PDA

View Full Version : Cum Sa Ne Revenim



Baresi
17th October 2005, 16:52
Acest thread este deschis tuturor celor care au vreo solutie pt ca national sa se redreseze.O prima solutie ar fi ca radu niculescu sa coboare din birou si sa incerce sa ne ajute cu adevarat! parerea mea

Bancaru
17th October 2005, 18:06
Inainte sa coboare Radu, sa urce un antrenor. Dar nu unul ca Lita Dumitru. Unul treaz, daca se poate.
Eu cred ca Raducu se va plictisi repede. Nu se schimba el acum. Nu degeaba se zice ce este capricios. Nu o sa-i placa sa o ia in barba. Si o s-o tot ia. Eu nu ii dau mai mult de turul '05 - '06.
Sa vina un antrenor, Oli, Razvan Lucescu sau un italian, ceva. Si sa revina Gino in birou. Parerea mea. Timpul va dovedi unde este dreptatea. Nu ne putem trezi noi sa ne jucam de-a sfintii in infernul diviziei A. Vreau sa fim banditi. Mercenari. Tradatori. Rai.

Baresi
17th October 2005, 20:23
Gino a facut ca clubul acesta sa ramana atatia ani in elita fotbalului romanesc!A fost o prostie ca i-am cerut sa plece!

Bancaru
17th October 2005, 20:44
Clubul asta a fost si fara el in elita. Nu in top, dar in elita da. Ma refer la elita fotbalistilor.
Gino nu a plecat pentru ca i-au cerut FANS. Gino are alte treburi de rezolvat. Anul asta e cum e, dar la anul cad 4 echipe!!! Daca nu ne trezim o *@lim, ca sa ma exprim plastic.

miril
17th October 2005, 20:49
N-am inteles, ce ai pus in...plastic, plastic? Gino fara Bodu nu va trece podu. Si nici noi. Dexi, cum o dai cum o intorci, este de...plastic.

Bancaru
17th October 2005, 21:01
O belim! Cu plastic sau fara, sau in cauciuc, ca sa nu luam Bodulism. Nu imi fac probleme in privinta lu' Bodu'. Iacov zice ca a platit 1,5 mil. din cele 3.
Nu stiu de ce, dar am o oares'care incredere...

krapulax
17th October 2005, 21:03
FC Naţional are o datorie totală de 10.938.527 faţă de buget, după cum urmează: FC Naţional 2000 - 90.636 lei, AFC Naţional 2000 Bucureşti - 4.429.382 lei, AFC Naţional Bucureşti - 5.646.801 lei şi FC Naţional S.A. - 771.708 lei.
asa zice la gazeta. de fapt noi cu cine tinem din astea 4?

miril
17th October 2005, 21:13
Cu ultima. Altfel, cu...Progresul!

Bancaru
18th October 2005, 11:01
Nu zicea Iacov ca a mai dat din datorii? Eu stiam ca avem in jur de 3 milioane de euro datorie. Se spunea (chiar cineva zicea aici ca l-ar fi vazut pe Bodu la teve cand a spus ca Nationalul a mai platit) ca au dat 1,5 milioane deja. Am platit sau nu?
In mod cert sa dam bani la stat nu e o metoda sa ne revenim ca club. Insa as prefera sa ne revenim ca popor. Ceea ce este mai greu. Romania nu are un Gino cu care sa o duca binisor, dar sa rateze an de an integrarea in UE.

miril
18th October 2005, 11:26
Mi-a placut comparatia dintre "Progresul...Romaniei" sub Gino si fara...Gino. Cam asa stau lucrurile, iar eu imi doresc binele National...al Romaniei. Alta cale nu exista. Eu cred ca s-a platit ceva, dar, din declaratiile ulterioare ale lui Iacov, s-ar intelege ca nu pot acoperi totul acum si s-ar dori plata esalonata, lucru care mi se pare acceptabil, daca asta se urmareste de la Fisc.

Bancaru
18th October 2005, 11:59
Miril, si eu sunt de acord cu palta esalonata, insa nu pe 'j-de ani. Maxim 3. Pentru ca pana acum pe clubangii i-a durut in basca de plata acestor datorii. An de an apareau alte societati care preluau aceleasi cluburi. Asa a fost si la noi si asa e peste tot.
Daca Steaua are 11 mil. de euro, cea mai mare datorie, inseamna ca nu e o mare tragedie pentru cei cu datorii mai mici sa scoata de la saltea. Daca nu... asta este. Executare silita!

miril
18th October 2005, 12:29
Intru...Bodu de acord! Vad ca te-a lovit...bodulismul, o boala buna (Boala descoprita recent de un expert...bancar) pentru sanatatea...Progresului si in interesul...National.

Bancaru
18th October 2005, 13:41
Ma bucur ca Iacov a fost de ajuns de diplomat ca sa nu rascoleasca rahatul. Daca stai sa te gandesti, cam acelasi lucru cu Jiji a facut si Jino, dar mai in liniste. Becali e un animal. Acum se lauda ca il are Basescu la inima, acum zice ca a dat "ocheiul" Base ca sa-l puna pe el la sechestru.
Eu m-am cam saturat sa le plang de mila lui alde Mitica sau Nasu. Pe astia cand ii intrebi de sanatate se plang ca sunt saraci. Mai ca imi vine sa renunt la sandviciurile mele pentru Radoi sau Bostina. Unul poate i-l dau lui Mozacu.

miril
18th October 2005, 13:51
Da-i si o bere lu...Lita! Sa nu vina!

Bancaru
18th October 2005, 15:00
Isi ia singur, dar sa stii ca i-as da, daca asta ar rezolva situatia cu el. Sa stea acasa. Sau in divizia C.

miril
18th October 2005, 15:05
Nu cred ca vine, iar daca vine sunt semne de...Regresul.

Baresi
18th October 2005, 15:05
si mai e si capitan
......
mare jucator
nici el nu crede asta

miril
18th October 2005, 15:18
Baresi, este vorba de Lita Dumitru, mare jucator pe vremuri, fost antrenor pe vremea Progresului la...Progresul, actual sugator de...Bancaru stie mai bine, ca le are cu binefacerile si facaturile de... Mi-e rusine (de mine)! Sorry, Bank!

Bancaru
18th October 2005, 17:48
Este sugativa, nu sugator. Cred ca bea cam mult. Are si fata... Desi si nea Nicu vaca are fata iar el zice ca nu bea decat racoritoare, brifcor. In plus, mai e si mare golan. Asa am auzit de la persoane care il stiu.

Baresi
18th October 2005, 19:40
ma refeream la LITA CATALIN nu la LITA DUMITRU

miril
18th October 2005, 19:58
De asta am si precizat ca este vorba de Lita...Dumitru, sugativa sugatoare, caci noi de el vorbeam, zvonindu-se ca vine antrenor in Dr. Lister.

Bancaru
18th October 2005, 21:20
Ba sa avem pardon, director tehnic. Nu ati inteles ca i se da credit lui Necula. Credit in lei noi, ca in euro s-a sistat.

miril
18th October 2005, 21:42
Si mai grav...gradul de ebrietate care bantuie clubul.

alamar
19th October 2005, 08:01
Hai dom'le, c'esti copil. Merg si ei, ca baietii, la una mica.
"Bere, tuica, vin, vermut si tu zici ca am baut?"

Bancaru
19th October 2005, 10:35
In loc sa gasim o solutie, macar noi, o dam pe frectii. Sa lasam alcoolul, ca de la atata vorbit despre licori bahice o sa ametim.
Poate luni o sa avem un antrenor nou. Poli are la Arges acasa. Ce facem noi cu Farul deja nici nu conteaza in ecuatie. Chiar daca batem nu o sa jucam convingator. In plus si Steaua se deplaseaza la Potcoava. Razvan sta ca un echilibrist, pe un scaun sustinut pe un singur picior. Sa nu se inghesuie prea multi ca o sa-i fie greu lui Radu sa aleaga. Sau sa nu se certe cu Gino. Gino sa-l vrea pe unu iar el pe altul.

be@
19th October 2005, 11:11
Bank, si ce daca Tm. are meci la Arges?(d)olaroiu ramane sigur antrenor pana la sfarsitul turului.Asa stiu eu...

miril
19th October 2005, 11:34
Be@, intre noi, chiar daca ne-a ranit pe toti, dOli ar fi foarte bun acum sa antreneze echipa, caci se pricepe. si mai mult, eu il vad si un presedinte competent. Dupa cum vezi, vremea ingineriilor a trecut, Bodu ne deschide drumul spre normalitate, deci nici un risc de jongleriile si compromisurile a la Don Gino. Iacov mi se pare pus pe treba si isi asuma raspunderea si riscurile asa cum un adevarat conducator de club trebuie sa o faca.

be@
19th October 2005, 11:40
Bun,miril, dar o spun inca o data. Conu' Iancu nu are de gand sa-i dea dumul lui Olaroiu pana in retur.Asta am vrut sa subliniez eu...

Bancaru
19th October 2005, 11:41
Nenea Iancu o sa fie nevoit sa il elibereze din functie, daca sunt motive. Acum sa vedem cum joaca Poli. Argesul se apara, Poli, teoretic, e echipa de atac. Vom vedea...

be@
19th October 2005, 11:47
Bank:Tm, echipa de atac? Pai cum vine asta? Eu il stiu pe Olaroiu ca pe un adept al stilului defensiv.Parca are a doua aparare din campionat, daca nu ma insel eu.

miril
19th October 2005, 11:51
Trebuie sa iasa la atac, a vrut sa spuna Bancaru. Spre deosebire de noi, ei macar mai au cu ce sa spere cand Sorinaccio va bantui pe Paltinisan.

Bancaru
19th October 2005, 16:25
Bank:Tm, echipa de atac? Pai cum vine asta? Eu il stiu pe Olaroiu ca pe un adept al stilului defensiv.Parca are a doua aparare din campionat, daca nu ma insel eu.
Be@, eu zic ca e echipa de atac: are numai mijlocasi ofensivi: Gigel Coman, Olah, Caramarin, Osei - mijlocasi care au jucat si toti odata in teren, plus Moldovan si Bucur (sau Mansour) varfurile. Fundasii sunt fundasi. Eu cred ca e echipa de atac. Pana si Ovidiu Petre isi face des de treaba pe langa poarta.
Nu conteaza cate goluri au luat. Si noi avem un stil defensiv si am luat o caruta de goluri.

miril
19th October 2005, 16:37
Eu nu m-as supara sa-l avem, ti-am mai spus si m-ai...refuzat, la noi pe No(n)Gacic. Pe de alta parte, daca ne scoatem din labele lui...Bodu as dori transferul lui MeMeee. Am fi cei mai inalti din...Parcul cu Platani.

Bancaru
19th October 2005, 17:42
Stai ca nu inteleg. No Gagic am priceput, desi nu sunt de acord. Eu personal... Dar MeMeeeeee...? Asta ce vrea?

be@
19th October 2005, 17:59
Eu nu m-as supara sa-l avem, ti-am mai spus si m-ai...refuzat, la noi pe No(n)Gacic. Pe de alta parte, daca ne scoatem din labele lui...Bodu as dori transferul lui MeMeee. Am fi cei mai inalti din...Parcul cu Platani.

Miril, chiar citeam de No gacic. E nemultumit ca nu prea joaca la tm, fiindca vrea sa prinda o echipa de afara. Nu prea avem noi sanse sa-l aducem...Si in plus, tre' sa aiba un salariu frumusel acolo.

Memee? :o: Shtoica? Nu-i destul ca-l avem pe Vice, care sare la spectatori?

Bancaru
19th October 2005, 18:12
In prosportul de azi scrie de posibili transferabili de la Rapid. Printre ei ghiciti cine este cu mari sanse sa il dea nasul jos din chefere?

be@
19th October 2005, 18:14
Cine? Sa nu-mi spui ca-i Dolha. :P
Apropo, am citi in Gsp ca cei de la CFR Cj ar fi interesati de Bazzi. :mda:
Sper sa nu incepenm sa vindem din nou....

Platanu
19th October 2005, 18:17
Cine este "No Gagic",daca nu e "cu banat"?

be@
19th October 2005, 18:17
Ma tem ca e cu.... Banat(ul) . :P Mansour, de la Tm.

miril
19th October 2005, 18:36
Mehmedovici. Mi-a placut "sa nu fie cu Banat(ul)", Be@. Pacat de No Gacic ca nu se lipeste si el de-o fata din Cotroceni sa poata si el sa zica ca Ma-nso(U)r!

Platanu
19th October 2005, 20:23
Sa nu fie cu banat,adica sa nu fie cu suparare am vrut sa zic.Acuma,daca a iesit asa,e bine.:happy

Bancaru
24th October 2005, 10:15
Ca sa raspund la intrebare, asta dupa meciul cu Farul: VREM ANTRENOR!!!!!!!!!
A jucat mizerabil cu Constanta. Daca aia il aveau si pe Gurita si pe Mihai era jale.
Nu stie domnul Necula sa faca schimbari. Pai in ultimele minute de joc, cand aia erau calare pe noi, inloc sa intaresti apararea, sau mijlocul, tu scoti varf si bagi pe altul care e doar varf, pentru ca acolo joaca. O schimbare inutila. Cine naiba il tine pe Bad in brate? Serios. Omul asta e o catastrofa. Asa e si Necula. Joci acasa cu un singur varf, Savu, si ala lenes. Repet, lui Savu ii mai trebuie un om langa el, care sa-i faca loc in fata portii. Poate sa incerce cu Marian Savu. Sau sa il bage pe Lopez in teren. De ce nu i se da nici o sansa argentinianului? Sambata era in tribune alaturi de numerosul grup de australieni, probabil prietenii cangurilor nostri.

miril
24th October 2005, 10:24
Nu are viza...Lopez. Schimbarea cu Bad si Iancu, care s-a miscat bine, au avut menirea sa aduca...sange proaspat. Si ca sa-ti dau dreptate, cel putin introducerea unui jucator neexperimentat, cand mai sunt circa 15 minute bune de joc, dovedeste lipsa de experienta, daca nu si mai rau. Sa vina BERGODI!

Bancaru
8th November 2005, 10:41
M-am prins care e treaba cu Bad. Pe bune. Am avt ca un soi de revelatie. Necula il foloseste des pentru ca vrea sa il faca de ras. Pe cuvantul meu de nu e asta.

Baresi
8th November 2005, 18:20
looooool da poate ai dreptate!!!!!!!!!!

Bancaru
8th November 2005, 20:42
Baresi, tie iti place individul? Esti la club, te pricepi la fotbal. Are ceva in cap baiatul ala? Bad, adica.

Baresi
9th November 2005, 17:06
ca sa iti spun sincer Bad la antrenamente comfirma si daca se antreneaza bine ar trebui sa joace! el probabil are trac si frica nu a reusit sa se acomodeze! dar nu ar trebui sa faca experimente la noi domnul necula!oricum ar trebui sa ii dam cateva sanse si daca nu comfirma nu putem sa ne rugam de el sa joace!!! parerea mea

miril
9th November 2005, 17:11
Simteam eu ca...He Isn't so Bad!

Bancaru
9th November 2005, 17:19
Da. Baresi are stofa. Nu degeaba e la Milan. Adica la Progresul. Esti sigur ca ai numai 13 ani?

miril
9th November 2005, 17:21
Dupa cum gandeste el ar avea 25 si, dupa cum joaca, stiti voi cine ar avea 13 ani.

Platanu
9th November 2005, 17:28
Dupa cum gandeste el ar avea 25 si, dupa cum joaca, stiti voi cine ar avea 13 ani.Bad boy,cumva?

miril
9th November 2005, 17:30
Bad Play...boy!

Bancaru
9th November 2005, 17:32
Sunt convins ca Bergodi este un om care poate indrepta ce a deviat de la plecarea lui Landi. Sa nu ne ducem la el ca la pomul laudat. Prea asteptam multe.

miril
9th November 2005, 18:56
Vrei sa spui la...Platanul laudat! Pomul nu suporterul.

Baresi
9th November 2005, 20:07
sa speram ca bergodi va face treba cat zenga si landi la un loc! nu inteleg eu ceva !un cuplu de fundasi centrali:mehmedovic-sapunaru nu ar fi mai bine decat un cuplu cu burca langa unu dintre cei doi! mie mi-a placut mai mult burca ca mijlocas la inchidere!!! parerea mea! voi ce zicetI???

krapulax
9th November 2005, 20:20
mie nu mi-a placut burca pe postul de mijlocas de acoperire. plus ca il avem pe shroj. revin la ideea mea- sapunaru atacant!

Baresi
9th November 2005, 20:40
probabil ca aveti dreptate insa burca ca mijlocas la inchidere zic eu k si-a facut treba iar ca fundas a avut meciul trecut cateva strambe si meciul precedent dar per total a jucat bine ! oricum antrenorul decide

miril
9th November 2005, 20:44
Krap insista pe acesta idee, care imi aduce aminte de debutul lui Dudu in divizia A, a jucat fundas central si a facut-o excelent, la noi, ca apoi sa joace, in final, centru atacant, cel mai speculativ si valoros prin simtul golului, pe care l-a avut Romania in anii 70-80, daca nu din toata istoria fotbalului romanesc. Progresul il avea atunci ca atacant central pe regretatul Viorel Nastase, iar rezeva de varf era un anume Mircea...Sandu.

krapulax
9th November 2005, 20:52
sapunaru este la origine atacant. olaroiu l-a transformat in fundas central, post pe care joaca foarte bine de la o vreme (adica de cand a devenit om de baza), dar acuma cred ca avem mai mare nevoie de un varf puternic decat de un aparator central.

Bancaru
9th November 2005, 22:53
Eu nu cred ca apararea merge atat de bine incat sa renuntam la Sapunaru. Avand in vedere ca avem 3 milioane de euro buget(!) putem sa achizitionam un varf. Poate mai pica ceva de la Poli. Hagi va veni cu oamenii lui. Are bani de transferuri. In iarna iar face Poli risipa. Si mai mult, il mai avem in lot pe Lopez. Eu sunt convins ca fiecare jucator are potential. Trebuie sa il descopere cineva. Baresi a facut remarci de bun simt la adresa lui Bad. Spune despre el ce am auzit si despre Nae acum vreo 3 ani, pe vremea cand era la Steaua, vesnica rezerva. Pana si a lui Tibi Lung... Imi zice unu ca tragea Nae la antrenamente, ca era cel mai sarguincios. Numai ca nu avea omul priza la minge. Si acum cred eu este cel mai bun portar al nostru, desi il avem si pe Prunea. Care ne-a cam bagat la caca cu Sandu lui.
Am mai discutat noi de eficacitatea raportandu-na la Iacob. La Craiova era zero. La Dinamo zero. La Rapid zero. La noi zero. A mai miscat la Otelul. Si iata, ce face la Steaua!!! Brici. De ce trebuie sa stea Lopez in timpul meciului in tribune si sa se frece pe chelie?
Baresi, poate ne mai vinzi si noua ceva stiri. Lopez se antreneaza cu lotul? Se antreneaza cu spor? E bun? Parerea ta!

Baresi
10th November 2005, 19:10
lopez are stofa de virf gen iacob ! am acea nevoie de el mai ales k e masiv si singuru virf genu asta p kre il avem e savu kre nu prea are fizic!!! la antrenamente trage d el !!! oricum sper sa isi rezolve problemele si sa ne ajute ca avem nevoie de un jucator ca el!!!

Bancaru
10th November 2005, 19:49
Dar ce probleme are?

Baresi
10th November 2005, 20:08
probleme cuviza cred sau cu cartea verde! nush

miril
10th November 2005, 21:01
A propos de Victoras Iacob, a fost singurul jucator remarcat de antrenorii echipei Hereenveen, in dubla partida din 2002, desi nu a jucat decat vreo 30 de minute in ambele partide. Sper ca astfel de ochi sa aibe si Bergodi si sa ne alegem cu varf de atac autentic de tipul lui Mitrovici.

Bancaru
10th November 2005, 21:52
Baresi, dar de Manta se aude ceva. Ce ne-am pus cu intrebarile pe tine. Ce sa facem daca am prins gasca care face oua de aur...
Ce e cu Petrus Manta?

Baresi
11th November 2005, 13:27
pai sincer nu prea stiu ce e cu MANTA dar pro!mit ca o sa ma informez si o sa va zic
!!!!! promit!

miril
11th November 2005, 13:36
Am incredere in Baresi 007!

Bancaru
11th November 2005, 16:29
Baresi, poate afli si ce e cu cartea lui Lopez. Shore, ala, cu cine se antreneaza? Se antreneaza, adica?

miril
6th December 2005, 11:06
A propos de titlul topicului, acum (ca) ne-am revenit, urmatoarea intrebare ar fi..."Cum sa ne mentinem?". Ei, sa va vad la treaba!

alamar
6th December 2005, 11:54
Simplu, castigam toate meciurile din retur si devenim campioni si pe deasupra luam si cupa. Ce frumoasa este viata...

miril
6th December 2005, 11:55
...in noptile lungi de iarna.

Bancaru
6th December 2005, 12:22
Hahahahaha.... Alamar e de groaza. Alamar, cred ca tu ai fi bun sa le ridici moralul alora la Asociatii de Anonimi - alcoolici, sinucigasi, furiosi, depresivi.
Cum sa ne mentinem? La prima vedere raspunsul e simplu. Alamar l-a dat. In primul rand sa mai vina jucatori pe posturile deficitare. Al doilea rand sa le mai "betoneze" contractele altora ca sa nu se mai intample ca anul trecut, exod. Sa incerce legarea lui Bergodi de club. Antrenorul sa aiba si el clauza. Si nu un rahat de caluza ci una mare. Asa sa aiba si jucatorii de viitor. Griiff se pare ca va fi unul. Il vrea Poli? Nici o problema. 2 milioane de Euro. Scurt. Cu cat il dai afara cu atat il dai si intern, ca are tot aceleasi calitati.
Stiu ca nu e posibil sa schimbi ceva pocnind din degete, dar printr-o administrare inteligenta mai poti sa atragi suporteri la stadion si prin alte metode, sustinute de un joc frumos si eficient.
Atragerea unor sponsori seriosi, nu neaparat cei mai bogati. Cred eu ca una dintre cele mai mari banci din Europa, anume BCR, este un partener serios. Intamplarea face ca e si bogat. Legarea de un nume cu credibilitate iti confera credibilitate. Pana una alta avem sponsori de renume. Pe langa BCR suntem in bune relatii cu FORD, sponsor oficial al Champions League.
Cam asta cred eu ca trebuie facut repede si cu sanse de reusita. Pe termen lung e buna ideea lui Iacov de a moderniza si de a investi.

alejandro
6th December 2005, 12:26
Cred ca threadul asta nu prea isi mai are rostul,stati destul de bine,parerea mea...poate ar trebui sa schimbati in "Cum sa ne mentinem":P
sunteti pe locul 3 foarte aproape de lider,zic ca national a confirmat si anul asta,multe schimbari in stuff,da' jucatorii isi fac treaba indiferent de ele.
Felicitari:happy

Bancaru
6th December 2005, 12:28
Multumim, Alejandro. Ai fost gand la gand cu bucurie cu Miril. Daca majoritatea hotaraste sa schimbam numele, o sa-l schimbam, desi cursul discutiei e la obiectivul actual: mentinerea si chiar ascensiunea.
Pacat ca au plecat atat de multi de la echipa. Dar actuala conducere, atat tehnica cat si (partial) administrativa e de viitor.

miril
6th December 2005, 12:32
As mai adauga la cele spuse...bine de Bancaru si "intarirea" actionarilor, dupa plecarea...transhumantului, cu persoane...solvabile, baieti solvabili, cu alte cuvinte, iar Iacov sa-si ia inima in dinti si sa devina Presedintele clubului. Toate iesirile lui mass-mediale si nu numai, de pana acum, au aratat ca este un tip echilibrat, inteligent, deschis, cat se poate, fata de mass-media si, se pare, progresist de bine si nu de circumstanta. In contrast cu...stiti voi cine. Alejandro, multumiri si din partea mea.

alejandro
6th December 2005, 12:49
Multumim, Alejandro. Ai fost gand la gand cu bucurie cu Miril.
@Bancare,ai dreptate.Imi cer scuze,da' nu citisem mesajele de mai sus,acum am inteles ca si Miril a dat o asemenea propunere,eu chiar nu citisem postul lui,deci e o idee buna,daca le vin unor oameni diferiti cam in acelasi moment:P
@Miril,n-aveti pt ce sa-mi multumiti,eu doar am facut o constatare,atat.Daca vreti sa fiu sincer pana la capat va zic ca nu prea va dadeam sanse in campionat in lupta cu dinamo,steaua,rapid,poli,cfr si chiar cu farul.M-ati contrazis si deci nu pot sa va zic decat s-o tineti tot asa,de cativa ani buni,National a fost destul de constanta (bine,cateva fluctuatii nu-si au menirea sa fie evidentiate acum),mai ales in conditiile schimbarilor frecvente de antrenori si jucatori,ma intreb,cum ar fi fost fara toate schimbarile astea apermanente?

miril
6th December 2005, 12:52
Asta ne intrebam si noi, Alejandro! In rest...Lomonosov si Lavoisier.

alamar
6th December 2005, 12:53
Chestia cu Anonimii imi aduce aminte de cuvintele lui George Best cand i s-a recomandat sa mearga la asociatie: "Alcoolic sunt dar anonim nu am fost niciodata". Si apropo de vorbele lui George Best, despre Beckham:
"Nu loveste mingea cu stangul, nu loveste mingea cu capul si nu stie sa faca un tackling, in rest este un mare jucator." Asta a fost asa off topic.

Pretul mare la jucatori a avut si Gino. Acelasi lucru il spunea si el, ca nu are decat un pret indiferent de unde vin ofertele, din tara sau din strainatate si pana la urma fortat de imprejurari i-a vandut la bax pe un vax (asta pentru club, ca pentru el nu am de unde sa stiu).

miril
6th December 2005, 12:55
Eu il percep pe Iacov altfel. Sper sa nu ma insel. Vom trai si vom vedea!

Bancaru
6th December 2005, 14:47
Alamar, la capitolul vorbe de duh, se pare ca nu il intrecea nimeni pe Best. Era the best. Legat de efemera renuntare la cele 2 vicii, alcool si femei, a spus ca au fost cele mai plicticoase 20 minute din viata lui.
Gino a cerut mult, sau just, dar nu a putut tine la pret pentru ca nu a umblat si la capatul celalalt: contracte bune si beton.

miril
6th December 2005, 15:24
Nu asta nu era interesul lui, se pare.

miril
31st December 2005, 19:21
A propos de titlu, eu zic ca ne-am revenit. HAI PROGRESUL!

Platanu
31st December 2005, 19:30
Sa vedem cat timp va mai dura aceasta stare de "normalitate".Sper sa dureze cat mai mult.

miril
31st December 2005, 19:33
Numara pana la 4000 si gata. De fapt GATA. Felicitari suporterilor lui FC National pentru atinfgerea de noi culmi! Va Cu Pa pe toata lumea!

Platanu
31st December 2005, 19:38
Hai ca o facuram si pe asta!Bravo progresistilor si miril,tine-ne la curent cu evolutia numarului de mesaje,pentru ca nu vom ezita(cel putin eu)sa ajutam sa stabilim un nou record de acest gen.

miril
31st December 2005, 19:39
Urmeaza raportul catre Iubite Tovaras Bancaru pe FC National!

Bancaru
31st December 2005, 20:33
Doamne fereste! Eu tocmai asta am cautat, sa nu fie eu cel caruia sa i se dea raportul. Am cerut un egal, ca titulatura, cu mine. Un al doilea moderator. Din punctul meu de vedere aici fiecare e raspunzator pentru ce scrie. Eu nu ma bag si nici nu am de ce. Sunt oameni destepti si cu capul pe umeri. Numar mic calitate mare.
On topic
Eu cred ca de revenit ne-am revenit. Alejandro lansase o noua idee. Cum sa ne mentinem sau sa progresam. In acest moment trebuie sa ne mentinem pentru ca de progres, inca nu poate fi vorba. E clar ca suntem intr-un moment greu. Daca trecem de asta putem spera. Sa avem incredere.

herculis
9th January 2006, 13:38
Nu stiu daca aceasta este intrebarea corecta. Progresul normal ca nu este intr-un declin, ba dimpotriva. Eu cred ca intrebarea este "cum sa facem din Progresul un club puternic si de elita in fotbalul romanesc" (ei european tovarasi, si european....:)

Un club sa cladeste pe mai multi piloni:
- traditie, suporteri, capacitate financiara care sa atraga si mentina jucatori si antrenori de calitate.

In privinta managementului putem face noi ceva?? Da, il putem incerca sa il influentam, sa facem propuneri si sa vedem ce iese. Asta pina nu o sa mostenesc si eu vreo matusa miliardara precum altii si atunci voi cumpara eu clubul, hahaha.

1. Pentru a putea avea o voce cit de cit puternica ne trebuie o Liga a Suporterilor (asa cum spunea si Miril -- precum cea care era consdusa de Dl Radulescu pe vremuri). De ce? Pentru ca o Liga de 100 de oameni face mai mult decat 100 de glasuri separate.

2. Este cineva dispus sa reporneasca aceasta Liga a Suporterilor, care sa fie normal independenta de club??? As vrea sa stiu daca impartasiti aceasta idee a mea... de fapt as vrea sa stiu daca Liga veche mai exista si atunci eu sunt in balarii.....

3. Liga (noua sau veche) trebuie sa isi creeze un website care sa promoveze adevaratele valori ale Progresului: traditia, fostii jucatori, ce reprezinta aceste club, greutatile prin care a trecut. AVEM O ISTORIE SI NU TREBUIE SA NE FIE FRICA SA O FOLOSIM. In lupta cu non-valorile si alti becali noi putem opune istoria dar si performantele recente, care nu au fost chiar rele.

4. Activitati de promovare: clubul direct, liga suporterilor samd trebuie sa inceapa o campanie puternica de promovare a imaginii clubului? Si nu radeti, chiar la TV sau radio, la emisiuni sportive etc.... O campanie de imagine care sa arate publicului, mai ales tinar, de ce a tine cu Progresul inseamna a fi deosebit in sensul bun al cuvantului. Oamenii trebuie sa se identifice cu aceasta imagine: de exemplu Progresul echipa care nu a facut compromisuri cu generaliide securitate, care a obtinut performante dupa 1990 fara ajutorul oierilor macedoneni sau a fostilro bisnitari. Daca se reuseste crearea unei astfel de imagini favorabile, atunci veti vedea cum in 2 luni de zile vor fi 2000 de spectatori in tribune, iar daca echipa va avea rezultate (de exemplu sa castige CUpa) vor fi 5000 in 6 luni de zile.

Promovare inseamna bani investiti in spoturi de promovare (nu publicitare), interviuri cu foste glorii progresiste, cu vechi suporteri, insistarea pe diferentele intre Progresul si Steaua sau Dinamo..... Cu istoria si traditia noastra este foarte usor sa creezi aceasta imagine, iar un specialist de marketing ar putea crea o strategie de imagine in scurt timp/

5. Totul implica bani: da, asa este. Aici avem nevoie:
- de aportul actualilor actionari
- de atragerea de noi actionari
- iar pe masura ce masa de suporteri se va dezvolta prin vinderea de actiuni ale clubului catre suporteri (sau alti investitori)

Nu, nu sunt nebun. Eu sunt convins ca un club de fotbal poate f i conduc ca oricare alta firma, si de asemenea ca un club de fotbal produce profit in ROmania. Pina de curand acest profit+taxe neplatite ajungeau in buzunarele asa-zisilor patroni din fotbal. Daca vrem sa evoluam avem nevoie de o transparenta a clubului, de respectarea a legilor.

Cum se mai pot face bani?? Nu numai din vanzari de fulare si tricouri. Dar ce ar fi daca o banca (sa zicem BCR) ar oferi carduri VISA cu simbolul echipei (asa cum in Grecia fac Olimpiakos, AEK Atena si PAOK Salonic) iar din tranzactiile pe aceste carduri 0.5% ar fi date clubului???

6. O conducere profesionala a clubului: inmod normal actionariatul si conducerea executiva a clubului trebuei sa fie separate. Actionarii trebuie sa dea un mandat de conducere unui manager al clubului, iar acesta sa fie responsabil de activitatile echipei pentru o perioada. Preferabil un manger cu experienta internationala, care sa nu faca parte din bisericutele existente in fotbalul romanesc....

Nu vreau sa scriu aici un roman. Daca vreti, hai sa dicutam citeva din propunerile de mai sus, sau oricare alte propuneri aveti!!!!

miril
9th January 2006, 13:59
Excelent, Herculis! Avem idei comune! Promovarea clubului se poate face si prin scrierea "Istorii adevarate a clubului Progresul, club, victima a dictaturii comuniste si bratului ei handicapat, Cooperativa ********ocomunista din fotbal". Nu asa se va numi cartea, dar asta-i idea de baza: Dealul Spirii, daramarea si mutarea tribunelor, etc, etc. Sa ne grabim sa-l prindem inca in vigoare si sanatate pe Radu Cosasu si sa-l punem in contact cu suporterul progresist Coltut, care are deja un schelet de carte. Mai am si alte idei pe care le voi dezvolta, din motive de inteles, nu la vedere. Si multe altele.

georgemp
10th April 2006, 11:40
conducerea

Cel mai mult ma deranjeaza la conducere nepasarea asta.Putea si Iacov,sa vina pe forum,sa le raspunda suporterii,sa isi faca user.Dupa adresa de mail raspunde foarte greu sau nu raspunde.Sa fim sinceri,stadionul e lasat in paragina.Ultima modificare a stadionului a fost asta vara,cand au inlocuit doua sectoare din tribuna a 2-a cu scaune.Ma uit la peluza,scaunele au ramas rupte dupa meciul cu steaua,la poarta care face legatura dintre tribuna a2-a cu terenul,care era legata cu sarma si sambata a cazut,din cauza unui cameraman.Trebuie lucrat mult la clubul asta.Cel mai bine ar fi sa incepeti sa colaborati cu suporterii,ca lucrurile sa se linisteasca,si apoi deschis fan-shopul,si modernizat stadionul.

miril
10th April 2006, 11:53
Una nu exclude pe alta! Modernizarea stadionului va rezolva multe din cele mentionate de tine. Contactul cu suporterii trebuie facut altfel decat pana acum, conducerea trebuind sa faca o declaratie in care-si precizeaza pozitia fata de suporteri si care sunt planurile actuale si de viitor, dar mai ales ce masuri se au in vedere pentru aducerea de spectatori, suporteri ai lui FC National, pe stadion.

be@
10th April 2006, 12:19
conducerea

Cel mai mult ma deranjeaza la conducere nepasarea asta.Putea si Iacov,sa vina pe forum,sa le raspunda suporterii,sa isi faca user.Dupa adresa de mail raspunde foarte greu sau nu raspunde.Sa fim sinceri,stadionul e lasat in paragina.Ultima modificare a stadionului a fost asta vara,cand au inlocuit doua sectoare din tribuna a 2-a cu scaune.Ma uit la peluza,scaunele au ramas rupte dupa meciul cu steaua,la poarta care face legatura dintre tribuna a2-a cu terenul,care era legata cu sarma si sambata a cazut,din cauza unui cameraman.Trebuie lucrat mult la clubul asta.Cel mai bine ar fi sa incepeti sa colaborati cu suporterii,ca lucrurile sa se linisteasca,si apoi deschis fan-shopul,si modernizat stadionul.

Pai se pare ca exista un plan foarte serios de modernizare a complexului din Cotroceni . Si eu zic ca prioritara este problema gazonului , care arata din ce in ce mai rau .

Bancaru
10th April 2006, 13:25
Be@, se pare ca exista? Adica cum? De unde stii? Auzi, te-am rugat sa il contactezi pe Sapu sa vina la o "intalnire" aici. Ai reusit ceva? Am vazut ca esti in relatii mai apropiate cu el. Trimite-i si tu un PM sa vine, te rog. Mersi.

miril
10th April 2006, 13:35
Iata ce stim din SportTotal :

Razboiul dintre managerul Stelei, Mihai Stoica, si presedintele CA al lui FC National, Constantin Iacov, si-a consumat un nou episod. Meme a lasat sa se inteleaga ca noul sau adversar va deturna fonduri importante destinate unui megaproiect. Bancarii urmeaza sa primeasca 100 de milioane de dolari pentru reconstructia bazei din Cotroceni

"O sa va dau in judecata pentru ca faceti afirmatii grave si asta este calomnie. O sa vedeti ca avem un proiect foarte bine definit si fiecare ban isi are justificarea sa", a fost replica lui Constantin Iacov.

Bancaru
10th April 2006, 14:47
Noroc cu MM, ca mai aflam si noi cate ceva.

miril
10th April 2006, 15:03
Adevarul este ca nu trebuie sa stie tot...orasul, stiti voi, ca in Bank-ul ala. Daca l-ati uitat, vi-l aduc eu aminte. El catre ea: Esti infidela, esti o femeie usoara. Ea: Cine spune asta? El: Tot orasul, tot orasul. Asa ca trebuie sa-l intelegem pe Iacov. Lu' MM i-o fi soptit...Gino!

be@
10th April 2006, 17:07
Be@, se pare ca exista? Adica cum? De unde stii? Auzi, te-am rugat sa il contactezi pe Sapu sa vina la o "intalnire" aici. Ai reusit ceva? Am vazut ca esti in relatii mai apropiate cu el. Trimite-i si tu un PM sa vine, te rog. Mersi.

Inca nu i-am trimis PM . Am sa incerc sa-l convig , dar nu stiu ce sanse de reusita am , pentru ca e ocupat cu meciurile ( programul foarte incarcat) , apoi are si un copilas...

georgemp
10th April 2006, 19:30
Si eu vorbit cu el pe pm.Intra mai mult dupa meciuri online,dar nu sta mult.E de treaba din ce am vorbit cu el pana acum

be@
11th April 2006, 12:29
Da , asa este . E de treaba .

Platanu
16th April 2006, 18:19
Se apre ca aceasta intrebare - CUM SA NE REVENIM? - a revenit iar in prim-plan.Astept propuneri.

miril
16th April 2006, 18:39
L-am propus pe Dudu Georgescu, Director Sportiv, dar, poate, nici Gabi Popescu n-ar fi rau, daca ar fi...bine! Dar nu-i bine, asta-i, este rumoare in echipa si nu-i...bine!

georgemp
16th April 2006, 23:26
Off...Avem meci foarte greu la Arges,si ei sunt cam in aceeasi situatie,au inceput prost returul,si joaca tot inchis.Se asteapta un meci nu prea spectaculos sau cu multe faze...Pentru prima data cand din 6 meciuri am ghicit doar 1 rezultat!Nu stiu cand/cum o sa ne revenim.Eu am fost suparat toata ziua azi,si ieri dupa meci din cauza rezultatelor!Acum s-ar putea sa am si pastele prost din cauza meciului cu Arges.Totusi,poate face Dumnezeu o minune...

georgemp
16th April 2006, 23:47
Totusi,si anul trecut am avut o serie de rezultate mai putin bune!Ma uitam acum pe situl oficial si ce vad:
12 30-10-2004 Steaua 5 1 FC National
13 06-11-2004 FC National 2 2 CFR Cluj
14 20-11-2004 FC National 0 0 Otelul
15 27-11-2004 FCM Bacau 1 0 FC National
16 12-03-2005 FC Brasov 1 1 FC National
17 19-03-2005 FC National 1 2 Poli Timisoara
18 02-04-2005 Gloria 0 0 FC National