PDA

View Full Version : Automobilul ecologic



Elphax
22nd March 2007, 10:34
Pe langa variantele de propulsie electrica - baterii, mai exista cele bazate pe combustibili care nu polueaza.

Un exemplu:

Koenigsegg a prezentat modelul CCXR, versiunea aproape terifianta a deja supersportivului CCX. Noua bestie amabila are un motor de 1.018 cai-putere care functioneaza pe baza de bioetanol. Combustibilul, care se numeste E85, este un amestec de bioetanol (85a) si benzina fara plumb (15a). Ingredientul „verde”, bioetanolul, este un alcool obtinut prin fermentarea trestiei de zahar sau a porumbului.
O masina care foloseste acest tip de propulsie degaja in atmosfera cu aproximativ 70% mai putine noxe decat una animata de combustibili clasici, benzina sau motorina.

Grija pentru mediu nu este singura calitate a bioetanolului. Gratie atomului suplimentar de oxigen atasat de molecula de alcool, arde mai eficient decat benzina, iar rezultatul final trezeste un mare zambet, deoarece ofera mai multa putere. Aceasta este explicatia pentru care Koenigsegg CCXR este mai puternic cu aproximativ 25a decat versiunea „normala”, CCX, care se lauda cu doar 806 cai-putere, desi modificarile motorului au fost minime.

Pe hartie, CCXR sprinteaza de la zero la 100 km/h in mai putin de trei secunde si ar trebui sa treaca fara probleme de 400 km/h.

Pretul anuntat este 750.000 de euro.

07Ex
26th March 2007, 05:42
Eu mi-as dori sa conduc o masina complet electrica, dar din pacate pentru noi oamenii de rand masinile complet electrice sunt inexistente. Daca am avea 750K de euro, atunci ar fi altceva.

stefy_deva
26th March 2007, 08:35
ati vazut BMW Seria 7 pe baza de hidrogen???


aici (http://www.drive-test.ro/?a=det&art_id=96&page=22)