PDA

View Full Version : 2005-2006 Rivalitatea "U" Cluj - FC Bihor



jorgensen
11th October 2005, 13:44
Dupa 8 etape am observat ca cele mai aprinse discutii sunt intre suporterii celor doua formatii. Asa ca haideti sa ne "razboim" pe un thread numai pentru noi.

jay
11th October 2005, 14:01
Bey, ce rai sunteti, chiar nu primiti decat clujeni si bihoreni la topicul asta?:)

micutzu
11th October 2005, 14:05
Asta s-o creada ei :D
Hopa si micutzu. Care da mai mult? :P
La cat sunt de zurliu cateodata.
Claudiu stai sa inceapa si pe urma dupa ce s-a incalzit ne bagam si noi.

Siljanoski
11th October 2005, 14:51
Scoala? Teme?!! zuzule, da' optimist mai esti... :)) sa nu cumva sa le ceri prea mult bietilor oameni!

Edgar
11th October 2005, 14:55
OK, suntem numai ochi si urechi. Un istoric al rivalitatii? :)

Darkslowstar
11th October 2005, 15:00
Dar nu vrem a stim pe und ev-ati luat la cafteala in ultimii ani ci date istorice, meciuri memorabile, etc

Ochi si urechi :D

Ozzy76
11th October 2005, 15:25
Dar nu vrem a stim pe und ev-ati luat la cafteala in ultimii ani ci date istorice, meciuri memorabile, etc

Ochi si urechi :D

Am mai jucat noi de multe ori cu echipe din Oradea (sincer, nu stiu daca aceeasi cu nume diferite, de-a lungul istoriei, sau nu, nu asta e important), dar cel putin in ultimii 20-30 de ani nu prea a fost vorba de rivalitate, exceptand poate alte cateva sezoane din B in anii 80, cand si atunci ne luptam pentru promovare. Poate ca spiritele pe forum sunt ceva mai inflamate acum, dupa startul asta surprinzator de sezon, dar totusi o rivalitate in adevaratul sens al cuvantului nu stiu daca este...

zuzubuoy
11th October 2005, 15:51
Ar trebui dat un "rename" la thread-ul asta..."Forumistii clujeni vs. bihoreni" lol

micutzu
11th October 2005, 16:12
Gi man !!! Asta da, incepe boxul :D
Hai, hai ca deschid thread cu pariuri si vorbesc cu Tudose ca cei care pierd sa stea o saptamana pe tusa. Hihihihihihihihihi.
Azi sunt cam zurliu. Giiiiiiiiiiiiii man.

RedBaron
11th October 2005, 16:58
Nu doriti sa adaugam un poll la acest subiect, cu referire la meciul tur dintre 'rivale'? Ca momentan scapa topicul asta spre 'diverse'. :)

HIV
11th October 2005, 17:00
Mai bine schimbati numele topicului in "Lupta pt promovare dintre "U" Cluj si FC Bihor" . "Rivalitate" presupune rivalitate si intre suporteri ceea ce nu exista . Nu am avea cu cine ne razboi !

jorgensen
11th October 2005, 19:34
Eu l-am facut pentru ca oradenii si clujenii se "ciondraneau" pe unde apucau. Am zis ca e mai bine sa aiba un thread numai al lor. Nu am interzis nimanui sa-si exprime parerea despre aceasta rivalitate intre suporterii de pe internet ai celor doua echipe. Iar daca puneam numele "Lupta pentru promovare" sigur se gasea un clujan desptept care spunea ca FC BIHOR nu are nici o sansa.
Cat despre galeriile celor doua echipe, vor avea sansa unui dublu duel, atat la Oradea cat si la Cluj.

t.b.
11th October 2005, 19:45
Rivalitate??? Intre noi si bihor? :o: n-as prea crede... pai noi cu alea 52 de sezoane in prima divizie sa fim rivali cu unii care au jucat de-abia 11 sezoane?

Bihorul este doar un adversar in lupta pentru promovare, sau nici atat :D ne certam cu ei pentru ca-s al nabii de incapatanati si au o idee fixa cum ca ei ar avea cel mai bun lot din serie/divizie/tara/continent/planeta, si mai nou le-a mai intrat o idee in cap "sapaliga e cel mai bun antrenor, sa-l tinem bine ca altfel ni-l ia Abramovici la Chelski" :D...

Sa raspund la cateva baliverne de pe alt thread, poate ar fi o idee buna ca acele posturi sa fie mutate aici ;)


tb spune ca va pune clubul la dispozitie autocar, tu ca faceti voi toate sacrificiile. Pana la urma o sa ajung sa cred ca ati cumparat un autocar (aer conditionat, DVD player, WC, restaurant samd...) din banii vostri. Ma intreb atunci, unde o sa incapeti toti cei 1000 de suporteri care va laudati ca faceti parte din galerie ?

Tu vad ca ai probleme cu anumite expresie, faptul ca "ne pune la dispozitie" clubul autocare nu inseamna ca ne plateste deplasarea, doar ne scuteste de efortul de a inchiria noi autocare... Nu-ti fa griji ca se gasesc mereu destui cat sa se umple un autocar...
Oricum marea majoritate a celor din galerie merg cu trenul sau cu masini personale...


Dupa ce ati baut votca pe tren ma mir ca ati ajuns pana la stadion

Licoarea aia ruseasca se numeste vodka sau poate voi ziceti "votca" la Palinca de Bihor :D


PS: Culmea ironiei(!?) ca din acele scandari impotriva noastra, aprox. 60-70% defapt au fost indreptate catre(impotriva) stelei...no comment!

Pai daca toti aveati fulare cu Steaua...


Saauuu te referi strict la galerie??? Ca daca da, atunci am o singura observatie: sunteti penibili!!! Argument: ati strigat si cantat doar impotriva noastra aprox. 85%! Doar 10%(maxim) v-ati incurajat echipa...

Daca noi suntem penibili atunci voi cum sunteti???
Sa nu exageram cu raportul ala, e muuuuult exagerat, sa zicem ca a fost un 50-50 :D


Cat despre galeriile celor doua echipe, vor avea sansa unui dublu duel, atat la Oradea cat si la Cluj.

Duelul ala il vom castiga prin neprezentarea voastra, la fel ca in anii trecuti ;)

jorgensen
11th October 2005, 19:59
1. Clubul doar ne scuteste de plata chiriei unui "autocar", ca de restul ne ocupam noi.:ciocan: Daca galeria are atat de multi bani, de ce nu sponsorizati echipa. Ar fi mai bine sa strangeti bani sa dati la jucatori ca prime de joc, iar daca aveti prea multi, poate mai cumparati jucatori

2. Pentru cultura ta generala: VÓTCĂ, votci, s.f. Rachiu foarte tare, făcut din alcool de cereale şi din apă cu duritate scăzută. [Var.: vódcă, vútcă s.f.] – Din rus. vodka. VOTCA e un cuvant romanesc, dar daca voi beti numai posirca, nu aveti de unde sa stiti :drak:

3. Ati vazut voi cumva ce scria pe fularele oradenilor, de la 120 de metri distanta ?:headbang: Baaaaa, ce ochi buni aveti !

4. Pentru o galerie care sustine ca isi incurajeaza echipa tot meciul, procentul de 50-50% e cam mult (impotriva noastra - incurajat u)

5. Noi nu ne prezentam, la ca va batem la fotbal. REMEMBER 2-3 !!!

t.b.
11th October 2005, 20:11
1 nu plateste clubul nimic, tu esti chiar culmea, autocarul e platit din banii care se strang de la suporteri :headbang:
2 pe nici o sticla n-am vazut sa fie scris "votca"
3 Nu cred ca ai tupeu sa zici ca nu a fost asa ;)
4 da e cam mult, intre timp s-au mai schimbat niste lucruri prin galerie si acum procentul e 100% pentru "U"
5 duelul galeriilor nu are legatura cu meciul de fotbal, nu va prezentati pentru ca va este frica sa nu va faceti de ras (din nou)... chiar unul dintre voi a zic despre "rebelii oradeni" ca sunt niste tarani, parca Bihoreanul, dar nu-s sigur...

HIV
11th October 2005, 20:49
jorghensen , t.b. va certati degeaba . Fiecare cu ograda lui . FC Bihor are baza materiala , "U" are suporteri infinit mai multi , in Oradea sunt multi stelisti , in Cluj multi dinamovisti . Da , la meciul de la bihor am scandat impotriva bihorenilor si a stelistilor ( sunteti sluga lui steaua ! m**e steaua -asta am scandat dar nu cred ca a fost procentaj de 50% . Ne-am incurajat echipa 90 de min si de cateva ori am scandat acele lucruri - si astea pe o ploaie torentiala si f rece . Bihorenii au avut cica ... coregrafie - care era f penibila . Atunci am scandat "Abracadabra , sunteti abracadabra ") Acestea fiind spuse sper sa incheiem acest conflict .

P.S. Cum sa nu ii injuri pe stelisti ? :D

cristi[XU]
11th October 2005, 21:29
ne certam degeaba......echipe bune avem; ramane de vazut care`i mai buna, voi aveti galerie, noi avem publicul in spate(defapt l`am avut), noi avem stadion, voi nu (cel putin deocamdata)

cel mai frumos ar fi sa ne intanim si in 2006, numai k in divizia A
numai bine

Ozzy76
11th October 2005, 21:36
In sfarsit ajunge si dialogul asta pe niste coordonate mai normale. Sper sa ramana tot asa, rational, si nu pasional dus pana la fanatism. Nu cred ca ajuta nimanui.

HIV
11th October 2005, 21:48
pai trebuia sa vina doi mai cu cap (io cu cristi-XU-) si sa faca pace :)

Cra10veanu
11th October 2005, 22:32
pana acuma nu vazui nici-un pronostit, parca se discuta un meci aici nu ? ;)
merg pe mana lu "U".

jorgensen
12th October 2005, 08:53
cred ca si tb va fi de acord cu mine: si noi suntem cu cap, numai ca suntem prea fanatici in declaratiile despre echipele noastre. Si asta nu o sa poate nimeni sa ne-o scoata. Eu sunt bihorean fara sa sustin pe Steaua, el e clujan fara sa aiba treaba cu Dinamo. De asta am facut acest thread pentru "rivalitate oradea-cluj"

HIV
12th October 2005, 09:54
Parerea mea e ca meciul il va castiga "U" si va spun si de ce : Baietii nostri se relaxeaza f tare cand au adversar echipa foarte slab cotate . Asta se intampla de cativa ani buni incoa` . In schimb cand intalnesc echipe puternice baietii joaca pe viata si pe moarte . Iar diferenta dintre lotul lui FC Bihor si al lui "U" e ca bihorenii sunt mai experimentati , iar ai nostri mai talentati .

Parerea mea . Daca nu ii place cuiva ce am spus este liber sa vina cu contra-argumente .

jorgensen
12th October 2005, 11:59
Spune-mi-l pe cel mai talentat si iti voi spune eu contra-argumente. Dar, eu am mai iterat aceasta idee, FOTBALUL se joaca intre doua ECHIPE, nu intre 22 de JUCATORI.

t.b.
12th October 2005, 12:27
Nu putem sa facem un clasament... Iti zic doar cativa jucatori: Sziszi, Jula, Codreanu, Bus, Szekely, Muresan, Soporan, Tarlea, toti astia ar putea juca fara probleme la multe echipe din A. Sa nu uitam ca nu au fost multe echipe in divizia B care sa aiba jucatori la lotul de tineret, noi avem in lot 2 jucatori care au fost convocati cel putin o data si daca nu se accidenta Muresan mai aveam unul :)
Jula a fost desemnat anul trecut cel mai bun jucator din serie de catre studiourile de radio care transmit meciurile, iar despre Bus ce sa mai zicem, jucator la lotul de juniori, a fost urmarit de catre Juventus...

Dar ai dreptate fotbalul se joaca intre doua echipe... la noi asta este cea mai mare problema, concentrarea, pai anul trecut am batut pe Steaua, am jucat bine impotriva tuturor echipelor cu nume, insa in fata celor mici, gen Salonta, Zalau am avut probleme...

zuzubuoy
12th October 2005, 13:04
Hai totusi sa schimbam numele threadului, in "FC Bihor sau "U" Cluj, "U" Cluj sau FC Bihor"...:ok:

micutzu
12th October 2005, 13:20
Daca bine imi aduc eu aminte rivalitatile adevarate se intind pe durata mai multor ani (UTA-Poli Tim; Olimpia S.M.-F.C. Baia Mare; ca sa exemplific doar 2 mai semnificative).
In cazul de fata e o rivalitate de conjunctura mai mult datorata indarjirii cu care isi sustin parerile suporterii celor doua echipe (in special cei bihoreni) precum si situatiei de la inceputul campionatului (privind promovarea).
Dealungul (poate am scris incorect cuvantul) timpului noi am avut mai multe "contre" cu suporterii oradeni, iar daca UTA ar fi trans la promovare nu stiu ce ar fi iesit :D
Oricum, cum bine a zis cineva, acest thread va devenii (si cred ca a fost deschis in acest scop) unul al contrelor dintre membrii sustinatori ai celor 2 echipe.


zuzu-le ar arata mai bine
"U" Cluj vs FC Bihor
sau
FC Bihor vs "U" Cluj
:D

Siljanoski
12th October 2005, 14:20
Asta cred ca a fost si scopul, dar nu vad nici o problema in chestia asta

jorgensen
12th October 2005, 14:32
Intr-adevar, Oradea nu a avut niciodata un rival de moarte. Asta nu o spun doar eu. Orasele mai apropiate geografic: Arad-Timisoara, Satu Mare-Baia Mare, Galati-Braila au rivalitati de acest gen. Noi si Clujul ne disputam suprematia in serie, asa cum a spus-o foarte bine cineva inaintea mea (micutzu), doar din pricina conjuncturii de moment. Anul trecut forumistii oradenii aveu treaba cu cei din mina (petrosani). Niciodata nu a fost o "ura" Oradea-Cluj. Fiecare a avut felia lui, asa ca...
PS Nu stiu cum se schimba numele thread-ului, si nici nu as vrea sa fac chestia asta. Daca este altcineva care vrea sa provoace discutii intre cele doua fractiuni de suporteri, e liber sa deschida alt thread.

HIV
12th October 2005, 15:06
Acuma sincer jorghensen , noi am avea motive sa va injuram : cantitatea mare de stelisti din oradea si ceferismele de la rebeli ! :D

In fine , cel mai bun sa castige .

jorgensen
12th October 2005, 15:53
Noi nu cred ca v-am injurat cu toate ca nici voi nu sunteti usi de biserica. Anca, fotbalistul de la CFR pe care l-ati batut, este oradean. Si totusi, aici putem discuta despre orice vreti voi atata vreme cat tine de cluj sau oradea.

Darkslowstar
12th October 2005, 16:04
PS Nu stiu cum se schimba numele thread-ului, si nici nu as vrea sa fac chestia asta. Daca este altcineva care vrea sa provoace discutii intre cele doua fractiuni de suporteri, e liber sa deschida alt thread.

Moderatorii, SM sau admini pot sa modifice, la cererea autorului titlul threadului. Eu personal, ca simplu user, consider ca era necesar un astfel de thread pt ca ati avut multe de impartit in toamna asta si prob veti avea si mai multe odata ce lupta pt promovare se va incinge din ce in ce mai mult. A fost chiar benefic pt ca ati descoperit ca de fapt nu aveti nimic serios de impartit. Discutiile de pana acuma au fost savuroase si amuzante asa ca eu va rog sa continuati :D

Ozzy76
12th October 2005, 18:01
Anca, fotbalistul de la CFR pe care l-ati batut, este oradean.

Nu de aia a luat-o in freza. Putea foarte bine sa fie venezuelean. Oricum, e un incident regretabil, cu care eu personal nu sunt de acord.

jorgensen
12th October 2005, 18:05
Fara suparare, dar nu cred ca trebuie sa discutam doar pentru a-i amuza pe altii. Dupa cum spuneam, fara suparare Darkslowstar. Aici avem probleme serioase de dezbatut, cum ar fi faptul ca sambata Lupeniul castiga si Satu Mare pierde. :drak:

Ozzy, tu spuneai ca aveti motive sa ne injurati si atunci ti-am dat si eu un motiv pentru care ar trebui sa facem acelasi lucru.

Ozzy76
12th October 2005, 19:18
Nu eu am spus asta. Si eu foarte rar injur pe stadion (desi poate nu multi ma cred), sau cel putin nu particip la scandarile "in cor" injurioase, mai scap eventual printre dinti niste cuvinte de duh la nervi.

jorgensen
12th October 2005, 19:37
Mii de scuze. Pentru HIV era adresata acea fraza.

Siljanoski
13th October 2005, 10:24
Oricum, toata chestia se va transa pe teren, in functie de forma de moment si de constanta (a se citi noi dam de pamant cu u), deci tot ce putem sa facem este sa discutam. Cat despre sambata, desi ma repet, la Lupeni e o alta dimensiune de timp si spatiu, deci nu va faceti iluzii. Noi batem indiscutabil la olimpia si revenim unde ne e locul, adica in frunte!

micutzu
13th October 2005, 11:01
Asta cred ca a fost si scopul, dar nu vad nici o problema in chestia asta

De parte de mine gandul ca ar fi o problema. E chiar bine ca lumea se mai descarca, pe de o parte, iar pe de alta parte este si un prilej de a afla informatii noi despre cele doua echipe. Automat cand se intampla ceva macar unul din postanti vine cu informatia respectiva.
Privind aceasta disputa eu prevad ca va fi lunga cel putin in acest campionat fiindca in aceasta lupta doar Gazul s-ar mai putea interpune.

zuzubuoy
13th October 2005, 11:09
Privind aceasta disputa eu prevad ca va fi lunga cel putin in acest campionat fiindca in aceasta lupta doar Gazul s-ar mai putea interpune.
Sa speram ca o vor face macar o data in acest tur...:drak:

ASP
13th October 2005, 12:12
o sa faca U Cluj iures. va da cel putin 3. daca si voi la Oradea jucati fotbal... inseamna ca restul joaca tzurca. U Cluj promoveaza.

micutzu
13th October 2005, 12:50
Mama ASP dar rau esti :D (la figurat).
De urmarit cat v-a tine revenirea Bihorului si cat v-a tine jocul mai putin convingator al clujenilor.

t.b.
13th October 2005, 15:10
Cu sapaliga pe banca, hai sa fim seriosi... cat poata sa mai tina revenirea? De fapt care revenire? Au castigat si ei un meci acasa dupa 2 infrangeri consecutive. Un pic mai multa concentrare ne trebuie si o sa se implineasca pronosticul lui ASP :D

Am o veste buna si una proasta:
Vestea buna: pana la meciul cu Bihorul o sa revina atat Sziszi cat si Codreanu. Nu stiu ce inaltime au aparatorii bihoreni, dar ganditi-va ce ravagii vom face cu Jula si Codreanu in atac si Szekely servant :cool:
Vestea proasta: tot aia de mai sus da` citita de un bihorean :D

Darkslowstar
13th October 2005, 15:15
Sunt inalti Codreanu si Jula? Stiu si cu mingea?

t.b.
13th October 2005, 15:35
Jula 1,92 si Codreanu "numai" 1,87, stiu si cu mingea amandoi, au tehnica buna si chiar si viteza buna pentru gabaritul lor :)
Varfuri pur-sange :ok: vai de ei bihoreni :evil:
In general la noi in echipa s-au preferat jucatorii inalti, Muresan si Soporan au si ei in jur de 1,90, multi jucatori au fost trimisi pe la alte echipe pentru ca erau prea scunzi. Un exemplu ar fi Negrean de la gloria. Insa avem si cativa jucatori mai scunzi, Bus, Giurgiu, Damian, care provin de la echipa de juniori :D

Darkslowstar
13th October 2005, 17:59
Pai cu Negrean ati luat o mare teapa pt ca e un varf bun de tot. Eu l-am vazut la Bv si m-a impresionat. Si ce varsta au jucatorii de care vorbeai t.b.?

andrei_cj
13th October 2005, 18:04
Deci Bihorul!!!! HIV nu mai fi naiv si nu mai continua sa crezi in PROMVOAREA lu' u!!! FC BIHOR SAU GAZ METAN IN DIVIZIA A!

P.S. Forza BIHORU!!!!

jorgensen
13th October 2005, 18:28
Am si eu doua vesti, dar ambele sunt proaste.
Prima veste proasta pentru clujeni: nu ne intereseaza inaltimea atacantilor vostri. (Cu cat cad mai de sus, cu atat se vor lovi mai rau). Avem noi fundasi care ii vor tine din scurt. Ciobanu, Lazar, Luput sau Bunb au state vechi in divizia A si va spun eu ca nu se sperie de doua palugi.
A doua veste proasta pentru clujeni. Citit din nou prima veste.

HIV
13th October 2005, 21:20
Deci Bihorul!!!! HIV nu mai fi naiv si nu mai continua sa crezi in PROMVOAREA lu' u!!! FC BIHOR SAU GAZ METAN IN DIVIZIA A!

P.S. Forza BIHORU!!!!

Deci andrei , NU MA INTERESEAZA PARERILE TALE !!! De cate ori sa ti-o repet ?

t.b.
13th October 2005, 21:37
Pai cu Negrean ati luat o mare teapa pt ca e un varf bun de tot. Eu l-am vazut la Bv si m-a impresionat. Si ce varsta au jucatorii de care vorbeai t.b.?


Jula are 25, Codreanu 22, Bus 18, Muresan 20, Soporan 22

Sunt multi jucatori care au facut junioratul la noi si s-au afirmat la alte echipe... asta e


Am si eu doua vesti, dar ambele sunt proaste.
Prima veste proasta pentru clujeni: nu ne intereseaza inaltimea atacantilor vostri. (Cu cat cad mai de sus, cu atat se vor lovi mai rau). Avem noi fundasi care ii vor tine din scurt. Ciobanu, Lazar, Luput sau Bunb au state vechi in divizia A si va spun eu ca nu se sperie de doua palugi.
A doua veste proasta pentru clujeni. Citit din nou prima veste.


Ce sa-i faci se pare ca la voi vestile proaste nu se mai opresc, prima oara sapaliga, acum vad ca nu aveti decat niste jucatori care in curand ies la pensie pentru a-i pune sa ii "tina din scurt" pe bravii nostri atacanti :D. Voi chiar ne jigniti, numa 2 fundasi o sa-i tina pe ai nostri :o: Chiar vreti sa va umilim si pe teren ca si-n duelul galeriilor :evil:
Pana acum toate echipele si-au bagat cate 4 jucatori pe un atacant de-al nostru, sapaliga la cum il stiu eu o sa bage cate 5, asa din precautie :D
Si daca jucam cu 3 atacanti atunci ce va faceti? Intra si aia 20 de rebeli oradeni pe teren :D

HIV
13th October 2005, 22:38
Eu zic ca acest topic poate fi inchis , se ivesc certuri pe forum degeaba . Nu are rost sa ne certam .

jorgensen
13th October 2005, 22:55
Vestile proaste sunt pentru voi. Daca clujenii cred ca odata cu revenirea lui Codreanu s-au rezolvat problemele ofensive, eu sunt de-a dreptul entuziasmat. Unde am spus eu ca o sa punem doar 2 fundasi ? De la inceputul campionatului jucam cu 3 fundasi centrali, pentru informarea ta ! Asta indiferent ca vine Unirea, Gaz sau clujul.

t.b.
13th October 2005, 23:15
Las` ca va baga sapaliga 5 fundasi, aia-i 100%
Cati ani au fundasii aia pe care mi i-ai zis mai sus? Cred ca-s trecuti de 30 de ani toti, chiar crezi ca o sa-i faca fata lui Bus sau Szekely?

Nu se rezolva problemele odata cu revenirea lui Codreanu dat totusi nu a fost selectionat in nationala de tineret degeaba, o sa vedeti voi...
Da` pana la meciul direct voi nu o sa va mai ganditi la promovare :D

jorgensen
13th October 2005, 23:19
Lazar 25, Luput 28. Pentru tine !

Las ca o sa va ganditi voi cum sa vindeti niste meciuri in retur sa va scoate din parleala !@!

omul
14th October 2005, 00:01
Rivalitate intre bihoreni si clujeni nu prea stiu sa existe... Cel putin eu nu simt intr-un meci cu "U" ce simt in altele :drak:. Poate se naste anu' asta :).
Sau poate ar putea exista o rivalitate derivata dintr-o oarecare simpatie a oradenilor fata de cei de la CFR Cluj, echipa datorita careia Bihorul a prins barajul si implicit promovarea in 2003 :))
In rest : doar doua echipe vechi, cu traditie si cam atat. numa' bine.

t.b.
14th October 2005, 00:45
ar putea exista o rivalitate derivata dintr-o oarecare simpatie a oradenilor fata de cei de la ecomax gruia

Sau fata de steaua :mda:


doar doua echipe vechi, cu traditie si cam atat
Mai ales noi :D


Pentru noi Oradea este doar o rivala in lupta pentru promovare nicidecum o rivala istorica...

Siljanoski
14th October 2005, 12:40
Nici voi nu reprezentati pentru Oradea o rivala istorica, mai degraba una isterica!

jorgensen
14th October 2005, 16:08
Voi rivalizati cu CFR si Dej, ca de ISCT sau Ariesul Turda nu are rost sa mai vorbim.

Ozzy76
14th October 2005, 17:14
Da, si voi rivalizati cu Barca, Juve si Manchester...

cristi[XU]
14th October 2005, 18:11
t.b. ori esti prost ori esti prost????
acuma vrei sa spui k noi nu avem istorie???

asa vb zici k voi ati pus coada la pruna........

andrei_cj
14th October 2005, 20:24
Lasa-i ma ca ei sunt ce mai buni dar de fapt sunt 0 la toate capitolele!!
HIV nu stiu de ce tot ai impresia ca vb cineva cu tine!!!! Lasa-ma frate sa zic ce vreau si daca ai contrargumente zi ceva daca nu capu-n pamant ca strutu...si taci molcom!

t.b.
14th October 2005, 20:45
]acuma vrei sa spui k noi nu avem istorie???

Ma bihorene tu nu stii sa citesti? :o:

Am zis mai ales NOI, adica, noi suntem infiintati in 1919 voi in 1958, noi avem 52 de sezoane in A voi vreo 11 sau 12... Deci cred ca la capitolul istorie si traditie suntem peste voi, cum de altfel suntem la toate capitolele... Si nu ma luati acum cu CAO echipa din 1902 ca aia nu are legatura cu actuala echipa FC Bihor, asa am putea sa zicem si noi ca suntem urmasii lu Atletic Club Universitar, infiintati tot in 1902, dar noi ne recunoastem istoria asa cum e ea...

In caz ca nu stii in 1919 toate cluburile sportive din tara au fost desfiintate, in Ardeal nu are cum sa existe o echipa mai veche de anul 1919, unii se mint singuri cum ca ar fi din 1907 dar e o aberatie chestia asta.

Si va las pe voi sa ghiciti care a fost prima echipa infiintata in Ardealul romanesc ;)


Voi rivalizati cu cfr si Dej, ca de ISCT sau Ariesul Turda nu are rost sa mai vorbim

Voi cu Stei si Alesd ca Salonta e prea buna pentru voi...

ADelPiero
14th October 2005, 21:56
sa castige......... Oradea :D

andrei_cj
15th October 2005, 13:43
FORZA FC BIHOR!

P.S. Rivalitatea t.b. este intre o echipa mai puternica si una mai slba (dar care isi doreste mult) deci ia sa ghicim in ecuatia asta CFR si U unde se incadreaza?

t.b.
15th October 2005, 13:51
"U" - echipa fanion a CLUJULUI, cu 52 de sezoane in prima liga, castigatoare a CUPEI ROMANIEI in fata Pitestiului lui Dobrin, sute de mii de suporteri in tot Ardealul, are cea mai puternica galerie din Ardeal

ecomax gruia - echipa muncitoreasca de cartier, abia 11 sezoane in prima liga, fara suporteri adevarati, fara galerie etc..

Dar iar nu citesti titlul threadurilor si vorbesti pe langa subiect

Diferenta din clasament intre "U" si Bihor se mentine, insa Oradea are inca un meci in deplasare, dupa care sta o etapa...

omul
15th October 2005, 23:34
t.b. , baiete,
In primul rand nu stii sa citesti, eu spuneam tocmai ca NU exista o rivalitate intre cele doua grupari (si era vorba de suporteri in general si nu de galerii ca sa ma iei cu Steaua si alte chestii).
Si pentru cultura ta generala : FC Bihor este urmasa lui CAO (infiintat totusi ca si club in 1910 si nu 1902; in 1902 s-au pus bazele fotbalului organizat in Oradea) !
Acum putina istorie (apropo de 1958-ul pe care l-ai vazut tu prin mai toate antologiile aparute recent): la sfarsitul sezonului 1962-1963 "legendara" CAO (la vremea respectiva se numea Crisana) retrograda din divizia A. In acelasi sezon o alta echipa oradeana - CS Oradea (infiintata in 1958!!!) , a promovat din Divizia B.
In pauza dintre sezoane a avut loc o oarecare asociere intre cele doua echipe, astfel la inceputul sezonului 63-64 Oradea a ramas cu o singura echipa CRISUL - care avea lotul lui Crisana(CAO)! Crisul din 1972 se numeste FC Bihor!
Deci iti dai si tu seama ca e logic sa se mosteneasca palmaresul lui CAO (in cel mai rau caz s-ar putea spune ca echipa rezultata din fuziune este una noua - deci infiintata in 1963!!!! dar varianta 1958 e absurda)

PRECIZARE FOARTE IMPORTANTA : in toate antologiile si clasamentele "all-time" ale Diviziei A FC Bihor apare cu 35 de sezoane in A, un titlu (1949) si o cupa (1956), mai putin in cele de prin 2001 incoace, de la ideea "geniala" a unuia care a fost presedinte la noi, care probabil voia sa arate ce destept e ca stie despre acea fuziune din '63 si, probabil, la inregistrarea clubului sub numele de FC Oradea - prin 2001-2002 - sustinea ca de fapt FCB e infiintata in 1958 - si doar de atunci apar FC Bihor si CAO separat in clasamentele all time care se fac. Crede-ma, am urmarit fenomenul :)

Pentru a-l contrazice pe acel domn iti dau un exemplu de fuziune IDENTIC in care, insa, echipa mai veche SI-A PASTRAT palmaresul : in 2003 fuziune dintre Petrolul si Astra!!!! - Petrolul si-a mostenit palmaresul, chiar daca si lotul si stadionul l-au luat de la Astra.

q.e.d.

t.b.
16th October 2005, 00:11
Tu zici ca echipa Crisana e aceeasi cu CAO? (care nu avea cum sa reziste din 1910 pentru ca in 1919 toate echipele infiitate de catre regimul maghiar au fost desfiintate printr-un ordinl)

Hai sa-ti arat clasamentul din prima editie de campionat in format divizionar:
Erau 2 serii:

Seria I:
1 Ripensia Timisoara 12 10 0 2 49 10 20
2 CFR Bucuresti 12 8 1 3 34 15 17
3 Gloria CFR Arad 12 7 1 4 25 22 15
4 Crisana Oradea 12 7 1 4 22 22 15
5 Tricolor Ploiesti 12 2 3 7 14 31 7
6 Romania Cluj 12 2 2 8 11 25 6
7 Soimii Sibiu 12 1 2 9 7 37 4

Seria a II-a
1 Universitatea Cluj 12 8 2 2 24 15 18 :D
2 CAO Oradea 12 8 1 3 30 17 17
3 Venus Bucuresti 12 6 4 2 34 17 16
4 Unirea Tricolor Bucuresti 12 7 2 3 31 21 16
5 RGMT Timisoara 12 3 2 7 17 27 8
6 AMEFA Arad 12 4 0 8 17 35 8
7 Brasovia Brasov 12 0 1 11 10 31 1

Asadar Crisana si CAO nu au cum sa fie una si aceeasi echipa pentru ca au evoluat in acelasi timp

Tre` sa va hotarati urmasii carei echipe sunteti, pe de o parte CAO a fost desfiintata de catre regimul comunist la fel ca si Venus, Chinezul, Ripensia, deci echipa are doar 6 sezoane in prima liga intre `32-`37. Din nou singura echipa din zona care a cazut sub dominatie maghiara si care a rezistat a fost UNIVERSITATEA CLUJ comunistii probabil au apreciat patriotismul clujenilor care au preferat sa se mute la Sibiu decat sa joace in campionatul Ungariei. Istoria a dovedit ca gestul respectiv a fost unul corect.

Crisana, are si ea cele 6 sezoane, plus inca un sezon `62-`63 in care a retrogradat, insa din sezonul urmator a evoluat in prima divizie Crisul, despre care tu zici ca ar fi rezultat din fuziunea dintre Crisana si CS Oradea si a fost redenumita din `72 FC Bihor. Asadar printr-un calcul simplu actuala FC Bihor are 12+7=19 sezoane in prima liga in timp ce UNIVERSITATEA CLUJ are 50 de sezoane, plus inca 2 care din pacate nu s-au finalizat datorita razboiului

Echipa care a castigat titlul in 1949 a fost ICO, care a evoluta si sub numele de Progresul si Libertatea, echipa infiintata imediat dupa razboi, fara legatura cu CAO, Crisana sau FC Bihor.


Fotbalul din Oradea are o traditie bogata, dar FC Oradea nu are toate meritele in aceasta istorie, e la fel ca si la Timisoara unde Politehnica nu are palmaresul Chinezului sau a Ripensiei

omul
16th October 2005, 00:43
t.b. , ma bucur sa vad ca am cu cine discuta :)
Nu m-ai luat prin surprindere cu nimic :) din ce ai postat. Evident stiam de existenta celor doua echipe din perioada interbelica:) CAO (echipa lui Iuliu Bodola - cel mai prolific marcator al nationalei pana acum cativa ani cand a fost depasit de Hagi) si Crisana (echipa marelui Baratky). Crisana a fost desfiintata dupa dictatul de la Viena, in schimb ce CAO a continuat sa existe! intradevar in campionatul Ungariei - pe care l-a si castigat in 1943!!! (nu ma laud cu asta chiar deloc pt ca nu-i mare lucru :D) si a continuat sa existe si dupa razboi!!!!! Nu te lua dupa tot ce gasesti "pe net" pt ca am vazut si statistici in care FC Bihor si Crisul erau echipe diferite :headbang: !

Apropo de statistici ia uita-te la rubrica "trecutul zilei ..." de pe www.fcbihor.as.ro :D sa vezi un rezultat misto :D

In legatura cu numele Crisana din '62 , e intradevar numele fostei rivale dinainte cu 3 decenii - si pe mine ma uimeste, crede-ma! Comunistii astia :headbang: Dar e singurul sezon in care s-a numit asa.

p.s. : puteai sa postezi si tu sezonul '33-'34 ca arata mai bine clasamentul cu echipele noastre pe 2 s 3 :)

Inca ceva la comparatia cu Poli ai omis faptul ca Poli, Ripensia si Chinezul au activat in acelasi timp!!!! deci care mostenire:D ???

t.b.
16th October 2005, 00:59
Au existat dar Politehnica nu a jucat in prima divizie decat dupa razboi...

Oricum si daca-s 35 de sezoane tot noi avem mai multe (50) si avem si o istorie mai putin intortocheata decat voi, am fost de la infiintare UNIVERSITAEA cu mici perioade in care ne-am numit Stiinta, dar fara atatea schimbari de nume si fuziuni incat sa nu mai intelegi nimic din trecut.


Imi place de pe site-ul ala fragmentul asta:


Si, deja parca incep sa semene rezultatele cu cele pe care le aveam in sezonul 2002/2003 tot sub comanda lui Ion Marin, adica dezamagirile vin cand te astepti mai putin :D

omul
16th October 2005, 01:05
Ca sa te completez : :D

Si, deja parca incep sa semene rezultatele cu cele pe care le aveam in sezonul 2002/2003 tot sub comanda lui Ion Marin, adica dezamagirile vin cand te astepti mai putin. Dar, pana la urma, acel sezon ne-a adus promovarea... Cine stie!?

jorgensen
28th October 2005, 09:43
Avem doua saptamani sa ne dam seama unde gresim. Ce se intampla cu jucatorii platit regeste care daca isi iau ghetele in picioare sunt convinsi ca vor castiga. Nu e asa ! Reveniti-va pana nu e prea tarziu ! Stiu ca nici un jucator nu va citi chestia asta, o spun asa pentru noi, suporterii !

King of Hell
4th November 2005, 13:40
Ba, va batem, da nu ne sunteti rivali. Chiar imi sunteti oleak dragi, decat sa promoveze gozerii din medias prefer sa promovati voi. Totusi, rivalitate nu exista intre U si Bihor. m*** medias.

Ozzy76
4th November 2005, 14:04
Ma, eu nu is chiar asa de dur la adresa echipei din Medias, pe ei chiar ca nu poti sa ii califici ca si rivali. Acuma dintre ei si Bihor, clar ca as vrea sa promoveze ultimii, avand avantajul traditiei fotbalistice si totusi, si un avantaj la capitolul suporteri (cu toata aroganta nejustificata a unora din cei prezenti aici pe forum).

jorgensen
4th November 2005, 20:42
Aroganta nejustificata ?! Acum aveti avantajul locului 1, dar pe care il veti pierde cat de curand si atunci sa vezi AROGANTA din partea noastra. Noi va multumim pentru sprijinul acordat, pentru sustinerea pe care ne-o purtati. Pentru asta si noi o sa va tinem pumnii la baraj.

t.b.
4th November 2005, 20:55
:sleep:
Si cine o sa promoveze direct voi :happy:happy:happy:happy
Uita-te un pic pe statisticile din ultimii ani si vezi cate infrangeri a avut echipa care a castigat seria, voi ati "reusit" sa le obtineti in primele 10 etape
Avem cu 8 puncte mai mult decat voi dupa 10 etape e o diferenta cam mare nu crezi?

cristi[XU]
4th November 2005, 21:01
t.b si mai sunt 18 meciuri, adica 54 de puncte puse in joc...:happy

t.b.
4th November 2005, 21:15
Si pana acum au fost 30 de puncte in joc din care ati luat 13, mai putin de jumatate... sigur matematic e posibil, dar practic e greu de crezut ca o echipa care pierde 5 meciuri din 10 mai are vreo sansa si mai ales cand ai un "antrenor" ca sapaliga...

VG
7th November 2005, 10:19
Ce rivalitate?nici daca ati fuziona cu fc frana cu gozul medias si cu romblat bistrita nu ati fii rivali demni pt "U".

jorgensen
7th November 2005, 20:08
inseamna ca voi sunteti "demni" sa jucati doar cu Real Cociuba Mare, Biulding Vanju Mare si D'amore Alpare. Scuteste-ma !

jorgensen
17th November 2005, 17:02
amr 8 zile !!!!
Razboiul turului in divizia B se va termina pe Municipalul Oradean !

ASP
17th November 2005, 19:57
care FC Bihor????
cultivatorii aia de bomboane agricole????

omul
17th November 2005, 22:05
Bai gheorghe stai linistit. NU ESTE NICI O RIVALITATE INTRE NOI SI VOI.
N-am nici o tresarire ca jucam cu "U" sau cu "U" Craiova sau cu "U" Vadu' Crisului. Iti cam dai importantza.

Avem noi rivalitatile noastre stai linistit. Voi saracii, fiind cam lasati afara la acest capitol (nu va baga nimeni in seama - sau sunteti iubiti peste tot cum spunea t.b.) v-ati inventat una in metropola burik al universului Klooj.

Cine-a creat thread-ul asta se gandea, probabil, la o eventuala rivalitate de conjunctura, in lupta pt promovare (care inca se lasa asteptata).

Si masoara-ti putin cuvintele - bomboane agricole - macar daca erai original - da' pana aici pute cultura de bomboane agricole din capul tau.

p.s. as fi curios sa vad o statistica cu culturile de floarea soarelui din CJ :D

t.b.
17th November 2005, 22:21
ASP e suporter al Universitatii Craiova...
Insa tre` sa-l corectez bihorenii nu-s neaparat cultivatori de bomboane agricole ci mai degraba fideli consumatori :D

omul
17th November 2005, 22:31
Ce sa faci... cam multe echipe cu acelasi nume... lipsa de imaginatie, ma gandesc...

La Cluj cred ca-s interzise bomboanele astea, nu? Cetatenii municipiului resedinta a jud. Cluj (aia putini care vin la meciuri) isi aduc de acasa caviar, camembert si fructe de mare, doar inima Ardealului tre' sa aiba cei mai rafinati spectatori.

t.b.
17th November 2005, 22:40
Multe echipe cu acelasi nume hmm io vad ca-s doar 2, in schimb sunt altii care au pus un FC inainte de numele judetului si voila nume de echipa :), oricum ma gandesc ca nu ne acuzi pe noi ca am luat numele de la altii...

Cica aia putini care vin la meciuri, la voi la ultimul meci de acasa au fost 700, cred ca la Salonta au fost mai multi, vreo 150 noi clujenii + localnicii dornici sa vada echipa fanion a Ardealului... :D

HIV
17th November 2005, 23:50
t.b. nu mai vorbi cu ei ...ca tind sa cred ca astia is mai prosti ca ceferistii . Jigniti Clujul...vai de voi...

@Omul cand o sa invetzi sa ai putin respect fata de cel/cei cu care discuti sa ma anunti. Esti varza !
@t.b.Nu te mai certa cu ei ca nu rezolvi nimic !

omul
18th November 2005, 03:01
HIV te bagi ca musca-n kkt. Fara suparare. Eu consider ca faptul ca ma mai tachinez cu t.b. nu ar trebui sa te deranjeze, si discutia este civilizata mah ghitzah :D

p.s. : "Jigniti Clujul" rad cu lacrimi crede-ma. Ce aer solemn poti sa dai discutiei... lol

jorgensen
18th November 2005, 08:51
Voi aveti complexe de inferioritate fata de echipele mai bune (CFR). Aia da echipa de divizia A, nu voi. Imi place ca se ascute discutia depre aceasta asa-zisa rivalitate de conjunctura.

ASP
18th November 2005, 13:24
fac pariu ca 50 de baieti din galeria Clujului va rup mufa la toti astia din grupa mica (zisa galerie) a bihorului.
pe langa U Cluj voi sunteti gandacei de colorado. degeaba aduci in discutie chefereu' ca aia sunt printr-o conjuctura in A. la anu' o sa-i beleasca U Cluj pentru ca promoveaza.

t.b.
18th November 2005, 13:54
Voi aveti complexe de inferioritate fata de echipele mai bune (CFR). Aia da echipa de divizia A, nu voi. Imi place ca se ascute discutia depre aceasta asa-zisa rivalitate de conjunctura.



CAnd nu mai stii ce sa zici, lauzi fundatia cailor ferate, :no: chiar nu vad ce legatura au aia cu "rivalitatea" dintre "U"nica echipa si cea antrenata de Sapaliga...

In momentul de fata pentru noi nu mai sunteti nici macar o contracandidata la promovare... si dupa ce va batem cu 3-0 in ultima etapa o sa fie inchis acest thread

omul
18th November 2005, 14:07
fac pariu ca 50 de baieti din galeria Clujului va rup mufa la toti astia din grupa mica (zisa galerie) a bihorului.

Ce te face sa crezi ca aici discuta doar baietii din galerie?
Si vad ca pt tine totul se reduce la "rupt mufe", da' sincer nu ma mir, pt ca voi prin oltenia nici macar in Evul Mediu nu sunteti... numa' scandaluri, injuraturi si rupt mufe ...

jorgensen
18th November 2005, 15:05
Las ca e mai bine ca ne desconsiderati. Cu cat veti pica mai de sus cu atat o sa va doara si mai tare. Poate veti incepe sa tineti cu echipa regionalei de cai ferate :drak:

ASP
18th November 2005, 16:03
Ce te face sa crezi ca aici discuta doar baietii din galerie?
Si vad ca pt tine totul se reduce la "rupt mufe", da' sincer nu ma mir, pt ca voi prin oltenia nici macar in Evul Mediu nu sunteti... numa' scandaluri, injuraturi si rupt mufe ...
e rau sa nu ai creier.
nu sunt din oltenia si pe de-asupra sunt si pe jumatate ardelean.
oricum matura Clujul cu voi.

omul
18th November 2005, 21:20
circula un zvon de toamna pe-aici ca ai fi suporter al "U" din oltenia... Caz in care nu vad ce-am gresit semi ardeleanule

p.s. : cred si eu ca e rau sa nu ai creier, dar e trist sa ne spui tuturor acest mic secret al tau :D

t.b.
18th November 2005, 21:33
Las ca e mai bine ca ne desconsiderati. Cu cat veti pica mai de sus cu atat o sa va doara si mai tare. Poate veti incepe sa tineti cu echipa regionalei de cai ferate :drak:


Aia care au vrut sa urce dealul au facut-o deja, din fericirie nu foarte multi iar cei care au ramas sunt trup si suflet langa "U" indiferent de rezultatele echipei...

Eu prevad ca multi oradeni o sa faca naveta spre Salonta ca sa vada o echipa cat de cat buna :drak:

apparte
18th November 2005, 23:41
t.b. daca ramaneau cei 5 jucatori plecati in vara in Ungaria,la ora asta salontanii erau lideri detasati:D !

ASP
19th November 2005, 17:47
circula un zvon de toamna pe-aici ca ai fi suporter al "U" din oltenia... Caz in care nu vad ce-am gresit semi ardeleanule

p.s. : cred si eu ca e rau sa nu ai creier, dar e trist sa ne spui tuturor acest mic secret al tau :D
aoleu iar ai dormit cu dictionarul sub perna...o s-o luati cat de curand pe urma franarilor. la muls ghibolu' cu voi.

omul
20th November 2005, 15:44
???
Tzaran...

apparte
20th November 2005, 16:53
aoleu iar ai dormit cu dictionarul sub perna...o s-o luati cat de curand pe urma franarilor. la muls ghibolu' cu voi.
Nici nu stii limba "dusmanului" si te bagi:D !Ghibol se zice la voi,in Cluj,in Bihor se zice altfel:D :D :D !

jorgensen
20th November 2005, 18:07
lasa-i in pace apparte. Sunt frustrati ca nu mai dau gol cam de mult timp. Nu mai cunosc gustul victoriei si atunci incep sa arunce cu noroi in stanga si in dreapta. Oricine, numai ei nu sunt vinovati. Dar "fratii" nostri clujeni, va asteptam la Oradea. Sa vedem cine are echipa mai buna.

mendingo
20th November 2005, 19:19
Rahat cu perja baieti!...nici una din echipe nu-i valabila dak ii sa o luam pana acolo. :rosu: va certati aiurea! amandoua au traditie dar atat. va tot atacati aici unii pe altii dar ce naiba....ECHIPELE SUNT IN DIVIZIA B!...nush parca ati uitat cu totii. ma simteam mult mai bine sa ma injure de mama baietii de la cluj inainte de un derby de divizia A in compania lui "U" decat sa ne carotam ca fraierii in timp ce altii mai saraci shi cu zero traditie joaca in prima divizie(vezi Vaslui, Bacau, Petrosani pentru Dumnezeu-aia nu se pot kaka de foame da au echipa in A :...shi cat de curand shi Piatra Neamt )

arad80
20th November 2005, 21:26
ambele au traditie??
ce traditie are fc bihor?5 ani in B si unu'-n A?
poate ca sariti totzi in sus,da' asta e adevaru'!

mendingo
20th November 2005, 21:44
arad80 hai ca iti spun io ce traditie...fosta CAO e singura echipa din Europa campioana a doua tari!shi asa mai departe! la fel de adevarat ca poate a voastra e mai cuprinzatoare(traditia ma refer), dar asta nu va da dreptul sa fiti nesimtiti shi sa sustineti ca bihoru nu are! iar dak te referi la ultimii 5-6 ani poate te uiti shi ce a facut uta ta preaiubita in timpul acesta!!! sac

apparte
20th November 2005, 23:15
Mendingo,am fost student in Cluj,mergeam pe Moina cand poate multi din "ultrasii" clujeni de azi nu stiau unde e stadionul! Asa ca,dupa Steaua si Bihorul,U Cluj ar fi pe locul 3 intr-un clasament al echipelor favorite din Romania!

jorgensen
21st November 2005, 09:21
s-au gasit si aradenii sa vorbeasca. ar fi mai bine sa va uitati si voi in gradina voastra sa nu carecumva sa retrogradati...

omul
21st November 2005, 11:51
ambele au traditie??
ce traditie are fc bihor?5 ani in B si unu'-n A?
poate ca sariti totzi in sus,da' asta e adevaru'!

Au urcat si astia peste linie si uite...

Ce spui tu suna mai mult a "traditie" pe termen scurt, unde te bagi in KK.
Atat Bihorul cat si uta nu stau prea bine la acest capitol.
Dar totusi, pentru informare : din 1982 incoace UTA are 3 sezoane in A, iar Bihorul 8.
Repet : am fost varza la prezentele in A in ultimii 20 de ani, dar voi NICI NU ATI EXISTAT. Deci, MARSH!

arad80
21st November 2005, 12:37
marsh tu!
inca tot nu mi-ati spus traditia...!
de la 82' incoace sau inainte....
si cum spunea careva,uta are si ea "ceva".....
eu n-am zis de situatia actuala,pt ca oricum,chiar daca uta e de kkt acuma,v-am tras-o la voi acas'...

deci,astept amanunte cu traditia voastra

omul
21st November 2005, 13:45
Despre traditia in Divizia A (ca doar asta conteaza) : UTA are 37 de sezoane, Bihorul 36 .

Apropo' felicitari pentru meciul castigat la Oradea! Eu n-am pierdut din 1992 nici un meci cu UTA la Oradea si n-am vazut nici o victorie a aradenilor pe Municipalul oradean. Deci probabil UTA nu mai castigase la Oradea de prin anii '80 (avand in vedere ca pana in '91 noi am fost prin A iar voi in B - deci nu ne-am intalnit).

Suntem putin off-topic, nu?

t.b.
21st November 2005, 13:51
Daca luam toate echipele judetului Bihor, dar era vorba doar de actuala echipa :drak: ca nici aradenii nu-si pun sezoanele jucate de Gloria sau AMEFA... dar ce sa-i faci, UTA nu are nevoie sa-si umfle palmaresul...

Sa revenim on topic totusi...

omul
21st November 2005, 14:17
t.b. de ce le dai apa la moara? Ti-am mai explicat lucrul asta de 10 ori : faptul ca echipa si-a schimbat numele de mai multe ori nu inseamna ca e alta echipa odata cu schimbarea numelui.

Las' ca are Cluju' 50 si nu stiu cate de sezoane si cam atat. Aaaa, si o cupa... cat bistritza :drak:

t.b.
21st November 2005, 14:37
Si cat Oradea, ma rog o echipa din Oradea, nu stiu care din ele :drak:

"U" a fost o echipa studenteasca si nu a fost lasata sa aiba performante, jucatorii nostri erau dusi cu forta la bukale...

Cate carti s-au scris despre echipele din Oradea? Eu iti zic un singur nume de autor care a scris despe echipa fanion a Ardealului: Ioan Chirila

zuzubuoy
21st November 2005, 14:43
Exista vreun(asa e mai bine, tinere?) topic, unde n-ai scris despre cartea lui Chirila???:sleep:

t.b.
21st November 2005, 14:50
Banuiesc ca este vreun topic :evil:

Cartea respectiva demonstreaza ce inseamna "U"niversitatea in fotbalul romanesc... daca ar fi scris si despe una dintre echipele bihorene si voi v-ati fi laudat cu ea, dar n-a fost cazul... :D

micutzu
21st November 2005, 15:00
t.b. de ce le dai apa la moara? Ti-am mai explicat lucrul asta de 10 ori : faptul ca echipa si-a schimbat numele de mai multe ori nu inseamna ca e alta echipa odata cu schimbarea numelui.

Las' ca are Cluju' 50 si nu stiu cate de sezoane si cam atat. Aaaa, si o cupa... cat bistritza :drak:

Nu ne trebuie apa la moara pentru ca la noi palmaresul se masoara nu in prezente pe prima liga ci pe rezultatele pe care le-am obtinut. Postbelic, dupa nr. de titluri, suntem pe locul 3 in tara si pe 1 in provincie. Dar nici asta nu mai are rost ca s-a mai discutat.

On-topic : "U" Cluj are o mare traditie in inimile multor suporteri din tara.
Prezentele nu subliniaza mai nimic deoarece multe dintre ele (vb aici de toate 3 : Arad, Oradea, Cluj) sunt efemere sau cu rezultate mediocre.

omul
21st November 2005, 15:19
Nimeni nu contesta palmaresul UTA-ei, dar discutam de traditie, nu de palmares. Sunt doua lucruri diferite. Iti dau un exemplu clar : "U" Cluj - are evident traditie in prima divizie, desi nu are nici un fel de palmares in A.

Citeste mai bine despre ce e vorba alta data.

p.s. : stiti voi tot timpul sa deviati discutia spre cele 6 titluri :D
numa' bine

t.b.
21st November 2005, 15:23
Nu are palmares :o: bine ca are bihorul tau...
Suntem pe locu 4 dupa nr. de prezenta si pe locul 5 dupa nr. de puncte... deci mai usor cu "nici un fel de palmares"

omul
21st November 2005, 15:31
Felicitari, da' aia-i statistica...:D

RedBaron
21st November 2005, 16:30
Partea cu dispute UTA vs Oradea (Bihor, Crisu' ... dar nu CAO ca aia e altceva ;) ) nu o discutam aici. De asemenea va rog sa nu mai folositi apelative de genul "marsh" sau atacuri voalate la persoana ca intram sub incidenta regulamentului.

Si nu uitati ca UTA a fost ajutata la retrogradare deoarece a spart la un moment dat alternanta Dinamo-Steaua la titlu. UTA a fost echipa unui evreu... unui proletar sau eu mai stiu... chestiunea e complexa!

La nivel de palmares si traditie, eu zic ca UTA e peste oricine din B3. Asta nu inseamna ca Bihorul sau "U" Cluj nu au traditie. In cele din urma revenind la subiect, toate cele 3 echipe sunt departe de ce inseamna valoare la ora actuala in fotbal. Departe de performante recente... Toate 3 traiesc din palmares si traditie, adica din trecut! Credeam ca v-ati obisnuit cu ideea asta. Dar, oricum, mai bine asa carpiti si saraci decat compromisuri...

jorgensen
21st November 2005, 23:49
Baroane, ambitiile, suferintele si pasiunea pentru echipa favorita sunt imense. Insa stii ce ma bucura (in special pentru t.b.) PASIUNEA pentru echipa favorita, indiferent ca se numeste Corvinul 2005, Apulum sau Olimpia Satu Mare. Eu sunt cu FC Bihor pana in panzele albe,a fel ca multi alti bihoreni, indiferent de numele sau locul in clasament al echipei.

On-topic: eu am deschis acest topic doar pentru rivalitatea de conjunctura dintre cele doua echipe. Si dupa cum se stie: FC Bihor, UTA si Poli erau ca Steaua, Dinamo si Rapid ca rivalitate. Deci, u se dueleaza cu Gloria, Apulum si Corvinul...

t.b.
22nd November 2005, 00:04
bihorenii is cu steaua :drak: vai rau imi pare ca nu le-am facut anul trecut o poza rebelilor cu fulare pe care scria "magica steaua" :drak:

"U" nu se poate compara cu bihorul, pentru ca-i deja o alta dimensiune, "U" e echipa fanion a Ardealului cu sute de mii de suporteri in timp ce vecinii de la vest sunt doar o echipa cu vreo cateva prezente (putine ce-i drept) dintr-un oras care roieste de stelisti si dinamovisti (vezi Guardia Oradea, si mesajele lor de "incurajare" pentru echipa locala - FC Bihor merda, serie B eterna :D )

RedBaron
22nd November 2005, 00:20
e si asta explicabila, cum multi fani din vest tin cu echipe din Buc sau din Italia. e perfect explicabil. cum poate sa atraga UTA, BH sau UCJ fanii? prin performanta... iar in lipsa ei oamenii isi cauta modele de succes, e clar.

tb, eu nu pot sa te contrazic direct, dar chiar nu imi vine sa cred ca UCJ are sute de mii de suporteri... ma refer la acei suporteri care tin cu UCJ, nu simpatizeaza (ei fiind fani SteDinRap asadar). daca faci un recensamant si intrebi asa: care este echipa dvs favorita (numind doar 1) ai fi surprins sa vezi ca nu ies sutele alea de mii... cel putin nu inca. poate daca o sa promovati si o sa aveti rez. bune in A.

omul
22nd November 2005, 00:23
bihorenii is cu steaua :drak: vai rau imi pare ca nu le-am facut anul trecut o poza rebelilor cu fulare pe care scria "magica steaua" :drak:

Tare curios is daca avea Steaua culorile ALB-NEGRU (nu sunt culori, ma rog...) cati de la U ar fi avut scris "magica-steaua" pe fular.:D
De rebelii cu fulare si tricouri cu Bayern de ce nu te legi??? Aaaaa sau poate iti aduci si tu aminte de clujenii cu Juve sau mai stiu io ce ... poate Sportul??? poate Jiul??? Juve Colentina??? GAZU'???????????????:D

La urma urmei care-i problema??? cand te uiti la o galerie vezi doar culori, nu ce scrie pe fulare. "Imprumutul" asta de fulare de la alte echipe cu aceleasi culori se practica in multe galerii...

Mah, chestia asta ai mai repetat-o de zeci de ori, la fel ca si chestia cu "echipele din Oradea". Chiar nu mai ai inspiratie mai t.b. ?

jorgensen
22nd November 2005, 00:30
El are problema cu Steaua din Bihor. tb eu te invit la un Carlsberg, dupa meci... Asa se ne mai povestim despre meciuri.,.,.

t.b.
22nd November 2005, 00:34
Da sigur, toti avem fulare cu Sportul si Jiul (echipe cu care suntem in relatii bune... ) :happy
Noi avem 6 (Sase) modele de fulare, nu stiu cate echipe din provincie se pot mandri cu asta, poate doar Craiova si Poli, chiar is curios voi cate modele aveti, in afara de alea cu magica steaua si cu bayern.... nu avem nevoie sa ne luam fulare cu Juve sau ale altei echipe pentru ca avem fulare de-ale noastre, cu "U", care-s la preturi mai mici decat cele italiene...


Iti pun si o poza de la ultimul meci, toti cu fulare cu Jiul si Sportul suntem :)
http://onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=8269&d=1132497373

omul
22nd November 2005, 00:46
pentru un moment m-am speriat ca s-au pus scaune pe moina :drak:

p.s. sunt altii cu culori liliachii care au mult mai multe modele, stai linistit.
Ti-am mai spus: echipele dau goluri, nu galeriile.

t.b.
22nd November 2005, 00:57
Pai da am zis, doar Craiova si Poli, dar tot nu mi-ai raspuns voi cate modele aveti? :drak: Sau hai ca sa nu va fac de ras reformulez, voi aveti? :evil: altele decat cele cu magica steaua si bayern?... daca nu stiu eu o batranica in Cluj care croseteaza tare bine si la cat de numeroasa e galeria voastra, intr-o luna va face fulare la toti, la toti 20, ca restul probabil ca nu vor sa renunte la "magica steaua" :D

arad80
22nd November 2005, 01:21
Pai da am zis, doar Craiova si Poli, dar tot nu mi-ai raspuns voi cate modele aveti? :drak: Sau hai ca sa nu va fac de ras reformulez, voi aveti? :evil: altele decat cele cu magica steaua si bayern?... daca nu stiu eu o batranica in Cluj care croseteaza tare bine si la cat de numeroasa e galeria voastra, intr-o luna va face fulare la toti, la toti 20, care restul probabil ca nu vor sa renunte la "magica steaua" :D


loooool
asta o fsot buna!:))

omul
22nd November 2005, 12:12
t.b. nu mi se parea ca vrei neaparat un raspuns... da' daca insisti:
4 modele, gruparea XU are model propriu cu insemnele gruparii, deci +1 =5

totusi, acestea nu se mai pot cumpara din cate stiu eu... si dupa parerea mea unele nu sunt dintre cele mai reusite... da' vorbeam de cantitate nu de calitate :D
Da' probabil se vor face modele noi cat de curand...

As fi curios - in schimb - sa stiu daca voi puteti cumpara tricourile ORIGINALE de joc ale echipei voastre, ca eu, de ex., mi-am cumparat un lotto ros-albastru al echipei noastre :D

micutzu
22nd November 2005, 12:20
Si la noi mai gasesti fulare cu Ajax sau Arsenal da nu gasesti cu Dinamo sau Otelul. De ca oare?

jorgensen
22nd November 2005, 12:54
In curand se vor mai pune in vanzare tricouri originale Lotto si fulare. Pretul unui tricou va fi de 600.000 de mii. Fularul inca nu stiu.

omul
22nd November 2005, 13:28
Si la noi mai gasesti fulare cu Ajax sau Arsenal da nu gasesti cu Dinamo sau Otelul. De ca oare?

pentru ca otelul e ROSU-ALBASTRU-alb. :D

Ozzy76
22nd November 2005, 14:56
Da, se pot cumpara tricourile oficiale. Nu mai stiu pretul (cam pe la 80 de lei noi, parca), ca eu am modelul de anul trecut (Garman) si deocamdata nu am avut resursele pentru a-mi lua unul si din acest sezon.

RedBaron
22nd November 2005, 15:56
Si la noi mai gasesti fulare cu Ajax sau Arsenal da nu gasesti cu Dinamo sau Otelul. De ca oare?cu dinamo eu am vazut vreo 2... oricum la capitolul fulare suntem praf si pulbere... nimic.
singurul aspect pozitiv, am vazut sepcute cu UTA f. reusite si f. acceptabile ca pret.

HIV
22nd November 2005, 17:19
hai sa va dau eu informatii:

Avem asa : fulare- ULTRAS , SEMPER FIDELIS , FC Universitatea , FC Universitatea (cel mai nou model) , Vecchia Guardia , fulare mai vechi care acu` nu se gasesc cu Commando Zebras si Vecchia Guardia(dar sunt f multe in galerie) , baietii din ultras19 au fularele lor si mai avem dar nu imi vin acu` in minte .
avem flanele Vecchia Guardia
geci Vecchia Guardia (care is relativ scumpe , 1,5 mil una )
Tricouri originale
Sepci
fanioane mici , mari , mijlocii :D
Si mai avem multe steaguri etc.

Bihorenilor , voi ce aveti ? Eu am vazut o esarfa cu bihor , o carpa amarata. Altceva mai aveti ?

omul
22nd November 2005, 18:12
Mah HIV, parca nu mai vorbeai cu bihorenii... Aburii de alcool, nu? Sau ai rupt tacerea :D

Mah... la noi toti suporterii, de pe tot stadionu', au chiloti, sosete, izmene, maieuri cu FCB, da' ma tem ca n-ai cum sa vezi asta, ca-i frig :D:D:D

Apropo', am vazut ca aveti "flanele", ITZARI, n-aveti mah??? budigai, ceva?

Acuma serios : Stati bine la capitolul asta - felicitari - da' tot imi place sa comentez... :) Dar, la urma urmei, nu inseamna ca va iubiti mai mult echipa... ci ca au fost unii mai smecheri care au facut bani din asta :D

t.b.
22nd November 2005, 20:26
As fi curios - in schimb - sa stiu daca voi puteti cumpara tricourile ORIGINALE de joc ale echipei voastre, ca eu, de ex., mi-am cumparat un lotto ros-albastru al echipei noastre :D


Stai sa inteleg, aveti 5 modele dar nu se pot cumpara... pai cum vine aia... sau is unicate facute de babuta de care va ziceam :D

Daca te uiti in pozele cu galeria de pe Suporter o sa vezi tricouri originale, geci, flanele, sepci rosii, steaguri, eu mi-am luat anul trecut un tricou ORIGINAL cu 800.000 negru :)

Voi bihorenii ati fi putut sa va luati tricouri contrafacute "Nike" :drak: tot ros-albastre erau.... singurul defect e ca au in piept o emblema cu o stea, pe care s-a pus sechestru :evil:

ASP
22nd November 2005, 20:35
nu mai incercati sa-i convingeti pe astia cu bihoru' cu arsenalul vostru, ca ei oricum prizeaza niste aspirina pisata si se cred ceva ultrasi italieni.

omul
22nd November 2005, 21:39
Stai sa inteleg, aveti 5 modele dar nu se pot cumpara... pai cum vine aia...

Am spus nu se mai pot cumpara, casca ochii. Adica, sa intelegi "cum vine aia", nu se mai comercializeaza (nu se mai fac), greu ii mah. Oricum au fost facute mult prea putine... Dar zicea jorg ceva de o tura noua. Da' totusi care-i discutia aici? Iar avem discutii de gradinita. Na, suporterii nostri au masini mai faine :D

t.b.
22nd November 2005, 21:44
S-au terminat toate 20 :D pai ma gandeam ca nu-i asa mare lucru sa mai faceti comenzi, asta in caz ca exista cereri :evil:
Stiu ca-i mai usor sa va faceti aprovizionarea cand vine Steaua-mobilul prin Oradea :D deh aceleasi culori nu din alt motiv, nuuuuuuuuuuuu nici vorba :drak:

omul
22nd November 2005, 21:58
buuuuuuuun
:jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk:

Aveti fiecare cate 6 fulare la gat, ce cool !
Inseamna ca ar trebui sa puna primaria Oradea containere la iesirea din stadion sambata, nu de alta, da' sa nu murdariti orasul cand le aruncati dupa meci :D

t.b.
22nd November 2005, 22:20
Pai nu le purtam pe toate odata, LOOOL, vad ca pe la (ta..) voi :D asa se face, le legi pe toate ca sa arati ca ai, totusi ca o regula "magica steaua" tre` sa fie intotdeauna la vedere :D

Eu am 3 fulare cu "U" si o sa-mi mai cumpar si modelul asta nou aparut ca tare-mi place :)
Probabil ca o sa le aruncam in sus de bucurie dupa al 5-lea gol pe care vi-l dam :D, dar le prindem noi ca nu om lasa bunatate de fular sa se murdareasca cu praf oradean :D




Inseamna ca ar trebui sa puna primaria Oradea containere la iesirea din stadion

Pai nu aveti :o: ar fi o idee sa va puna si pe stalpi cosuri de gunoi, in (jud.) Cluj si prin sate sunt cosuri de gunoi pe toti stalpii, noi chiar tinem la conceptul de igiena, va donam noi ca aici tocmai se schimba, ca a venit firma lu` Prigoana si aia numa` cu cosurile lor lucreaza, le avem si pe alea tricolore din era Funar :D Pentru voi sunt bune... decat sa aruncati pe jos :drak:

omul
22nd November 2005, 22:44
Pai nu le purtam pe toate odata

Pai nu aveti :o: ar fi o idee sa va puna si pe stalpi cosuri de gunoi

Evident ca nu le purtati pe toate odata,:o: :o: :o: era o gluma, dar cetatenii de la (..ra) Cluj nu prea stiu ce-i aia.

Si :o: :o: :o: din nou. Mah baiatu', tu nu stii ce-i ala container ??? E tot un cos de gunoi, dar mult mai mare - sa incapa si mai mult gunoi :evil: in el. Si pe care vine nenea gunoieru' cu camionul si il goleste. In orasele civilizate sunt chiar si pe categorii de "compozitie" : plastic, sticla, etc. Le vei vedea sambata.
Intzelegi tu t.b.-isor??? Casca ochii din nou, nu sari...

pot sa-ti zic tibi? :D

t.b.
22nd November 2005, 22:55
Noi stim de gluma, dar nu stiam cat de raspandit e fenomenul prin orasele strabatute de Cris :D

Prin orasele civilizate containerele nu mai arata ca alea de pe vremea lui Impuscatu`, cu care sunteti obisnuiti voi, alea sparte, ruginite, cate unul la 15 blocuri... Intamplator sau nu Clujul e unul dintre cele mai curate orase din tara, si e vorba si de civilizatie nu numai de serviciile care asigura salubritatea... dar hai sa nu deviem de la subiect, important e ca o sa va batem sambata, vreo luna nu va mai vedem pe forum... :D

omul
22nd November 2005, 23:13
A da... am uitat de metropola burik a Universului.

Despre curatenie... am mai trecut si eu prin Cluj... hmhm si mi s-a parut cam dezordonat mai ales prin zonele studentesti - lumea a treia. Evident e parerea mea.

Da'l aranjati la primavara, cand n-o sa mai aveti treaba cu promovarea dupa ce pierdeti vreo 3 meciuri.

HIV
23rd November 2005, 00:39
Nush daca v-am zis...la meciul cu gazul noi am vandut 300(trei sute) de fulare . Voi aveti atatea in total bihorenilor ??

omul
23rd November 2005, 00:43
bravo mah, te-am mai felicitat o data...
Pai normal ca au cumparat, se pregateau pt meciul de sambata. Sau te pomeni ca se pregateau de A :D ca atunci au dat banii degeaba :P

de curiozitate : cat costa fularele la voi?

jorgensen
23rd November 2005, 09:18
Si-au cumparat fulare pentru ca era frig in cluj. Mai cumparati-va, ca a venit frigul si la Oradea.

HIV
23rd November 2005, 11:53
16 lei

t.b.
23rd November 2005, 18:47
Nush daca v-am zis...la meciul cu gazul noi am vandut 300(trei sute) de fulare . Voi aveti atatea in total bihorenilor ??


N-au atatia suporteri :) in schimb din alea cu "magica steaua" cu siguranta ca sunt mai multe :evil:

Azi chiar am vazut pe strada o gramada de oameni cu f"U"lare, chiar si o fata :) evident ca n-am vazut pe nimeni cu carpe din alea visinii pe care scrie ecomacs, care se vand la "family shoping center", cred ca ar scoate mai multi bani dac-ar vinde hartie igienica "iulia" sau WC-uri "arpy" :drak:

jorgensen
24th November 2005, 16:47
sunt curios cati veniti la Oradea. Sau cati mai ajungeti la stadion. Sa va parcati masinile personale cat mai departe de stadion. Sau poate veniti pe joc. Cred ca ar trebui sa fii pornit deja, ca altfel ajungeti pe la 1 si nu veti vedea decat jucatorii oradeni aplaudati dupa cea mai categorica victorie din acest campionat.

Ozzy76
24th November 2005, 17:46
Sa va parcati masinile personale cat mai departe de stadion.

Asta se vrea o amenintare?

RedBaron
24th November 2005, 17:48
nu au parcare! de aia ar fi bine sa va lasati masinile mai departe de stadion :)

HIV
24th November 2005, 18:51
sunt curios cati veniti la Oradea. Sau cati mai ajungeti la stadion. Sa va parcati masinile personale cat mai departe de stadion. Sau poate veniti pe joc. Cred ca ar trebui sa fii pornit deja, ca altfel ajungeti pe la 1 si nu veti vedea decat jucatorii oradeni aplaudati dupa cea mai categorica victorie din acest campionat.

am trait sa o vad si pe asta. Pai ce ne faceti ? Cei 5 oameni din XU care tin cu bihorul nu au nici o sansa in fata noastra . Restu...dinamovisti...stelisti...nu cred ca le pasa de soarta voastra . Deci nu inteleg cum puteti sa ne amenintati !

t.b.
24th November 2005, 19:11
sunt curios cati veniti la Oradea. Sau cati mai ajungeti la stadion. Sa va parcati masinile personale cat mai departe de stadion. Sau poate veniti pe joc. Cred ca ar trebui sa fii pornit deja, ca altfel ajungeti pe la 1 si nu veti vedea decat jucatorii oradeni aplaudati dupa cea mai categorica victorie din acest campionat.

Eu te credeam om serios, ioi cat am putut rade... :happy
Cred ca bihorenii deja o inceput sa-si otraveasca fantanile (sau ma rog tasnitoarele) si sa-si incendieze casele la cat is de curajosi...

Angelina Jolie
25th November 2005, 05:59
HAIDA BIHORULE, fa-mi o bucurie.
Sambata vreau sa fiu vesel.

jorgensen
25th November 2005, 09:35
Chiar veniti la meci ? Nu are rost sa veniti, nici voi, nici echipa, ca tot 3 boabe luati. Nu v-am amenintat, daca citeai mai atent. Nu am zis ca o sa va batem. Daca nu ai tinere de minte, eu nu fac parte din nici o grupare ULTRAS. Nu-mi permite religia.

HIV
25th November 2005, 12:25
Ce ma esti pocait ? :) :) :headbang: :headbang: :no: :no: :rosu: :rosu:

omul
25th November 2005, 13:01
nu au parcare! de aia ar fi bine sa va lasati masinile mai departe de stadion :)
:o: :o: :o:
se vede de cate ori ai fost la Oradea...
Eu in schimb pot sa-ti spun un stadion care sigur nu are :drak: daca stau bine sa ma gandesc ... nici tribune nu are :evil: doar e ca al lui Arsenal, nu???

HIV
25th November 2005, 13:24
Bai am primit o informatie cum ca 10 jucatori ai universitatii au facut toxinfectie alimentara.Nu se stie daca se joaca meciul maine.Oricum urmariti stirile poate se afla ceva.Atentie nu este vrajeala

Se pare ca nu se mai joaca maine ! al dreq

omul
25th November 2005, 14:37
Bai am primit o informatie cum ca 10 jucatori ai universitatii au facut toxinfectie alimentara.Nu se stie daca se joaca meciul maine.Oricum urmariti stirile poate se afla ceva.Atentie nu este vrajeala

Se pare ca nu se mai joaca maine ! al dreq

Daca-i vreo manevra "á la clooj", mi-e scarba...

Nu de alta, da' asa un deja-vu am acuma...

In primavara lui 2002 - la fel - inaintea unui derby pentru promovare FC Bihor - UTA, 10 aradeni erau "loviti in aripa" de gripa si meciul a fost amanat, iar vineri (inainte de sambata in care nu s-a mai jucat) 3 dintre "gripati" au fost filmati de oamenii lui Vizer in cluburile din shtrandul aradean.

Se vede ca sunteti galerii prietene... :drak:

p.s. : la reprogramare FCB a batut cu 3-0, dar meciul nu prea mai conta (doar pentru promovare:drak: ), aradenii fiind deja cu un picior in A

King of Hell
25th November 2005, 15:01
se joaca meciul, dar jucam cu rezervele ca FRF nu o vrut sa amane meciu.

Ozzy76
25th November 2005, 15:22
Inca nu se stie exact cati jucatori sunt afectati, si cat de grav. O sa vedem cel mai bine maine pe teren. Cat despre afirmatia "omului" cu manevre a la Cluj.... nu poti comenta asa aberatii..

micutzu
25th November 2005, 15:23
:o: :o: :o:
se vede de cate ori ai fost la Oradea...
Eu in schimb pot sa-ti spun un stadion care sigur nu are :drak: daca stau bine sa ma gandesc ... nici tribune nu are :evil: doar e ca al lui Arsenal, nu???

Sa-mi zici si mie care e stadionul ala.
RadBaron nu stiu daca a fost la voi pe stadion, dar iti spun sigur ca am afost eu de cel putin 5 ori. Nu aveti parcare amenajata (gen Metro), doar un spatiu simplu unde se pot parca masini, dar nu extraordinar de mare.

La treaba cu gripa nu stiu ce au vazut oamenii lui Vizer, dar saptamana aceea
de martea nu se mai facusera nici un fel de antrenamente. In plus tu ai mania conspiratiei. Ar trebui sa fi jucat in locul lui Mel Gibson in "Teoria conspiratiei".

zuzubuoy
25th November 2005, 15:36
In primul rand, eu nu prea cred in zvonul asta!(poate HIV n-are ce face...:evil: )
Dar daca e adevarat, atunci nu stiu ce sa cred....?! Poate noi ne razboim degeaba, iar sefii celor doua cluburi fuck aranjamente.:ciocan:

RedBaron
25th November 2005, 15:43
:o: :o: :o:
se vede de cate ori ai fost la Oradea...
Eu in schimb pot sa-ti spun un stadion care sigur nu are :drak: daca stau bine sa ma gandesc ... nici tribune nu are :evil: doar e ca al lui Arsenal, nu???
stadionul UTA-ei are si acuma mai multe locuri 'valabile' decat cel al BH aflat intr-o eterna renovare :rolleyes: cat despre parcari, stiu sigur ca nu aveti ;)

omul
25th November 2005, 16:08
micutzule, se vede ca a ajuns Metro si la arad. Spune-mi tu un stadion din Romania care are parcare gen Metro (acoperita, bariere, chestii) - astea-s aberatii. Daca te refereai la parcare cu locuri marcate cu vopsea, EXISTA mai goofy, in spatele tribunei I.
Plus terenul de zgura din spatele peluzei sud - care-i cat tot aradul. Imi place ca vorbiti, chiar daca ati facut doar drumul de la autocar/gara pana la peluza :D

As fi tare curios sa aud parcarea stadionului orasenesc din arad unde e? Pe bulevard poate... sau in curtile caselor din spate ???

Despre meciul cu U, sunt sigur ca in cazul in care se joaca meciul, medicul va face minuni si va vindeca vreo 9 din cei 10.

t.b.
25th November 2005, 16:13
In primul rand, eu nu prea cred in zvonul asta!(poate HIV n-are ce face...:evil: )
Dar daca e adevarat, atunci nu stiu ce sa cred....?! Poate noi ne razboim degeaba, iar sefii celor doua cluburi fuck aranjamente.:ciocan:


Ba sa-l credeti ca-i drept... dar se pare ca meciul se va juca, si noi o sa folosim rezervele :headbang: :headbang: :headbang:, deci scapati ieftin nu va batem numa cu 1-0 :D

Se pare ca Bus e cel mai afectat :headbang: mare pacat ca el era in forma...

micutzu
25th November 2005, 16:15
Am zis eu de ceva parcare la noi la stadion?
Vezi ca avem noi mai multe locuri pe scaune decat aveti voi capacitate disponibila la ora actuala. Noi nu tragem la promovare dar cred ca o sa avem mai multi spectatori (aradeni) sambata la Hunedoara decat ati avut voi la ultimul meci acasa. Sambata o sa aveti si voi mai multi spectatori pentru ca vor venii din Cluj. Aveti tiparite destule bilete ca sa le dati si lor? :D

zuzubuoy
25th November 2005, 16:20
Mai micutzule! Te-am "stiut" baiat jijel....

micutzu
25th November 2005, 16:26
zuzu-le, de vina e omul pentru ca prea a sarit in sus cu acuzatii. Sti ca nu am nimic cu voi dar temperati-l pe asta ca nu imi place ca se leaga de noi.
In rest sa auzim numai de bine.

omul
25th November 2005, 16:33
stadionul UTA-ei are si acuma mai multe locuri 'valabile' decat cel al BH aflat intr-o eterna renovare

aprox 9000 de scaune montate pana acum pe stadionul nostru deci mai mult decat toata capacitatea stad. vostru :drak:
sau ce vrei sa spui prin valabile : vedere la mare? sau incalzire la booci? aer conditionat? fii mai precis!

micutzu
25th November 2005, 16:37
Daca nu stii ce capacitate avem ar fi bine sa taci, ca altfel te faci de ras.
Noapte buna omule.

jorgensen
25th November 2005, 17:11
12 mii de aradeni inghesuiti nu se compara cu 18 mii de oradeni pe scaune.

HIV
25th November 2005, 17:33
baieti...astia de la "U" si UTA...nu ii mai luati in seama pe bihoreni...atata pot, atata fac . Nu vedeti ca altceva nu fac decat sa atace pe unii si pe altii. Nu stiu ce fac daca sunt atacati maine in realitate:drak:

P.S. bihorenilor...acolo unde ne baga iara pe noi aveti scaune ?:drak:

omul
25th November 2005, 18:43
Nu vedeti ca altceva nu fac decat sa atace pe unii si pe altii.

P.S. bihorenilor...acolo unde ne baga iara pe noi aveti scaune ?:drak:

Citeste si ai sa vezi ca n-am atacat pe nimeni, am raspuns la nestiinta aradenilor, care credeau ca toate stadioanele sunt fara parcare, ca al lor.

In rest, o cafelutza nu vrei ?:D


Daca nu stii ce capacitate avem ar fi bine sa taci, ca altfel te faci de ras.

Ce capacitate aveti voi nu stiu, eventual pot sa deduc din felul cum va exprimati :drak:

AAAAAAAAAA, de stadion era vorba??? Stiu foarte bine ce capacitate are (cica) stad. vostru : 12000 - da-i de-ala cu locuri in picioare -merda. Cu scaune sigur ar fi sub 9000 :drak:

King of Hell
26th November 2005, 20:03
Concluzii care merita a fi trase dupa meciul de azi...
1 Bihorenii sunt [mod]. Pentru faza aia cu "CFR! CFR!"
2 Am dominat clar, ne-a invins o echipa de trei lulele trei surcele. Nu promovati pana-i poola!

fara exprimari de peluza... mai vezi la regulament

jorgensen
26th November 2005, 20:51
Las' ca la voi toti sunt super-vedete: Szolomajer, Csik si Aldea. Miculescu le multumeste pentru golul 3. Ca sa nu mai spunem de Muresan, autogol de la 16 metri. Szelkely, tot pe jos era si implora faulturi, Bus: un copil si atat, Ungurusan cred ca nu va mai primi flori in urmatorul an, pentru ca nu mai are cu ce le mirosi, Damian: era sa-si rupa singur piciorul. Dobrau, Popescu, Jula, Soporan NO COMMENT. Singulul care mi-a placut: Giurgiu. Si tot noi suntem echipa de trei lulele ? :drak:

King of Hell
26th November 2005, 21:48
Ba Jorgensen, ce imi place de tine, io cred ca esti ceva ziarist ma. Ai invatat echipa noastra pe de rost, nici io n-o stiu. Ca sa nu mai zic ca nu cunosc un jucator de la voi, in afara de Lazareanu ala.

t.b.
26th November 2005, 22:01
Las' ca la voi toti sunt super-vedete: Szolomajer, Csik si Aldea. Miculescu le multumeste pentru golul 3. Ca sa nu mai spunem de Muresan, autogol de la 16 metri. Szelkely, tot pe jos era si implora faulturi, Bus: un copil si atat, Ungurusan cred ca nu va mai primi flori in urmatorul an, pentru ca nu mai are cu ce le mirosi, Damian: era sa-si rupa singur piciorul. Dobrau, Popescu, Jula, Soporan NO COMMENT. Singulul care mi-a placut: Giurgiu. Si tot noi suntem echipa de trei lulele ? :drak:



Ati avut noroc cu niste greseli de-ale noastre, hai nu va mai laudati ca nu aveti cu ce, ati fost dominati (din nou) pe propriul teren... Jucatorii astia care i-ai enumerat sunt cu mult peste cei ai vostri, de multi dintre ei nici n-am auzit, chiar daca au medie de varsta de 30 de ani, am mai zis si dincolo singurul jucator al vostru e Mihut, restul is pseudofotbalisti, acum am inteles de ce ati vrut sa-l luati pe Tarlea ;) din pacate pentru voi va juca la Dej din retur

jorgensen
26th November 2005, 23:21
Ca sa-l conving pe axaphat ca nu sunt ziarist :drak:
Lazareanu 24 ani, Lazar 25 ani, Luput 28, munteanu 26, Mihut 24, Lungan 25, Fele 27, Neaga 17, mutu 29, Stan 28, lupascu 25. AHHHH media 30 ??????

Au mai intrat: patrascu 18, achim 18, MICULESCU 31 (singurul peste 30 de ani )

Si inca ceva; imi place ca iti place ceva la mine, axaphat...

t.b.
26th November 2005, 23:44
Atunci chiar ca-i bai, eu credeam ca-i de la varsta :drak:

omul
26th November 2005, 23:54
Pentru a nu mai auzi discutii de genul : 2 clase peste voi, ne-am batut singuri, iata o cronica de pe www.ucluj.ro, deci una la care uistii nu prea au ce comenta.

Va rog numarati aparitiile textului "Mare ocazie FC Bihor" si "Mare ocazie U Cluj" - la a doua va recomand sa nu va obositi.

De asemenea va rog sa aruncati o privire si peste ocaziile clujenilor - numai faze adevarate de genul : "mult peste", "mult langa", "sut foarte slab", "centreaza slab", "sut in zid" ... GO GO super U !

Cred ca am cam terminat discutiile. Asteptam returul...


min.93 final de meci.
min.91 lovitura libera de la 21 de metri lateral stanga, executata de Aldea in zid
min.84 centrare Dolha, cap A. Muresan retinut
min.82 Giurgiu suteaza slab de la 16 metri
min.75 Sut bun al lui Soporan de la 25 de metri, retinut
min.74 Cap Jula mult peste
min.72 GOL! 3-2: Miculescu lobeaza mingea cu capul de la 16 metri, sub privirile lui Csik si Aldea. Mingea intra in plasa
min.68 mare ocazie FC Bihor - Mihut centreaza de pe dreapta, Miculescu il intoarce pe Aldea si, din 5 metri, trage peste!
min.66 Mare ocazie FC Bihor: singur in coltul careului mic, Mihut reia putin pe langa poarta
min.52 GOOOOL! 2-2: Giurgiu paseaza magistral peste toata apararea bihoreana si Andrei Muresan, din 12 metri, isi spala pacatele autogolului loband mingea peste Lazareanu
min.51 Lovitura libera de la 30 de metri, sut Aldea boxat de Lazareanu

Pauza

min.44 Sut Aldea retinut
min.37 Sut Bus in blocaj, urmat de sutul lui Aldea mult peste poarta
min.33 Gazdele cer un penalty dupa un duel intre Giurgiu si Lupascu. Parerea ucluj.ro: a fost fault:drak:
min.33 Stan patrude in careu, suteaza bine, dar Szolomajer reuseste sa respinga
min.30 GOOOL! 2-1: Aldea suteaza puternic de la 30 de metri si Lazareanu scapa balonul in poarta.
min.28 GOL! 2-0 Stan prinde un sut fantastic de la 20 de metri lateral stanga.
min.26 Reluare slaba Damian de la limita careului mare
min.19 GOL! 1-0: Mutu centreaza in careu, A. Muresan incearca sa respinga in corner, dar mingea intra la vinclu.
min.16 Sut Soporan, de la 25 de metri, mult pe langa
min.13 Sut Damian de la 18 metri, peste poarta
min.12 Mare ocazie FC Bihor: in centrul careului, Lupascu este blocat providential de Csik
min.11 Lovitura libera de la 25 de metri lateral stanga, executata in zid de Bus, mingea ricoseaza la Aldea care suteaza violent, putin pe langa poarta.
min.8 Centrare Mutu, Csik deviaza in corner
min.5 Sut centrare Stan, retine Szolomajer
min.1 Sut Stan pe langa poarta
Peste 100 de suporteri au insotit echipa. Fanii gazdelor sunt impartiti in doua tabere, una dintre ele afisand un banner - "Trageti-le sepcile rosii pe ochi!:drak:" - asta-i de la taticu' :D
min.1 Fluier de start al primei reprize

t.b.
27th November 2005, 00:02
Lasa tu ocaziile, ca a voastre au fost din contraatacuri, ati avut noroc cu greselile noastre ca altfel nu aveati voi ocazia sa iesiti pe contraatac...
deci voi ziceti ca asta a fost un meci bun de-al vostru :o: atunci imi dau seama ce se intampla cand jucati prost... BH - ISCT 1-3, BH - UTA 1-2, Lupeni - BH 1-0 etc... :drak:

Angelina Jolie
27th November 2005, 01:56
Ma da si acum aveti de comentat? Nu-i clar ca sunteti slabi si ca nu mai aveti nici o sansa ed promovare? Nici macar de baraj. Vi l-am luat si pe Tarlea ala sa fie rezerva la Dej.:happy :happy

jorgensen
27th November 2005, 18:50
3 luni o sa-si inece amarul in bautura si sarituri nereusite peste garduri.

RedBaron
27th November 2005, 22:45
aprox 9000 de scaune montate pana acum pe stadionul nostru deci mai mult decat toata capacitatea stad. vostru :drak:
sau ce vrei sa spui prin valabile : vedere la mare? sau incalzire la booci? aer conditionat? fii mai precis!
mare o fi la constanta, cu incalzire poate la oradea alea 9mii de scaune montate =)) si aeru conditionat, de la aia ce mancara fasole...
e destul de precis?
daca nu iti e clar cu capacitatea, ma refeream la cea cilindrica de la masinile din superparcarea stadionului municipal din Oradea. sau daca vrei de la barcile cu motor de pe Cris =))
cred ca e clar acum.

omul
28th November 2005, 02:08
crystal clear :D

RED&WHITE
3rd January 2006, 16:26
Am stat 5 ani in Oradea, am terminat facultatea, nu am nimic cu voi bihorenilor ba chiar prietena mea e din Bihor dar nu inteleg ce aveti voi cu noi? Va luati dupa Nicu Gheorghita:jerk: ? E invidie, asta e poate normal dar sunt la voi multi care simpatizeaza si respecta mult UTA
Lasati comparatiile cu Arad sau Cluj ca deocamdata nu aveti gaz metan, umblati cu buteliile in ditamai orasu'. Ca sa nu mai zic de gropi, mijloace de transport,piete etc. Sorry, dar pot sa fac o comparatie cunoscand cele 2 orase
Mi-as dori sa promovati si voi si U
Hai sa nu ne mai tot sicanam ca suntem unde suntem si altele sunt prioritatile

bihoreanul
3rd January 2006, 18:28
Hai ca-i zis-o acuma.... Vrei sa zici ca Oradea e la ani lumina de Arad? Vezi-ti de treaba :rosu: . Ar fi cazul sa mai stai 5 ani in Oradea si sa vizitezi orasul,nu doar sa studiezi. Si eu sunt pe jumate aradean (tata e aradean) ,dar chiar asa sa zici ca noi nu ne comparam cu Aradul,cred ca ai cam gresit. Cred ca vroiai sa spui invers,Aradul nu se compara cu Oradea. Asa da. Pai la voi cand se termina centrul e gata si orasul. Sa nu mai vorbim de suprafata si nr de locuitori.Cat despre gropi,am vazut ca la voi trece autostrada chiar pe langa Arad,iar cu un Ferrari poti merge linistit prin oras,ca strazile sunt perfect netede :headbang:. Hai te rog eu trezeste-te si infrunta realitatea.
PS: au deschis aia Metro la voi in oras ,sau mai au inca de lucru? :evil:

RED&WHITE
3rd January 2006, 18:44
Sari ca fript dar nu ai inteles nimic. Bine, voi sunteti cei mai tari!

fara quote/citat la mesajul precedent

RedBaron
3rd January 2006, 19:05
da mah meseriasilor, Timisoara, Oradea, Clujul, toate is mai meseriase ca Aradul, puteti dormi linistiti. noi suntem cei mai naspa si e normal ca sa cedam primii acestor contre.

sa revenim la fotbal, discutiile geopolitice pe alt forum.

six
3rd January 2006, 22:23
:o: vezi Baroane toti conspira ....asta este....eu in locu vostru(ar)as mai cugeta:rolleyes: :mda: :ok:

[mod] si eu as mai invata sa nu dau quote la mesajul precedent, daca as fi in locu tau. un alt lucru pe care l-as incerca ar fi sa nu ma bag in seama aiurea (cum e si mesajul acesta), considerand ca ai deja 1 avertisment de trolling, plus altele de care nu is eu curios.

King of Hell
3rd January 2006, 23:10
Am fost si in Oradea si in Arad si va zic ca ORADEA!!!!
Aradul e superb, si aici nu is subiectiv.

bdl
4th January 2006, 00:31
Am fost si in Oradea si in Arad si va zic ca ORADEA!!!!
Aradul e superb, si aici nu is subiectiv.
Iti poti pastra parerile privind calitatea oraselor ca nimeni nu este curios de ele.
P.S. Corect este pielea, nu pelea ... dar poate te gandeai la Amza Pelea :D

t.b.
4th January 2006, 00:59
nu aveti gaz metan


Pe bune :o: Si se mai laudau "ca-s mai aproape de Europa" :) totusi pana nu-mi confirma un bihorean nu pot sa cred... Si ce fac astia? au centrale termice cu lemne :happy :drak:

omul
4th January 2006, 01:27
RED&WHITE - ca nuca-n perete. Tu chiar n-ai vazut mah ce thread e asta???
Aici vorbeam despre rivalitatea fotbalistica dintre bihoreni si clujeni, care, repet, este una de conjunctura.

off-topic:
Bine ca te bagi intr-o discutie pe care eu cu RedBaron am omorat-o demult. Si pe deasupra era vorba despre locurile de parcare din jurul stadioanelor :D ca despre orase n-are rost sa discutam. Despre gaz... arata-mi tu un oras mare care are gaz pe absolut toate strazile!
ti-ai gasit si tu ce sa discuti :D probabil la aia de la UTA le baga gaz de la robinet de joaca asa bine.


Aradul e superb, si aici nu is subiectiv.
bai cerebelosule, simplul fapt ca folosesti un superlativ este super-mega-giga subiectiv, da' tu esti obiectiv, oioi

cat despre orasul de pe Mures, are un centru frumos (cunosc orasul, RED&WHITE), dar totusi... sa fim seriosi


Lasati comparatiile cu Arad sau Cluj...
ma tot tachinez io cu clujenii astia, da' cel putin economic, ala-i oras, nu sunteti in aceeasi oala.


Ca sa nu mai zic de gropi, mijloace de transport,piete
hai mah, ca o iei pe ulei... sau esti suparat ca nu era tramvai pana la Universitatea din Oradea, la care ziceai ca ai studiat

la tine ori n-o venit Mosu', ori esti o domnisoara intr-o anumita perioada a lunii :D

RED&WHITE
4th January 2006, 02:12
Vreau doar ca clujenii sa stie cu cine se pun la cearta. De fapt voi aveti un imn: Ciuraru din Astileu- "Bihoru traieste":headbang: :ciocan: .Cei care nu-l stiti cautati-l ca nu o sa va para rau.
Lasa jignirile ca eu am vorbit la general.

omul
4th January 2006, 02:38
ca clujenii

Ciuraru' e chiar un tip simpatic, un ardelean adevarat... chiar as da un citat : "Chiar de-s nascut in Cluj, mentalitatea-i bihoreana" :D:D:D

hai ca ne-ai atins aradene

micutzu
4th January 2006, 11:24
Si eu sunt pe jumate aradean (tata e aradean) ,dar chiar asa sa zici ca noi nu ne comparam cu Aradul,cred ca ai cam gresit. Cred ca vroiai sa spui invers,Aradul nu se compara cu Oradea. Asa da. Pai la voi cand se termina centrul e gata si orasul.

Hm :cool: jumatate aradean zici? Si nu ai fost in Arad pana acum? Daca ai fi fost ai fi vazut ca mai e mult pana la margine. Oradea nu e cu mult mai mare decat Aradul. Tinand cont de faptul ca numai strandul de la noi e cat un cartier pe la voi. In fine, vino si viziteaza macar Aradu si pe urma vorbeste.

RedBaron
4th January 2006, 12:29
alooo? se aude la oradea? nu am rds, oricum. nici la arad nu se prea aude? rural telecomunicatii?

faceti un topic pe Diverse si discutati despre orase daca vreti. aici doar fotbal... restul, va fi dilit de acu incolo.

respecte

King of Hell
4th January 2006, 18:03
Ma aici scrie "RIVALITATEA U CLUJ-FC BIHOR" sau ce scrie...daca tot ne bagam mortu'n casa unu altuia, hai sa fie treaba doar intre Cluj si Oradea. Daca vreti sa va certati cu Aradenii, faceti topic "UTA vs BIHOR".

RedBaron
5th January 2006, 00:00
exista si topic UTA vs Bihor sau ceva pe aproape. nu e nimeni exagerat, am lasat discutia sa mearga un pic si off-topic, poate nu trebuia... partile si-au spus parerile despre orase, acu e de ajuns.

nu inteleg de ce unii vor sa o tot scaldam cu "orasu meu ii mai tare". ce naiba, nu vedeti ce penale is disputele astea? nici un oras nu ii mai "cool". iesiti un pic din tara sa vedeti ce presupune un oras, si apoi mai discutam despre Oradea-Arad-Cluj. pana atunci toti suntem in aceeasi situatie, iar aici discutam despre rivalitatea (de conjunctura sau nu) CJ-BH.
nu uitati exista si subforumuri aici non-fotbal, spre exemplu cel de Diverse, si putem discuta acolo despre orasele noastre. cum am spus in mesajul 198.
revenim la subiect

t.b.
5th January 2006, 01:05
Ca sa revenim pe drumul cel bun, am o intrebare la care nu mi-o raspuns bihorenii :). I-am lasat vreo 2 saptamani c-am zis ca-s sarbatori, da` acuma gata :drak:

Deci intrebarea:
Crisul & Crisana sunt una si aceeasi echipa sau nu?

omul
5th January 2006, 01:52
t.b. de ce nu stii tu sa citesti mah? ti-am mai raspuns... esti de o incapatanare copilareasca.

Nah, tzine : de fapt FC Bihor din B3 nu este aceeasi echipa cu FC Oradea care in 2004 a retrogradat in B. Este o echipa noua, infiintata in vara anului 2004. Palmaresul acestei noi echipe se limiteaza la un loc 3 in B3 in sezonul 04-05, evident incomparabil cu cel al marii echipe clujene Universitatea, care a reusit sa ocupe (pana si) locul 2 in A de-a lungul istoriei de 50 de prezente pe prima scena. Toti bihorenii sunt de acord ca U este echipa fanion a Ardealului (unii bihoreni de la granita cu judetul Cluj, mergand chiar mai departe, considerand-o echipa fanion a tarii).

Ca ardelean adevarat, credeti-ma ca mi-a fost foarte greu sa-mi calc pe inima si sa nu tin cu echipa fanion a Ardealului - U Cluj. Am ales, intr-un moment de inconstienta, sa tin cu aceasta echipa (nou infiintata) - FC Bihor. De atunci sunt privit ca un tradator de toti oradenii care ma cunosc, sunt vorbit pe la spate si asteptat la cotitura... Teama imi este totusi alinata cand ma gandesc ca nu sunt singurul care a ales acest drum... ii am alaturi pe tovarasii de suferinta jorgensen, zuzu, silijanoski, bihoreanul ...

Asa ca, draga t.b., macar ai putea sa nu ne mai tachinezi cu faptul ca avem un palmares egal cu o singura prezenta in B si sa ne respecti pentru ca iubim neconditionat aceasta echipa minuscula...



Tinand cont de faptul ca numai strandul de la noi e cat un cartier pe la voi.
cate bazine are strandul? parca 2... sau 3 ???

nu inteleg de ce unii vor sa o tot scaldam cu "orasu meu ii mai tare"
asta banuiesc ca i se adreseaza lui RED&WHITE...

RedBaron
5th January 2006, 12:26
se adreseaza tuturor, inclusiv mie...
oricum, nu mi te inchipuiam ca tradator :))

nu stiu daca e corect sa formulezi "echipa fanion a Ardealului"... sunt multe echipe de fotbal in Ardeal cred, deci bataia ptr fanioane e mare. si apoi mai e si discutia cu granitele Ardealului, o alta premisa de off-topic :P

micutzu
5th January 2006, 13:03
@omul
Vezi ca ultimul Quote nu e al meu, e al Baronului :D. Cam totuna e (suntem aradeni, nu? :D), dar deh.....

omul
5th January 2006, 13:23
ai dreptate :D ce face copy-paste-ul cu omu'


nu stiu daca e corect sa formulezi "echipa fanion a Ardealului"... sunt multe echipe de fotbal in Ardeal cred, deci bataia ptr fanioane e mare. si apoi mai e si discutia cu granitele Ardealului, o alta premisa de off-topic :P

serios vorbind acuma, formularea aia mareata ii apartine lui t.b., chiar nu pot sa cred ca ai ratat-o, o postat-o pe-aici de vreo 29 de ori :D

despre "bataia pt fanioane"... despre UTA nici intr-o gluma ca aia de mai sus n-as spune din-astea :D :drak: :P

cat despre granitele ardelene, numa' daca stai in Aradu' Nou esti in afara lor :D

t.b.
5th January 2006, 14:24
No bine ma Omule io vorbeam serios tu o dai in balarii... As putea sa zic ca FC Bihor si FC Oradea sunt 2 echipe diferite, dar asta ar insemna sa nu respect adevarul istoric. E vorba de continuitate lucru care in `62-`63 nu a avut loc... Nu mai insist pe tema asta, da` mai am o intrebare, cand juca CAO tot in rosu si albastru jucat sau aveau alte culori? :evil:

micutzu
5th January 2006, 14:29
@omul
Daca o luam la bani marunti nici noi, nici voi nu suntem in Ardeal. Aici se cheama Crisana (si istoric si geigrafic)
Cluj, Alba, Sibiu, Brasov, Mures etc (nu mai stiu :D) cam astea sunt in Ardeal.
Deci s-ar putea sa fie echipa fanion a Ardealului, dar luand tot vestul tarii trebuie sa mai discutam. Dupa palmares, indiscutabil, am fi noi. Dupa alte criterii nu mai stiu.

Darkslowstar
5th January 2006, 15:09
Si daca nu mai sunt echipele din Crisana tot nu ar fi echipa fanion pt ca mai suntem noi. Oricum nici o echipa din regiune nu se poate numi fanion, din motiv ca suntem la pamant fotbalistic. La all-time e foarte discutabil, asa ca eu zic sa o lsama balta. De fapt tb ca el vine cu SF-uri de astea.
Deocamdata, la momentul actual este CFR-ul, chit ca le place sau nu la sepcile rosii. Pana acum 2 ani am fost noi, dar se mai invarte roata.

t.b.
5th January 2006, 15:23
E vorba si de nr. de suporteri si de palmares si traditie, asta-i adevarata valoare a unei echipe, poa` sa fie oricat de sus in clasament daca au 1000 de suporteri in tot Ardealul, pai asa poti sa zica ca gloriosii din bistrita sunt echipa fanion ca deocamdata sezonul trecut au terminat inaintea alorlalti si-s de 16 ani in A nu doar de 2. Echipa fanion nu-i neaparat echipa momentului.

six
5th January 2006, 15:23
Fratilor ca sa nu mai fie "disensiuni"propun sa va luati masurile necesare si sa promovati toti de aici(UTA,BIHORU,U CLOOJ,FC BRASOV)....ce cool ar fii....by VIOLA :ok: :yeah: /hello :cool:

micutzu
5th January 2006, 15:29
Aici gresesti Dark.
Ce este un fanion : un simbol creat in timp ca sa dainuie si reprezinta o entitate dealungul timpului.
Un fanion nu se schimba de la un an la altul. Al nostru e acelasi de la infiintare (doar ca din triunghi comunistii l-au facut rotund la baza, iar dupa '90 am revenit la cel vechi).
Traditie : Real Madrid (are acelasi fanion de multi ani - nici nu stiu de cand), Juventus (idem). Si pentru regiunile lor sunt echipe fanion.
CFR-ul clujean nu e echipa fanion a Ardealului, dar nici nu trebuie sa-i diminuam meritele pentru rezultatele din acest moment.
O sclipire de moment nu te poate face echipa fanion, iti trebuie o continuitate ca sa castigi respect.
Cati suporteri prin tara are CFR-ul si iti spun sigur ca in afara de cei din oras noi avem (in ciuda situatiei de acum) mai multi suporterii prin tara decat au ei in total. Ca rezultatele nu atrage la stadion e altceva.

micutzu
5th January 2006, 15:32
Fratilor ca sa nu mai fie "disensiuni"propun sa va luati masurile necesare si sa promovati toti de aici(UTA,BIHORU,U CLOOJ,FC BRASOV)....ce cool ar fii....by VIOLA :ok: :yeah: /hello :cool:

Ar avea mai multe deplasari lungi miticii, ca astia cu echipele care sunt acum zici ca esti in campionatul satesc.
Asa am fi noi avantajati.

omul
6th January 2006, 03:36
@omul
Daca o luam la bani marunti nici noi, nici voi nu suntem in Ardeal. Aici se cheama Crisana (si istoric si geigrafic)
Cluj, Alba, Sibiu, Brasov, Mures etc (nu mai stiu :D) cam astea sunt in Ardeal.


stai mah putin ca incurci Ardealul cu Transilvania. Asta n-am mai auzit-o... Oradea sa nu fie in Ardeal, looool :D parca tu erai ala cu geografia... ma rog deja aici e istorie.

Ca sa fii si tu lamurit : exista zonele istorice si geografice Crisana (de la Mures la Barcau cu Apusenii in est), Maramures (nord) si Transilvania (teritoriul dintre Carpati). Noah, pai astea trei impreuna sunt Ardealul
Una-i Ardealul si alta-i Transilvania (sau Siebenburgen sau cum vrei) la care te cam referi tu.

Aradul (orasul) vostru fiind cam la nord de Mures cam intra in Ardeal (de-aia ziceam de Aradul Nou)


Ce este un fanion : un simbol creat in timp ca sa dainuie si reprezinta o entitate dealungul timpului.

io stiam ca-i un stegulet, fie din mana tusierilor, fie de la colturile terenului :D


Un fanion nu se schimba de la un an la altul

depinde cate ploi a indurat saracu' :D

nu m-am putut abtine, sper sa nu te superi :D
Bah, da' totusi ce legatura are formularea de "echipa fanion" cu stema unei echipe? (sau emblema,blazonul cum vrei, numa' nu fanionu' :D)

micutzu
6th January 2006, 09:27
Fanion mai e si alea ce se schimba inainte de meci intre capitanii echipelor. Yo la ala ma refeream.
Cu geografia am scaldat-o. Ai dreptate am incurcat Transilvania cu Ardealul.
Apropos, ultima data cand am avut tangenta "oficial" cu geografia a fost la examenul de intratre la faculta (1994) asa ca se mai scuza :D :P
Stai linistit, yo am 2 defecte : ma supar greu si-mi trece repede.

RedBaron
6th January 2006, 17:04
oricum muresu ii mai mare ca somesu o' crisu :D clar
intrebarea e, care se umfla mai tare sezonu asta, somesu sau crisu (unul din cele 3, bihorenii au de unde alege).

micutzu
6th January 2006, 17:18
Mah, Baroane, nu fi rau cu sinistratii :nah:
Eu chiar vb serios, despre cei care chiar au avut parte de inundatii

Cosmin Salajan
5th March 2006, 23:56
amu se topeste zapada :|

DanJuve
6th March 2006, 15:41
mai bine lansati un tread cu rivalitatea dintre univ. cluj si cfr cluj,chiar ar fi interesant:)

Darkslowstar
6th March 2006, 16:13
Exista pe suporter, cauat la CFR si la U Cluj. Aici nu e cazul, pt ca CFR e in A si U este pe drum :)

omul
6th March 2006, 23:21
da, da, i-am vazut eu pe autostrada Bechtel, pacat ca aia nu se stie cand se termina, oricum nu deceniul asta :D

Angelina Jolie
13th March 2006, 02:22
Exista pe suporter, cauat la CFR si la U Cluj. Aici nu e cazul, pt ca CFR e in A si U este pe drum :)
Pe drum spre ce? Adica voiam sa zic: pe drum spre C!
hahahahahhahahahaha.
Am avut un vis erotic. La anul CFR-FC Bihor, etapa a 5-a a Diviziei A, stadion plin in Gruia strigand: :degete: "universitatea"!