.

sa zicem ca Steaua ar avea un meci deosebit de importatnt, atunci as intelege refuzul.
dar asa, pentru niste meciuri banale de pregatire......

ma rog, o fii Piti un mare strateg, nu ma bag.

uti2102
14th February 2004, 23:18
Alpopa, hai za iti explic ceva. Ori noi toti suntem prosti si tu singurul destept, ori iti place sa intelegi ce iti convine. Ei au zis ca daca nu sunt lasati sa se prezinte odata cu straineri(un lucru care tie ti se pare normal insa mie nu) atunci renunta la nationala. Asta a fost prima declaratie a lui Radoi asa ca nu o mai intoarce tu pentru ca oricum sunt legate una de alta. Daca nu te prezinti este clar ca vei fii suspendat.

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL :happy
Mai uite-te odata la ce a zis Radoi. Uite cum a fost : jucatorii au auzit de reactzia acida a lui Puiu shi a lui Sandu la cererile lor shi probabil au fost shocatzi. Asha ca Radoi a spus "Daca voi fi suspendat voi renuntza la echipa natzionala". ASTEA AU FOST CUVINTELE. Shi cred ca e o diferentza fatza de ce zici tu.......

oaspetele
15th February 2004, 07:43
. Asha ca Radoi a spus "Daca voi fi suspendat voi renuntza la echipa natzionala". ASTEA AU FOST CUVINTELE. Shi cred ca e o diferentza fatza de ce zici tu.......

asta e ca si faza cu 'nu ma concediezi, imi dau io demisia'............
Radoi e probabil omul care va avea cel mai mult de suferit daca nu va juca in nationala.

S.O.S.
15th February 2004, 11:40
Pt toti "stelishtii" de pe forum cu memorie scurta

Ati uitat in ce stare a lasat Piturca echipa dupa campionatul 91-92 , cand Dinamo l-a castigat cu vreo 20 de puncte avans. Si cum Iordanescu a venit si cu aceeasi echipa a castigat campionatul contra unui Dinamo la care jucau Dorinel , Demollari , etc .
Asta sta drept comparatie intre caliatatile de antrenor ale celor doi. Sigur o sa spuneti ca a fost acum mai bine de 10 ani si ca Piturca era tanar si la inceput
... dar ce a facut Piturca ca antrenor de atunci ?????? :mad:

HAI ROMANIA!
FORZA STEAUA!

Se pare ca tu ai memoria si mai scurta. Piturca a preluat echipa de la Jenei dupa terminarea turului la 7 puncte si a terminat campionatul tot la 7. Deci in acel retur Steaua a acumulat acelasi numar de puncte ca si Dinamo.

Pancone
16th February 2004, 09:49
Deci nu eshti informat. M-am tot chinuit s-o spun dar voi o tot tzinetzi pe a voastra. Nici un stelist nu a zis "nu vreau sa ma prezint la echipa natzionala". Au zis "intarziem pana pe 15, cand se prezinta stranierii". Shi cu asta inchei.


Daca Romania era calificata la Euro 2004 veneau cu 3 zile inainte de convocare nu dupa . !

nr.zece
16th February 2004, 10:29
si in campania aia au fost si ei prezenti
munteanu, radoi, dumitru..............
nu mai merita nici unul sa ma vada nationala decat la televizor, si asa au ajutat-o destul sa stea acasa anul asta

Red Heat
16th February 2004, 11:16
Eu cred ca, judecand din punctul de vedere al lui Piturca, i-as da dreptate. Bineinteles ca nu ii convine sa piarda cei mai buni jucatori chiar in perioada de pregatire a echipei. Problema este ca nimanui nu ii convine. Daca toate cluburile s-ar comporta la fel nu ar mai exista echipe nationale. Nu este corect fata de partenerii de intrecere (celelalte echipe din campionat).
Vroiam sa va atrag atentia ca este gresita afirmatia ca Piturca ii lasa la lot odata cu stranierii. Initial nu a vrut sa-i lase deloc, insa dupa ce au inceput valurile a imbratisat varianta asta cu venirea odata cu cei de afara.

Mariusmadmax
17th February 2004, 02:50
Eu cred ca, judecand din punctul de vedere al lui Piturca, i-as da dreptate. Bineinteles ca nu ii convine sa piarda cei mai buni jucatori chiar in perioada de pregatire a echipei. Problema este ca nimanui nu ii convine. Daca toate cluburile s-ar comporta la fel nu ar mai exista echipe nationale. Nu este corect fata de partenerii de intrecere (celelalte echipe din campionat).
Vroiam sa va atrag atentia ca este gresita afirmatia ca Piturca ii lasa la lot odata cu stranierii. Initial nu a vrut sa-i lase deloc, insa dupa ce au inceput valurile a imbratisat varianta asta cu venirea odata cu cei de afara.

Ok , si atunci de ce nu a mai fost bine ?
Adica nu pe 11 , ci pe 15 ?
Ca nu au jucat cu ospatarii ?
Asta sa fie nenorocirea ? :rolleyes:

HaoTic
17th February 2004, 19:20
Becali si Iordanescu se aseamana foarte mult, prin prisma faptului ca sufera de aceeasi boala si anume PARANOIA.

Mariusmadmax
18th February 2004, 04:29
Becali si Iordanescu se aseamana foarte mult, prin prisma faptului ca sufera de aceeasi boala si anume PARANOIA.
:D :yeah:

mickIT
18th February 2004, 12:51
ca pitzi a calificat nationala, fara infrangere.. dupa care a fost mazilit de sandu, ion becali (cunoscut in lumea infractorilor si sub numele de giovani) si hagi. A NU SE UITA! ca sa raspund unuia ce-a postat aici!

Red Heat
18th February 2004, 13:31
Nu marius aici nu e vorba de jocul cu bucatarii. Mi se pare o interpretare simplista. Asta e mai mult o problema de principii, de fair-play sau poate chiar de patriotism.

Red Heat
18th February 2004, 13:33
P.S. As fi vrut sa-i vad reactia lui Pitzurca daca patea la fel cand era selectioner. Sa-i fi facut jucatorii lui Dinamo asa...

vasile314tzurka
18th February 2004, 13:59
iordanescu nu e cumva stelist? hm

uti2102
18th February 2004, 14:20
Eu unul cred ca Pitzi ar fi respectat stagiul de pregatire al echipelor de club shi nu ar fi organizat un astfel de stagiu de-a dreptul aberant. Acest stagiu trebuia facut in momentul in care jucatorii aveau meciuri in picioare. Cel mai bine era ca Puiu sa-l faca la vara (sa-i tzina o luna ca avea tot timpul). Asha ii invatza pe jucatori pe de rost shi avea scuze ca sa nu urmareasca meciurile din campionat.

suporterita
18th February 2004, 14:32
Fratilor va invirtiti in jurul cozii, FRF a facut legi dupa bunul lor plac,au incasat comisioane grase din calificarile echipei nationale, din turneele finale jucate si sunt depasiti ca mentalitate de conducatori in fotbal.Chiar si HAGI uita ca a conditionat venirea sa la echipa nationala si a uitat.. de, el este regele lui i s-au permis,nu presa a inventat conflictul cu Piti, ci el l-a provocat probabil s-a gindit ca nu-i va veni si lui rindul, iata ca i-a venit. Iordanescu nu a avut demnitatea sa se retraga dupa ratarea calificarii, caci ea nu s-a produs in Danemarca ci la Bucuresti cu Filipescu care avea nevoie de cota sa plece de la Betis Sevilla unde era rezerva , cu Reghecampf neinstruit, cu Gica Popescu depasit de atacantii danezi, cu marele Contra ce da autogoluri.Ideea este sa ai bun simt sa te retragi atunci cind esti depasit de evenimente caci altfel te umpli de penibil.Nimeni nu contesta faptul ca Iordanescu n-a avut rezultate, dar nu ne putem hrani la nesfirsit cu amintiri.

vasile314tzurka
18th February 2004, 18:04
Sor-mea, mai adu ceva nou ca asta ai scris si in alt loc. Incearca cu mintea nu cu cut&paste. Revolutionari cu "legea asta nu e buna" si da-i si lupta si da-i si lupta...

Mariusmadmax
19th February 2004, 01:03
P.S. As fi vrut sa-i vad reactia lui Pitzurca daca patea la fel cand era selectioner. Sa-i fi facut jucatorii lui Dinamo asa...

DA PITURCA A PATIT !!!!!!!!!!!
Hagi si Popescu au refuzat sa mai vina la lot atita timp cit Piturca mai antreneaza - Mircea Sandu si-a facut titlu de glorie din faptul ca a reusit sa-i readuca la lot pe cei doi .
Cum ?
A demis selectionerul !!!!!!!!!!!!!!!
Ghioane - nu mai vine cit timp este acest selectioner ( F SLAB )
Dar nu-l demite nimeni pentru asta , sau pentru necalificalificare .
In ambele situatii SFORARU' , a fost ... mafiotul de jovani .

vasile314tzurka
19th February 2004, 07:10
aici are dreptate marius. oricit de nesuferit mi-ar fi pitzurca, pentru gestul mirlanesc la adresa lui lacatus, nu pot decit sa-i dau dreptate. piturca a fost pus in fata unor lucruri greu de imaginat in alta tara. a se vedea emisiune alui paunescu cu hagi si faimoasa rechemare la lot, iar piturca a fost intrebat la telefon ce parere are. mde. mia sunt si alte exemple. ganea cu boloni...

Pancone
19th February 2004, 09:59
Cel mai bine era ca Puiu sa-l faca la vara (sa-i tzina o luna ca avea tot timpul).

La vara ? Amice in august incep calificarile pentru 2006

DJ Klaus
19th February 2004, 11:28
Ar trebui sa nu mai vina nimeni la lot... un soi de greva...E o situatie atat de penibila , jalnica , patetica, groteasca etc... in fotbalul nostru incat acum ar fi momentul sa se solidarizeze toti jucatorii de la nationala si sa faca GREVA , adica un fel de revolutie. Acum pot cadea toti ! Sandu, :rosu: Iordanescu, :rosu: Dragomir :rosu: .. si sa vina altii ! ACUM ESTE MOMENTUL DE O REVOLUTIE IN FOTBAL ! ACUM ORI NICIODATA! :rosu:

rt_trujohn
19th February 2004, 15:10
baeti pina la urma uermei problema sa pune asa, era echipa nationala a rominiei, cei mai important pina la urma, steaua sau nationala? si becali si iordanescu si dragomiri sint niste fraieri. Problema a inceptu cu scandalul intre becali si iordanescu, Becali incerca sai arate lui Iordanescu ca poate sais bate joc de el cind vrea muschil lui, adevarul este ca asta e o ciarta de pui trintit, acuma tot lotul steli va avea de suferit si de ce 3 prosti nu se pot inteleg.

trebe scapat de dragomir becali si toti bulangi din federatia romina, din parerea mea este ca si Iordanescu a inebunit la cap. pun pariu pe 50 de dolari, daca scapam de beclai, dragomir, sandu, iordanescu si cei lalti idioti ne vom califica.

Mariusmadmax
20th February 2004, 05:49
Ar trebui sa nu mai vina nimeni la lot... un soi de greva...E o situatie atat de penibila , jalnica , patetica, groteasca etc... in fotbalul nostru incat acum ar fi momentul sa se solidarizeze toti jucatorii de la nationala si sa faca GREVA , adica un fel de revolutie. Acum pot cadea toti ! Sandu, :rosu: Iordanescu, :rosu: Dragomir :rosu: .. si sa vina altii ! ACUM ESTE MOMENTUL DE O REVOLUTIE IN FOTBAL ! ACUM ORI NICIODATA! :rosu:

N-am crezut ca pot fi de acord cu tine .
Dar trebuie sa recunosc ca la acest lucru m-am gindit si eu !!!!!!!!! :ok:

Red Heat
20th February 2004, 09:08
E departe de mine admiratia fata de Iordanescu. Sau de Sandu. Sau de Dragomir. Dar vreau sa va atrag atentia ca in timpul si dupa turneul din USA toti stelistii se laudau sus si tare ca Iordanescu e de-al lor. Acum ce s-a intamplat? Au uitat suporterii ca e stelist de il lovesc atat?

DJ Klaus
20th February 2004, 09:42
N-am crezut ca pot fi de acord cu tine .

Never say never :ok:

alinoz
20th February 2004, 10:00
Mie mi se rupe de problemele voastre de mitici pitici ce sinteti, dar sint de parere ca nu ar trebui suspendati in cazul in care au trimis o instiintare oficiala ca nu vor sa participe la actiunea nationalei si in cazul respectiv ei sa nu mai fie primiti la nationala, care oricum e de kaka....t

Forza BANATUL !!!!!!!!

inter
20th February 2004, 10:01
alinoz stai flexat, daca vrei sa mai continui in felul asta dute pe xxx......

HaoTic
20th February 2004, 10:57
Sunt doua grupuri care se bat pentru putere in fotbalul romanesc. Prima: Sandu, Iordanescu, I. Becali si a doua Piturca, Gigi Becali, Dragomir. Majoritatea presedintilor de club se vor alia primei grupari. Hagi, la fel. Primul cap care va cadea este, se pare, a lui Dragomir. Va ramane Gigi Becali impotriva tuturor. Piturca nu prea conteaza in lupta asta.
In tot acest razboi, au picat la mijloc, nationala si jucatorii Stelei. Nu mai conteaza cine are dreptate si cine nu, orgoliile sunt asa de mari incat pentru a se plati politele, se calca pe cadavre.
Poate vor interveni perioade de acalmie, dar nu se vor opri niciodata, nici daca-r face jucatorii nationalei greva.
Apropo..cand credeti ca se va termina razboiul dintre palestinieni si evrei?

vasile314tzurka
20th February 2004, 11:11
se calca nu pe cadavre ci pe oameni si coloanele vertebrale sunt mai ceva ca nuielele in bataia alizeului. vom vedea daca va cadea capul lui mitica. scenariul asta a mai fost. nenorocirea e ca nu caderea capului dragomiresc e importanta ci caderea capului acestei mafii. mentalitatea e paguboasa si inlaturarea lui mitica nu schimba fondul problemei.

Pancone
23rd February 2004, 13:08
Sa o luam pe rand !
1- Steaua are la dispozitie 3 luni pentru a integra noi venitii (care nu sunt cei 4 ci doar Dorinel si Dica , Radoi cu Florentin sunt de 2 ani la Steaua ) ,pe cand natioanala ROMANIEI ! retine cuvantul are doar 10 zile !
Mai mult lui Dorinel i s-a permis sa vina odata cu stranierii pentru ca el era chiar noi venit la club , insa el a refuzat din motive neintelese de mine !
Motivul respingerii a fost simplu : Nationala are un program bine fixat , jucatorii stelei au refuzat sa vina pe 11 au fost chemati altii , nu puteau sa vina ei cand vor si sa ii dea la o parte pe noii veniti !

Cred am raspuns fara patima.

uti2102
23rd February 2004, 13:52
Pancone, doar pentru ca Becali mafioneru' e preshedinte la Rapid nu cred ca ar trebui sa-i tzii partea. Nu de alta, dar vad ca putoarea incepe sa iasa la suprafatza...Daca deocamdata Steaua n-a picat in capcana (pana miercuri cel putzin.....) se pare ca a picat Universitatea. Shi mai zicetzi ca Giovanni nu e mana-n mana cu Iordanescu..... :happy

PS : Am discutat cu rapidishti adevaratzi Pancone -> parerea lor e ca e o rushine pentru clubul Rapid ca Giovanni a ajuns preshedinte.....

suporterita
23rd February 2004, 14:31
Iordanescu a fost si va ramane stelist, dar in inima lui la fel ca Jenei, Lacatus si multe alte valori pe care Steaua le-a avut, dar acum ii face jocul lui Giovani Becali ferm convis ca jiji nu va putea sa-l doboare.sa-mi spuna cineva ca nu am dreptate:de ce nu a jucat Andrei Cristea in Cipru decit atunci cind s-a sesizat vizibil de la o posta si Seche a zis, si Lupescu a zis, si presa a zis......si noi stelistii e firesc sa zicem ca Iordanescu e prietenul lui Giovanni, doar a fost in Cipru, nu pentru Andrei Cristea ci pentru Rada si Stancu.tocmai ca Iordanescu e stelist trebuia sa-i inteleaga pe stelisti si sa accepte sa vina mai tirziu la lot, a vazut in jucatori figura lui jiji si i-a numit sabotori, jiji nu este Steaua, Steaua este STEAUA, ESTE A TUTUROR !!

Pancone
23rd February 2004, 15:46
PS : Am discutat cu rapidishti adevaratzi Pancone -> parerea lor e ca e o rushine pentru clubul Rapid ca Giovanni a ajuns preshedinte.....

Poti sa imi dai si nume stau in bucuresti ? care sunt acestia !
Nici eu nu am fost incantat de venirea lui Becali , insa pana acuma nu am ce-i reprosa

Pancone
23rd February 2004, 15:52
Muad DIB ma faci sa rad , " steaua va lupta impotriva cooperativei "? , confuzi sloganul si echipa.
Totusi e interesant ca un stelist ? ...sa vorbeasca despre cooperativa cand cu totii stim cum s-au format in anii 1940-1960 echipele armatei si a politiei.

uti2102
23rd February 2004, 15:54
Da' istoria Rapiduletzului o shtii? Ca tot de minister au fost infiintzatzi shi ei. Ba mai rau.....inca sunt sustzinutzi de minister. :mad:

mangealac
23rd February 2004, 16:28
In mod normal Nationala Romaniei are prioritate absoluta.
Nu stiu cine are dreptate si sunt convins ca nici voi nu stiti :mda:
Sapind eu pe acest forum constatai ca unii il blameaza pe Piturca pentru faza respectiva si citeva zile mai tirziu il sustin pe Nicoale Napoli ala de la Craiova care a declarat exact ca Pitzi.
asta da dovada de obiectivism :jerk:

Pancone
23rd February 2004, 20:13
alpopa sa revenim la subiectul topicului , eu nu am vrut sa supar pe nici un stelist doar mi-am spus parerea si iti spun sincer ca daca ar fi fost vorba despre jucatorii Rapidlui aceeasi pozitie as fi avut pentru ca eu intai tin cu Romania si apoi cu Rapid !

PS: Mesajele suporterior stelisti imi dau impresia ca ei nu au suferit in aceea seara de noiembrie 2003...

vasile314tzurka
23rd February 2004, 20:15
ne apancone, usor cu pianu ca se varsa clapele. pina una alta nu toti spun ca pitzi are dreptate si apoi in noiembrie am suferit toti. din pacate s-ar putea sa mai suferim.

uti2102
23rd February 2004, 21:04
Dupa ce vazui in ultimul timp........sincer nu prea mai am la inima natzionala Romaniei. Shi o spun acum pe bune. Nu ca nu mi-ash dori sa cashtige (doamne fereshte) dar sunt sceptic ca voi mai avea vreun sentiment ieshit din comun la meciurile ei......Dar mai shtii? Ne-au mai pacalit FRF-ishtii shi poate ne pacalesc din nou..........iar o sa-i ia lumea in bratze la viitoarea izbanda....(daca va mai fi vreuna..... :( )

Mariusmadmax
24th February 2004, 05:14
Mitica a ramas !
Cei trei + unu muschetari vor scapa ... deci baieti liber la o bere , ca se rezolva problema :D

vasile314tzurka
24th February 2004, 11:00
Ceea ce nu pricep multi, sau mai degraba nu vor sa priceapa, este banalul fapt ca intr-un sistem totalitar nimic nu era in afara lui. Fiecare se crede altfel decit ceilalti desi sportul romanesc, la fel ca si in alte tari din sistem, au fost marionete in mina unui regim de care nu putea scapa mai nimic. Toti uita dirijatul de la centru. In loc sa incercam sa curatim lepra fotbalului romanesc se tot striga slogane de tipul "desfiintati". Nici Nadia nici Ilie Nastase, nici altii nu ajungeau acolo fara un sprijin concertat. De aici marile rezultate sportive timp de 50 de ani si ale rusilor si ale nemtilor estici. Dovada cea mai buna este degringolada de azi.

Pancone
24th February 2004, 11:14
Cine a infiintat cooperativa, Pancone ?
De ce Steaua nu a facut parte NICIODATA din ea ? Va ramane Steaua contra cooperativei. Asta va fi returul 2004, Pancone!
Cam inegala lupta. .

Vom vedea azi ce decizie se va lua in cazul stelistilor si apoi vom mai vorbi

Pancone
25th February 2004, 08:23
Singuri impotriva cooperativei nu muad DIB ?
Patetici...

Pancone
25th February 2004, 10:35
Intre timp Muad DIB ramanem la oile noastre la tara noastra ..singura din lume in care jucatorii dopati nu sunt suspendati in care jucatorii care refuza natioanala la fel nu sunt suspendati ......deja sincer incepe sa imi para rau de steaua of..atata decizii impotriva lor ...Cat o sa mai suportati o asemenea tortura ? Cat ? Cat? ....

uti2102
25th February 2004, 10:48
Pancone tata.......Potzi sa raspunzi la o intrebare?! Daca da shoot : DE CE CREZI TU CA TREBUIAU SUSPENDATZI JUCATORII SHI DATE AMENZI CLUBULUI ?! UNDE SCRIE ?! AI CITIT CE ZICE LA FIFA ?! Poate nu v-atzi dat seama, decizia a fost data ca sa nu-i sara totzi in cap lui Dragomir. Daca intr-adevar se discuta dupa regulament nu se putea da nici un fel de sanctziune! Asha ca ar trebui sa fitzi multzumitzi........

Pancone
25th February 2004, 10:54
Nu are rost sa iti mai raspund alpopa , nu ai sa intelegi oricum continua sa o sustii pe a ta...

uti2102
25th February 2004, 11:29
Fuuuuuuuuugi! Daca nu potzi sa raspunzi, daca nu ai cu ce sa raspunzi....fuuuuuugi! Te pup shi te mai ashtept :ciocan:

uti2102
25th February 2004, 11:48
De acord cu tine Mouad'Dib. Dar shtii care e partea nasoala?! De la o vreme incep sa postez cu teama pe Intern; nu se shtie cand itzi dispare mesajul (un triunghi al bermudelor asemanator cu forumul craiovei), pentru ca nu se shtie cand potzi deranja pe "cineva". Asta ar trebui sa dea de gandit anumitor moderatori, care cam fac stat-in-stat.....Asha ca sfatul meu : dupa ce postezi copiaza mesajul undeva pe hard; ca sa ai dovezi la lume ca totul e in regula !

ieppy
25th February 2004, 13:29
Vai muad dib de ce multa cult esti tu. Auzi daca nu esti de aceeasi parere cu jiji esti un loser. Pai cum vine asta? E frumos?

uti2102
26th February 2004, 00:09
Loooooooool Vad ca baietzii anti-steaua au impresia ca noua, stelishtilor, ne arde buza dupa Gigi Becali. :happy Pana sa se intample treaba asta tre' sa mai treaca timpu' shi sa mai munceasca nenea "Jiji" : sa faca stadion, sa faca echipa etc. Asha ca lasatzi-o moarta cu mishtoul prin "cioban".......

vasile314tzurka
26th February 2004, 10:01
daca e sa ma gindesc la piata universitatii "mai bine cioban decit ********"... mde

uti2102
26th February 2004, 13:00
Steaua a fost singura care a avut curajul sa ridica covorul. Sub care se ascunt sobolanii.

Pai shi asta ii scoate in cale afara din sarite pe "anti-stelishti". Adica acei indivizi mai degraba dominatzi de ura pentru "aialaltzi" decat de dragoste pentru "ai noshtrii".

vasile314tzurka
26th February 2004, 13:13
"anti bucuresti" la care dinel se uita hlizitor. nu stia nici el, nici sarmanul badea ca lacatus e bucurestean, sageata si face jocul "miticilor". cu otelul, parca a batut steaua la bucuresti, sau cu brasovul? uite ca nu mai tin minte.

uti2102
26th February 2004, 14:11
HA! Acum am vazut. Laca a demisionat. Imi vine sa rad de nu mai pot dar cred ca mai degraba e de plans. La CRAIOVA E CIRC IN TOATA REGULA!!!!!!! :O

vasile314tzurka
26th February 2004, 14:13
stai ca nu s-a incheiat. vezi la prostia saptaminii:)

Mariusmadmax
27th February 2004, 20:26
Ultima replica in acest "razboi surd " este cea a lui Piturca ( ajuns f aproape de saturatie ) :
"daca stiam ca se va ajunge aici ii lasam cu doua luni inainte la lot ... , dar s-au incalcat regulamentele ( de catre FRF ) "!
Daca nelu - cotrocelu ar fi ca guvernatoru acela din America ( Arnold ) ar trebui ( ca tot se implicase la un moment dat ) sa-i stringa pe toti si sa-i bata cap in cap , doi cite doi .
Sandu cu Gigi Becali
Iordanescu cu Piturca
Kassai cu MM Stoica
iar la GP si fecali sa le taie un pic din unchiute ( a se citi degete )

Mariusmadmax
18th March 2004, 03:39
Iata replica individului , din pricina caruia la Europene ne vom uita doar la alte echipe si doar ... la TV !



"Nu aş fi normal ca eu să comentez acum ce s-a hotărīt īn Comitetul Executiv"
Declaraţia sinceră a lui Anghel Iordănescu despre suspendarea pe termen nelimitat a celor 4 jucători stelişti

rusine puiule ! :jerk: