PDA

View Full Version : Kraila arestat?



Darkslowstar
12th October 2005, 09:58
Aseara am primit un telefon de la un cunoscut, care mi-a zis ca Vasile Kraila, managerul general al FC Brasov a fost arestat. Azi, in presa locala n-am putut gasi decat aceasta (Ultrasport):

Vasile Kraila cercetat penal
• Vasile Kraila în calitate de administrator al S.C.KV Invest SRL a emis 26 de file cec fără a exista disponibilul bancar necesar acoperirii valorii înscrise în instrumentul de plată, fiind constatată producerea unui prejudiciu de aproximativ 4 miliarde lei în dauna a şapte societăţi comerciale, din care au fost recuperate pe parcursul cercetărilor, peste 3 miliarde lei

Managerul general al lui FC Braşov, Vasile Kraila, care are şi funcţia de consilier local PSD, este cercetat de către Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov pentru comiterea infracţiunilor de înşelăciune şi evaziune fiscală. „În dosarul penal nr.1746/P/2004 al Parchetului de pe lângă Tribunalul Braşov s-a dispus la data de 23 februarie 2005, începerea urmăririi penale faţă de învinuitul Kraila Vasile, administrator al S.C.KV Invest SRL, pentru comiterea infracţiunilor de înşelăciune şi evaziune fiscală, fapte pedepsite cu o pedeapsă cuprinsă între 10 şi 20 ani închisoare. În cauză cercetările continuă pentru emiterea a 26 file cec fără a exista disponibilul bancar necesar acoperirii valorii înscrise în instrumentul de plată, fiind constatată producerea unui prejudiciu de aproximativ 4 miliarde lei în dauna a şapte societăţi comerciale, din care au fost recuperate pe parcursul cercetărilor, peste 3 miliarde lei. La finalizarea cercetărilor vă vom comunica modul de soluţionare a cauzei”, a declarat procurorul Cătălin Borcoman, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Braşov.

Darkslowstar
12th October 2005, 18:22
In ziarele de azi in afara de situl ultrasportului nu scrie nimic