PDA

View Full Version : Tracy McGrady vs. Kobe Bryant



rasheedkpenny
25th November 2002, 17:50
Cei care au vazut All-Star-Game-ul 2002, sau au vazut macar cele mai importante faze, probabil ca au observat ca pe durata intregului meci s-a remarcat, din fiecare echipa, cate un jucator! Daca de la echipa Est-ului cel care s-a remarcat a fost McGrady, de la echipa Vest-ului cel remarcat a fost Bryant. Titlul de MVP All-Star i-a fost acordat lui Bryant, fiind o traditie acordarea acestui titlu unui jucator din echipa care castiga. Bryant a marcat, intr-adevar, mai multe puncte decat McGrady care in schimb a fost mai spectaculos. Eu inclin sa cred ca McGrady si-a aratat clasa prin acel "alley-oop-to-himself" ...

Daca nu considerati ca fiind relevant doar un singur meci, atunci puneti in balanta evolutia celor doi in cadrul echipelor. McGrady a dus timp de 2 ani aproape de unul singur o echipa Orlando Magic in lipsa lui Grant Hill... in schimb acelasi lucru a trebuit sa il faca si Kobe, la inceputul acestui sezon, fara Shaq, dar se pare ca nu s-a descurcat asa de bine. Si totusi Kobe are 3 inele de campion NBA!!!

Probabil adevarul e undeva la mijloc! Votati!

Vadim
25th November 2002, 18:14
Privind statisticile pe acest an, Kobe Bryant este liderul echipei la puncte, recuperari, pase decisive, interceptii, are cel mai bun procentaj la aruncarile din actiune si la cele de la linia de fault.

McGrady este lider numai la puncte, la Orlando, cu o medie de 4 pe meci mai mult decat Bryant. E drept ca e lider in NBA la capitolul asta, cu o crestere fenomenala in ultimii doi ani. Bryans se tine insa langa linia celor 30 de puncte tot in ultimii doi ani.

Cifrele sunt de partea lui Bryant din punctul de vedere al liderului de echipa. A jucat de unul singur de la inceputul sezonului, a dat puncte fara prea mare ajutor... "Aley-oop-to-himself" facea si Bryant in curtea scolii cand era tanar.

Apoi, o privire peste membrii echipei, la Orlando mai vezi ceva numai cunoscute, Hill, Miller, Garrity, Armstrong, Kemp, Vaughn, pe cand la Lakers in afara de Bryant si Shaq toti sunt niste "umerase".

rasheedkpenny
25th November 2002, 18:24
Nu sunt toti chiar niste necunoscuti.... mai e un Derek Fisher care da bine de 3 puncte, mai e un Robert Horry(remember that last second 3-pointer in game 5 of the Western Conf. Finals last year?) care a avut un inel de campion cu Rockets inaintea lui Shaq si Bryant, mai e un Rick Fox destul de cunoscut si el, Brian Shaw-fost titular la Orlando prin 97-98, Tracy Murray parca transferat anul asta de la Toronto. Problema la Lakers e ca erau obisnuiti ca povara sa fie pe umerii a 2 oameni si ceilalti contribuiau cat puteau. In absenta lui Shaq, si fara Rick Fox suspendat in primele 6 meciuri pentru o altercatie... era si normal ca, Kobe sa "bage" puternic. Nu?

Gabriel
26th November 2002, 00:05
In primul rand,nu vad ce releventza are All Star game-ul de anu' trecut. All Star-ul este un meci amical. Nu se fac marcaje la sange, se mizeaza numai si numai pe spectacol. Asa ca nu conteaza cine a fost mai bun acolo.

Dar uitandu-ma asa peste carierele celor doi....eu ash opta pentru Kobe. Este un jucator mult mai complet decat Tracy Mac. Este un adevarat all-round player. Bun la toate capitolele. Si a confirmat la nivel inalt..in play-off si in finala NBA. Este adevarat ca a avut si ceva ajutor. Dar asa si Jordan a avut ajutor. Fara Pippen,Rodman si mai stiu eu cine..poate nu ajungea jucatorul care a ajuns.
Il votez pe Kobe,desi il simpatizez mai mult pe verisorul lui Vince Carter. Am incercat sa fiu obiectiv.

rasheedkpenny
26th November 2002, 17:39
Se vede ca nu ai vazut ultimul All-Star... poate totusi iti aduci aminte de acum 2 ani ce revenire a avut Est-ul si cum se juca... era spectacol, si totusi era mult mai serios decat alte All-Star-Game-uri! cel putin mie asa mi s-a parut!

Gabriel
26th November 2002, 17:46
All Starul de acum 2 ani l-am vazut. 111-110 pentru Est si Iverson MVP.
Inca o data itzi spun : la All Star se joaca mai mult din placere. Nu e concludent ca a facut un meci frumos Tracy Mac la All Star. Cand o sa faca meciuri frumoase si bune in finala Estului si in finala NBA....mai vorbim.
Pana atunci...Kobe este alesul meu in sondajul facut de tine. Desi Tracy Mac imi place mai mult.
Sa vedem ce va face sezonul asta. Pana acum are o medie de 31.8 puncte/meci.

rasheedkpenny
26th November 2002, 17:58
Ok! Eu nu incercam sa iti schimb alegerea... ci doar sa aflu motivele ei, si le-am inteles perfect!

Pacat ca suntem doar cativa care scriem pe acest forum! :(

toma
27th November 2002, 14:15
poate o sa ajunga si mcgrady la nivelul lui bryant, dar mai are pana acolo. bryant conteaza foarte mult, pe langa aportul in atac e si cel mai bun jucator defensiv al lui lakers. sunt jucatori care imi plac mai mult decat bryant - carter de exemplu - dar trebuie sa recunosc ca bryant e mai bun. prin joc si prin rezultate, pentru ca anul trecut de exemplu au fost si meciuri cand shaq nu a facut mare lucru, si asta chiar si in playoff. iar bryant mai are un atuu, constanta.

Gabriel
28th November 2002, 10:02
Aseara, in Orlando vs. Lakers :

McGrady 38 puncte , 9 pase , 6 recuperari :happy
Bryant 38 puncte , 4 pase ,10 recuperari :happy

rasheedkpenny
28th November 2002, 10:33
McGrady vs. Bryant ... un head-to-head adevarat. Nu? Ce bine ca a batut Orlando! La puncte egalitate perfecta, dar oare ce conteza mai mult dupa aceea, assist-urile sau rebound-urile? Pai sa aruncam o privire.

Un assist inseamna o pasa decisiva, nu? Presupunem ca fiecare a dat pase decisiva din care s-au dat cosuri de 2 puncte... ok?
9 assist-uri McGrady => 18 puncte
4 assist-uri Bryant => 8 puncte
Rebound-uri Bryant 10, dintre care 2 ofensive, din care pp. ca s-au marcat 4 puncte. McGrady 6 rebound-uri in total din care 0 ofensive => 0 puncte. Am putea continua cu statisticile astea la nesfârsit... McGrady a fost mai bun decat Bryant, sau mai exact pasele lui McGrady au facut diferenta! Mie asa mi se pare, ... dar sunt subiectiv cu siguranta fiind fan Orlando. nu?

Gabriel
28th November 2002, 11:38
Diferentza nu a facut-o McGrady...ci Mike Miller care a jucat deosebit. McGrady,Bryant si Shaquille au jucat normal. 8)

28th November 2002, 13:24
Doc Rivers, antrenorul echipei Orlando Magic a preferat un prim 5 cu jucatori mai inalti. Mike Miller juca bine si inainte, chiar cu un meci inainte avusese 31 de puncte vs. Miami Heat. Diferenta a fost facuta de rezervele echipei. Rezervele de la Magic au marcat 24 de punce, in timp ce rezervele de la Lakers au marcat 7 puncte!!! "Rezervele" de la Lakers care au marcat "fiind" Brian Shaw!!!

:happy

Gabriel
28th November 2002, 13:27
Bine Rasheed. Dar logheaza-te si tu,inaite sa postezi. :P
Brian Shaw,care face parte din echipa de aur a lu' Magic...aia cu Penny Hardaway,Shaquille O'Neal,Bo Outlow,pivotul ala libanez care am uitat cum il chema,Horest Grant,Dennis Scott,Nick Anderson...etc.

28th November 2002, 15:31
Right! Stupid me!
Cateodata sunt atat de nerabdator sa raspund la un subiect sau altul incat uit sa ma "loghinez". Cred ca am sa check-uiesc casuta aia cu login automat pe baza de cookie, din Profilul meu. :happy

rasheedkpenny
28th November 2002, 17:36
dupa cum se poate vedea si mai sus(sau mai jos)...

3rd December 2002, 09:26
McGrady, la orice ora din zi sau din noapte, este peste Bryan....
Sint in state si urmaresc foarte multe meciuri, tot ce pot sa spun e ca Kobe e un foarte bun nr. 2 in echipa (in orice echipa!), dar niciodata un lider de echipa...Pe cind McGrady, a demonstrato de prea multe ori ca este in primii 5 din liga...alaturi de Shaq, Duncan, Iverson si as spune Kidd....
Dupa cum vedeti din lista, toti sint lideri de echipa, cu amanuntul ca numai Shaq are un nr 2 linga el...Anul acesta e si Hill linga McGrady, dar el este foarte fragil, m-as mira sa apuce pina la final in play-off...

Care dintre voi ati urmarit play-off anul trecut? McGrady a jucat cu spatele in pioneze, si au fost la un shot de o surpriza...

Iverson sau Duncan sint mai buni decit Kobe!

rasheedkpenny
13th December 2002, 10:45
Un link la un articol interesant despre "Who's better, Kobe or T-Mac?": http://espn.go.com/page2/s/rosen/021210.html Enjoy!

rasheedkpenny
24th April 2003, 10:37
McGrady este clar peste Kobe... daca ar avea un SHAQ, alta ar fi situatia!
Too bad...

Media lui McGrady in primele 2 meciuri din play-off-ul 2003 este de 44,5 ppg, dupa ce in sezonul regulat a avut cea mai buna medie de 32,1 ppg.

GO T-MAC!

Raptor
28th April 2003, 01:52
Kobe e "all around player" iar Tracy McCrazy e "a crazy scoring machine". Chiar acuma se disputa meciul 4 dintre Orlando Magic si Detroit Pistons.

rasheedkpenny
28th April 2003, 01:55
Kobe il are pe Shaq... T-Mac? Uita-te putin la procentajul lui Kobe din seara asta vs. Minnesota! Parca 9 din 25... HMM!

Raptor
28th April 2003, 02:09
Lasa procentajul dintr-un meci. Eu ti-am zis care e mai complet. Iar T-MAC inscrie atat de multe puncte fiindca este singurul caruia i se paseaza...

rasheedkpenny
5th May 2003, 16:18
In ultimele 3 All-Star-Game-uri McGrady l-a capacit pe Bryant de fiecare data... doar un capac/AllStar da' e de ajuns. Acum nu mai stiu sigur daca la ultimele 3 sau la ultimele 2All-Star-uri. Oricum l-a capacit! :D

Raptor
5th May 2003, 23:05
Merci, McCrazy are 2.03 si Kobe are 1.98 (sau 2.01), si sa stii ca conteaza ! . Iar un capac nu e cine stie ce /nope/ . Poate Kobe a fost prea entuziast si a aruncat din pozitii grele (si riscante - capace).

Azur89
6th May 2003, 05:31
T-Mac e si un aparator mai bun de cit Kobe. De altfel si un recuperator mai bun. Fara discutie e mai ofensiv. Si totusi, care-i mai bun? :drak:

Raptor
9th May 2003, 23:15
McCrazy aparator mai bun decat KOBE?! Pai Kobe este nr.2 in All Defensive Team! Si are steals-uri mai multe etc. Cum sa fie McCrazy mai bun? Kobe este recunoscut drept unul din cei mai buni aparatori din NBA, top 5 (face echipa cu Ben Wallace, The Answer, Ron Artest, Doug Christie).

rasheedkpenny
24th July 2003, 11:26
T-Mac e mai bun... macar el nu agreseaza(inca...) pustoaice "junkies" de 19 ani!!!

Gabriel
24th July 2003, 11:58
o fi homosexual. :P

intrebare : de ce la sondaj apare doar Kobe ?

rasheedkpenny
24th July 2003, 12:41
Poate... treaba lui, oricum!

Raspuns: Nu stiu ce s-a intamplat, cred ca este de mai demult modificarea asta la chestionar, dar n-am idee de ce. Am incercat sa modific primul mesaj dar nu pot modifica chestionarul, ca nu apare! :( N-am idee de ce! Oricum cred ca are legatura cu momentul cand au fost modificate mai multe titluri pe suporter. Tot atunci au fost eliminate si unele variante de raspuns din diverse chestionare!

I'm confused! :?

dj_jaxxx
24th July 2003, 16:38
Ca jucatori sunt cam egali...amandoi isi bat joc de orice aparator din NBA...inafara de Ben Wallace bineinteles :D

Nu da serios amandoi trag bine de la 3 si pot sa faca faze spectaculoase la nevoie. Dar parca Kobe le are mai bine cu jocul sub presiune. Adica daca as fi in meciul 7 din finala cu 3 sec ramase si mi-ar trebui un cos sa castig sau sa egalez l-as alege pe Kobe.

Heath Scumm
8th April 2004, 17:57
cel mai complet e duncan.......nu kobe,nu tmac!!!

Heath Scumm
8th April 2004, 18:08
shi oricum sondajul era eshuat rau de tot!!!

sorinux
8th April 2004, 21:47
T-mac dupa mine-chiar le are tipu asta-Kobe a inceput sa ....nu stiu dak sa frece manganu dar oricum parca juca mai frumos cu ceva timp in urma.

Azur89
9th April 2004, 00:07
Anul asta a fost anul lui Kobe, fara discutie... Dar per total, in cariera, T-Mac e mai complet. (vreau sa atrag atentia celor ce il apara pe Kobe si ce nu face el datorita lui Shaq. T-Mac are meci de meci 2 sau 3 aparatori pe el, ori de cite ori atinge mingea. Ceilalti 4 sint palugi ajutatoare, nu jucatori NBA. In LA Shaq atrage dublul, si de multe ori Kobe e singur pe o raza de 10 m. Sa fim corecti! :ok: )

rasheedkpenny
9th April 2004, 10:46
Vadime, poti, te rog, sa refaci poll-ul? 10x!

T-Mac rulez... in my humble oppinion! :D

ncezar2000
9th April 2004, 21:43
Azur are dreptate ... Kobe il are pe Shaq in echipa ..care isi face simtita prezenta la Lakers alaturi de Kobe ...pe cand McGrady e cam singurel ...el cam ducand cam tot greul la echipa. Puneti problema si invers si anume faceti o rocada intre Kobe si McGrady cu McGrady la Lakers ..oare Kobe ar mai face aceleasi procentaje NU CRED.
Pentru aportul care si-l aduce la echipa tind sa cred ca balanta se inclina un pic spre McGrady din acest punct de vedere .
Datorita faptului ca joaca la echipe dezechilibrate valoric( aici castig de cauza avand Lakers, care fara indoiala are un lot mult mai valoros ca Orlando ) ... Kobe iese in fata .
Ca o concluzie ...as spune ca amandoi sunt completi, mie sincer imi place in egala masura atat Kobe cat si Tracy pe langa multi altii ( Carter, Iverson, Duncan, etc )
Pana la urma de-asta este asa de frumos NBA-ul ...