PDA

View Full Version : Puncte tari si puncte slabe la Farul



tchibos
9th October 2005, 17:19
Stiu ca suna a titlu de management/marketing insa vreau sa aflu care e parerea voastra despre echipa. Cu ce se deosebesc ai nostrii (in bine sau in rau) de celelalte echipe? Fiecare vede echipa in felul sau. Tu cum o vezi?...

am sa incep eu...
ca puncte tari:
1. faptul ca, in general, baietii din aparare nu se complica si degajeaza fiecare balon cand echipa adversa face pressing si devine periculos
2. duelurile la cap castigate in mare parte de apararea noastra ( aici eu zic ca avem si avantajul inaltimii - Barbu, Pascovici... )
3. viteza lu' Gurita, si... daruirea lui

puncte slabe:
1. viteza lenta per ansamblu a echipei (care poate in campionat nu prea se vede dar daca vom juca in UEFA, acolo sigur va conta)

ady51a
9th October 2005, 20:26
O sa fiu cat se poate de scurt! :ok:
Puncte tari:
- Unitatea grupului, faptul ca 80 % din echipa de baza joaca de 3 4 ani impreuna la Farul.
- Polivalenta jucatoriulor de atac. Cel putin 2 jucatori pe acelasi post de la mijloc in sus. (Cristocea, Gurita, Moldovan, Baicu, Gheorghe, Apostu)
- Florin Lungu - un jucator excelent la inchidere si la marcajul om la om al pricipalului mijlocat al adversarilor (Prevad un duel Lungu - Dica la Farul - Steaua)
- Mihai Gurita - Disponibilitatea sa la efort si faptul ca poate juca pe orice post pe banda dreapta.
- Cei 3 jucatori din aparare foarte experimentati (Schiopu, Pascovici, Barbu), dublarea lor in momentele dificile, plasamentul lui Schiopu, jocul de cap al celorlalti 2 iar aici sa nu uitam ca pana acum Pascovici si Barbu au marcat impreuna 4 goluri.
- Grigoras un antrenor tanar si cu metode moderne de pregatire cunoscut foarte bine de jucatorii aflati in lotul Farului inca de la mandatul anterior sau.
- Si in primul rand faptul ca echipa are sustinere financiara si se doreste intr-adevar obtinerea unei performante.


Puncte slabe:

-Jucatori putini in aparare. Intreb si eu aici ce o sa facem in momentul cand nu o sa poata juca un meci Barbu sau Schiopu sau ambii in acelasi meci:o: :headbang: , ???;
- Neaducerea unui fundas dreapta pentru concurenta pe post cu Farmache si de aici tot felul de improvizatii atunci cand acesta era accidentat sau nu juca din cauza formei sportive slabe (Gurita, Lungu, Apostol, Usurelu);
- Lipsa unui public sustinator si constant ca numar meci de meci;
- Faptul ca dupa ce obtinem un avantaj, (inscriem noi pt 1-0 sau revenim de la 0-1 la 2-1), lasam impresia ca ne multumim cu atat si facem un pas inapoi :mda: si apram acel rezultat (ma gandesc aici la meciurile de la Ct cu Sportul, Jiul, Vaslui, si chiar la Bacau cand puteam sa fortam victoria dupa eliminarea lui Trofin);

tchibos
9th October 2005, 20:45
scurt:happy dar cuprinzator:ok:

tchibos
3rd December 2005, 15:16
„Jucăm mai compact“

Antrenorul interimar al Farului, Lucian Marinof, crede că aceasta este explicaţia pentru dispariţia, īn mare parte, a greşelilor personale ale „rechinilor“


- Domnule antrenor, aţi realizat a doua victorie consecutivă cu Farul. Cum aţi gāndit meciul de la Galaţi?

- Eram conştient de faptul că fotbalul īşi are mai puţin locul pe un asemenea teren. Era un meci de angajament, īn care cel care greşea prima dată greşea decisiv, pierdea jocul. Īnsă maturitatea şi experienţa jucătorilor noştri şi-au spus cuvāntul. Am plecat de la premisa să nu primim gol, pentru că era aproape imposibil să nu ni se ivească o ocazie de a marca. Ceea ce s-a şi dovedit. Din patru situaţii, am reuşit să īnscriem o dată.

- Atāt īn partida cu Gloria, cāt şi acum, cu Oţelul, „rechinii“ nu au mai comis greşeli personale, din care să rezulte goluri. Ce s-a īntīmplat?

- Se joacă mai compact. Chiar dacă un jucător greşeşte, pentru că e inerent īn timpul partidei, este suplinit imediat de un coechipier şi de aceea erorile nu se văd. (M.B.)

ady51a
5th December 2005, 12:07
Asta cam asa este. In prima repriza cu CFR dupa ce am marcat am jucat mult prea compact. Practic toata echipa in 40 metri. De la poarta lui Curca pana la cercul de la centrul terenului.:headbang: :happy

tchibos
5th December 2005, 21:52
daca o sa jucam mai compact decat acum cred ca o sa se stanga toti jucatorii de camp in cercul de la mijocul terenului sa joace miuta:mda:

ady51a
5th December 2005, 21:54
Acolo e bine sa jucam compact, macar scapam cu 0-0 si nu mai poate arbitrul sa ne mute penaltyul pentru noi la adversari.

tchibos
5th December 2005, 21:55
acum eu doar am spus ca antrenorul a declarat ca „Jucăm mai compact“... norocul meu ca threandul se numeste puncte tari si punte slabe la Farul ca daca faceam doua threand-uri, unul cu numele puncte tari si altul intitulat puncte slabe eram in dilema si nu stiam la care sa pun mesajul ca pare mai degraba un punct slab decat unul tare

ady51a
5th December 2005, 21:58
Da asta am asa e. Si a spus ca jucam compacta in aparare. Pai nu asa joaca o echipa cere e inghesuita in propriul careu?

ady51a
5th December 2005, 23:56
Marcel Lică, membru īn Comisia Centrală a Arbitrilor

Marcel Lică, fostul preşedinte executiv al FC Farul şi fost arbitru internaţional, īn prezent observator la Divizia A, va face parte ca membru din Comisia Centrală a Arbitrilor. Joi, 8 decembrie, la Bucureşti, se va alcătui organigrama noii CCA, care va fi validată apoi pe 15 decembrie, īntr-o şedinţă de Comitet Executiv al FRF. Din Comisie vor face parte 15 persoane, patru fiind noi: Marcel Lică, Dan Lăzărescu, Gheorghe Moise şi Tudor Constantinescu.

Este pentru prima dată īn istoria arbitrajului constănţean cānd un reprezentant al său ajunge atāt de sus pe plan intern, pānă īn CCA.Cuget liber!

pff
6th December 2005, 10:47
lol .. si de ce ar trebui sa fie un punct tare ?:)) .. eu cred ca ar trebui pus chiar la puncte slabe ... pt ca sa nu uitam totusi ....... a fost dat afara de bosanceanu ..

ady51a
6th December 2005, 10:56
Nu as crede asta. In cal mai rau caz un neutru.

tchibos
18th March 2006, 19:45
fara Pascovici suntem varza in aparare

dorryn
18th March 2006, 20:54
puncte tari ?e chestia cu "lol" aici ..puncte slabe .. pai ... conducerea in primul rand .. si echipa care dovedeste atata "pofta de joc" ..pacat de cartea de vizita a lui "Moca" ..si-o pateaza cu impaiatii astia.. asta e.. o sa vina si vremuri mai bune..daca vrea bosanceanu

tchibos
20th March 2006, 18:00
eu la puncte slabe am trecut pe primul loc antrenorul care mai poate sa imi demonstreze miercuri ca ma insel... pana acum ma durea cand nu vedeam o tactica, scheme de joc s.am.d. dar acum ma doare cand vad ca acestea exista dar sunt ffff prost gandite

dorryn
20th March 2006, 19:57
tchibos.. nici un antrenor nu poate face minuni .. prea multe figuri pentru niste jucatoriu a caror performanta este o finala ..pierduta.. si un loc 5..jucatorii au aratat ca nu vor sa joace.. eu nu cred ca nu ar putea invinge o echipa ca sportul..au jucat apatic..fara nici un sens..nu le-a pasat..astea sunt "vedetele" care decid in vestiar antrenorii..pe grig l-au dat afara de 2 ori..acum nu le convine vukotici..pai cine ar trebui sa vina dupa ei?chiar e dupa ei?!sa speram ca o sa ajunga Moca sa se impuna..ca daca nu..se duce dracu` totul..(nu ca n-am fi obisnuiti cu asa ceva..dar inca mai avem o speranta) ..deci puncte slabe..conducerea ca nu ia masuri impotriva "rebelilor" si "vedetele".. care ne-au bucurat de atatea ori cu atatea trofee..si atatea jocuri bune..doamneee cum mi-am permis sa comentez?!

tchibos
20th March 2006, 23:32
sa se impuna? DA, dar se se si schimbe ca sincer vreau sa vad un joc mai frumos al Farului nu doar un antrenor care stie sa se impuna. Uite la Cartu asta e un antrenor care stie sa se impuna...peste tot pe unde a fost s-a impus in fata jucatorilor si cu jocul caracterisc lui a avut rezultate bune cu echipe mici/mediocre. S-ar impune antrenorul (dupa parerea mea) daca le-ar da niste scheme de repetat pana sa uite jucatorii ce e aia revolta personala

ady51a
30th March 2006, 21:52
Distanţă prea mare īntre apărare şi atac

Momcilo Vukotic a semnalat şi o slăbiciune īn jocul Farului, despre care a discutat cu elevii săi şi pe care speră să o remedieze cāt mai curānd: distanţa prea mare īntre atac şi apărare, din timpul meciului. „Jucătorii din ultima noastră linie stau prea mult īn spate şi nu urmează mijlocaşii şi atacanţii. Avem o distanţă prea mare īntre apărare şi atac. Este un efort mare al mijlocaşilor, care nu pot ajuta īn atac aşa cum vrem. Nu avem probleme īn apărare, dar dacă fundaşii ar urca cu 20 metri, ar fi mai bine pentru atac“, a arătat antrenorul farist.

Klingon
30th March 2006, 23:18
Ion Marin a zis ca in meciul cu Dinamo am aratat mereu slabiciuni pe flancul drept. De aia a facut el schimbarile care au dus pana la urma la golul lui Zicu. Stie cineva care este fundasul nostru pe acea parte?? :D

FatFrumos
1st April 2006, 03:55
cred ca Farmache

tchibos
2nd April 2006, 21:48
antrenorul = cel mai slab punct a lu' Farul... si eu daca antrenam si aveam rezultate mai bune