PDA

View Full Version : Etapa VIII: Real Madrid - Valencia CF



realmadrid.com
18th October 2005, 12:36
http://www.geocities.com/babu96_west_side/Clasamentul/realvalencia.jpg

Real Madrid - Valencia CF

http://www.geocities.com/babu96_west_side/Clasamentul/bernabeu.jpg

Stadion: Santiago Bernabeu. Construit in 1947, capacitate de 75.000 locuri.


S-au intalnit de 70 ori.
Real Madrid a castigat de 54 meciuri, Valencia doar 7 si 9 partide s-au incheiat la egalitate

Meciul cu cele mai multe goluri:

Real Madrid - Valencia 5-3 (1941-1942)

Cea mai mare diferenta:

Real Madrid - Valencia 6-0 (1932-1933)

Ultima victorie a gazdelor:

Real Madrid - Valencia 1-0 (2004-2005)

Ultima victorie a oaspetilor:

Real Madrid - Valencia 2-3 (1999-2000)

Ultimul rezultat de egalitate:

Real Madrid - Valencia 1-1 (2003-2004)

Ultimele 5 partide:

Real Madrid 2-1 Valencia (2000-2001)
Real Madrid 1-0 Valencia (2001-2002)
Real Madrid 4-1 Valencia (2002-2003)
Real Madrid 1-1 Valencia (2003-2004)
Real Madrid 1-0 Valencia (2004-2005)


Pentru alte informatii...aici (http://marca.com/futbol/especialespartidos0506/realmadrid-valencia/)

Catalanul
18th October 2005, 22:12
Cred ca Real nu va mai fi aceeasi fara Ronaldo. Baptista si Robinho nu cred ca sunt in stare sa il inlocuiasca cu brio pe colegul lor brazilian.
Valencia vine dupa o serie de rezultate regulare, egal pe Camp Nou, infrangere la Getafe iar acum a reusit sa castige acasa, cu Malaga. In plus au revenit Villa si Kluivert... primul suspendat cel de-al doilea accidentat.
Sansele la victorie sunt egale de ambele parti acum ramane de vazut cine va lua toate cele 3 puncte (sau poate va fi egal :)).
Eu unul cred ca va fi egal, 1-1 sau 0-0... desi nu m-ar deranja deloc o victorie a liliecilor :P De aceea am pronosticat 2 http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/4.gif

inter
18th October 2005, 22:34
va fi un meci aprig ... se vor vedea cred multe dueluri in genul acestuia de mai jos :drak:

http://www.gazzetta.it/Hermes%20Foto/2005/09/23/0IN8NRZA--400x280.jpg


si realul va invinge tot cu 3-1!:ok:

realmadrid.com
18th October 2005, 22:34
Nu are cum sa se termine 0-0...asta e clar :D
Robihno sper sa- inlocuiasca cu brio pe "grasan"...pt ca Diogo pe Salgado....sunt un pic cam sigur c-o va face :ok:

Echipele probabile...Real Madrid - Valencia

http://www.geocities.com/babu96_west_side/Clasamentul/Realechipe.jpg


http://www.geocities.com/babu96_west_side/Clasamentul/Valenciaechipe.jpg

Catalanul
18th October 2005, 22:40
In ultimele intalniri dintre cele 2 echipe s-au inscris foarte putine goluri... asta ma face sa cred ca si acum va fi la fel. Cauza cred ca este jocul plictisitor pe care il practica cele 2 echipe in ultimul timp... pase lungi dintr-o parte-ntralta, nu verticalizeaza deloc jocul :rolleyes: Eu unul cred ca mai mult de 2 goluri nu se vor inscrie...

inter
18th October 2005, 22:42
eu cred, nu cred ... ce jocuri de cuvinte faci :D:D curat catalan :P

ce rapid fusasi cu editul :D:D "olteanule" :D

realmadrid.com
18th October 2005, 23:13
"Jocul plictisitor"...hai ca deja bati campii...:ok:
Avem cel mai bun golaveraj din Primera...asa ca, gura mica ;)

Thanya
19th October 2005, 20:25
Robinho nu va fi niciodata Ronaldo.....shi cred ca asta s-a vazut in meciurile din sezonul acesta in care Ronaldo nu a fost on.Oricum Realul e Real shi nu sta in Ronaldo!!
Real Madrid-Valencia 2-0

realmadrid.com
22nd October 2005, 13:29
Dupa accidentarea lui Baptista, in locul lui va fi introdus Guti :ok:

realmadrid.com
23rd October 2005, 21:52
Astazi, de la ora 22:00, Real Madrid va intalni Valencia pe Santiago Bernabeu.
Arbitrul partidei va fi Daudén Ibáñez...
Singurele modificari facute in primul 11 al celor 2 echipe, ar fi Fabio Aurelio in partea stanga a apararii Valenciei...si Guti, in locul lui Baptista (accidentat).

Catalanul
23rd October 2005, 23:51
La pauza 2-1 pentru Valencia. 2 penalty-uri gresit acordate de arbitrul partidei. Unul de partea fiecarei echipe. In timp ce Realul l-a ratat (Zidane) Valencia a reusit sa inscrie prin Villa.
Meci frumos pe Bernabeu, parerea mea este ca Valencia domina partida. La real lipseste ronaldo, robinho se agita dar degeaba :D

realmadrid.com
24th October 2005, 00:02
La pauza....Real Madrid - Valencia....1-2 !

Dupa ce in minutul 9, Real Madrid obtine un penalty prin Sergio Ramos, insa Zidane il rateaza, Valencia deschide scorul in minutul 21' printr-o lovitura libera executata si transformata de Baraja. Real forteaza si in minutul 36 egaleaza prin Raul...dupa ce Roberto Carlos i-a trimis mingea din out (o faza asemanatoare cu golul lui Raul din finala UEFA CL 2002, contra lui Leverkusen). Nici nu au apucat sa se bucure prea mult, ca arbitrul meciului dicteaza un penalty, care n-a fost...la un hent involuntar al lui Sergio Ramos...
Valencia preia conducerea dupa ce Villa executa penalty-ul...imparabil pt Casillias..
Pana la sfarsit, Valencia a mai marcat odata, dar golul a fost anulat pe motiv de offsaide.

Min 9'....penalty pt Real

http://www.as.com/futbol/imagenes/capturas/2005/octubre/23/31.jpg http://www.as.com/futbol/imagenes/capturas/2005/octubre/23/32.jpg

Min 22'...Baraja deschide scorul printr-o lovitura libera.

http://www.as.com/futbol/imagenes/capturas/2005/octubre/23/33.jpg

Min 36', Raul egaleaza.

http://www.as.com/futbol/imagenes/capturas/2005/octubre/23/34.jpghttp://www.as.com/futbol/imagenes/capturas/2005/octubre/23/35.jpg

Miutul 39'...penalty pt Valencia care preia conducerea...

http://www.as.com/futbol/imagenes/capturas/2005/octubre/23/36.jpghttp://www.as.com/futbol/imagenes/capturas/2005/octubre/23/37.jpg

Mai sunt putine minute pana la inceperea reprizei a 2a.

SORENSEN
24th October 2005, 00:54
REAL M-Valencia 1-2
2 rosii Gravesen si Beckham(eronat zic eu ,merita un galben)

Catalanul
24th October 2005, 01:10
Beckham a luat rosu deoarece a aplaudat decizia arbitrului de a-i acorda galben (nu pentru faultul facut ci pentru ca a comentat).
Victorie meritata a Valenciei, una muncita chiar daca a invervenit intr-o oarecare masura si arbitrul (cu greseli de ambele parti). Oricum, sa nu va prind (la galactici ma refer) cu posturi de genul: am pierdut din cauza arbitrului, pentru ca stiti bine ca nu e asa :ok: Realul nu a jucat deloc asa cum a facut-o cu echipe de mana a 2-a gen Rosenborg sau Mallorca :D
Valencia a facut cea mai buna partida a sa din acest sezon, chiar m-au surprins, nu i-am mai vazut jucand de la meciul cu Barça. Au progresat de atunci si iata ca au fost in stare sa castige pe Bernabeu.
Quique a reusit sa-i conduca foarte bine spre victorie, mai ales in cea de a 2-a repriza, cand Valencia a reusit sa se inchida foarte bine in aparare si sa izbucneasca pe contr-atac. SIngura ocazie de notat in cea de a 2-a repriza este cea lui Villa, care dupa o pasa superba a lui Aimar l-a driblat pe Casillas iar cu poarta goala a sutat... insa Ramos a scos mingea chiar de pe linia portii.
La 5 minute dupa ce a intrat, Gravesen a fost eliminat pentru un fault dur (de la spate) facut asupra lui Aimar. Rosu corect acordat, tinand cont de faptul ca Valencia scapa pe contra-atact, 4 contra 2.
De notat concentrarea fundasilor valencieni la fazele fixe avute de madridisti. Practic Realul nu a fost in stare sa creeze o ocazie clara de gol un urma loviturilor libere.

2-1, si astfel se vede adevarata fata a Madridului, care se joaca cu echipele mici gen Rosenborg, Mallorca, Alaves dar este umilita de catre echipele mari, Valencia si Lyon :ok: miercuri urmeaza Depor :evil:

realmadrid.com
24th October 2005, 10:19
Bekcham nu a faultat, Raul a facut-o...Beckham a protestat, a primit galben....nu ar fi trebuit sa fie eliminat..
Gravesen...prea exagerat cartonasul rosu, de abia intrase, era primul fault...si nu in totdeauna primesti rosu pt o interventie de la spate...un cartonas galben era foarte bine venit.
Un penalty care nu a fost si Valencia castiga...


2-1, si astfel se vede adevarata fata a Madridului, care se joaca cu echipele mici gen Rosenborg, Mallorca, Alaves dar este umilita de catre echipele mari, Valencia si Lyon miercuri urmeaza Depor

Ai baut de bucurie ?
Ce pana mea umilire vezi tu ?...daca noi la sfarsit am ramas in 9 si Valencia a jucat in 12 :ok:...plus tusierul care a fluierat la cateva faze offsaide...cu toate ca nu a fost..
Umilire inseamna 3-0...nu 2-1 :ok:



the certain thing is that Sergio Ramos was the only one of the two that did for playing the ball; Moretti neither looked at the ball.

Concluzia....Real a fost furata de arbitri....prin acel penalty si cel putin una, daca nu amandoua eliminari.
Poate nu as fi zis asta ca nu am fi avut 2 eliminati...si miercuri cu Deportivo vom juca cu rezervele....pt ca Beckham, Ronaldo, Baptista....si Gravesen...sunt suspendati sau accidentati..

alejandro
24th October 2005, 14:08
una peste alta,Barca s-a apropiat de real:happy

Catalanul
24th October 2005, 16:45
Bekcham nu a faultat, Raul a facut-o...Beckham a protestat, a primit galben....nu ar fi trebuit sa fie eliminat.
ok, a primit cartonasul galben corect pentru proteste, insa a aplaudat decizia arbitrului si a primit cel de-al 2-lea galben, implicit cartonasul rosu (adu-ti aminte ca acelasi lucru l-a patit si Rooney intr-un meci de CL cu Villareal ;))


Gravesen...prea exagerat cartonasul rosu, de abia intrase, era primul fault...si nu in totdeauna primesti rosu pt o interventie de la spate...un cartonas galben era foarte bine venit.
Fault de rosu clar, Gravesen l-a secerat pe jucatorul valencian. Asa cum am mai spus, Valencia scapa pe contra-atac 4 contra 2. Ar fi putut marca.


Un penalty care nu a fost si Valencia castiga
nu poti spune ca penalty-ul a fost decisiv, totusi Valencia a profitat de cele mai mari ocazii de gol si in cea de a 2-a repriza (sa nu uitam de ratarea lui Villa cu poarta goala).


plus tusierul care a fluierat la cateva faze offsaide...cu toate ca nu a fost
da, a anulat eronat un gol Valenciei, Angulo se afla pe aceeasi linie cu ultimul aparator madridist.. putea fi 3-1, insa ce mai conteaza, important este ca Valencia a castigat, practicand un joc net superior "galacticilor" :ok:


Concluzia....Real a fost furata de arbitri....prin acel penalty si cel putin una, daca nu amandoua eliminari.total gresit... intr-adevar nu trebuia sa se acorde penalty pt Valencia (insa arbitrul a vazut faza din alt unghi si cine stie, poate nu a observat ca mai intai Ramos a atins mingea cu soldul)... dar nu trebuia sa acorde penalty-ul din minutul 8 care nu a fost (un contact normal intre Morreti si Ramos, primul care a impins a fost spaniolul).



Originally Posted by ziarul AS
the certain thing is that Sergio Ramos was the only one of the two that did for playing the ball; Moretti neither looked at the ball.
Fii serios, o imagine spune mai multe decat 1000 de cuvinte :ok: mai bine da-ti cu parerea dupa ce vezi de 3 ori reluarea (din diferite unghiuri). Pana si Marca a recunoscut ca arbitrul a facut greseli de ambele parti.
La stirile din sport au analizat serios situatia, concluzia: 2 penalty-uri gresit acordate, Albelda si Guti trebuiau sa fie si ei eliminati iar Beckham putea fi iertat.

realmadrid.com
24th October 2005, 21:20
ok, a primit cartonasul galben corect pentru proteste, insa a aplaudat decizia arbitrului si a primit cel de-al 2-lea galben, implicit cartonasul rosu (adu-ti aminte ca acelasi lucru l-a patit si Rooney intr-un meci de CL cu Villareal )

In caz ca ai uitat...iti spun eu. Ronnie a batut din palme in fata arbitrului...cand acesta ii arata cartonasul galben...daca nu ma insel l-a si atins peste mana. CAdn spus "in fata"...adica la 0,1-0,2 metri :ok:. Beckham a batut odata din palme....nici mainile nu le-a ridicat sus...deci nu ar fi trebuit sa primeasca al 2lea galben.


Fault de rosu clar, Gravesen l-a secerat pe jucatorul valencian. Asa cum am mai spus, Valencia scapa pe contra-atac 4 contra 2. Ar fi putut marca.

Am vazut si eu astazi reluare....cu toate ca intrarea a fost dura...nu scapau 4 contra 2.....deci inca odata zic, decizia a fost prea dura.


nu poti spune ca penalty-ul a fost decisiv, totusi Valencia a profitat de cele mai mari ocazii de gol si in cea de a 2-a repriza (sa nu uitam de ratarea lui Villa cu poarta goala).

Asa..si ?...au fost ocazii de gol, ce ma incata pe mine !...penalty-ul acordat Valenciei a fost incorect si prin asta au preluat conducerea. Daca Valencia castiga cu 3-1 sau 4-1...atunci penalty-ul nu mai era decisiv, pana atunci este.


da, a anulat eronat un gol Valenciei, Angulo se afla pe aceeasi linie cu ultimul aparator madridist.. putea fi 3-1, insa ce mai conteaza, important este ca Valencia a castigat, practicand un joc net superior "galacticilor"

A fost offsaide, la limita, dar a fost...cam repede iti schimbi parerea :ok:. Cat despre jocul "net superior"...poate dupa eliminari, inainte de ele in nici un caz.


Catalanul (23.10.2005 22:40:54): hmm, offside la limita.
.com (23.10.2005 22:40:59): offside ...
.com (23.10.2005 22:41:06): cu 0,2 metri...dar a fost
Catalanul (23.10.2005 22:41:08): la limita
Catalanul (23.10.2005 22:41:08): am vazut si eu


total gresit... intr-adevar nu trebuia sa se acorde penalty pt Valencia (insa arbitrul a vazut faza din alt unghi si cine stie, poate nu a observat ca mai intai Ramos a atins mingea cu soldul)... dar nu trebuia sa acorde penalty-ul din minutul 8 care nu a fost (un contact normal intre Morreti si Ramos, primul care a impins a fost spaniolul).

La Sergio Ramos in careul Valenciei, se putea acorda sau nu....depinde de arbitru. Dar la penalty-ul Valenciei, Ramos a atins mingea involuntar...deci nu merita penalty...

Si...la ce stiri din sport a fost situatia analizata asa de serios....cele din KKlunya ? :D
Raman la parerea ca penalty-ul acordat Valenciei ne-a mancat meciul...si cu cele 2 eliminari este foarte posibil sa nu obtinem victoria la Deportivo.

Catalanul
24th October 2005, 21:45
Toata presa din Spania (si cand spun toata ma refer si la cea madridista :ok: ) a ajuns la concluzia ca arbitrul a gresit de partea ambelor parti. Tu esti singurul care vrei sa demonstrezi contrariul, si-anume ca voi ati fost mai defavorizati decat Valencia. Insa stii foarte bine ca nu e asa. Per total, Valencia a meritat mai mult victoria decat Madrid, e a nu stiu cata oara cand iti spun asta si nu vrei sa intelegi. Realul daca era asa de buna cum se zice avea puterea sa revina, insa nu a fost in stare sa isi creeze o ocazia mare de gol in 45 de minute. In schimb Valencia a profitat de 2 ocazii excelente pentru a marca cel de-al 3-lea gol; n-a fost sa fie asa si a ramas doar 2-1.

Legat de golul anulat, stii bine ca meciul de ieri l-am vazut pe net si calitate nu era deloc asa de buna ca cea de la televizor. Revazand controversata faza am ajuns la concluzia ca golul era valabil...practic e imposibil ca arbitrul sa observe cei 2-3 cm care ii desparteau pe cei 2 jucatori :ok: 9 din 10 arbitri validau acea faza.

realmadrid.com
24th October 2005, 21:59
Deci ii despartea o distanta :D....am exagerat cu 20 de cm...dar 5 cm tot au fost :D...
Daca arbitrul a anulat golul....uite ca a avut dreptate, pt ca totusi a fost offsaide...nu au fost pe linie...cel de la Valencia a fost un pic in fata fundasului de la Real.
Si...daca Valencia nu a fost in stare sa marcheze, nu inseamna ca arbitrul trebuie sa le acorde un penalty :ok:...se termina 1-1 si gata...
Plus eliminarea lui Beckham...:D...eronata :ok:


Beckham by protesting, but the worse thing went not that. The worse thing is that, with the English rotated, was the referee who sought al player and not vice versa, to finish punishing it with the red one by applaud his decision. The curious thing is that that same avenging referee passed through high in the first part some protests of the admonished Albelda, that arrived even to advise him that he was put eyeglasses with an unmistakable gesture. In that case did not he feel uncomfortable, perhaps he need them

N0_NaM3
25th October 2005, 10:40
Tipic celor de la real sa dea vina pe arbitrii ..:D ...pana la urma faultul lui Gravesen a fost din spate shi cat se poate dur pentru a i se acorda roshu din prima asha ca nu shtiu de ce comentati ?...shi Beckham cine se crede sa aplaude arbitrul?..daca a fost fraier shi la vazut,mai bine il injura printre dinti shi scapa doar cu galbenu` acela...:d ...

Pepsi-Cola
14th May 2006, 20:08
eu tin cu real madrid ....orice ar fi pe locul 2 cu barcelona