PDA

View Full Version : Etapa 10: FC National - Farul



ADelPiero
16th October 2005, 22:13
Sambata, 22 octombrie 2005: FC National - Farul, ora 15:00, TVR 2
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

miril
16th October 2005, 22:46
Am votat ca pe...vremuri! UNU. O tempora!

Paul
16th October 2005, 22:59
meci de x2 la pariuri :P

esku
16th October 2005, 23:00
nationalul trebuie sa isi revina..... merg pe un 1x :ok:

be@
16th October 2005, 23:13
Orice rezultat este posibil la acest meci.
Sper sa castigam , altfel e de rau.

Rechinul Ucigas
17th October 2005, 03:26
x sau 2

Rossi
17th October 2005, 05:11
Farul nu a jucat nimik acasa ...a dezamagit total... de ce ar rupe gura targului afara ?! ... are multi accidentati ....
merg pe mana lu' Fc.National pronostic 1

Bancaru
17th October 2005, 12:37
Achiles, tocmai de aceea poti sa te gandesti ca vor rupe pamantul ca sa recupereze punctele. Este primul meci mai urat al Farului, deci nu ii poti judeca prin prisma asta. Farul este o echipa buna, iar noi suntem o echipa in deriva. Ma intreb care e prostul care nu vrea sa profite de asta. Nu avem antrenor, nu avem varfuri. Bad, ala, ar trebui facut pachet si trimis la Timisoara cu scuzele de rigoare, ca l-am incurcat vreo 2 luni prin Bucuresti. Poate avea de strans recolta iar noi il bagam in teren.
La meciul cu Arges mi-a fost pur si simplu rusine, dar o rusine care mai avea putin si dadea in lacrimi de furie, cand vedeam ca mai erau 3-4 jucatori care incercau sa dea gol, iar lui ii cadea mingea pe cap si apoi se invartea dupa ea. Nu putea sa dea o pasa de 2 metri la coechipier... Asta nu e jucator. Iar Olaroiu ar trebui declarat dusman al poporului pentru ca l-a trimis. Calu' Bad Troian.

miril
17th October 2005, 13:39
Eu zic ca Bad...boy este dezorientat ca si McKain. Unii nu se adapteaza la schimbari, mai ales cand nu sunt percepute in bine.
Si mie mi se pare ca suntem in deriva. Tocmai acum cand jucam cu...marinarii.

Bancaru
17th October 2005, 14:03
Miril, deja nu mai trebuie sa fii elegant. Bad este un prost cu diploma. Nici la Poli, la echipa aia care era sa retrogradeze, nu juca mereu. Este ratat. Pe mine m-a adus la disperare baiatul ala. Pe bune. Rar am vazut un prost mai mare. Sa plece!

miril
17th October 2005, 14:10
Nu sunt elegant, sunt sceptic, un pic. Daca nu gresesc a jucat si la Nationala de Tineret a Romaniei. Stiu, vei zice ca cine are ca antrenor pe Florin Marin... Pe deasupra, am "avantajul" sa nu-l vad in contact cu...obiectul muncii, de aici si...distanta mea fata de...subiect. Eu m-as dispensa imediat de toti jucatorii veniti cu imprumut si as da credit celor tineri din club. Asa zisii "oameni ai lui Kra****x".

tchibos
17th October 2005, 17:45
..., tocmai de aceea poti sa te gandesti ca vor rupe pamantul ca sa recupereze punctele. Este primul meci mai urat al Farului, deci nu ii poti judeca prin prisma asta. Farul este o echipa buna, iar noi suntem o echipa in deriva. Ma intreb care e prostul care nu vrea sa profite de asta. Nu avem antrenor, nu avem varfuri. .

pana aici ai scris cam ce as fi scris eu, mai ramane sa ii motiveze Grigoras cum trebuie ca are jucatori care chiar pot scoate un rezultat bun cu orice echipa, important e sa prinda o zi intr-o forma mai buna

ady51a
17th October 2005, 18:19
Trebuie sa luam cele 3 puncte pierdute cu Steaua. Meci de 2 solist!

Platanu
17th October 2005, 18:21
Un meci foarte greu.Totusi sa nu uitam ca dupa meciul cu Steaua (0-4)in care Nationalul n-a jucat absolut nimic,cum necum a batut Rapidul etapa urmatoare cu 1-0.Trebuie sa credem in sansa noastra chiar daca e aproape nula.Asta e.Om trai si om vedea.HAI PROGRESUL!!!

be@
17th October 2005, 18:35
Trebuie sa luam cele 3 puncte pierdute cu Steaua. Meci de 2 solist!
Dar de ce esti tu asa de sigur de victorie?
Hai sa-ti spun un secret,dar sa nu-l mai zici la nimeni. Nationalul e cea mai imprevizibila echipa din divizia A, dupa parerea mea.Ia bataie cu 4-0 de la steaua, si imediat dupa aia invinge pe Rapid. Pierde tot cu 4-0 meciul cu CFR-ul, dar bate la Sportul.
Deci mai usor cu solistul,ca n-ai de unde sa stii ce va fi.Totusi Argesul ne-a invins printr-un gol de exceptie.Iar noi pasi gresiti nu ne mai permitem sa facem in Cotroceni...

NY_giants05
17th October 2005, 19:53
Meci greu pt. ambele echipe...Sincer nu sunt sigur cine va castiga. Dupa meciul prost pe care l-am facut cu Steaua cred k jucatorii Farului vor incearca sa ia toate cele 3 puncte pierdute cu Steaua. Insa shi Nationalul trece printr-o perioada proasta, shi inca o infrangere a lor pe terenul propriu ar fi un dezastru.
Pt. k sunt constanten...sa zicem k bate farul cu 2-1 !
FORZA FARUL !!!

miril
17th October 2005, 20:16
Nu mi-ar pare rau! Sa bata Farul cu 1-2!!!

ce_bine_e
17th October 2005, 20:31
Nu mi-ar pare rau! Sa bata Farul cu 1-2!!!

:mda: cum vine asta?

miril
17th October 2005, 20:40
Farul poate bate doar cu 2-1. Daca bate cu 1-2..., expresia lui NY giants05.

NY_giants05
17th October 2005, 20:46
eh...am gresit shi yo...akum am corectat

rhadoo
18th October 2005, 00:08
cred ca bate nationalul.farul nu a prea convins in acest tur shi dupa infrangerea cu steaua nu cred ca va reusi ceva cu nationalul.probabil un 1-0 chinuit

akx
18th October 2005, 09:58
la farul a inceput declinul, nu se vor opri curand
1

codrind
18th October 2005, 14:50
Meci de X
Farul vine după "extenuantul" meci :rolleyes: cu steaua!
Iar la Naţional īncă nu s-au limpezit apele! :mda:

b3bito
18th October 2005, 14:53
/hello Clar Bate Farul 2 Solist.asa K Ne Vedem Sambata In Cotroceni

dede
18th October 2005, 14:57
meciul se va termina egal...ambele echipe au pierdut in ultima etapa acasa. probabil va fi 0-0 sau 1-1

Vi3rme_X
18th October 2005, 14:59
Bate Farul!

Platanu
18th October 2005, 15:01
Dar de ce esti tu asa de sigur de victorie?
Hai sa-ti spun un secret,dar sa nu-l mai zici la nimeni. Nationalul e cea mai imprevizibila echipa din divizia A, dupa parerea mea.Ia bataie cu 4-0 de la steaua, si imediat dupa aia invinge pe Rapid. Pierde tot cu 4-0 meciul cu CFR-ul, dar bate la Sportul.
Deci mai usor cu solistul,ca n-ai de unde sa stii ce va fi.Totusi Argesul ne-a invins printr-un gol de exceptie.Iar noi pasi gresiti nu ne mai permitem sa facem in Cotroceni...
Si eu zic acelasi lucru be@:Nationalul este cea mai imprevizibila echipa din Divizia A.Asa ca nu se stie.Om vedea ce-o fi.:great:

b3bito
18th October 2005, 15:09
yO zic sa nu va mai faceti sperante k va bate national k nu va bate

tchibos
19th October 2005, 00:26
cred ca bate nationalul.farul nu a prea convins in acest tur shi dupa infrangerea cu steaua nu cred ca va reusi ceva cu nationalul.probabil un 1-0 chinuit

si nationalul ce sau pe cine a convins?... cat despre ultimul meci al nationalului...:headbang:

Cucu
19th October 2005, 18:12
1-1

be@
20th October 2005, 01:06
Mihai Guriţă s-a accidentat īn partida cu Steaua (1-4), suferind o ruptură musculară la piciorul drept. Jucătorul de 32 de ani va sta pe tuşă două săptămīni, el alăturīndu-li-se lui Baicu, Paşcovici, Liviu Mihai şi Uşurelu pe lista indisponibililor.

iaro
20th October 2005, 03:26
Meci de 1-1 pentru ca Nationalul joaca totusi acasa, iar Farul nu stiu unde a pierdut suflul frumos de inceput de campionat.:confused:

Rechinul Ucigas
20th October 2005, 03:52
nici eu nu stiu parca nu mai au pofta de fotbal , si ce frumos incepusem , etapa 1-victorie in deplasare ; victorie in groapa....
poate ca si-au dat seama ca nici o echipa din provincie nu are sanse sa ia titlul , doar bucurestiul atat ; poti sa joci tu cat de bine in romania doar echipele din bucuresti castiga....prin diferite metode ...

Platanu
20th October 2005, 07:58
yO zic sa nu va mai faceti sperante k va bate national k nu va bate
Hai las-o moarta ca nici meci usor nu veti avea.Un egal cred ca ar fi echitabil:ok:

deja-vu
21st October 2005, 08:32
Hai las-o moarta ca nici meci usor nu veti avea.Un egal cred ca ar fi echitabil:ok:
Dar de ce sa fie echitabil un egal? Anul trecut cand eram pe locul 1 si Farul a facut 2-2 in Cotroceni, beneficiind de un penalty vazut numai de arbitru a fost echitabil? Sper sa castige National, chiar daca pana acum nu prea au aratat mare lucru.

Baskan_Balkan
22nd October 2005, 08:48
As fi fost destul de sigur pe victoria Farului, in cazul in care Nationalul ar fi venit dupa o serie de rezultate mai bune. Din pacate pentru noi,probabil Nationalul vor jucati super concentrati. Personal, nu prea cred ca Nationalul sunt genul de echipa care persiste in deriva.

Ingrijorant e ca nu joaca nici Gurita , nici Pascovici.Cu toate astea, Farul e clar ca nu va juca super defensiv la ciupit un punct. Cu toate ca un egal n-ar insemna mare lucru in clasament,ar fi excelent pentru moral(cel putin) sa n-o furam de 2 ori consecutiv in meciurile cu echipele cu care sintem in competitie pentru un loc in UEFA.

be@
22nd October 2005, 15:17
Gooooooolllllllllllllllll. Bravo, baieti ! :) :)

Quartz@nu
22nd October 2005, 15:23
unii cu fotbalul , altii cu golul :headbang:

apparte
22nd October 2005, 15:34
Daca barbu gafa asa cu Steaua se gaseau"binevoitori" sa produca dovada blatului!Si gol valabil anulat Farului!

Quartz@nu
22nd October 2005, 15:35
Daca barbu gafa asa cu Steaua se gaseau"binevoitori" sa produca dovada blatului!Si gol valabil anulat Farului!
da dar arbitrii ...mai asculta de gino din umbra
:rosu:

be@
22nd October 2005, 16:12
Da, cum sa nu ! De asta a luat Abi rosu, nu? :mda:

Quartz@nu
22nd October 2005, 16:29
abi ...ma faci sa rad ... :D

Quartz@nu
22nd October 2005, 16:56
ARBITRII NATIONALI - FARUL 1-0 !!!

daca ei nu vor ...nu vor .:jerk:

be@
22nd October 2005, 16:57
Da,Abi, asa ii spunem noi.
Felicitari baietilor, a fost greu sa joci cu un om in minus o repriza.
/hello Nae ! A fost fantastic!

Quartz@nu
22nd October 2005, 16:59
au jucat fotbal, au marcat ...dar altii nu au vrut sa castigam....asta este clar !

miril
22nd October 2005, 17:00
Din pacate arbitrii au influentat jocul! Pacat! O victorie necesara pentru moral, obtinuta in 10 oameni, dupa unii in...11. HAI PROGRESUL!

Quartz@nu
22nd October 2005, 17:02
Da,Abi, asa ii spunem noi.
Felicitari baietilor, a fost greu sa joci cu un om in minus o repriza.
/hello Nae ! A fost fantastic!
ati jucat chiar mai multi ...ai uitat sa bagi la numar si arbitrii ...!
dar cu tine nu am ce sa vb ...la tine bigamia este in floare ..ar trebui sa te decizi :evil:

be@
22nd October 2005, 17:05
Mai, de vreme ce am avut om eliminat, nu mai da vina pe arbitrii. Hai mai bine sa asteptam Recursul, sau Minutul 91.

remy
22nd October 2005, 17:17
Deja Farul si CFR Cluj s-au stins, iar Nationalul, ca deobicei, inconstanta. Clujul daca nu castiga cu Steaua acasa, se pare ca vor lupta si pt. retrogadare !

Rossi
22nd October 2005, 17:20
arbitraj corect
Primul gol al constantenilor (anulat) nu l-am vazut ...deci nu ma pronunt..
Anularea celui de'al 2 lea gol al constantenilor a fost o decizie corecta
Cand Farmache ( parca ..) a dat cu capul spre poarta 1 jucator de la Farul era in offside si a incercat sa joace mingea ...
Ca sa nu mai zic ca acel jucator care era in offside a impiedicat portarul gazdelor sa sara la minge ...

Victorie muncita si meritata
Felicitari pt Nae ..portarul gazdelor a facut minuni

saphicus
22nd October 2005, 17:22
Zi fasta pentru portarul Nae, care a scos vre-o 3 goluri gata facute!!
Am "inghetat" la cateva ocazii rarisime ale Farului la poarta bravului Nae, din repriza a doua. Eliminarea la sfarsitul primei reprize a lui Abiodun (asta ne mai lipsea), prevestea un meci pe muchie de cutit in urmatoarele 45 de minute, si asa a fost. Apostu si Tibor Moldovan au avut golul in varful ghetei.
De la noi mi-a placut azi Ghindeanu si I Savu pentru gol, dar omul meciului ramane de departe portarul Nae!!! Meciul a fost de o factura relativ modesta.
In ceace priveste golurile marcate de constanteni, daca cel din prima repriza
inclin sa cred ca a fost gol valabil, cel din finalul meciului, un jucator de la Farul era in offside si nu a fost vorba de fault la portar cum au relatat cei de la TVR2.
Una peste alta am trecut ff greu de Farul, colac peste pupaza ramasi o repriza intreaga in 10 oameni, deci complexul fata de FC National inca ii apasa pe constanteni!!
FORZA PROGRESUUUUUUU!!!!:ok: :ok: :ok: :)

Quartz@nu
22nd October 2005, 17:22
Mai, de vreme ce am avut om eliminat, nu mai da vina pe arbitrii. Hai mai bine sa asteptam Recursul, sau Minutul 91.
uita-te tu acolo ....eu nu ma uit , la "manglitorii" de bucuresti , la lingaii de la tv ...care vad numai vreo 3-4 echipe !.........eu am vazut meciul nu imi trebuie parerea tvr (unde este javra de dinu si cu acei realizatori amatori)sau antenei 1

miril
22nd October 2005, 17:54
Saph, ti-am simtit lipsa! Asta da, ne-a lipsit! Meci cu greseli de arbitraj, castigat pe un gol din greseala individuala. Nemultumitor jocul echipei, multumitor rezultatul. HAI PROGRESUL!

be@
22nd October 2005, 19:18
GRIGORAŞ: "Arbitrii au stricat partida"

Petre Grigoraş, antrenorul echipei Farul Constanţa, a spus că "arbitrii au stricat partida" cu FC Naţional, apreciind că ambele goluri marcate de Răzvan Farmache şi anulate de arbitru au fost valabile.
"Arbitrii au stricat partida. Ambele goluri au fost valabile. O dată a dat şi Farmache īn viaţa lui două goluri, şi alea i-au fost anulate. Greşelile sunt omeneşti dar cānd se repetă de prea multe ori trebuie să te gāndeşti că poate fi vorba de lipsă de valoare. Arbitrii ar trebui să fie sancţionaţi mai drastic de CCA. Augustus Constantin o să fie chemat la Comisie, o să-l certe şi o să-i dea jumătate de etapă pe tuşă", a afirmat Grigoraş.


Cătălin Necula: ”Am avut şansă”

Antrenorul echipei FC Naţional, Cătălin Necula, a declarat că formaţia sa a avut noroc, dar şi că portarul Eugen Nae merită felicitări pentru evoluţia din meciul cu Farul Constanţa, cāştigat, sāmbătă, scor 1-0. "Am avut şansă. Nae merită felicitat pentru ce a făcut, nu o primă specială. Este important ca jucătorii să aibă mereu această atitudine. Am jucat o repriză īn zece oameni, īmpotriva unei echipe care are o posesie foarte bună a balonului. Mă bucur că am cāştigat un meci foarte important şi īi felicit pe jucători", a spus Necula, care a adăugat că partida cu Universitatea Craiova, programată, miercuri, la Mioveni, īn optimile Cupei Romāniei, este foarte importantă.

Eugen Nae, portarul echipei FC Naţional: "N-am nevoie de statuie, am prins o zi bună. Mă bucur pentru mine, pentru club. Eroi sunt doctorii care salvează vieţi, nu eu. Jucătorii de la Farul nu au de ce să aibă obiecţii, pentru că arbitrajul a fost corect, īnsă nu ştiu ce a fost la faza cānd a fost eliminat Abiodun. La al doilea gol care le-a fost anulat, eu am fost faultat, iar, din cāte am īnţeles, mingea a mai depăşit şi linia īn aer".


Incidentul Abiodun

Tehnicianul "bancar", Cătălin Necula, a declarat că Abiodun Agunbiade nu l-a īnjurat pe arbitru la faza din minutul prelungirile primei reprize, cānd a fost eliminat: "Abiodun a spus că nu s-a īntāmplat ce a zis domnul arbitru. A spus că a vorbit īn engleză şi că nu s-a adresat arbitrului, dar nu pot spune ce a zis".

Cătălin Liţă, căpitanul echipei FC Naţional: "Īn minutul 20, Augustus Constantin a venit la mine şi mi-a spus că dacă Abiodun īl mai īnjură īl dă afară. Cāt am fost 11 la 11 am fost peste ei, dovadă şi scorul din acel moment".

P.S: Va spun eu ce s-a intamplat.Abiodun a injurat in engleza fiindca a gresit (a pronuntat cuvantul "f**k") , iar arbitrul a crezut ca l-a injutar,si i-a dat cartonas.

tchibos
22nd October 2005, 20:03
arbitraj corect
Primul gol al constantenilor (anulat) nu l-am vazut ...deci nu ma pronunt..
Anularea celui de'al 2 lea gol al constantenilor a fost o decizie corecta
Cand Farmache ( parca ..) a dat cu capul spre poarta 1 jucator de la Farul era in offside si a incercat sa joace mingea ...
Ca sa nu mai zic ca acel jucator care era in offside a impiedicat portarul gazdelor sa sara la minge ...

Victorie muncita si meritata
Felicitari pt Nae ..portarul gazdelor a facut minuni


mai bine stregeai si mesajul asta cum l-ai sters pe ala de mai sus... nu sunt multumit de jocul echipei mai ales ca am avut un om in plus dar sa stii ca acum trbuia sa fim cu trei puncte mai sus in clasament si sa ne batem cu dinamo
arbitraj corect:rosu:
iti spun eu primul gol a fost gol valabil iar la al doilea s-a dat fault nu offside fault care nu a fost

Klingon
22nd October 2005, 20:52
Dupa prestatia lor in teren, arbitrii ar fi putut sta linistiti in tricouri negre sau chiar bleumarin. Primul gol anulat complet aiurea iar al doilea, dupa multe reluari, pare si el bun. N-a fost nici fault la portar nici offside si nici centrarea din corner nu a depasit linia de fund. Prestatie jenanta a celor 3 cintezoi, mai ales a cucului de la centru, care s-a mai aflat si de cateva ori in calea mingiei, incurcand pasele Farului.

National a jucat ca o echipa in deplasare, atat cu 11 oameni pe teren cat si cu 10. Dupa ce au ramas in 10 au fragmentat tot jocul si au tras mereu de timp. Au jucat urat si au faultat cam mult. O echipa care sta cu fundul in poarta si numara minutele.

Farul a vrut dar n-a putut. A marcat totusi doua goluri valabile, primul fiind fara nici un dubiu. Multe atacuri confuze, aglomerate si fara orizont, baloane aruncate in careu spre cei 4-5 oameni care stau la pomana. Din pacate nu sunt destui servanti pentru atatia pomanagii. Todoran a tras dupa el toata echipa, si nu e prima data. Asteptam mai multe asemenea pase de la Cristocea. Lungu a jucat din nou bine, a dublat in multe faze fundasii contemplativi ai Farului, care se lasa furati de peisaj si fac driblinguri in postura de ultim aparator in loc sa respinga simplu mingiile periculoase. Barbu - catastrofal, ca si cu Steaua. Multe felicitari lui Farmache, care nu numai ca a inchis in sfarsit partea dreapta (ajutat adesea de Lungu) dar a si dat doua goluri. Bravo ma baiatule! Apostu e un atacant interesant, probabil va marca goluri in curand.

Vina pentru jocul confuz al echipei si problemele dese de atitudine ale jucatorilor o are Grigoras. Este a doua repriza intreaga jucata cu om in plus in care nu marcam din cauza strategiei gresite. In loc sa asezam jocul si sa desfacem pe extreme o aparare inferioara numeric, noi ne ingramadim cu totii in centrul careului si aruncam mingii de-a valma. Avem prea multi atacanti in teren, care ajung sa nu aiba loc unul de altul si sa nu primeasca baloane utile pentru ca nu are cine sa le dea. Cred ca Grigoras a plimbat destul jucatorii de pe un post pe altul, ar face bine sa-i mai lase la locul lor si sa le traseze sarcini clare de joc.

sun
22nd October 2005, 20:55
Geniala declaratia lui Lita : ' exista un cuvant in engleza ..... fuck .... rostit de Abiodun de fiecare data cand gresea .... ARBITRUL A CREZUT CA IL INJURA PE EL .

Augustus e si prost , nu numai chior . :happy:

tchibos
22nd October 2005, 22:46
Todoran a tras dupa el toata echipa...

unde a tras echipa?... in jos, ca eu am vazut la Todoran niste ratari singur cu portarul de toata rusinea, nici in curtea scolii nu ratam in halul asta

in rest...de acord cu tine...si as mai adauga ca Moldovan sa bage o doza mai mare de ambitie ca are potential dar nu presteaza si sa mai lase vedetismele (foarfeca in doua randuri de la marginea careului)

be@
22nd October 2005, 23:10
Ia uitati ce scrie totalsportul:

NATIONAL-FARUL 1-0/Victorie cu emotii

FC National a invins, sambata, pe Farul Constanta, cu 1-0, intr-un meci din cadrul etapei a zecea a Diviziei A.
Singurul gol al partidei a fost inscris de Ionut Savu ('14), dupa o mare greseala a capitanului "rechinilor" Ion Barbu. Acesta a pierdut controlul asupra unui balon trimis in spate de catre un coleg de echipa si i-a permis atacantului "bancar" sa ramana singur cu portarul Curca, pe care l-a executat cu sange rece.
Constantenii au alergat, apoi, pe toata durata intalnirii dupa egalare, dar indecizia atacantilor sau paradele salutare ale lui Nae au facut ca tabela de marcaj a Stadionului Cotroceni sa nu mai sufere modificari pana la final.
Cu toate acestea, mingea a patruns de doua ori in poarta lui Nae, insa de fiecare data golul a fost anulat de catre arbitrul Augustus Constantin. Marcatorul a fost, in ambele cazuri, Farmache. Mai intai ('22) a marcat din plonjon, cu capul, fiind semnalizat in pozitie de ofsaid, iar aproape de sfarsitul partidei ('90) a inscris din nou in urma unei lovituri de cap, dar "centralul" a fluierat fault la portar si a anulat reusita.
Farul a atacat mai mult dupa ce a primit golul, dar nu a dat senzatia ca poate egala. Lucrurile s-au schimbat in repriza secunda, cand elevii lui Grigoras au fost superioritate numerica, arbitrul Constantin a luat o decizie curioasa si l-a eliminat de pe teren pe Abiodun Agunbiade ('45), motivan ca scesta l-a injurat. In aceste conditii, fotbalistii de la malul marii au dominat copios parte a doua a jocului, National rezistand cu greu asalturilor. Fluierul de final a reprezentat o mare usurare pentru Savu si compania si a adus o victorie pe care gazdele o asteptau din etapa a cinca, cand au simtit pentru ultima data gustul succesului, in deplasarea din Regie. Farul Constanta dezamageste din nou, dupa ce etapa trecuta a clacat rusinos pe teren propriu in fata Stelei, si se pregateste de dubla cu Rapid. Miercuri va juca in Cupa Romaniei cu Rapid II, apoi, la sfarsitul saptamanii, acasa cu Rapid, in etapa a 11-a.

Fc National - Farul Constanta 1 - 0

A marcat: Ionut Savu ('14)

FC NATIONAL:

Antrenor: CATALIN NECULA 6

13. E. NAE 8

14. GHINDEANU 7

4. MEHMEDOVICI 5

27. BURCA 5

8. MOZACU 5

23. ABIODUN AGUNBIADE 5

20. LITA 5
10. SRHOJ 6
(76' Herea)
21. M. OPREA 6
('57, Iancu 5)
28. BUNDEA 6

15. I. SAVU 7
('83, Bad)

Rezerve: Prunea, Bazzi, M. Savu, Ducu

FARUL:

Antrenor: PETRE GRIGORAS 5

1. CURCA 5

2. FARMACHE 6
3. I. BARBU 3
('57, Cristocea 5)
5. SCHIOPU 4
20. FLOREA 4

25. I. APOSTOL 5
('71, Voiculet 4)
8. LUNGU 4
17. TODORAN 5
27. SENIN 5
15. APOSTU 4
('63, Gheorghe 4)

23. T. MOLDOVAN 4

Rezerve: Stanca, Posteuca

Arbitru: Augustus Constantin (Rm. Valcea) 6

Asistenti: Eugen Pirvulescu (Medias) 6; Florin Buzarnescu (Craiova) 6

Rezerva : Constantinescu Eduard (Craiova)

Observatori: Neagu Doru (Bucuresti)

Muresan Ion (Bucuresti)

1-0 / Barbu nu a reusit sa intre in posesia unei mingi trimise inapoi de un coleg de echipa si i-a dat posibilitatea lui Savu ('14) sa ramana singur cu portarul Curca. Savu a trimis mingea, din unghi, printre picioarele goalkeeper-ului constantean.

Cartonase galbene :I.Savu ('69), Nae ('90+2) / Schiopu ('21), Farmache ('67); Cartonas rosu: Abiodun Agunbiade ('45); Spectatori: 1500

CHEIA MECIULUI - Evolutia buna a lui Nae si indecizia atacantilor Farului

ONE MAN SHOW: NAE - Portarul Nationalului a fost un inger pazitor pentru echipa sa, avand cateva interventii providentiale

GAFA MECIULUI - Greseala lui Barbu, care l-a lasat pe Savu sa ramana singur cu portarul Curca

ARBITRAJ - Augustus Constantin l-a eliminat foarte usor pe Abiodun Agunbiade, motivand ca fost injurat de acesta. Pe de alta parte, centralul a anulat corect doua goluri ale constantenilor, la semnalizarea tusierilor


CUVANTUL ANTRENORILOR:

"Este important ca jucatorii să aiba mereu aceasta atitudine. Am jucat o repriza in zece oameni, impotriva unei echipe care are o posesie foarte bună a balonului. Am avut sansa. Ma bucur ca am castigat un meci foarte important si ii felicit pe fotbalistii mei" - Catalin Necula (antrenor FC National)

"Arbitrii au stricat meciul. Ambele goluri au fost valabile. Greselile sunt omenesti, dar cand se repeta de prea multe ori trebuie sa te gandesti ca poate fi vorba de lipsa de valoare. Arbitrii ar trebui sa fie sanctionati mai drastic de CCA. Augustus Constantin o să fie chemat la Comisie, o să-l certe putin, o sa-i dea jumatate de etapa de suspendare si gata" - Petre Grigoras (antrenor Farul Constanta)

DECLARATII:

"Ambele goluri au fost valabile. Asta e, mergem mai departe. Trebuie sa castigam cu Rapid" - Razvan Farmache (fundas Farul)

"Nu stiu de ce au obiectii. Mie mi s-a parut ca a fost un arbitraj corect" - Eugen Nae (portar FC National)

"Arbitrul a gresit, dar nu cred ca a facut-o cu rea intentie" - George Curca (portar Farul)

"Este o victorie meritata. Cand am fost la egalitate numerica am jucat mai bine ca ei" - Catalin Lita (mijlocas FC National)


http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=15405

miril
22nd October 2005, 23:44
Am vazut meciul in reluare si primul gol a fost valabil, daca nu s-a dat cumva indirecta, mingea intrand direct in poarta, dar al doilea a fost corect anulat pentru OFFSIDE, jucatorul constantean jenandu-l, in plus, pe portar. Despre eliminare nu poate nimeni sa se pronunte, singurul care stie adevarul fiind Abioudun.

THE HUN
22nd October 2005, 23:55
Am vazut meciul in reluare si primul gol a fost valabil, daca nu s-a dat cumva indirecta, mingea intrand direct in poarta, dar al doilea a fost corect anulat pentru OFFSIDE, jucatorul constantean jenandu-l, in plus, pe portar. Despre eliminare nu poate nimeni sa se pronunte, singurul care stie adevarul fiind Abioudun.
Si urechile lui Augustus the Constantin.

miril
23rd October 2005, 00:03
In opinia mea...surda, urechile lui Augustus nu conteaza, caci numai Abi stie despre ce "facatura" era vorba. Lui Augustus, in schimb i-as aplica un test SCID sa vad daca are inclinatii...delirante sau nu.

be@
23rd October 2005, 00:05
miril,eu zic ca ambele goluri nu au fost valabile.Eu le dau credit tusierilor, care au vazut mai bine ca noi.

miril
23rd October 2005, 00:13
Nu, Be@, la TV s-a vazut clar la primul gol, n-a fost offside, dar s-ar putea sa fii dat indirecta si cum Faramache a marcat direct... Uita-te la meci, in reluare pe site-ul TVR-ului.

tchibos
23rd October 2005, 00:38
miril,eu zic ca ambele goluri nu au fost valabile.Eu le dau credit tusierilor, care au vazut mai bine ca noi.

boala ta nu e sanatoasa sa stii... ce au vazut mai bine ca noi? au gafat la ambele goluri care au fost valabile, voi ati vazut meciul sau ati ascultat la radio

miril ce lovitura indirecta ca ala ridicase fanionul inainte de a intra mingea in poarta

Rechinul Ucigas
23rd October 2005, 03:38
Farul a venit īn Cotroceni după ce etapa trecută a fost īnvinsă categoric de Steaua pe teren propriu şi fără a-i avea īn lot pe Paşcovici, Guriţă, Baicu şi Uşurelu, toţi accidentaţi. Mai mult, ghinionul constănţenilor s-a prelungit pīnă īn minutul 13, cīnd căpitanul Barbu a lăsat un balon să-l depăşească, iar Savu a interceptat şi a marcat cu un şut plasat unicul gol al partidei.

Din acel moment, cele două echipe au dat liber la ocazii. Todoran a centrat excelent īn careu pentru Tibor Moldovan, dar acesta n-a izbutit să-l īnvingă din 7 metri pe Nae (18). Doar 4 minute mai tīrziu, Farmache a marcat cu un şut-centrare, dar reuşita i-a fost anulată de semnalizarea asistentului Pīrvulescu, acesta văzīndu-i eronat īn ofsaid pe Apostu şi Moldovan, care au īncercat să joace mingea. Finalul reprizei a consemnat doar contrele gazdelor şi eliminarea lui Abiodun pentru proteste la o decizie a "centralului" Constantin.

Īn partea a doua, Naţionalul a dat senzaţia că a trimis pe scenă un singur actor, portarul Nae. Pe rīnd, Todoran, Senin, Apostu şi Moldovan au ratat şansa de a-l īnvinge pe cel care la īnceputul sezonului se anunţa doar rezerva veteranului Prunea.
Grigoraş către asistent: "Te-a bătut soarele īn cap!"
Imediat după anularea greşită a primului gol īnscris de Farmache, Petre Grigoraş l-a luat īn colimator pe asistentul Pīrvulescu: "Am primit două telefoane şi mi s-a spus că nu a fost ofsaid. Cred că te-a bătut soarele īn cap şi nu ai văzut". Tuşierul din Mediaş s-a mulţumit doar să ridice din umeri la apostrofările tehnicianului constănţean. La finalul meciului, Petre Grigoraş a atacat īn termeni duri arbitrajul: "O să-l cheme la Comisie, o să-l certe puţin şi o să-i dea jumătate de etapă suspendare. Ce mari suspendări s-au dictat īmpotriva arbitrilor?". / Ionuţ Petrişor
Un gol anulat corect īn final
Cea mai controversată fază a meciului s-a petrecut chiar īn prelungirile partidei, cīnd Senin a executat un corner de pe partea stīngă, iar Farmache a trimis cu capul mingea īn poarta lui Nae. Tuşierul Florin Buzărnescu a ridicat fanionul, semnalizīnd poziţia de ofsaid īn care se afla mijlocaşul Farului, Dinu Todoran. Golul a fost anulat de Augustus Constantin, jucătorii constănţeni protestīnd secunde bune la decizia tuşierului Buzărnescu. "Tuşierul nici nu ştia de ce a ridicat fanionul. Prima dată a zis că e aut de poartă, apoi fault şi la final ofsaid", a declarat iritat după meci Dinu Todoran. / Ionuţ Petrişor, Antonia Garonfil
Cei trei arbitri au stricat meciul! Prea li se ia apărarea unora dintre ei care sīnt clar lipsiţi de valoare!"
Petre Grigoraş, antrenor Farul

"E frustrant ca tu să īnscrii două goluri, iar arbitrii să scoată mingea din poartă. Noi intrăm īn cantonament şi ei nu au nici o treabă, sīnt bine mersi"
Dinu Todoran, mijlocaş Farul

"Ambele goluri au fost perfect valabile. Tuşierul Buzărnescu nu ştia ce să zică cīnd l-am īntrebat ce a dictat"
Răzvan Farmache, fundaş Farul


no comment !!! ca doar s-a jucat impotriva unei echipe din bucuresti:rosu:

Klingon
23rd October 2005, 06:11
Cu ocazia meciului cu Farul, Nationalul a pierdut toata simpatia pe care o castigase la mine cu ocazia numarului de streaptease al lui Serea din Cupa. Unde sunt indignatii care fumegau dupa acel meci?! Probabil reflecteaza ce bine e sa ai totusi un Serea al tau, care te ajuta la nevoie, chiar daca-i un prostalau care are dificultati cu engleza.

Pacat ca Farul n-a mai inscris macar un gol, ca Augustul Fluierici l-ar fi anulat si pe ala si sper sa-si fi semnat o suspendare mai serioasa.

miril
23rd October 2005, 09:36
Da Tchibos, am batut campii, nu stiu de ce am crezut ca a fost lovitura libera pentru Farul, la primul gol. Sorry! Am vazut meciul, in reluare, pe site-ul TVR. A fost, deci, gol valabil, dar nu si al doilea. Arbitrul a mai dat si alte decizii interpretabile, vreo doua offside-uri gresit semnalizate la Savu, scapat singur spre poarta si o faza care putea fi interpretata ca fault al ultimului aparator, unde se putea da rosu pentru constantean, in repriza a doua, intr-un meci usor de arbitrat. Un lucru insa ramane valabil, daca Farul egala, dupa golul valabil, un stiu cum se termina, poate nici Abidon nu mai era eliminat. In campionatul englez este plin de fuck off si nimeni nu paraseste terenul pentru asta. Concluzia, arbitraj slab, intr-un meci linistit. Klingon, Serea a arbitrat vadit impotriva noastra, in acest meci el a dezavantajat ambele echipe, mai ales Farul.

Bancaru
23rd October 2005, 11:02
Exact asta am spus si eu pe forumul FC National. Augustus este un arbitru de tot rahatul. Asa ne-a tocat nervii si cu Clujul. Asa a facut si acum. Nu am vazut reluarea la golul unu sa vad daca e valabil sau nu, dar pana la golul 1 al constantenilor, si-a cam batut joc de noi. Si dupa aia. L-a dat afara pe Abiodun degeaba. Asta in conditiile in care de nu stiu cate ori s-a vazut si la televizor, in o gramada de alte partide, ce isi iau arbitrii in gura si in familie. Adica nu trebuie sa fii cititor pe buze cu diploma ca sa vezi ca se lua in toate orificiile arbitrul sau ma-sa! Asa ca l-a injurat Agunbiade, care vorbeste franceza mai bine decat engleza, pe care o vorbeste mai bine decat romana. Sa fim seriosi.
La golul doi a fost fault la portar. Ca zic astia ca a depasit sau ca nu a depasit in aer, nu stiu. Asa se duce si Savu, ii da doi pumni in gura lui Curca, ii zice si ceva de Mihaele, si apoi da gol, il anuleaza Augustus, sau altul, si se supara Radu Niculescu. Exista niste reguli care trebuie respectate, mai ales cand sunt evidente. Cum ar mai fi si fault in pozitie de ultim aparator, cand se da rosu. Ciciu. Sau galben la plonjoane repetate si de prost gust in careul nostru facute de Tibor Moldovan, de a inceput galeria Farului sa-l injure si pe el si pe Dinamo. Pana si lor le era jena. Asa ca smecherul asta de Grigoras sa ne mai lase. S-a trezit taranul pe locul 3 si a inceput sa guitze. De ce nu s-a dus la Augustus sa-i zica baga-l in teren pe Abiodun, ca l-ai dat aiurea afara? Sa fie cinstit pana la capat. De ce nu a pomenit de ofside-uri inventate de tusierul ala cu alura de birjar, care il tot oprea aiurea pe Savu? De ce a dat in mod repetat Augustus lovituri libere pentru Farul absolut gratuit? De ce ii lasa sa execute loviturile libere de la 10 - 15 m distanta de la locul in care trebuia? Unde sunt regulile? De ce nu facea Grigoras scandal? Inclusiv la plonjonul jenibil al lu Moldovan s-a repezit spre arbitrul de rezerva ca sa cerseasca un penalty. Refuza sa vada ce era mai mult decat evident.
Poate golu 1 al constantenilor a fost valabil, dar, vorba lui Lita, si noi am jucat mai bine 11 la 11, asa ca trebuia sa va batem mai rau, daca nu gresea Augustus.
Bafta in continuare!

miril
23rd October 2005, 11:17
Augustus nu merita decat un cartonas...rosu, din partea lui Craciunescu. A reusit sa ne enerveze inutil, pe toti, desi constantenii au dreptul sa fie si mai nemultumiti, lor refuzandu-le un gol valabil la scorul de 1-0 pentru noi. Dar ar fi gresit sa se traga concluzia ca a fluierat in favoarea Nationalului, caci daca ar fi fost asa nu lasa echipa din Dr. Lister in 10 jucatori o repriza intreaga. A propos de prestatia Nationalului din repriza a doua, am avut doua ocazii foarte clare de gol, faza lui Ghindeanu, excelenta, si bara lui Bundea, ambele nefiind mentionate de fituicile noastre nationale (ne)sportive. In opinia mea Todoran, cred ca el a fost, se afla mai intai in offside si apoi l-a jenat pe Nae. La momentul de...jena, in Anglia nu se dadea nimic, dar in Italia, spre exemplu, portarul este suveran in sase metri.

Bancaru
23rd October 2005, 11:37
Daca pomenim de cum te tine-o jena in Anglia sau Italia, sa pomenim ca acolo arbitrul nu isi pemite sa fie atat de nesimtit si sa nu sanctioneze magaria - repet - felul cum Tibor Moldovan cersea penalty.
Parerea mea e ca Augustus nu are ce sa caute in arbitraj. Si nici asistentul dinspre tribuna 1.
Putea sa fie, sa zice, 1-1, dar trebuia ca si noi sa ramanem 11 in teren.

miril
23rd October 2005, 11:40
Corect! Sa-i fie JENA! Daca poate s-o perceapa.

Quartz@nu
23rd October 2005, 12:24
miril,eu zic ca ambele goluri nu au fost valabile.Eu le dau credit tusierilor, care au vazut mai bine ca noi.
bea esti "dus(a)" daca tu pui botul la ce fac arbitrii ....
cand o sa fii pe picioarele tale ...??? le dam credit arbitrilor,le dam credit emisiunilor tv, etc... numai aberatii debitezi ! :ciocan:

be@
23rd October 2005, 22:52
miril, ai avut dreptate.Primul gol al Farului a fost valabil (acum am vazut clar), iar la al doilea a fost fault la portar.

miril
23rd October 2005, 22:57
Be@, nu avem de cat de castigat daca suntem obiectivi! Eu am avut la dispozitie si reluarile.

be@
23rd October 2005, 23:00
De acord, si eu am recunoscut,pentru ca am vazut reluarile cu incetinitorul. :ok:
Important e ca suntem pe locul 4, la egalitate de puncte cu faristii, care sunt pe podium. /hello

miril
23rd October 2005, 23:01
Sa fim...progresisti adevarati!

be@
23rd October 2005, 23:05
Daca nu pierdeam aiurea puncte cu Jiul sau Vasluiul, acum eram pe podium. :headbang:

Klingon
24th October 2005, 07:47
Sa-mi explice si mie cineva in ce fel l-a faultat Todoran pe Nae la golul 2. Cu ce parte a corpului l-a lovit/impins/tinut si unde? Mie mi se pare ca nici nu se uita la el. Si Todoran si Nae au vrut sa ajunga la balonul trimis de Farmache spre poarta, dar n-a ajuns niciunul. Este posibil ca Nae sa nu fi avut loc sa sara din cauza ca Todoran era pur si simplu acolo. Dar nu i se poate cere unui jucator sa fuga din calea portarului, chiar daca e in careul mic.

alamar
24th October 2005, 08:24
Sa-mi explice si mie cineva in ce fel l-a faultat Todoran pe Nae la golul 2. Cu ce parte a corpului l-a lovit/impins/tinut si unde? Mie mi se pare ca nici nu se uita la el. Si Todoran si Nae au vrut sa ajunga la balonul trimis de Farmache spre poarta, dar n-a ajuns niciunul. Este posibil ca Nae sa nu fi avut loc sa sara din cauza ca Todoran era pur si simplu acolo. Dar nu i se poate cere unui jucator sa fuga din calea portarului, chiar daca e in careul mic.

Obstructie in careul de protectie al portarului.

Klingon
24th October 2005, 08:37
Obstructie in careul de protectie al portarului.

Credeam ca un jucator are voie sa sara la cap si in careul mic. Este regulamentar sa stai acolo si sa incerci sa joci mingea. Nu cred ca exista vreo prevedere in regulament care spune ca trebuie sa fugi din careul mic daca apare portarul pe langa tine.

Repet, este posibil ca Todoran sa fi fost plasat mai aproape de traiectoria acelui balon decat era Nae, si de aceea Nae n-a avut loc sa sara din cauza lui. Dar ce putea face Todoran? Sa nu incerce sa joace mingea pentru ca era Nae pe aproape?

Rossi
24th October 2005, 08:39
Pai Era In Offside ....si Chiar Daca Nu A Jucat Mingea L-a Incomodat Pe Portar Sa Sara La Minge ...simplu Ca Buna Ziua .....

Klingon
24th October 2005, 08:47
Pai Era In Offside ....si Chiar Daca Nu A Jucat Mingea L-a Incomodat Pe Portar Sa Sara La Minge ...simplu Ca Buna Ziua .....
Nu mi se pare deloc simplu. Todoran n-a avut nici o treaba cu portarul, nici nu se uita la el, ci incerca sa ajunga la minge. Portarul pare sa fie cel prost plasat, si a sarit in directia lui Todoran, pentru ca acolo era si mingea. Daca asta se cheama fault la portar, inseamna ca si un jucator care sta nemiscat in careul mic si se impiedica portarul de el tot fault se cheama.

miril
24th October 2005, 09:06
Discutia este inutila, caci a fost offside. Si cum am spus, in Anglia, daca jucatorul nu s-ar fi aflat in offside, s-ar fi dat gol. Simplu, ca buna ziua! Arbitrul a strica un meci fara probleme, dezavantajand ambele formatii, desi Farul se poate considera ceva mai nedereptatita, anulandu-se un gol valabil marcat de marinari la 1-0 pentru National.

Bancaru
24th October 2005, 10:21
Sa-l fi dat afara pe Abiodun in compensatie? Asa se face... ?
Dar micile magarii capabile sa-ti intinda nervii si sa-ti fiarba creierii? Cu alea ce facem? Auturi date aiurea? Cornere de care se pregateau si constantenii? Faulturi dure nesanctionate? Astea nu se vad, ce-i drept, dupa meci. Plus ca a devenit cutuma sa fim arbitrati de mascarici in Cotroceni. Asa s-a intamplat si cu Jiul (by the way, la 1-0 pentru noi gol inscris de Jiul din offside) asa s-a intamplat si cu Arges, cand, ce-i drept, le-a refuzat un penalty, dar si pe noi ne-a maruntit ca pe ceapa. Lucrurile marunte sunt capabile sa-ti darame moralul. Sicanele si nesimtirile. Daca sunt prosti, sa stea acasa.

miril
24th October 2005, 10:26
...arbitrii.