PDA

View Full Version : Adrian Paunescu



C-O-S + min
17th October 2005, 14:24
Deschid acest subiect pentru a afla ce crede lumea despre talentatul poet Adrian Paunescu. Este totodata si un personaj foarte controversat, datorita activitatii lui politice atat acum cat si “inainte”. Acuma insa ma intreb: De ce nu este apreciat ca poet? Poeziile lui chiar n-au valoare?

Si nu inteleg de ce este hulit acuma pentru activitatea de la cenaclul Flacara? Nu a lansat el atatea formatii si nu a oferit clipe magice (pentru vremea aceea) pentru atatia tineri?

Trebuie sa va mai zic, daca n-a reiesit din cuvintele de mai sus, ca imi plac poeziile lui! Sunt versuri simple, nu trebuie sa le citesti de mai multe ori, le intelegi din prima si unele chiar iti merg la inima!

Iata, ce crede poetul Adrian Paunescu despre(fragmente din diferite poezii):

tara:

Aici, in Maramures e cazul sa iubim
pe omul care duce pamantul in spinare,
si de durere tace, de saracie moare,
aici in Maramures, ca in Ierusalim.

Sint campuri mari cu grane imprejur,
Privirea-n ele clinchetind se pierde
Si peste tot hemoragii de maci
Si vindecare in padurea verde.

Dar mai cu seama mi-a fost dat sa vad
ceva cu mult mia tare decat toate,
mai tare ca o moarte si-un prapad,
aceasta infinita bunatate.

Si daca pe pamant s-ar risipi
atatea calitati care-ncotrova,
ea, bunatatea ar veni-ntr-o zi
ca s-o numim definitive Moldova.

moarte:

Eu stiu ca tot ce moare fara vina
in mine, peste noapte, va trai.

Nu ma intreba in care loc
am sa si cobor, de oboseala,
eu mi-am rezervat acest noroc
de-a fugi de statia finala.

Inalta zi iesind din calendar,
Sa-ti puna intelesul intr-o carte
Calatoresti cu Somesul spre Cluj
Si unul tot va merge mai departe.

Despre fericire:

Fericirea are gust si forma,
nu de cer senin si nici de bani,
ci de ploaie surda si enorma,
peste-o casa simpla de tarani.

Despre femeie:

Orisicate se vor intampla
Sa ramai sa-mi racoresti obrazul
Si sa fii de-a pururi arma mea,
Chira si contra mea de va fi cazul.

Darkslowstar
17th October 2005, 14:58
Porcii nu trebuiesc bagati in seama decat sub forma de jambon si carnati. Pana numitul paunescu nu ajunge si el asa nu avem ce vorbi de el. Personajul este atat de abject incat nmi-e si jena sa scriu despre el.

don_denver
17th October 2005, 15:02
Din punct de vedere al calitatii numita "om" cat si ca animal politic..Paunescu ramane un porc...
Din punct de vedere al literaturii, chiar daca nu l-as putea pune pe un anumit calapod, multe dintre poeziile sale imi plac, iar ceea ce a facut cu acel Cenaclu ramane, mai ales in conditile de atunci, indiferent ca se pupa in bot cu Nicu Ceausescu, de laudat.
Dar mai multe nu mai pot despre el..L-am citit, am vazut ce-i poate pielea, mi-a placut mai mult sau mai putin, dar nu am stat deloc sa-l aprofundez, daca ma pot exprima asa.

desdemona
17th October 2005, 15:06
Si eu remarcasem unele poezii de-ale lui, simpatice chiar :) In rest, n-am ce sa comentez. Suntem pe Literatura &Arta si ma rezum la asta :D Subiectul este despre "poetul" A.P., nu despre omul A.P. :)

Leo_
17th October 2005, 15:07
Cu alte cuvinte, putem afirma despre el ca este un porc talentat...

C-O-S + min
26th October 2005, 21:54
Si eu care vroiam sa aflu de ce toata lumea considera ca nu are caracter si ca este "porc" ...:(

Cu alte cuvinte: Ce porcu meu a facut el Romaniei si romanilor pt ca e clar, poeziile lui sunt umbrite de ceva si nu-mi dau seama de ce?:headbang: :headbang:

Bancaru
4th January 2006, 13:04
Porcii nu trebuiesc bagati in seama decat sub forma de jambon si carnati. Pana numitul paunescu nu ajunge si el asa nu avem ce vorbi de el. Personajul este atat de abject incat nmi-e si jena sa scriu despre el.
Hahahahahaha... Dark, te-ai incumeta la un sangerete marca A.P.? Eu nu. Nici macar in matz de oaie. O sa revin cu niste remarci pertinente despre bard.

vasile314tzurka
25th January 2006, 15:27
cosmin, in primul rind el nu scrie poezie. textele lui nu sunt decit simple insiruiri populiste de rime comune, fara umbra de inventie sau traire. pe scurt un soi de precursoare de manele poleite. ma refer in primul rind la "caramizile negre" marca ap. undeva pe la debuturile lui a avut oarece legaturi cu poezia dar a fost inecat de usurinta versificarii a tot ce misca ;i a fost inecat de rime precum porcul care moare de prea multa osinza. asta e asemanarea, dar porcul nu are nici-o vina. ala e un animal simpatic pe care-l sacrificam. "cel mai scuipat dintre paminteni" are un soi de balosenie cu care minjeste tot ce atinge conform principiului "obrazul gros cu cheltuiala se tine".

YoYoyOi
26th November 2006, 00:40
Nu-mi vine sa cred ce citesc aici. Se pare ca nu se poate face delimitare intre activitatea publica a unui om si creatai lui poetica.
Este poetul meu preferat. Am crescut cu poezia lui si cintecele Cenaclului Flacara. Are o rima simpla la prima vedere, dar atit de profunda, in acelasi timp.
Versurile sale au cursivitate si pot fi intelese de oricine, fara prea mari eforturi de gindire. Am sa revin cu anumite exemple.

YoYoyOi
26th November 2006, 01:45
Dor de Cluj

Sfios vin la tine ca-n templul Ardealului,
Eu, fiu de țărani din fierbintele sud,
Și Clujul e, tot, hohotire de clopote,
Și pașii lui Blaga pe străzi se aud.

Ca Iancu aș vrea pe suișul Feleacului
Să cad furtunos peste Cluj ca un cal,
Dar astăzi e liniște dulce în inima
Prea mult patimitului nostru Ardeal.

Același e Clujul, aceiași sunt oamenii,
Mereu născători și mereu muritori,
Dar și de-aș avea tot o singură naștere
Aici aș muri de o mie de ori.

Mereu către dealul ciudat al Feleacului
Atras mi-a fost neamul bătrân de oltean,
Aici învățară ai mei, toate rudele,
Dumitru și Ana și Tina și Ioan.

Când noaptea se lasă tresar amintirile
Și trec literați spre un magic castel,
Ce seamănă Clujul în noapte cu creierul,
Un creier cu gânduri aprinse în el.

Și ce n-a fost voie, și clipele libere,
Și ce-i mulțumire, și ce e reproș
Se-adună nostalgic la cumpana nopților
Când Blaga își murmură pașii sfioși.

El trece spre moarte, în marea lui trecere
Și e printre noi și din nou printre duși,
Sfios într-un Cluj ca în templul Ardealului,
Ce dor mi-e de Blaga, ce dor mi-e de Cluj.

Roș-galben-albastre sunt razele Clujului,
Furtuna din veac mai de preț le făcu,
Bătrâni înțelepți poartă grija grădinilor,
Cei tineri pe piept au insigne cu "U".

Atât de senin se transcriu tragediile,
Legendele iartă momentul cel crud,
Ce simplu cântăm: "Blaga-i mut ca o lebădă"
Și pașii lui Blaga prin Cluj se aud.

luma
26th November 2006, 01:56
Carti ale trecutului, carti ale prezentului...ce rost are? Importanta este valoarea.
Nu pretind ca l-am citit pe Paunescu. Sunt insa poezii care mi-au placut, sunt versuri pe care le-am retinut pt ca ele exprimau o stare, o emotie cu care eu m-am identificat la un moment dat si sunt poezii care mi-au placut mai putin. Cred ca este firesc sa vorbim despre poetul Paunescu, ce ne-a placut sau nu in poezia lui. Omul Paunescu, cu bune si rele, pe alt thread.

YoYoyOi
26th November 2006, 02:02
Totuși, iubirea

Și totuși există iubire
Și totuși există blestem
Dau lumii, dau lumii de știre
Iubesc, am curaj și mă tem.

Și totuși e stare de veghe
Și totuși murim repetat
Și totuși mai cred în pereche
Și totuși ceva sa-ntâmplat.

Pretenții nici n-am de la lume
Un pat, întuneric și tu
Intrăm în amor fără nume
Fiorul ca fulger căzu.

Motoarele lumii sunt stinse
Rețele pe căi au căzut
Un mare pustiu pe cuprins e
Trezește-le tu c-un sărut.

Acum te declar Dumnezee
Eu însumi mă simt Dumnezeu
Continuă lumea femeie
Cu plozi scriși în numele meu.

Afară roiesc întunerici
Aici suntem noi luminoși
Se ceartă-ntre ele biserici
Făcându-și același reproș.

Și tu și iubirea există
Și moartea există în ea
Îmi place mai mult când ești tristă
Tristețea, de fapt, e a ta.

Genunchii mi-i plec pe podele
Cu capul mă sprijin de cer,
Tu ești în puterile mele,
Deși închiziții te cer.

Ce spun se aude aiurea,
Mă-ntorc la silaba dintâi,
Prăval peste tine pădurea:
Adio, adică rămâi.

Și totuși există iubire
Și totuși există blestem
Dau lumii, dau lumii de știre
Iubesc, am curaj și mă tem.

tchibos
26th November 2006, 14:38
Hmm, parca'l si aud cu cat patos recita o poezie. Are versuri frumoase si cel mai pozitiv lucru e ca stie in orice situatie sa lege o poezie de un moment banal dintr'o discutie. Sunt convins ca va fi mult mai studiat si mai apreciat post mortem.

YoYoyOi
26th November 2006, 15:03
Poate peste zeci de ani se va voribi despre el cum se vorbeste despre Eminescu azi, si poate poeziile lui vor fi studiate in scoli. Eu zic ca merita acest lucru.

tchibos
26th November 2006, 15:08
Greu de crezut.. dar cine stie..

YoYoyOi
26th November 2006, 15:27
Poate e doar parerea mea, am mai zis-o am crescut cu poeziile lui. Am cumparat tot ce a publicat. Pe poeziile lui am invatat sa citesc. Sint prea subiectiva, recunosc, dar nu ma poate nimeni convinge ca nu este cel mai mare poet roman contemporan.

Bumbescu
27th November 2006, 10:27
Poate peste zeci de ani se va voribi despre el cum se vorbeste despre Eminescu azi, si poate poeziile lui vor fi studiate in scoli. Eu zic ca merita acest lucru.

Cred ca exagerezi, asta ca sa fiu bland in exprimare.

georg40
27th November 2006, 17:09
In comparatie, cred eu, cu unii care isi spun parerea aici, eu il cunosc pe Adrian Paunescu personal, la vremea respectiva si-a facut practica de student in redactia in care lucram.
Un poet talentat bun jurnalist,organizator ( ati auzit despre cenaclul Flacara ?), care a scris multe poezii de certa valoare literara.
Nu este mai putin adevarat ca dintre creatiile sale multe sunt de uitat, de neamintit,de rusinat "linsul ..." la familia conducatoare depasind dimensiunile normalului, indiferent unde ar fi acest "normal".
Ca si o comparatie:poti ucide un om cu un glonte, nu trebuie neaparat sa tragi o salva intreaga. Paunescu a fost, in timpul regimului ceausist, din pacate, omul cu salva...

luma
27th November 2006, 17:30
De aceea ne-am si propus sa vorbim doar despre poetul Adrian Paunescu. Nu am citit toata creatia lui A. Paunescu si nu-mi propun sa fac o analiza literara a acesteia. Pot spune insa, ca sunt poezii care mi-au placut si poezii care mi-au placut mai putin. Eram copil pe vremea Cenaclului Flacara, dar cum sa nu-mi aduc aminte de Nicu Alifantis, Florian Pittis, Mircea Vintila, Vasile Seicaru, Victor Socaciu...cred ca, cenaclul a insemnat nevoia de exprimare si libertate a tinerilor de atunci. A fost un fenomen, o atitudine.

Ady
27th November 2006, 17:34
in opinia mea paunescu nu scrie nimic altceva decat rime , o poezie nu se poate scrie in drum de la craiova la bucuresti ...

tchibos
27th November 2006, 17:37
nu stiu de ce zici asta... chiar au sens poeziile lui.. parca stim prin care Bolta Rece ii venea inspiratia lu' Eminescu

Ady
27th November 2006, 17:39
in cati ani a scris eminescu luceafarul si prin cate variante a trecut el?
paunescu a scris ceva asemanator ca volum in intervalul pe care ti l-am zis si a mers direct la tipar ...
am mai auzit oameni comparandu-l cu eminescu ... eu nu sunt cel mai avizat sa imi dau cu parerea, dar toti cei interesati de asa ceva cu care am vorbit sunt de parere ca e blasfemie numai sa te gandesti la asa ceva ...

tchibos
27th November 2006, 17:45
Eu nu l-am comparat. De altfel imi este foarte greu sa compar pe oricine cu Eminescu. Eu am si zis ca are si el poezii bune si ca marele lui merit este ca stie sa lege de o situatie comuna/obisnuita o poezie pe care a scris-o. Asta imi place la el. Am vazut-o pe viu la o preselectie de tinere talente pe care a organizat-o in Constanta cu mult timp in urma. In schimb e de admirat (desi de multe ori este cauzatorul unor situatii hilare in cercul meu de prieteni ) patosul pe care il arata.

georg40
27th November 2006, 18:29
Eu gasesc discutia noastra foarte interesanta, corecta chiar daca nu este exhaustiva.Dar asa se nasc ideile si parerile.
Apropo, stie cineva ce face Adrian Paunescu in prezent ?

Tyler Durden
13th April 2007, 16:21
Sunt pe deplin de acord cU Nicolae Manolescu ce spunea ca poetul Paunescu este in cel mai bun caz mediocru. Cred ca este genul de poezie care place vidanjorilor si soferilor.

irinaidu
13th April 2007, 17:55
off, mai bine nu imi spun parerea despre paunescu, ca mie una nu-mi place nici sa-i vad numele scris.

Bumbescu
13th April 2007, 21:39
Sunt pe deplin de acord cU Nicolae Manolescu ce spunea ca poetul Paunescu este in cel mai bun caz mediocru. Cred ca este genul de poezie care place vidanjorilor si soferilor.

I-ai uitat pe inflacaratii locuitori ai cartierelor Grivita si Giulesti si pe strungarii din poveste:D

Sa nu exageram totusi, e putin peste mediocru:D

Putinele evadari din mediocritate sunt eclipsate insa de mizeria morala a individului.

Balaci
16th April 2007, 01:25
Nu vreau sa ma pronunt asupra valorii sale morale,mai ales ca nu ar fi singurul scriitor care a gresit politiceste(istoria literara e plina de astfel de oameni),iar ca poet e un reprezentant de marca al proletcultismului.
Totusi,in ciuda facilitatii versurilor,as zice ca,paradoxal,paunescu s-ar putea sa reziste probei timpului,mai ales ca reprezentant al unei perioade anume(buna,rea,asa cum a fost ea).Nu e valoros ca poet,insa unele versuri ale sale sunt reusite si ating puternic masele(sau macar le atingeau).Iar Flacara in sine a fost un fenomen cultural al perioadei sale.Asa ca eu unul cred ca istoria il va absolvi pana la urma de multe pacate...

irinaidu
16th April 2007, 01:53
eu sper sa nu.

Bumbescu
23rd April 2007, 13:35
Nu vreau sa ma pronunt asupra valorii sale morale,mai ales ca nu ar fi singurul scriitor care a gresit politiceste(istoria literara e plina de astfel de oameni),iar ca poet e un reprezentant de marca al proletcultismului.
Totusi,in ciuda facilitatii versurilor,as zice ca,paradoxal,paunescu s-ar putea sa reziste probei timpului,mai ales ca reprezentant al unei perioade anume(buna,rea,asa cum a fost ea).Nu e valoros ca poet,insa unele versuri ale sale sunt reusite si ating puternic masele(sau macar le atingeau).Iar Flacara in sine a fost un fenomen cultural al perioadei sale.Asa ca eu unul cred ca istoria il va absolvi pana la urma de multe pacate...

Flacara a fost un fenomen subcultural, propagandistic, iar istoria il va aseza acolo unde ii este locul: la cocina.

Balaci
23rd April 2007, 14:52
Nu as fi chiar sigur de asta.Daca e propagandistic,asta nu inseamna ca nu poate avea si valoare(vezi cazul Eisenstein in Rusia sau chiar Leni Riefenstahl in Germania,care sunt valori dincolo de convngerile politice),iar Flacara,din punctul meu de vedere a dat totusi cativa artisti de valoare(macar in domeniul muzicii,daca nu in altele). Problema trebuie privita dincolo de incrancenarea ideologica,la care unii se pare ca nu pot renunta deloc.
Eu unul imi pastrez opinia: Paunescu,dincolo de posibila sa mediocritate,pe care nu o pot contesta,are destule merite incat sa ramana in istorie(subliniez SA RAMANA-cum,nu pot spune exact)

irinaidu
23rd April 2007, 19:52
eu personal zic ca sunt suficiente personalitati bune sau malefice ce pot fi tinute minte, ce rost are sa mai ingreunam istoria si cu lichele. but it's just me!!!

Tyler Durden
23rd April 2007, 20:24
Balaci eu cred ca exista cativa artisti care desi au colaborat cu sistemul totalitar raman valorosi (gen Eisenstein, Maiakovski sau Riefenstahl si O.Benn) insa nu este si cazul lui Paunescu care in opinia mea a jucat un rol mai nociv decat Suzana Gadea sau Bondrea.Asta cred pentru ca Paunescu a cautat sa fie un soi de alternativa la cultura oficiala, insa nu au fost altceva decat o o cultura alternativa atat cat permitea regimul( necontestand cu adevara regimul) si anihiland astfel o adevarata cultura radicala impotriva regimului asa cum existat de exemplu in Europa Centrala.

Bumbescu
23rd April 2007, 20:38
Eu cred ca exemplu cel mai important de colaborationism, este adevarat ca pasiv este Celine.

Paunescu, prin al sau cenaclu nu facea decat sa subordoneze partidului si conducatorului mult iubit orice forma de cultura.
Chiar si interpretii valorosi, sau anumite cantece se pierdeau si isi pierdeau din valoare printre "Partidul, Ceausescu, Romania"

Tyler Durden
23rd April 2007, 20:50
pentru mine canalia colaborationista si ipocrita par excellance este Brecht.

Bumbescu
23rd April 2007, 20:54
Nu prea ma pricep la subiectul asta, dar din cate stiu a fost consecvent comunismului sau. Sau poate te referi ca a colaborat cu rdg-istii.

Tyler Durden
23rd April 2007, 20:57
foarte comunist si foarte cinic....foarte ,,umanist" .

Balaci
23rd April 2007, 20:58
Sa nu-l uitam si pe Sartre la capitolul comunisti.El spunea ceva de genul "sunt convins ca orice persoana anti-comunista nu poate fi decat un *******..."sau asa ceva!

Tyler Durden
23rd April 2007, 21:00
spunea ca noua orice anti-comunist este un caine.

Bumbescu
23rd April 2007, 21:01
Mda, dar Sartre era totusi genial, e unul din putinii ce pot fi iertati; in plus a prins si perioada aia dementa a sfarsitului anilor 60.
Si sa n-o uitam pe Simone de Beauvoire, poate mai desteapta ca el si la fel de comunista.
Dar astea nu sunt exemple de colaborationism ci mai degraba de opozitie.

Tyler Durden
23rd April 2007, 21:02
pai aici se pune o problema serioasa. cum vorbim despre un autor genial a carui valoare morala se apropie de multimea vida.
apropo de Sartre . dupa cateva saptamani de la moartea acestuia Cioran se duce la cimitirul Montparnasse si scrie in caietul depus la mormantul marelui autor : ,,Va multumim. semnat: Cominternul".Cool faza.

Balaci
23rd April 2007, 21:05
Pai vorbim facand abstractie de valoarea sa morala?

Bumbescu
23rd April 2007, 21:05
La sartre nu se pune problema asa, el nu a colaborat, el a fost in opozitie, a fost un teribilist, un frondist, un tembel pana la urma.
Valoarea sa morala poate fi pusa in discutie doar daca consideram ca un comunist are valoare morala zero(ceea ce poate fi adevarat)

Tyler Durden
23rd April 2007, 21:09
Bumbescule , Sartre a facut propaganda sovietica...nu stiu cat de teribilist esti atunci cand faci apologia tovarasului Stalin in Parisul acelori ani in care se citea Pravda mai mult decat Le Figaro.
Balaci e vorba de palierul etic si de cel estetic.cred ca in istorie ramane pana la urma opera, ca problema esentiala.chestiunile de ordin moral se trec la capitolul biografie. Se mai pune si problema cat de permebile sunt granitele dintre politic si opera. daca un autor manaca rahat in varii articole, dar are o opera stiintifica/ filosofica sau literara rezonabila cred ca nu e atat de grav. cu adevarat grav este atunci cand intre opera si politica se dilata si ies opere de gen Mitrea Cocor sau Cantarea Omului.

Balaci
23rd April 2007, 21:10
Sartre a fost nu numai comunist,ci mai mult,stalinist,ceea ce e grav moralmente!
@Tyler: biografia,cred eu,nu conteaza in general asa mult in privinta unui om.Heidegger zicea ceva de genul:"Platon s-a nascut,a gandit si a murit" cand era intrebat despre rolul biografiei in opera filosofica.
Totusi,la Sartre, Brecht sau altii nu mai poate fi vorba de asa ceva,pentru ca la ei literatura si activitatea politica sunt puternic legate intre ele!

Bumbescu
23rd April 2007, 21:11
Maoist chiar:D

A fost un idiot intr-un anume fel, un idiot genial:D

Tyler Durden
23rd April 2007, 21:21
Sartre a fost nu numai comunist,ci mai mult,stalinist,ceea ce e grav moralmente!
@Tyler: biografia,cred eu,nu conteaza in general asa mult in privinta unui om.Heidegger zicea ceva de genul:"Platon s-a nascut,a gandit si a murit" cand era intrebat despre rolul biografiei in opera filosofica.
Totusi,la Sartre, Brecht sau altii nu mai poate fi vorba de asa ceva,pentru ca la ei literatura si activitatea politica sunt puternic legate intre ele!

in general un filosof este un om fara biografie ( cazul exemplar este poate Kant)totusi el reprezinta deseori un ,,director de constiinta''pentru multi altii. Sa ne gandim cum era privit nae in interbelic sau noica in perioada lui ceasca. pentru mine filosofia si politica sunt mult mai legate decat literatura si politica. daca ne gandim putin, politicul este o problema filosofica : platon, aristotel, hobbes, locke sau habermas ca sa ne apropiem de zilele noastre au scris destul de mult dintr-o perspectiva filosofica asupra politicului.

irinaidu
23rd April 2007, 21:31
voua nu vi se pare un pic infricosator alaturarea tuturor acestor nume cu threadul lui paunescu ??? ( ignorati-ma, doar nu imi place deloc individul. iar acest argument nu are nimic inteligent in el, asa ca moving on .....)

Balaci
23rd April 2007, 21:39
A propos de morala,se pare ca si Balaceanu Stolnici a turnat la securitate:(
http://www.realitatea.net/57159_Cotidianul--Balaceanu-Stolnici-a-turnat-la-Securitate-.html

Tyler Durden
23rd April 2007, 21:41
sper sa nu fie adevarat, sa fie doar un zvon nefondat...

irinaidu
23rd April 2007, 21:42
oare ce-i interesa pe ********i la institutul de geriatrie???? sa le fi spus secretul tineretii fara batranete????

Balaci
23rd April 2007, 21:45
Intr-un fel e incredibila perversitatea regimurilor totalitare...chiar nu stii in cine sa te mai crezi:( In asta sta marea lor putere..ca si Antohi,pe care nu l-as fi banuit vreodata de colaborationism

Bumbescu
23rd April 2007, 21:46
E posibil, in puscarie unii n-au rezistat(de ex: amedeo lazarescu sau Quintus); nu stiu daca balaceanu stolnici a facut puscarie, dar parca da.

Tyler Durden
23rd April 2007, 21:48
oare ce-i interesa pe ********i la institutul de geriatrie???? sa le fi spus secretul tineretii fara batranete????

Securitatea nu era interesata sa afle ceva anume, dorea doar sa afle si sa controleze tot.

irinaidu
23rd April 2007, 21:59
evident, glumeam. mi s-a parut funny articolul. adica doar spune ca el ar fi colaborat cu securitate, fara alte explicatii, dupa care mentioneaza ca lucra la institutul de geriatrie ca si cand asta era cheia secretului. pe mine m-a dus cu gandul la tinerete fara batranete ( nu-ti fa griji, in lumea mea aveam o logica ).

Tyler Durden
23rd April 2007, 22:37
nu-mi fac griji stai linistit :P

Balaci
23rd April 2007, 22:41
Aparu si articolul cu Balaceanu Stolnici in Cotidianul:
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=10367&art=27710&cHash=b7a194d3co

YoYoyOi
23rd April 2007, 23:01
Faza cu Stolnici ar fi fost ca din pozitia lui putea intra in contact cu strainii si asa ar fi fost de ajutor securitatii...

in fine, asta nu-si are locul aici :rolleyes:
Iubiti-va pe tunuri :ok:

Balaci
15th May 2007, 10:25
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=10754&art=28722&cHash=25a30737fo

Despre "iubirea"lui Paunescu pentru Ceausescu:D

r0bby
15th May 2007, 10:36
Oh...My....God..

Balaci
15th May 2007, 11:00
Daca omul il iubea pe "carmaci":D

YoYoyOi
15th May 2007, 11:00
ce vremuri dom'le, ce vremuri :rolleyes:

Balaci
15th May 2007, 11:08
Totusi(acuma am avut rabdare sa citesc intreaga scrisoare)nu-l pot blama pe Paunescu,pentru ca el cere unele lucruri bune,chiar daca limbajul nu e potrivit(oare se putea altfel face ceva in perioada respectiva?):


Exista, desigur, explicatii pentru masurile luate impotriva celor ce din reavointa sau prostie sau naivitate au aderat la blestemata secta. Dar daca responsabilii politici merita toata severitatea, ce putem face impotriva marilor valori implicate absurd in aceasta chestiune? Intelegerea pe care ati aratat-o in cazul lui Sorescu este un exemplu de omenie. Poate cineva sa nege marea voce a lui Florei? Poate cineva sa treaca peste toata activitatea unui om de stiinta de valoare ca Ion Minzatu? Masurile, dupa opinia mea, trebuie nuantate. Va rog, nu lipsiti cultura nationala, stiinta, de oameni in care acest stat a investit. Va rog, iertati-i pe cei ce nu au tradat, ci au fost gagauti! Ati iertat dumneavoastra si pe criminalii pe care i-ati demascat ca au omorit pe Patrascanu si pe Foris, nu puteti avea sufletul sa lasati sa fie distruse carierele unor oameni care au invatat mult din aceasta lectie. Unul dintre cei loviti este inginerul Valeriu Popa, o natura umana inzestrata cu proprietati bionenergetice speciale, care poate face mult bine tuturor suferinzilor, chiar si dumnevoastra, daca veti fi vreodata obosit. Tovarasul Marin Enache l-a cunoscut si s-a convins de valoarea lui. Intrebati-l, va rog! Daca derbedeii care au condus actiunea au intentionat sa mascheze o oficina de spionaj sub valul cercetarii stiintifice, nu se poate sa eliminam cercetarea stiintifica din aceasta pricina. Valeriu Popa are 58 de ani si a fost trimis la Giurgiu, in vreme ce nevasta lui e pe patul de moarte. Se iau masuri – unii vor asta - impotriva practicilor Yoga. E absurd si excesiv.


Pana la urma,e uman si Paunescu:P


Sau:

Doctorul Leontopol, care reprezinta una din cele mai mari sanse ale sanatatii si sperantei noastre – ajuns astazi somitate mondiala, gratie numai si numai sprijinului dumneavoastra - este in continuare victima birocratiei din medicina. Sa asteptam sa fuga spre a realiza afara ce ar putea darui tarii si lumii? E trist, inacceptabil, e antipatriotic si antiuman ce-i fac invidiosii doctorului Leontopol. Astazi insa, cind inchei scrisoarea, trebuie sa va spun ca Leontopol se afla, bolnav de inima, pe un pat de spital si ca e posibil sa-l pierdem.

Pavel Kozak e astazi prezent pe multe file ale presei mondiale. El vrea, insa, acasa. Vrea cooperare in folosul Romaniei. Vrea sa aduca valuta tarii. Ce facem? Va rog, va rog, cu puterea ultima: nu-i mai lasati pe cei indiferenti la destinul patriei sa-si faca de cap.


S.a.m.d.
Pana la urma el cerea totusi niste lucruri pentru tara asta:)

epictetfil
15th May 2007, 21:36
Domnilor,doamnelor,domnisorilor si domnisoarelor,cand dracu' veti inceta sa scrieti si sa credeti tot felul de aberatii.Daca principilu hermeneutic,conform caruia masura intelegerii fiecaruia este data de propriile sale experiente de asumarea constienta a lor este valida ar insemna ca toti cei care sustineti aberatii de felul celor ca adrian paunescu care mai deunazi umplea portbagajul cu carne de porc dupa ce pleca din concerte cu flacara este un poet talentat sunteti scuzati expresia .Apucati-va de ceva serios faceti facultati ca acum tot se poate cititi "unica" si "pleiboi"credeti in politica duceti-va la vot de cate ori sunteti chemati.Iubiti-l pe liiceanu,marele intelectual al culturii romane care se apuca de citit la 23 de ani ascultati manele,bateti-va nevasta miercuri ca sa nu se mai uite la telenovele,duceti-va la cersit in europa.romania te detest

Balaci
15th May 2007, 23:57
Ia uite si purcelusul intelectual isteric:D

YoYoyOi
16th May 2007, 00:02
ce ai intelectualule? ce nu-ti place? mie imi place poezia lui Paunescu... o iubesc chiar, broblem?

Ce treaba are ca si-a umplut portbagajul cu carne dupa concerte? si-a scris poeziile cu oase de porc sau pe un cotlet? Hai ma lasi?

Sunt oligofrena (in conceptia ta) si sunt mandra de asta, daca asta inseamna sa-ti placa poezia lui Paunescu. Clar?

Tyler Durden
16th May 2007, 08:59
eu nu vreau sa spun ce cred despre poezia lui Paunescu ca-mi iau ban de la Yoyo.
:D

YoYoyOi
16th May 2007, 09:01
poti sa iti spui parerea, dar fara jigniri la adresa userilor....

Balaci
16th May 2007, 09:03
Totusi nu cred ca mai era nevoie de inca un thread pentru asta,aveam deja unul:)

Tyler Durden
16th May 2007, 09:04
asta asa e.

miril
16th May 2007, 10:49
Asta asa e...si despre Paunescu si despre tema deja existenta la dezbateri.

irinaidu
16th May 2007, 22:22
ok, unit threaduri. eu zic ca nu are rost sa iti raspund epitectfil pt ca e limpede ca te plictiseai acasa. daca chiar vrei sa vorbesti ceva cu noi, fa-o intr-un mod civilizat si iti vom raspunde.

wwefan
16th September 2007, 21:49
Si eu care vroiam sa aflu de ce toata lumea considera ca nu are caracter si ca este "porc"

El singur s-a numit asa la emisiunea lui Tatulici imediat dupa '90.El a crezut ca aplicindu-si singur acest calificativ va scapa,moral, de multele servicii,gretoase,aduse regimului criminal al lui Ceausescu,si de care era constient.Asa cum credea dictatorul ca face bine acestui acestui popor indiferent ce-i trecea prin minte,si s-a vazut cu ce rezultate!!!,tot asa credea si acest pupcurist,A.P.,care,vai,era si poet,ca ne salveaza de tarele vremurilor grele create de catre primul.Poetul din el nu-l va salva pe om la judecata posteritatii.Daca ar fi ramas doar poet fara sa se implice in activitatea politica,ar fi ramas bun in amintire si in manuale,un scriitor de remarcat,doar atit,dar el a vrut mai mult,sa fie bard national,dar unul cu puteri concrete,sa faca si sa desfaca destine,la fel ca Ceausescu la nivel global,un lider mondial.Tinerii si mai putin tineri care au gasit in poetul si cenaclistul A.P. un fel de supapa de eliberare de frustrarile ce le-au avut in acea perioada sa nu uite ca satisfactia pe care au avut-o in acea perioada la cenacluriule lui erau de fapt niste simulacre,ce dadea "iluzia libertatii" unui om care a trait intr-un lagar si care credea ca scapa de servitutile regimului.Mentalitatea lor era fasonata de catre acesti oameni,avizi de putere,cum era acest poet minor,dupa parerea mea,care si doreau sa ne mentina captivi unui mod de gindire dictatorial.L-am vazut,o singura data,cum se manifesta intr-un cenaclu,si mi-a fost scirba cum s-a comportat.N-am vazut nicio diferenta intre comenzile pe care un secretar de partid le da subordonatilor lui si cele pe care le dadea poetul tinerilor adunati aproape de scena.Imi era rusine ca sint roman in fata acestui spectacol de umilire colectiva,pentru ce?,ca tot romanii ii umileau pe romani,numai ca primii beneficieau de avantajele puterii si fricii inculcate in numele tarii si poporului.Iar acest poet,sau cum vreau unii sa-l numeasca,a fost unul din marii profitori de pe urma sentimentele noastre firesti, nationale,punindu-se la dispozitia celui mai mare abject regim si dictator.Nimic nu-l va scuza pe acest poet chiar daca se va numi nu mai stiu ce animal disgratios.Un porc,daca ar fi constient,s-ar simti jignit daca ar fi comparat cu a.p.Ptiu!!!!!

Ulysses
7th October 2007, 11:19
Poate e doar parerea mea, am mai zis-o am crescut cu poeziile lui. Am cumparat tot ce a publicat. Pe poeziile lui am invatat sa citesc. Sint prea subiectiva, recunosc, dar nu ma poate nimeni convinge ca nu este cel mai mare poet roman contemporan.

nu e doar parerea ta , subscriu 100%! pe vremea aia , ca sa cuceresc fetele de la clasa vecina le recitam din poeziile lui si nu era doar vrajeala , vibram eu insumi la fiecare vers ... poate ca o fi porc dar este si POET ! cenaclul flacara a fost "supapa" de care aveam atata nevoie ! sa nu-mi spuna cineva (chiar si tyler ) ca nu e miscat de cantecul tatianei stepa :"spune-mi padure cu frunza rara"...

YoYoyOi
7th October 2007, 11:30
vai, era unul din cantecele mele preferate.... il cantam cu mare placere pe vremea aia, l-am cantat si prin facultate prin crama studenteasca din Sibiu....

Ulysses
7th October 2007, 11:32
yo , am decis sa ma mut de la fotbal pe sectiunea asta . e mult mai frumos ., mai liniste si nici nu te baneaza nimeni ;)
imi aduc aminte de pierduta copilarie :huhu:

Tyler Durden
7th October 2007, 11:33
Ulysses, nu exista poet in intregime prost, cred ca orice poet, cat de minor o fi el, poate avea macar o poezie formidabila sau macar niste versuri bune.

Tyler Durden
7th October 2007, 11:34
yo , am decis sa ma mut de la fotbal pe sectiunea asta . e mult mai frumos ., mai liniste si nici nu te baneaza nimeni ;)
imi aduc aminte de pierduta copilarie :huhu:
macar pana cand iti mai expira din sanctiuni, e recomandat s-o ,,arzi" p'aici. :D

YoYoyOi
7th October 2007, 11:34
nu doar ca e mai liniste, dar amintirile iti dau o stare asa... pasnica :rolleyes:

ia sa caut eu ceva Cenaclu sa mai ascultam nitel :D

Ulysses
7th October 2007, 11:49
impreuna sau separat?:D

YoYoyOi
7th October 2007, 11:53
LA ADIO
A.Paunescu, V. Seicaru

1.Se afla litere si farduri
Si niste munti sunt intre noi
Dosare-nchise, triste garduri
Si nici n-o sa mai vina apoi.
In pragul iernii absolute
Saruta-mi tampla alba, hai
Si-apoi scufunda-te si du-te
In orizontul altui grai.

R: Nici nu pot nimic sa-ti spun
Pe curand sau ramas bun
Aparu, numai nu,
La adio tu.

2.De ce sa-ti spun la revedere
N-as mai avea nici un motiv
"Adio" drepturile-si cere
Ca te-am pierdut definitiv.
Si de la mine pana la tine
Cuvantul insusi va-ngheta
Nici sa te strig nu stiu prea bine
Iubita mea, pierduta mea.

3.Cand te-am vazut ultima oara
Stiai si tu, plangeai si tu
Si-ai plecat cu tot cu gara
Nici tren nu mai exista, nu.
Eu m-am intors inca o data
Voiam sa vin pe urma ta
Dar unde-i linia ferata
Parca a luat-o cineva.
4.Eu ti-as mai spune amanunte
Destinul de-as putea sa-l schimb
Iubita mea de peste munte
Iubita mea de peste timp.
Pe cea de-atunci n-o voi gasi-o
Si eu acela am murit
Sub cinic nuclear adio
Noi bietul cuplu parjolit.

Ulysses
7th October 2007, 11:55
:huhu::huhu::huhu: mi-ai adus aminte de o colega dintr-a x-a A de care m-am despartit la un moment dat si cantecul asta mi se potrivea la fix pe vremea aia . multumesc:floricica:

Delia
7th October 2007, 12:11
sa nu-mi spuna cineva (chiar si tyler ) ca nu e miscat de cantecul tatianei stepa :"spune-mi padure cu frunza rara"...


Imi inchipui ca Tyler, intre "I wanna be sedated" si "Too drunk to fuck" asculta si Tatiana Stepa, varsand si cateva lacrimi... :D

YoYoyOi
7th October 2007, 12:11
Tatiana Stepa - Copaci fara padure

In povestea copacilor goi
Scartaind intr-o singura usa
Este vorba de noi amandoi
Este vorba de foc si cenusa.

Doi copaci fara frunze pe drum
Dupa cum ii priveste inaltul
Doi copaci prin sarutul de scrum
Aplecandu-se unul spre altul.

Nu mai suntem decat doi copaci
Vor veni taietori sa ne tunda
Vor lua crengi toti copiii saraci
Pentru flacara lor muribunda.

Si chiar daca ma vei mai iubi
Peste crivatul iernii ce vine
Fara brate cu ochii pustii
N-am sa am ce intinde spre tine.
R:
Spune-mi padure cu frunza rara
Unde-i iubirea de asta vara?
Nu stie iarna sa se indure
De noi copacii fara padure.

Tyler Durden
7th October 2007, 12:12
Delia, eu plang doar cand se naste un om.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar pentru mine versurile lui Paunescu, au o cantitate prea mare de sirop. lucru total nociv pentru diabetul meu estetic. :D

Ulysses
7th October 2007, 12:18
totdeauna mai e loc si pentru o "dulciurica"! multumesc yo!

Ulysses
7th October 2007, 12:19
Imi inchipui ca Tyler, intre "I wanna be sedated" si "Too drunk to fuck" asculta si Tatiana Stepa, varsand si cateva lacrimi... :D

poate intr-o seara omul e mai melancolic si are dispozitia necesara si pentru cei doi copaci care scartiie intr-o singura usa ... ia zi tu tyler

Tyler Durden
7th October 2007, 13:22
nu mai zic nimic, ca ma emasculez pe threadurile astea. ma duc la luptele de pe Intern. Ce spui, Ulysses, mergi si tu? :D

YoYoyOi
7th October 2007, 13:30
lasa-l pe Uly aici ca e pe duca :D

Ulysses
7th October 2007, 13:44
nu mi-e frica , am zeita mea ocrotitoare;)

Tyler Durden
7th October 2007, 13:50
hehe, vezi ca in afara de zeita ocrotitoare mai sunt zeii cei rai p'acolo...

YoYoyOi
7th October 2007, 13:55
vezi ca zeita si-a terminat tura ;)