PDA

View Full Version : teren tenis/minifotbal acoperit - dar nu cu balon



zanetti
17th October 2005, 23:31
Ma intereseaza sa acoper un teren de minifotbal. Un balon e prea scump pentru fondurile mele, si ma gandeam sa il acoper doar deasupra, nu si lateral, ca sa fie protejat doar de ploaie si zapada, nu si de frig (care nu afecteaza fotbalul la fel de mult ca si tenisul).
Am facut postul pe formul de tenis fiindca la tenis se apeleaza mai mult la solutii de acoperire decat la fotbal.
Am auzit ca la Ploiesti exista un teren de minifotbal acoperit doar deasupra, din pacate Ploiestiul e prea departe de unde stau eu ca sa investighez.
As aprecia daca mi-ar putea da cineva niste idei de implementare, si costuri estimative.

zanetti
21st October 2005, 19:17
Cred ca am ridicat o problema prea dificila.
O sa ma multumesc si cu sugestii referitoare la ceva gen cortina care se aplica la nivelul solului, pentru o oarecare protectie la ploaie si zapada.
Mai ales bucurestenii, probabil ati vazut asa ceva pe acolo.

Ady
22nd October 2005, 14:36
Pai nu cred ca poti sa faci un teren de tennis acoperit doar deasupra ... este destul de greu sa joci iarna infofolit ... daca mai bate si un vant puternic chiar imposibil . Plus ca trebuie sa iei in considerare si umiditatea aerului , si a solului . Mingile se comporta diferit la astfel de conditii . Daca o minge se uda nu se mai poate juca cu ea , in turneele profesioniste este chiar interzis prin regulament . Si imi este greu sa cred ca pe un teren ca cel de care ai zis tu nu se vor uda mingile ...

zanetti
24th October 2005, 10:03
Eu vreau sa acopar un teren de minifotbal, nu de tenis. Voiam doar sa imprumut tehnologia de acoperire de la tenis:). Fotbal se poate juca si daca e mai frig si mingea mai umeda.
Acoperis la inaltime e greu de proiectat si poate nu merita investitia. Am auzit ca exista in Bucuresti 2 terenuri de tenis acoperite (cel putin vara) cu un fel de cortina (doar sus, prin lateral circula aerul), din pacate nu cunosc detaliile de implementare.
Acoperire la sol se practica la tenis, pentru ploaie (vezi in fiecare an la Wimbledon). Ma refer la prelata aia care o trag copii de mingi cand ploua.
Iarna, fara nici o protectie, terenul trebuie curatat cu lopetile, lucru care dureaza, si care uzeaza/afecteaza iarba artificiala, plus ca terenul ramane totusi umed dupa curatarea zapezii.
A vazut cineva un sistem de acoperire la sol eficient si atunci cand cade zapada pe el? Ca ma gandesc ca prelata aia de ploaie nu e valabila si pentru asa ceva.

Ady
24th October 2005, 12:10
Prelata aia de ploaie de foarte scumpa si nu cred ca ii convine cuiva sa dea banii pe ea si sa o lase iarna sa inghete .

codrin.s
15th December 2005, 15:27
hei zanetti... dupa cum am mai spus o data: eu am acoperit un teren tot de minifotbal la un club de langa galati....crede-ma ca nu merita sa faci compromisuri cu prelate. costa in jur de 38 - 40 Euro/mp o constructie cu balon sustinut de aer cald si consuma cam 7kw/ora; dar clubul e plin de cand am montat balonul. sunt jucatori pe teren pana la ora 2 noaptea inclusiv. daca te intereseaza iti pot da un nr de tel si ceri o oferta.

Timm
17th January 2006, 18:13
hei zanetti... dupa cum am mai spus o data: eu am acoperit un teren tot de minifotbal la un club de langa galati....crede-ma ca nu merita sa faci compromisuri cu prelate. costa in jur de 38 - 40 Euro/mp o constructie cu balon sustinut de aer cald si consuma cam 7kw/ora; dar clubul e plin de cand am montat balonul. sunt jucatori pe teren pana la ora 2 noaptea inclusiv. daca te intereseaza iti pot da un nr de tel si ceri o oferta.

da-mi si mie un nr de telefon (bucuresti nu?)
apoi ai idee cam cat m-ar costa sa fac un teren de tenis sa zicem de ciment ca banuiesc ca e cel mai ieftin

codrin.s
16th February 2006, 11:29
timm.....nr-ul de telefon la care poti suna pt balon este 0742 78 44 61; si intreaba si de terenul de ciment ...e posibil sa-ti dea ei informatiile necesare, ca eu habar nu am.