PDA

View Full Version : Cum a murit siteul lui Andrei Gheorghe - studiu de caz



Vadim
11th October 2005, 19:17
Multi se pot intreba cine este Andrei Gheorghe, insa probabil multi il vedeti saptamanal la Carcotasi si il putei localiza: ala care face multe balbe, spune deseori prostii si este poreclist "maharajahul". :D Daca am terminat portretul robot, acum sa spun ce avea de spus despre el.

Tin minte ca acum doi ani de zile (prin 2003), cand eram full-time la Onlinesport, siteul avea cifre de trafic in jur de 10.000-15.000 de vizitatori unici pe saptamana. Si, ei bine, taman atunci a lansat Andrei Gheorghe siteul sau. Era la protv si baga non-stop reclama si bla-bla. Senzatie. Ce forum avea el! Ce site! Unic in lume...

A ajuns ca andreigheorghe.ro sa faca in nici doua zile peste traficul Onlinesport, in conditiile in care Onlinesport activa la acea vreme de peste 24 de luni!!!

Va dati seama de frustrare. Ma gandeam ca muncesc ca boul zi lumina si unul face un site cu trafic de top in doua zile, cu un forum mai mare decat pe onlinesport (la acea vreme forumul ols avea cam 6 luni, iar al lui AG 2 zile...)

Iata insa ca anii au trecut. Ma uit azi in trafic. Onlinesport are 50.000 de vizitatori unici pe saptamana. Andrei Gheorghe are 8.000... In cele din urma, tot se face dreptate... Tunuri dai o data.

fia
11th October 2005, 19:19
Site-ul a murit pentru ca era un bou care se baga si lua decizii aiurea.

Vadim
11th October 2005, 19:23
Nu, am scris mai sus. S-a facut dreptate. Diferenta intre un tun si un proiect solid, de valoare. Referitor la boi, nu pot sa imi dau cu parerea, ca nu intram acolo.

josephine
11th October 2005, 19:25
bravo fia, punct ochit, punct lovit!!!

oare care e logica acestui thread, anway?

Vadim
11th October 2005, 19:29
E un studiu de caz. Mi s-a parut incredibil la acea vreme ca un site vechi de doua zile sa fie mai mare in trafic decat un site de doi ani. Citeste atent, scrie mai sus. Daca nu vezi sensul, baga-te pe Off-topic...

ps: nu vad nici ce a ochit si nici ce a lovit fia. :)

Big Sexy
5th November 2005, 17:38
Foarte multe dintre site-urile protv-ului ajung in mai putin de o saptamana de la lansare in top. Dupa care gata - end of story. Eu am urmarit cateva luni foarte atent trafic.ro si am sesizat povestea asta cu site-urile lansate de protv. Foarte interesant fenomenul, bine ca nu tine mult, maxim 2 luni.

CoolRain
17th January 2006, 20:09
Aia nu sunt nici sanatosi... Erau intr-o vreme niste grupuri eltiste gen "afika-corps", chesti naziste si useri care scriau mesaje anti-semite, evident incurajate. Aveam un nick prin intermediul caruia citeam si nu cred ca am scris mai mult de 30 de mesaje, dar tin minte ca la un moment dat m-am luat in gura cu o clona de-a unui moderator (:D) Oameni suparati rau de tot pe viata, drogurile erau elogiate pe o gramada de topic-uri. Plus limbaj suburban de neinchipuit. L-am auzit odata pe Gheorghe la radio ca forumul respectiv este "felatia" lui. Asa propietar, asa forum si asa viitor...