PDA

View Full Version : Super Aguri F1



Sorin Blaj
23rd March 2007, 11:53
Super Aguri este o echipă de Formula 1 fondată în 2005 de către fostul pilot de Formula 1 Aguri Suzuki cu sprijinul companiei Honda. Debutul oficial în cursele de Formula 1 s-a făcut în martie 2006 cu ocazia Marelui Premiu al Bahrainului cu piloții Takuma Sato și Yuji Ide.

Deși echipa este una japoneză, ea operează din Marea Britanie unde folosește fosta fabrică a echipei Arrows. De fapt în 2006 Super Aguri a folosit un șasiu Arrows adaptat cerințelor regulamentului, pe care a montat un motor Honda.


Primul sezon al echipei Super Aguri în Campionatul Mondial de Formula 1 a fost unul deosebit de dificil. Încorporată în grabă, chiar înainte de Marele Premiu al Japoniei 2005, echipa nu a avut deloc timp pentru construcția unui șasiu propriu. Deși multă lume se aștepta ca Super Aguri să folosească șasiurile BAR 007 folosite de fosta echipă BAR Honda în 2006, acest lucru nu a fost posibil. În aceste condiții singura șansă rămânea achiziția ultimelor șasiuri folosite de echipa Arrows în Formula 1 înainte ca aceasta să se închidă. Erau însă șasiuri vechi de patru ani, care trebuiau aduse la zi, pe cât posibil, pentru a primi acceptul FIA pentru a concura în 2006.

Deși a fost o muncă colosală Super Aguri s-a achitat bine de sarcini, iar în martie era deja de competiție.

Tot sezonul a fost petrecut în coada grilei în calificări și în coada plutonului în cursă. Totuși, cursă de cursă, Super Aguri reducea distanța care o separa de restul echipelor.

Cea mai bună performanță a anului a fost obținută în ultima cursă, Marele Premiu al Braziliei, când Takuma Sato a terminat al zecelea, cel mai bun timp al său fiind al nouălea cel mai rapid al cursei.

Sorin Blaj
23rd March 2007, 11:56
DATE IMPORTANTE 2007:


Numele oficial: Super Aguri F1

Sediu: Leafield, Marea Britanie
Manager: Aguri Suzuki
Director Tehnic: Mark Preston

Piloți: 22. Takuma Sato 23. Anthony Davidson

Piloți de teste: Sakon Yamamoto

Șasiu: Super Aguri SA07
Motor: Honda RA807E
Pneuri: Bridgestone
Debut: Bahrain 2006
Starturi: 18
Titluri la constructori: 0
Titluri la piloți: 0
Victorii: 0
Pole positions: 0
Tururi rapide: 0
Puncte: 0
Loc sezonul trecut: 11 (2006)

Sorin Blaj
20th April 2007, 00:39
Super Aguri vor puncte!
Joi, 19.04.2007

Dupa trei Mari Premii in care s-au ridicat peste nivelul echipei-mama Honda, pilotii de la Super Aguri viseaza la mai mult.

Anthony Davidson, cel care in cursa din Bahrain se afla la un moment dat pe pozitia a sasea, crede ca mai devreme sau mai tarziu se va clasa in puncte in acest sezon. "Viteza noastra variaza de la cursa la cursa, insa nu ne excludeti din calculele pentru puncte. In Bahrain am fost incetinit de un Renault, de exemplu. De fiecare data cand setam masina perfect ne vom bate la limita pozitiilor care asigura intrarea in puncte. Am fost foarte aproape de un punct iar o pozitionare in Top 10 este din ce in ce mai posibila", afirma tanarul pilot britanic.



Sursa: formula1.automarket.ro

aphelyon
20th April 2007, 10:23
e foarte bun Davidson ...mi'a placut de el in Bahrain ,s'a luptat.

BMW Power
20th April 2007, 23:35
e foarte bun Davidson ...mi'a placut de el in Bahrain ,s'a luptat.

Da, asa e. Pacat ca a facut 3 opriri la boxe, ca daca facea una, avea sanse sa intre in puncte

Sorin Blaj
9th May 2007, 15:57
Takuma Sato, multumit de startul de sezon
Miercuri, 25.04.2007


Japonezul Takuma Sato se declara safisfacut de modul in care a raspuns comenzilor masina pe care i-a pus-o la dispozitie Super Aguri.

"Este incantator sa vezi ca masina iti raspunde bine la comenzi. Eu sunt multumit de SA07, iar la Melbourne a fost chiar incantatoare. Trebuie sa muncim si sa luptam din greu pentru a putea reusi ceva in acest sezon", a declarat Sato.

Pilotul este constinent de faptul ca Super Aguri este una dintre echipele mici si cu resurse limitate din Formula 1, dar spera ca rezultatele ulterioare sa fie la nivelul unei echipe mari.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/takuma-sato-multumit-de-startul-de-sezon-2947.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 16:10
Peter McCool: "Imi doresc sa terminam cat mai sus"
Luni, 07.05.2007


Peter McCool, seful departamentului de design de la Super Aguri, este de parere ca team-ul japonez va reusi sa termine cat mai aproape de numele mari ale Formulei 1.

"Am facut o serie de schimbari in ultimul timp, care sper sa ne ajute pe viitor. Am retusat podeaua, am schimbat la nivel aerodinamic si am introdus o noua cutie de viteze din carbon. Speram ca acest lucru sa se simta in urmatoarele Grand Prix-uri", a declarat McCool.

Pana in prezent, Super Aguri nu a reusit sa acumuleze vreun punct in sezonul 2007 al Formulei 1.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/peter-mccool-imi-doresc-sa-terminam-cat-mai-sus-3120.html

aphelyon
9th May 2007, 19:33
s-au descurcat destul de bine pana acum...mai ales cu Davidson(care "promite")...cred ca se vor descurca si mai bine in urmatoarele curse.

Sorin Blaj
9th May 2007, 21:46
La puncte stau mai prost.

aphelyon
13th May 2007, 17:05
La puncte stau mai prost.

iata ca le-a venit si primul punct :)

Sorin Blaj
13th May 2007, 17:58
Asa-i, Sato a adus primul punct, terminand pe locul 8. Nici Davidson nu a fost departe, pe 11.

aphelyon
14th May 2007, 00:19
Sato: "Nu ma asteptam sa termin in puncte"
Luni, 14.05.2007


Takuma Sato, pilotul celor de la Super Aguri, a declarat la finalul Marelui Premiu al Spaniei ca nu se astepta sa castige primele sale puncte in Formula 1.



"Nu am cuvinte pentru fericirea pe care o simt. A fost un week-end uimitor atat pentru mine cat si pentru echipa. Nu ma asteptam sa termin in puncte. Vreau sa multumesc tuturor celor care au avut incredere in mine, iar pe viitor sper sa pot reedita performanta", a spus Sato.



Japonezul Takuma a terminat cursa din Catalunya pe locul opt, reusind sa ii ia fata mult mai titratului Giancarlo Fisichella, de la Renault.

Sorin Blaj
14th May 2007, 19:27
Super Aguri, primul punct in al doilea sezon in F1
Luni, 14.05.2007


Japonezii de la Super Aguri au reusit primul lor punct din existenta de doi ani de zile in Marele Circ.

Cu un motor furnizat de cei de la Honda si cu o masina mult imbunatatita fata de anul trecut, Super Aguri au reusit in Spania sa puncteze pentru prima data in istoria lor, Takuma Sato fiind in acest moment eroul team-ului. "Din 22 de piloti in Formula 1 numai opt sunt punctati, performanta noastra fiind una uimitoare", a declarat Sato.

Super Aguri se afla in acest moment pe locul opt in clasamentul constructorilor, devansandu-i pe cei de la Honda Racing F1 Team, o echipa cu pretentii si buget mult mai mari decat formatia cu cartierul general in Oxfordshire.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/super-aguri-primul-punct-in-al-doilea-sezon-in-f1-3271.html

aphelyon
14th May 2007, 22:24
Rossiter schimba Honda cu Super Aguri
Luni, 14.05.2007


Super Aguri au anuntat astazi ca echipa de piloti s-a imbogatit prin venirea lui britanicului James Rossiter, cel care la debutul sezonului facea parte din randurile celor de la Honda. Rossiter va deveni astfel al doilea pilot de teste al japonezilor.



Prima ocazie de a-si arata aptitudinile la volanului unui Super Aguri va fi reprezentata de testele de la Paul Ricard, care vor incepe maine.



"Ma bucur ca am intrat in echipa Super Aguri ca pilot de teste si voi incerca sa cunosc echipa in urmatoarele cateva saptamani. Este o oportunitate enorma pentru mine si sper sa incep sa pilotez la Paul Ricard inca de marti pentru a-i ajuta pe ingineri la programul de dezvoltare a masinii. Vreau sa le multumesc celor de la Super AGuri dar si celor de la Honda pentru tot sprijinul pe care mi l-au oferit in ultimii doi an", a declarat Rossiter la parafarea contractului.

Sorin Blaj
23rd May 2007, 14:21
Super Aguri, invidiati de Honda
Luni, 21.05.2007


Oficialii de la Honda F1 Team se declara invidiosi pe reusita celor de la Super Aguri, cei care in Marele Premiu al Spaniei au acumulat primele lor puncte in Marele Circ.

"Sunt fericit pentru ei fiindca fac parte din marea familie Honda si tin sa ii felicit pe aceasta cale. Ideea e ca nu pot sa neg faptul ca nu pot sa inteleg cum ei au reusit si noi nu", au declarat oficiali ai echipei Honda.

Cu mult mai putini oameni in staff-ul tehnic, 114 Aguri si 500 Honda, si cu piloti mai putin experimentati echipa intemeiata de Aguri Suzuki se descurca mai bine in Marele Circ decat sora mai mare, Honda.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/super-aguri-invidiati-de-honda-3413.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 15:21
Super Aguri are un nou partener
Miercuri, 23.05.2007


Super Aguri F1 Team anunta inceputul unei colaborari cu Kinotrope, una dintre cele mai insemnate firme de pe piata web din Japonia.

Parteneriatul a fost facut pentru o imbunatatire a calitatii paginilor oficiale ale echipei de Formula 1. Super Aguri va intra astfel in forta pe piata web japoneza, in timp ce Kinotrope se va bucura din plin de publicitatea pe care o va avea asociindu-se cu una dintre echipele participante in Marele Circ.

"Suntem foarte incantati de faptul ca am realizat acest parteneriat cu una dintre cele mai puternice firme de pe piata web din Japonia. Speram ca ei sa ne fie de real ajutor in strategia noastra legata de internet", a punctat Aguri Suzuki, boss-ul celor de la Super Aguri.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/super-aguri-are-un-nou-partener-3475.html

Sorin Blaj
13th June 2007, 14:44
Davidson: "Nimeni nu sta mult in top"
Miercuri, 13.06.2007


Anthony Davidson, pilotul celor de la Super Aguri, a declarat ca in Formula 1 este foarte greu sa stai prea mult in top.

"Atunci cand masina este atat de buna si pilotul iese in fata pe grila de start. In alta ordine de idei, ii doresc mult noroc lui Hamilton, care a dovedit lucruri deosebite pana acum. Nimeni nu sta mult in top, iar de aceea trebuie sa profiti de situatie cat mai mult. Masina noastra se prezinta destul de bine, iar acum se mai lucreaza la componentele aerodinamice pentru ca ea sa fie cat mai competitiva", a declarat Davidson.

Vorbind despre performanta coechipierului Sato, britanicul a mai spus: "Performanta lui Takuma este una deosebita, iar la noi in echipa a fost o adevarata sarbatoare. Pana acum, este 3-2 pentru el in calificari, ceea ce imi spune ca nu ma prezint rau".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/davidson-nimeni-nu-sta-mult-in-top-3908.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:56
Graham Taylor: "Super Aguri a obtinut rezultate peste asteptari"
Marti, 26.06.2007


Directorul sportiv al echipei Super Aguri, Graham Taylor, a marturisit ca echipa sa a reusit sa castige mai multe puncte decat si-a propus la inceputul sezonului.

"Perechea de piloti pe care ne bazam ne-a permis sa obtinem rezultate pozitive in multe curse. Cunostintele tehnice ale lui Davidson, coroborate cu experienta lui Sato a permis crearea unei relatii profesionale foarte bune, astfel ca in multe ocazii ne-am demonstrat adevaratul potential. Scopul nostru a fost sa ne alaturam Formulei 1 si sa castigam un punct. Iata ca deja am obtinut 4 puncte si asta ne face sa vrem si mai mult. Sunt convins ca in curand si Davidson va reusi sa termine o cursa in puncte", a declarat Taylor.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/graham-taylor-super-aguri-a-obtinut-rezultate-peste-asteptari-4228.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:15
Davidson, convins ca va castiga primele puncte in curand
Marti, 03.07.2007


Anthony Davidson nu se simte sub presiunea de a castiga primele sale puncte in Formula 1. In timp ce coechipierul sau Takuma Sato a a terminat doua curse in puncte, Davidson nu a reusit pana acum sa se claseze in primii 8. Britanicul considera ca a fost lipsit de noroc in acest debut de sezon.

"Cred ca am avut un parcurs bun pana in prezent. Sunt la nivelul la care am vrut sa fiu. Daca nu as fi avut ghinion, pana acum as fi reusit sa castig cateva puncte. Privesc cu incredere restul sezonului si sper sa obtin mai mult de la mine in cursele urmatoare", a declarat britanicul.

Davidson considera ca nu mai este mult pana cand va termina o cursa in puncte. "Am fost pe 11 la Indianapolis si mai mereu am fost la "granita" primilor 8. Astept un weekend asemanator cu cel de la Bahrein sau Indy si sper sa am mai mult noroc. Cred ca ziua in care voi castiga primele puncte este aproape", a incheiat britanicul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/davidson-convins-ca-va-castiga-primele-puncte-in-curand-4419.html

BMW Power
6th August 2007, 16:17
Probleme financiare pentru Super Aguri



Echipa Super Aguri traverseaza o perioada cu probleme financiare. Se pare ca echipa motorizata de Honda si-a intrerupt programul de dezvoltare a monopostului si a redus dractic calatoriile echipei pentru a economisi bani pentru finalul sezonului 2007.

"Impreuna cu echipa muncesc din rasputeri si facem planurile pentru anul viitor. Bineinteles, echipa trebuie sa creasca. Nu pot spune cat de mult am crescut pana acum, insa toata lumea a muncit foarte mult. Formula 1 este un sport foarte dificil, iar noi suntem o echipa foarte mica", a declarat seful echipei, Aguri Suzuki.

Presa germana sustine ca unul dintre sponsorii principalii ai echipei nu si-a platit inca contributia, desi termenul scadent era in luna iulie, iar managerul echipei, Daniele Audetto, a confirmat acest lucru.
"Economisim acolo unde putem si speram ca vom avea un profit datorita celor 4 puncte castigate in acest sezon", a declarat Audetto.

In acest sezon, numai primele 10 echipe din clasament vor primi premii in bani, iar Super Aguri ocupa locul 8, in fata celor de la Honda, Spyker si Toro Rosso.



Sursa:automarket.ro

BMW Power
31st August 2007, 19:55
Super Aguri vrea sa termine pe locul 8


Echipa Super Aguri este increzatoare ca se poate mentine pe locul 8 in clasamentul constructorilor pana la finalul acestui sezon. Prezenti pentru prima oara in Formula 1, echipa cu sediul in Leafield a terminat de doua ori in puncte si se afla in fata unor echipa precum Honda Racing, Scuderia Toro Rosso si Spyker in clasament.

Directorul sportiv al echipei, Graham Taylor, sustine ca rivalii nu vor fi capabili sa depaseasca echipa japoneza. “Statistic, ar trebui sa fim capabili si speram sa facem asta”, a declarat Taylor. “Actuala formula necesita fiabilitate maxima si, asa cum numarul de masini care au terminat cursa de la Istanbul a demonstrat-o, toate echipele pot face asta. De aceea, fara influente exterioare, pentru echipele de acelasi nivel cu al nostru este greu sa intre in puncte”.

De asemenea, Taylor spune ca cei doi piloti ai echipei, Takuma Sato si Anthony Davidson, au avut contributii importante in dezvoltarea monopostului. “Asa cum se stie, atmosfera in cadrul echipei este fantastica. Ne bucuram de succesul nostru din acest an, dar invatam tot timpul. Super Aguri trateaza fiecare cursa cu devotament si concentrare. Anthony a aratat o performanta mai buna in ultimele curse, iar colaborarea cu Takuma este excelenta”, a mai precizat Taylor.

BMW Power
3rd September 2007, 23:42
Super Aguri vrea sa pastreze pilotii pentru sezonul viitor


Super Aguri intentioneaza sa-i pastreze pe cei doi piloti ai echipei, Anthony Davidson si Takuma Sato, si pentru sezonul urmator. “Vrem sa pastram ambii piloti. Acesta este obiectivul nostru”, a declarat Daniel Audetto, managerul echipei. "Suntem foarte multumiti de prestatiile lor. Anthony a facut progrese mari. In calificari a fost intotdeauna rapid, iar acum este bun si in curse. Iar Sato a facut un sezon fantastic. Maturitatea lui Takuma este remarcabila. La starturile curselor castiga mereu 4-5 pozitii”.

La randul sau, Davidson spera sa-si pastreze locul in echipa in 2008. “Este bine. Cred ca anul acesta a mers bine pentru mine. Este adevarat ca nu am castigat puncte asa cum a facut Takuma si nu vreau sa stirbesc din meritele sale sau ale echipei, dar trebuie sa ai si noroc pentru a face asta”, crede pilotul britanic.

paul30
27th April 2008, 02:23
exista zvonuri in padock care spun ca viitorul proprietar al echipei Super Aguri ar putea fi spaniol.

Sorin Blaj
6th May 2008, 10:36
Este oficial. De astazi Super Aguri a iesit din Formula 1: http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news/detail/080506091757.shtml

Sorin Blaj
6th May 2008, 11:02
Oficial: Super Aguri se retrag din Formula 1
Marți, 6 mai, 10:35
de Daniel Popescu



Super Aguri au anuntat oficial retragerea din Formula 1 cu efect imediat prin intermediul unui comunicat de presa semnat de Aguri Suzuki.
Vesti triste pentru fanii Formulei 1 din intreaga lume. Incepand cu Marele premiu al Turciei din acest weekend, pe grila de start se vor pozitiona doar 20 de monoposturi, dupa ce Super Aguri au anuntat in mod oficial ca nu mai au posibilitatea de a concura in Marele Circ.

Dupa mai multe saptamani de speculatii referitoare la viitorul echipei si dupa esecul unei tranzactii cu Magma Group, oferta de ultim moment a concernului german Weigl Group nu a fost suficineta pentru a salva Super Aguri de la faliment. Seful echipei, Aguri Suzuki, s-a intalnit marti cu reprezentatii Honda la Tokyo, dar deznodamantul final al intrunirii a fost unul trist: Super Aguri nu vor mai concura in Formula 1.

Suzuki a confirmat oficial vestea prin intermediul unui comunicat de presa. "Pentru a-mi realiza visul de a deveni proprietarul unei echipe de Formula 1, am aplicat pentru o pozitie pe grila de start a campionatului mondial de Formula 1 in noiembrie 2005. De atunci, am participat in Formula 1 timp de doi ani si 4 luni ca Super Aguri F1 Team. Totusi, trebuie sa va informez cu regret ca echipa isi va inceta activitatea incepand de astazi".

Suzuki a precizat ca motivul principal al colapsului a fost cauzat de sponsorul SS-United, care nu au furnizat sumele de bani stabilite prin contract. "Echipa a concurat impotriva multor echipe sprijinite de producatori si a reusit sa castige primele puncte dupa numai 22 de curse, terminand pe locul 9 in clasamentul constructorilor in 2007. Totusi, incalcarea contractului de catre sponsorul SS United Oil & Gas Company a dus la grave pierderi financiare, punand echipa intr-o situatie financiara dificila. Intre timp, cu ajutorul companiei Honda, am reusit intr-un fel sa continuam, dar am descoperit ca este dificil sa ne continuam activitatea in viitor avand in vedere viitoarele reguli din Formula 1. Drept rezultat, am ajuns la concluzia ca trebuie sa ne retragem din campionat".

"Doresc sa-mi exprim multumirile pentru Honda, Bridgestone, pentru sponsori si pentru toti cei care ne-au ajutat in diverse situatii in ultimii doi ani si intregului staff care si-a pastrat motivarea. Le multumesc lui Anthony Davidson, care a fortat intotdeuna pana la limita in ciuda conditiilor foarte dificile, lui Takuma Sato, care a fost cu noi inca de la inceput si fanilor nostri din intreaga lume care au sprijinit Super Aguri".

Super Aguri au debutat in Formula 1 in sezonul 2006, fiind formata prin asistenta primita de la Honda in incercarea de a-l pastra pe Takuma Sato in Formula 1. Japonezii au castigat primele puncte in Marele Circ la Marele Premiu al Spaniei din 2007 si au terminat pe locul 9 in clasamentul constructorilor anul trecut.

Dupa retragerea echipei, Formula 1 ramane cu doar 10 echipe.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/11470/oficial-super-aguri-se-retrag-din-formula-1.html

ducus
6th May 2008, 19:06
Imi pare rau de cei doi piloti ai echipei, dar in special de Takuma Sato, sa vedem spre ce echipa se va indrepta.:(
Oricum, de la anul mai mult ca sigur vom avea din nou 11 echipe prin intrarea echipei Prodrive, care nu a dorit sa intre in competitie la jumatatea acestui sezon.