PDA

View Full Version : Meciurile de baraj (CM 2006)



ADelPiero
14th October 2005, 23:48
Prima mansa a barajului se joaca acasa, pe 12 noiembrie, pe terenul primelor echipe din lista de mai jos:

Spain v Slovacia
Elvetia v Turcia
Norvegia v Cehia

Returul are loc pe 16 noiembrie.

Au fost capi de serie ai tragerii la sorti Spania, Cehia si Turcia.

Onlinesport: Eduard Ranghiuc (http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/cupa%20mondiala/index.php?meniuId=34&viewCat=377&viewItem=5798)

pronostic
14th October 2005, 23:56
Presupun ca toate :thinkso:

t.b.
14th October 2005, 23:56
Capii de serie cred ca o sa se califice, Spania nu cred ca o sa aiba probleme si nici Cehia, cel mai echilibrat meci e Turcia - Elvetia, in care e posibil orice, dar cred ca o sa se califice totusi turcii, dar sa nu uitam isprava cu Letonia de la precedentul baraj :)

ADelPiero
15th October 2005, 00:01
Spania ... nu va avea meci greu cu Slovacia...
Turcia sigur va castiga. ...

cel mai tare meci ... e ultimul ... sper sa se impuna Norvegia :D (Romania stie de ce :P )

sorinl
16th October 2005, 17:12
spania,cehia,elvetia.turcii au ajuns cu bafta la baraj...victorie chinuita in albania

Puc
22nd October 2005, 04:42
Poate fac norvegienii vreo surprizã ,desi mi-ar place sa se califice cele mai bune achipe ,ca sã fie un camp. mondial tare. :)

sorinl
23rd October 2005, 17:07
campionatul mondial e tare cand incep meciurile in sistemul k.o-adica din optimi.
te "somez" sa-mi zici fara sa te gandesti 3 meciuri care te-au impresionat din grupe la ultimul mondial...
asa-i ca e greu?

alejandro
24th October 2005, 14:06
domnilor moderatori,cum e posibil ca la poll-ul vostru spania sa aiba 100% calificare,iar slovacia sa aiba si ea puncte?:thinkso:ceva nu-i in regula cu sondajul vostru...
@del piero:eu sper sa se impuna Cehia,ne-a intrecut acum pentru ca noi am fost mai slabi,in schimb atunci cand am jucat cu nordicii am fost nedreptatiti,spre sa nu se mai califice in viata lor la WC:evil: Romania stie de ce:D

Mishumacher
7th November 2005, 14:29
Eu le-am votat pe toate!Am vazut ca merge!!!:ok:

alejandro
7th November 2005, 19:35
ce merge?se califica toate?:P

Sasuke Uchiha
8th November 2005, 01:13
sa se califice slovacia turcia si norvegia :yeah:

Edgar
14th November 2005, 12:27
Spania - Slovacia 5-1 (2-0)

10': 1 - 0 Sanz Luis Garcia
18': 2 - 0 Sanz Luis Garcia
49': 2 - 1 Szilard Nemeth

64': Marian Had (Slovacia) eliminat

65': 3 - 1 Fernando Torres (pen)
74': 4 - 1 Sanz Luis Garcia
79': 5 - 1 Fernando Morientes

Elvetia - Turcia 2-0 (1-0)

41': 1 - 0 Philippe Senderos
86': 2 - 0 Valon Behrami

Norvegia - Cehia 0-1 (0-1)

31': 0 - 1 Vladimir Smicer

Uruguay - Australia 1-0 (1-0)

35': 1 - 0 Dario Rodriguez

Trinidad & Tobago - Bahrain 1-1 (0-0)

72': 0 - 1 Husein Salman
77': 1 - 1 Christopher Birchall

Miercuri, 16.11.2005:

(Ora Romaniei)

11:00 Australia - Uruguay
18:00 Bahrain - Trinidad & Tobago
20:15 Turcia - Elvetia
21:15 Cehia - Norvegia
21:15 Slovacia - Spania

uti2102
14th November 2005, 13:32
Dupa ce-am vazut cronica meciului Spania - Slovacia pe UEFA mi-a trecut prin minte ca a fost ceva necurat. Apoi am vazut shi alte reactzii shi m-am convins.
2-1. Calificarea se joaca. Arbitrul elimina un slovac shi apoi acorda penalty gratuit Spaniei. Gata. Calificarea nu se mai joaca. Cam asha se fac treburile la UEFA. :jerk:

Catalanul
14th November 2005, 16:36
2-1. Calificarea se joaca. Arbitrul elimina un slovac shi apoi acorda penalty gratuit Spaniei. Gata. Calificarea nu se mai joaca. Cam asha se fac treburile la UEFA. :jerk:

si cu golul anulat Spaniei (in prima repriza) pe motiv de offside cum ramane ? :mda: Raul era in pozitie corecta asa ca ar fi trebuit sa fie 3-0 ;)

Mishumacher
14th November 2005, 21:30
Banuiesc ca o sa se califice mai departe Spania,Elvetia(Turcia iar o sa stea acasa),Cehia,Uruguay si Bahrain!!

Sunt curios ce stil de joc au arabii astia!
Hai Bahrain!

Catalanul
14th November 2005, 21:34
Eu sper sa se califice Trinidad Tobago deoarece Bahrain a ajuns la acest baraj intr-un mod injust. Uzbekistan merita sa lupte pentru un loc la mondiale cu central-americanii.

Edgar
16th November 2005, 12:54
Australia - Urugay 1 - 0 dupa 45 de minute. A marcat Mark Bresciano in minutul 35.

alejandro
16th November 2005, 13:02
eu sper sa-i vad pe australieni la mondiale...m-am plictisit de uruguay:D

Edgar
16th November 2005, 14:01
1 - 0 la sfarsitul timpului regulamentar de joc. Urmeaza prelungirile (2 reprize a cate 15 minute).

Edgar
16th November 2005, 14:39
Lovituri de departajare.

Edgar
16th November 2005, 14:45
Kewell... 1-0 Australia.
Dario Rodriguez ... apara Schwarzer!
Neill... 2-0
Varela ... 2-1
Vidmar 3-1
Estoyanoff 3-2
Viduka ... pe langa ... 3-2.
Zalayeta... apara Schwarzer!!!!
Aloisi... inscrie.... Australia merge la Cupa Mondiala! /hello

Lucky_OLD_G's
16th November 2005, 14:47
mondialu fara uruguay e ca realu fara zidane...........si cand te-ai plictisit tu de uruguay ca in afara de cel din 2002 nu au mai fost ani buni la mondiale............pe cine preferi ....pe forlan recoba dario rodriguez diogo sau pe skoko popovici grella sau altzi anonimi..chipperfield ala............parerea mea

Lucky_OLD_G's
16th November 2005, 14:48
si uite ca tzi s-a indeplinit dorinzta...........inca o caricatura de natzionala la mondiale dupa trinidad& tobago sau bahrein , togo , angola ...e randu australiei........urat mondial o sa mai fie...........

area51
16th November 2005, 14:59
cangurii s-au calificat meritat!:yeah:
numai si pt. public o meritau!

alejandro
16th November 2005, 15:01
@lucky,m-am referit asa...la exotism...parca nici australia n-a jucat demult la mondiale,sau ma insel...de prea multe ori au fost eliminati de americani...

sun
16th November 2005, 16:43
Australia era din start defavorizata. Trebuia oricum sa se lupte pentru un loc , pentru ca Oceania nu are nici macar un loc asigurat.

Cred ( desi nu am vazut nici o secunda din retur ) ca ( virgula ) cangurii meritau calificarea . In meciul tur au fost mai buni si au pierdut .

@alejandro : Ultima prezenta a Australiei la CM => Germania 1974 :ok:

Catalanul
16th November 2005, 17:59
E bine ca s-a calificat, in sfarsit, o echipa din Oceania (Australia) :) Asa vom avea la mondialul din acest an reprezentante de pe toate cele 5 continente :ok:

Edgar
16th November 2005, 18:09
De fapt... Oceania nu va fi reprezentata :) Incepand de la 1 ianuarie 2006, Australia va fi membra a AFC (Asian Football Confederation). :D

Edgar
16th November 2005, 21:06
Bahrain - Trinidad & Tobago 0 - 1. Asiaticilor le-a fost anulat in mod eronat un gol in penultimul minut de prelungire. CONCACAF va avea 4 reprezentante la CM: Mexic, SUA, Costa Rica si Trinidad & Tobago.

uti2102
16th November 2005, 21:19
Australia merita o calificare la WC. Au o echipa puternica. Cine zice altceva habar n-are ce vorbeshte.
Cat despre Trinidad&Tobago, aceasta e cea mai mare surpriza ! Cred k sunt cea mai slaba echipa prezenta la ultimele 3-4 campionate mondiale. Vin de undeva din eshalonul al treilea al lumii.

Min 2 penalti transformat de Frei pentru Elvetzia. Turcia e kaputt. Gata, am aflat toate cele 32 de echipe !!!

Edgar
16th November 2005, 21:27
Tot de-acolo ar fi venit si Bahrain :)
Turcia - Elvetia 0 - 1 din minutul 2. Lovitura de la 11 m dupa un hent al lui Alpay. Turcii au nevoie de 4 goluri pentru a se califica.

sun
16th November 2005, 21:41
lol cine a vazut meciul Bahrein - Trinidad stie . A fost la fel de delicios ca si Camerun - Egipt , deja celebru :ok:

Au avut si un pic de ghinion arabii cu golul anulat ( corect cred , atacantul nu are voie sa stea langa portar cand acesta degajeaza ) si cu parada din ultima secunda a clovnului din poarta ... "insularilor". Bahreinu a platit pentru c******* din prebarajul cu uzbecii . :ok:

Absolut ciudat , echipa mai buna s-a calificat :P

later : Turcia - Elvetia 1-1 , a marcat Tuncay pentru ieniceri

si mai later : Tur - Elv 2-1 : Tuncay 25`Sukur 38` - Frei 2` ( pen. )

sun
16th November 2005, 22:33
3-1 pentru Turcia ( din penalty , a marcat Ates ). Nebunie mare :D

1-0 pentru Cehia in meciul cu Norvegia ( Rosicky 35` )

a marcat iar Elvetia : 3-2 pentru Turcia . Streller i-a ingropat pe turci . :yeah:

GoPens
17th November 2005, 00:12
Turcia out!
/OLE/
/hello /hello /hello

cf. televiziunii germane ARD, jucatorii elvetieni au fost atacati de "personalul de securitate" si de catre rezelvele turcesti.
in momentul de fata echipele nu pot parasi cabinele. ar fi cazul sa se suspende toate stadioanle turcesti pina "cind o face plopu pere" sau intra "tzara" asta in UE, whichever happens first.

delaparis
17th November 2005, 21:16
Incredibil !!!!

Am vazut imaginile si am ramas incremenit ...

Multa lume salbatica prin regiunea aia ...

Cred ca turcii vor platii scump

uti2102
18th November 2005, 11:59
Las' ca nici elvetzienii nu sunt usha de biserica. S-a vazut clar cum, neamenintzat, un jucator elvetzian a lovit misheleshte pe la spate un membru al staff-ului turc care se retragea agale spre cabine...

alejandro
18th November 2005, 12:25
da...s-a vazut foarte bine faza aia...:evil:

delaparis
18th November 2005, 13:36
Radiografia violenţelor

Elveţianul Grichting spitalizat
Ca şi turcii la Berna, elveţienii şi-au ascultat imnul naţional sub un potop de huiduieli. Iar în timpul partidei au fost ţinte vii pentru suporterii turci, care au aruncat în direcţia lor cu ce le-a picat în mînă. Ca să preîntîmpine escaladarea violenţelor, elevii lui Kobi Kuhn s-au grăbit la final spre vestiare (foto 1). Dar pînă să intre pe tunel, Spycher a fost împins de Emre (foto 2), iar Wicky s-a văzut "agăţat" de unul dintre oficialii turci (foto 3). Streller a luat şi el un şut în dos de la Alpay, în timp ce Huggel, după ce în prealabil se răzbunase pe antrenorul portarilor turci, s-a văzut trîntit la pămînt. La cabine, bătaie generală, în care s-au implicat inclusiv forţele de securitate. Rezerva Grichting s-a ales cu o perforaţie în zona genitală, trebuind să fie spitalizat, Vogel, Huggel şi antrenorul portarilor, Burgener, au luat pumni şi capete în gură. "Tratament" de care au avut parte şi reporterii care voiau să surprindă incidentele pe peliculă.

GSP...

Se pare ca la Berna elvetienii au fluierat imnul turc ...

Oricum Blatter fiind elvetian va fi cu sigur "neutru" in masurile pe care le va lua pentru cele doua echipe.

Cred ca turcii nu mai pupa CM pina in 2014 ...

Grichting mai asteapta si el pina sa mai faca copii

GoPens
18th November 2005, 14:15
Se pare ca la Berna elvetienii au fluierat imnul turc ...

aia se intimpla deja aproape la fiecare meci. ca de exemplu Olanda vs. Germania, Olanda vs. Anglia, Germania vs. Anglia e deja obsinuinta.
daca ar iesi bataie de fiecare data...

problema e ca asa-s ei, turcii. n-or inteles ce-i aia sport. o fi avind legatura cu faptul ca pina la casatorie singurele femei ce le vad in pielea goala is pe net.
am fost la un picnic cu niste romani in Frankfurt. am luat si o minge cu noi s-o punem de-un fotbal. intr-un tirziu apar 4 turcaleti si intreaba daca nu vrem sa jucam cu ei. zicem ok si incepem meciul. fratele meu, intrau ca ciobanii, dadeau la picioare de parca erau la Rovine, in cimpii. dar putin sa-i impingi si erau pe jos si urlau de parca erau in teminta sultanului Murad.
apoi trisau la scor. aveam parca 10-7 si au inceput sa faca scandal cum ca-i numa 8-7 la noi.
bine am zis, fie. v-am tras-o si la Calugareni, laViena si la Zenta, v-o tragem si la fotbal.
au pierdut pina la urma. aveau chef de bataie dar pt. ca eram egali ca numar n-au avut curaj, ca astia nu-s ofensivi decit daca au avantaj numeric de minim 2-1.
un amic de-al meu joaca intr-o echipa de croati intr-o divizie inferioara (echivalent cu ce-a fost "promotia" la noi). au jucat cu o echipa de turci si au intilnit exact acelasi fenomen.

sa-i suspende pina in 2071 din partea mea si sa-i reprimeasca de aniversarea de 500 de ani de la batalia de la Lepanto.

delaparis
18th November 2005, 15:06
Las' ca nici elvetzienii nu sunt usha de biserica. S-a vazut clar cum, neamenintzat, un jucator elvetzian a lovit misheleshte pe la spate un membru al staff-ului turc care se retragea agale spre cabine...

Ia sa vedem mai bine ce s-a intimplat:

Jurnalele care au publicat fotografii cu fotbalistul elveţian Benjamin Huggel lovindu-l cu piciorul pe un component al staff-ului tehnic turc, Mehmet Ozdilek, la finalul meciului, prezintă, vineri, alte imagini, în care Ozdilek încearcă să îi pună piedică mijlocaşului elveţian Valon Behrami.

PROSPORT ...

Am verificat si e adevarat ... O secunda inainte turcul a intins piciorul sa-i puna piedica lui Behrani dupa care a primit un sut de la Huggel.

http://www.prosport.ro/public/video/incidente.wmv