PDA

View Full Version : Cu si despre Chiforeanu, scutierul Farului



danny del corco
17th March 2007, 21:11
Nu am gasit unde sa scriu despre d-nul chiforeanu.
Citind o declaratie a lui Panduru,dublata de afirmatia Bossului, referitoare la arbitraj, hop, apare unul dintre aceia care ies in fata doar cand se obtin ceva rezultate. Sincer am fost uimit ca a inceput sa-si dea cu parerea despre un lucru la care nu se pricepe. Are totusi o scuza, zic eu, Bossul daduse o declaratie fara nici un ecou inaintea lui, asa ca a facut el pe ecoul repetand, aproape la indigo, ceea ce spusese seful. Il asteptam si pe I.M. cu declaratii, ca doar si el ia banii de la club.

tchibos
17th March 2007, 23:55
Intr-un moment de lipsa de inspiratie am deschis treadul asta, vazand ca sunt useri care au vrut sa scrie despre el si nu aveau unde. de multe ori apare ca un scutier al echipei sau poate al patonului echipei, asa ca maca un tread sa ii dedicam. Daca aveti alte sugestii referitor la numele treadului spuneti si modific :)

danny del corco
18th March 2007, 18:51
Destul de inspirata denumirea data.S-ar fi putut: portavocea, ecoul, trambita, lacheul, pajul, goarna postala.....
Glumesc desigur.:happy

kerosene
19th March 2007, 10:06
Prestația arbitrului Vasile Bratu în meciul de vineri, cu Ceahlăul Piatra Neamț, scor 1-1, i-a determinat pe oficialii Farului să facă acuzații dure și să amenințe că se vor adresa, din nou, Comisiei Centrale de Arbitri. “După ce mi-a trecut momentul de căldură și am revenit cu temperatura la 37,5 grade, vin și spun în felul următor: greșeala lui Bratu de a nu îi da roșu lui Forminte a fost cu intenție. Probe? Să nu fie nimeni nesimțit să îmi ceară, pentru că nu e menirea noastră să ascultăm telefoane sau să stăm prin tufișuri ca să vedem cu cine se întîlnește domnul Bratu. Orice arbitru, și CCA e formată din foști arbitri foarte buni, știe că la faza respectivă gestul reflex este de a scoate cartonașul roșu. Și aici nimeni nu mă poate contrazice. Cu multă răutate și perseverență așteptăm justificarea lui Bratu”, a declarat președintele executiv al constănțenilor, Florentin Chiforeanu, care a adăugat că gruparea constănțeană va face memoriu împotriva arbitrului Vasile Bratu, deoarece, în min. 74, nu a acordat cartonașul roșu jucătorului Alexandru Forminte la un fault comis asupra lui Guriță. Același lucru s-a întîmplat după alte două partide disputate de Farul în acest an, 1-1 cu FC Vaslui și 1-1 cu Steaua, cînd “rechinii” au fost dezavantajați de arbitrii Sorin Corpodean și August Constantin. “Vreau să se arbitreze corect. Nu voi tăcea atunci cînd arbitri greșesc. Este a treia oară în ultimele patru etape cînd sîntem dezavantajați și trebuie să avem curajul să spunem cînd se greșește”, a spus antrenorul Basarab Panduru. La rîndul său, atacantul Mihai Guriță, a apreciat că la faza respectivă trebuia acordat cartonașul roșu. “A fost fault clar, însă arbitrul a dorit să dea doar galben. L-am întrebat de ce nu a acordat cartonaș roșu și mi-a spus că din lateral, de lîngă tușă venea un jucător. Ce treabă are poarta cu tușa? Eu eram chiar lîngă poartă, perpendicular... Degeaba facem memorii de 3 ani la arbitri, că punctele nu ni le dă nimeni înapoi”, a spus căpitanul Farului.


Parca-l si vad pe Chiforeanu cu reportofonu` si camera foto prin boscheti,camuflat,cu 2-3 ramurele pe dupa ureche sa nu-l vada dusmanii.:happy :happy :happy

bahaus_84
19th March 2007, 14:46
ceea ce mi se pare imbucurator e faptul k se face in sfarsit si la noi galagie pe teama arbitrajelor...pt k pana acum eram furati ca-n codru si nici macar nu sarea nimeni din cadrul clubului sa ia o pozitie oficiala....urmarile se vad,am ajuns sa fim furati fara nici un pic de jena,chiar pe propriul teren in fatza a 10 000 de oameni

danny del corco
19th March 2007, 16:19
Aici am o parere un pic diferita de tine Bahaus. Furaciuni impotriva Farului au mai fost si in turul acestui campionat,si or samai fie, fara doar si poate. Insa oamenii care fac galagie azi, ieri stateau muti si nu sceau macar un sunet, fie el si nearticulat in apararea clubului de la care incasau leafa. In postul meu de mai sus tocmai asta am vrut sa arat, si anume, caracterul duplicitar, realmente meschin, al celor care ar fi trebuit sa fie intr-un permanent razboi cu oricine leza interesele Farului. Ori acum, dupa 7

danny del corco
19th March 2007, 16:21
Deci dupa 7 Etape fara infrangere, si ajungerea pe locul 11, apar cateii de dupa gard si incep sa latre. Asta de fapt am dorit sa subliniez.

bahaus_84
19th March 2007, 19:55
aaa,categoric,sunt perfect de acord cu tine si am inteles aluzia,eu spuneam in general k e bine k se atrage totusi atentia asupra arbitrajelor mai mult decat partinitoare impotriva Farului

kerosene
20th March 2007, 10:13
Florentin Chiforeanu, după două eșecuri usturătoare ale Farului II:

„Jucătorii trebuie să se trezească la realitate!“

Deși a beneficiat de toată atenția, echipa secundă a Farului provoacă mari insatisfacții la nivelul conducerii grupării fotbalistice din str. Primăverii. În ultimele două etape ale Ligii a 3-a, „rechinii mici“ au înregistrat eșecuri usturătoare - 0-3, acasă, cu Portul și 0-6, la Slobozia, cu Unirea.



Aceste înfrângeri și mai ales proporțiile dezastrului au generat nemulțumiri.

„În prestația jucătorului de fotbal, foarte greu atârnă motivația, determinarea și angajamentul. Bineînțeles, contează și fondul genetic, pregătirea fizică și strategia de joc. Din păcate, cu componenții din lotul actual nu se pot emite prea multe pretenții. Noi, clubul, asigurăm condiții foarte bune pentru această activitate - specialiști, cazare, masă, medicație, echipament. Ne-am ocupat și ne ocupăm de partea financiară. Se pare că am cam exagerat și s-a creat un climat de viață dulce, fără probleme, griji sau răspunderi. Acum, căutăm rețeta de scos lotul din această stare de spirit. Am fi putut recurge la sancțiuni, la înființarea de comisii, la ținerea de ședințe, dar sperăm în trezirea la realitate a jucătorilor. Nu este posibil să ne bată echipe alcătuite din jucători care au fost cândva în curtea noastră și nu i-am reținut, pentru că am zis, la momentul respectiv, că nu răspundeau pretențiilor și condițiilor de la FC Farul“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, directorul executiv al clubului, Florentin Chiforeanu.


Oare cine si-a dat cu parerea daca respectivii sunt buni sau nu la Farul?

danny del corco
21st March 2007, 02:14
Florentin Chiforeanu, după două eșecuri usturătoare ale Farului II:

Nu este posibil să ne bată echipe alcătuite din jucători care au fost cândva în curtea noastră și nu i-am reținut, pentru că am zis, la momentul respectiv, că nu răspundeau pretențiilor și condițiilor de la FC Farul“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, directorul executiv al clubului, Florentin Chiforeanu.


Oare cine si-a dat cu parerea daca respectivii sunt buni sau nu la Farul?

Evident, d-nul chiforeanu ! :happy

kerosene
28th May 2007, 10:25
Președintele Farului se pregătește pentru Europenele din 2008

Florentin Chiforeanu, președintele executiv al Farului, s-a declarat încântat de finala Ligii Campionilor AC Milan - Liverpool 2-1, pe care a urmărit-o de la fața locului, de la Atena, alături de doi membri ai consiliului director al clubului, Vasile Leu și Constantin Verioti.

„A fost foarte frumos, o atmosferă senzațională, cu 60.000 de oameni în tribune. Deja mă gândesc la meciurile de la Campionatul European, de la anul, din Austria și Elveția, unde de asemenea mă voi duce. La Atena, m-a frapat galeria lui Liverpool. Am văzut ce înseamnă să-și iubești echipa și să o susții indiferent de scor. Mi-a plăcut, totodată, și jocul lui Milan, tipic italian. Antrenorul Ancelotti a dat o lecție de tactică“, a declarat Florentin Chiforeanu, pentru „Cuget Liber“.

Alături de alți oameni de vază din fotbalul românesc, la finală a asistat și Gheorghe Bosînceanu, președintele consiliului director al Farului. (M.B.)

Tara arde si baba se piaptana(daca ar avea ce!!!).Bai nene,aia au echipa,nu ca noi.La asa echipa galerie pe masura.

dorryn
28th May 2007, 10:45
e un gunoi ..

bahaus_84
28th May 2007, 12:01
papagalul de chiforeanu ar trebui sa zica si ca aia nu si dau afara galeria

danny del corco
1st June 2007, 07:14
papagalul de chiforeanu ar trebui sa zica si ca aia nu si dau afara galeria

Cu asta ar fi trebuit sa inceapa!

pff
2nd June 2007, 17:05
mai devreme in carpeta ...........

Chiforeanu a demisionat de la Farul


Președintele executiv Florentin Chiforeanu a demisionat, sâmbătă, de la conducerea grupării Farul Constanța, a anunțat președintele Consiliului Director al clubului, Gheorghe Bosânceanu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

"Și datorită sezonului slab, și datorită unor probleme personale, președintele executiv Florentin Chiforeanu s-a decis să se retragă. În perioada următoare vom vedea cine va fi desemnat să preia această funcție", a spus Bosânceanu, la finalul Adunării Generale a Consiliului Director, ce a durat o oră și jumătate.

"Consider că într-o asemenea funcție în cel de-al doilea an de conducere trebuie atins apogeul. Noi am avut un sezon foarte slab și nu am reușit acest lucru. Se consideră că din al treilea an în această funcție începi să bați câmpii.... Am decis să îmi prezint demisia din acest motiv", a explicat și Florentin Chiforeanu.

Consiliul Director a decis ca în sezonul 2007/2008 bugetul echipei Farul să fie de 5 milioane de dolari. "Vom avea un buget de 5 milioane și dorim să creăm o echipă competitivă și prin promovarea unor jucători tineri. Suntem în discuții cu Constantin Gache (n.r. - antrenor Delta Tulcea), însă momentan nici noi, nici el nu am spus da. Ion Marin va rămâne în funcția de director tehnic. Am ajuns la o înțelegere cu încă un jucător ce activează în campionatul Portugaliei și urmează ca acesta să semneze un contract pe o perioadă de 4 ani cu Farul. Este un jucător tânăr care sperăm să aducă ceva nou în jocul nostru. A fost monitorizat mai multă vreme de Ion Marin. Mai sunt discuții și cu alți jucători străini iar din campionatul nostru suntem în tratative cu 4-5 fotbaliști", a precizat Bosânceanu.

Surse din cadrul clubului constănțean au dezvăluit că jucătorul portughez care va semna o înțelegere cu Farul este Zezinando Gomes Correia de la Estoril. Jucătorul are 20 ani (născut la 01.01.1987), evoluează ca mijlocaș stânga și este născut în Guinea Bissau dar are cetățenie portugheză. Gomes Correia are 1,72 cm și 67 kg

dorryn
2nd June 2007, 17:18
o ce veste minunataaaaa !!!
deci nu-mi vine sa cred ... e cea mai buna veste pe care am primit-o in ultimii ani...

FatFrumos
2nd June 2007, 17:19
About Time!

Klingon
2nd June 2007, 19:22
Pe asta nu-l iubea nimeni. N-am vazut nici o stire sau mesaj bun despre el.

Parea sa creada ca poate conduce clubul Farul prin telefon, in timpul liber. Sper sa fie inlocuit de un om de fotbal, nu alt nepot, fin sau cumatru al patronului.

kerosene
2nd June 2007, 22:46
Unul dintre lucrurile care trbuiau sa se schimbe pentru a avea o echipa competitiva ,s-a implinit.Daca a plecat asta inseamna ca si revenirea lui Pandi e si mai posibila.
Sa speram ca va fi inlociut de cineva care are cat de cat cunostinte despre functia pe care o va ocupa.Sa nu ajngem sa ne para rau ca a plecat asta.

danny del corco
3rd June 2007, 15:29
Incredibil, insa atat de adevarat. SI-A DAT DEMISIA ! In sfarsit, as adauga eu, si cred ca nu sunt singurul. Ma duc sa beau o bere, asa, ca mi s-a implinit o dorinta veche.

bahaus_84
4th June 2007, 23:23
din pacate se pare ca Pandi nu mai este dorit...a deranjat pe multa lume si a spus prea multe adevaruri....pacat

Klingon
5th June 2007, 18:42
Primul ofertat a fost Ion Marin, care a refuzat. A urmat Buduru, care nu pare dispus sa dea Dinamo pe Farul. Al treilea ar fi Crainiciuc. Urmeaza un fost arbitru numit Curt si presedintele Asociatiei Judetene de Fotbal, Vasile Mihu.

Informatii din Telegraf.

kerosene
6th June 2007, 09:19
Cel mai potrivit ar fi Paul Peniu,un farist adevarat,dar la cum a fost dat afara de la club,nu stiu daca ar mai veni cat timp e bosanceanu...
-----------------------------------------------------

Ion Constantinescu, candidat la șefia Farului




Rămași fără președinte executiv, după demisia lui Florentin Chiforeanu, constănțenii caută soluții pentru a acoperi postul, înaintea începerii ediției 2007-2008 a Ligii I. După ce Ion Marin și Petre Buduru au refuzat ofertele venite din partea conducerii Farului, pe lista candidaților a apărut și Ion Constantinescu. Acesta a mai fost președintele grupării de pe litoral în anii ‘80, dar s-a remarcat în special prin cariera de antrenor, conducînd de pe bancă pe Portul Constanța, Callatis Mangalia, Midia Năvodari, Dacia Unirea Brăila, Tractorul Brașov, Dunărea Galați, Unirea Focșani și FC Farul. Actualmente antrenor la Dunărea Călărași, în Liga a III-a, Ion Constantinescu s-a arătat onorat de faptul că se numără printre nominalizații la șefia clubului constănțean. “Sînt onorat de această veste, pentru că fac parte din familia Farului. Sînt un farist convins, am jucat timp de zece ani pentru această echipă, am fost și antrenor și președinte la acest club”, a spus “Noadă”. Cunoscut drept un lansator de talente, tehnicianul pare potrivit pentru ceea ce-și propune Farul în sezonul viitor, reconstrucția echipei prin promovarea jucătorilor autohtoni. “Am o experiență îndelungată în fotbal din toate punctele de vedere și îmi doresc în primul rînd să fie bine pentru fotbalul constănțean. Vreau ca Farul să iasă din această criză și să fie o echipă de top”, a adăugat Constantinescu.

----------------------------------------------

Cine va fi înlocuitorul lui Chiforeanu?

Demisia lui Florentin Chiforeanu din funcția de președinte executiv al FC Farul a dat naștere la speculații privind numele celui care va ocupa acest post, vehiculându-se deja mai multe variante.

„Căutăm cea mai bună soluție. Ne interesează o persoană care să stăpânească foarte bine și conlucrarea și relaționarea cu cluburile străine, care este foarte importantă, cu atât mai mult cu cât România este membru al Uniunii Europene“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, Gheorghe Bosînceanu, președintele consiliului director al Farului.

Printre cei care se spune că ar fi stârnit interesul Farului sau ar fi fost propuși pentru funcția de președinte s-ar număra Petre Buduru, manager sportiv la Dinamo, fostul președinte farist Paul Peniu, Mircea Crainiciuc, manager general la firma de impresariat și management sportiv „UnitedSport“, observatorul Vasile Curt, antrenorul Ion Constantinescu, care a declarat, ieri, că este onorat de o eventuală nominalizare, sau Vasile Mihu, președintele AJF Constanța.