PDA

View Full Version : propunere: schimbare sistem de desfasurare



resita
21st March 2007, 20:47
Vin cu o propunere. deoarece numarul participantilor la cupa ols la snooker este constant ce-ar fi daca am organiza un campionat, exact cum este cel de la biliard. deoarece in actualul format un jucator joaca de exemplu 2 meciuri, le pirde, si are de asteptat 2-3 saptamani pana se termina editia respectiva.

Veniti si voi cu propuneri, sa alegem modalitatea cea mai buna.:ok:

Geografu
21st March 2007, 21:15
NU cred ca un sistem campionat ar fi viabili pentru ca ar tine enorm de mult si snookerul e un sport de moment si nu ar fi nevoie de un campioant.O cupa ar fi pefect zic eu .Mai vedem desi...:rolleyes:

Liviu
21st March 2007, 22:44
Nici eu nu cred ca ar fi oportun un sistem - campionat . In primul rand nu sunt asa de multi participanti si atata timp cat nu vor fi 16 participanti constant nu vad rostul . In al doilea rand sistemul cu campionat este restrictiv adica cei buni se vor intalni cu cei buni , cei slabi cu cei slabi samd... Tocmai asta e si farmecul unui sistem cupa ca un adversar slab il poate intalni pe cel mai bun . Ce motivatie mai ai sa te inscrii daca esti in Liga 2 ? Nu stiu cum e pe biliard insa acum nu e oportun un asemenea sistem la snooker . Parerea mea .

Cel mai bun sistem ar fi cel cu 16 participanti repartizati in 4 grupe , apoi un tintar , locul 1 din grupa A cu locul 2 din grupa B samd...
Sau sa se faca o incercare in aceasta editie , daca se pune problema ca se joaca putine meciuri : 2 grupe a cate 8 participanti din care sa se califice in sferturi primii 4 din fiecare grupa ! Sa vedem cum s-ar desfasura acest sistem , o combinatie intre cupa si campionat , cu cele doua grupe asemanatoare ligilor din sistemul campionat . Si dupa aceea sa ne dam din nou cu parerea .

Hard
21st March 2007, 22:54
Liviu zice bine ;) ceva grupa intai si apoi play-off ce cel mai bine,un campionat de 18 participanti tine mult parca...
sunt pt un campionat grupa de 4 apoi play off exact cum a spus Liviu.ideea e ca pe parcurs e posbil sa vrea sa participe si mai multi,si astfel nu vor astepta prea mult ca sa joace si ei.cu cat creste numarul participantilor,cu atat campionatul devine mai palpitant.
o sa ajungem ca un campionat mondial de fotbal,cu 32 de participanti.veti vedea;)

Sorin Blaj
21st March 2007, 23:08
Si eu spun ca e mai bine cu 16 participanti, impartiti in 2 sau 4 grupe, de unde sa ramana 8 in sistem piramidal si eliminatoriu.

Daca reusim sa atragem mai mult de 16 participanti am cateva propuneri.

1. Participantii la editia anterioara sa aiba prioritate la a participa la editia urmatoare.
2. Participantii noi sa joace eventuale meciuri de calificare pentru locurile ramase libere.

Alte variante:
1. Primii opt clasati in editia anterioara sa fie automat calificati in editia urmatoare.

Ramane sa vedem ce va fi in viitor. In acest moment nu reusim sa ne adunam 16, asa ca discutiile sunt de prisos.

resita
22nd March 2007, 08:13
Cel mai bun sistem ar fi cel cu 16 participanti repartizati in 4 grupe , apoi un tintar , locul 1 din grupa A cu locul 2 din grupa B samd...
Sau sa se faca o incercare in aceasta editie , daca se pune problema ca se joaca putine meciuri : 2 grupe a cate 8 participanti din care sa se califice in sferturi primii 4 din fiecare grupa ! Sa vedem cum s-ar desfasura acest sistem , o combinatie intre cupa si campionat , cu cele doua grupe asemanatoare ligilor din sistemul campionat . Si dupa aceea sa ne dam din nou cu parerea .

si asa este bine. eu am vrut ca numarul meciurilor jucate de fiecare sa fie mai mare. :ok:

Sorin Blaj
22nd March 2007, 14:55
Daca se fac doar doua serii de cate 8, fiecare jucator are garantate 7 meciuri. Destul de multe.

resita
22nd March 2007, 15:13
Daca se fac doar doua serii de cate 8, fiecare jucator are garantate 7 meciuri. Destul de multe.

sa vedem cati ne adunam.

Sorin Blaj
22nd March 2007, 15:56
Se pot face si doua serii de cate 7. Deja suntem 14. Astfel, fiecare ar avea de jucat 6 meciuri.

Geografu
22nd March 2007, 16:00
Voi mai astepta ceva timp la inscriere si dupa aceea voi decide ce va fi mai bine !
Salz.;)

resita
26th March 2007, 20:25
pana la urma ramane asa sau facem grupe? :thinkso: :thinkso: :thinkso: :thinkso: :thinkso:

Sorin Blaj
26th March 2007, 20:50
Editia a treia se desfasoara in sistem eliminatoriu. Poate la editia a patra.

resita
26th March 2007, 20:58
pai eu de a patra intrebam.

Hard
26th March 2007, 20:59
mai e :P

Sorin Blaj
26th March 2007, 21:38
Pana la a patra. :)

Platanu
17th April 2007, 21:47
Egalitate perfecta la poll.
Si-acum,vorba ceea:eu cu cine votez?:)