PDA

View Full Version : Sahara Force India F1 Team



Sorin Blaj
23rd March 2007, 12:57
Spyker F1 Team este o echipă de Formula 1 care a debutat în campionat în 2007.

Echipa a fost creata de către compania olandeză Spyker Cars care a cumpărat echipa Midland F1.


În 1991 Jordan Grand Prix își făcea debutul în cursele de Formula 1. Patrusprezece ani mai târziu Eddie Jordan, fondatorul echipei o vinde omului de afaceri canadian de origine rusă Alex Shnaider, care în 2006 îi schimbă numele în Midland F1, după numele companiei sale. Noua echipă nu este una de succes astfel că Shnaider decide să o vândă lui Michiel Mol, un om de afaceri olandez, și companiei Spyker Cars pentru suma de 106.6 milioane de dolari.

Spyker F1 Team va folosi motoare Ferrari în urma unui dublu acord semnat între Spyker Cars și Ferrari, de pe urma căruia și divizia de automobile de stradă va folosi tot motoare Ferrari pentru unele din modele sale.

Pe data de 1 decembrie 2006 echipa confirmase un singur pilot, în persoana lui Christijan Albers, intre timp fiind anuntat si al doilea pilot, Adrian Sutil.

Sorin Blaj
23rd March 2007, 13:00
DATE IMPORTANTE 2007:


Numele oficial: Spyker F1 Team

Sediu: Silverstone, Marea Britanie

Manager: Colin Kolles, roman

Director Tehnic: Mike Gascoyne

Piloți: 20. Christijan Albers 23. Adrian Sutil

Piloți de teste: Adrián Vallés, Fairuz Fauzy, Giedo van der Garde, Markus Winkelhock

Șasiu: Spyker
Motor: Ferrari Tip 057
Pneuri: Bridgestone
Debut: Australia 2007
Starturi: 0
Titluri la constructori: 0
Titluri la piloți: 0
Victorii: 0
Pole positions: 0
Tururi rapide: 0
Puncte: 0
Loc sezonul trecut: -

Sorin Blaj
24th March 2007, 00:29
Echipa Spyker are si o revista on line: http://www.spykerf1magazine.com/magazine/flash/

Primul numar. Foarte interesanta prezentarea. Este realizata in flash:

Sorin Blaj
16th April 2007, 19:41
A aparut al doilea numar al revistei Spyker f1: http://www.spykerf1magazine.com/magazine/flash/

Atentie! Costa 0,00 Euro. :) :D

flor
16th April 2007, 21:26
:ok: thank you d.p. sorin blaj pt pont-e super revista-cel putin mie mi-a placut!:)

Sorin Blaj
16th April 2007, 23:27
Uite aici si numarul 3:

flor
17th April 2007, 22:04
multumesc d p S B si pt nr 3! mi-as dori sa castig biletele la spa,dar...e cam greu!

Sorin Blaj
20th April 2007, 00:43
Spyker vrea o noua masina in iulie
Miercuri, 18.04.2007


Spyker spera sa accelereze ritmul lucrarilor la versiunea B a monopostului F8-VII. Desi initial masina trebuia sa-si faca aparitia la Marele Premiu al Turciei la sfarsitul lunii august, se pare ca masina va debuta la Nurburgring, in iulie. Seful echipei, Colin Kolles, spera ca echipa olandeza va reusi sa ajunga din urma echipele Toro Rosso si Super Aguri.

"In urmatoarea cursa, in Spania, vom imbunati deja masina; va urma un alt upgrade in Monaco iar in Germania va aparea noua masina".



Sursa: formula1.automarket.ro

Sorin Blaj
21st April 2007, 17:46
Avionul de vanatoare a invins monopostul Spyker la sprint!
Sambata, 21.04.2007


Asa cum automarket.ro v-a anuntat la inceputul saptamanii, vineri a avut loc in Olanda concursul-demonstratie intre monopostul Spyker condus de Christijan Albers si un avion de vanatoare F-16 al Fortei Aviatice Regale olandeze ilotat de Ralph Aarts, unul dintre cei mai experimentati piloti de aviatie din Tara Lalelelor.

Intrecerea, la care au asistat 10.000 de spectatori, a avut loc la baza aeriana Volkel din Olanda si a constat intr-o proba de sprint de un kilometru. La final, avionul a devansat masina de Formula 1 cu cativa metri. Monopostul F8-VII pilotat de Albers s-a descurcat mai bine pe primii 300 de metri, reusind sa lase avionul in spate.

"A fost o cursa foarte stransa. In primii 300 de metri vedeam avionul in oglinzi insa dupa aceea a accelerat, m-a intrecut si a sprintat in fata. A fost incredibil! Nu am fost niciodata atat de aproape de un F-16, astfel ca a fost interesant sa comparam performantele unei masini de Formula 1 cu cele ale unui avion de vanatoare", povesteste Albers despre experienta pe care a trait-o.


Sursa: formula1.automarket.ro

Sorin Blaj
9th May 2007, 15:45
Adrian Sutil: "In Spania va fi o cursa mult mai usoara"
Marti, 24.04.2007


Adrian Sutil, pilotul german al celor de la Spyker F1, este de parere ca in Catalunya va reusi o cursa buna, datorita faptului ca stie foarte bine circuitul.

"Ma gandesc ca va fi mult mai bine in Spania, cunosc bine traseul si sper ca voi face o cursa buna. Am facut in Catalunya testele din iarna, iar acest lucru va conta destul de mult. Stim cum trebuie sa setam masina pentru a fi cat mai competitiva", a spus Sutil.

Germanul a debutat in acest an in Formula 1, aflandu-se in fata celui de-al patrulea Mare Premiu din cariera.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/adrian-sutil-in-spania-va-fi-o-cursa-mult-mai-usoara-2907.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 15:46
Michiel Mol: "Am facut multe progrese"
Miercuri, 25.04.2007


Michiel Mol, directorul celor de la Spyker F1 Team, este de parere ca echipa pe care o conduce a inregistrat reale progrese in ultima perioada.

"Cand spun ca am facut reale progrese ma gandesc la cursa de la Bahrain, acolo unde acest lucru a putut fi observat. Vom avea parte de teste inainte de Marele Premiu din Catalunya, in care sper sa ne imbunatatim componentele aerodinamice", a declarat Mol.

Omul de afaceri olandez a mai precizat ca masina celor de la Spyker va mai avea parte de un test important in urmatoarea perioada, cel de la Monaco, si ca primele puncte din actuala stagiune ar putea veni incepand cu Marele Premiu de la Nurburgring.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/michiel-mol-am-facut-multe-progrese-2933.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 15:47
Albers, sustinut de echipa
Miercuri, 25.04.2007


Cristijan Albers, pilotul celor de la Spyker F1, este sustinut de echipa olandeza, in ciuda tuturor zvonurilor care-l dau plecat din Formula 1.

"Cristijan are unul dintre cele mai stabile contracte dintre pilotii prezenti in Formula 1, iar noi nu ne gandim sa ne despartim de el. Lucram la imbunatatirea masinii, astfel incat el sa poata avea ceva bun la indemana", declara oficialii echipei Spyker.

In cazul in care Albers va parasi totusi team-ul olandez, in locul acestuia ar urma sa soseasca germanul Markus Winkelhock.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/albers-sustinut-de-echipa-2948.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 15:49
Spyker, fara teste in ultima zi
Miercuri, 02.05.2007


Spyker a anuntat ca nu va mai participa la ultima zi de teste din Catalunya, cea de joi, preferand sa continue munca in cadrul cartierului general de la Silverstone.

Reprezentantii team-ului olandez au declarat ca sunt nemultumiti de faptul ca in Spania vremea a fost capricioasa si nu le-a permis sa faca tot ceea ce isi propusesera.

Spyker nu a reusit sa castige niciun punct in actualul sezon al Formulei 1.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/spyker-fara-teste-in-ultima-zi-3040.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 15:50
Valles ar putea fi folosit in Catalunya
Miercuri, 02.05.2007


Adrian Valles, pilotul de teste al celor de la Spyker, ar putea fi folosit in antrenamentele libere de vineri, de la Barcelona.

"M-am adaptat repede cu masina, iar in ceea ce priveste urmatorul Mare Premiu din Spania, as fi foarte incantat sa fiu folosit", a spus Valles.

Oficialii celor de la Spyker au declarat ca in acest moment Valles este mult mai familiarizat cu monopostul decat Giedo van der Garde, unul dintre ceilalti trei piloti de teste ai team-ului olandez.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/valles-ar-putea-fi-folosit-in-catalunya-3050.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 15:51
Spyker: "In mod normal, ar trebui sa fie bine la Barcelona"
Sambata, 05.05.2007


Spyker incearca sa se bazeze la Barcelona pe inertie. Astfel, dupa un inceput ezitant in Australia si Malaezia, Bahrain a insemnat prima cursa in care ambii piloti Spyker au reusit sa ajunga la final. In aceste conditii, oficialii echipei olandeze spera ca la Barcelona sa continue trendul ascendent.

"Avansam. Este bine ca in Bahrain am dus ambele masini la finish, insa vrem sa reusim asta in fiecare cursa de acum inainte. Iar aici, la Barcelona, avem avantajul de a fi testat mult si acum si inaintea sezonului, astfel ca ar trebui sa putem sa ne apropiem si mai mult de cei din fata noastra", a declarat Collin Kolles, seful echipei.

Kolles a fost completat de Mike Gascoyne, directorul tehnic al celor de la Spyker. "Inceputul sezonului a fost foarte dificil pentru noi pentru ca am reusit sa testam foarte putin inaintea debutului cursei din Australia. Apoi, nu am reusim sa testam in Malaezia si in Bahrain. La Barcelona vom putea face insa mai multe si vom demonstra ce putem face in raport cu echipele care sunt clasate in fata".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/spyker-in-mod-normal-ar-trebui-sa-fie-bine-la-barcelona-3113.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 15:53
Albers: "Formula 1 nu se compara cu nimic"
Luni, 07.05.2007


Christijan Albers, pilotul celor de la Spyker, a declarat ca sa pilotezi in Marele Circ reprezinta un adevarat vis pentru orice pilot.

"Am condus si anul trecut si acum doi ani, dar in Formula 1 totul este diferit de fiecare data. Fiecare Grand Prix te ajuta sa devii mult mai pregatit si sa ataci din alta postura urmatoarea cursa. Formula 1 nu se compara cu nimic", a spus Albers.

Referindu-se la viitorul celor de la Spyker in urmatoarele Mari Premii, olandezul a mai declarat: "Eu, Adrian (Sutil, coechipierul sau) si intreaga echipa de mecanici facem tot ce ne sta in putinta pentru ca in Spania sa ne prezentam cat mai bine".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/albers-formula-1-nu-se-compara-cu-nimic-3119.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 15:54
Sutil vrea un start reusit in Spania
Marti, 08.05.2007


Adrian Sutil, pilotul celor de la Spyker F1 Team, a declarat ca isi doreste un start de cursa fara incidente in Catalunya.

In toate cele trei Mari Premii disputate pana acum, germanul a intampinat probleme in turul inaugural al curselor.

Dupa o intrerupere de patru saptamani a Marelui Circ, oficialii de la Spyker declara ca au reusit o serie de modificari ale monopostului care vor veni in ajutorul lui Adrian Sutil si Christijan Albers, pilotii titulari ai echipei olandeze.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/sutil-vrea-un-start-reusit-in-spania-3159.html

flor
14th May 2007, 21:29
A APARUT CEL DE-AL PATRULEA NR AL REVISTEI!ESTE SUPER! SI PLINA DE SURPRIZE!DE LA PAG 18 INCEPE 'FULL THROTTLE'(CHRISTIJAN TREBUIE SA SE FI SIMTIT NEMAIPOMENIT-"NIMIC NU SE COMPARA CU FORMULA ONE!");LA PAG.44 POTI FI PILOT DE F1:cool: IMAGINI INTERESANTE DIN TIMPUL CURSEI SI NU NUMAI(AVEM 1 IMG SI CU SCHUMI).SI O IMG NOCTURNA A ..CIRCUITULUI MONACO-DE VIS!:ok: PS :EXISTA SI IMG CEVA MAI ..DULCI PE ACOLO!----ENJOY!

aphelyon
21st May 2007, 17:41
Sutil: "Pot sa fiu la fel de rapid ca Hamilton"
Luni, 21.05.2007


Adrian Sutil, pilotul celor de la Spyker F1 Team, este de parere ca poate fi la fel de rapid ca si Lewis Hamilton, liderul campionatului mondial.



"Nu il invidiez in niciun fel pe Lewis, pentru ca sunt sigur ca si eu pot sa fiu la fel de rapid ca si el. In Formula 1 pilotul este important, insa masina face 70% din performanta. De obicei, pilotii cu cele mai bune masini ies campioni mondiali. Cu toate acestea, oricine poate vedea ca este un pilot deosebit, cu reale calitati. Am spus acest lucru inca de pe vremea cand nimeni nu-i dadea vreo sansa in fata lui Alonso", spune Sutil.



In varsta de 24 de ani, pilotul celor de la Spyker este, asemeni lui Lewis Hamilton, debutant in Marele Circ, dar spre deosebire de britanic nu a reusit inca sa acumuleze vreun punct in clasament.

Sorin Blaj
23rd May 2007, 13:36
Verstappen, pregatit sa testeze pentru Spyker
Luni, 14.05.2007


Olandezul Jos Verstappen este foarte aproape de a testa pentru Spyker F1 Team incepand cu perioada urmatoare.

"Am mediatat la aceasta posibilitate, iar eu cred ca este o idee buna. Pana in acest moment suntem doar la stadiul de discutii", a declarat Michiel Mol, presedintele celor de la Spyker.

Chestionat in legatura cu aceasta posibilitate, Verstappen s-a rezumat la a spune ca nu este nimic concret deocamdata. Batavul a debutat in Marele Circ in anul 1994, cu ocazia Marelui Premiu al Braziliei, in timp ce pe pista a aparut ultima data in anul 2003, in Japonia.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/verstappen-pregatit-sa-testeze-pentru-spyker-3277.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 14:00
Fauzy: "Sa conduci in F1 este un vis devenit realitate"
Miercuri, 16.05.2007


Fairuz Fauzy, pilotul de teste al celor de la Spyker F1 Team, considera ca sansa de a conduce un monopost de Formula 1 reprezinta varful carierei de pilot.

"Sunt foarte fericit de faptul ca am testat la Paul Richard alaturi de Spyker. Am inregistrat rezultate pozitive, care ne dau mari sperante pentru urmatoarele curse. Sa conduci un monopost de Formula 1 este un vis devenit realitate", a spus Fauzy.

In cea de-a doua zi a testelor franceze de la Paul Richard, pentru Spyker vor pilota Adrian Sutil, in prima parte a zilei, si Chistijan Albers, dupa-amiaza.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/fauzy-sa-conduci-in-f1-este-un-vis-devenit-realitate-3334.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 14:12
Spyker intarzie debutul celei de-a doua masini
Joi, 17.05.2007


Oficialii echipei Spyker F1 Team au anuntat ca nu vor putea conta pe monopostul B la Marele Premiu al Turciei, asa cum era prevazut initial.

"Din pacate nu este posibil sa concuram cu noua masina la Marele Premiu al Turciei. Trebuie mai intai sa o testam din toate punctele de vedere", spune Mike Gascoyne, seful tehnicienilor de la Spyker.

Lansarea celei de-a doua masini a batavilor s-ar putea produce totusi la Nurburgring, la sfarsitul lunii iulie.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/spyker-intarzie-debutul-celei-de-a-doua-masini-3360.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 14:30
Sutil: "Raman la Spyker si in anul 2008"
Marti, 22.05.2007


Adrian Sutil a declarat ca vrea sa ramana in cadrul echipei Spyker F1 Team si in sezonul viitor al Formulei 1.

"Am un contract pe termen mai lung cu cei de la Spyker si in sezonul viitor voi ramane tot la ei. Sper sa obtin si primele mele puncte in acest sezon", a declarat germanul.

Referindu-se la performantele inregistrate de Lewis Hamilton, britanicul celor de la McLaren Mercedes, Adrian Sutil a mai spus: "Daca as fi condus un monopost McLaren sunt sigur ca as fi fost la fel de rapid ca si el".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/sutil-raman-la-spyker-si-in-anul-2008-3441.html

Sorin Blaj
2nd June 2007, 18:34
Verstappen vrea sa testeze monopostul Spyker
Joi, 31.05.2007


Jos Verstappen, fost pilot de Formula 1, vrea sa testeze alaturi de cei de la Spyker F1 Team.

In varsta de 35 de ani, Verstappen, ultima data in F1 la Minardi, isi doreste cel putin doua zile de teste in monopostul celor de la Spyker.

"Cu experienta pe care am acumulat-o in Marele Circ cred ca pot sa ii ajut pe cei de la Spyker sa isi imbunatateasca masina, dar pentru acest lucru am nevoie de minimum doua zile de teste", spune Jos. Team-ul olandez se afla inca in cautarea primelor puncte in actualul sezon de Formula 1.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/verstappen-vrea-sa-testeze-monopostul-spyker-3626.html

Sorin Blaj
2nd June 2007, 18:35
Adrian Sutil, posibil inlocuitor al lui Ralf
Joi, 31.05.2007


Adrian Sutil, pilotul celor de la Spyker, este unul dintre posibilii inlocuitori ai lui Ralf Schumacher la Toyota, in cazul in care echipa nipona va hotara sa-l concedieze pe mezinul familiei Schumacher.

"Dupa performanta pe care a avut-o la Monaco in calificarile libere, doua echipe din Marele Circ s-au interesat de situatia lui. Nu au fost insa niciun fel de negocieri pana acum", a declarat Karl-Heinz Zimmermann, impresarul pilotului.

Ralf Schumacher castiga aproximativ 20 de milioane de dolari pe sezon la team-ul japonez, bani considerati nejustificati de majoritatea opiniei publice, in conditiile in care rezultatele germanului sunt dezastruoase.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/adrian-sutil-posibil-inlocuitor-al-lui-ralf-3627.html

Sorin Blaj
2nd June 2007, 18:54
Spyker F1 nu sunt afectati de problemele financiare ale Spyker Cars
Sambata, 02.06.2007


Desi de ceva vreme zvonurile legate de problemele financiare ale companiei-mama Spyker devin tot mai insistente, echipa de Formula 1 cu acelasi nume nu va fi afectata in niciun fel de eventualele suisuri si coborasuri economice ale acesteia.

Collin Kolles, seful sectiunii de Formula 1 la Spyker, nu isi face girji de niciun fel. "Siguranta echipei de Formula 1 nu se bazeaza pe profitul, pe pierderile sau pe securitatea financiara a Spyker Cars NV. Spyker F1 este finantata prin propriul sau consortiu de investitori, parteneri si furnizori si nu ne bazam pe divizia de masini de strada. Avem insa tot sprijinul Spyker Cars pentru ca avem un rol mai mult decat activ la succesul lor. Observatorii nu ar trebui sa prezica prea repede sfarsitul echipei de Formula 1. Ne-am propus niste obiective si nu vom fi fericiti decat atunci cand le vom atinge", spune Kolles.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/spyker-f1-nu-sunt-afectati-de-problemele-financiare-ale-spyker-cars-3672.html

Sorin Blaj
5th June 2007, 14:55
Sutil vrea sa ramana la Spyker
Luni, 04.06.2007


Manfred Zimmermann, impresarul lui Adrian Sutil, a declarat ca pilotul german isi doreste sa ramana, cel putin deocamdata, la actuala sa echipa, Spyker F1 Team.

"Progresele pe care le-a inregistrat cu Spyker sunt insemnate, iar eu cred el va deveni foarte interesant pentru multe echipe in urmatoarea perioada. In acest moment insa, Adrian vrea sa ramana la Spyker", declara Zimmermann.

Sutil a intrat in atentia mai multor echipe din F1 dupa ce a reusit in cadrul antrenamentelor libere cu numarul doi de la Monaco cel mai rapid tur de circuit.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/sutil-vrea-sa-ramana-la-spyker-3704.html

Sorin Blaj
8th June 2007, 18:43
Sutil: "Peste doi ani vreau sa fiu sus"
Joi, 07.06.2007


Adrian Sutil, pilotul celor de la Spyker, declara ca va alerga si la anul pentru echipa olandeza si ca peste doi ani vrea sa ajunga la una dintre formatiile de varf din F1.

"Vreau sa asigur pe toata lumea ca voi sta si la anul tot aici. Vreau sa evoluez din ce in ce mai bine in fiecare cursa, iar de peste doi ani ma gandesc sa ajung cat mai sus, undeva in mijlocul evenimentelor", declara germanul.

Sutil a atras atentia multor team-uri din Marele Circ dupa ce a reusit sa impresioneze in cadrul unui antrenament liber de la Monaco.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/sutil-peste-doi-ani-vreau-sa-fiu-sus-3764.html

Sorin Blaj
9th June 2007, 16:46
Nicio ingrijorare la Midland in legatura cu datoria Spyker
Sambata, 09.06.2007


Criza financiara prin care trece Spyker Cars nu afecteaza doar diviziile constructorului olandez. Midland, cei care au vandut locul in Formula 1 echipei Spyker F1 trebuie sa mai primeasca inca doua transe din suma de 100 de milioane de dolari care a insotit tranzactia. Insa, desi a doua rata trebuie achitata la finalul lui 2007, sefii Midland nu isi fac griji legate de banii Spyker.

"Stim foarte bine ce se intampla la Spyker. Suntem ingrijorati de banii pe care Spyker ni-i datoreaza? raspunsul este nu", a declarat Ron Fine, unul dintre purtatorii de cuvant ai fostului patron Midland, miliardarul Alex Schnaider.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/nicio-ingrijorare-la-midland-in-legatura-cu-datoria-spyker-3832.html

aphelyon
16th June 2007, 15:54
Spyker: ultimul avertisment pentru Sutil
Sambata, 16.06.2007

Adrian Sutil (Spyker) ar putea fi primul pilot care paraseste Formula 1 in acest sezon. Dupa ce a fost nevoit sa isi abandoneze ieri masina in nisipul de pe marginea circuitului la Indianapolis si dupa ce in aceasta saptamana fusese atentionat de catre conducere sa termine cu erorile, Sutil a mai incasat o lovitura.

"Daca nu poti sa asimilezi criticile constructive, nu mai exista loc in echipa pentru tine", a spus seful Spyker, Colin Kolles, dupa incidentul de ieri, referindu-se la prestatiile dezamagitoare ale lui Sutil.


sursa: formula1.automarket.ro

Sorin Blaj
8th July 2007, 14:12
Gascoyne: "Sutil trebuie sa termine cu abandonurile!"
Luni, 11.06.2007


Mike Gascoyne, directoru tehnic al celor de la Spyker, spune ca Adrian Sutil trebuie sa incerce sa evite erorile de pilotaj pentru a putea face fata in Formula 1. Afirmatia oficialului echipei olandeze vine dupa ce Sutil a abandonat in Canada lovind un perete, fiind a patra oara in acest sezon cand Sutil iese din cursa printr-un accident.

"A fost o cursa plina de evenimente si sunt dezamagit ca nu am putut profita de asta pentru a strange primele noastre puncte. Adrian a iesit din cursa din nou fara a fi provocat. Va trebui sa renunte la astfel de greseli daca vrea sa concureze la acest nivel", spune oficialul celei mai noi echipe din Formula 1

Gascoyne nu este la fel de acid la adresa lui Christijan Albers, desi si el a fost nevoit sa abandoneze din acelasi motiv: "Christijan mergea bine insa eleronul sau a cazut in virajul al optulea. Acest lucru s-a intamplat mai mult ca sigur din cauza faptului ca a atins peretele ceva mai devreme. Eleronul a afectat franele iar solutia imediata a fost abandonul. A fost o alta greseala care a insemnat ca am iesit din lupta pentru puncte, insa trebuie sa trecem peste asta si sa ne asiguram ca la Indy vom face o figura frumoasa", afirma Gascoyne.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/gascoyne-sutil-trebuie-sa-termine-cu-abandonurile-3850.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 14:26
Collin Kolles: "Vreau sa terminam cursele cu ambele masini"
Joi, 14.06.2007


Colin Kolles, boss-ul celor de la Spyker, a declarat ca isi doreste ca pe viitor ambele masini ale echipei olandeze sa termine cursele.

"Este evident ceea ce imi doresc, ca ambele masini sa termine cu bine Marile Premii, fara prea multe greseli. Ne dorim ca pe viitor sa mergem mai bine, iar acest lucru nu poate fi realizat decat prin foarte multa munca", a declarat Kolles.

Spyker F1 Team nu a reusit sa realizeze vreun punct in actuala stagiune, sperand sa le castige pe primele pe pamant american.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/collin-kolles-vreau-sa-terminam-cursele-cu-ambele-masini-3957.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 14:34
Albers, parasit de managerul sau
Vineri, 15.06.2007


Managerul lui Christijan Albers a anuntat astazi ca la finalul sezonului se va desparte de pilotul Spyker. Informatia a fost facuta publica chiar de catre cel care l-a reprezentat pe Albers in ultimii ani: "Christijan si echipa sa manageriala au viziuni diferite si ar fi bine pentru ambele parti sa o ia pe drumuri diferite".

"Suntem foarte mandri de ceea ce am realizat cu Cristijan Albers. In ultimii sase ani si jumatate l-am ajutat inn cariera sa cu foarte multa placere, insa parteneriatul nostru trebuie sa se incheie aici. Credem ca am atins maximum din ceea ce puteam si speram ca Christijan sa isi gaseasca alti manageri care sa il ghideze spre un nivel superior. Christijan este un mare talent si suntem convinsi ca este unul dintre cei mai buni piloti din Formula 1", afirma managerul sau, Lodewijk Varossieau, intr-un comunicat de presa.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/albers-parasit-de-managerul-sau-3990.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:15
Albers, atacat de Jos Verstappen
Vineri, 22.06.2007


Jos Verstappen crede ca Albers a facut o greseala atunci cand a renuntat la contractul de reprezentare cu managerul sau. "Lodewijk a facut foarte multe pentru Albers. Iar atunci cand treci prin clipe dificile trebuie sa inveti sa muncesti cu cel care te ajuta", afirma Verstappen in editorialul saptamanal pe care il scrie in cotidianul olandez De Telegraaf.

Verstappen continua afirmand ca Albers va regreta decizia pe care a luat-o deoarece fostul sau manager este un apropiat al sefului Spyker F1 Michiel Mol, aducand foarte multi bani din sponsorizari pentru echipa. In plus, echipele mari isi selecteaza pilotii pe baza performantelor, nu in functie de bani. Iar la acest capitol, spune Verstappen, "Albers nu a facut o impresie prea buna pana acum".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/albers-atacat-de-jos-verstappen-4159.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:47
Albers, parasit de managerul sau
Vineri, 15.06.2007


Managerul lui Christijan Albers a anuntat astazi ca la finalul sezonului se va desparte de pilotul Spyker. Informatia a fost facuta publica chiar de catre cel care l-a reprezentat pe Albers in ultimii ani: "Christijan si echipa sa manageriala au viziuni diferite si ar fi bine pentru ambele parti sa o ia pe drumuri diferite".

"Suntem foarte mandri de ceea ce am realizat cu Cristijan Albers. In ultimii sase ani si jumatate l-am ajutat inn cariera sa cu foarte multa placere, insa parteneriatul nostru trebuie sa se incheie aici. Credem ca am atins maximum din ceea ce puteam si speram ca Christijan sa isi gaseasca alti manageri care sa il ghideze spre un nivel superior. Christijan este un mare talent si suntem convinsi ca este unul dintre cei mai buni piloti din Formula 1", afirma managerul sau, Lodewijk Varossieau, intr-un comunicat de presa.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/albers-parasit-de-managerul-sau-3990.html


Van der Garde, in vizorul fostului manager al lui Albers
Luni, 25.06.2007


Pilotul de teste Giedo van der Garde ar putea fi la originea despartirii dintre Christijan Albers si managerul sau, Lodewijk Varossieau. Se pare ca acesta din urma negociaza cu van der Garde, in prezent pilot de teste ocazional la Spyker, cu care a semnat un contract la inceputul acestui an.

Varossieau a negat insa toate speculatiile, afirmand ca dupa testele desfasurate la Silverstone a fost contact de mai multi piloti din Formula 1, dupa despartirea de Albers.

"Se pare ca am facut o treaba foarte buna cu Albers", a concluzionat Varossieau.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/van-der-garde-in-vizorul-fostului-manager-al-lui-albers-4201.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:59
Kolles: "Sutil este un tanar foarte promitator"
Marti, 26.06.2007


Colin Kolles a declarat ca Adrian Sutil este un pilot foarte valoros pentru Spyker. Acesta a precizat ca, in ciuda greselilor comise in ultimele curse, tanarul german in varsta de numai 24 de ani ar putea deveni senzatia Formulei 1.

" Este un tanar talentat foarte promitator pentru noi, dar trebuie sa fim realisti in ceea ce priveste performantele obtinute de masina. Trebuie sa ii oferim un monopost mai bun pentru a fi competitiv cu ceilalti piloti. Adrian este foarte important pentru viitor. Cred ca intr-o zi va deveni un concurent puternic pentru Hamilton", a precizat Kolles.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kolles-sutil-este-un-tanar-foarte-promitator-4233.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:42
Albers: "Sunt mai slab decat Sutil"
Joi, 28.06.2007


Pilotul echipei Spyker, Christijan Albers, a avut o reactie nervoasa cand a fost criticat ca nu reuseste sa obtina performante mai bune de la masina sa.

Olandezul, care a debutat in Formula 1 in 2005 la Minardi, a fost depasit cu regularitate de catre coechipierul sau, Adrian Sutil. Olandezul in varsta de 28 de ani a recunoscut ca Sutil este, in prezent, mai bun decat el.
"Nu trebuie sa mi se spuna in ce situatie sunt. Nu sunt un strut cu capul in nisip. Nu sunt foarte multumit de masina. In masina asta sunt mai slab decat Sutil", a admis Albers.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/albers-sunt-mai-slab-decat-sutil-4290.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:20
Directorul Spyker: "Sutil este mai rapid decat Albers"
Miercuri, 04.07.2007


Directorul echipei Spyker, Michiel Mol, a declarat ca Adrian Sutil este mai rapid decat coechipierul sau, Christijan Albers.
Albers a fost criticat pentru eroarea comisa la Magny Cours, cand a plecat de la boxe cu furtunul de realimentare atasat de masina.

Mol a admis ca olandezul intampina dificultati la echipa si ca este posibil ca acesta sa nu-si continue cariera la Spyker si in sezonul viitor.
"De regula, Sutil a fost mai rapid decat Albers in acest sezon. Christijan are un stil de a conduce mai agresiv, si asta nu se potriveste prea bine cu actualele pneuri Bridgestone. Este remarcabil ca un debutant ca Sutil este mai rapid, iar Albers se afla intr-o situatie delicata. Multe echipe si-au aratat interesul pentru Sutil, dar sper sa il pastram la echipa. Cat despre Albers, dupa cateva curse vom avea o discutie cu el in acest sens. El vrea sa ajunga in top, dar asta nu se va intampla in 2008. Este pregatit pentru echipe ca Toyota sau Williams, dar chiar se va intampla asta?", se intreaba Mol.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/directorul-spyker-sutil-este-mai-rapid-decat-albers-4437.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:59
Colin Kolles sustine ca Spyker este pe drumul cel bun
Joi, 05.07.2007


Colin Kolles considera ca Silverstone este o cursa speciala pentru Spyker, deoarece au facut multe teste in Anglia, iar fabrica echipei se afla in apropiere de circuit.

"Cu siguranta acest Grand Prix are un caracter personal, pentru ca familiile si prietenii angajatilor vor fi mai aproape de acestia decat in orice alta cursa. De asemenea, ne-am petrecut multe zile testand aici, iar circuitul ne este familiar", spune Kolles.

Acesta considera ca echipa trebuie lasa in urma ce s-a intamplat la Magny Cours si sa se concentreze pe cursa din Anglia.
"Nu trebuie sa ne mai gandim la Franta, ci sa ne concentram pentru imbunatatirea performantelor aici, la Silverstone. Am demonstrat ca suntem pe drumul cel bun, Sutil reusind la inceputul cursei din Franta cativa timpi buni care arata ca suntem capabili sa tinem pasul cu echipele din frunte. Din pacate, Albers a avut un weekend greu, care a culminat cu acea oprire la boxe. Acum insa avem o noua cursa in fata si trebuie sa ne gandim numai la ea", a declarat Kolles.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/colin-kolles-sustine-ca-spyker-este-pe-drumul-cel-bun-4482.html

aphelyon
10th July 2007, 13:51
Spyker renunță la Christijan Albers

Christijan Albers nu va mai continua acest sezon cu echipa Spyker. Echipa olandeză a anunțat astăzi oficial despărțirea de Albers, motivul fiind, surprinzător, legat de bani și nu de performanțele pilotului în acest an. Unul dintre sponsorii lui Albers nu mai dorește să dea bani echipei, de aici venind și problemele olandezului.

Pilotul batav a fost dominat în mod regulat în acest sezon de coechipierul său, debutantul Adrian Sutil, iar la Marele Premiu al Franței a fost protagonistul unui moment tragi-comic, plecînd de la pitstop cu furtunul de alimentare cu benzină încă atașat.

Albers a venit în Formula 1 în 2005, la Minardi, după ce a concurat în DTM (Campionatul German de Turisme). În 2006 olandezul a semnat cu Midland (fosta Jordan), care a devenit spre finalul anului Spyker, în urma achiziționării de către constructorul olandez de mașini sport.

În această săptămîna Albers ar fi trebuit să participe la testele de la Spa-Francorchamps, dar dată fiind situația actuală, în Belgia vor merge deocamdată doar Sutil și pilotul de teste Giedo Van der Garde. Acesta din urmă se numără printre candidații la postul de titular, alături de alți piloți de teste: Christian Klien (Honda), Marc Gene (Ferrari) sau Narain Karthikeyan (Williams).


autof1.ro

aphelyon
10th July 2007, 17:56
Klien si Karthikeyan, posibili inlocuitori pentru Albers
Marti, 10.07.2007


Indianul Narain Karthikeyan ar putea reveni in Formula 1 ca inlocuitor al lui Christijan Albers, dat afara de la Spyker din motive financiare.
Karthikeyan, in prezent al doilea pilot de teste al lui Williams, a evoluat la Jordan in 2005, ca pilot titular.

Pe lista lui Colin Kolles, boss-ul Spyker, se mai afla si Christian Klien, pilotul de teste al celor de la Honda. Austriacul a fost pilot titular timp de 3 ani, la Jaguar, redenumita ulterior Red Bull.

"Deocamdata, niciun alt pilot nu a semnat cu Spyker. Karthikeyan este una dintre optiuni, iar Williams a fost informata despre acest lucru" a declarat Kolles, care nu exclude insa varianta ca Markus Winkelhock, unul dintre pilotii de teste ai echipei, sa concureze la Nurburgring.


formula1.automarket.ro

georg40
26th July 2007, 00:04
Dupa numai o cursa in echipa Spyker , saptamana trecuta la Nürburgring, germanul Markus Winkelhock trebuie sa cedeze cockpit-ul unui alt pilot.
Dupa toate probabilitatile la marele premiu al Ungariei (Budapesta, 5 august) va concura japonezul Sakon Yamamoto.

aphelyon
26th July 2007, 09:36
Spyker s-a hotarat: e Yamamoto!

Winkelhock a fost ultimul in calificari si a abandonat in Marele Premiu al Europei. Va ramane cu satisfactia ca a fost, fie si temporar, lider intr-o cursa de Formula 1, dar va trebui sa astepte o alta ocazie pentru a proba ca poate mai mult, Spyker luand decizia de a-l numi pe Sakon Yamamoto drept al doilea pilot pentru ultimele curse din acest sezon.

Japonezul a mai concurat anul trecut pentru Super Aguri, in 11 Mari Premii, si devine titular pe postul lasat liber de Albers. In momentul de fata, Yamamoto, in varsta de 25 de ani, era pilot de teste al aceleiasi echipe nipone si concura in GP2.

auto.ro

aphelyon
15th August 2007, 10:38
CEO-ul Spyker a demisionat, iar echipa ar putea fi vanduta
Miercuri, 15.08.2007

CEO-ul interimar al echipei Spyker, Michiel Mol, a demisionat din functie si va fi inlocuit temporar de catre Hans Hugenholtz, vicepresedintele consiliului de conducere al echipei. Decizia sa de a demisiona poate fi insa mai mult o miscare strategica pentru Spyker.

Reuters sugereaza ca Spyker ar putea sa isi vanda echipa de Formula 1 ca parte a planurilor de restructurare financiara, iar Mol ar putea fi unul dintre cumparatori. Totusi, pentru a putea cumpara echipa, Mol a trebuit sa renunte la functia de CEO pentru a preveni un conflict de interese.

Spyker sustine intr-un comunicat de presa ca din cauza publicitatii negative pe care o are la institutiile de creditare este fortata sa obtina fonduri aditionale pentru a asigura lichiditatea companiei si programul de investitii.

"Dintre numeroasele scenarii de refinantare luate in considerare, vanzarea (partiala) a echipei de Formula 1 Spyker este una dintre variante".
Compania a fost infiintata in anul 2000 si este de asteptata sa inregistreze pierderi pentru anul 2007. Oficialii Spyker sunt dezamagiti de costurile ridicate ale diviziei de Formula 1 si de veniturile reduse din contractele de sponsorizare si drepturile TV.

formula1.automarket.ro

BMW Power
27th August 2007, 21:08
Spyker prezinta imagini cu noua masina B-spec

Saptamana trecuta, Spyker a anuntat amanarea lansarii noi masini B-spec programata pentru cursa din Turcia din cauza faptului ca noul monopost nu a trecut de testele de siguranta.

Echipa spera insa sa treaca testele in aceasta saptamana si a prezentat 4 fotografii oficiale. Se remarca ca echipa a lucrat in mod special la noile aripi ale masinii.

Noua masina F8-VII B-spec va fi folosita pentru prima oara la cursa de la Monza, daca va indeplini criteriile de siguranta ale Federatiei Internationale de Automobilism.

Sursa:automarket.ro

BMW Power
27th August 2007, 21:36
Imagine Spyker1

BMW Power
27th August 2007, 21:40
Imagini Spyker-Front

BMW Power
27th August 2007, 21:43
Imagini Spyker-Back

BMW Power
27th August 2007, 21:49
Imagine Spyker

BMW Power
28th August 2007, 15:27
Spyker si-a suspendat designerul sef

Spyker l-a suspendat pe John McQuilliam, designerul sef al echipei.

Seful echipei, Colin Kolles (foto), l-a suspendat pe britanic din functie saptamana trecuta, insa nu a divulgat motivele care au stat la baza acestei decizii. In plus, Kolles a refuzat sa spuna daca suspendarea lui McQuilliam are legatura ca ratarea unui test de siguranta a noului monopost al echipei, B-spec, cu numai cateva zile inainte ca acesta sa-si faca debutul pe pista de la Istanbul.

“Pozitia sa este investigata in prezent de catre echipa”, au fost singurele cuvinte ale lui Kolles referindu-se la situatia lui McQuilliam.

Spyker a fost nevoita sa amane lansarea noi masinii B la Marele Premiu al Turciei dupa ce monopostul nu a trecut de testele de siguranta. Totusi, olandezii spera sa poata folosi noua masina la Monza.

Stirile despre situatia lui McQuilliam vin in momentul in care fostul director tehnic al echipei Red Bull, Mark Smith, este in discutii cu Spyker pentru a lucra la echipa olandeza alaturi de fostul sau coleg, Mike Gascoyne. Viitorul lui Smith la Red Bull este incert dupa sosirea lui Geoff Willis, iar echipa asteapta sa vada daca acesta va accepta sau nu un nou rol in cadrul companiei. Spyker nu a dorit sa comenteze in niciun fel aceste speculatii.

Sursa: automarket.ro

BMW Power
28th August 2007, 16:01
Doua companii au cerut falimentul Spyker

Doua companii au cerut la curtea de la Maastricht falimentul producatorului olandez de masini Spyker Cars N.V, care detine in prezent si echipa de Formula 1 cu acelasi nume.

Una dintre parti este compania de asigurari Zurich. Cele doua companii sustin ca Spyker are datorii de aproximativ 300.000 de euro.
Potrivit fondatorului Spyker, Victor Muller, compania olandeza nu are motive de ingrijorare.

“Suntem in discutii cu cei de la Zurich in legatura cu asigurarile. Sunt sigur ca putem rezolva aceste probleme cu ei, dar nu ii vom lasa sa puna presiune. Exista sute de cereri de faliment in fiecare zi”, a precizat Muller.

Spyker Cars investigheaza in acest moment modalitatea prin care ar putea renunta la echipa de Formula 1. Se zvoneste ca Michiel Mol ar putea fi unul dintre cei interesat isa cumpere divizia de F1.


Sursa: automarket.ro

BMW Power
3rd September 2007, 17:46
Mallya si Mol au cumparat Spyker pentru 80 de milioane de euro

Michiel Mol si omul de afaceri indian Vijay Mallya au facut o oferta comuna de 80 de milioane de euro pentru a cumpara echipa de Formula 1 Spyker.

“Oferta a fost acceptata de consiliul companiei Spyker Cars N.V, iar exclusivitatea a fost garantata consortiului Orange India Holdings Sarl pentru a face procedurile necesare pentru finalizarea operatiunilor in urmatoarele 30 de zile”, au declarat cei doi parteneri prin intermediul unui comunicat de presa.

Oferta a fost facuta prin compania de investitii a familiei Mol, Strongwind, si prin Watson Limited, detinuta de Mallya. Mallya este presedinte si controleaza o mare parte din actiunile UB Group, care este implicata in industria aeronautica si a bauturilor alcoolice din India.

Echipa de Formula 1 este detinuta de catre producatorul de masini de lux Spyker Cars NV. Din cauza problemelor financiare, olandezii si-au schimbat strategia si au decis sa vanda echipa de Formula 1, dupa ce au inregistrat pierderi de 29.9 milioane de euro in prima jumatate a anului. Echipa de Formula 1, cumparata anul trecut de la Midland pentru 106 milioane de dolari, a inregistrat in acest an pierderi de 13 milioane de euro.

BMW Power
3rd September 2007, 17:46
Mallya, mandru ca o echipa indiana este pe grila de start a F1

Miliardarul Vijay Mallya a promis ca tara sa va face tot posibilul sa aduca Formula 1 in India, dupa ce indianul s-a asociat cu Michiel Mol pentru a cumpara echipa de Formula 1 Spyker. Olandezii au anuntat ca au acceptat oferta si ca vanzarea va fi finalizata in urmatoarele 30 de zile.

“Echipa indiana este pe grila de start a F1”, a declarat mandru Mallya la Mumbai. “Nu pot face comentarii legate de bugetul pentru 2008. Daca o crestere cu 30-40% va fi justificata, atunci vom face acest lucru. 2008 va fi punctul de plecare pentru o imbunatatire graduala. Nu se va produce niciun miracol. Intelegerea este buna pentru Formula 1 si pentru India”.

Mallya prefera sa ramana precaut in privinta numelui cu care va concura echipa sa, precum si in ceea ce priveste pilotii. “As vrea sa spun ca mi-ar face o deosebita placere ca un pilot indian sa concureze la o echipa din India, dar trebuie sa ne consultam cu seful echipei. In acest moment moment nu pot spune daca echipa isi va pastra sau nu numele si in sezonul urmator. Numele noii echipe trebuie aprobat de celelalte echipe, precum si de managementul Formulei 1”, a mai precizat Mallya.

BMW Power
3rd September 2007, 23:41
Postul lui Sutil la Spyker, sigur si in 2008


Vanzarea echipei Spyker catre un consortiu olandezo-indian nu va afecta contractul de pilot al lui Adrian Sutil pentru 2008, potrivit managerului sau.

Noul coproprietar al echipei, Vijay Mallya, a declarat ca este interesat de serviciile pilotilor indiaeni Narain Karthikeyan si Karun Chandhok.

Manfred Zimmermann, managerul pilotului german in varsta de 24 de ani, a declarat insa pentru agentia de presa Sport - Informations - Dienst ca postul lui Sutil este asigurat si pentru sezonul urmator. “Avem un contract valid si pentru 2008”.

Celalalt pilot al echipei este japonezul Sakon Yamamoto, care l-a inlocuit pe Christijan Albers.

BMW Power
5th September 2007, 11:19
Gascoyne explica atuurile noului monopost “B”


Seful departamentului de tehnica din cadrul echipei Spyker, Mike Gascoyne, a dezvaluit ca noua masina “B”, care isi va face debutul in Marele Premiu al Italiei din acest weekend, are imbunatatiri din puncte de vedere mecanic si aerodinamic.

“Sunt doua arii principale unde monopostul “B” difera de masina “A”, explica Gascoyne. “Prima este de natura mecanica, iar cea de-a doua de natura aerodinamica. Din punct de vedere mecanic am revizuit geometria suspensiei spate, iar cutia de viteze are un nou design ce corespunde cu regulile ce vor intra in vigoare in 2008. Instalarea motorului a fost de asemenea revizuita pentru ca racirea sa fie mai eficienta”.

Insa marea modificare consta in pachetul aerodinamic. Gascoyne explica si de ce. “Celalalt update major este pachetul aerodinamic. Separat de sasiu si nasul masinii, toate celelalte componente au fost revizuite si, de fapt, toate sunt noi”, a precizat oficialul echipei olandeze.

Spyker spera ca noul monopost sa aiba performante mai bune decat vechea masina, insa nimeni nu se asteapta la minuni in urmatoarele curse.

BMW Power
5th September 2007, 12:17
Mol: “Intelegrea cu Spyker nu a fost finalizata”


Un purtator de cuvant al lui Michiel Mol a negat informatiile potrivit carora un consortiu in care este implicat si omul de afaceri indian Vijay Mallya a cumparat deja echipa Spyker.

“Contrar articolelor din presa, nu s-a ajuns inca la o intelegere definitiva in ceea ce priveste cumpararea echipei Spyker”, a declarat purtatorul de cuvant al lui Mol, Dick Haijma. Acesta a explicat: “De vinerea trecuta, situatia nu s-a schimbat foarte mult. Perioada de negocieri de 30 de zile este inca deschisa. Pana cand actele nu vor fi semnate, nu exista nicio intelegere”.

Totusi, consortiul “Orange India” a primit un termen de 30 de zile in care va fi singurul negociator pentru preluarea echipei.

Winnie Koole, managerul departamentului de resurse umane din cadrul companiei mama, Spyker Cars NV, a confirmat oferta de 80 de milioane de euro. “Este adevarat ca acest consortiu a oferit 80 de milioane de euro”.

BMW Power
12th September 2007, 10:20
Mallya: “Spyker va ramane constructor de masini”


Vijay Mallya, omul de afaceri indian care va deveni noul proprietar al echipei Spyker la sfarsitul acestei luni, spune ca echipa sa va continua sa isi construiasca propriile masini. Schimbarile de regulament prevazute pentru 2008 vor permite echipelor sa foloseasca masini cumparate de la alti constructori.

“Am analizat situatia. Spyker este un constructor de masini si toate echipele care ar putea veni in Formula 1 in 2008 nu sunt constructori. Cu siguranta vreau sa fiu un constructor”, a declarat Mallya.

Se asteapta ca prima echipa care va beneficia de noul regulament sa fie Prodrive, team condus de David Richards, care si-ar putea face debutul in F1 anul viitor.

aphelyon
20th September 2007, 16:59
Rodriguez, pilot de teste la Spyker in aceasta iarna
Joi, 20.09.2007

Echipa Spyker a anuntat oficial ca pilotul din GP2 Roldan Rodriguez a semnat un contract de pilot de teste pentru iarna 2007-2008.

Spaniolul in varsta de 22 de ani a testat pentru Spyker saptamana trecuta la Silverstone. Rodriguez se va alatura echipei in aceasta iarna, urmand sa contribuie la dezvoltarea monopostului pentru anul viitor. “Aceste teste imi vor permite sa castig si mai multa experienta in Formula 1”, a declarat Rodriguez. “Am fost incantat de testele de la Silverstone, dar am condus numai 50 de kilometri. Stiu ca echipa are ambitii mari pentru anul viitor si vreau cu adevarat sa o ajut sa-si atinga obiectivele contribuind la programul de dezvoltare din aceasta iarna”.

Seful echipei, Colin Kolles, a adaugat: “Sunt bucuros sa il primesc pe Roldan in echipa ca pilot de teste. Chiar daca a avut putin timp la dispozie saptamana trecuta, s-a descurcat bine. Experienta si cunostintele sale despre circuite vor aduce o mare contributie la progresul echipei”.

formula1.automarket.ro

aphelyon
20th October 2007, 19:31
Force India - acesta va fi numele de anul viitor al actualei echipe Spyker, a anuntat azi noul proprietar Vijay Mallya.

paul30
20th October 2007, 19:43
Force 1 (I) va fi logo-ul

georg40
25th October 2007, 15:57
O aseptata si totusi spectaculoasa schimbare de nume.
Formatia Spyker cumparata intre timp de omul de afaceri Vijay Malliya va purta numele de "Force India".
Ea ramane insa cu sediul la Silverstone in Anglia.

paul30
13th November 2007, 20:47
Nume destul de cunoscute in F1 vor face probe pentru a ocupa un post in Force I. Fisichella va face aceste probe in decembrie,Christian Klien y Tonio Liuzzi in Barcelona saptamana asta, impreuna cu tinerele sperante Giedo van der Garde si Roldán Rodríguez. Ralf Schumacher desi nu a confirmat-o oficial se pare ca luna viitoare va face si el probe pentru aceasta echipa.

Travis Daye
30th December 2007, 18:03
Force India a programat anuntarea liniei de piloti pentru sezonul 2008 pe data de 11 ianuarie, potrivit informatiilor din India.

Primul pilot al echipei va fi cel mai probabil Adrian Sutil, al doilea fiind unul dintre Giancarlo Fisichella, Roldan Rodriguez, Christian Klien si Vitantonio Liuzzi. Lasandu-l la o parte pe Rodriguez care nu a luat startul in nici o cursa de F1 pana acum, cred ca Liuzzi e cel care merita cel mai mult sa ramana in F1. Este un pilot talentat care mai are inca multe de aratat, spre deosebire de ceilalti doi.. in special Fisichella :D

Lordul
30th December 2007, 18:09
desi Fissichella are o experienta mai mare decat restul si ar putea fi ales din acest motiv ,pentru dezvoltarea monopostului

Travis Daye
30th December 2007, 21:39
Fisichella e un idiot... nici nu stiu cum a supravietuit atata in Formula 1..... daca avea valoare putea macar sa se bata pentru titlu in cele 2 sezoane in care a fost campion Alonso.

aphelyon
30th December 2007, 23:01
existau niste zvonuri cum ca Fisichella ar aduce la Force India 10 milioane de euro. In fine o sursa apropiata lui a dezmintit. Dar aceasta sursa spune ca echipa ii va aduce lui sponsori :D


"Giancarlo does not bring sponsors to the team, they bring sponsors to him. And if Giancarlo did have 10 million euros, he would stay at home and watch Formula One on television."

aphelyon
8th January 2008, 13:12
Pitpass citeaza o sursa "extrem" de sigura care spune ca Fisichella va fi anuntat ca pilot Force India in urmatoarele 2 zile si Tonio Liuzzi ca pilot de teste.

Lordul
8th January 2008, 14:28
pai se pare ca am avut dreptate ,din pacate fissichella risca sa-si incheie rusinos cariera mai bine se retragea acum ca tot avut ceva rezultate la Renault in cei 3 ani si nu era chiar asa rau decat asa sa mai piloteze pt Spyker

Travis Daye
8th January 2008, 15:58
pai daca doar de echipa asta are valoare :))

Mario Di Lazi
14th January 2013, 08:37
Force India este singura echipa care nu si-a anuntat pilotii pentru sezonul 2013.

Mario Di Lazi
14th January 2013, 18:25
Di Resta, surprins că Force India nu a decis încă al doilea pilot

Paul di Resta este surprins că Force India nu a anunțat încă numele celui de-al doilea pilot al echipei, însă este determinat să obțină performanțe bune în 2013.

Force India este una dintre cele numai două echipe care nu și-au finalizat încă linia de piloți pentru sezonul care va începe peste numai două luni.

În condițiile în care echipa va lansa noul monopost în 1 februarie, Paul di Resta a admis că este surprins că nu-și cunoaște încă coechipierul, însă spune că respectă decizia echipei.

"Sunt surprins că nu a fost încă niciun anunț. Echipa a spus că va anunța în timp util despre cine este vorba și trebuie să respect asta", a declarat scoțianul pentru SkySports.

Presa internațională susține că cele mai mari șanse să semneze cu Force India le au Adrian Sutil, care a mai concurat pentru echipa în perioada 2007-2011, și Jules Bianchi, pilotul de rezervă din sezonul precedent. Di Resta este nerăbdător să înceapă sezonul 2013 ca urmare a parcursului modest din ultimele curse de anul trecut, aceasta fiind cea mai bună soluție pentru a se concentra pe noul sezon.

"Din anumite motrive nimic nu a mers bine la sfârșitul sezonului trecut. Am pilotat bine, am fost în formă, dar pur și simplu nu a funcționat. Evident, când se întâmplă ceva rău vrei să revii în monopost peste o săptămână, dar acum este această perioadă de pauză. Tot ce pot să spun este că aștept cu nerăbdare să urc în monopost în prima zi a lunii februarie și apoi să testez câteva zile mai târziu", a adăugat el.

automarket.ro

Mario Di Lazi
15th January 2013, 08:39
Bianchi a câștigat cursa de karting organizată de Massa

Jules Bianchi a câștigat cursa de karting organizată de Felipe Massa în Brazilia, în timp ce Fernando Alonso a terminat pe 24 din cauza unor defecțiuni tehnice.

Mai mulți piloți de Formula 1 au participat la sfârșitul săptămânii trecute la tradiționala cursă de karting organizată de Felipe Massa în Brazilia.

Ediția din acest an a fost câștigată de Jules Bianchi, pilotul de rezervă al echipei Force India, care i-a învins, printre alții, pe Fernando Alonso, Jaime Alguersuari, Bruno Senna, Kamui Kobayashi sau Bruno Senna.

Francezul câștigase și ediția de anul trecut, însă la vremea respectivă fusese descalificat pentru încălcarea regulamentului. "Sunt foarte bucuros pentru această victorie. Am câștigat și anul trecut, dar atunci a fost o mică greșeală cu greutatea kartului. De data aceasta totul a fost bine. Este frumos să concurez împotriva unora dintre cei mai buni piloți din lume și în fața unui public atât de entuziast", a declarat el.

În schimb, Alonso a ocupat doar locul 24 în clasamentul general din cauza unei defecțiuni tehnice, însă afirma că va reveni și anul viitor dacă va fi invitat. "A fost un weekend foarte frumos și sper că fanii s-au distrat cel puțin la fel de bine ca și mine. Dacă voi reveni anul viitor? Dacă Felipe mă cheamă, cu siguranță", a precizat el.

Massa a încheiat cursa doar pe locul opt.

automarket.ro

http://static.automarket.ro/img/auto_resized/db/article/048/996/794147l-610x390-b-de4f4414.jpg

Lordul
15th January 2013, 12:25
Sutil sau Bianchi va fi alesul

Mario Di Lazi
18th January 2013, 17:21
Force India este în colaps financiar. Ecclestone încearcă să salveze echipa

Force India este în criza financiară după ce copropietarul Vijay Mallya a rămas fără resurse, iar Bernie Ecclestone încearcă să salveze echipa de la faliment, potrivit presei italiene.

După ce HRT și-a închis portiale la finalul anului trecut, o altă echipă de Formula 1 traversează o perioadă dificilă din punct de vedere economic.

Publicația italiană Italiaracing susține că Force India este în pragul colapsului din cauza faptului că Vijay Mallya, coproprietarul echipei, nu mai are resurse financiare pentru a asigura bugetul echipei.

Informația nu este una surprinzătoare în condițiile în care miliardarul indian are numeroase probleme financiare cu alte companii pe care le deține. Cea mai cunoscută este linia aeriană Kingfisher, care nu mai are dreptul de a efectua zboruri din cauza datoriilor, angajații intrând frecvent în grevă din cauza salariilor restante.

De asemenea, problemele financiare ar putea justifica și amânarea unui anunț oficial cu privire la numele coechipierului lui Paul di Resta pentru sezonul viitor, echipa încercând să semneze cu un pilot capabil să aducă sponsori în condițiile în care Ferrari încearcă să-l promoveze pe francezul Jules Bianchi.

Îngrijorat de perspectiva de a pierde a doua echipă într-un interval de numai câteva luni, Bernie Ecclestone încearcă să găsească o soluție pentru a salva Force India de la faliment. Potrivit sursei citate, soluțiile ar fi preluarea echipei de către germanul de origine română Colin Kolles, care a mai fost șef al celor de la Force India și HRT, sau chiar de Flavio Briatore, care a părăsit Formula 1 după scandalul Crashgate din 2009.

Mallya deține 42.5% dintre acțiunile echipei, iar un procent similar se află în posesia companiei indiene Sahara, care a anunțat în luna noiembrie un program de investiții de 50 de milioane de dolari pentru dezvoltarea echipei.

automarket.ro

Mario Di Lazi
18th January 2013, 17:21
Force India este în colaps financiar. Ecclestone încearcă să salveze echipa

Force India este în criza financiară după ce copropietarul Vijay Mallya a rămas fără resurse, iar Bernie Ecclestone încearcă să salveze echipa de la faliment, potrivit presei italiene.

După ce HRT și-a închis portiale la finalul anului trecut, o altă echipă de Formula 1 traversează o perioadă dificilă din punct de vedere economic.

Publicația italiană Italiaracing susține că Force India este în pragul colapsului din cauza faptului că Vijay Mallya, coproprietarul echipei, nu mai are resurse financiare pentru a asigura bugetul echipei.

Informația nu este una surprinzătoare în condițiile în care miliardarul indian are numeroase probleme financiare cu alte companii pe care le deține. Cea mai cunoscută este linia aeriană Kingfisher, care nu mai are dreptul de a efectua zboruri din cauza datoriilor, angajații intrând frecvent în grevă din cauza salariilor restante.

De asemenea, problemele financiare ar putea justifica și amânarea unui anunț oficial cu privire la numele coechipierului lui Paul di Resta pentru sezonul viitor, echipa încercând să semneze cu un pilot capabil să aducă sponsori în condițiile în care Ferrari încearcă să-l promoveze pe francezul Jules Bianchi.

Îngrijorat de perspectiva de a pierde a doua echipă într-un interval de numai câteva luni, Bernie Ecclestone încearcă să găsească o soluție pentru a salva Force India de la faliment. Potrivit sursei citate, soluțiile ar fi preluarea echipei de către germanul de origine română Colin Kolles, care a mai fost șef al celor de la Force India și HRT, sau chiar de Flavio Briatore, care a părăsit Formula 1 după scandalul Crashgate din 2009.

Mallya deține 42.5% dintre acțiunile echipei, iar un procent similar se află în posesia companiei indiene Sahara, care a anunțat în luna noiembrie un program de investiții de 50 de milioane de dolari pentru dezvoltarea echipei.

automarket.ro

Mario Di Lazi
21st January 2013, 18:41
Force India: "Nu avem probleme financiare, dar nu anunțăm încă al doilea pilot"

Force India a negat speculațiile privind problemele financiare ale echipei, însă nu va anunța al doilea pilot al echipei cu ocazia lansării noului monopost.

Publicația Italiaracing a relatat vineri că Force India este în colaps financiar din cauza problemelor financiare ale coproprietarului Vijay Mallya și că Bernie Ecclestone încearcă să salveze echipa de la închidere, însă informațiile au fost negate de șeful adjunct al team-ului, Bob Fernley.

Într-un interviu acordat publicației Autosport, Fernley s-a limitat să declare că Force India nu este dependentă financiar de celelalte companii ale lui Mallya și a reamintit că Sahara, companie care deține 42.5% dintre acțiuni, a anunțat în noiembrie un program de investiții de 62 de milioane de euro.

"Nu există niciun adevăr în speculații. Proprietarii Mallya și Sahara sunt incredibil de puternici. Nu au nevoie de parteneri. Chiar în acest moment implementăm un program de expansiune despre care Mallya a vorbit la sfârșitul anului trecut. Echipa a fost finanțată fără să fie dependentă de companiile pe care ei le dețin", a declarat el.

Force India este una dintre cele numai două echipe care nu a anunțat încă linia completă de piloți pentru acest sezon. Chiar dacă echipa va lansa noul monopost în 1 februarie, Fenley afirmă că Force India nu va anunța numele coechipierului lui Paul di Resta cu această ocazie, ci în cel mai bun caz până în 5 februarie, când începe prima sesiune de teste din această iarnă.

"Lansarea este pentru a lansa monopostul VJM06. Probabil vom face un anunț înainte de primul test", a adăugat el.

Adrian Sutil este considerat favorit să revină la echipă după un an de pauză, însă Ferrari încearcă să-l promoveze pe francezul Jules Bianchi, membru în Academia de Piloți a Scuderiei.

automarket.ro

Mario Di Lazi
1st February 2013, 16:01
Paul di Resta a fost singurul pilot Force India prezent la lansarea bolidului pentru sezonul 2013.

http://static.automarket.ro/img/db/article/049/442/355790l.jpg?ts=1359717842

Mario Di Lazi
7th February 2013, 18:59
Incident la Jerez: Rossiter a călcat un mecanic de la Force India

James Rossiter a călcat un mecanic de la Force India după ce a frânat prea târziu la intrarea la boxe în timpul celei de-a treia zile de teste de la Jerez.

James Rossiter a fost protagonistul unui incident neplăcut în dimineața celei de-a treia zile de teste din cadrul sesiunii de evaluare de la Jerez.

Britanicul în vârstă de 29 de ani testează joi monopostul Force India și urmează să lucreze în simulatorul echipei pe tot parcursul acestui sezon, însă prima experiență la volanul lui VJM06 nu a decurs așa cum ar fi dorit.

El a frânat prea târziu în fața garajului Force India în momentul în care a intrat la boxe și l-a călcat pe unul dintre mecanici, care a fost transportat la centrul medical al circuitului. Chiar dacă s-a ales cu câteva vânați, mecanicul nu are nicio rană majoră și va putea să-și reia rolul în cadrul echipei.

Rossiter va rămâne la volanul monopostului Force India până la orele prânzului, când va fi înlocuit de Paul di Resta.

automarket.ro

Lordul
11th February 2013, 15:06
Kartikeyan candidatul surpriza pentru locul nr.2 la Force-India

Mario Di Lazi
11th February 2013, 17:28
Da... mare surpriza. Probabil numarul banilor il readuc pe Karthikeyan in Formula 1.

Mario Di Lazi
15th February 2013, 15:39
Sutil ar putea testa pentru Force India la Barcelona

http://formula1.automarket.ro/stiri/sutil-ar-putea-testa-pentru-force-india-la-barcelona-49708.html

Mario Di Lazi
15th February 2013, 15:39
Ambii proprietari Force India, executați silit pentru datorii de patru miliarde de dolari

http://formula1.automarket.ro/stiri/ambii-proprietari-force-india-executati-silit-pentru-datorii-de-patru-49712.html

Mario Di Lazi
18th February 2013, 18:30
Adrian Sutil testeaza pentru Force India pe circuitul de la Barcelona si mai mult ca sigur o sa fie pilotul echipei pentru acest sezon.

Mario Di Lazi
27th February 2013, 09:45
Si Jules Bianchi a testat pentru Force India la Barcelona... :D
Asa ca lupta este intre cei 2.

Mario Di Lazi
28th February 2013, 20:07
Sutil va fi coechipierul lui Paul di Resta la Force India

http://formula1.automarket.ro/stiri/oficial-sutil-va-fi-coechipierul-lui-paul-di-resta-la-force-india-49884.html

Lordul
28th February 2013, 21:44
sa speram ca va reconfirma

Mario Di Lazi
2nd January 2014, 11:42
Nico Hülkenberg si Sergio Pérez sunt pilotii pentru 2014.