PDA

View Full Version : Comunicat Ult*ras, Stil*Ostil, Vacarm



uti2102
11th October 2005, 11:29
Comunicat ULT*RAS

Astazi, 10 octombrie 2005, grupul ULT*RAS isi anunta suspendarea activitatii pe termen nelimitat. Motivele care duc la aceasta decizie pentru noi toti sunt numeroase si multi probabil ca le cunosc deja. Razboiul fara scrupule dus de club si de cei din Peluza Nord la toate nivelurile pentru a ne inchide gura abuziv si a ne face sa disparem atat ca grup cat si ca peluza, ne-a lasat un gust amar, dezamagiti fiind ca am ajuns in propriul stadion sa fim mult mai in pericol decat in orice deplasare. Desi s-a incercat trecerea peste amenintarile si injuriile adresate tuturor celor din Peluza Sud, desi am incercat sa ne explicam si civilizat atitudinea si conduita ultras ce am urmat-o mereu, haituirile nu numai ca nu au incetat, ba chiar s-au amplificat de la un meci la altul. Cu toata dictatura si cenzura impusa de club, coroborata cu ura multora din PN pentru noi (atat ca grup cat si ca peluza) nu am incetat sa ne urmam echipa si am incercat sa ajungem pe toate stadioanele tarii unde a jucat FC Steaua, sustinand mereu culorile ce le purtam cu atata drag in suflet. Din pacate anul acesta, dupa evenimentele de la partida Steaua Bucuresti-Otelul Galati nu am putut sa ne sustinem favoritii in toate deplasarile asa cum grupul nostru a obisnuit inca de la infiintarea sa. Am incercat orice cale posibila, dar s-a ajuns in punctul in care grija pentru integritatea noastra fizica sa fie serios amenintata. Violenta face parte din lumea ultras dar episoadele petrecute in ultimele saptamani nu au nici o legatura cu aceasta lume, nu au legatura nici macar cu lumea civilizata. Am fost impinsi catre aceasta dureroasa decizie de catre factori non-ultra', factori pe care nu ii putem combate, factori care din pacate fac parte din "societatea libera" in care traim cu totii. Membri grupului, alaturi de ceilalti membri ai Peluzei Sud au fost amenintati, agresati, urmariti in unele cazuri in fata propriilor case. Am ajuns sa intram si sa iesim de pe propriul stadion ascunsi sau sa fim victimele multora dintre interlopii Bucurestiului. Majoritatea acestor acte s-au desfasurat sub incurajarea si complicitatea conducerii clubului si chiar a Jandarmeriei. Bucuria de a vedea Steaua pe teren ne-a fost rapita pentru bani de oameni fara scrupule mobilizati si sponsorizati de catre cei pe care ii deranjam.
De aceea grupul ULT*RAS nu va mai urma ca grup organizat echipa in deplasari si nici pe propriul teren. Consideram ca in aceasta situatie este singura cale onorabila pe care o putem urma in aceste vremuri de restriste pentru suporterul stelist. Nu dorim sa fim ultrasi doar cand e vorba de coregrafii , steaguri si mesaje. Ultras inseamna pasiune, libertate si atitudine si vom urma aceste concepte intotdeauna, mandri de ce am realizat si asteptand intoarcerea pe scaunele Peluzei Sud si pe stadioanele tarii.

LIBERI SI UNITI MEREU!

Comunicat STIL * OSTIL

Ca urmare a evenimentelor petrecute in ultima perioada, azi 10.10.2005 grupul STIL * OSTIL anunta suspendarea tuturor activitatilor in plan ultra pe o perioada nedeterminata. Dorim astfel sa fim alaturi si in aceste momente dificile de celelalte grupuri ale Peluzei Sud mult mai greu incercate. Cauzele care au dus la aceasta decizie sunt multiple si au culminat cu agresarea fizica a mai multor membrii ai Peluzei Sud de catre indivizi loiali conducerii.
Avand pretentia si totodata mandria ca nu suntem doar niste oi la mana unor parveniti ai vremurilor in care din pacate traim, am ales aceasta cale dureroasa dar onorabila pentru noi ca grup.
Ar fi multe de spus despre prezentul ce apartine unor indivizi care intr-o societate ce se doreste moderna ar fi de mult dupa gratii, dar ne limitam la a spera ca poate viitorul va fi al nostru, al tuturor. Pana atunci vom fi prezenti in aceeasi Peluza Sud doar ca simpli spectatori si simpatizanti ai culorilor ros-albastre.
In speranta ca momentul reveniri ca grup in tribunele din Ghencea si in tara nu va fi foarte indepartat, dorim o activitate cat mai onorabila tuturor grupurilor ultra din tara.

STIL * OSTIL 2003

Comunicat Vacarm

In urma evenimentelor din ultima vreme: intimidari,amenintari ce au inceput cu mult timp in urma si care s-au materializat la meciul STEAUA-OTELUL si apoi au continuat culminand cu agresarea unor membri atat din grupul nostru cat si din celelate grupuri ale PELUZEI SUD,GRUPUL VACARM(infiintat in 2002 si prezent din 2003 in PELUZA SUD) ANUNTA SUSPENDAREA PE TERMEN NELIMITAT a activitatii ultra.

Din acest moment nu ne mai simtim datori sa dam totul pt echipa,sa ne dedicam total acestor culori sfinte pentru ca aceasta Steaua nu mai este Steaua de alta data si vom ramane doar un simplu grup de prieteni.Aceasta decizie este una dureroasa insa in condiitle date este singura modalitate de a pastra onoarea si mandria grupului.

In acelasi timp vrem sa tragem un semnal de alarma asupra faptului ca personaje din lumea interlopa tind sa acapareze si sa conduca din umbra peluzele din capitala.

Acestea fiind spuse,consideram ca parasim momentan scena ultra dupa o activitate de 3 ani, curati moral,cu coloana vertebrala dreapta si cu capul sus si uram succes in continuare toturor grupurilor intr-adevar ultra din ROMANIA!

MANDRI SI DEMNI CA DACII!!!!

-------
Iata ca ce a inceput la meciul cu FCM Bacau din sezonul trecut shi apoi a continuat cu evenimentele de la meciul cu Otzelul, a ajuns la apogeu ! Din acest moment este foarte clar ca Steaua nu mai are galerie. Interesele meschine ale lui Mustatza shi ai celorlaltzi "lideri" inscaunatzi de Becali au distrus ce era mai frumos la Steaua. Acum au ramas numai nishte papagali. Mustatza ! Am avut shi vom avea mereu... :jerk:

uvictor
11th October 2005, 14:56
Bine ca ai facut tu un thread ca eu chiar eram mirat ca nimeni nu zice nimic pe OLS despre acest lucru.
O singura chestie mai zic, cand am fost in seara de duminica cand s-a amanat meciul cu bacaul, pe cei care au ajuns mai devreme ne-a postat la tribuna 1 sub copertina si la un moment dat cam cu 15 min inainte de asa-zisul start al meciului, a intrat si un grup de suporteri la Peluza Sud si au inceput sa se manifesta 'ultra'. Deci ei zic de meciul cu Galati pai si la meciul cu Bacau, le-a trecut si acum iar le-a venit??!?!?!

Cam in aceeasi ordine de idei pe www.afaradinghencea.ro apare urmatorul mesaj:
"Forbidden
You don't have permission to access / on this server."

SORENSEN
11th October 2005, 15:12
Becaliada a avut succes , dar zic eu astfel se poate protesta mai bine , mai ales ca oamenii aia nu mai sunt acum tinte asa vizibile

uti2102
11th October 2005, 18:48
Eu nu intzeleg de ce "mishcarile" de protest trebuie sa aiba loc la peluze. Eu sunt 100% sigur ca la T1 spre exemplu, sau chiar la T2, interventzile baietzilor cu ceafa groasa ar fi imposibile. Dar ma rog...om trai shi om vedea. Poate Lacatush, daca accepta sa vina la club, va reushi sa faca ceva pentru independentza galeriei.

uvictor
11th October 2005, 22:55
Alpopa ce naiba...la T2 nu se intampla nimic niciodata :) Eu stau acolo de 3 ani si inainte am stat la peluza Nord-acolo era 'viata', jandarmerie, tunuri cu apa, lacrimogene :D. Deci interventii la T2 ar reusi zic eu ca sunt grupulete mici de maxim 20 de insi la fel ca la peluza Sud. Iar incep scandalurile la Steaua ca nu se putea pregati meciul cu Lens in liniste?! Incredibil...

bob
12th October 2005, 10:02
problemele astea nu se vor rezolva niciodata. cat timp vor avea loc interventii ale patronului, presedintelui, sprijiniti de oameni platiti din galerie sau interlopi, fenomenul ultra se va indrepta spre disparitie(indiferent de club). se va ajunge la modelul englez. fiecare cu aia a masii!

uvictor
12th October 2005, 12:13
@bob - pai sa stii ca asa o sa ajungem...si la voi la Dinamo sunt probleme, numai la Rapid vad ca nu au treaba :P

george-dinamo
12th October 2005, 12:45
pai la rapid ii bate corsicanu inainte sa apuce sa faca ceva. la noi sudul e puternic acum, si cred ca in curand galeria noastra se va consolida in jurul lor. dar la voi a fost prea pe fata. nu pot sa zic k imi pare rau, dar numai din concurenta poate sa apara progres.

SORENSEN
12th October 2005, 14:22
Parca si la Dinamo a venit un conducator cu sabia la o intalnire:D
In schimb toti inculti s-au bagat la peluza Nord si stau pe langa Mustata&co iar cand cateva zeci de tineri s-au gandit sa faca si ei un lucru independent si creativ ,acid la adresa conduceri (pe merit) au fost executati sistematic de interlopi:rosu:

george-dinamo
12th October 2005, 16:11
aia a fost cu baietii din pch. nu cu sudul. din pacate politica pumnului in gura face victime in continuare. a nu se intelege ca imi pare rau de desfiintarea celor 3 grupuri...dar fenomenul castiga mult printr-o concurenta.

uvictor
12th October 2005, 21:58
Ii respect pe baietii din Nord dar acolo s-au cam contopit toti si rar dar foarte rar mai iese cate un scandal(revolta). Mustata intr-adevar domina! In schimb baietii din Sud chiar imi placea de ei, oameni activi cu coregrafie cu personalitate, mult tineret! Eu de pe vremea lui Pavel nu mai stau la peluza si chiar daca omu' isi tragea bani, facuse afacerea cu magazinul din Brezoianu, parca era altceva!!! Acum ma uit la Nord si parca vad o armata de oameni fara personalitate, oameni condusi de club!!!
Eu sper la meciul cu Lens sa fie baietii din Sud la locul lor chiar daca fara coregrafie, sa scandam pt Steaua. Asa e frumos...

G*S-S*SaKalu
13th October 2005, 05:24
Lol asta e prea de tot sa ajuns din cauza unui rebut "a sa zis nazy" sa ia la bataie niste pusti si un stadion sa se uite Fuck si mai nou pt Baeti din sud sa sara Ultrasi Lui Poli si de la alte echipe iar in Ghencea sa nu mai poata intra Iac

uvictor
13th October 2005, 09:30
Lol asta e prea de tot sa ajuns din cauza unui rebut "a sa zis nazy" sa ia la bataie niste pusti si un stadion sa se uite Fuck si mai nou pt Baeti din sud sa sara Ultrasi Lui Poli si de la alte echipe iar in Ghencea sa nu mai poata intra Iac
Sincer nu stiu unde o sa se ajunga ca tare mi-e sa nu crape 'basica' si la Nord si atunci se lasa urat!

G*S-S*SaKalu
13th October 2005, 13:01
Sincer nu stiu unde o sa se ajunga ca tare mi-e sa nu crape 'basica' si la Nord si atunci se lasa urat!
PAi cu carpe ca cei care se intutuleaza "Extrema dura" si sunt niste ciori care nu au nimik in comun cu nazy sau externa dreapta daca ii intrebi nici nu stiu macar ce inseamana cu niste curve ca ei tre sa ii umiletsti la ei acasa asa ca daca ar vrea careva cu adevarat nu tre sa se plece din Nord ci sa se adune toti ultrasi acolo si sa se scandeze anti toata peluza si sa fie injurati si dati afara forever.....Parerea mea R3sp3ct Ultrasi adevarati sunt toti o familie..Restu niste rebuturi si atat:degete: