PDA

View Full Version : Malaezia GP: Sepang 05-08 Aprilie 2007



BMW Power
20th March 2007, 19:52
Cine credeti ca se va impune in al 2-lea mare premiu al sezonului? Sunteti invitati sa va expuneti parerile legate de Marele premiu al Malaeziei, pe acest theard.

BMW Power
20th March 2007, 19:56
Alonso testeaza pe simulator pentru Malaezia

Fernando Alonso s-a urcat in avion la finalul cursei din Australia pentru a ajunge la Woking, cartierul general al celor de la McLaren. Aici, spaniolul va testa asiduu pe simulatorul de ultima generatie in vederea dezvoltarii masinii pentru Malaezia.

"Comparativ cu ce avem noi in noul simulator, cel al lui Renault pare un joc pe PlayStation", a declarat Alonso vizibil multumit de avansul tehnic din afara circuitului pe care il are echipa sa actuala.

In tot acest timp, Lewis Hamilton a evitat zborul de 20 de ore cu avionul pentru a vizita Thailanda impreuna cu colegul si prietenul sau Adrian Sutil.

BMW Power
20th March 2007, 19:57
Se pare ca Alonso simte slabiciunea masinii, si s-a apucat imediat de lucru, pentru a fi in forma la urmatorul Grand Prix.

Sorin Blaj
20th March 2007, 19:58
El poate fi in forma, totul e sa fie in forma si masina.

BMW Power
20th March 2007, 20:01
Mai mult o face pentru masina, nu pentru el. Cu siguranta. Dar nu inteleg ce informatie ii va da legat de masina acele simulatoare, daca face testele pe ele. Mai bine s-ar urca in masina, si ar alerga pe vre-un circut propriu echipei. Stiu ca s-au redus orele de teste, dar....la nevoie, cumperi ore

Mishumacher
20th March 2007, 20:46
Ma incapatanez sa cred ca Raikkonen nu va castiga si cursa asta ...
Eu tot sper ca Fisichella va prinde podiumul.

Lordul
20th March 2007, 20:53
eu merg tot pe maina lui Raikkonen

thanathos
20th March 2007, 21:37
Kimi e in mare forma la momentul asta si cu o masina ce cam rupe gura targului.
Massa va fi probabil si el acolo.
Intr-un week-end fara evenimente deosebite, ferrari au 1-2 asigurat.

resita
20th March 2007, 21:48
Ralf Schumacher va castiga :D

Sasuke Uchiha
20th March 2007, 22:27
la fel ca in prima cursa, kimi nu va avea rival

Val
20th March 2007, 22:36
Mie greu sa cred ca va castiga tot Kimi( nu ca nu as vrea). Vreau un sezon spectaculos, cu cat mai multe echipe castigand curse.

Elphax
21st March 2007, 00:16
acum va fi randul lui Massa !!!! :D

Sorin Blaj
21st March 2007, 01:42
Ma incapatanez sa cred ca Raikkonen nu va castiga si cursa asta ...
Eu tot sper ca Fisichella va prinde podiumul.Nu stiu daca va castiga Raikkonen, dar Fisichella sigur nu va prinde podiumul.

BMW Power
21st March 2007, 11:08
De aia macar nici nu l-am inclus in poll

thanathos
21st March 2007, 14:51
Fisico nu cred ca va prinde vre-un podium sezonul asta decat daca au probleme mari mari de tot 3 echipe: Ferrari, McLaren si BMW. Asta ar insemna ca 4 oameni de la respectivele echipe sa dea chix cumva si toti in aceeasi cursa....Nu imposibil, dar f f putin probabil. Poate Monaco sa rezerve surprize...

dardar_3
21st March 2007, 17:53
Castiga Alonso iar Hamilton va ocupa locul 2...:drak:..

georg40
21st March 2007, 18:03
Ferrari va castiga din nou, probabil Massa, posibil Raikönnen.
In context,Jean Todt spunea ca Ferrari nu are un concurent nr.1 si un altul nr. 2, forma zilei urmeza sa decida cine vine in fata !
Ar fi si o greseala sa spui dupa un concurs altceva...

BMW Power
21st March 2007, 18:54
Castiga Alonso iar Hamilton va ocupa locul 2...:drak:..

Poate doar in vise:)

BMW Power
21st March 2007, 19:01
Fisichella: "Renault isi va reveni la Sepang"

Giancarlo Fisichella declara ca echipa Renault va fi capabila sa lupte cu McLaren si BMW in cursa din Malaezia.

Echipa franceza, campioana mondiala in ultimii doi ani, nu a reusit sa depaseasca marii rivali in Marele Premiu al Australiei, Fisichella clasandu-se pe a cincea pozitie, la peste un minut de castigatorul cursei, Kimi Raikkonen. In plus, coechipierul italianului, debutantul Heiki Kovalainen, a terminat pe locul 10 dupa o serie de greseli. Desi Fisichella admite ca Ferrari sunt cu pas inainte fata de rivali, el crede ca Renault va fi capabila sa lupte cu McLaren si BMW in Marele Premiu al Malaeziei.

"Nu cred ca suntem a patra putere pe grila de start. Suntem totusi campioni mondiali. Desigur, Ferrari sunt cu un pas inainte dar as fi foarte surprins ca Renault sa nu concureze cu McLaren si BMW in urmatoarea cursa." Fisichella admite ca principala problema a lui Renault este lipsa de aderenta a pneurilor Bridgestone, cu care echipa s-a chinuit de cand s-a facut schimbarea de la gumele Michelin. "Nu avem aderenta, sau cel putin nu am avut in Australia. Apoi, aerodinamica este principala problema pe care trebuie sa o inbunatatim."

Majoritatea echipelor vor testa pe circuitul de la Sepang saptamana viitoare, Marele Premiu al Malaeziei urmand sa aiba loc pe 8 Aprilie.

BMW Power
21st March 2007, 19:05
Alonso nu testeaza la Sepang
Fernando Alonso nu va testa saptamana viitoare, la sesiunea comuna de incercari care va avea loc in Malaezia. Campionul mondial se va afla, totusi, asa cum v-am anuntat ieri, la centrul de testare din Woking, acolo unde va simula pe calculator pentru dezvoltarea monopostului.

Testele din Kuala Lumpur vor cadea in sarcina lui Lewis Hamilton (doua zile) si in cea a lui Pedro de la Rosa (o zi). Sedintele de incercari din Malaezia vor debuta marti.

"McLaren este una dintre echipele care isi dezvolta foarte repede monopostul", a spus Alonso despre noua sa echipa.

Iulius
21st March 2007, 20:06
Daca Ferrari nu are probleme tehnice ,are sansele mari sa castige in Malaezia ,eu cred ca Massa va fi castigatorul ,Raikkonen in mod normal nu ar trebui sa forteze masina ca in Australia daca vrea sa termine cursa,si un loc 2 este bun ,in spatele lui Massa.
Alonso are mari sanse de victorie daca au probleme cei de la Ferrari sau daca o sa ploua in timpul cursei,pe ploaie Alonso pare mai bun decat Raikkonen,Massa nu se pune pentru ca este printre cei mai slabi piloti daca incepe ploaia

Lordul
21st March 2007, 22:04
Ralf Schumacher va castiga :D

ce gluma buna :happy :happy :happy

RAIKKONEN
22nd March 2007, 08:33
KIMI va castiga fara probleme(la fel ca in Australia). Cel mai periculos adversar al sau e clima din Malayesia(fff calduroasa si SUPER umeda) care poate face victime in randul motoarelor(mai ales pilotilor care sunt la a2a cursa, printre care si KIMI). Dar tinand cont ca in Australia el nu a fortat deloc(am vazut un nou KIMI mult mai calculat{daca forta venea la 30 sec nu la 7}) sper sa nu aiba probleme mecanice. Cat despre adversari(alonso si massa ) stati linistiti ca nu au sanse in fata lui.DREAM .....

dardar_3
22nd March 2007, 10:07
Poate doar in vise:)

:groggy:

Mestere... in visele tale va castiga BMW titlul la constructori...

Alonso e campionul mondial en-titre si are 2 clase peste Masa sau Raikkonen

RAIKKONEN
22nd March 2007, 10:28
:groggy:

Mestere... in visele tale va castiga BMW titlul la constructori...

Alonso e campionul mondial en-titre si are 2 clase peste Masa sau Raikkonen

Nu stii ce vorbesti!EGAL CU MASSA(nu cu 2 clase peste) si cu 2 clase in urma lui KIMI!alonsitul e cel mai slab pilot (alaturi de HILL si Villeneuve) care a castigat campionatul de F1!este un pilot MEDIOCRU spre BUN (si cu fffff mult noroc), departe de KIMI (fffff BUN dar si FFF ghinionist) sau de SCHUMI(FFFFFF bun si RELATIV NOROCOS)! BAFTA(ca te asteapta un sezon de CHIN)!

dardar_3
22nd March 2007, 10:53
Ia vezi dumneata ca ai pocit numele lui alonso:rosu:...

In perioada cand a fost la McLaren Montoya ii dadea clasa lui Kimi, insa pilotul columbian avea mereu "ghinionul" sa i se rupa masina.(intentionat sau nu).
Cel putin in 4 curse a abandonat de pe primele locuri.

Alonso a castigat de 2 ori la rand titlul mondial la rand.


Uite niste statistici:

2004:
1 Michael Schumacher German Ferrari 148
2 Rubens Barrichello Brazilian Ferrari 114
3 Jenson Button British BAR-Honda 85
4 Fernando Alonso Spanish Renault 59
5 Juan Pablo Montoya Colombian Williams-BMW 58
6 Jarno Trulli Italian Renault 46
7 Kimi Räikkönen Finnish McLaren-Mercedes 45


2005

1 Fernando Alonso Spanish Renault 133
2 Kimi Räikkönen Finnish McLaren-Mercedes 112
3 Michael Schumacher German Ferrari 62

2006

1 Fernando Alonso Spanish Renault 134
2 Michael Schumacher German Ferrari 121
3 Felipe Massa Brazilian Ferrari 80
4 Giancarlo Fisichella Italian Renault 72
5 Kimi Räikkönen Finnish McLaren-Mercedes 65


Pana cand va castiga si Kimi sau Massa un titlu atunci va avea cum sa compare performantele lui Alonso, care a reusit sa opreasca hegemonia Ferrari.

PS: Nu mai scrie gresit numele lui ALONSO:rosu:

RAIKKONEN
22nd March 2007, 11:24
"In perioada cand a fost la McLaren Montoya ii dadea clasa lui Kimi, insa pilotul columbian avea mereu "ghinionul" sa i se rupa masina.(intentionat sau nu).
Cel putin in 4 curse a abandonat de pe primele locuri.

Alonso a castigat de 2 ori la rand titlul mondial la rand."


Nu stiu la ce F1 te-ai uitat daca zici ca Montoya ia dat clasa lui Kimi. In primul rand cat au fost coechipieri raportul de victorii KIMI - MONTOYA 7-3!!!de POLE raportul KIMI-MONTOYA 8-2!!!!deci cand ia dat clasa ?LA FASTEST LAP raportul e 13-1! ! ! ! mai documenteaza-te mosule ca esti PARALEL! cat despre abandonuri cred ca esti dus putin! MONTOYA GHINION? atunci de nenumaratele ghinioane ale lui KIMI ce sa mai vb(daca vrei le insir,dar nu cred ca e cineva care crede ca Montoya a abandonat de mai multe ori decat Kimi de pe primul loc)! daca vrei sa vb aiurea vb,dar statistica nu prea e de partea ta! Cat despre ALONSITUL sa nu uitam ce masina a avut in 2005 si 2006! in 2005 KIMI era sa-l bata desi a abandonat in 7 curse iar alonsitul a avut doar un singur abandon(si ala din cauza lui, ca a intrat in parapet la MONTREAL,daca stii de ce vb)! deci cu 7 abandonuri la 1 sa ai emotii... E PENIBIL! iar in 2006 daca la SUZUKA motorul lui SCHUMI nu ceda(stim cine era CAMPION nu?) asa ca vezi tu ce face spaniolul tau? Profita de necazurile altora si nu castiga prin VALOARE ca si SCHUMI(nu sunt fan al sau dar nu pot sa-i contest IMENSA VALOARE) sau ca si KIMI(apropo in Australia alonsitul ce astepta daca era asa bun? sa i se sparga motorul lui kimi?ca el numai asa castiga! halal pilot! ai grija anul asta sa nu-l bata Hamilton(ca la boxe vad ca-l cam tin pe copilul ala ca sa nu-l faca de ras pe marele ALONSO)! mai analizeaza baiete

Travis Daye
22nd March 2007, 11:28
"In perioada cand a fost la McLaren Montoya ii dadea clasa lui Kimi, insa pilotul columbian avea mereu "ghinionul" sa i se rupa masina.(intentionat sau nu).
Cel putin in 4 curse a abandonat de pe primele locuri.

Alonso a castigat de 2 ori la rand titlul mondial la rand."


Nu stiu la ce F1 te-ai uitat daca zici ca Montoya ia dat clasa lui Kimi. In primul rand cat au fost coechipieri raportul de victorii KIMI - MONTOYA 7-3!!!de POLE raportul KIMI-MONTOYA 8-2!!!!deci cand ia dat clasa ?LA FASTEST LAP raportul e 13-1! ! ! ! mai documenteaza-te mosule ca esti PARALEL! cat despre abandonuri cred ca esti dus putin! MONTOYA GHINION? atunci de nenumaratele ghinioane ale lui KIMI ce sa mai vb(daca vrei le insir,dar nu cred ca e cineva care crede ca Montoya a abandonat de mai multe ori decat Kimi de pe primul loc)! daca vrei sa vb aiurea vb,dar statistica nu prea e de partea ta! Cat despre ALONSITUL sa nu uitam ce masina a avut in 2005 si 2006! in 2005 KIMI era sa-l bata desi a abandonat in 7 curse iar alonsitul a avut doar un singur abandon(si ala din cauza lui, ca a intrat in parapet la MONTREAL,daca stii de ce vb)! deci cu 7 abandonuri la 1 sa ai emotii... E PENIBIL! iar in 2006 daca la SUZUKA motorul lui SCHUMI nu ceda(stim cine era CAMPION nu?) asa ca vezi tu ce face spaniolul tau? Profita de necazurile altora si nu castiga prin VALOARE ca si SCHUMI(nu sunt fan al sau dar nu pot sa-i contest IMENSA VALOARE) sau ca si KIMI(apropo in Australia alonsitul ce astepta daca era asa bun? sa i se sparga motorul lui kimi?ca el numai asa castiga! halal pilot! ai grija anul asta sa nu-l bata Hamilton(ca la boxe vad ca-l cam tin pe copilul ala ca sa nu-l faca de ras pe marele ALONSO)! mai analizeaza baiete

Cumetre... lasa ca ai si tu aberatiile tale.... sa nu uitam totusi cine e asa de ferm convins ca o sa castige Kimi 10 curse din 13 anu asta...... nu zic ca nu e posibil... dar totusi... fii mai realist de la dorintza la putintza e mare diferentza :D :))))

RAIKKONEN
22nd March 2007, 11:36
Cumetre... lasa ca ai si tu aberatiile tale.... sa nu uitam totusi cine e asa de ferm convins ca o sa castige Kimi 10 curse din 13 anu asta...... nu zic ca nu e posibil... dar totusi... fii mai realist de la dorintza la putintza e mare diferentza :D :))))

Vere stai sa vedem!!! in legatura cu aberatiile mele (10 din 13) deocamdata sunt in grafic! deci sa vedem....

dardar_3
22nd March 2007, 12:00
Nu stiu la ce F1 te-ai uitat daca zici ca Montoya ia dat clasa lui Kimi. In primul rand cat au fost coechipieri raportul de victorii KIMI - MONTOYA 7-3!!!de POLE raportul KIMI-MONTOYA 8-2!!!!deci cand ia dat clasa ?LA FASTEST LAP raportul e 13-1! ! ! ! mai documenteaza-te mosule ca esti PARALEL! cat despre abandonuri cred ca esti dus putin! MONTOYA GHINION? atunci de nenumaratele ghinioane ale lui KIMI ce sa mai vb(daca vrei le insir,dar nu cred ca e cineva care crede ca Montoya a abandonat de mai multe ori decat Kimi de pe primul loc)! daca vrei sa vb aiurea vb,dar statistica nu prea e de partea ta! Cat despre ALONSITUL sa nu uitam ce masina a avut in 2005 si 2006! in 2005 KIMI era sa-l bata desi a abandonat in 7 curse iar alonsitul a avut doar un singur abandon(si ala din cauza lui, ca a intrat in parapet la MONTREAL,daca stii de ce vb)! deci cu 7 abandonuri la 1 sa ai emotii... E PENIBIL! iar in 2006 daca la SUZUKA motorul lui SCHUMI nu ceda(stim cine era CAMPION nu?) asa ca vezi tu ce face spaniolul tau? Profita de necazurile altora si nu castiga prin VALOARE ca si SCHUMI(nu sunt fan al sau dar nu pot sa-i contest IMENSA VALOARE) sau ca si KIMI(apropo in Australia alonsitul ce astepta daca era asa bun? sa i se sparga motorul lui kimi?ca el numai asa castiga! halal pilot! ai grija anul asta sa nu-l bata Hamilton(ca la boxe vad ca-l cam tin pe copilul ala ca sa nu-l faca de ras pe marele ALONSO)! mai analizeaza baiete


Uita-te un pic la vocabularul tau si apoi comenteaza. Citeste in gand ce scrii sau incearca sa numeri pana la 10 inainte sa spui ceva.:rosu:

Alonso e campionul mondial al ultimelor editii...

Asa ca nu vad de ce ai zice ca e Kimi peste Alonso...

Poti sa imi zici si mie cand a castigat finlandezul prima sa cursa de la debutul in F1?.... Alonso spre deosebire de el a castigat la primul sezon....

Asa ca mai documenteaza-te mai Nostradamus al formulei 1.

BMW Power
22nd March 2007, 12:00
:groggy:

Mestere... in visele tale va castiga BMW titlul la constructori...

Alonso e campionul mondial en-titre si are 2 clase peste Masa sau Raikkonen

Despre ce vize vb domnule????:(
Zimi si mie unde am zis ca BMW-ul va lua anul asta camponatul. Sa se bata, poate, dar de luat, nu. Poate peste un an, sau 2, se poate spune despre o eventuala castigare a campionatului de carte de BMW, in oorice caz, nu acum. E al 2-lea an ca, constructor propriu in F1, daca nu stiai, si nu are cum, ca al 2-lea an sa castige campionatul. As fi multumit sa castige 1-2 curse. In orice caz....sa fim seriosi, acum sunt comparabil cu McLaren. Cel putin asa s-a vazut in prima cursa. Deci un loc 2-3 la sfarsitul campionatului...va fi peste asteptarile echipei.

dardar_3
22nd March 2007, 12:05
Succes:ok:...

Nu am zis-o in nume de rau...:D

BMW Power
22nd March 2007, 13:42
Mc. Aceste afirmatii vor deveni in curand realitate.

P.S.:Apropo, nu sunt vise;)

Sorin Blaj
22nd March 2007, 14:51
Uita-te un pic la vocabularul tau si apoi comenteaza. Citeste in gand ce scrii sau incearca sa numeri pana la 10 inainte sa spui ceva.:rosu:

Alonso e campionul mondial al ultimelor editii...

Asa ca nu vad de ce ai zice ca e Kimi peste Alonso...

Poti sa imi zici si mie cand a castigat finlandezul prima sa cursa de la debutul in F1?.... Alonso spre deosebire de el a castigat la primul sezon....

Asa ca mai documenteaza-te mai Nostradamus al formulei 1.
Vezi ca esti in eroare.

Amandoi au debutat la aceeasi cursa, din Australia, sezonul 2001, Alonso la Minardi, Raikkonen la Sauber.

Iar prima victorie a lui Raikkonen a fost la a doua cursa din sezonul 2003 (Malaezia), cu Mclaren, in timp ce Alonso a castigat prima cursa din cariera tot in 2003, cursa a 13 a sezonului (Ungaria), cu Renault, adica dupa Kimi. :ok:

dardar_3
22nd March 2007, 15:06
My bad...:ok:

Insa Alonso are 2 titluri mondiale... asa ca... :cya:

Sorin Blaj
22nd March 2007, 15:43
Aici ai dreptate. :)

thanathos
22nd March 2007, 16:30
My bad...:ok:

Insa Alonso are 2 titluri mondiale... asa ca... :cya:

asta-i argument de gradinita... ca-l aduc si io pe fratele mai mare si sa vezi ce te bate...:headbang:
grow up.
si deschide-ti si mintea nu numai ochii cand te uiti la f1.
alfonsito a luat 2 mondiale ... care au fost oferite de FIA cui se nimerea. Primul l-a luat prin enormul know-how pe care Michelin il avea din cursele de anduranta. Si cu norocul chior ca McLaren a avut o pocnitoare.
Al doilea titlu era cat pe ce sa-l piarda dupa ce mai mult de juma de sezon a fost in fruntea clasamentului la piloti, singurul lucru care l-a salvat a fost un motor a lui Schumi explodat cand ... nu trebuia.
Anul asta , la cursa de debut a fost umilit de un Hamilton in mare forma. Stiu ca nu se va mai intampla asta de-a lungul sezonului si stiu si motivul : nimanui nu foloseste un campion mondial umilit de un debutant. Nu la sponsori, nu la F1, nu la viitorul echipei McLaren

BMW Power
22nd March 2007, 16:42
Daca pe Kimi il tinea masina in 2004 si in 2005, cu siguranta devenea campion inaintea lui Alonso.

BMW Power
22nd March 2007, 16:43
Sa nu uitam ca totusi, in 2005 Kimi deseori pleca de pe ultima pozitie, si ajungea sus de tot, mai mereu pe pedium luand locul 2-3, pe cand pe Alonso.....inca nu l-am vazut sa faca asa treaba.

dardar_3
22nd March 2007, 16:43
Te rog sa nu ii mai pocesti numele lui Alonso...

Poate ai uitat cand Alonso domina in ultimii 2 ani cursele de F1...

Insa asa e... ne uitam si noi la F1 si cine castiga... cu ala tin...

Probabil te numeri si tu printre fanii lui Schumacher... pilot bun numai ca a avut o masina buna...

Cand masina nu mergea... schumacher nu mai castiga... de ce oare?...:drak:...

PS: Daca mai gasesc pocit numele lui Alonso trec la cartonase...;)
De asemenea rog moderatorii sa editeze posturile cu pricina...


PS: Ia uite ce fani Kimi au devenit ferraristii...:)...

BMW Power
22nd March 2007, 16:45
Ideea unei curse, este ca stii si sa poti depasi intr-un pluton compact de masini, strans. Nu sa i-ai startul 1, si sa termini tot 1. Normal ca cel ce pleaca 1, are prima sansa.

Sasuke Uchiha
22nd March 2007, 16:47
dardar te superi ca poceste lumea numele lui alonso, un pilot varza , a avut noroc ca a avut cea mai buna masina dar cand iti zic eu de chelsea nu faci nimic
e nimic pe langa kimi

dardar_3
22nd March 2007, 16:48
Ce te bagi peste mine ValiEnte... si tu esti fan Kiki-Riki-Kimi....?...

PS: Asa merge la Kimi?...:D

BMW Power
22nd March 2007, 16:56
Te rog sa nu ii mai pocesti numele lui Alonso...

Poate ai uitat cand Alonso domina in ultimii 2 ani cursele de F1...

Insa asa e... ne uitam si noi la F1 si cine castiga... cu ala tin...

Probabil te numeri si tu printre fanii lui Schumacher... pilot bun numai ca a avut o masina buna...

Cand masina nu mergea... schumacher nu mai castiga... de ce oare?...:drak:...

PS: Daca mai gasesc pocit numele lui Alonso trec la cartonase...;)
De asemenea rog moderatorii sa editeze posturile cu pricina...


PS: Ia uite ce fani Kimi au devenit ferraristii...:)...

Tin sa te contrazic total.
In primul rand, nu sunt fun (sau fost fun), Schumacher, cu atat mai putin, Ferrari. Din contra, chiar imi pare rau ca, Kimi s-a mutat la ei. L-as fi preferat la mine in echipa mai degraba.
Zici ca tin cu, Kimi. Nu, nu tin nici cu, Kimi, si daca as fi tinut cu el, cu siguranta nu de la cursa asta. Cu un singur ghiocel, nu se face primavara, nu uita. A castigat si alte curse, mult mai spectaculoase, dar daca nu le-a castigat, atunci au fost spectaculoase prin performanta realizata de el si prin farmecul cursei.

P.S.:Nu se vede cu ce echipa tin?:shocked:
Numele "Alonso", nu l-am folosit ca mi-ar fi frica de cartonase, pur si simplu nu a fost cazul in acest mesaj. Patam ideea mesajului:happy

Sorin Blaj
22nd March 2007, 16:59
Te rog sa nu ii mai pocesti numele lui Alonso...

Poate ai uitat cand Alonso domina in ultimii 2 ani cursele de F1...

Insa asa e... ne uitam si noi la F1 si cine castiga... cu ala tin...

Probabil te numeri si tu printre fanii lui Schumacher... pilot bun numai ca a avut o masina buna...

Cand masina nu mergea... schumacher nu mai castiga... de ce oare?...:drak:...

PS: Daca mai gasesc pocit numele lui Alonso trec la cartonase...;)
De asemenea rog moderatorii sa editeze posturile cu pricina...


PS: Ia uite ce fani Kimi au devenit ferraristii...:)...
Dardar.

Nu ai dreptate in tot ce spui. Daca tu ai impresia ca Schumacher nu a castigat decat atunci cand ii mergea masina inseamna ca habar n-ai de Formula 1. Ar trebui sa mai inveti inainte sa dai lectii.

Schumacher a fost urmasul lui Senna si asta spune multe, pentru cine vrea sa priceapa, mai ales ca Schumacher nu avea masina cea mai buna din Formula 1, ca Alonso.

Alonso are acest an la dispozitie pentru a dovedi daca este un campion adevarat sau a fost doar unul de conjunctura.

Cat priveste cartonasele? Calm down! Esti pe alt teritoriu. Rezuma-te la Italia sau acolo folositi doar limbaje elevate?

dardar_3
22nd March 2007, 17:01
@BMW Power

Scuze.... Am uitat sa dau Quote la mesajul lui thanathos .

Am vazut cu cine tii BMW Power .
O echipa frumoasa care mi-a adus mult satisfactii la victoriile lui Montoya.(Pacat ca a avut ghinione in multe curse.)

Cu McLaren tin de cand s-a transferat Montoya. Pacat ca nu a mai continuat.:mda:...

dardar_3
22nd March 2007, 17:09
Dardar.

Nu ai dreptate in tot ce spui. Daca tu ai impresia ca Schumacher nu a castigat decat atunci cand ii mergea masina inseamna ca habar n-ai de Formula 1. Ar trebui sa mai inveti inainte sa dai lectii.

Schumacher a fost urmasul lui Senna si asta spune multe, pentru cine vrea sa priceapa, mai ales ca Schumacher nu avea masina cea mai buna din Formula 1, ca Alonso.

Alonso are acest an la dispozitie pentru a dovedi daca este un campion adevarat sau a fost doar unul de conjunctura.

Cat priveste cartonasele? Calm down! Esti pe alt teritoriu. Rezuma-te la Italia sau acolo folositi doar limbaje elevate?

1. Schumacher este un pilot bun... sau ma rog... a fost... insa ca si caracter parerea mea personala este ca e 0. Cand a castigat Villeneuve adu-ti aminte de ce a fost penalizat Schumi...
Spui ca Schumacher nu avea cea mai buna masina, insa uiti sa precizezi ca atunci cand Renault a avut o masina buna Schumi nu a mai existat.
Sau probabil uiti ca la o cursa in care Schumacher nu a participat si locul sau l-a luat Salo daca nu ma insel in care a condus aproape toata cursa.
Atat Barichello cat si Irwine luptau pentru Schumacher si ii faceau culoar.

2.Alonso va dovedi in acest an ca este cel mai bun pilot la ora actuala.

3.Daca aici se poate vorbi pe shest cum se spune, inseamna ca pot folosi si eu Kiki-Riki-Kimi... sau Ma-sa.... e cam acelasi lucru cu alfonsito.
Daca voi tineti cu Ferrari asta nu inseamna ca parerile altora nu conteaza.

4.Stai linistit ca nu se vorbeste prea elevat nici pe Italia. Pe forumul asta fiecare care are o opinie si vrea sa o spuna e liber sa o faca nu?...
Sau daca nu tin cu Ferrari nu am ce cauta pe forumul Forumula 1?????????

Sasuke Uchiha
22nd March 2007, 17:12
Ce te bagi peste mine ValiEnte... si tu esti fan Kiki-Riki-Kimi....?...

PS: Asa merge la Kimi?...:D

eu tin cu kimi inca de la inceput
insa daca te superi ca poceste lumea numele lui alonso atunci tu de ce il pocesti pe al lui chelsea, e acelas lucru

victorie kimi si podium massa ar fi perfect !.... si abandon alonso binenteles

dardar_3
22nd March 2007, 17:20
Off:Tu vorbesti mai cu barsa a ta... :drak:


O sa castige Kiki-Riki-Kimi.... startul pana in parapet...:D

Sorin Blaj
22nd March 2007, 17:51
1. Schumacher este un pilot bun... sau ma rog... a fost... insa ca si caracter parerea mea personala este ca e 0. Cand a castigat Villeneuve adu-ti aminte de ce a fost penalizat Schumi...
Spui ca Schumacher nu avea cea mai buna masina, insa uiti sa precizezi ca atunci cand Renault a avut o masina buna Schumi nu a mai existat.
Sau probabil uiti ca la o cursa in care Schumacher nu a participat si locul sau l-a luat Salo daca nu ma insel in care a condus aproape toata cursa.
Atat Barichello cat si Irwine luptau pentru Schumacher si ii faceau culoar.

2.Alonso va dovedi in acest an ca este cel mai bun pilot la ora actuala.

3.Daca aici se poate vorbi pe shest cum se spune, inseamna ca pot folosi si eu Kiki-Riki-Kimi... sau Ma-sa.... e cam acelasi lucru cu alfonsito.
Daca voi tineti cu Ferrari asta nu inseamna ca parerile altora nu conteaza.

4.Stai linistit ca nu se vorbeste prea elevat nici pe Italia. Pe forumul asta fiecare care are o opinie si vrea sa o spuna e liber sa o faca nu?...
Sau daca nu tin cu Ferrari nu am ce cauta pe forumul Forumula 1?????????
Poate pentru tine suna la fel. Ti-am spus o data si nu mai repet, calmeaza-te ca aici nu esti pe Italia. Daca nu-ti schimbi vocabularul vom lua masuri.

Credeam ca esti mai echilibrat dar se pare ca m-am inselat.

Data viitoare nu mai trec cu vederea.

Una e sa ai o opinie si alta sa arati cat de copil esti.

dardar_3
22nd March 2007, 17:54
Adica?

alfonsito... alfonso... nu sunt jigniri?...

Pana nu se va lua masuri si pentru asta... am tot dreptul sa pocesc cum vreau numele celor doi piloti de la ferrari...

PS: Vad ca voua nu va place sa discutati contradictoriu... Daca spune cineva ceva de Schumacher, finlandezul si brazilianul de la ferrari repede luati foc... dar asa cand o faceti voi... aveti dreptate nu?????....

Sorin Blaj
22nd March 2007, 17:56
Dardar.

Faci cum vrei. Esti baiat mare si iti asumi consecintele.

Ti-am spus ca aici folosim alt limbaj decat pe Italia, dar vad ca nu intelegi.

dardar_3
22nd March 2007, 18:02
"In perioada cand a fost la McLaren Montoya ii dadea clasa lui Kimi, insa pilotul columbian avea mereu "ghinionul" sa i se rupa masina.(intentionat sau nu).
Cel putin in 4 curse a abandonat de pe primele locuri.

Alonso a castigat de 2 ori la rand titlul mondial la rand."


Nu stiu la ce F1 te-ai uitat daca zici ca Montoya ia dat clasa lui Kimi. In primul rand cat au fost coechipieri raportul de victorii KIMI - MONTOYA 7-3!!!de POLE raportul KIMI-MONTOYA 8-2!!!!deci cand ia dat clasa ?LA FASTEST LAP raportul e 13-1! ! ! ! mai documenteaza-te mosule ca esti PARALEL! cat despre abandonuri cred ca esti dus putin! MONTOYA GHINION? atunci de nenumaratele ghinioane ale lui KIMI ce sa mai vb(daca vrei le insir,dar nu cred ca e cineva care crede ca Montoya a abandonat de mai multe ori decat Kimi de pe primul loc)! daca vrei sa vb aiurea vb,dar statistica nu prea e de partea ta! Cat despre ALONSITUL sa nu uitam ce masina a avut in 2005 si 2006! in 2005 KIMI era sa-l bata desi a abandonat in 7 curse iar alonsitul a avut doar un singur abandon(si ala din cauza lui, ca a intrat in parapet la MONTREAL,daca stii de ce vb)! deci cu 7 abandonuri la 1 sa ai emotii... E PENIBIL! iar in 2006 daca la SUZUKA motorul lui SCHUMI nu ceda(stim cine era CAMPION nu?) asa ca vezi tu ce face spaniolul tau? Profita de necazurile altora si nu castiga prin VALOARE ca si SCHUMI(nu sunt fan al sau dar nu pot sa-i contest IMENSA VALOARE) sau ca si KIMI(apropo in Australia alonsitul ce astepta daca era asa bun? sa i se sparga motorul lui kimi?ca el numai asa castiga! halal pilot! ai grija anul asta sa nu-l bata Hamilton(ca la boxe vad ca-l cam tin pe copilul ala ca sa nu-l faca de ras pe marele ALONSO)! mai analizeaza baiete


Se vorbeste foarte frumos pe-aici....:ok:

Tineti-o tot asa.... Daca nu era fan Ferrari pun pariu ca era luat la raspunderi....

RAIKKONEN
22nd March 2007, 18:03
1. Schumacher este un pilot bun... sau ma rog... a fost... insa ca si caracter parerea mea personala este ca e 0. Cand a castigat Villeneuve adu-ti aminte de ce a fost penalizat Schumi...
Spui ca Schumacher nu avea cea mai buna masina, insa uiti sa precizezi ca atunci cand Renault a avut o masina buna Schumi nu a mai existat.
Sau probabil uiti ca la o cursa in care Schumacher nu a participat si locul sau l-a luat Salo daca nu ma insel in care a condus aproape toata cursa.
Atat Barichello cat si Irwine luptau pentru Schumacher si ii faceau culoar.

2.Alonso va dovedi in acest an ca este cel mai bun pilot la ora actuala.

3.Daca aici se poate vorbi pe shest cum se spune, inseamna ca pot folosi si eu Kiki-Riki-Kimi... sau Ma-sa.... e cam acelasi lucru cu alfonsito.
Daca voi tineti cu Ferrari asta nu inseamna ca parerile altora nu conteaza.

4.Stai linistit ca nu se vorbeste prea elevat nici pe Italia. Pe forumul asta fiecare care are o opinie si vrea sa o spuna e liber sa o faca nu?...
Sau daca nu tin cu Ferrari nu am ce cauta pe forumul Forumula 1?????????



Prietene fii calm!!! Nu stiu altii dar eu nu tin si nu am tinut cu FERRARI niciodata,nu te mai ambala! eu is fan KIMI din 2002(daca s-a transferat la ferrari ce-ai vrea sa numai tin cu el?) . cat despre schumi(desi nu mi-a placut niciodata) n-ai cum sa vb ca a avut masina buna si bla-bla-bla... nu uita ca in 1994 si 1995 a luat TITLURI cu masina NET INFERIOARA (daca mai tii minte tu) si multe alte exemple! sper sa nu aiba la sepang nici KIMI nici ALFONSO probleme mecanice ca sa vedem cine e mai bun nu??

lucian_iasi
22nd March 2007, 18:03
2.Alonso va dovedi in acest an ca este cel mai bun pilot la ora actuala.

Ptr asta ar trebui sa aiba si o masina buna,iar din pacate la McLaren nu va avea asa ceva.Oricat de bun ar fi Alonso,daca masina cedeaza el nu poate face absolut nimic.:( :(

Sorin Blaj
22nd March 2007, 20:47
Vom vedea in cursa urmatoare cum stau lucrurile.

Sorin Blaj
22nd March 2007, 20:53
1. Schumacher este un pilot bun... sau ma rog... a fost... insa ca si caracter parerea mea personala este ca e 0. Cand a castigat Villeneuve adu-ti aminte de ce a fost penalizat Schumi...
Spui ca Schumacher nu avea cea mai buna masina, insa uiti sa precizezi ca atunci cand Renault a avut o masina buna Schumi nu a mai existat.
Sau probabil uiti ca la o cursa in care Schumacher nu a participat si locul sau l-a luat Salo daca nu ma insel in care a condus aproape toata cursa.
Atat Barichello cat si Irwine luptau pentru Schumacher si ii faceau culoar.

2.Alonso va dovedi in acest an ca este cel mai bun pilot la ora actuala.

4.Stai linistit ca nu se vorbeste prea elevat nici pe Italia. Pe forumul asta fiecare care are o opinie si vrea sa o spuna e liber sa o faca nu?...
Sau daca nu tin cu Ferrari nu am ce cauta pe forumul Forumula 1?????????
Stii tu ceva cu Salo dar nu stii prea bine. Salo a avut o singura cursa de doamne ajuta la Ferrari pe un circuit pe care il cunostea foarte bine. Si daca tot vrei sa fii corect era vorba de Irvine.

Alonso are anul asta ocazia sa arate ca poate deveni campion si pe o masina mai slaba.

In ceea ce priveste Forumul, nu te opreste nimeni sa scrii, dar in acelasi timp nu te tine nimeni cu forta, fiecare e liber sa ia decizia cea mai buna.

Sorin Blaj
22nd March 2007, 21:02
Salo la Ferrari, 1999:

AUT - locul 9
GER - locul 2
HUN - locul 12
BEL - locul 7
ITA - locul 3
EUR - abandon

In acel an Salo a facut 10 puncte pentru Ferrari, mai putin decat Schumacher in ultimele doua curse.

thanathos
22nd March 2007, 21:39
Te rog sa nu ii mai pocesti numele lui Alonso...

las' ca nu-i pocesc mutra... deci nu prea as avea ce sa pocesc la ea. :groggy:



Poate ai uitat cand Alonso domina in ultimii 2 ani cursele de F1...

hmm...dupa cursa de duminica incep sa cred tot mai mult ca nu Alonso a castigat 2 mondiale ci Renault + Michelin, cu un mare accent pe Michelin. Alonso a fost doar un tip ce ducea masina la finish. Un Button, Massa, Webber, Ralf, chiar si David sa nu mai zic de Kimi ar fi facut acelasi lucru fara sa clipeasca si probabil fara sa faca in pantaloni la fiecare sfarsit de sezon.



Insa asa e... ne uitam si noi la F1 si cine castiga... cu ala tin...

:mda: profund de-a dreptul




Probabil te numeri si tu printre fanii lui Schumacher... pilot bun numai ca a avut o masina buna...

Cand masina nu mergea... schumacher nu mai castiga... de ce oare?...:drak:...


pentru ca daca masina nu ajunge la finish nu prea ai cum sa castigi ... duh...

Inainte de a-ti cumpara o cutie cu lecitina, iti fac io refresh la memorie cu o tema de casa. Cauta si tu cati dublii campioni de F1 s-au mutat de la echipa cu care si-au castigat campionatele la una de locul 10-11 si sa fie competitor la titlul mondial tot timpul. Sa nu mai vb ca cu aceeasi echipa a castigat si la constructori de 6 ori.
Fa o cautare de-asta, sa vezi care-i locu lui Schumi in istorie



PS: Daca mai gasesc pocit numele lui Alonso trec la cartonase...;)
De asemenea rog moderatorii sa editeze posturile cu pricina...

eh na...poate-mi da si peste manutza adminu.
Banuiesc ca conduci mandru un renault?



PS: Ia uite ce fani Kimi au devenit ferraristii...:)...
[/QUOTE]
esti si tu pe forum f1 de 2 zile

Sorin Blaj
26th March 2007, 23:22
Sepang a primit OK-ul de la FIA
Luni, 26.03.2007


Charlie Whiting, oficialul Fia care se ocupa cu preinspectia circuitelor de Formula 1 inainte de weekendul de cursa, a finalizat verificarea tehnica a circuitului maalezian de la Kuala Lumpur.

"Este intotdeauna o placere sa verifici un circuit care se afla intr-o stare perfecta. Totusi, o sa le cer organizatorilor sa faca cateva schimbari minore pana in ziua cursei", a declarat Whiting. Schimbarile la care acesta se refera sunt legate de doua bariere de pneuri care au fost mutate de anul trecut pana acum si care trebuie readuse in pozitia initiala.

"Whiting a vrut de asemenea sa se asigure ca suruburile cu care sunt prinse gardurile nu sunt defecte. In rest, totul a fost perfect", a afirmat Kumarasamy Chellapan, managerul circuitului Sepang.


Sursa: formula1.automarket.ro

georg40
27th March 2007, 19:57
Kubica (BMW) a fost cel mai rapid la antrenamentul de azi de la Sepang. Polonezul a realizat 1;36,187 , urmat de Kimi Raikönnen(Ferrari) si Alexander Wurz (Williams-Toyota). A fost foarte cald la Sepang, inregistrandu-se temperaturi de peste 38 de grade. Antrenamentele dureaza trei zile, prefatand competitia care are loc la 8 aprilie.

Sorin Blaj
27th March 2007, 23:20
Kubica, cel mai rapid in prima zi de teste la Sepang
Marti, 27.03.2007


Robert Kubica a reusit cel mai bun timp in prima zi de teste pe circuitul malaezian de la Sepang. Pilotul BMW-Sauber a utilizat astfel la maximum avantajele noului pachet aerodinamic al masinii sale si cele ale noii cutii de viteze, care a reusit sa treaca peste problemele care au generat abandonul polonezului in prima cursa a sezonului, in Australia.

Polonezul a reusit sa bata timpul reusit de finlandezul Kimi Raikkonen, cel care s-a clasat pe al doilea loc al topului.

Al treilea timp al zilei a fost realizat de Alexander Wurz, pilotul de teste al celor de la Williams demonstrand o crestere de forma pentru monoposturile echipei britanice.

Nici Rubens Barrichello nu a avut o zi proasta, monopostul Honda pe care l-a pilotat reusind al patrulea timp al zilei. Brazilianul a evoluat si el cu un monopost total schimbat fata de cursa din Australia, acolo unde nu reusise sa intre in puncte.

In prima zi de testare nu au evoluat Lewis Hamilton si Felipe Massa, echipele alegand o strategie cu un singur pilot pe pista. Desi Renault a iesit pe pista cu pilotul de teste, Nelsinho Piquet, campionii mondiali au dezamagit inca o data, terminand ziua de teste cu penultimul timp.


Clasamentul complet primei zi de teste de la Sepang:


1. Robert Kubica, BMW Sauber, 1:36.187
2. Kimi Raikkonen, Ferrari, 1:36.302
3. Alexander Wurz, Williams, 1:36.334
4. Rubens Barrichello, Honda, 1:36.826
5. Pedro de la Rosa, McLaren, 1:37.106
6. Franck Montagny, Toyota, 1:37.267
7. Takuma Sato, Super Aguri, 1:37.389
8. David Coulthard, Red Bull, 1:37.609
9. Nelson Piquet Jr, Renault, 1:38.199
10. Scott Speed, Toro Rosso, 1:38.503

Sorin Blaj
27th March 2007, 23:21
Kubica: "Nu avem fata de podium"
Marti, 27.03.2007


Desi a reusit cel mai bun timp in testele de astazi din Malaezia, Robert Kubica crede ca un podium pentru echipa in urmatoarea cursa este un obiectiv nerealist. "Mi se pare ca cei de la Ferrari sunt de pe o cu totul alta planeta. Cred ca McLaren si Ferrari, dar mai ales cei de la Ferrari, nu au cum sa fie tintele noastre. Trebuie sa fim realisti. daca voi putea termina pe unul dintre primele cinci locuri voi fi fericit", a declarat polonezul de la BMW Sauber.

In ceea ce priveste problemele care l-au facut sa se retraga in Australia, Kubica crede ca acestea nu au fost inca rezolvate. "Va trebui sa rezolvam aceasta problema in cursul acestei saptamani. Insa azi dimineata am avut iar o mica problema la cutia de viteze", a spus polonezul.

Anti Draci
28th March 2007, 11:19
Va castiga un britanic, ramane de vazut care.

Sorin Blaj
28th March 2007, 15:40
Raikkonen, fãrã rival în a doua zi de teste din Malaysia
Miercuri, 28.03.2007


Kimi Raikkonen a fost cel mai rapid pilot miercuri, în a doua zi de teste de la Sepang, parcurgînd cel mai bun tur cu timpul de 1min35.268s, cu aproape o jumãtate de secundã mai repede decît al doilea clasat, Alexander Wurz.

Raikkonen a parcurs în total 61 de tururi, iar turul sãu cel mai bun a fost cu aproape o secundã mai rapid decît cel mai bun timp de marþi, reuºit de Robert Kubica!

Vremea a fost însoritã la Sepang, temperatura aerului ridicîndu-se la 34 de grade Celsius, în timp ce pista s-a „încins” la 54 de grade. În afara lui Raikkonen, singurul pilot de la Ferrari care a testat miercuri, a mai impresionat Alexander Wurz (Williams), care a parcurs cele mai multe tururi, 114.

A fost o zi bunã ºi pentru David Coulthard, scoþianul de la Red Bull obþinînd al treilea timp al zilei. Ralf Schumacher a fost al patrulea, iar Robert Kubica al cincilea, polonezul parcurgînd 111 tururi, adicã o distanþã echivalentã a douã curse. De la McLaren a testat Hamilton, care a obþinut timpul al ºaselea.


Timpii de miercuri de la Sepang:

1. Raikkonen Ferrari 1:35.268
2. Wurz Williams-Toyota 1:35.702
3. Coulthard Red Bull-Renault 1:35.712
4. R.Schumacher Toyota 1:35.751
5. Kubica BMW-Sauber 1:35.887
6. Hamilton McLaren-Mercedes 1:36.115
7. Sato Super Aguri-Honda 1:36.306
8. Barrichello Honda 1:36.563
9. Kovalainen Renault 1:36.578
10. Button Honda 1:36.617
11. Davidson Super Aguri-Honda 1:37.876
12. Speed Toro Rosso-Ferrari 1:37.910
13. Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:37.971

Kooler
28th March 2007, 16:25
Iar domina calificarile, iar castiga cursa, iar n-are rival, iar n-avem spectacol. Bine macar ca avem un pilot cu daruire fata de munca sa. Si interesant este daca v-a reusi sa devina campion. HAI KIMI!!!

Sorin Blaj
28th March 2007, 16:48
Sa nu uitam de Massa. Maine va intra probabil si el in schema de antrenamente.

RAIKKONEN
28th March 2007, 16:53
mai lasati-ma cu massa , alonso si altii! inca dinainte de a incepe sezonul am zis ca RAIKKONEN ii va distruge pe toti si va fi un sezon plictisitor , asemanator cu cele din 2002 si 2004 in care Schumi a spulberat tot! numai ca toti CUNOSCATORII m-au luat la MISTOURI IEFTINE(ca fabulez si bla bla bla...)! acum ce o sa mai zice-ti MISTOCARILOR?(10 din 13 PRIETENII STIU..)

dardar_3
28th March 2007, 16:59
Hmmm.... vom vorbi dupa cateva curse depre raikkonen...:ok:

BMW Power
28th March 2007, 18:13
Sa nu uitam de Massa. Maine va intra probabil si el in schema de antrenamente.

Ai dreptate Sorine. Maine e ziua lui Massa la antrenamente. Sa vedem ce va arata si el. Oricum...Kimi s-a prezentat binisor, 1-azi, al 2-lea ieri. Mai bine nici ca se poate.

Elphax
28th March 2007, 18:27
mai lasati-ma cu massa , alonso si altii! inca dinainte de a incepe sezonul am zis ca RAIKKONEN ii va distruge pe toti si va fi un sezon plictisitor

cine sa te lase mai?

mai bine ne lasi tu cu obsesia asta!

te repeti cam mult :confused:

RAIKKONEN
29th March 2007, 07:40
Prietene atata timp cat am dreptate cred ca am voie sa ma repet.cand nu voi avea stai linistit ca am sa tac,te rog numai imi da sfaturi!k?mai ales ca vad ca nu vorbesc aiureli(cel putin deocamdata)! in alta ordine de idei daca nu-ti place ca ma repet numai citi postarile mele sau intra pe forumul cu fotbal(sau nu-ti place acolo ca poli merge BINE)! oricum MULTUMESC PT SFATURI! am sa incerc sa le RESPECT!

lucian_iasi
29th March 2007, 10:10
Inca nu ai dreptate,Raikonnen a castigat o singura cursa nu e relevant.:)

AllexChyu
29th March 2007, 12:27
foarte interesant. in ultima sesiune de teste hamilton a avut nici mai mult nici mai putin de 4 oglinzi retrovizoare ! ramane de vazut daca acestea fac parte dintr-un nou pachet aerodinamic al celor de la mclaren (putin probabil deoarece toti designerii ar renunta la ele daca FIA nu le-ar impune prin regulament) sau il vor ajuta pe hamilton sa vada mai bine in spate ?!?!
ramane de vazut ... eu doar o poza am vazut deocamdata

georg40
29th March 2007, 12:40
Kimi Raikönnen a fost cel mai rapid in fata lui Alexander Wurz si aceasta nu este o surpriza.
Pentru mine este mai mult surprinzatoare forma buna a lui Wurz, ca si pozitiile avansate ale lui Coulthard si Ralf Schumacher. Acesta din urma a avut insa si o "volta" periculoasa, aterizand intr-o zona de unde l-au scos doar instalatiile de remorcare...
M-ar bucura ca "fratele mai mic" sa iasa insfarsit din umbra lui Michael si sa-si dovedeasca talentul.

Sorin Blaj
29th March 2007, 15:04
Malaezia, ziua a treia de teste: Hamilton primul!
Joi, 29.03.2007


Lewis Hamilton a fost cel mai norocos pilot din sesiunea de teste de astazi din Malaezia. Britanicul a reusit sa stabileasca cel mai rapid tur in conditii vitrege de rulare, cu o vreme schimbatoare si cu averse de ploaie care au udat pista de cateva ori pe tot parcursul zilei.

Practic, testele au inceput pe pista uda si s-au terminat de asemenea pe pista uda, singura parte a sesiunii in care pilotii au putut rula cu pneuri de uscat fiind mijlocul zilei.

Din cauza conditiilor nefavorabile, echipele au hotarat sa isi prelungeasca cu o zi sesiunile de teste, astfel ca maine va reveni spectacolul la Sepang. Singura echipa care nu va ramane si maine in Malaezia este Toro Rosso.

Hamilton a trebuit sa treaca prin probleme tehnice pana sa stabileasca turul care l-a propulsat in frunte, britanicul fiind nevoit sa isi opreasca monopostul McLaren din cauza unei scurgeri de ulei. A doua pozitia i-a apartinut surprinzatorului Mark Webber, care a reusi sa se apropie cu masina Red BUll la doar 0.2 secunde de Hamilton.

Pe trei si pe patru s-au clasat din nou doua surprize. Daca Ralf Schumacher este totusi obisnuit cu aerul inaltimilor, Vitantonio Liuzzi (Toro Rosso) a reusit sa profite de tururile rapide efectuate pe pista uscata pentru a se clasa imediat in fata lui Felipe Massa.

Cea mai spectaculoasa masina a zilei a fost BMW-ul lui Nick Heidfeld. Din pacate pentru german, in sens negativ. Astfel, motorul pilotului BMW a luat foc in primele tururi ale zilei, flacarile acoperind si caroseria masinii. In mod logic, germanul s-a clasat pe pozitia a noua. A surprins din nou Kovalainen, cel care a fost ultimul astazi. Renault are mult de lucru!


Iata rezultatele zilei a treia de teste din Malaezia:

1. Hamilton McLaren 1:35.918
2. Webber Red Bull 1:36.138
3. R.Schumacher Toyota 1:36.700
4. Liuzzi Toro Rosso 1:36.712
5. Massa Ferrari 1:36.947
6. Rosberg Williams 1:37.070
7. Button Honda 1:37.472
8. Davidson Super Aguri 1:37.606
9. Heidfeld BMW Sauber 1:38.551
10. Kovalainen Renault 1:39.654

Travis Daye
30th March 2007, 14:42
deci.. sambata pe 7 seara ne ducem la biserica sa luam lumina alea alea.. ciocnim un ou... si dupa aia valea la culcare ca ne trezim dimineata sa vedem cursa :))))

Travis Daye
30th March 2007, 14:43
Kimi Raikönnen a fost cel mai rapid in fata lui Alexander Wurz si aceasta nu este o surpriza.
Pentru mine este mai mult surprinzatoare forma buna a lui Wurz, ca si pozitiile avansate ale lui Coulthard si Ralf Schumacher. Acesta din urma a avut insa si o "volta" periculoasa, aterizand intr-o zona de unde l-au scos doar instalatiile de remorcare...
M-ar bucura ca "fratele mai mic" sa iasa insfarsit din umbra lui Michael si sa-si dovedeasca talentul.

pai acum indiferent ce face nu mai e in umbra lui... in umbra lui era cand erau amandoi :))))

Sorin Blaj
30th March 2007, 19:44
Va fi in umbra atata timp cat nu va reusi nicio performanta notabila, iar asta inseamna titlul mondial.

Sorin Blaj
1st April 2007, 13:42
Kovalainen, cel mai rapid in ultima zi de teste
Vineri, 30.03.2007


Heikki Kovalainen a reusit in sfarsit sa il multumeasca pe Flavio Briatore. Dupa ce ieri a fost oprit de ploaie si asezat pe ultima pozitie a clasamentulului realizat in urma timpilor din teste, finlandezul a reusit astazi sa obtina cel mai bun timp la volanului monopostului Renault.

Kovalainen i-a depasit pe Felipe Massa si pe cea mai mare surpriza a zilei, Anthony Davidson (Super Aguri), care si-a postat masina pe a treia pozitie a topului zilei. Au urmat Nico Rosberg cu al sau Williams si Franck Montagny, pilotul de teste al celor de la Toyota.

Nick heidfeld nu a reusit aparent sa treaca peste problemele pe care le-a avut ieri, reusit abia al saselea timp. Pe sapte s-a clasat Jenson Button, care a testat insa cu Honda doar in prima parte a zilei.

Cei doi piloti McLaren prezenti la Sepang, Hamilton si Pedro de la Rosa, au schimbat masina la mijlocul zilei, rezultatul fiind unui mediocru pentru amandoi: locurile 8 respectiv 12.


Iata rezultatele complete ale ultimei zile de teste private de la de la Sepang:

1. Kovalainen Renault 1:35.767
2. Massa Ferrari 1:35.808
3. Davidson Super Aguri 1:36.787
4. Rosberg Williams 1:37.002
5. Montagny Toyota 1:37.206
6. Heidfeld BMW Sauber 1:37.318
7. Button Honda 1:37.326
8. Webber Red Bull 1:37.338
9. Hamilton McLaren 1:37.448
10. Liuzzi Toro Rosso 1:38.542
11. Klien Honda 1:39.176
12. de la Rosa McLaren 1:39.303


Sursa: formula1.automarket.ro

BMW Power
2nd April 2007, 16:45
Weekend de cursa ploios la Sepang
Marele Premiu al Malaeziei va fi "deranjat" de averse de ploaie. Acesta este verdictul meteo al Departamentului Meteorologic din Malaezia, care prevede chiar furtuni si descarcari electrice in weekendul viitor.

Foarte interesant este faptul ca ploaia este asteptata la Sepang in dupa-amiezele fiecareia dintre cele trei zile de rulare, adica exact in timpul antrenamentelor, calificarilor si cursei. Nick Heidfeld creioneaza un peisaj extrem de interesant in Malaezia atunci cand ploaia isi face aparitia: "Am prins cateva ruperi de nori incredibile la Sepang. Aici, ploaia este departe de ceea ce stim cu totii ca inseamna "ploaie". Cand incepe furtuna, totul dispare imediat sub apa".

Nu ar fi primul Mare Premiu al Malaeziei disputat pe ploaie, Michael Schumacher reusind sa isi adjudece cursa din 2001 in astfel de conditii.

BMW Power
2nd April 2007, 16:46
Fisichella e optimist datorita victoriei de anul trecut de la Sepang
Giancarlo Fisichella afirma ca este in varf de forma si ca asteapta cu nerabdare cursa din Malaezia.

"Este, fara niciun dubiu, cea mai dificila cursa a anului. Nu doar fizic, ci si din punct de vedere mental. Temperaturile inalte si umiditatea fac ca lucrurile sa fie foarte dificile atat pentru piloti cat si pentru masini. Insa eu am amintiri foarte placute de anul trecut, cand am castigat aici, si sunt foarte pregatit pentru cursa si de aceasta data. M-am antrenat mult in aceasta iarna, sunt in varf de forma si gata de atac. Scopul nostru in aceasta cursa este de a dezvolta o masina perfect fiabila si mai rapida decat in Melbourne. Renault s-a comportat intotdeauna bine la Sepang si cred ca masina va fi si ea OK", a declarat italianul.

Travis Daye
3rd April 2007, 12:08
Fisichella? don't make me laugh :)))))

thanathos
3rd April 2007, 16:45
Fisichella e optimist datorita victoriei de anul trecut de la Sepang
Giancarlo Fisichella afirma ca este in varf de forma si ca asteapta cu nerabdare cursa din Malaezia.

"Este, fara niciun dubiu, cea mai dificila cursa a anului. Nu doar fizic, ci si din punct de vedere mental. Temperaturile inalte si umiditatea fac ca lucrurile sa fie foarte dificile atat pentru piloti cat si pentru masini. Insa eu am amintiri foarte placute de anul trecut, cand am castigat aici, si sunt foarte pregatit pentru cursa si de aceasta data. M-am antrenat mult in aceasta iarna, sunt in varf de forma si gata de atac. Scopul nostru in aceasta cursa este de a dezvolta o masina perfect fiabila si mai rapida decat in Melbourne. Renault s-a comportat intotdeauna bine la Sepang si cred ca masina va fi si ea OK", a declarat italianul.

nush ce fumeaza fisico, da vreau si io doua :yes:

Travis Daye
4th April 2007, 00:18
Raikkonen still concerned over engine
03 April 2007

Ferrari’s Kimi Raikkonen has admitted there are still fears over whether the engine he used in Australia will make it through the forthcoming Malaysian Grand Prix weekend.

Raikkonen cruised to victory in the Melbourne season-opener, but not before a late water leak had caused the engine temperature on his F2007 to rise, prompting unease over its potential durability in the searing heat at Sepang.

"There is some concern,” Raikkonen told the official Ferrari website. “We had a slight leakage of water during the last part of the race and the team told me to slow down, writing 'Cool' on the sign next to the pit lane, as the radio didn't work because of a problem with a plug.”

The engine has since undergone checks and simulations tests back at the Ferrari factory. Armed with the resulting data, the team’s engineers will have to make a late call following Friday practice in Malaysia as to whether they risk using the engine, or swallow a ten-place grid penalty and substitute a fresh V8.

“Obviously we hope that the engine will make it through the whole weekend and that we don't have to change it before the qualifying,” added Raikkonen. “In case we had to change it, obviously it would be a bit different for us: everything would be much more difficult.”

Raikkonen’s team mate Felipe Massa started from the back of the grid in Australia after the team changed his engine. The Brazilian subsequently fought his way up to sixth place.

www.formula1.com

RAIKKONEN
4th April 2007, 07:33
Doar asa sa castige si altii...

BMW Power
4th April 2007, 16:00
Raikkonen, îngrijorat de motor
Kimi Raikkonen a recunoscut cã echipa Ferrari este îngrijoratã în legãturã cu motorul monopostului sãu pentru Marele Premiu al Malaysiei. Finlandezul a dominat categoric cursa din Australia, însã spre finalul acesteia s-a descoperit cã motorul V8 al maºinii lui Raikkonen are o micã scurgere de apã. Chiar dacã propulsorul a fost verificat temeinic, Raikkonen nu exclude posibilitatea schimbãrii acestuia pentru cursa din Malaysia.

În acest caz, finlandezul ar primi o penalizare de 10 locuri pe grila de start, lucru care i-ar compromite ºansele la o victorie. “Existã o oarecare îngrijorare”, a spus Kimi pe site-ul oficial Ferrari. “Am avut o micã scurgere de apã în ultima parte a cursei iar echipa mi-a spus sã încetinesc, scriind cuvîntul “cool” pe panou fiindcã radio-ul nu mai funcþiona”, a adãugat Raikkonen.

“De atunci motorul a fost verificat la fabricã ºi s-au fãcut ºi niºte simulãri. Tehnicienii au acum datele. Evident, sperãm cã motorul va rezista tot weekendul ºi cã nu va trebui sã o schimbãm înainte de calificãri”, a mai spus finlandezul.

“Dacã va trebui sã-l schimbãm, în mod evident va fi diferit pentru noi: totul va fi mai dificil pentru cã vom fi nevoiþi sã luãm startul cu zece poziþii mai jos”, a mai spus Kimi.

BMW Power
4th April 2007, 16:05
Massa este prudent inaintea Marelui Premiu al Malaysiei

Brazilianul Felipe Massa este prudent inaintea etapei a doua a Campionatului Mondial, declarand ca Ferrari trebuie sa ramana cu picioarele pe pamant, in pofida startului foarte bun de sezon din Australia.
Italienii de la Ferrari au deschis noul sezon cu o victorie categorica la Antipozi, Kimi Raikkonen controland cu autoritate cursa australiana, in timp ce Felipe Massa a realizat o cursa de recuperare fabuloasa, incheind pe locul sase, dupa ce a plecat din ultima pozitie a grilei de start.

"Am urmarit toate speculatiile din presa cu privire la potentialul nostru, toata lumea considerand ca Ferrari poate castiga cu usurinta campionatul in 2007. Eu spun ca nu va fi deloc usor, dar cu toate acestea avem o masina foarte buna", a declarat Felipe Massa.

Dupa testele efectuate in urma cu o saptamana pe circuitul de la Sepang, Ferrari este una dintre putinele echipe din Marele Circ care nu va introduce niciun upgrade la monoposturile sale pentru cursa asiatica.

"Masina pe care o vom avea pe pista in Malaysia este identica cu cea din Australia, fara nicio modificare. In aceste conditii avem avantajul ca stim foarte bine monopostul, efectuand multi kilometri cu acesta", a mai completat Massa.

Sorin Blaj
5th April 2007, 20:42
2007 FORMULA 1™ Petronas Malaysian Grand Prix


Programul cursei:


Vineri 6 Aprilie

4:00-5:30 Antrenamente libere 1

8:00-9:30 Antrenamente libere 2


Sambata 7 Aprilie

6:00-7:00 Antrenamente libere 3

9:00 Calificari


Duminica 8 Aprilie

10:00 Cursa

georg40
5th April 2007, 21:39
Din fericire orele de transmisie sunt rezonabile nu va trebui sa ne trezim cu noaspte in cap !

La capitolul pronosticuri sunt precaut, eu il vad totusi de data aceasta ca invingator pe Felipe Massa.

Sorin Blaj
5th April 2007, 21:55
Massa doreste sa nu piarda contactul cu Raikkonen si astfel sa ajunga sa-l ajute pe Kimi in lupta pentru titlu.

El doreste sa fie eligibil pentru titlul de campion mondial si pentru asta trebuie sa castige curse.

dumy84
6th April 2007, 00:30
La Sepang intotdeauna conditiile atmosferice au jucat un rol important in desfasurarea evenimentelor. Va castiga cine va reusi sa adapteze motorul mai bine la caldura sufocanta. Toata lumea arata cu degetul spre Ferrari, ca fiind echipa momentului. Merg pe o victorie a lui Felipe Massa, secondat de Kimi Raikkonen, cu un BMW pe ultima treapta a podiumului.

Sorin Blaj
6th April 2007, 01:43
Sansele ca sa ploua la Sepang, sunt destul de mari, cam 60%:


http://www.weather.cx/Sepang

http://www.qwikcast.com/cgi-bin/forecast.cgi?zip=Sepang,MY

resita
6th April 2007, 08:30
prima sesiune de antrenamente libere a luat sfarsit.

http://img244.imageshack.us/img244/5074/capture5cd4.jpg (http://imageshack.us)

Val
6th April 2007, 09:27
Se pare ca masinile Honda vor avea iarasi un week-end dezastruos.

Travis Daye
6th April 2007, 09:34
si cam tot la fel de dezastruos si pentru Renault :))) nenea Briatore... nu-l mai face idiot... ca e si el mic ma.. ce-ai cu el? :D

Travis Daye
6th April 2007, 09:36
deci daca masina campionilor mondiali entitre este cu doar o secunda mai rapida decat a celor de la spyker care sunt considerati cei mai lenti..... inseamna ca asta nu-i F1..... da-o dracu de treaba :D

resita
6th April 2007, 10:04
sunt antrenamentele libere. la calificari altfel o sa stea treaba.

resita
6th April 2007, 10:46
a doua sesiune de antrenamente libere.

http://img329.imageshack.us/img329/7826/capture6vp5.jpg (http://imageshack.us)

uite si Renault. au vazut ca i-ati criticat si au confirmat. :D :D :D :D :D

Sorin Blaj
6th April 2007, 12:55
Felipe Massa vrea sa castige aici.

Daca nu intervine ceva, probabil ca va fi si in Pole position.

Ma surprinde placut clasarea celor doua masini Renault, in a doua sesiune de calificari.

Sorin Blaj
6th April 2007, 12:56
a doua sesiune de antrenamente libere.

http://img329.imageshack.us/img329/7826/capture6vp5.jpg (http://imageshack.us)

uite si Renault. au vazut ca i-ati criticat si au confirmat. :D :D :D :D :D
La clasamentul celei de-a doua sesiune de antrenamente trebuie facuta o rectificare, Kubica a terminat pe locul 7, cu 1:36.717, iar la tine este pe locul 16.

dumy84
6th April 2007, 13:08
Surprinde si clasarea buna a monoposturilor Williams-Toyota. Sa vedem cum se vor descurca in cursa.

Sorin Blaj
6th April 2007, 13:10
In plus o stire de ultima ora. Se pare ca Raikkonen nu trebuie sa schimbe motorul.

Declaratia lui Kimi: Am hotarat sa-l pastram, nu avem motive sa-l schimbam.
Declaratia lui Todt: Toate zvonurile au pornit de la speculatii. Este adevarat ca la sfarsitul cursei din Australia, Kimi a avut o problema cu motorul si a pierdut apa, dar foarte putina.

Stirea completa:

No engine change for Raikkonen
06 April 2007


There was good news for Ferrari and Kimi Raikkonen on Friday afternoon as it emerged that the Australian Grand Prix winner will not, after all, require his engine to be changed ahead of qualifying at Sepang.

A water leak in the latter stages of the Albert Park race had prompted concerns over the V8’s potential reliability in Malaysia, but after last week’s test and Friday’s two practice sessions in Kuala Lumpur, Ferrari say they will retain the engine.

“We are going to keep it - no reason to change it,” Raikkonen said, before Ferrari’s Jean Todt added: “All the rumours started from speculation. It’s true that at the end of the Australian race Kimi had a problem with and lost some water, but very little.

“We made more checks than if it didn’t happen, and he simulated the problem during free testing here last week, and after all that we are satisfied that nothing demonstrated that we should change our programme from Australia.”

The news means fans should get to see a fair fight between Raikkonen and team mate Felipe Massa on Sunday afternoon. In Melbourne they started at opposite ends of the grid after an engine-change penalty for the Brazilian.


Sursa: formula1.com

Sorin Blaj
6th April 2007, 15:05
Stirea in romana, preluata de la Mediafax:


Raikkonen nu schimba motorul


Echipa Ferrari a decis, vineri, sa-l lase pe finlandezul Kimi Raikkonen sa evolueze la Marele Premiu al Malaysiei cu acelasi motor ca la Grand Prix-ul Australiei, unde o scurgere de apa l-a obligat sa incetineasca in finalul cursei, informeaza AFP.

"Noi pastram motorul, nu exista motive sa-l schimbam", a anuntat pilotul finlandez la incheierea celei de-a doua sedinte de incercari libere.

"Toata aceasta poveste despre schimbarea motorului nu reprezinta decat speculatii. Este adevarat ca la finalul Grand Prix-ului Australiei, Kimi a pierdut putina apa. Insa a simulat problema la testele private de saptamana trecuta si nimic nu a aratat ca trebuie sa schimbam motorul", a spus patronul echipei Ferrari, Jean Todt.

Calificarile pentru Grand Prix-ul Malaysiei, a doua etapa a CM de Formula 1, sunt programate, sambata, la ora 14.00 (06.00 GMT - 09.00, ora Romaniei).

georg40
6th April 2007, 17:01
Eu am zis de la bun inceput ca merg pe mana lui Felipe Massa.
Acum ca s-a decis pastrarea motorului la masina lui Raikönnen zic chiar ca alegerea mea a fost fericita. Nu stiu de ce, dar un motor sortit odata pentru a fi schimbat nu mai imi inspira incredere.

Sorin Blaj
6th April 2007, 17:58
Nu s-a pus problema schimbarii, ci mai mult a verificarii lui.

georg40
6th April 2007, 18:09
Cum asa, toata saptamana s-a vorbit de eventualitatea schimbarii motorului, chiar cu riscul de a pierde zece pozitii de start.

Sorin Blaj
6th April 2007, 18:13
Speculatii ale presei, dar nu comunicate ale echipei.

Lordul
6th April 2007, 18:49
K.Raikonnen va triumfa din nou ve-ti vedea !

Val
6th April 2007, 19:04
De data asta cred ca nu va castiga Kimi. Merg pe mana lui Alonso in acest week-end.

oaspetele
6th April 2007, 21:01
poate Coulthard o sa mearga pe mana lui.

:lol:

Sorin Blaj
7th April 2007, 00:33
Declaratiile dupa prima zi:


Felipe Massa, Ferrari: "Luand in considerare toate aspectele, putem spune ca a fost o zi buna. Am incercat ambele tipuri de pneuri disponibile si de asemenea, diferite modificari de set-up pentru F2007, pornind de la testul de saptamana trecuta de aici. Desigur, mai avem inca multe de facut gandindu-ne la calificari si cursa, dar weekend-ul a inceput bine. Speram sa putem continua in acelasi fel!"

Giancarlo Fisichella, Renault: "A fost o zi de vineri destul de normala pentru mine, si am reusit sa alergam mult mai mult decat in Australia, ceea ce reprezinta un start bun. Balansul masinii nu este rau, dar mai avem nevoie de si mai multa aderenta, iar acest lucru face masina sa fie nervoasa si inconsistenta la pilotat. Desigur, temperaturile mari fac ca nivelul de aderenta sa scada, dar am progresat destul de mult astazi - si sa speram ca putem continua maine. Din punct de vedere fizic a fost dificil pe pista, mai ales ca sunt racit de doua zile. Dar pana duminica, sunt increzator ca totul va fi OK."

Hekki Kovalainen, Renault: "A fost o zi de vineri foarte buna pentru mine, mai ales in comparatie cu prima zi din Australia. Dupa testul de saptamana trecuta, cele 60 de tururi completate astazi mi-au prins bine si m-am obisnuit din nou cu circuitul. In ceea ce priveste manevrabilitatea masinii, a fost cam la fel ca in ultima zi a testului: balansul n-a fost prea rau, imbunatatindu-se odata ce conditiile pistei au devenit mai bune, exact asa cum a fost pentru toti pilotii. Caldura face viata grea aici si va fi o cursa lunga si dificila, dar ma simt bine pregatit dupa test. In ceea ce priveste competitivitatea, in acest moment nu prea stim unde suntem in ierarhia performantelor, caci nu avem de unde sa stim ce fac ceilalti. Totul se va lamuri maine."

Kimi Raikkonen, Ferrari: "A fost o zi rezonabil de buna, chiar daca nu sunt complet satisfacut de set-up-ul masinii mele. Inca trebuie sa gasim setarile corecte, similare cu cele pe care le-am avut la testul de saptamana trecuta. Luand in considerare toate acestea, inca mai cred ca putem lupta pentru primul loc in calificari si cursa, chiar daca deocamdata e greu sa avem o imagine clara a situatiei. Diferenta dintre cele doua tipuri de pneuri? Nimic substantial, mai ales cand e vorba de consistenta."

Nico Rosberg, Williams: "Am gasit doua set-up-uri rezonabile in cele doua sesiuni de astazi, dar e greu de spus unde de aflam intr-adevar in acest moment. Maine vom afla mai multe dupa ultima sesiune de antrenamente."

Alex Wurz, Williams: "Am pilotat numai in a doua sesiune astazi, iar masina a parut foarte diferita fata de testul din saptamana trecuta, asa ca a trebuit sa muncim mult pentru a regasi performantele de atunci. Inca nu suntem complet satisfacuti, dar sesiunea de antrenamente de maine ne va ajuta sa imbunatatim situatia actuala."

Robert Kubica, BMW Sauber: "Am avut multe probleme astazi. Pe unele le-am putut rezolva in a doua sesiune a antrenamentelor libere, dar inca mai avem de lucru pentru a le rezolva pe celelalte."

Ralf Schumacher, Toyota: "A fost o zi rezonabila si un start bun pentru restul weekend-ului. In mod evident este foarte cald aici, iar conditiile au impins pilotii la limita. Dar imi place caldura si testul de saptamana trecuta ne-a fost de folos. Am reusit sa parcurgem intregul program prestabilit fara sa intampinam probleme. Cunoastem circuitul si pneurile au lucrat de asemenea bine. Este dificil sa-ti dai seama de performantele adevarate dupa o singura cursa, dar tinta noastra este aceea de a termina cu ambele masini in top 10 si sa castigam mai multe puncte."

Lewis Hamilton, McLaren Mercedes: "Acesta este primul Mare Premiu al Malaieziei la care particip, dar am reusit sa cunosc circuitul destul de bine la testul de saptamana trecuta. Caldura si umiditatea au fost asa cum m-am asteptat si m-am antrenat pentru astfel de conditii. Antrenamentele de astazi au fost destul de directe, si am facut pasi inainte. Conditiile pistei se afla intr-o continua schimbare, iar acest lucru face dificila gasirea balansului potrivit. Astept cu nerabdare calificarile de maine."

Nick Heidfeld, BMW Sauber: "Inca nu sunt satisfacut de masina mea. In special la inceputul sesiunii, balansul n-a fost deloc bun, iar masina dificil de pilotat. Desi mai tarziu am facut un pas in directia cea buna, inca mai avem mult de lucru."

Mark Webber, Red Bull Racing: "De dimineata am facut programul prestabilit, dar dupa-amiaza am avut ceva probleme, lucru care nu prea ne-a ajutat, dar am reusit sa parcurgem mai tot programul. Ar fi fost bine sa parcurgem mai multe tururi dupa-amiaza, dar asta e. Nu stiu sigur care a fost problema pe care am avut-o spre sfarsitul celei de-a doua sesiuni."

Fernando Alonso, McLaren Mercedes: "Echipa a testat aici saptamana trecuta si set-up-ul a fost in mare stabilit, asa ca am avut o baza solida in antrenamentele de astazi. Acum am mai adaugat ceva date pe care le vom analiza peste noapte, dar totul a mers asa cum ne asteptam. Am petrecut ceva timp obisnuindu-ma cu pista caci n-am participat la test, dar n-au fost surprize si imi place foarte mult circuitul."

Jenson Button, Honda: "Ei bine, o zi grea in care ne-am chinuit sa gasim balansul masinii. Initial, pista a fost foarte prafuita, dar aderenta s-a imbunatatit pe parcursul zilei si am putut sa lucram mai mult cu masina. Ramane insa ca sigur faptul ca suntem foarte departe de acolo unde am vrea sa ne aflam."

Rubens Barrichello: "Pur si simplu am avut o zi foarte proasta. E foarte frustrant locul pe care am terminat ziua. Avem probleme cu stabilitatea pe perioadele de franare si nu am reusit sa imbunatatim acest aspect, iar tot ce pot sa spun este ca trebuie sa analizam datele culese astazi si sa incercam sa gasim o solutie pentru a reusi sa revenim in pozitia in care am fost in testul de saptamana trecuta."


Sursa: livelyf1.go.ro

Sorin Blaj
7th April 2007, 07:48
Clasament a treia sesiune de antrenamente libere:


Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points

1 2 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:34.811
2 5 Felipe Massa Ferrari 1:34.953
3 1 Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:35.311
4 10 Robert Kubica BMW 1:35.385
5 6 Kimi Räikkönen Ferrari 1:35.498
6 16 Nico Rosberg Williams-Toyota 1:35.770
7 9 Nick Heidfeld BMW 1:36.160
8 23 Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:36.195
9 11 Ralf Schumacher Toyota 1:36.245
10 15 Mark Webber Red Bull-Renault 1:36.257
11 14 David Coulthard Red Bull-Renault 1:36.273
12 18 Vitantonio Liuzzi STR-Ferrari 1:36.297
13 3 Giancarlo Fisichella Renault 1:36.434
14 17 Alexander Wurz Williams-Toyota 1:36.473
15 19 Scott Speed STR-Ferrari 1:36.501
16 22 Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:36.545
17 7 Jenson Button Honda 1:36.658
18 4 Heikki Kovalainen Renault 1:36.876
19 8 Rubens Barrichello Honda 1:36.972
20 12 Jarno Trulli Toyota 1:37.473
21 20 Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:38.018
22 21 Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:38.225


PS: Trezirea, ca incep CALIFICARILE. :) :D

Sorin Blaj
7th April 2007, 08:29
Dupa prima parte a calificarilor au iesit:

17. Scott Speed STR-Ferrari 1:36.578
18. Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:36.816
19. Rubens Barrichello Honda 1:36.827
20. Alexander Wurz Williams-Toyota 1:37.326
21. Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:38.270
22. Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:38.615

Pe primele locuri: Alonso (1:34.942), Hamilton, Raikkonen, Kubica, Massa.

Sorin Blaj
7th April 2007, 08:42
Dupa a doua parte a calificarilor au iesit:

11. Heikki Kovalainen Renault 1:36.876
12. Giancarlo Fisichella Renault 1:36.434
13. David Coulthard Red Bull-Renault 1:36.273
14. Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:36.545
15. Jenson Button Honda 1:36.658
16. Vitantonio Liuzzi STR-Ferrari 1:36.297

Pe primele locuri: Alonso (1:34.057), Massa, Hamilton, Raikkonen, Kubica.

Sasuke Uchiha
7th April 2007, 09:05
bravo ferrari ! bravo massa ! bravo KIMI !!!! :yeah:

Sorin Blaj
7th April 2007, 09:07
Clasamentul calificarilor:

mariomax
7th April 2007, 09:08
Massa, daaaa

Sorin Blaj
7th April 2007, 09:10
Credeam ca sunt singur pe aici. :) :D :happy

Val
7th April 2007, 10:14
Briatore cred ca-i va face praf si pe Fisichella si pe Kovalainen. Masinile Honda se pare ca vor avea iar un week-end dezastru. Foarte buna clasarea lui Rosberg.

Sorin Blaj
7th April 2007, 10:58
Renault sunt depasiti de situatie. Vina nu cred ca le apartine numai pilotilor, s-ar putea ca si masina sa lase de dorit.

Sorin Blaj
7th April 2007, 11:13
Batalia din final si clasamentul calificarilor:

grigore13
7th April 2007, 14:56
:yeah: : iubesc FORMULA 1

Sorin Blaj
7th April 2007, 15:08
:yeah: : iubesc FORMULA 1
Atunci te asteptam cu cat mai multe posturi.

Bine ai venit in lumea Formulei 1! :ok:

Sorin Blaj
7th April 2007, 15:18
Declaratii dupa calificari
07 aprilie


Felipe Massa (Ferrari), locul I: "Sunt foarte fericit pentru acest pole. In al doilea tur rapid am avut ceva trafic, dar in ultimul pista a fost foarte libera si am folosit 100% din potentialul masinii. In virajul sapte si in ultimul sector erau cateva picaturi de ploaie, dar din fericire n-a fost mai rau si am putut sa termin turul fara probleme. Evident, maine vreau sa termin cursa in aceeasi pozitie din care voi incepe. Stim ca avem cativa rivali foarte puternici si aceasta cursa este mereu una dificila, atat din punct de vedere fizic, cat si in ceea ce priveste masina. La aceste temperaturi foarte ridicate este ca si cum ai pilota intr-o sauna, iar pista devine foarte alunecoasa, dar am putut sa fac cel mai bun tur exact in ultimul minut."

Fernando Alonso (McLaren Mercedes), locul 2: "Per total sunt foarte multumit si cred ca am miscorat din gap-ul fata de Ferrari. Am adus ceva imbunatatiri peste noapte si de asemenea intre antrenamentele de astazi si calificari, iar masina functioneaza bine. Cred ca putem avea o cursa puternica maine, dar caldura si umiditatea fac viata grea la toate capitolele, dar vom forta 100%. S-a depus multa munca la testul de saptamana trecuta si in cartierul general din Europa, iar masina s-a imbunatatit clar, asa ca mergem in directia cea buna."

Kimi Raikkonen (Ferrari), locul 3: "Per total, rezultatul de astazi este cel la care ne-am fi putut astepta. Balansul masinii mele a fost mai bun decat in antrenamentele de ieri, dar totusi nu perfect pentru un singur tur cronometrat. Dar pe periode lungi e foarte bun si deci cred ca pot alerga in frunte in cursa de maine. Lupta a fost foarte stransa, dar am vazut inca din Australia ca McLaren-urile sunt foarte rapide in calificari. Caldura? Este aceeasi pentru toata lumea si deci nu ar trebui sa fie un factor decisiv."

Lewis Hamilton (McLaren Mercedes), locul 4: "Masina functioneaza bine si cred ca am fi putut ocupa prima linie de pe grila de start. Totusi, cand am ajuns in virajul cu numarul sapte deja incepuse sa picure. Experimentasem acest lucru in testul de saptamana trecuta si stiam ca poate fi alunecos, asa ca am incetinit putin. In afara de asta totul a mers bine si sunt increzator in privinta cursei de maine. Sunt pe partea curata a pistei si sper sa iau un start bun."

Nick Heidfeld (BMW Sauber), locul 5: "Sunt foarte multumit de locul cinci pe grila de start. A fost tot ce-am putut face astazi, caci chiar daca balansul masinii mele s-a imbunatatit, inca nu e ideal, asa ca in aceste circumstante rezultatul este bun. Sincronizarea a fost destul de dificila in sesiune cand norii erau din ce in ce mai negri, iar ultima oara cand am iesit pe pista in doua viraje asflatul era deja putin ud."

Nico Rosberg (Williams), locul 6:"Cred ca n-am fi putut spera la mai mult de locul sase astazi. Sunt destul de multumit, mai ales ca ieri parea ca nu putem gasi forma in care ne-am prezentat la testul de saptamana trecuta de aici. Totusi, de azi-dimineata, masina mea parea sa fie mai buna si totul mergea in directia cea buna. Pe masura ce nivelul de aderenta creste, masina devine mai puternica, asa cum s-a intamplat si la Melbourne. Locul sase e o pozitie una pentru maine, chiar daca diferenta dintre cei de langa mine a fost mica. Cel mai important lucru pentru noi maine este acela de a ne mentine consistenta si sa continuam sa adunam puncte."

Robert Kubica (BMW Sauber), locul 7: "Masina este la fel de competitiva precum in Melbourne si as fi putut sa ma clasez in top 5, dar noi am facut o greseala. La sfarsit am fi putut avea un rezultat mult mai bun, iar asta e ceea ce conteaza. Dupa antrenamentele libere de astazi am fost multumit de balansul masinii, asa cum s-a intamplat si dupa testul de aici. Masina si-a imbunatatit comportamentul pentru ca s-au imbunatatit si conditiile pistei si, chiar daca am avut cateva probleme ieri, nu le-am experimentat si in calificari."

Heikki Kovalainen (Renault), locul 11: "Nivelul de aderenta se imbunatatea cu fiecare tur in plus, si cred ca aveam ritmul necesar intrarii in top 10 in aceasta dupa-amiaza. N-am reusit insa sa pun cele mai bune sectoare reusite de mine intr-un singur tur, asa ca e putin cam frustrant acest loc 11 - si in afara ultimei parti a calificarilor. Totusi, din punct de vedere personal, aceasta sesiune de calificari a fost mult mai buna pentru mine decat cea din Melbourne. Cred ca lupta noastra se va da cu Williams, Toyota si Red Bull maine - si sunt optimist ca pot face o treaba buna."

Giancarlo Fisichella (Renault), locul 12: "Intregul weekend masina a fost dificil de pilotat: balansul nu este prea rau, dar nu avem suficienta aderenta, iar comportamentul masinii nu poate fi intuit, si deci e greu sa faci un tur curat. La fel ca in Melbourne, suntem mult in spatele liderilor, si stim ca trebuie sa ne imbunatatim performantele. In ceea ce priveste ziua de maine, va fi o cursa dificila, ca de obicei - si luam startul mult din spate. Trebuie sa abordam strategia cea mai buna si sa vedem cum se vor desfasura lucrurile."

Jenson Button (Honda), locul 15: "Sunt evident foarte frustrat. Stim unde ne aflam acum si facem tot ce putem cu ceea ce avem la dispozitie, dar locul 15 in calificari tot este dificil de acceptat. Am reusit sa trecem de prima parte a calificarilor, dar in acest moment masina nu este suficient de buna pentru a ajunge in ultima. A fost de necrezut cat de multa aderenta am pierdut spre sfarsitul celei de-a doua sesiuni. Vom porni deci din a doua jumatate a grilei de start si trebuie sa asteptam sa vedem ce se va intampla, dar aici cursele au fost mereu dificile si maine nu va fi o exceptie."

Rubens Barrichello (Honda), locul 19: "Sunt putine lucruri pe care le pot spune, sunt atat de dezamagit. Avand in vedere actualul nostru nivel de performanta, stiam ca sesiunea de calificari va fi dificila, dar locul in care ma gasesc este extrem de frustrant. Chiar inainte de calificari am avut o problema cu masina de cursa si a trebuit sa o folosesc pe cea de rezerva. Aceasta nu era setata pentru mine, asa ca intr-un fel a fost ca si as fi luat-o de la inceput. Macar la sfarsitul antrenamentelor libere de astazi masina mea era bine balansata, dar n-am putut sa beneficiem de acest mic avantaj si este frustrant. Nu pot maine decat sa astept oportunitatile care pot aparea in cursa."


Sursa: livelyf1.go.ro

Sorin Blaj
7th April 2007, 16:23
Clasamentul calificarilor:
Grila de start s-a modificat:



Barrichello penalizat, grila de start modificata


Pilotul echipei Honda, Rubens Barrichello, va fi penalizat cu zece locuri pe grila de start a Marelui Premiu de Formula 1 al Malaysiei, deoarece a rulat in calificari cu alt motor decat cel de la GP-ul Australiei, a anuntat Federatia Internationala de Automobilism (FIA), informeaza AFP.

Aceasta penalizare il plaseaza pe brazilian pe ultima pozitie pe grila de start.

Barrichello a avut probleme cu cutia de viteze a masinii sale oficiale de cursa si a fost nevoit sa foloseasca in calificari alt monopost, care nu era reglat pentru el. Echipa nu a avut insa timp sa transfere si motorul din cursa.

Deoarece a participat la sedinta de calificari cu alt motor decat cel pe care l-a folosit in Marele Premiu al Australiei, el va fi penalizat cu zece locuri pe grila de start, insa cum Barrichello a ocupat doar locul 19 in calificari, penalizarea ramane doar de trei locuri.


Marele Premiu al Malaysiei va avea loc pe circuitul de la Sepang, duminica, la ora 10.00.

Ca urmare a penalizarii lui Barrichello, grila de start a MP al Malaysiei este urmatoarea:

1. Felipe Massa (Brazilia/Ferrari) 1:35.043
2. Fernando Alonso (Spania/McLaren-Mercedes) 1:35.310
3. Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari) 1:35.479
4. Lewis Hamilton (Marea Britanie/McLaren-Mercedes) 1:36.045
5. Nick Heidfeld (Germania/BMW Sauber) 1:36.543
6. Nico Rosberg (Germania/Williams) 1:36.829
7. Robert Kubica (Polonia/BMW Sauber) 1:36.896
8. Jarno Trulli (Italia/Toyota) 1:36.902
9. Ralf Schumacher (Germania/Toyota) 1:37.078
10. Mark Webber (Australia/Red Bull) 1:37.345
11. Heikki Kovalainen (Finlanda/Renault) 1:35.630
12. Giancarlo Fisichella (Italia/Renault) 1:35.706
13. David Coulthard (Marea Britanie/Red Bull) 1:35.766
14. Takuma Sato (Japonia/Super Aguri) 1:35.945
15. Jenson Button (Marea Britanie/Honda) 1:36.088
16. Vitantonio Liuzzi (Italia/Toro Rosso) 1:36.145
17. Scott Speed (SUA/Toro Rosso) 1:36.578
18. Anthony Davidson (Marea Britanie/Super Aguri) 1:36.816
19. Alexander Wurz (Austria/Williams) 1:37.326
20. Christijan Albers (Olanda/Spyker) 1:38.279
21. Adrian Sutil (Germania/Spyker) 1:38.415
22. Rubens Barrichello (Brazilia/Honda) 1:36.827

georg40
7th April 2007, 19:11
Dupa calificarea de azi datele problemei au ramas neschimbate: Ferrari contra Mercedes(McLaren),probabil o disputa finala in trei: Massa -Alonso - Raikönnen, dar Hamilton nu este de ignorat.
Pentru mine cel putin,surprinzatoare buna evolutie a celor doi piloti germani, Rosberg si Heidfeld, in timp ce de la Ralf Schumacher astept (mereu) mai mult.

Felipe Massa declara ca " va fi o cursa frumoasa dar aspra" in timp ce Kimi Raikönnen spunea: " a fost cam misterios cu motorul, dar nu am avut probleme".

Norbert Haug, directorul sportiv de la Mercedes declara ca Ferrari este clar favorit, dar favoritii nu castiga intotdeauna... La randul sau Alonso spunea ca "noua ne lipseste inca speed-ul pe care il are Ferrari, dar progresele sunt simtutoare in fiecare zi".

Ralf Schumacher crede ca vremea va ramane nestatornica si s-ar putea sa evolueze in favoarea lui Toyota, fara a preciza ce vreme isi doreste.

Nick Heidfeld nu si-a ascuns supararea ca nu a participat la toate antenamentele, in locul lui ,din dispozitia sefului BMW, Mario Theissen, fiind tanarul Sebastian Vettel acela care a pilotat masina.

"Marele sef" Bernie Ecclestone a lansat din nou ideea de a organiza cursele in Asia seara, astfel incat acestea sa fie transmise in Europa la cele mai bune ore de public.

Pe maine !

Sasuke Uchiha
7th April 2007, 21:55
sper sa fie o cursa frumoasa si alonso sa nu termine in primii 3 :ok:

Adi Da Samraj
8th April 2007, 01:39
Merita urmarit startul , mai ales batalia dintre Massa , Alonso , Raikkonen si Hamilton

Sorin Blaj
8th April 2007, 10:29
Alonso si Hamilton au avut un start excelent. Massa a gresit startul si l-a blocat si pe Raikkonen.

BMW Power
8th April 2007, 10:42
O greseala de incepator din partea lui Massa.:(

BMW Power
8th April 2007, 10:43
Se pare ca lui Massa ii lipsesc sfaturile de anul trecut a lui Schumi

Sorin Blaj
8th April 2007, 10:45
In plus, nu are nici forta ca sa revina. L-a atacat pe Hamilton si a iesit in decor ajungand pe 5. Surprinzator insa, Raikkonen nici macar nu l-a atacat pe Hamilton.

georg40
8th April 2007, 10:53
La jumatatea cursei se poate afirma aproape cu certitudine ca azi este ziua celor de la Mclaren - Mercedes. Startul deja a fost colosal.

Sorin Blaj
8th April 2007, 10:57
McLaren se distanteaza continuu de Ferrari. Suntem la jumatatea cursei si pana acum McLaren a mers perfect.

BMW Power
8th April 2007, 11:12
Surprinzator insa, Raikkonen nici macar nu l-a atacat pe Hamilton.

Nu prea cred ca Kimi forteaza, tinand cont ca are problema aia cu motorul inca de la cursa trecuta

BMW Power
8th April 2007, 11:15
Mc Laren nu se distanteaza doar in cursa, dar si in clasamentul general al costructorilor

Sorin Blaj
8th April 2007, 11:20
Mai sunt 11 tururi si lucrurile sunt clare:

1. McLaren sunt puternici si au dominat de la un capat la altul cursa.
2. Ferrari au probleme mari. Sa nu poti sa te tii macar de McLaren si ma refer aici la Hamilton?
3. BMW sunt a treia echipa, chiar daca si astazi, Kubica a dezamagit.
4. Honda = dezastru.
5. Renault sunt abia pe 5.

georg40
8th April 2007, 11:33
Massa azi total sub asteptari, o surpriza placuta pana cum Nick Heidfeld, sperantele echipei sale afirmate inca inaintea sezonului parand sa capete tot mai mult o confirmare.

Sorin Blaj
8th April 2007, 11:35
Ultima lupta, in ultimul tur, Hamilton - Raikkonen.

mariomax
8th April 2007, 11:43
Massa dezamagitor. Kimi normal avand in vedere motorul. MCL par puternici, dar mai astept doua curse.

mariomax
8th April 2007, 11:46
hamilton mi se pare ok, pilot bun, de viitor, bravo lui. dar pe degetel cu fata lui de taran, nu-l suport...asta e. si sper sa nu castige iar vreun titlu...

Sorin Blaj
8th April 2007, 11:46
Asa este. Massa este dezamagirea cursei din Malaezia, dar nici Raikkonen nu a impresionat cu nimic.

Elphax
8th April 2007, 11:53
f bine a mers mclaren azi !

evolutii bune alonso, hamilton, kimi, massa - dezastru

lucian_iasi
8th April 2007, 11:54
Castiga Alonso iar Hamilton va ocupa locul 2...:drak:..


Bravo :yeah: :yeah: :drak: :evil: /hello /hello

nubian
8th April 2007, 11:54
Macar Massa a avut curaj sa incerce de 3 ori depasirea, chiar daca a esuat lamentabil. Kimi nici macar de atat n-a avut oo. Jalnic.
In other news, ferrari got pwnd de catre un debutant la start. :D
Va fi un sezon interesant...

AllexChyu
8th April 2007, 11:55
dupa parerea mea mclaren nu sunt asa de puternici precum au parut in cursa asta. inca imi dau palme ( nu inteleg ce naiba au facut kimi si massa la start si de pe 1 si 3 sa ajunga pe 3 si 4 ) si lucru asta a fost hotarator in desfasurarea cursei. hamilton s-a mergea cu o secunda mai slab decat alonso si l-a ajutat sa se desprinda. o manevra riscanta si putin ghinionist massa cand pierde spatele in incercarea sa de a-l depasi pe hamilton. de altfel lucru asta se intamplase si cu un tur in urma insa de data aceea undeva intre mijlocul virajului si iesirea din acesta ...
cu putin mai multa atentie si cateva upgrade-uri ale monopostului F2007 ( cu toate ca mai e putin timp pana in bahrain cred ca cei de la ferrari au cativa asi in maneca pe care ii va juca in cursa urmatoare )

RAIKKONEN
8th April 2007, 11:57
Penibil Massa si dezamagitor KIMI! am puterea sa recunosc! Massa ia stricat si cursa lui Kimi(vezi startul)! nu vreau sa ii gasesc scuze lui Kimi (care REPET ,nu ma ascund, A FOST O DEZAMAGIRE cum rar l-am mai vazut asa)dar cred ca si motorul la facut sa nu mearga 100%! Desi mi total antipatic si nici nu mi se pare un pilot f. bun trebuie sa zic bravo alonso! cat despre HAMILTON e un pilot EXTRAORDINAR,KIMI si alonso vor avea (dupa inca 3-4 curse)mari probleme cu el,cred ca va castiga cel putin o cursa anul asta! Adevarul ca la umilit pe Massa la acea depasire,avand multa stapanire de sine si talent!

PS: ramane in piciore 10 din 13!

lucian_iasi
8th April 2007, 11:58
KIMI va castiga fara probleme(la fel ca in Australia). Cat despre adversari(alonso si massa ) stati linistiti ca nu au sanse in fata lui.DREAM .....

:lol: :lol: :lol: :lol: :groggy: :groggy:

RAIKKONEN
8th April 2007, 12:00
baiete citeste ce am scris mai sus!

Sorin Blaj
8th April 2007, 12:02
Ma contrariaza atitudinea lui Raikkonen. Sa nu incerci macar o data sa-l depasesti sau sa incerci o strategie la boxe? Nimic. Incerci doar cand nu se mai poate face nimic, pe finalul cursei?

AllexChyu
8th April 2007, 12:05
la boxe ce sa incerci ... la prima oprire kimi a stat 10 secunde. hamilton numa 8 ...

Sorin Blaj
8th April 2007, 12:06
Poate tu ai uitat strategiile perfecte ale echipei Ferrari, pentru Schumacher?

AllexChyu
8th April 2007, 12:07
si in privinta transmisiunii ... dupa ce ca ne comenteaza miki care nu stie daca e reluare sau daca e live ce transmit aia nici nu ne dau conferinta de presa si ii baga pe astia sa imi analizeze cursa ... am vazut ce era de vazut. sau li se pare k s-au uitat la un fel de bacovia si trebuie sa imi explice simbolurile din cursa ...
anyway ... io unu le dau mail astora de la tvr sa dea naibii si conferinta aia de presa ... dati si voi ... poa isi dau si ei seama de prostia lor

RAIKKONEN
8th April 2007, 12:08
Sorine nu crezi ca si spaima cu motorul la determinat sa nu riste?

lucian_iasi
8th April 2007, 12:09
baiete citeste ce am scris mai sus!

Baiete,nu am vazut ce ai postat tu. :) am postat dupa tine

RAIKKONEN
8th April 2007, 12:11
Cat despre comentator ! Doamne! ceva mai penibil n-am mai vazut:
1. NICI NU CUNOASTE PILOTI(CEEA CE MI SE PARE ELEMENTAR)
2.NU CUNOASTE MASINILE(LA FEL CA MAI SUS)
3.NU FACE DIFERENTA INTRE RELUARE SI DIRECT!
4.COMENTEAZA NUMAI PE LANGA CURSA!
5.E SUPER-SUBIECTIV(FATA DE ALONSO)
6.NU STIE LIMBA ROMANA! CICA SA MAI MARIT DISTANTA INTRE HAMILTON SI KIMI(DESI SCAZUSE DE LA 3 SI CEVA LA 2 SI CEVA)! VREA SA ZICA CA SA MICSORAT!DAR SA INCURCAT CA DE ATATEA ALTE ORI!
IN CONCLUZIE E PENIBIL! CE PACAT CA NU PRIND RTL(DESI NU STIU O BOABA DE GERMANA)

nubian
8th April 2007, 12:15
Plus ca juma de cursa l-a confundat pe Kubica cu Heidfeld...

Sorin Blaj
8th April 2007, 12:15
Sorine nu crezi ca si spaima cu motorul la determinat sa nu riste?
Si la sfarsit i-a trecut spaima. Macar o incercare acolo. Sa vada daca merge sau nu.

Sorin Blaj
8th April 2007, 12:17
Plus ca juma de cursa l-a confundat pe Kubica cu Heidfeld...
Si pe Heidfeld cu Rosberg.

A repetat de vreo zece ori ca Massa nu reuseste sa-l atace pe Rosberg. Penibil.

nubian
8th April 2007, 12:18
Se pare ca Hamilton l-a scos intentionat pe Massa in decor:

"Massa made one or two moves but fortunately I was able to trick him into out-braking himself. I apologise for that, but at the end of the day we got the points so it doesn't really matter"

lol :D

RAIKKONEN
8th April 2007, 12:19
Nu incerc sa-l scuz! a avut o cursa DEZAMAGITOARE! cred ca doar la IMOLA 2006 l-am mai vazut asa apatic(cine isi mai aminteste)! de asta am zis de motor! de ce crezi ca la sfarsit a fortat si pe parcursul cursei nu???? si inca ceva : nu e usor deloc ca un FERRARI sa depaseasca un MC LAREN si invers!! is super apropiati!

Sorin Blaj
8th April 2007, 12:20
Se pare ca Hamilton l-a scos intentionat pe Massa in decor:

"Massa made one or two moves but fortunately I was able to trick him into out-braking himself. I apologise for that, but at the end of the day we got the points so it doesn't really matter"

lol :D
Asta face parte din curse. Ce trebuia sa faca Hamilton, sa-l invite sa treaca? Trebuie sa lupti pentru o pozitie, Massa macar a facut-o, Raikkonen s-a multumit sa astepte. Mare greseala.

RAIKKONEN
8th April 2007, 12:22
In Bahrain cu motor nou se va revansa!

lucian_iasi
8th April 2007, 12:23
S-a intamplat oare in sezonul trecut,ca masinile McLaren sa termine 2 curse consecutiv cu ambele masini?(si pe podium cu amandoua-in australia 2 si 3,azi 1 si 2?) :) si mai ales McLaren sa fie pe primul loc la constructori?de vreo 4-5 ani nu cred k s-a mai intamplat

Sorin Blaj
8th April 2007, 12:25
In Bahrain cu motor nou se va revansa!
Sper sa fie asa. :ok:

coiscif
8th April 2007, 12:32
alexandrescu asta e fenomenal!
plange saracu si el ca nu-l mai trimite tvr-ul pe la mari premii!
nu face diferenta intre vocea celui care piloteaza si vocea persoanelor de la boxe!
nu stie 1 boaba de engleza!
confunda pilotii!
si prea-l p**a undeva pe alonso si mai nou pe hamilton(asta macar merita)!

AllexChyu
8th April 2007, 12:33
conferinta de presa !

nubian
8th April 2007, 12:34
Am noroc ca am avut cateva prietene care vorbeau fff mult, si m-am obisnuit sa ignor vorbaraia inutila. Asa ca pt mine miki a fost doar un zgomot de fond... :)

oaspetele
8th April 2007, 12:37
in mod evident, cursa a fost pierduta de ferrari la start. s-a adeverit faza cu partea mai murdara pentru locurile 1 si 3. totusi, dezamagitoare lipsa de riposta a celor 2. sa spunem ca kimi a avut probleme cu motorul si nu a fortat. iar massa a fost speriat de iesirea in decor. totusi, dupa schimbul cauciucurilor si realimentare, ma asteptam ca macar massa sa treaca de Nick. nu s-a intamplat, ceea ce ne confirma banuiala ca brazilianul mai are mult pana a ajunge un pilot complet.
in bahrein va fi mai bine, zic eu.

slabuta si strategia celor de la ferrari, trebuia modificata din mers : prima realimentare scurta pentru a mai taia din avans. odata trecut de hamilton, nu cred ca Kimi mai putea fi depasit.

Sorin Blaj
8th April 2007, 12:52
Ai dreptate Oaspete. Asa cum am spus si eu intr-un post anterior, strategie dezastruoasa la Ferrari.

nubian
8th April 2007, 13:10
Un rezumat al conferintei de presa a lui Hamilton, in care ofera si cateva motive pentru ritmul mai lent de pe final:

"I was often looking to the gap to Fernando and noticed it was quite big and sort of made a mistake and thought that that was Kimi."

"I later found that Kimi was only sort of six seconds behind, and they told me he was catching me half a second a lap, so I had to bide my time, really dig as deep as I could, while preserving the amount of energy that I had."

"I ran out of water halfway through the race, so I didn't have enough and it was getting hotter and hotter throughout the race."

http://www.itv-f1.com/News_Article.aspx?PO_ID=38897

RedStar
8th April 2007, 13:15
Felicitari McLaren, ma bucur ca au gasit un pilot fenomenal cum e Hamilton, sa depaseasca la start toata echipa Ferrari.

A plecat de la echipa Ross Brown, se duce si echipa.

Adi Da Samraj
8th April 2007, 13:33
Merita urmarit startul , mai ales batalia dintre Massa , Alonso , Raikkonen si Hamilton

Batrinul de mine a stiut cheia cistigarii cursei

Sorin Blaj
8th April 2007, 13:35
Startul a fost determinant pentru desfasurarea ulterioara a cursei.

Imagine de la start:

Sorin Blaj
8th April 2007, 13:37
Clasamentul cursei din Malaezia:

milanezu
8th April 2007, 18:36
aceasta victorie a lui alonso face bine pentru desfasurarea ulterioara a campionatului.
este bine ca nu avem un pilot dominant.
sa se mearga tot asa cu victorii impartite si cel mai bun sa castige titlul.

Sorin Blaj
8th April 2007, 19:11
Clasamentul CMRT spune multe despre 2007 Malaysian Grand Prix:


Pos No Driver Team Lap Time Of Day Average Speed Time

1 2 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 22 15:40:13 206.355 1:36.701
2 1 Fernando Alonso McLaren-Mercedes 42 16:13:06 206.014 1:36.861
3 5 Felipe Massa Ferrari 42 16:13:42 205.298 1:37.199
4 6 Kimi Räikkönen Ferrari 40 16:09:46 205.237 1:37.228
5 9 Nick Heidfeld BMW 55 16:34:55 204.838 1:37.417
6 16 Nico Rosberg Williams 18 15:33:33 204.237 1:37.704
7 4 Heikki Kovalainen Renault 41 16:12:32 204.015 1:37.810
8 17 Alexander Wurz Williams 19 15:35:58 203.903 1:37.864
9 3 Giancarlo Fisichella Renault 44 16:17:21 203.872 1:37.879
10 12 Jarno Trulli Toyota 40 16:10:51 203.587 1:38.016
11 14 David Coulthard Red Bull-Renault 28 15:51:02 203.416 1:38.098
12 18 Vitantonio Liuzzi STR-Ferrari 21 15:39:56 202.695 1:38.447
13 22 Takuma Sato Super Aguri-Honda 37 16:06:14 202.595 1:38.496
14 15 Mark Webber Red Bull-Renault 55 16:35:54 202.504 1:38.540
15 8 Rubens Barrichello Honda 32 15:57:50 202.451 1:38.566
16 7 Jenson Button Honda 54 16:34:51 202.262 1:38.658
17 10 Robert Kubica BMW 53 16:33:45 201.820 1:38.874
18 19 Scott Speed STR-Ferrari 54 16:35:05 201.364 1:39.098
19 11 Ralf Schumacher Toyota 52 16:31:55 201.070 1:39.243
20 23 Anthony Davidson Super Aguri-Honda 32 15:57:59 200.417 1:39.566
21 21 Christijan Albers Spyker-Ferrari 5 15:12:31 196.608 1:41.495


Apropo de cine este mai rapid dintre Alonso si Hamilton.

resita
8th April 2007, 21:02
intradevar aceasta cursa a fost mult mai animata decat precedenta.

startul cursei http://www.youtube.com/watch?v=rC4m0WlHLrQ
si cum ar trebui comentata o cursa

Sorin Blaj
8th April 2007, 22:49
intradevar aceasta cursa a fost mult mai animata decat precedenta.

startul cursei http://www.youtube.com/watch?v=rC4m0WlHLrQ
si cum ar trebui comentata o cursa
Am vazut inca o data startul, mersi Resita si mi-am dat seama ca greseala cea mai mare nu a facut-o Massa, ci Raikkonen.

A avut posibilitatea sa il inchida pe Hamilton si sa treaca in spatele lui Alonso dar nu a facut-o si astfel ia dat posibilitatea lui Hamilton sa se infiltreze si sa ajunga pe locul doi.

Mare greseala.

Sasuke Uchiha
8th April 2007, 23:11
cursa frumoasa, pacat de castigator :(

mariomax
8th April 2007, 23:27
cursa frumoasa, pacat de castigator :(

mda, +1. :headbang: :(

Sorin Blaj
9th April 2007, 01:38
Cateva imagini de la finalul cursei, de pe podium:

Sorin Blaj
9th April 2007, 01:54
Si de la conferinta de presa:

Sasuke Uchiha
9th April 2007, 02:57
un tur si kimi il depasea pe hamilton

oaspetele
9th April 2007, 06:08
apropo de start : se vede clar partea mai "imbacsita" de gume, e evident mai inchisa la culoare.
totusi, massa trebuia sa constientizeze ca a pierdut primul loc si sa se concentreze pentru a-l pastra pe cel secund, iar kimi intr-adevar s-a deschis prea tare.
asta e...

RAIKKONEN
9th April 2007, 07:02
"The whole weekend was quite difficult but I think we needed to compromise too many things and we lost too much speed because of those things. I got close to Hamilton but I didn’t have as much speed as Felipe so he could always challenge him but I was not able to do that. I think we knew that the engine was not 100 per cent and we had to be a bit on the safe side, but there were some other things, which were not perfect so we could not take risks to do anything stupid with what we had, so hopefully next race we can have all the right things in the car and be 100 per cent again like in the first race."
Asa se explica(dupa cum am si crezut si eu dupa cursa ) prestatia relativ dezamagitoare a lui Kimi si lipsa atacurilor fata de Hamilton! Motorul sau a fost limitat fata de cel al lui Massa (sau a celor de la MC Laren). Dupa cum zice si Kimi sa speram ca din punct de vedere al masinii va fi totul OK in Bahrein si sunt sigur ca va castiga din nou!

georg40
9th April 2007, 12:46
Alonso incearca sa departeze presiunea unui succes viitor obligatoriu, afirmand ca " in Bahrain, Ferrari are prima sansa, masinile acestuia fiind acolo intotdeauna avantajate de viteza mai mare..."

georg40
9th April 2007, 12:49
McLaren-Mercedes a aratat dupa cursa o mare multumire de sine. "Dupa 18 luni fara victorie iata ca a venit si sansa noastra, declara Norbert Haug. N-am crezut nici un moment ca Ferrari nu va putea tine pasul..."

georg40
9th April 2007, 12:50
Nick Heidfeld se declara foarte multunmit dupa cursa, afirmand ca "Desi nu am terminat pe podium, am realizat poate cel mai bun Grand-Prix din cariera."

totenkopf
9th April 2007, 14:24
Nu stiu ce trebuie facut cu Kubica (si aici ma adresez suporterilor BMW), ca a inceput bine anul trecut si acum parca nu mai gaseste volanul. E ultimul in clasament, poate se gandeste cineva sa-l schimbe ca nu prea mai are treaba cu punctele. Si ce daca alearga in precalificari, sa puna mana sa traga pentru echipa ca renault mai are 2 puncte si ne prinde.

dardar_3
9th April 2007, 16:45
Alonso rulezz.....

Ole... Ole... Ole... McLaren e pe primul loc.....

bravo Alonso!:ok:
bravo Hamilton!:ok:

/OLE/

Lordul
9th April 2007, 17:40
Hristos a Inviat !

F.Alonso -acum se vede valoarea campionilor ; o cursa dominata cap-coada ;
L.Hamilton -FABULOS a rezistat atat in fata lui Massa cat si in fata lui Raikonnen
K.Raikonnen -a plecat de pe 3 si a incheiat tot pe 3 ; prestatie meritorie
N.Heidfeld-pare a avea cel mai bun sezon din cariera
F.Massa -a ratat startul si si-a ruinat cursa dupa iesirea in decor
G.Fissichella -a obtinut 3p
J.Trulli -prestatie modesta a obtinut totusi 2p
H.Kovalainnen -meritoriu

dardar_3
9th April 2007, 18:09
Adevarat a Inviat Lodule:ok:

Intr-adevar Alonso a facut o cursa frumoasa si Hamilton e un viitor campion mondial...:ok:

aphelyon
9th April 2007, 18:51
sal'tare f1 fans!!!

cea mai frumoasa prestatie a avut'o hamilton ....se vede k baiatul asta are talent
mclaren au avut intotdeauna potential dar nu prea au avut cum sa demonstreze in ultimul timp...acum au un campion mondial en titre si unul in devenire,masina se vede k e intr'o forma buna ... dupa parerea mea campionatul e al lor ... cu toate k e cam devreme sa ma exprim in privinta asta ....
si cei de la BMW au un inceput bun

resita
9th April 2007, 19:30
clasament dupa primele 2 etape:

http://img57.imageshack.us/img57/977/capture5oz3.jpg (http://imageshack.us)

http://img68.imageshack.us/img68/8149/capture4ih4.jpg (http://imageshack.us)

BMW Power
10th April 2007, 12:24
Massa: "Sper ca data viitoare sa depasesc fara probleme"
Felipe Massa promite sa isi ia revansa in cursele urmatoare dupa ce Lewis Hamilton l-a umilit la Sepang, fortandu-l sa iasa in decor in timpul unei manevre de depasire.

"Il vedeam pe Alonso distantandu-se si aveam o masina care putea sa tina pasul cu el. Singurul obstacol era sa il depasesc pe Hamilton. Nu a fost usor. de multe ori vedem masini stand una in spatele celeilalte deoarece este foarte greu as se depaseasca una pe alta. Am incercat oricum, si nu imi pare rau de ce am facut deoarece din cand in cand trebuie sa incerci sa dai totul. de aceasta data nu a mers. Sa speram ca data viitoare va functiona", a declarat pilotul Ferrari.

BMW Power
10th April 2007, 12:36
Ecclestone: "Circuitul din Malezia a imbatranit"
Bernie Ecclestone, boss-ul Formulei 1, spune ca circuitul de la Sepang are nevoie de reconditionari.

"A devenit, daca nu va suparati, ca o casa veche care trebuie redecorata. Incepe sa devina batranesc si araat cam obosit. Circuitul in sine e OK, vorbesc de structura din jurul sau. Exista gunoaie in stanga si in dreapta iar asta nu e un semn bun pentru Malaezia. Se vede la televizor in toata lumea, astfel ca trebuie sa arate bine, cam cum arata la inceput", a spus Bernie.


Afirmatiile lui Ecclestone vin pe fondul unui inceput de disputa pe marginea organizarii unui Mare Premiu intre Malaezia si Singapore, ultimii dorind sa intre in Marele Circ cu un circuit stradal.

BMW Power
10th April 2007, 16:16
Liuzzi il acuza pe Sato
Vitantonio Liuzzi (Toro Rosso) in acuza pe Takuma Sato ca i-a compromis cursa dupa ce cei doi piloti s-au acrosat in virajul al patrulea din primul tur al cursei din Malaezia.
"E pacat ca Sato a incercat o miscare prosteasca in virajul 4, compromitandu-mi cursa, pentru ca totul merge foarte bine pentru mine. Insa m-am atins de el si apoi m-am acrosat de pneul din spate al colegului meu, Scott Speed. Toate acestea au insemnat ca in scurt timp eram la boxe pentru a schimba nasul masinii. Pacat, deoarece simteam ca ritmul meu este bun si speram sa pot face multe pana la finalul cursei", a declarat Liuzzi.
Italianul s-a clasat la final pe locul al 17-lea, la un tur in spatele invingatorului Fernando Alonso.

Sorin Blaj
11th April 2007, 16:13
apropo de start : se vede clar partea mai "imbacsita" de gume, e evident mai inchisa la culoare.
totusi, massa trebuia sa constientizeze ca a pierdut primul loc si sa se concentreze pentru a-l pastra pe cel secund, iar kimi intr-adevar s-a deschis prea tare.
asta e...
Kimi a gresit ca nu l-a inchis pe Hamilton cand a avut posibilitatea, lasand usa deschisa, in conditiile in care nu avea sanse prea mari ca sa treaca de Alonso, care era mult mai usor, lucru dovedit ulterior in cursa si in plus era in fata lui bine..

Altul era rezultatul daca Hamilton era pozitionat dupa cele doua Ferrari. Acolo s-a scris istoria cursei din Malaezia. restul sunt doar comentarii.

aphelyon
11th April 2007, 23:14
Kimi da vina pe motorul sensibil

Kimi Raikkonen spune ca motivul pentru care nu a putut sa ruleze la maximum in Malaezia este motorul sau, care daduse semne de slabiciune in Australia si care nu a fost schimbat inainte de Sepang de frica declasarii cu 10 pozitii.

Faptul ca urmatoarea cursa il va gasi pe finlandez cu un nou motor face ca optimismul acestuia sa ajunga la cote ridicate.



"A trebuit sa facem compromis dupa compromis din cauza grijilor legate de motor. Acest lucru ne-a pus intr-o situatie in care nu vroiam sa ne aflam. Intotdeauna vreau sa ma bat pentru victorie", a declarat Kimi Raikkonen pe site-ul sau oficial.

Sorin Blaj
11th April 2007, 23:17
Si faptul ca nu l-a blocat pe Hamilton la start, este tot vina motorului?

aphelyon
11th April 2007, 23:40
Si kimi si felippe s'au dus cam prea mult in exterior la primul viraj ... si de aceea le'a fost usor masinilor mclaren sa le ia interiorul...puteau sa se inchida mai mult... my opinion.

Sorin Blaj
12th April 2007, 11:11
Kimi: Tot mai dificil
10 aprilie 2007


Castigatorul primei etape a sezonului actual, Kimi Raikkonen, este pregatit pentru lupta numarul trei, chiar daca stie ca de-acum si pana la final va fi din ce in ce mai dificil.

Pe blog-ul, gaselnita Ferrari pentru comunicatele de presa, finlandezul isi exprima clar insatisfactia de a fi alergat in Malaiezia cu multe compromisuri si un singur tel - acela de a trece linia de sosire. Raikkonen constientizeaza insa ca fiecare punct conteaza in Formula 1 si abia asteapta sa alerge in Bahrain, de data aceasta cu un motor nou, fara teama de a trage pe dreapta inainte de steagul in patratele. Kimi spune ca indrageste circuitul Sakhir, iar acest lucru se poate lesne observa si din rezultatul de anul trecut inregistrat aici alaturi de McLaren Mercedes: plecat ultimul de pe grila de start, finlandezul a terminat pe podium, la putin peste 19 secunde distanta de castigatorul de atunci, Fernando Alonso.

Kimi Raikkonen (2006: grila de start - locul 22, final - locul 3): "Caldura din Malaiezia a facut lucrurile la fel de dificile ca de fiecare data. De-asta e atat de bine sa te poti bucura de doua zile inapoi acasa. Duminica seara, dupa cursa, am zburat cu Jenni, Mark si Toni din Kuala Lumpur spre Elvetia, via Amsterdam. Dupa 'sauna' si transpiratia din Malaiezia, nimic nu pare mai sanatos decat o urcare cu bicicleta in aerul curat al muntilor [...] Miercuri voi zbura inapoi spre Bahrain pentru a pilota din nou. Cred, cel putin, ca nu ma va afecta foarte mult vizita acasa intre aceste doua curse. Am auzit ca si Alonso a fost in Europa din Australia si nici pe el nu se pare ca l-ar fi afectat acest lucru."

"Weekend-ul din Malaiezia n-a fost bun pentru noi, pot spune cu siguranta. Imediat ce am ajuns acolo am putut vedea ca nu suntem in cea mai buna pozitie. Din cauza problemelor de la motor a trebuit sa facem compromis dupa compromis. Asta ne-a pus intr-o pozitie in care nu ne-am fi dorit sa ne aflam. A trebuit sa jucam pe cartea sigurantei cu acel motor si au mai existat de asemenea cateva aspecte tehnice pe care nu le-am putut rezolva asa cum am fi vrut."

"Mereu vreau sa lupt pentru victorie. Din acest motiv sunt putin dezamagit si neimplinit, caci a trebuit sa alerg intr-o cursa pentru a o termina. Este ca si intr-un meci de fotbal in care trebuie sa aperi un rezultat de egalitate fara goluri. Ei bine, am terminat pe locul trei, cel mai bun rezultat posibil in acea cursa. Am fost destul de multumit de rezultat. Am castigat sase puncte in plus si stim ca cel mai important lucru in acest moment este sa adunam puncte in fiecare cursa."

"Mi-a placut mereu circuitul Sakhir. Este un loc provocator. Am avut tot timpul viteza buna aici, dar din diferite motive n-am reusit un weekend bun per total, asa cum ne-am fi dorit. Uneori asa se intampla. Anumite circuite iti fac viata grea atunci cand in sfarsit totul pare sa mearga asa cum iti doresti. Vom avea acum un nou motor pentru Bahrain. Asta ma face sa fiu foarte optimist. Cum am tot spus, sunt aici numai pentru a castiga. Cand intregul pachet va functiona la 100% din potential, atunci ar trebui sa avem aceeasi viteza pe care am avut-o in Melbourne."

"Inainte de startul sezonului am avut un test bun la Sakhir. Desigur, McLaren si-au imbunatatit performantele de-atunci, dar macar vom putea sa le dam o replica mai buna decat la Sepang. Nu stii niciodata inainte de weekend-ul in sine cum se vor desfasura ostilitatile. Formula 1 avanseaza extrem de rapid si, de asemenea, se pot intampla atat de multe lucruri intr-o cursa. Ma astept sa fim intr-o forma mai buna decat cea de duminica trecuta. Echipa face tot ce se poate pentru a reveni la ritmul necesar victoriei. Va fi dificil si va deveni din ce in ce mai dificil. Toata lumea stie asta. Niciodata nu exista o victorie facila in acest sport. Niciodata. Stiu."


Sursa: livelyf1.go.ro

Sorin Blaj
12th April 2007, 11:13
Massa se apara cu gandul la Bahrain
10 aprilie 2007


Scriind pe blog-ul sau de la Ferrari, Felipe Massa sustine in continuare ca nu se invinovateste cu nimic pentru greseala facuta la Sepang.

Brazilianul de la Ferrari a fost privat de o pozitie mult mai buna in clasamentul general dupa doua etape ca urmare a unei probleme tehnice in Australia si a unei greseli in Malaiezia. Daca rezultatul de la Melbourne a fost unul foarte bun, avand in vedere locul de pe grila de start pentru Massa, criticii nu s-au sfiit sa-l mustre pe pilotul Ferrari dupa ce a iesit de pe pista in incercarea de a-l depasi pe mai tanarul rival de la McLaren. Totusi, Felipe stie ca maximum posibil era ultima treapta a podiumului in cazul in care ar fi 'dormit' in spatele lui Hamilton, asa ca nu regreta nimic. Spera doar ca in Bahrain sa-i iasa atacul - in cazul in care va mai fi nevoie de el.

Felipe Massa (2005: calificari - locul 2, final - locul 9): "Sunt deja in Orientul Mijlociu pentru doua zile, iar apoi voi pleca spre Bahrain. Desigur, ce s-a intamplat la Sepang ieri a fost dezamagitor. Am fost rapizi vineri, eu am reusit pole-ul sambata, dar duminica n-am avut un ritm bun de cursa. De ce? Sincer sa fiu, nu prea stim sigur. O parte din cauza vine din elementele si componentele pe care le-am folosit in cursa, dar e foarte clar ca McLaren au facut un pas important inainte. Dar ritmul nostru de cursa nu este o reflectie corecta a ceea ce ar fi putut fi si ceea ce ar trebui sa fie, pentru ca atat eu cat si Kimi am fost prinsi in trafic pentru o buna bucata din cursa. Sigur, acest lucru n-ar fi trebuit sa se intample pentru ca eu am plecat din pole, iar Kimi de pe a treia pozitie a grilei. Nu a fost ceea ce ne asteptam, dar dupa un start nu prea bun pentru niciunul dintre noi, caci am pierdut pozitii, am avut mult de pierdut. Nu pot spune daca ritmul nostru real ar fi fost acelasi ca cel al McLaren-urilor, dar stiu ca avem o masina buna."

"Lewis s-a oprit in turul 20, iar eu am realimentat in turul 17, asa ca n-a fost o diferenta prea mare in ceea ce priveste cantitatea de combustibil pentru primul stint din cursa. Dar singura certitudine pe care am avut-o, dupa ce am pierdut pozitii in fata lui Fernando si Lewis, a fost aceea ca daca nu treceam de Lewis cat mai repede cu putinta, cursa mea va fi cu siguranta sfarsita. Cea mai buna pozitie pe care as fi terminat in acel moment ar fi fost a treia. Avand in vedere ca eu trebuia sa alimentez in turul cu numarul 17, iar Lewis trei tururi mai tarziu, nu as fi reusit niciodata sa trec de el prin boxe, iar singura posibilitate era sa incerc sa-l depasesc pe pista. De-asta mi-am spus ca nu vreau sa stau in spatele sau, uitandu-ma la spatele unui McLaren pentru intreaga cursa! Daca lumea ma acuza ca am gresit, atunci spun, da am gresit, pentru ca daca n-as fi facut-o as fi fost in fata sa. Dar nu sunt dezamagit ca am incercat sa-l depasesc. In viata trebuie sa incerci, iar daca maine ma gasesc in aceeasi pozitie, as incerca iarasi. Sper ca de data asta sa-l depasesc! Stiu ca din afara masinii poate fi diferit, dar din cockpit, cu informatiile pe care le aveam, ceea ce am incercat a fost ceea ce trebuia."

"Invatam mereu din greseli, dar acum vreau sa ma gandesc la urmatoarea cursa, dupa dezamagirile din primele doua Mari Premii. Ma voi gandi numai la aspectele pozitive de pana acum, cum ar fi pole-ul din Malaiezia. Ca de obicei, voi incerca sa castig pentru mine si pentru Ferrari. Chiar imi place circuitul din Bahrain. Anul trecut am pierdut pole-ul in favoarea lui Michael la numai o miime de secunda(?!). Am avut o cursa foarte slaba, am facut o greseala si apoi am stat la boxe foarte mult timp - 50 de secunde din cauza unei roti blocate. Dar am fost mereu competitiv aici, iar in testele de iarna am fost rapid. Sa speram ca putem obtine un rezultat mai bun duminica, in cursa."

In testul din Bahrain, de la sfarstiul lunii februarie, Felipe Massa a stabilit in patru zile (dintr-un total de sase) cel mai rapid tur de circuit; in ultima, brazilianul a reusit sa coboare sub un minut si 30 de secunde, lucru care nu se mai intamplase cu ocazia acestui test.


Sursa: livelyf1.go.ro

aphelyon
12th April 2007, 11:15
Da anul trecut kimi a facut o cursa superba in bahrain.....si daca nu ma insel a trecut pe pozitia a treia chiar cu cativa metri inainte de linia de sosire .

Sorin Blaj
12th April 2007, 11:30
10 concluzii dupa Sepang:


1. McLaren s-au intors.
2. Ron Dennis a fost mai mult decat inspirat atunci cand ia propus lui Alonso sa vina la McLaren.
3. Hamilton nu mai trebuie privit ca un incepator.
4. Hamilton are nevoie de o victorie pentru a prinde curaj.
5. Este a doua cursa consecutiva cand invingatorul are probleme de comunicare cu echipa.
6. Willams isi imbunatatesc prestatiile.
7. Renault sunt clar in declin.
8. Podeaua a devenit un punct slab pentru Ferrari.
9. Felipe Massa are nevoie de o victorie in Bahrain, ca sa se poata lupta pentru titlul de campion mondial.
10. Honda sunt cea mai neplacuta surpriza.

RAIKKONEN
12th April 2007, 11:40
alonso in sus si alonso in jos! ce atata alonso ??? la sepang KIMI fara problemele de motor l-ar fi distrus!la Sepang motorul lui KIMI a fost limitat din cauza problemelor la 17.500 rpm de la 19.000 de rotatii!!!asta inseamna 70 CP(si asta am citit nu o inventez eu!!!). deci asa se explica si afirmatiile unora care au zis ca Massa sa facut de ras la acea depasire dar macar a atacat nu ca , KIMI! cu 70 CP in minus cred si eu ca a atacat(sa vazut cum)! KIMI cu acei 70 cp in maxim 2 ture il depasea pe Hamilton(despre care am o parere ff.buna,dar inca e incepator)! Vom vedea acum in BAHRAIN cu motoarele 100% ce poate face MATADORUL(cum f frumos il alinta LordulCapdeMort)!

dardar_3
12th April 2007, 11:56
sal'tare f1 fans!!!

cea mai frumoasa prestatie a avut'o hamilton ....se vede k baiatul asta are talent
mclaren au avut intotdeauna potential dar nu prea au avut cum sa demonstreze in ultimul timp...acum au un campion mondial en titre si unul in devenire,masina se vede k e intr'o forma buna ... dupa parerea mea campionatul e al lor ... cu toate k e cam devreme sa ma exprim in privinta asta ....
si cei de la BMW au un inceput bun

Salutare aphaelyon:ok:




clasament dupa primele 2 etape:

http://img57.imageshack.us/img57/977/capture5oz3.jpg (http://imageshack.us)

http://img68.imageshack.us/img68/8149/capture4ih4.jpg (http://imageshack.us)


Alonso rulez....

McLaren rulez...

:yeah: :yeah: :yeah:

aphelyon
12th April 2007, 17:00
Problemele lui Ferrari in Malaezia nu s-au datorat motorului

Responsabilul de motoare al celor de la Renault, Denis Chevrier, spune ca Ferrari nu a pierdut timp in Malaezia din cauza mult-vehiculatului motor sensibil. Astfel, desi mass-media afirmase ca motorul lui Raikkonen a fost limitat si a pierdut astfel 75 de cai, Chevrier afirma ca acestea sunt simple inventii.



"Lucrurile care se fac in situatii de acest gen sunt imbunatatirea sistemului de racire, reducerea limitei de turatii, chestii de acest tip. Daca Ferrari ar fi adus motorul la 17500 rpm, finlandezul ar fi pierdut circa doua secunde pe tur", a declarat oficialul Renault.



Afirmatiile sale inclina spre adevar in conditiile in care Jean Todt spusese ca Raikkonen a pierdut la Sepang doar 0.1 secunde pe tur.

aphelyon
12th April 2007, 18:49
Massa:"Lewis si-a aparat pozitia"

Felipe Massa afirma ca nu are de gand sa se razbune pe Lewis Hamilton, deoarece tanarul britanic nu a facut altceva decat sa isi mentina locul in Malaezia.


"As fi facut la fel daca as fi fost in fata. Astazi e dificil sa depasesti in Formula 1, mai ales ca acest lucru depinde si de pista. In Malaezia nu e usor sa depasesti iar Lewis isi apara pozitia, e evident ca nu mi-ar fi dat-o fara sa se lupte pentru ea. A fost un viraj dificil, foarte murdar pe exterior, insa era singura metoda pentru a putea depasi acolo. Bineinteles, cand Lewis se va afla in spatele meu nu ii va fi deloc usor, insa chiar si-a facut treaba bine in Malaezia. Nu e vorba de pilotaj murdar, este absolut normal", spune Massa referindu-se la incidentul de la Sepang.

Sorin Blaj
12th April 2007, 22:32
Problemele lui Ferrari in Malaezia nu s-au datorat motorului


Responsabilul de motoare al celor de la Renault, Denis Chevrier, spune ca Ferrari nu a pierdut timp in Malaezia din cauza mult-vehiculatului motor sensibil. Astfel, desi mass-media afirmase ca motorul lui Raikkonen a fost limitat si a pierdut astfel 75 de cai, Chevrier afirma ca acestea sunt simple inventii.

"Lucrurile care se fac in situatii de acest gen sunt imbunatatirea sistemului de racire, reducerea limitei de turatii, chestii de acest tip. Daca Ferrari ar fi adus motorul la 17500 rpm, finlandezul ar fi pierdut circa doua secunde pe tur", a declarat oficialul Renault.

Afirmatiile sale inclina spre adevar in conditiile in care Jean Todt spusese ca Raikkonen a pierdut la Sepang doar 0.1 secunde pe tur.
Cand eu v-am spus ca problema n-a fost numai motorul, nu m-ati crezut. Credeti ce vreti, dar faptul ca Raikkonen nu l-a atacat pe Hamilton, iar Massa nu s-a putut apropia de Heidfeld, arata ca problemele sunt mai grave decat s-a crezut.

Sper ca Ferrari sa le fi rezolvat deja.