PDA

View Full Version : Scuderia Toro Rosso



Sorin Blaj
23rd March 2007, 12:50
Scuderia Toro Rosso este o echipă de Formula 1 care s-a format în 2005 când compania Red Bull a cumpărat pachetul majoritar de acțiuni al echipei Minardi.

În momentul de față acționariatul echipei este împărțit în mod egal între compania austriacă Red Bull și fostul pilot de Formula 1 Gerhard Berger. Acesta din urmă are și rolul de consultant.


Urmare a debutului fructuos al echipei Red Bull în 2005, compania mamă a decis să finanțeze o a doua echipă, ocazia ivindu-se în momentul în care Paul Stoddart a anunțat că echipa sa, Minardi, este de vânzare. Astfel Red Bull a cumpărat Minardi, redenumind-o Scuderia Toro Rosso, numele echipei provenind de la traducerea în italiană a numelui Red Bull Racing Team.

Debutul a avut loc în Marele Premiu al Bahrainului din 2006 cu piloții Vitantonio Liuzzi și Scott Speed. Primul a reușit și primul punct al noii echipe după ce a terminat pe locul opt în Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii.

O particularitate a echipe în decursul sezonului de debut a fost faptul că a folosit motoare Cosworth în configurația V10 în ciuda faptului ca federația impusese regula V8. Acest avantaj a fost moștenit de pe urma semnării unui acord special între FIA și Minardi

Sorin Blaj
23rd March 2007, 12:53
DATE IMPORTANTE 2007:


Numele oficial: Scuderia Toro Rosso

Sediu: Faenza, Italia
Manager: Franz Tost
Director Tehnic: Gabriele Tredozi

Piloți: 18. Vitantonio Liuzzi 19. Scott Speed

Piloți de teste: nedecisi pentru 2007
Șasiu: Toro Rosso STR02
Motor: Ferrari Tipo 057
Pneuri: Bridgestone
Debut: Bahrain 2006
Starturi 18
Titluri la constructori: 0
Titluri la piloți: 0
Victorii: 0
Pole positions: 0
Tururi rapide: 0
Puncte: 1
Loc sezonul trecut: 9 (2006)

Sorin Blaj
9th May 2007, 16:15
Bourdais, tot mai aproape de F1
Miercuri, 25.04.2007


Francezul Sebastian Bourdais se afla in pole-position pentru ocuparea unuia dintre locurile Scuderiei Toro Rosso pentru sezonul 2008 al Formulei 1.

Castigator al titlului in Champ Car in anii 2004, 2005 si 2006, Bourdais a fost remarcat de team-ul cu sediul la Faenza, care il doreste pentru sezonul viitor.

Cel mai probabil, pilotul in varsta de 28 de ani va debuta sub culorile echipei italiene in luna iulie a acestui an, in cadrul testelor de la Spa. Franta nu a mai avut un pilot in Marele Circ de la retragerea lui Olivier Panis, iar Bourdais ar putea deveni singurul francez care va pilota in Formula 1.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/bourdais-tot-mai-aproape-de-f1-2944.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 16:17
Bruno Senna si Bourdais la Toro Rosso in 2008?
Sambata, 05.05.2007


Gerhard Berger, co-detinatorul echipei Toro Rosso, este nemultumit de prestatiile lui Scott Speed. Mai mult decat atat, Berger avanseaza deja doua nume pentru a prelua posturile de titulari in sezonul urmator al Formulei 1: Bruno Senna, nepotul regretatului Ayrton Senna, si Sebastien Bourdais, cel care face senzatie in Champ Car.

"Il urmaresc de mult timp. Pot sa confirm ca are potential, am vazut asta in Bahrain, astfel ca Formula 1 este urmatorul pas pentru el", spune Berger despre Bruno Senna. In plus, Bourdais este legat de ceva vreme de echipa Toro Rosso, asteptand doar eliberarea unui post pentru a incepe munca in Marele Circ. Iar acest lucru se poate produce curand, in conditiile in care imaginea lui Scott Speed se strica pe zi ce trece. "Speed nu s-a trezit inca din hibernare", afirma Berger despre actualul sau pilot.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/bruno-senna-si-bourdais-la-toro-rosso-in-2008-3115.html

aphelyon
18th May 2007, 09:10
Bourdais asteapta decizia Toro Rosso in iulie


Dupa mai multe teste cu Scuderia Toro Rosso, francezul se asteapta ca o decizie in ceea ce-l priveste sa fie luata dupa testul din iulie.

Sebastien Bourdais: "Cred ca a fost anuntat un test la Spa. Acela va fi momentul evaluarii finale, si ultimul test inainte de a se decide ce vor sa faca in privinta mea. Nu e niciun mister. Nu depinde numai de ce imi doresc eu sa fac, conteaza unde vor ei sa ajunga cu pachetul pe care-l au. Nu sunt prea ingrijorat. Astept cu nerabdare, mai ales ca e vorba de Spa - un circuit minunat. Este mult mai placut sa pilotezi pe un circuit rapid cu nivelul de apasare aerodinamica de acum."

Sebastien Bourdais a testat prima data pentru Toro Rosso in luna decembrie a a anului trecut la Jerez, insa francezul spune ca nu i-a fost deloc greu sa se adapteze cu monoposturile din Formula 1: "Dupa cum am spus, am sarit dintr-o masina intr-alta. Fac ceea ce-mi place si fac asta deja de destul de mult timp. Asa ca, nicio problema."

Bourdais a castigat Campionatul F3000 in 2002, insa a plecat in America dupa ce nicio echipa din Formula 1 n-a fost interesata de el. Imediat de a ajuns in Champ Car-ul american francezul a furat titlurile si acum are deja castigate trei astfel de campionate - 2004, 2005 si 2006 -, conducand la general si in acest sezon. In prima sa cursa din Champ Car a reusit pole position-ul, devenind primul pilot din acest campionat care a condus in primul sau tur alergat; bineinteles, in acel an a plecat acasa cu titlul de Debutantul Anului. Peste o luna Bourdais va alerga in cursa de 24 de ore de la Le Mans in echipa constructorului francez Peugeot.

Sorin Blaj
23rd May 2007, 13:58
Toro Rosso il sprijina pe Speed
Miercuri, 16.05.2007


Echipa de Formula 1 Toro Rosso declara ca il va sprijini in continuare pe pilotul Scott Speed. "Nu s-a discutat nimic pana acum despre o eventuala plecare a lui Scott .

Nu avem motive sa ne plangem de piloti. Trebuie in primul rand sa lucram la imbunatatirea cutiei de viteze si la rezolvarea problemelor hidraulice, iar de-abia apoi sa cerem socoteala pilotilor", declara Franz Tost, presedintele celor de la Toro Rosso.

S-a vorbit tot mai mult in ultima perioada ca Scott Speed va fi inlocuit cu Sebastian Vettel, pilotul de teste al celor de la BMW, incepand cu Marele Premiu al Frantei.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/toro-rosso-il-sprijina-pe-speed-3330.html

Sorin Blaj
2nd June 2007, 17:54
Scott Speed considera ca Toro Rosso se afla pe un drum bun
Marti, 29.05.2007


Scott Speed, pilotul celor de la Scuderia Toro Rosso, este de parere ca echipa pe care o reprezinta a facut reale progrese.

"Nu este o surpriza pentru mine rezultatul de la Monte Carlo, pentru ca ne-am imbunatatit mult masina. Am facut o cursa buna in Malaezia si la Barcelona, iar acum am fost in vecinatatea punctelor", a declarat Speed.

Referindu-se la viitorul Mare Premiu din calendarul competitional, cel din Canada, pilotul american a mai spus: "Este foarte bine ca vom aborda urmatoarele doua curse din America de Nord cu un ascendent moral si cu rezultate din ce in ce mai bune care ne dau sperante".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/scott-speed-considera-ca-toro-rosso-se-afla-pe-un-drum-bun-3584.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 14:52
Gene, aproape de o revenire in Formula 1
Marti, 19.06.2007


Marc Gene, pilotul de teste al celor de la Ferrari, este foarte aproape de o revenire in Marele Circ, incepand cu sezonul viitor al Formulei 1.

Cotidianul spaniol Marca vorbeste despre faptul ca Marc va fi unul dintre pilotii titulari ai celor de la Toro Rosso, in baza unei intelegeri dintre cele doua Scuderii. Astfel, colaborarea dintre cele doua team-uri va continua si in sezonul urmator cu mentinunea ca Gene sa fie la volanul unui monopost Toro Rosso.

Discutiile dintre Ferrari si Toro Rosso se afla intr-un stadiu destul de avansat, ceea ce inseamna ca spaniolul ar putea reveni in Marele Circ din postura de pilot titular.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/gene-aproape-de-o-revenire-in-formula-1-4081.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:03
Liuzzi: "Echipa a crescut mult"
Marti, 26.06.2007


Italianul Vitantonio Liuzzi este multumit de evolutiile sale in acest sezon de Formula 1, insa admite faptul ca mai are multe de invatat.

"Sunt foarte satisfacut de performantele mele de pana acum. La Monaco si Montreal am demonstrat ca pot obtine pozitii bune in calificari. Echipa a crescut mult, dar mai avem multe de invatat. Cu Giorgio Scanelli ca director tehnic invatam de 10 ori mai repede decat anul trecut. Suntem cea mai tanara echipa din competitie si, de aceea, avem cea mai putina experienta. Stim ca avem nevoie de rezultate mai bune si muncim pentru a le obtine", a declarat Liuzzi.

Referitor la abandonul de la Montreal, italianul a precizat: "Nu a fost vina mea, am lovit cateva bucati din masina lui Kubica in urma accidentului suferit de acesta, ceea ce mi-a provocat probleme la suspensii. In cele din urma, masina nu a mai raspuns corect la comenzi si am fost nevoit sa abandonez".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/liuzzi-echipa-a-crescut-mult-4240.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 19:24
Ecclestone ii cere lui Mateschitz sa vanda una dintre echipe
Duminica, 08.07.2007


Bernie Ecclestone i-a cerut magnatului Dietrich Mateschitz sa vanda una dintre echipele de Formula 1 pe care le detine: Red Bull si Toro Rosso.
Austriacul Mateschitz este proprietarul lui Red Bull si, de asemenea, a cumparat echipa Minardi la sfarsitul sezonului 2005, pe care ulterior a redenumit-o Toro Rosso.

"Nu inteleg de ce au doua echipe. Ar trebui sa se concentreze pe una dinte ele", a declarat Ecclestone.

Desi circula zvonuri ca Toro Rosso ar fi de vanzare, Mateschitz neaga acest lucru: "STR nu este de vanzare. Acest zvon a fost inventat de niste oameni foarte destepti", a declarat Mateschitz.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/ecclestone-ii-cere-lui-mateschitz-sa-vanda-una-dintre-echipe-4539.html

aphelyon
16th July 2007, 09:04
Bourdais dupa al treilea test

Triplu campion in Champ Car, Sebastian Bourdais a vorbit cu autosport.com si nu pare foarte multumit de o intrare in F1 alaturi de Toro Rosso.

Francezul a facut pana acum trei teste de evaluare cu Toro Rosso si se zvoneste din ce in ce mai mult ca isi va face debutul in Formula 1 alaturi de aceasta echipa incepand cu sezonul urmator; stie insa ca un astfel de debut nu este chiar cel visat.

Francezul a fost intrebat de autosport.com despre eventualitatea unui debut in Formula 1 inca din acest an si a spus: "Ei bine, e imposibil de spus. Trebuie sa stii in ce conditii vei alerga. M-as gandi bine, trebuie sa faci asta cand primesti o propunere, dar pana acum nu mi s-a propus nimic in acest sens, asa ca trebuie sa asteptam. Ma indoiesc ca se va intampla. Sunt destul de legat in Champ Car, am multe de facut, asa ca e destul de improbabil, dar orice se poate intampla."

"Trebuie sa fiu deschis, e dificil sa vii cand sezonul a inceput deja. Cand astfel de oportunitati apar, mereu exista aspecte pozitive, ca si negative. Ai putea aparea la momentul nepotrivit. Nu deseori ai o situatie gen Lewis Hamilton, trebuie sa te gandesti daca e momentul potrivit pentru tine sa sari in masina."

Autosport l-au intrebat direct pe Bourdais daca Toro Rosso este echipa potrivita pentru el, iar francezul nu pare prea increzator: "Sincer, asa cum am spus mereu, si trebuie sa fiu sincer, vreau sa intru in Formula 1 in cele mai bune conditii si alaturi de cea mai buna echipa posibila. Asa cum s-a dovedit, sansa pe care a avut-o Lewis este una rara si e dificil daca nu ai o asemenea situatie."


********.ro (sport 365)

aphelyon
31st July 2007, 13:34
Vettel il inlocuieste pe Speed la Toro Rosso
Marti, 31.07.2007

Sebastien Vettel il va inlocui pe americanul Scott Speed la Scuderia Toro Rosso incepand cu Marele Premiu al Ungariei, a confirmat astazi echipa italiana.

Vettel a fost lasat sa plece de la BMW si se va alatura echipei Toro Rosso pentru restul sezonului 2007.
Speed a declarat la finalul cursei de la Nurburgring ca nu va mai pilota pentru Toro Rosso dupa o altercatie cu seful echipei, Franz Tost.


formula1.automarket.ro

BMW Power
7th August 2007, 14:17
Mateschitz: "Toro Rosso este o echipa pentru debutanti"

Proprietarul Red Bull, Dietrich Mateschitz, nu a criticat echipa pentru rezultatele obtinute in acest an. Desi este in Formula 1 de trei ani, echipa cu sediul la Milton Keynes nu a reusit sa obtina decat 16 in acest sezon.

"Pur si simplu ne vom intensifica eforturile. Suntem doar la al treilea sezon. Chiar Jean Todt a declarat, la un moment dat, ca i-a luat 5 ani pentru a duce Ferrari acolo unde a vrut", a declarat miliardarul austriac la Budapesta in cadrul unei vizite la paddock-ul echipei. Magnatul, care detine si jumatate din Toro Rosso, in coproprietate cu Gerhard Berger, sustine ca aceasta echipa este pentru debutanti.

"Toro Rosso este pentru debutantii nostri. Este poarta lor de intrare in Formula 1", spune Mateschitz, care admite insa ca este mult mai greu pentru o echipa de F1 sa aiba succes daca efortuirle sunt impartite intre 2 proprietari.


Sursa:automarket.ro

aphelyon
7th August 2007, 20:12
Publicatia Motorsport Aktuell a anuntat ca totul e ca si rezolvat intre Sebastien Bourdais si Toro Rosso.Francezul,triplu campion al Champ Car World Series, il va inlocui de anul viitor pe Tonio Liuzzi, anuntul oficial urmand sa vina miercuri .

Chiar sunt curios ce va face in F1. :)

aphelyon
8th August 2007, 12:42
Liuzzi: "Negociez cu alte echipe"
Miercuri, 08.08.2007

Pilotul italian Vitantonio Liuzzi a admis ca este posibil sa nu faca parte din echipa Toro Rosso in sezonul viitor. Presa elvetiana a relatat marti ca multiplul campion din Champ Car, Sebastien Bourdais, ar urma sa fie anuntat ca pilot al STR miercuri. Intrebat daca aceste zvonuri sunt adevarate, Liuzzi spune ca nu stie nimic.

"Nu stiu. Stiam despre aceasta posibilitate si negociez cu alte echipe, asa ca nu este o mare schimbare pentru mine", a declarat Liuzzi.
Italianul a mai precizat ca inca de la inceputul sezonului si-a dat seama ca el si Scott Speed nu sunt agreati de catre sefii echipei, Franz Tost si Gerhard Berger.
"De aceea am decis sa caut altceva, iar Scott a facut la fel. Atmosfera din cadrul echipei nu era cea mai buna, pentru ca de multe ori pilotii au fost acuzati pe nedrept ca au ascuns problemele masinii", a adaugat el.

Liuzzi, care luni a implinit 25 de ani, nu a dorit sa dezvaluie numele echipei cu care negociaza, insa presa italiana speculeaza ca Williams ar putea fi una dintre alternative.

formula1.automarket.ro

aphelyon
10th August 2007, 12:09
Gata, e oficial: Bourdais va fi la Toro Rosso din 2008!

“It has been a long time coming, but here we are!” said Bourdais. “I would like to thank everyone at Red Bull for believing in me and giving me this long-awaited opportunity to race in Formula 1. I must also thank Newman/Haas/Lanigan Racing for letting me pursue my dream and allowing me to test for Scuderia Toro Rosso a few times this year.”

aphelyon
13th August 2007, 16:43
Da Matta sustine venirea lui Bourdais in Formula 1
Luni, 13.08.2007

Fostul pilot de Formula 1 Cristiano da Matta spune ca Sebastien Bourdais nu putea rata oportunitatea de a concura in Formula 1 in sezonul viitor.

"Este ceva ce pur si simplu nu poti rata. Pentru cineva care a crescutr in Europa sau America de Sud, Formula 1 este totul. Cand primesti sansa asta, chiar daca ai 28 de ani si chiar daca stii ca echipa nu se lupta pentru titlu, trebuie sa accepti, pentru ca niciodata nu poti sti ce se va intampla", a declarat Da Matta, care a venit in Formula 1 in 2003, dupa ce in sezonul precedent castigase titlul in Champ Car.
Bourdais va avea posibilitatea de a pilota in Formula anul viitor, pentru Toro Rosso.

CEO-ul Champ Car, Steve Johnson, a tinut sa ii multumeasca lui Bourdais pentru participarea in competia nord-americana: "Sebastien este un mare campion si suntem foarte mandri de performantele sale. Il vom sarbatori asa cum se cuvine in ultima cursa de la Phoenix", a declarat Johnson.

formula1.automarket.ro

aphelyon
14th August 2007, 12:17
Dupa iesirea sa din Formula 1, Scott Speed spera la un loc in Nascar sau Champ Car. Pe site-ul sau declara ca a vorbit deja cu Dietrich Mateschitz a carui companie, Red Bull, detine o echipa in Nascar Nextel Cup, sau i-ar putea sponsoriza intrarea in Champ Car cu echipa PKV. In acelasi timp, zvonurile il dau drept inlocuitor al lui Bourdais la echipa Newman/Haas/Lanigan .

aphelyon
15th August 2007, 17:55
Gata, e oficial: Bourdais va fi la Toro Rosso din 2008!




Doornbos spera sa devina pilot titular in F1
Joi, 09.08.2007

Robert Doornbos lupta cu Sebastien Bourdais in acest sezon pentru titlul de campion in Champ Car, fiind in acelasi timp si pilot de teste pentru Red Bull. Cu toate acestea, Doornbos considera ca este pregatit ca anul viitor sa concureze in Formula 1 din postura de pilot titular.



ar fi interesant ca cei doi sa isi continue batalia din Champ Car de anul asta si in F1, anul viitor :D ...chiar daca nu e pentru titlul de campion.

BMW Power
3rd September 2007, 23:37
Tost: “La Toro Rosso, Vettel va avea timp sa se dezvolte”


Sebastian Vettel este la inceputul unei lungi perioade de invatare ca pilot titular, considera seful Scuderiei Toro Rosso, Franz Tost.

Germanul in varsta de numai 19 ani a debutat intr-o cursa de Formula 1 anul acesta la Indianapolis, dupa ce Robert Kubioca a suferit un accident la Montreal. Pe circuitul american el a reusit sa castige primul punct din cariera. Ulterior, a semnat un contract cu Toro Rosso incepand din sezonul viitor.

“A intrat in Formula 1 si a inceput sa se confrunte cu problemele specifice mult prea devreme. Impreuna cu noi, poate invata cum sa devina un pilot bun de Formula 1. Suntem inca o echipa din spatele plutonului, astfel ca asteptarile noastre nu sunt foarte mari. Abia la sfarsitul lui 2008 va fi pregatit sa fie un pilot de top la o echipa de top”, a precizat seful echipei STR.

BMW Power
4th September 2007, 17:56
Berger aclama sosirea lui Vettel la STR


Sosirea lui Sebastian Vettel la Scuderia Toro Rosso a ajutat la transformarea atmosferei in cadrul echipei, sustine seful echipei, Gerhard Berger.

“Avem o atmosfera buna aici dupa ce Sebastian Vettel i s-a alaturat lui Liuzzi”, a declarat Berger. “Cu Tonio atmosfera este buna, iar lucrurile s-au schimbat complet. Totul este perfect. In paddock totul este bine, asa ca sosirea lui Vettel este pozitiva pentru echipa. Este bine ca avem un pilot care se bucura de ceea ce primeste. Vettel este foarte fericit aici, intelege ca Toro Rosso este primul pas in cariera lui si ne ajuta foarte mult”.

aphelyon
18th December 2007, 21:15
Michael Schumacher crede ca Sebastian Vettel are calitatile necesare pentru a deveni campion mondial intr-o zi.
"Sebastian a demonstrat ca are talent", a declarat Schumacher pentru Bild. "A intrat in Formula 1 la momentul potrivit. A aratat lucruri pe care nu le-a mai aratat nimeni pana acum. Are un viitor luminos si are potentialul de a acastiga Formula 1 intr-o zi".


sunt de acord cu Schumi aici ... a demonstrat ca poate face fata cu brio in F1 ...si la RoC a fost foarte bun :)

Lordul
18th December 2007, 22:00
si eu cred, are 20 de ani e tanar ,tot viitoarul in fata ,poate fi noua stea a Germaniei

dumy84
18th March 2008, 15:03
Toro Rosso, scoasa la vanzare

Echipa Toro Rosso a fost scoasa la vanzare incepand cu sezonul viitor de patronul Dietrich Mateschitz, cel care conduce si destinele gruparii Red Bull Racing, informeaza site-ul publicatiei elvetiene Motorsport Aktuell.

Constituita pe scheletul fostei echipe Minardi, Toro Rosso activeaza in Formula 1 sub conducerea lui Mateschitz si a fostului pilot austriac Gerhard Berger, fiind gruparea junior a Red Bull.

"Nu este niciun secret ca am scos la vanzare echipa Toro Rosso. Incepand cu sezonul 2010 vor avea loc cateva modificari de regulament care nu vor mai permite colaborarea dintre Red Bull si Toro Rosso. Astfel suntem nevoiti sa continuam implicarea in Formula 1 cu o singura echipa. Nu vom vinde Toro Rosso in timpul sezonului actual, dar o vom face pana in 2010.

Zvonurile si speculatiile despre posibilii cumparatori nu au intarziat sa apara, printre numele vehiculate numarandu-se omul de afaceri rus Roustam Tariko, prezent la Melbourne alaturi de Berger cu ocazia Marelui Premiu al Australiei, dar si Tony Teixeira, presedintele campionatului A1GP.

Echipa Toro Rosso s-a format in 2006, dupa ce Dietrich Mateschitz a cumparat infrastructura Minardi de la Paul Stoddart.

Onlinesport

aphelyon
18th March 2008, 15:25
ar fi pacat sa se piarda ...sunt in plina ascensiune :(
un alt posibil cumparator am inteles ca ar fi si Nicolas Todt

Sorin Blaj
18th March 2008, 15:27
E greu sa tii o echipa in Formula 1, dar doua.

Poate reprezenta o sansa pentru Toro Rosso, daca o ia un investitor puternic.

georg40
20th April 2008, 18:55
Dupa 3 abandonuri, la care a fost foarte afectat , Sebastian Vettel a declarat ca Marele premiu al Spaniei trebuie sa insemne cotitura asteptata.
Intrebat despre posibilul sau transfer la Red Bull, pilotul german in varsta de 20 de ani a evitat un raspuns spunand ca se concentreaza asupra actualului sezon...

aphelyon
16th July 2009, 12:50
Bourdais a fost data afara OFICIAL. Cel mai probabil Jaime Alguersuari va fi la volan incepand cu Ungaria.

"In Sebastien's second year with us, the partnership has not met our expectations," added team boss Franz Tost. "Therefore we have decided to replace him as from the next round of the world championship."

Sorin Blaj
16th July 2009, 14:08
Avea potential, dar asteptarile au dost foarte mari, iar Buemi, un debutant, i-a cam luat fata anul asta.

Inca un pilot campion in America, deziluzie in Europa.

Lordul
16th July 2009, 14:57
păi în afară de Villineuve și Andretti și poate Montoya restul au fost deziluzii

Pending
16th July 2009, 15:12
Andretti, Lordule? Te referi la Mario sper.

Daca nu ar fi fost un plangacios poate ar fi avut o mai mare sustinere din partea echipei. Oricum, este o mutare stupida din partea celor de la STR, probabil motivata de bani. Alguersuari are 19 ani si pana acum nici macar nu a testat o masina de F1. Sa speram ca se va putea da la o parte usor din fata liderilor.

aphelyon
20th July 2009, 11:34
Bourdais a fost data afara OFICIAL. Cel mai probabil Jaime Alguersuari va fi la volan incepand cu Ungaria.

"In Sebastien's second year with us, the partnership has not met our expectations," added team boss Franz Tost. "Therefore we have decided to replace him as from the next round of the world championship."

E oficial: Alguersuari va pilota in Ungaria, si va bate recordul de varsta al lui Thackwell.

fakeru
20th July 2009, 12:32
nu cred ca va face fata

Lordul
20th July 2009, 12:49
recordul lui Alonso știam eu ...Fernando a debutat în martie 2001 la 19 ani și vreo 8 luni

aphelyon
20th July 2009, 13:06
40233

Alguersuari are 19 ani si undeva in jurul a 130 de zile

Mario Di Lazi
14th January 2013, 08:41
Australianul Daniel Ricciardo si francezul Jean-Éric Vergne au fost confirmati si pentru sezonul 2013.

Mario Di Lazi
16th January 2013, 08:16
Ricciardo: "Toro Rosso, în grafic cu dezvoltarea noului monopost"

Daniel Ricciardo afirmă că Toro Rosso respectă planul de dezvoltare pentru noul monopost, chiar dacă echipa nu a anunțat încă data de lansare a acestuia.

Daniel Ricciardo privește cu încredere spre noul sezon competițional care va începe în luna martie și afirmă că dezvoltarea noului monopost Toro Rosso decurge conform planificării inițiale.

Echipa nu a anunțat încă data de lansare pentru noul monopost, însă australianul a confirmat că Toro Rosso va fi prezentă la prima sesiune de teste de la Jerez, care va începe în 5 februarie.

"Sunt în contact permanent cu echipa. Distracția s-a terminat, revenim la rutina zilnică și tocmai am aflat informații despre cum decurg lucrurile. Evidentul totul arată bine: echipa spune că totul decurge conform planului și acesta este primul lucru pe care vrei să-l auzi. Voi pilota în prima zi de teste, adică în 5 februarie, așa că nu mai este mult. Aștept cu nerăbdare", a declarat el citat de publicația SkySports.

Ricciardo nu a dorit să facă predicții cu privire la parcursul echipei în noul sezon, mai ales după ce Toro Rosso a fost cea mai slabă dintre echipele tradiționale în 2012. Totuși, el este optimist că noul monopost va reprezenta o evoluție care va permite echipei să progreseze.

"Până când nu vom ajunge pe circuit nimeni nu va spune cum va performa monopostul. Chiar dacă inginerii îmi spun că este cel mai bun lucru nu mă voi entuziasma prea mult până când nu pilotez și nu mă simt confortabil. Dar cu siguranță avem așteptări bune", a adăugat el.

automarket.ro

Mario Di Lazi
17th January 2013, 18:00
Steve Nielsen va fi noul director sportiv la Toro Rosso

Steve Nielsen va fi directorul sportiv al Scuderiei Toro Rosso în acest sezon, după ce a îndeplinit roluri similare la Caterham și Renault.

Toro Rosso l-a recurutat pe Steve Nielsen ca director sportiv al echipei pentru sezonul 2013, potrivit unor informații neoficiale dezvăluite de publicația GrandPrix.

Britanicul ar putea începe activitatea la noua sa echipă chiar cu ocazia primei sesiuni de teste din această iarnă, care va începe în 5 februarie pe circuitul de la Jerez.

Nielsen este unul dintre cei mai experimentați directori sportivi din Formula 1, după ce a îndeplinit roluri similare la Renault și, pe parcursul anului trecut, la Caterham. Fosta sa echipă nu a anunțat încă un înlocuitor, însă nu este exclus ca proprietarul Tony Fernandes să schimbe structura de conducere.

automarket.ro

Mario Di Lazi
5th February 2013, 07:02
STR si-a prezentat bolidul pt 2013.

http://static.automarket.ro/img/db/article/049/509/898558l.jpg?ts=1360008899

Mario Di Lazi
15th February 2013, 16:29
Toro Rosso: "Putem termina sezonul pe locul șase"

http://formula1.automarket.ro/stiri/toro-rosso-putem-termina-sezonul-pe-locul-sase-49723.html

Mario Di Lazi
22nd October 2013, 19:37
Australianul Daniel Ricciardo la Infiniti Red Bull Racing pentru sezonul 2014... astfel, conducerea echipei italiene a stabilit al 2 lea pilot. Este vorba de rusul Daniil Kvyat. Daniil Kvyat concureaza in 2013 in GP 3 unde ocupa in acest moment locul 2.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Daniil_Kvyat.JPG/180px-Daniil_Kvyat.JPG