PDA

View Full Version : Rome



Lidia
9th March 2006, 11:03
Vinerea trecuta a inceput pe HBO serialul "Roma". Au dat primele 2 episoade. Eu l-am vazut azi noapte in reluare plus un documentar din culisele serialului. Merita vazut. Este difuzat vineri seara cu reluari lunea si miercurea. Vad in program ca vineri o sa mai dea si episodul 2 in reluare (ora 21.00) apoi episodul 3 (ora 22.00). De fapt vad ca in fiecare vineri difuzeaza si episodul anterior si doar la reluari difuzeaza doar ultimul.
Va dau paste la sinopsis-ul de pe cinemagia.ro

Sinopsis "Roma"
Este anul 52 I.C. Pentru patru sute de ani de la fondarea Republicii, Roma a fost cel mai bogat oras din lume, o metropola cosmopolita po****ta de un milion de oameni, epicentrul unui imperiu in expansiune.

Republica a fost fondata pe principiul puterii comune si nu a permis niciodata unui singur om sa detina controlul absolut. Dar aceste principii sunt puternic zguduite si roase de coruptie si excese. Clasa de la conducere a devenit exagerat de bogata, iar vechile valori spartane de disciplina si unitate sociala au fost uitate. Intre clasele sociale este o diferenta uriasa.

Sistemele politice si legale se dovedesc pline de fisuri, iar puterea e aproape numai a armatei. O drama care abunda de intensitatea dragostei si a tradarii, descriind relatiile dintre sclavi si stapani, soti si sotii.

ROMA - observata atent in vremurile in care Republica urma sa dispara, iar Imperiul era cel care avea sa-i ia locul.

Serialul original ROMA / ROME a starnit intrebari si a nascut discutii si controverse. Este o productie care a implicat o munca de proportii uriase, atat din punct de vedere al evidentelor istorice, cat si al eforturilor si resurselor folosite. Cei care il vor vedea, nu vor putea ramane indiferenti.

Gabriel
10th March 2006, 12:44
Rome este exceptional. A inceput sa imi placa mai mult decat Lost.
Britanicii astia numai lucruri bune fac :)

Mihai
19th March 2006, 03:35
Am vazut Rome, cele 12 episoade:) SUPERB, nu am ce sa zic... Merita vazut:ok:

relansat
19th March 2006, 09:59
Exact la Rome vroiam sa ma uit si eu zilele trecute :)

De Prison Break stiti ceva ? L`am vazut pe retea si as vrea sa ma uit si la el ... se merita ?

dragos_popa17
20th March 2006, 09:52
M-am uitat si eu la cateva episoade din Rome weekendu asta si pot sa zic ca se merita. Mai ales daca iti place genu'.
La Prison Break se uita frate'meu si l-a cam laudat. Personal nu l-am vazut.

Leo_
20th March 2006, 23:28
Episodul 4 din Rome l-am vazut asta-seara in reluare...deci nu e miercuri, ci luni...ma enerveaza ca dureaza doar o ora...Mihai, imi trimiti si mie restul de 8 episoade prin mail? :D:D

dragos_popa17
21st March 2006, 09:50
eventual iti trimit eu subtitrarile daca vrei :D

Catalanul
25th March 2007, 14:24
http://media.monstersandcritics.com/smallscreen/rome_1/images/rome.jpg

Este anul 52 I.C. Pentru patru sute de ani de la fondarea Republicii, Roma a fost cel mai bogat oras din lume, o metropola cosmopolita po****ta de un milion de oameni, epicentrul unui imperiu in expansiune.

Republica a fost fondata pe principiul puterii comune si nu a permis niciodata unui singur om sa detina controlul absolut. Dar aceste principii sunt puternic zguduite si roase de coruptie si excese. Clasa de la conducere a devenit exagerat de bogata, iar vechile valori spartane de disciplina si unitate sociala au fost uitate. Intre clasele sociale este o diferenta uriasa.

Sistemele politice si legale se dovedesc pline de fisuri, iar puterea e aproape numai a armatei. O drama care abunda de intensitatea dragostei si a tradarii, descriind relatiile dintre sclavi si stapani, soti si sotii.

ROMA - observata atent in vremurile in care Republica urma sa dispara, iar Imperiul era cel care avea sa-i ia locul.

Serialul original ROMA / ROME a starnit intrebari si a nascut discutii si controverse. Este o productie care a implicat o munca de proportii uriase, atat din punct de vedere al evidentelor istorice, cat si al eforturilor si resurselor folosite. Cei care il vor vedea, nu vor putea ramane indiferenti.

sursa: cinemagia.ro

Se utia cineva la serial ? Amatorilor de istorie si de lupte sigur le va place :) Eu zic ca reprezinta realitatea clara din acea vreme.
Serialul e impartit in doua sezoane, primul are 12 episoade iar cel de-al doilea nu stiu (nu cred ca s-a anuntat). Momentan au aparut 9 episoade din sezonul doi (astept sa apara maine ep. 10 :D).

PERSONAJELE (sezonul 2)

http://img482.imageshack.us/img482/8587/romecrewes6.jpg

A.k.a
25th March 2007, 15:26
Am vazut cateva episoade din primul sezon, destul de tare serialul.

little_earl
25th March 2007, 15:30
mai apare Caesar in sezonul 2?

phyxius
25th March 2007, 15:32
am vazut doar primul sezon, dar mi-a placut. e foarte precis si pare a fi una dintre cele mai buni prezentari ale romei antice pe care am vazut-o vreodata pe ecran. actorii, desi nu faimosi, interpreteaza bine rolurile, in special kevin mckidd, ray stevenson, ciaran hinds si james purefoy.

@little_earl: n-am vazut sezonul 2, da' avand in vedere ca a fost asasinat la sfarsitul primului sezon....

little_earl
25th March 2007, 16:15
pai l-am vazut in poza atasata cu personajele din sezonul 2 si m-am mirat

Catalanul
25th March 2007, 17:00
mai apare Caesar in sezonul 2?

apare in primul episod intr-o balta de sange si cam atat :) :D

TeBat
20th March 2010, 21:50
M-am apucat si eu de vazut Roma. Interesant pana acum.

A.k.a
20th March 2010, 23:10
M-am apucat si eu de vazut Roma. Interesant pana acum.

Si mie mi-a placut mult

TeBat
30th March 2010, 22:29
Daca nu l-ai vazut deja, incearca "Roma". E senzational!

Datenshi
3rd September 2010, 21:56
Am vazut primu sezon in 2 zile,are doar 7 episoade :D .

Slab, acum ceva timp am vazut primul sezon din Rome in 2 zile. :D

Iaco
27th June 2011, 16:02
Eu l-am vazut de vreo 2 ori pe tot...se tot vb ca ar vrea sa faca un film

Johnny D
6th May 2016, 07:26
Am vazut Rome, cele 12 episoade:) SUPERB, nu am ce sa zic... Merita vazut:ok:

A aparut si sezonu 2 intre timp!:D
Cred ca l-am vazut si p-asta acu ceva vreme, dar ma uit iar la serial de zici ca-l vad pentru prima data!:))


mai apare Caesar in sezonul 2?

Da, dar il cheama altfel!:D


PS: Caesar e un titlu care se mosteneste din tata-n fiu, sau mai bine zis din tata-n mostenitor!:P

Eddy DoubleD
6th May 2016, 15:57
Dude, raspunzi la posturi de acum un deceniu? :facepalm: :doublefacepalm: :triplefacepalm:

On topic, am si eu pe lista Rome.

Cristy RVD
6th May 2016, 16:05
Unul dintre cele mai bune pe care le-am vazut. Pacat ca a avut doar doua sezoane.

Roddicted
6th May 2016, 22:32
Are o incheiere sau te lasa in plop la sfarsit?

Freek
6th May 2016, 23:42
Cica ar avea un final, dar un final fortat. Defapt cam de la jumatatea sezonului 2 cica o ia pe repede inainte :confused:. Asa citisem cand ma pregateam si eu sa-l vad, dar pe parcurs am renuntat.

Johnny D
8th May 2016, 14:17
Dude, raspunzi la posturi de acum un deceniu? :facepalm: :doublefacepalm: :triplefacepalm:

On topic, am si eu pe lista Rome.

:)) Un deceniu, un secol, nu conteaza!
Vroiam sa postez despre Rome, care e problme ca dau si un reply?:))

PS: Finalul e rapid pentru ca nu vor sa insiste prea mult pe batalii, probabil epuizasera bugetul prea devreme!:))