PDA

View Full Version : BMW F1 Team



BMW Power
17th March 2007, 20:05
Echipa de Formula 1, BMW, a luat nastere pe 22 iunie 2005, atunci cand constructorul Bavarez (pe atunci doar furnizor de motoare pentru cei de la Williams), au hotarat preluarea pachetului majoritar de actiuni de la Sauber AG. Pana acum, ca echipa proprie, BMW si-a depasit asteptarile chiar din primul lor sezon in F1, prin castigarea primului podium chiar in anul de debut in Marele Circ. De remarcat este faputl, ca in 1 an, au luat 2 podiumuri.

BMW Power
17th March 2007, 20:08
In ceea ce urmeaza, o mica prezentare a echipei

Constructorul Bavarez, a intrat in Marele Circ, inca din 2000, fiind furnizor de motoare ptr cei de la Williams. In anii ce au urmat (2002-2003), au detinut cel mai puternic motor din F1, dar din pacate, nu au resit sa castige campionatul.

Componenta actualei echipe de F1.
BMW Motorsport Director: Prof. Dr.-Ing. Mario Theissen
Technical Director: Willy Rampf
Head of Powertrain: Markus Duesmann
Project Manager: Walter Riedl
Chief Designer: Jörg Zander
Head of Aerodynamics: Willem Toet
Team Manager: Beat Zehnder
Chief Race Engineer : Mike Krack
Race Engineer Heidfeld: Giampaolo Dall’Ara
Race Engineer Kubica: Mehdi Ahmadi
Chief Engine Engineer: Tomas Andor
Chief Mechanic Race Team: Urs Kuratle
Chief Engineer Test Team: Ossi Oikarinen
Head of Sponsoring and Business Relations: Guido Stalmann
Head of BMW Motorsport Communication: Jörg Kottmeier
Driver number 9: Nick Heidfeld
Driver number 10: Robert Kubica
Test and Reserve Driver: Sebastian Vettel

Sorin Blaj
17th March 2007, 20:15
Dupa cum ai observat, ti-am lasat tie onoarea sa deschizi acest thread. :ok:

BMW Power
18th March 2007, 00:48
Da, asa e, am observat asta si mi-am dat seama. Sincer iti multumesc prt asta.:great:

Sorin Blaj
18th March 2007, 01:16
Cu placere. Dar asta nu inseamna nimic. Ai de munca, nu gluma. :ok:

BMW Power
18th March 2007, 01:21
Vechiul Nurburgring va vedea o mașină de Formula 1 după o pauză de 31 de ani
După o pauză de 31 de ani, legendarul circuit Nurburgring Nordschleife va vedea din nou o mașină de Formula 1. Este vorba de monopostul BMW Sauber F1.07 (foto), care va fi pilotat de Nick Heidfeld pe vechiul Nurburgring în data de 28 aprilie.


Parcurgerea circuitului lung de 22 kilometri de către Heidfeld va reprezenta momentul culminant al unei zile speciale pregătite de BMW Motorsport. Divizia de curse a constructorului bavarez va aduce în munții Eifel întregul său arsenal de bolizi.

“Această zi reprezintă modul nostru de a mulțumi fanilor pentru sprijinul lor”, a spus boss-ul Mario Theissen. “BMW este un partener de cursă lungă al circuitului Nurburgring. BMW Driver Training, BMW Adventure World și Performance Center au toate sediul la circuit, e ca a doua casă pentru noi – dar și o scenă a victoriilor în toate disciplinele motorsportului”, a mai declarat Theissen.

“Tururile parcurse de mașina de Formula 1 pe Nordschleife vor reprezenta atracția zilei. Demonstrația lui Nick nu are legătură cu stabilirea de recorduri, ci este un omagiu adus unui circuit de curse unic – unul care este în mod indisolubil legat de moștenirea BMW Motorsport”, a mai spus Theissen.

Echipei BMW Sauber i se vor alătura piloți și mașini din WTCC (Campionatul mondial de turisme), precum și mașini de curse BMW din toate epocile. Cei mai norocoși spectatori vor sta în dreapta piloților de uzină BMW, care vor face tururi pe Nordschleife cu un BMW M5 Ring Taxi, un 320si WTCC și un Z4 M Coupe.

BMW Power
18th March 2007, 01:23
Stiu ca trebuie sa muncesc, si sincer, vreau sa fac asta. Pacat ca nu prea pot sa o fac asa cum vreau eu. In orice caz, incerc sa ma mentin la inaltine. Sper sa reusesc.;)

Sorin Blaj
18th March 2007, 01:28
Spor la munca. :ok:

BMW Power
18th March 2007, 08:06
Pacat....credeam ca, chiar si-au rezolvat problemele de fiabilitate pe care le au, dar se pare ca mai e de munca putin. Oricum....nu-mi pierd speranta. Sper sa mai creasca increderea echipei la prima imbunatatire a masinei din anul asta. Am inpresia ac echipei nu-i vine sa credea in progresul pe care l-a realizat.

BMW Power
20th March 2007, 10:59
Ron Dennis: "BMW au apelat la cacealma"
Ron Dennis, boss-ul de la McLaren, a acuzat BMW Sauber de cacealma in cursa din Australia.

Nick Heidfeld (BMW), a avut un start impresionant la Melbourne dar dupa cateva tururi a fost nevoit sa intre la boxe. Heidfeld l-a depasit fara niciun fel de probleme pe Fernando Alonso in conditiile in care a plecat in cursa cu rezervorul aproape gol si incaltat cu pneuri moi.


In conferinta de presa de dupa cursa, Ron Dennis s-a aratat iritat de strategia BMW, care in opinia lui a incurcat planurile McLaren la Melbourne. Dennis a declarat: "Cursa noastra a fost incurcata rau de strategia lui Heidfeld".

Val
20th March 2007, 11:36
Nu vad ce e rau in asta? Ce ar vrea Ron Dennis, ca toata masinile sa plece cu rezervoarele pline.

Sorin Blaj
20th March 2007, 12:17
Ron Dennis: "BMW au apelat la cacealma"
Ron Dennis, boss-ul de la McLaren, a acuzat BMW Sauber de cacealma in cursa din Australia.

Nick Heidfeld (BMW), a avut un start impresionant la Melbourne dar dupa cateva tururi a fost nevoit sa intre la boxe. Heidfeld l-a depasit fara niciun fel de probleme pe Fernando Alonso in conditiile in care a plecat in cursa cu rezervorul aproape gol si incaltat cu pneuri moi.


In conferinta de presa de dupa cursa, Ron Dennis s-a aratat iritat de strategia BMW, care in opinia lui a incurcat planurile McLaren la Melbourne. Dennis a declarat: "Cursa noastra a fost incurcata rau de strategia lui Heidfeld".
De ce nu a aplicat si el aceeasi strategie? Din acest motiv ii spune STRATEGIE.

Cu alte cuvinte el nu a avut niciuna. :)

BMW Power
20th March 2007, 19:43
De ce nu a aplicat si el aceeasi strategie? Din acest motiv ii spune STRATEGIE.

Cu alte cuvinte el nu a avut niciuna. :)

Pai crezi ca mai are vreo idee de strategii, cand singururl campion mondial din pluton este in echipa sa? Ron Denis deja se viseaza cu trofeul pe masa si se multumeste doar cu ceea ce a reusit sa faca acum 2 ani (aducerea lui Alonso, si a celor de la Vodafone) in echipa sa.
A cam uitat timpul strategiilor. Nu-i nimic insa, ii va aduce aminte repede BMW-ul de asta.

BMW Power
20th March 2007, 19:52
Inca ceva....Ar fi culmea, ca din motive...cum ar fi asta a lui Ron Denis, legate de BMW (cum ca BMW-ul prin strategia lor au dat planurile McLaren peste cap), sa se introduca un nou punct in regulamentul F1, de restrictie a strategiilor. Asta mai lipsea inca.
Din punctul meu de vedere, fiecare echipa isi gandeste strategia cum isi doreste ea. De ce sa ma impedice sa fac 5 opriri la boxe, daca asa imi place mie, sau de ce sa nu ma lase sa alerg o cursa, cu o oprire (sau poate nici una).

BMW Power
20th March 2007, 19:53
Am impresia ca Mr Denis, sau e lipsit in momentul asta de idei (idei legate de strategii), sau isi simte locul ocupat la constructori la finele campionatului amenintat de cei de la BMW. Eu as crede mai degraba varianta a 2-a.

Val
20th March 2007, 20:02
Si eu cred tot in varianta 2. Ce draku vroia, ca Haidfeld sau Kubica sa se dea la o parte din fata masinilor lui sau sa nu-i atace pilotii. A dat o declaratie de parca ar fi intrat in formula 1 de 2 saptamani.

BMW Power
20th March 2007, 20:11
Cred ca vroia ca pilotii BMW sa se inchine in fata celor de la McLaren. O fi BMW-ul una din cele mai noi echipe din F1, dar nici chiar asa. Putin respect domnilor. Totusi...e BMW e unul din cei mai mari constructori de automobile. Sa-i vedem pe cei de la Mercedes-Benz cand vor intra in F1, si sa ajunga si ei intr-un an, la potentialul la care ajuns BMW timp de un an.

BMW Power
21st March 2007, 19:58
BMW isi cauta problema
Principala preocupare a celor de la BMW in aceste zile este de a reusi sa isi rezolve problemele de fiabilitate cu care se confrunta inca dinaintea Marelui Premiu de la Melbourne.

"Pentru noi, problema de rezolvat acum este cea legata de fiabilitate. Sunt optimist ca vom reusi sa trecem peste aceasta in urmatoarele trei saptamani, pana la Grand Prix-ul Malaeziei", a declarat Mario Theissen, directorul de motorsport al echipei.

Pentru a reusi acest lucru, directorul sectiei de design a echipei BMW Sauber, Jorg Zander, a fost trimis de la Hinwil la Munchen, acolo unde este dezvoltat si construit motorul utilizat de monoposturile echipei.

georg40
25th March 2007, 22:58
Mario Theissen are planuri mari.
"Noi vrem sa fim in anul ce vine in stare sa castigam titlul ,mondial a declarat el, si pentru aceasta trebuie sa ne perfectionam activitatea. De noi piloti nu este nevoie, posibilul campion se afla deja in randurile noastre, Nick Heidfeld are calitatile pentru a castiga."

BMW Power
26th March 2007, 23:15
Theissen: "Heidfeld poate fi campion mondial"
Mario Theissen, seful pe motorsport al celor de la BMW Sauber, crede ca Nick Heidfeld are toate sansele sa ajunga campion mondial.

"Nick poate deveni campion. Are tot ceea ce ii trebuie pentru a visa la asta. Cred ca pilotul de care avem nevoie pentru a ravni la titlul mondial se afla deja in curtea noastra", a declarat oficialul BMW Sauber despre pilotul german al echipei sale.

Heidfeld nu a castigat pana acum nicio cursa din cele 116 disputate, acest an incepand insa promitator pentru el, cu un loc 4 in Australia la volanul unei masini rapide.

Cu toate acestea, Theissen spune ca scopul actual al echipei sale este de a se lupta pentru victorii si atat, urmand ca in 2009 sa fie vorba de p intrare in cursa pentru titlul mondial: "In 2008 vreau sa incepem sa castigam curse iar in 2009 vreau sa ajungem la un nivel de performanta care sa ne dea voie sa ne batem pentru ambele titluri mondiale".

BMW Power
26th March 2007, 23:17
Peter Sauber: "Ne-a lipsit un buget bun, acum il avem"
Peter Sauber, fondatorul echipei care ii poarta numele, afirma ca marea problema a team-ului sau - pana cand acesta a fost cumparat de BMW - a fost lipsa unui buget rezonabil.

Dupa ce Sauber a devenit BMW-Sauber, problema s-a rezolvat si in acest moment vorbim de a treia forta a sezonului in Formula 1.

"Bugetul nostru nu ne-a permis sa avansam foarte mult. Insa am fost foarte sigur pe potentialul oamenilor mei si acum ei imi demonstreaza sa sunt foarte competenti", spune Peter Sauber, care acum ocupa functia de consultant al echipei helveto-germane.

Sorin Blaj
26th March 2007, 23:17
Mai mult dorinta decat realitate.

Nu zic ca BMW nu poate progresa, dar Ferrari si McLaren ce credeti ca vor face, vor sta pe loc si ii vor astepta? Cred ca mai mult isi fac curaj.

BMW Power
26th March 2007, 23:24
Pun pariu ca anul asta....vor fi aproape de castigarea unei curse. Imi e frica inca sa spun ca o vor castiga. Oricum....au sanse sa o faca. Despre sansele de a castiga o cursa, se va vedea mai bine dupa vreo 4-5 curse disputate.

Sorin Blaj
27th March 2007, 00:26
O cursa? Poate, dar nu mai mult.

BMW Power
10th April 2007, 13:26
BMW-Sauber, cu titularii in antrenamentele de vineri
BMW-Sauber va intra in antrenamentele de vineri, in premiera in acest secon de Formula 1, cu ambii piloti titulari, in defavoarea lui Sebastian Vettel, pilotul de teste care ocupa pana acum vinerea unul dintre cele doua monoposturi.

Masura este cauzata de faptul ca ambii piloti de teste ai echipei vor fi ocupati in acest weekend.


"Sebastian va debuta in acest weekend in World Series la Monza iar Timo Glock, al doilea pilot de teste al echipei noastre, va fi prezent in GP2. Astfel, in Bahrain, cei doi piloti titulari, Nick si Robert, vor participa in ambele sesiuni de antrenamente de vineri", a explicat Mario Theissen, seful BMW-Sauber.

BMW Power
10th April 2007, 17:16
Heidfeld, cel mai bun debut de sezon din cariera
Nick Heidfeld a reusit in acest an cel mai bun start de sezon din intreaga sa cariera, aflandu-se dupa doua curse pe pozitia a patra in clasamentul general al pilotilor, cu 10 puncte.
"Inainte de cursa din Malaezia nici macar nu indreazneam sa visez la un astfel de rezultat", declara germanul care a terminat pe locul al patrulea la Sepang.


"In Australia, Ferrari-urile s-au dovedit mai rapide cu o secunda decat noi. In aceste conditii, nu puteam sa ma gandesc ca ma voi clasa in fata lui Felipe. Insa mi-am dat seama repede ca acest lucru este posibil. Massa se apropia de mine de fiecare data cand prindeam din spate un pilot intarziat insa niciodata nu a reprezentat o amenintare. Performantele masinii mele au fost pur si simplu fantastice", a spus Heidfeld.


In ceea ce priveste planurile din cursele urmatoare, Heidfeld crede ca masinile BMW-Sauber au sanse la primele pozitii: "As fi intr-adevar fericit daca am putea sa continuam in acelasi ritm. Ar fi minunat daca ne-am putea clasa de fiecare data in primii sase si daca, din cand in cand, am putea sa depasim cate un Ferrari sau un McLaren".

aphelyon
13th April 2007, 14:27
Kubica: "Dati-mi o masina buna si voi avea rezultate!"

Desi BMW-Sauber parea una dintre echipele calme din Marele Circ, se pare ca tensiunea este la ea acasa in interiorul constructorului german.


Astfel, dupa ce Heidfeld a spus ca in urma incidentului de pe pista din primul viraj de la Sepang Kubica si-a cerut scuze pentru ca l-a atins, polonezul a replicat simplu: "Evident, Nick m-a inteles gresit".
Afirmatia lui Kubica este intarita si de managerul acestuia, Daniele Morelli, care spune: "Nu exista niciun motiv pentru care Robert sa isi ceara scuze. Pur si simplu Nick i-a inchis unghiul si s-au atins".


Pe de alta parte, pilotul polonez de la BMW declara ca principalii vinovati pentru faptul ca nu are rezultate sunt inginerii de cursa de la BMW-Sauber. "Dati-mi o masina fiabila si va voi aduce rezultate. In Malaezia am fost singurul care a reusit sa tina ritmul celor de la Ferrari si McLaren pana la calificari, cand au inceput problemele", spune Kubica.

Sorin Blaj
16th April 2007, 20:18
Theissen: "Incepem sa le dam batai de cap celor din fata"
Luni, 16.04.2007


Mario Theissen, directorul pe motorsport al celor de la BMW-Sauber, crede ca echipa sa a inceput sa le dea batai de cap celor de la Ferrari si McLaren dupa al treia pozitionare consecutiva pe locul 4. De aceasta data insa, Nick Heidfeld a reusit insa mai mult decat o clasare buna: l-a depasit pe actualul campion mondial pe pista.

"Ne simtim foarte bine acum si cred ca baietii din fata incep sa isi faca griji. Suntem fericiti pentru ca pe de o parte a fost al treilea loc 4, si pe de alta parte a fost prima oara cand am reusit sa atingem vitezele echipelor de top. In plus, Nick a fost singurul pilot din fata care a reusit sa depaseasca pe pista, astfel ca pot sa spun ca a fost cea mai buna cursa a noastra de pana acum", afirma Theissen.

Si totusi, oficialul BMW nu cunoaste exact cauza performantelor foarte bune ale masinilor sale la Sakhir: "Nu stiu exact de ce am fost atat de competitivi aici. Poate pentru ca ceilalti s-au chinuit putin mai mult sau poate pentru ca ne-am chinuit noi cu o saptamana inainte", spune seful BMW.


Sursa: automarket.ro

aphelyon
20th April 2007, 12:03
Willy Rampf ,directorul tehnic de la BMW,este satisfacut de progresul echipei.
Pentru Barcelona "vom avea cateva noi componente pe masina cu scopul de a mai 'inlatura' cateva zecimi pe tur.Cred ca putem fi satisfacuti cu ce avem la dispozitie acum".

BMW Power
21st April 2007, 01:27
BMW Sauber, aproape de o gafa in Bahrain
Unul dintre cele mai interesante episoade petrecute in timpul Marelui Premiu al Bahrainului a survenit in turul al 23-lea, cand Nick Heidfeld si Robert Kubica au intrat la boxe la o distanta de 15 secunde.

Cu toate acestea, mecanicii BMW au reusit sa schimbe pneurile si sa alimenteze in timp record, fara ca pozitiile si timpii celor doi piloti sa fie afectate.

Problema a survenit cand o defectiune a comunicatiei prin radio l-a facut pe Heidfeld sa intre la pitstop cu un tur inainte ca acest lucru sa fie prevazut. "As vrea sa multumesc echipei de mecanici, care a reusit sa rezvolve o problema dificila pentru ambii piloti", a declarat Willy Rampf, directorul tehnic al BMW Sauber.

BMW Power
26th April 2007, 01:10
Heidfeld, optimist in legatura cu viitorul sau la BMW

Nick Heidfield se declarat optimist in privinta semnarii unui nou contract cu cei de la BMW Sauber, pilotul asteptand o prelungire a intelegerii la sfarsitul actualului sezon competitional.

"Sunt foarte increzator pentru ca Mario Theissen, boss-ul celor de la BMW Sauber, mi-a spus ca nu exista motive pentru care sa nu continuam colaborarea. Spre deosebire de sezonul cand eram la Jordan, acum simt ca pot face mult mai multe cu aceasta masina puternica", a spus Heidfeld.

Mario Theisen nu se arata ingrijorat de speculatiile care il dau pe Heidfeld tot mai aproape de team-urile Toyota si Honda, echipe care si-au afisat interesul pentru german.

Theisen a mai adaugat: "Am vorbit cu Nick despre o prelungire a intelegerii, dar nu am facut niciun progres pana acum. Vom lua o decizie pana la finalul sezonului, pe care o vom face publica. Deocamdata nu este nicio graba".

fakeru
28th April 2007, 12:15
kubica e cam palid in comparatie heidfeld si asta ii face si mai bine lui heidfeld

aphelyon
30th April 2007, 01:28
BMW pe Nordschleife


Dupa 31 de ani si in fata a 45.000 de spectatori un monopost din era moderna a Formulei 1 a parcurs legendarul circuit de 20,8 km.

Neamtul Nick Heidfeld, cel care a avut norocul sa completeze trei tururi in monopostul BMW Sauber F1.06, a declarat: "A fost pur si simplu incredibil. Inainte sa ies pe pista m-am gandit ca va fi minunat. Dar a fost chiar mai bine decat ma asteptam. Acest circuit este cel mai frumos din intreaga lume. Mi-ar fi placut foarte mult sa merg pana terminam combustibilul. Cand am parasit pista pe care inca se desfasoara Mari Premii si m-am indreptat spre Nordschleife a fost un moment special special. In sectiunea Bergwerk si pe Döttinger Höhe am fost foarte ravasit. Nu voi uita niciodata acesta zi. Inca o experienta speciala s-a alaturat acum multelor amintiri fantastice din copilarie si succeselor din curse."

Mario Theissen, BMW Motorsport Director: "Am vrut sa oferim ceva special fanilor nostri. Si cred ca am reusit asta avand in vedere intregul program al BMW motorsport. BMW-ul M3 GTR pe care l-a prezentat Olaf Manthey a fost primit ca un vechi prieten. Masina este mult prea 'in putere' pentru muzeu. Evident, cel mai important moment a fost cel in care Nick Heidfeld a pilotat monopostul F1.06. Noi aproape ca l-am implorat sa fie atent. Ziua a fost un omagiu adus acestui circuit unic in istoria motorsportului mondial. Macar acum, timpul pe turul de circuit a fost ceva mai putin important."

In ciuda pneurilor foarte dure, speciale pentru demonstratii, si a raporturilor scurte de transmisie, Nick Heidfeld a inregistrat o viteza de varf de 275 km/h pe lunga linie dreapta numita Döttinger Höhe. Cel de-al doilea tur a fost si cel mai rapid, neamtul completandu-l in 8 minute si 34 de secunde.

Monopostul F1.06 a fost reglat pentru aceasta pista destul de denivelata, inginerii ridicand la maximum garda la sol - patru centimetri pe puntea fata si opt centimetri pe puntea spate. Nicio alta modificare nu s-a mai facut asupra monopostului.

Pentru BMW, circuitul Nurburgring-ul este practic o a doua casa, si asta nu numai datorita numeroaselor succese avute aici de-a lungul timpului - incluzand 18 victorii in curse de 24 de ore si o dubla intr-un Mare Premiu de Formula 1. Divizia Motorsport a BMW este partenerul campionatelor de anduranta VLN organizate la Nurburgring - una dintre curse fiind organizata chiar ieri. BMW Driver Training, BMW Ring Taxis, BMW Performance Centre si o expozitie permanenta de masini de curse sunt 'institutii' organizate in jurul circuitului din muntii Eifel.

Pe langa echipa de Formula 1 BMW Sauber si BMW-ul M3 GTR, pilotii BMW din Campionatul Mondial de Turisme (FIA WTCC) au asigurat asistenta de multa actiune. Dublul Campion Mondial (WTCC) Andy Priaulx si Jorg Muller au fost soferi de taxi pe bucla de nord, ca si Augusto Farfus. Flota BMW Motorsport s-a prezentat in forta pe legendarul circuit. A fost Formula 1 si BMW-ul M3 GTR, BMW-ul 320si WTCC si Z4 M Coupe-ul. Chiar si cel mai mic bolid dintre BMW-urile care alearga in competitii si-a facut aparitia: Nick Heidfeld a facut un asa-zis tur de instalare cu un monopost din Formula BMW.

thanathos
30th April 2007, 18:34
s-a plimbat cu monopostul de F1 pe circuit..
Pacat ca n-a incercat sa faca un timp calumea.
8:34 e de-a dreptul ... :( pentru o masina de F1

fakeru
30th April 2007, 19:55
s-a plimbat cu monopostul de F1 pe circuit..
Pacat ca n-a incercat sa faca un timp calumea.
8:34 e de-a dreptul ... :( pentru o masina de F1
pai daca circuitul are 20,8 km...

Sorin Blaj
1st May 2007, 18:30
Mario Theissen, nemultumit de pauza de patru saptamani
Joi, 26.04.2007


Mario Theissen, directorul celor de la BMW Sauber, se declara nemultumit de pauza de patru saptamani dintre Marele Premiu al Bahrainului si cel din Catalunya.

"Nu mi se pare normal sa avem o pauza atat de mare, patru saptamani inseamna prea mult. BMW a folosit pozitiv aceasta perioada, dar am fi preferat sa concuram. Sunt de parere ca trei saptamani este perioada optima intre doua Mari Premii", a declarat Theissen.

Referindu-se la Robert Kubica, germanul a mai declarat: "Robert are un potential imens, iar eu sunt sigur ca dupa acest an va invata foarte multe".


Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/mario-theissen-nemultumit-de-pauza-de-patru-saptamani-2953.html

Sorin Blaj
1st May 2007, 18:31
John Howett: "Heidfeld este un pilot de mijlocul clasamentului"
Joi, 26.04.2007


John Howett, boss-ul celor de la Toyota, a declarat ca Nick Heidfeld este un pilot de mijlocul clasamentului, care nu detine nicio calitate speciala.

"Nick nu este altceva decat un pilot decent de mijlocul ierarhiei. Nu detine ceva special in maniera de pilotaj, iar o eventuala aducere a sa la Toyota nu ar ajuta nimanui", a declarat Howett.

In acest moment, Heidfeld ocupa locul cinci in clasamentul la zi al pilotilor, cu 15 puncte acumulate, in timp ce Jarno Trulli si Ralf Schumacher, ambii Toyota, se afla pe locurile sapte, respectiv 11.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/john-howett-heidfeld-este-un-pilot-de-mijlocul-clasamentului-2956.html

Sorin Blaj
1st May 2007, 18:42
Heidfeld nu comenteaza declaratiile lui Howett
Vineri, 27.04.2007


Nick Heidfeld, pilotul celor de la BWM Sauber, a evitat sa comenteze pe marginea acuzelor lansate la adresa sa de catre John Howett, boss-ul celor de la Toyota.

"Stiu bine ce am de facut pe circuit. Imi voi pastra energia pentru a pilota cat mai rapid si nu pentru a vorbi", a declarat Heidfeld.

Howett declarase despre pilotul german ca este unul de valoare medie si ca nu detine nimic special in maniera de a conduce un monopost de Formula 1.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/heidfeld-nu-comenteaza-declaratiile-lui-howett-3003.html

aphelyon
4th May 2007, 12:42
BMW va folosi titularii in antrenamentele de la Barcelona
Vineri, 04.05.2007


Echipa BMW-Sauber a anuntat ca ii va folosi pe Nick Heidfeld si pe Robert Kubica in antrenamentele de vineri, din Catalunya.

Decizia nu vine tocmai bine pentru Sebastian Vettel, pilot de teste, cel care avea mari sperante ca va fi folosit in Spania.

"Cei doi piloti titulari cred ca aveau nevoie sa alerge mai mult in Catalunya", si-a motivat decizia Theissen, boss-ul celor de la BMW.

Se repeta situatia din Bahrain...BMW se anunta primii cu titularii in teste,dupa care si restul echipelor,sunt sigur ca asa o sa se intample.

aphelyon
6th May 2007, 18:24
BMW Sauber - Spania preview


A treia echipa a momentului, BMW Sauber F1, tine sa consolideze aceasta pozitie si acum, odata ce intram in sezonul european.

Prima etapa disputata pe batranul continent are reputatia unui nou start in sezon iar organizatorii anunta ca asteapta pe circuit 145.000 de spectatori in ziua cursei. Cei de la BMW Sauber sunt nerabdatori sa alerge in Spania si, ca mai toate echipele, spera ca noutatile aduse sa insemne pasi inainte in performante. Nick Heidfeld va implini joi, inainte de weekend-ul spaniol, 30 de ani si probabil ca isi doreste sa termine mai sus in clasament fata de rezultatele obtinute in primele trei etape de pana acum - iar asta inseamna un loc pe podium avand in vedere ca pana acum neamtul a fost al patrulea de fiecare data.

Nick Heidfeld (2006: grila de start - locul 10, final - locul 8): "In pauza competionala am fost intr-o continua miscare - Leipzig, Munchen si Hinwil, la Monza pentru filmari, pe bucla de nord la Nurburgring si in Barcelona pentru test. La Nurburgring am facut turul de instalare intr-o masina de Formula BMW. A fost un sentiment ciudat sa ma intorc la masinile de juniorat, dar nici nu se poate compara aceasta masina cu monoposturile pe care am inceput eu. Ma voi afla la volanul unei masini Formula BMW din nou miercuri inainte de cursa din Barcelona, de aceasta data in Valencia cu ocazia unei provocari in trei alaturi de yachtsman-ul Tony Kolb si jucatorul profesionist de golf Jose Manuel Lara."

"A fost o experienta extraordinara Nordschleife-ul cu o masina de Formula 1. Mi-a placut extrem de mult sa pilotez acea masina intr-un decor neobisnuit - am fost cu ea pe gheata din St Moritz, iar acum am facut cateva tururi in 'Iadul Verde'. Trebuie sa asteptam si sa vedem daca vor mai exista asemenea provocari."

"Bineinteles, toate echipele au folosit acest timp pentru a incerca dezvoltarile aduse in vederea sezonului european. Testul din Barcelona a fost unul important, chiar daca vremea n-a fost destul de favorabila. Avand in vedere ca aici se fac multe teste, toti pilotii cunosc pista ca pe propriile buzunare. Este un circuit rapid si are cateva viraje frumoase. Faptul ca acum Barcelona este cursa de casa pentru Campionul Mondial a atras multa lume. S-au construit tribune in plus pentru cursa din 2006 si s-au si umplut cu acea ocazie. Este minunat pentru toti pilotii sa alerge intr-o asemenea atmosfera, nu numai pentru Fernando. Layout-ul pistei a fost modificat - noua sectiune este mai putin interesanta, dar mai sigura. Acum sper la un alt rezultat bun pentru cea de-a 30-a aniversare a mea!"

Robert Kubica: "Astept cu nerabdare startul sezonului european si tinta mea este aceea de a castiga putin mai multe puncte in urmatoarele saptamani. Ca toate echipele de Formula 1, stim foarte bine circuitul din Barcelona, caci testam mult aici. Ultimele doua viraje nu sunt atat de rapide precum erau inainte, iar acest lucru va afecta set-up-ul masinii. Am facut un alt test pentru pregatirea cursei din acest an. Aici este important sa mergi in directia buna spre gasirea balansului ideal pentru masina. Avem o multime de date la dispozitie si cred ca putem fi rapizi inca de la inceput."

"Imi place circuitul, dar mi-e teama ca noile viraje i-au luat putin din farmec. Virajele rapide si apasarea aerodinamica mare sunt o placere intr-o masina de Formula 1. Dar acum cele doua viraje de mare viteza au fost inlocuite de o sicana stransa, unde poti sa mergi cu maximum 60-70 km/h. Inainte ajungeam la 260 km/h in acea parte a pistei. Aceasta modificare inseamna mai putina distractie, dar mai multa siguranta."

Willy Rampf, Technical Director: "Barcelona este unul dintre cele mai cunoscute locuri de teste pentru echipe, lucru care ar putea sugera ca toate masinile vor avea imediat un set-up bun. De fapt, aceasta pista reactioneaza foarte mult la diferentele de temperatura, iar de multe ori vantul are un impact serios de asemenea. Toate aceastea inseamna ca circuitul poate oferi provocari diferite din cand in cand."

"Modificarile ultimelor doua viraje au scazut semnificativ vitezele masinilor prin acea sectiune a pistei, iar acest lucru a redus sarcinile foarte mari asupra pneului stanga-fata. In teste am incercat mai multe componente aerodinamice si de sasiu, precum si modificari ale sistemului electronic al masinii - iar toate au oferit rezultate extrem de promitatoare. Astept deci increzator acest weekend."

aphelyon
7th May 2007, 17:44
Secretul ud al lui Heidfeld
Luni, 07.05.2007


Nick Heidfeld, pilotul celor de la BMW-Sauber, a declarat in cadrul unui interviu ca secretul sau consta in urinatul pe roata propriei masini inainte de cursa.



Intrebat daca acest lucru s-a intamplat si in interiorul monopostului, Nick a spus: "Da, se intampla sa mai fac si in masina, in timpul cursei. Se evapora foarte repede fara ca macar sa iti dai seama".



Este cunoscut faptul ca pilotii din Marele Circ recurg la astfel de gesturi in timpul Grand-Prix-urilor, atunci cand timpul nu le permite sa foloseasca o toaleta.


:D

Sorin Blaj
9th May 2007, 16:30
Vettel: "Nu-mi convine sa nu fiu folosit vineri"
Luni, 07.05.2007


Sebastian Vettel, pilotul de teste al celor de la BMW-Sauber, se declara nemultumit de decizia echipei germano-elvetiene de a nu-l mai folosi in vinerea de antrenamente.

"Trebuie sa recunosc ca nu inteleg decizia luata de echipa, dar asta este situatia si trebuie sa o accept. Experienta acumulata in Formula 1 nu se compara cu nimic", a declarat Vettel.

Mario Theissen, boss-ul celor de la BMW, a luat hotararea de a folosi pilotii titulari pe durata antrenamentelor libere, desi anuntase ca germanul in varsta de 19 ani va fi folosit.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/vettel-nu-mi-convine-sa-nu-fiu-folosit-vineri-3143.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 16:31
Sebastian Vettel, invingator la Nurburgring
Marti, 08.05.2007


Sebastian Vettel, pilotul de teste al celor de la BMW-Sauber, a castigat etapa de la Nurburgring contand pentru Renault World Series.

In cadrul aceleiasi manifestari, fostul mare pilot Christian Danner a facut o demonstratie cu modelul R27 al celor de la Renault F1 Team.

In varsta de 20 de ani, germanul Sebastian Vettel a fost anuntat de catre Mario Theissen, seful BMW, ca nu va mai fi folosit in zilele de antrenamente, punandu-se accentul pe folosirea pilotilor titulari.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/sebastian-vettel-invingator-la-nurburgring-3156.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 16:32
Pascal Vasselon: "Urmatorul pas este sa-i prindem pe cei de la BMW"
Miercuri, 09.05.2007


Pascal Vasselon, managerul general al celor de la Toyota F1 Team, a declarat ca urmatorul pas in acest sezon de Formula 1 il reprezinta atacarea pozitiei din clasament pe care o ocupa deocamdata BMW-Sauber.

"Am muncit destul de mult in ultima perioada, iar rezultatele sper sa vina cat mai curand. Am inregistrat progrese notabile cu fiecare Mare Premiu disputat. Urmatorul pas in evolutia noastra in acest sezon va fi acela de a-i prinde pe cei de la BMW. Ferrari si McLaren reprezinta urmatorii pasi, dar pana acolo mai e", a declarat Vasselon.

In acest moment, echipa nipona se afla pe locul cinci in clasamentul constructorilor, cu cinci puncte acumulate, in timp ce BMW-Sauber se afla pe pozitia a treia, cu 18 puncte.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/pascal-vasselon-urmatorul-pas-este-sa-i-prindem-pe-cei-de-la-bmw-3181.html

Sorin Blaj
9th May 2007, 16:33
Kubica, dorit de Red Bull
Miercuri, 09.05.2007


Robert Kubica, pilotul celor de la BMW-Sauber, este dorit de cei de la Red Bull F1 Team.

"L-am urmarit pe Robert si pot sa spun ca este de mare perspectiva. Daca ii scoatem din lista de Hamilton si pe Massa, el imi place cel mai mult dintre cei tineri. Astept lucruri deosebite si de la Kovalainen si Rosberg", a declarat Dietrich Mateschitz, patronul celor de la Red Bull.

Omul de afaceri austriac se declara un adept al promovarii tinerelor talente in Marele Circ. "Eu cred ca putem prinde din urma multe echipe in acest sezon competitional", a mai spus Dietrich.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kubica-dorit-de-red-bull-3185.html

aphelyon
10th May 2007, 21:40
Heidfeld: "Putem sa terminam pe podium"
Joi, 10.05.2007

Nick Heidfeld, pilotul celor de la BMW Sauber, declara ca echipa germano-elvetiana poate termina pe podium in ierarhia constructorilor.



"Da, chiar cred ca putem sa terminam pe podium, acesta fiind si telul nostru anul acesta. Numai timpul imi va da sau nu dreptate, ideea e ca simt ca putem termina sus in acest sezon", a declarat Heidfeld.



BMW-Sauber se afla pe pozitia a treia a clasamentului constructorilor, fiind devansati numai de Ferrari si de McLaren Mercedes.

aphelyon
10th May 2007, 23:23
BMW vor testa o noua aripa fata


Desi n-au incercat-o in testul de saptamana trecuta, BMW Sauber vor evalua in antrenamentele de maine o noua aripa fata pentru monopostul BMW Sauber F1.07.

In ciuda faptului ca deja sunt considerati surpriza sezonului, cei de la BMW Sauber sunt determinati sa continue dezvoltarile pentru monopostul F1.07, iar asta deoarece au facut un tel din mentinerea in top 3-ul performantelor in 2007.

S-ar parea ca noua componenta va avea oarece caracteristici iesite din comun, caci atunci cand a fost intrebat daca aripa este foarte diferita Mario Theissen a replicat: "O veti recunoaste". Directorul motorsport BMW a continuat: "O vom avea pe masina maine si vom vedea cum functioneaza. Pana acum n-am folosit-o pe circuit."

Theissen este foarte increzator in ritmul de dezvoltare a echipei sale pentru sezonul actual: "Poate ca nu vor fi lucruri foarte spectaculoase si poate ca nici nu se vor observa cu usurinta, dar ar trebui sa avem la fel de multe noutati ca si anul trecut. Echipa este mai puternica acum si castigam experienta. Avem mult mai multi angajati asa ca noutatile ar trebui sa fie intr-un numar mai mare decat anul trecut."

Travis Daye
13th May 2007, 14:15
video din 1989 cu Nick Heidfeld si fratii Schumi :) http://www.youtube.com/watch?v=v6vvQf1ghSI

aphelyon
13th May 2007, 20:42
Daca nu Heidfeld, atunci Kubica


Locul patru pentru Kubica, abandon pentru Heidfeld.

Daca in primele trei etape cei de la BMW Sauber au terminat de fiecare data cu o masina pe pozitia a patra, la fel s-a intamplat si astazi, numai ca pilotul care a reusit aceasta performanta n-a mai fost Nick Heidfeld, ci Robert Kubica. Neamtul a abandonat in cele din urma cu probleme la cutia de viteze (declara el), insa prima oprire la boxe i-a incheiat acestuia lupta pentru primele locuri in Spania. Kubica insa a avut o zi fara probleme si a reusit sa termine al patrulea.

Robert Kubica, locul 4: "Sunt foarte multumit pentru ca aceasta a fost prima mea cursa fara probleme in acest sezon, iar rezultatele se pot vedea. Astazi totul a mers bine pentru mine. Am putut sa lupt pentru locurile de top si asta am facut astazi. Am avut o cursa destul de buna si consistenta, desi au existat probleme de uzura a pneurilor in al doilea stint cand eram in spatele lui Alonso iar Coulthard se apropia, dar totul a fost tinut sub control. La sfarsit, dupa al doilea pit stop, am incercat sa fortez si sa maresc gap-ul fata de Coulthard. Acum trebuie sa continuam munca in aceeasi directie."

Nick Heidfeld, abandon: "La sfarsit cel mai probabil au fost probleme la cutia de viteze, dar din pacate cursa mea s-a incheiat mult mai devreme, dupa problema avuta in primul pit stop. Din diferite motive roata dreapta fata a fost slaba, trebuie sa analizam cauzele. In primele 24 de tururi, pana la acea oprire, totul a mers superb pentru mine. Am pilotat un prim stint foarte lung, iar al doilea ar fi fost de asemenea unul lung. Pe deasupra, Alonso n-a fost foarte rapid cu pneurile hard in al doilea stint. Cred ca aveam sansa de a termina pe podium astazi."

aphelyon
23rd May 2007, 11:48
BMW Sauber - Monaco preview


Cate un loc patru in fiecare dintre primele patru etape ale sezonului 2007 dau sperante celor de la BMW Sauber intr-un rezultat bun si in Monte Carlo.

BMW Sauber au pregatit bine aceasta etapa si vor veni aici cu multe noutati: noua aripa fata folosita in Spania va fi modificata pentru Monte Carlo, putea fata este una special dezvoltata pentru aceasta cursa, caroseria masinii in partea spate a fost modificat, iar noul sistem de servodirectie care trebuia introdus la Barcelona a fost amanat pentru Monte Carlo si pentru o evaluare in plus cu ocazia testului de pe circuitul Paul Ricard.

Cea mai prestigioasa cursa a sezonului sta sa vina. Marele Premiu al Principatului Monaco este ceva unic: viteze de varf de circa 280 km/h sunt atinse in centrul orasului, un circuit stradal care reprezinta provocarea suprema in ceea ce priveste precizia la volan. Puterea pura a motorului nu prea ajuta aici, dar apasarea aerodinamica este pe primul plan. Manevrele de depasire sunt rarisime, asa ca o buna pozitie pe grila de start este nepretuita.

Nick Heidfeld (2006: grila de start - locul 15, final - locul 7): "Astept cu nerabdare cursa din Monaco. Tot ceea ce priveste aceasta cursa este pur si simplu spectaculos: multele yach-uri, starurile prezente, petrecerile si din pacate, chiar si preturile. Si, desigur, circuitul in sine. Nu prea poti sa exprimi exact ceea ce simti cand pilotezi o masina de Formula 1 pe acele strazi. Raportul dintre latimea mica si vitezele mari sfideaza orice descriere, iar mie imi place foarte mult. Acum doi ani am fost al doilea la Monaco. Anul trecut am avut o problema in calificari si am plecat al 16-lea [?!] de pe grila de start, dar am reusit sa castig doua puncte terminand pe sapte. Acest lucru demonstreaza ca cel mai important lucru in Monaco este sa nu faci nicio greseala."

"Marele Premiu al Principatului Monaco este un punct culminant nu numai pentru piloti, dar si pentru spectatori. Nicaieri in alta parte nu poti fi atat de aproape de pista. Pe circuitele moderne fanii sunt la kilometri distanta de actiune. De asemenea, sunetul motoarele este aici ceva de pe alta lume. Am locuit in Monaco pentru cativa ani si m-am distrat grozav. Am cautat insa un mediu mai linistit pentru viata mea privata, dar tot imi place sa vin in Monte Carlo an dupa an."

Robert Kubica: "Din punctul de vedere al unui pilot Marele Premiu al Pricipatului Monaco este ceva special in calendarul Formulei 1. E foarte putin loc pentru greseli cand pilotezi practic pentru intreaga cursa la limita. Nu-ti poti perminte sa gresesti pe aceste strazi inguste. Am alergat in Monte Carlo cu Renault World Series, dar anul acesta va fi o noua experienta pentru mine sa pilotez pentru prima data intr-o cursa de Formula 1. In 2006 am pilotat in antrenamentele de vineri [?!], dar nu prea mult pentru ca am avut probleme tehnice."

"Pentru prima data de la inceputul sezonului, in Melbourne, pachetele de apasarea aerodinamica mare sunt necesare din nou, iar acesta este un alt motiv pentru care astept cu nerabdare Monaco. Va fi o provocare serioasa si de-abia astept sa vad cat de bine ne vom descurca. In trecut totul mi-a iesit bine pe circuitele stradale."

Sorin Blaj
23rd May 2007, 14:26
Willy Rampf: "La Monaco se merge cu cea mai mica viteza din tot sezonul"
Marti, 22.05.2007


Willy Rampf, directorul tehnic al celor de la BMW-Sauber, spune ca la Monaco se ruleaza cu cea mai mica viteza din intreg sezonul Formulei 1, dar ca circuitul compenseaza la capitolul spectacol.

"La Monaco se ruleaza cu cea mai mica viteza din sezonul competitional, dar recupereaza la capitolul spectacol. In Principat conteaza cel mai mult forta de apasare a monopostului, ea va face diferenta. La Monte Carlo nu conteaza atat de mult aerodinamica masinii ca la celelalte circuite. Ne vom prezenta cu frane noi pe fata si modificari la partea posterioara", a declarat Rampf.

Cei de la BMW-Sauber spera ca la sfarsitul sezonului 2007 al Formulei 1 sa se afle pe podiumul de premiere.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/willy-rampf-la-monaco-se-merge-cu-cea-mai-mica-viteza-din-tot-sezonul-3458.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 14:38
Timo Glock, invingator in Spania
Luni, 14.05.2007


Germanul Timo Glock, pilot in GP2 , a castigat Marele Premiu al Spaniei.

"Victoria obtinuta astazi o dedic mecanicilor, pentru ca fara ei nu as fi reusit sa castig. Au facut o treaba perfecta in iarna, iar rezultatul meu li se datoreaza in mare parte", a declarat Glock.

Timo conduce in clasamentul general al pilotilor cu 31 de puncte, urmat fiind de Bruno, cu 18, si de Luca Fillippi cu 16 puncte. In ierarhia constructorilor, iSport International se afla pe primul loc cu 37 de puncte, urmati fiind de Arden, cu 21 de puncte, si de Super Nova cu 18.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/timo-glock-invingator-in-spania-3280.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 14:56
Heidfeld infirma zvonurile unei retrageri din F1
Miercuri, 16.05.2007


Nick Heidfeld, pilotul celor de la BMW-Sauber, infirma zvonurile aparute in ultima vreme care il dadeau retras din Marele Circ la sfarsitul acestui sezon.

"Nu am nicio problema in legatura cu faptul ca am 30 de ani. Ideea este ca nu ma simt batran. Nimic nu s-a schimbat fata de timpul cand am debutat in Formula 1. Sa pilotezi in cadrul Marelui Circ reprezinta cea mai buna meserie din lume", este de parere Heidfeld.

Germanul nu si-a prelungit inca contractul cu BMW-Sauber, drept pentru care multi sunt de parere ca Nick si-ar putea incheia cariera din F1 in toamna acestui an.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/heidfeld-infirma-zvonurile-unei-retrageri-din-f1-3326.html

BMW Power
24th May 2007, 13:11
Peter Sauber: "Prelungirea contractului lui Heidfeld este o formalitate"
Peter Sauber declara ca prelungirea contractului pilotului Nick Heidfeld cu team-ul BMW-Sauber este doar o formalitate.

"Extinderea contractului lui Nick reprezinta doar o simpla formalitate. Nu am in gand decat faptul ca el va continua cu noi", a declarat Sauber.

In alta ordine de idei, pilotul german a declarat in nenumarate randuri ca de-abia asteapta Marele Premiu de la Monaco, pe care il considera unul dintre cele mai importante din Marele Circ.

aphelyon
27th May 2007, 21:01
"Strategia n-a dat rezultate"


BMW Sauber au terminat din nou in puncte, pe locurile 5 si 6 la Monaco.

Pilotii BMW Sauber au avut o strategie bazata pe o singura oprire pentru realimentare si schimb de pneuri, insa Robert Kubica spune ca desfasurarea cursei nu i-a ajutat sa profite la maximum de aceasta strategie. Cu toate acestea, BMW Sauber au reusit si de aceasta data clasarea in puncte, la fel cum s-a intamplat de fiecare data pana acum in 2007.

Robert Kubica (locul 5): "Din pacate nu cred ca strategia cu o singura oprire la boxe a fost cea potrivita pentru cursa din acest an de la Monaco. Ne asteptam la perioade de neutralizare, iar asta nu s-a intamplat. Privind in spate, cred ca am fi putut sa terminam mai bine, dar sunt multumit ca am castigat din nou cateva puncte importante. Am avut o mica problema cu franele imediat dupa start si a trebuit sa le apas tot timpul si nu m-am simtit prea bine. Apoi am fost blocat in trafic, iar la sfarsit am avut o problema cu un senzor si pentru o buna bucata de timp n-am avut controlul tractiunii."

Nick Heidfeld (locul 6): "Avand in vedere strategia cu un singur pit stop, cel mai important lucru pentru mine a fost sa trec de Mark Webber la start, si am reusit. Am reusit de asemenea sa trec si de Nico Rosberg, desi masinile noastre s-au atins, dar din fericire a mea n-a avut nimic de suferit. In primele tururi din primul stint am avut ceva probleme cu pneurile moi, dar mai tarziu si-au imbunatati din ce in ce mai mult peformantele. In al doilea stint am pierdut destul de multe secunde cand a trebuit sa las cele doua McLaren-uri sa treaca. Asta a fost de-ajuns pentru ca Robert sa ma depaseasca dupa pit stop-ul sau. Dar per total sunt destul de multumit de rezultat."

sursa:http://www.********.ro/Strategia_n_a_dat_rezultate-n24064.html

Sorin Blaj
2nd June 2007, 18:15
Vettel si Glock, pe podium la Monte Carlo
Luni, 28.05.2007


Sebastian Vettel si Timo Glock , piloti de teste la BMW-Sauber, au reusit sa termine pe podium in Principat.

Timo Glock a reusit sa se claseze al treilea la GP2 Series, dupa ce a plecat de pe pozitia a opta in cursa. De celalalta parte, Sebastian Vettel a terminat pe locul al doilea cursa din Principat contand pentru Renault World Series, dupa ce plecase in Marele Premiu tot de pe pozitia secunda.

Daca Nick Heidfeld si Robert Kubica nu au reusit sa termine pe podium in Formula 1, BMW-ul se poate mandri cu pilotii de teste, cei care se lupta pentru primul loc in competitiile in care alearga.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/vettel-si-glock-pe-podium-la-monte-carlo-3569.html

Sorin Blaj
2nd June 2007, 19:27
Kubica: "Cel mai mult conteaza pregatirea mentala"
Miercuri, 30.05.2007


Robert Kubica, pilotul celor de la BMW, este de parere ca se afla pe un drum bun si ca cel mai mult conteaza pregatirea mentala pe care o are inainte de fiecare cursa.

"Punctul meu forte este capul. Consider ca din punct de vedere mental sunt un pic mai puternic. Am invatat de la ultimele sezoane din F1 ca cel putin 50 % din succes tine de pregatirea mentala. Dupa parerea mea, ea conteaza cel mai mult", declara Robert Kubica.

Polonezul a reusit ca acumuleze puncte in ultimele trei Mari Premii, fiind una dintre prezentele constante intre primii opt piloti ai curselor.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kubica-cel-mai-mult-conteaza-pregatirea-mentala-3618.html

Sorin Blaj
2nd June 2007, 19:46
Kubica: "Trebuie sa imi schimb stilul de a pilota"
Vineri, 01.06.2007


Robert Kubica, pilotul celor de la BMW-Sauber, a declarat ca anul acesta in Canada va trebui sa isi schimbe stilul de a pilota pentru ca va merge cu Bridgestone, in timp ce anul trecut a rulat cu Michelin.

"Va fi interesant sa vedem cum ma voi acomoda cu cauciucurile Bridgestone, tinand cont de faptul ca anul trecut rulam cu Michelin. Voi fi nevoit sa imi schimb stilul de a pilota. Ne-am imbunatatit mult masina, mai ales din punctul de vedere aerodinamic", declara polonezul.

Robert a reusit sa acumuleze 12 puncte pana acum, aflandu-se pe locul al saptelea in clasamentul pilotilor.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kubica-trebuie-sa-imi-schimb-stilul-de-a-pilota-3655.html

Travis Daye
11th June 2007, 00:38
se pare ca evenimentul nefericit al lui Robert Kubica va fi sansa lui Sebastian Vettel. tin sa cred ca el va fi ales in defavoarea lui timo glock

fakeru
11th June 2007, 01:12
o sansa ft mare pentru vettel! chiar va fi interesant de vazut cum se va descurca

aphelyon
11th June 2007, 09:36
KUBICA VA PARASI SPITALUL AZI


Autosport.com anunta ca norocosul Kubica va parasi spitalul astazi dupa accidentul ingrozitor avut ieri in cursa din Canada.

Dupa ce a fost trimis cu un elicopter la un spital din Montreal si se anuntase ca polonezul are un picior rupt, BMW Sauber au primit stirea ca acesta va scapa, dupa cele mai mari probabilitati, fara nicio rana.

Mario Theissen, managerul BMW Sauber a declarat pentru Autosport.com: "Tocmai am primit informatia de la spital ca nu este ranit. Va ramane la spital peste noapte, dar maine dimineata va fi externat." Theissen a spus ca polonezul si-a pierdut pentru putin timp cunostinta imediat dupa incident si descrie ca 'incredibil' faptul ca pilotul sau a scapat fara nicio rana dupa un asemenea accident.

Numai la Indianapolis se va decide daca Robert Kubica va alerga in cursa de peste o saptamana.


sursa: ********.ro (sport 365)

aphelyon
11th June 2007, 12:37
Prima intrebare a lui Kubica: "Pot sa concurez la Indianapolis?"
Luni, 11.06.2007


Rezultatul ultimelor analize fizice arata ca polonezul are toate sansele sa piloteze unul dintre monoposturile BMW Sauber la finalul saptamanii, la doar cateva zile de la accidentul pe care l-a suferit in Canada. Informatia oficiala va fi transmisa joi, cu doar o zi inaintea antrenamentelor oficiale de la Indianapolis. Primele cuvinte pe care polonezul le-a rostit cand s-a trezit dupa noaptea de duminica spre luni au fost "Pot sa concurez la Indianapolis?"


In cazul in care la momentul respectiv nu va putea face fata unei curse intregi, locul lui Robert Kubica va fi luat de Sebastian Vettel sau de Timo Glock, cei doi fiind pilotii oficiali de teste ai echipei helveto-germane. Cele mai mari sanse la are Timo Glock, cel care a mai pilotat in patru curse de Formula 1 in 2004, cand l-a avut coleg la Jordan pe Nick Heidfeld. Glock este unul dintre putinii piloti care au reusit sa puncteze inca de la debut, clasandu-se pe locul al saptelea in Canada.

sursa: formula1.automarket.ro

Sorin Blaj
12th June 2007, 19:11
Inginerul lui Kubica nu a primit viza de America
Marti, 12.06.2007


Mehmi Ahmadi, inginerul de cursa al lui Kubica, este in pericol de a nu participa la Marele Premiu al SUA din cauza faptului ca nu a primit inca viza pentru America.

"Suntem inca in asteptarea vizei care sa-i poate permite intrarea in Statele Unite. Daca nu o va primi, Ossi Oikarinen va face treaba lui", a declarat ofiterul de presa al echipei BMW-Sauber.

De altfel, Ossi Oikarinen (foto), seful inginerilor de teste de la BMW, a fost prezent la Montreal pentru a se familiariza cu munca pe care o facea Ahmadi.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/inginerul-lui-kubica-nu-a-primit-viza-de-america-3899.html

Sorin Blaj
13th June 2007, 15:49
Mario Theissen: "Sper ca Robert sa poata concura"
Miercuri, 13.06.2007


Mario Theissen, boss-ul celor de la BMW, spera ca Robert Kubica sa poate evolua la Indianapolis.

"Verdictul in legatura cu posibilitatea ca Robert sa poata concura in America ni-l vor da cei din comisia medicala de la FIA. Ei sunt cei care l-au examinat pe Kubica. In cazul in care nu va putea evolua, noi suntem pregatiti", a declarat Theissen.

Referindu-se la evolutia lui Nick Heidfeld, primul om de la BMW a mai spus: "Nick a facut o treaba deosebita la Montreal, acolo unde a fost mai rapid ca o masina McLaren si ca ambele Ferrari".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/mario-theissen-sper-ca-robert-sa-poata-concura-3914.html

Sorin Blaj
13th June 2007, 20:17
Kubica, sfatuit sa nu concureze
Miercuri, 13.06.2007


Robert Kubica, pilotul celor de la BMW-Sauber, este sfatuit de un cunoscut medic din Hamburg sa nu participe la Marele Premiu de la Indianapolis.

"Din punct de vedere al simturilor motorii, este posibil sa concureze. Daca ne gandim la presiunea la care va fi supus creierul, nu i-as sugera sa fie pe pista. O asemenea incercare i-ar putea fi fatala. In mod normal, ar trebui sa ia o scurta pauza", a precizat Bernd Kabelka, expert neurolog din Hamburg.

In cazul in care Kubica nu va fi prezent in monospostul BMW in acest weekend, Sebastian Vettel si Timo Glock intra in carti pentru o eventuala participare alaturi de Nick Heidfeld la Marele Premiu de la Indianapolis.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kubica-sfatuit-sa-nu-concureze-3927.html

aphelyon
15th June 2007, 17:23
Heidfeld: "Suntem mai tari ca Ferrari"
Vineri, 15.06.2007


Nick Heidfeld, pilotul celor de la BMW-Sauber, a declarat ca in acest moment BMW este mai puternica decat Ferrari.

"Ferrari este in pierdere de teren in ultima perioada, dovada stand in acest sens ultimele rezultate si viteza scazuta pe care o au. Consider ca in acest moment suntem mai tari ca ei", spune Heidfeld.

Pilotul german a terminat pe locul al doilea la Montreal, surclasand monoposturile Ferrari si pe spaniolul Fernando Alonso.


sursa: formula1.automarket.ro

aphelyon
17th June 2007, 14:57
Oficialii BMW il lauda pe Vettel
Duminica, 17.06.2007


Prestatia buna a lui Sebastian Vettel in weekendul de la Indianapolis, care a culminat cu locul al saptelea in calificari la prima sesiune din cariera sa in Formula 1. Oficialii BMW Sauber nu au ramas insensibili la performantele pilotului de 19 ani.

"Sebastian a facut o treaba excelenta. A facut exact ce i-am cerut. A fost capabil sa se concentreze, a stat calm si concentrat pe toata durata weekendului", a declarat Mario Theissen.

Directorul de motorsport al lui BMW Sauber a fost completat de directorul tehnic Willy Rampf: "Pentru Sebastian, toata preocedura prin care a trecut a fost complet noua. Tinta a fost clasarea in primii zece in calificari si am reusit sa o atingem fara probleme. Locul sapte pe grila pentru un debutant este un rezultat foarte bun pentru un debutant care a fost nevoit sa urce in monopost fara prea multe pregatiri in acest sens. Avand in vedere faptul ca in antrenamente am rulat in reprize foarte lungi, ma astept la un rezultat bun in cursa", a spus Rampf.

sursa: formula1.automarket.ro


chiar e de laudat ce a facut pana acum, este un pilot promitator ...nu cred ca va dura mult pana isi va gasi o masina numai pentru el :)

Lordul
17th June 2007, 22:54
Vettel puncteaza l-a deput intrand intr-o galerie selecta alaturi de Hamilton ,Villineuve , Kubica (descalificat ulterior ) , Raikonnen , G.Baghetti

BMW Power
17th June 2007, 23:03
Dupa parerea mea, Vettel va fi un pilot ce va avea ce sa arate Formulei 1.

AllexChyu
20th June 2007, 18:15
se pare ca dupa ce tehnicienii au analizat datele accidentului lui kubica au ajuns la o concluzie uimitoare ... corpul pilotului a suportat 75G !!!

aphelyon
20th June 2007, 20:14
se pare ca dupa ce tehnicienii au analizat datele accidentului lui kubica au ajuns la o concluzie uimitoare ... corpul pilotului a suportat 75G !!!

230 km/h, 75 G intr-o milisecunda


Au fost facute publice datele despre accidentul suferit in Canada de Robert Kubica.

In monoposturile de Formula 1 exista un dispozitiv numit ADR - Accident Data Recorder -, iar datele pe care le-a inregistrat acesta in cazul pilotului BMW Sauber de acum aproximativ doua saptamani au fost facute publice astazi. Sintagma 's-ar parea' a disparut din propozitie, iar acum stim ca polonezul a lovit zidul de beton cu 230 km/h, fortele la care a fost suspus fiind de ordinul a 75 G.

Willy Rampf, director tehnic BMW Sauber: "Ne-a socat violenta accidentului, dar am fost fericiti la culme cand l-am vazut pe Robert aproape neatins si suntem foarte multumiti de comportamentul sasiului si al celulei de siguranta. Nu facem niciodata compromisuri in ceea ce priveste sasiul, niciodata de exemplu nu mergem la limita in privinta greutatii. Aspectul sigurantei caracterizeaza proiectarea si asta a dat rezulate. Trebuie sa ne gandim ca o astfel de celula este destul de complexa, fiind formata din peste 1000 de componente din fibra de carbon, kevlar, structuri tip fagure si metal."

Datele ADR au fost studiate de Peter Wright, seful comisiei de siguranta a FIA, iar pilotii n-au decat sa multumeasca Federatiei Internationale pentru atentia care este acordata acestui aspect in zilele noastre.


sursa: ********.ro (sport 365)

BMW Power
21st June 2007, 02:41
Theissen: "Vettel a avut un debut extraordinar"

Mario Theissen, boss-ul celor de la BMW-Sauber, a declarat ca Sebastian Vettel a avut un debut foarte bun in Formula 1.

"Sebastian a avut un debut extraordinar in Formula 1. Cine nu-l stia, ar fi pariat ca nu este prima lui cursa in Marele Circ. Face parte din noua scoala si arata ca este pregatit pentru a concura la cel mai inalt nivel", a spus Theissen.

Vettel a reusit sa termine in puncte la prima sa cursa in Formula 1, suplinindu-l destul de bine pe titularul Robert Kubica.

Sursa:automarket.ro

fakeru
29th June 2007, 11:28
nu cred. nu am facut nimic extraordinar. daca nu abandona rosberg, n-ar fi luat acel punct. la inceputul cursei nu l-a putut depasi pe acesta, care avea cu mult mai multa benzina. si totusi conducea un bmw..

georg40
4th July 2007, 13:31
Se indesesc semnele potrivit carora Sebastian Vettel ar urma sa fie imprumutat unei alte echipe unde sa castige experienta pentru sezoanele viitoare. Dupa cele declarate de seful sectiunii sportive BMW, Theissen, Vettel ar putea fi imprumutat gruparii Red Bull. O confirmare in acest sens nu a fost insa facuta de nici una dintre cele doua parti.

aphelyon
4th July 2007, 13:39
da ...se aude tot mai tare ca ar face pasul spre Torro Rosso ...nici Theissen ,nici Berger nu au exclus aceasta posibilitate.

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:12
Theissen, nemultumit de formatul antrenamentelor de vineri
Marti, 26.06.2007


Mario Theissen, boss-ul celor de la BMW-Sauber, considera ca antrenamentele de vineri nu si-au atins scopul initial.

"S-a urmarit ca o parte a testelor sa se faca in vinerea dinaintea curselor, insa nu s-a reusit acest lucru. Conceptul original prevedea ca vinerea sa se testeze anumite dezvoltari ale masinilor si, de asemenea, posibilitatea tinerilor piloti de a conduce a fost limitata. Realitatea este insa ca ziua de vineri a devenit o alta zi de antrenamente libere", a declarat Theissen.

In alta ordine de idei, oficialul german a negat zvonurile potrivit carora ar urma sa fie promovat in structura BMW, ceea ce ar echivala cu parasirea echipei de Formula 1.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/theissen-nemultumit-de-formatul-antrenamentelor-de-vineri-4251.html

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:47
Nigel Mansell revine la volanul unei masini de Formula 1
Vineri, 29.06.2007


Fostul campion mondial Nigel Mansell va reveni la volanul unei masini moderne de Formula 1 pe data de 6 iulie, cu ocazia Marelui Premiu al Marii Britanii de la Silverstone.

Mansell, in varsta de 54 de ani, isi va demonstra abilitatile la standurile echipei BMW-Sauber, pe o pista in lungime de 100 de metri. La sfarsitul demonstratiei, Mansell va raspunde intrebarilor venite din partea fanilor si va oferi autografe.

Mansell a castigat campionatul in 1992.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/nigel-mansell-revine-la-volanul-unei-masini-de-formula-1-4318.html

aphelyon
17th July 2007, 21:30
Sebastian Vettel vrea sa devina campion mondial
Data: 17 iulie 2007
Autor: netsport.ro


Pilotul german Sebastian Vettel, deseori prezentat ca noul Michael Schumacher, și-a fixat ca obiectiv să devină campion mondial de Formula 1, chiar dacă, pentru moment, el nu este decât pilot de încercare la scuderia BMW Sauber.

''Vreau să concurez, vreau să câștig și să devin campion mondial'', a declarat Vettel (20 ani) într-un interviu acordat agenției germane de informații sportive SID.

De când a terminat pe locul 8 în Marele Premiu al Statelor Unite, la prima și singura sa cursă în CM de Formula 1, când l-a înlocuit pe polonezul Robert Kubica, pe atunci accidentat, Vettel provoacă rumoare în padoc.
El declară că este determinat să continue la BMW: ''Mă aflu aici din 2005 și este foarte normal să-mi doresc să concurez cu ei în F1'', a insistat cel care la Indianapolis a devenit cel mai tânăr pilot ''intrat'' în puncte.

''Nu știu de unde au apărut zvonurile că aș vrea să plec la Toro Rosso, este ceva despre care nu mi-a vorbit nimeni, însă cred că face parte din poveștile care circulă în Formula 1, ca și cea a revenirii în competiție a lui Michael Schumacher'', a subliniat el.

Vettel, supranumit în Germania ''mini-Schumi'', refuză pentru moment să-și caute o nouă echipă, chiar dacă scuderia BMW Sauber intenționează să-i prelungească contractul lui Nick Heidfeld, locul 5 în clasamentul Campionatului Mondial, și pare mulțumită de polonezul Kubica.

''Aștept, reflectez, însă trebuie să aștept să văd ce se va întâmpla cu Nick și Robert'', a adăugat tânărul pilot german.

georg40
2nd August 2007, 21:48
Cu putin timp inainte de a lua startul la Budapesta, cei doi piloti certareti de la BMW Robert Kubica si Nick Heidfeld si-au dat mana , impacandu-se dupa cearta si reprosurile reciproce ce au urmat accidentului de la Nürburgring.
"Am reglementat lucrurile pe plan intern" a declarat Nick Heidfeld dand de inteles ca de-acum toate privirile sunt atintite doar spre urmatorul concurs.

Profetu
3rd August 2007, 16:46
BMW intarzie sa-i prelungeasca lui Heidfeld contractul pentru 2008.
Ar fi interesant sa-l vedem pe german de la anu la Toyota !!!!

BMW Power
5th August 2007, 13:45
BMW intarzie sa-i prelungeasca lui Heidfeld contractul pentru 2008.
Ar fi interesant sa-l vedem pe german de la anu la Toyota !!!!

Nu cred. Nu au motive sa-l dea afara. Acum ca a plecat Vettel, cu siguranta ca nu au motiv. Pana acum, cat timp a fost si Vettel a existat concurenta in echipa, mai ales intre Robert si Sebastian, acum insa....a plecat Vettel si as putea spune ca cei 2 piloti actuali ai team-ului BMW sunt siguti de locurile lor si la anul, cel putin.

P.S.: Asta daca nu cumva se hotaraste sa revine M. Schumacher.:nah:

Sorin Blaj
5th August 2007, 18:17
Se pare ca i-au prelungit contractul. Va lua 6 milioane de euro pe an.

aphelyon
8th August 2007, 12:04
BMW are planuri mari pentru 2008
Miercuri, 08.08.2007

Seful BMW-Sauber, Mario Thiessen, spune ca echipa sa trebuie sa faca un mare pas inainte pentru a se lupta de la egal la egal cu McLaren si Ferrari.
Pe parcursul sezonului 2007, echipa a ocupat un confortabil loc 3 in spatele rivalilor, insa Thiessen crede ca BMW a atins in prezent nivelul maxim de dezvoltare al monopostului.

"Trebuie sa facem un pas inainte in ceea ce priveste competivitatea. Pe parcursul acestui an am vazut ca ne putem mentine in spatele echipelor McLaren si Ferrari, asa ca trebuie sa continuam dezvoltarea in acelasi mod. Este o realizare importanta pentru o echipa care inca mai creste in valoare. Acum, urmatorul pas pentru a ne alatura echipelor din frunte este o noua masina. Chiar acum, lucram cu peste 50% din capacitatile noastre la noua masina F1.08", a declarat Thiessen.

Acesta crede ca echipa are resusrsele necesare pentru a face pasul inainte.
"Este adevarat ca, in actuala alcatuire, avem toate cheile in mana pentru a ajunge in top, iar asta se reflecta in succesul pe care l-am inregistrat pana acum intr-o perioada relativ scurta de timp. Sunt foarte bucuros de succesul nostru si suntem pregatiti sa facem pasul urmator", a mai precizat seful BMW.

Cu 6 curse inainte de finalul sezonului, BMW si-a securizat locul 3 in clasament, avand 38 de puncte avans fata de rivalii de la Renault.

formula1.automarket.ro

aphelyon
21st August 2007, 12:48
Heidfeld, confirmat la BMW-Sauber pentru 2008
Marti, 21.08.2007

BMW-Sauber a anuntat oficial ca Nick Heidfeld a ajuns la un acord pentru a ramane la echipa alaturi de coechipierul sau, Robert Kubica.

"Atat Nick, cat si Robert au avut performante foarte bune pe parcursul acestui sezon. Au jucat un rol esential in performanta echipei BMW de a se clasa pe locul 3 in clasamentul constructorilor. Cele 42 de puncte castigate si cele doua podiumuri obtinute de Nick spun totul despre realizarile sale. Experienta sa a adus o contributie substantiala pregresului inregistrat de echipa", a declarat Mario Theissen, seful departamentului motorsport de la BMW.

Acesta a laudat insa si performantele polonezului Kubica. "In scurta sa cariera de pana acum in Formula 1, Robert a demonstrat ca este egal cu Heidfeld. Este foarte rapid si, pentru un pilot atat de tanar, are deja multe cunostinte tehnice. Robert este un diamant neprelucrat pe care dorim sa-l slefuim intr-un pilot invingator. Cu o asemenea echipa de piloti suntem intr-o pozitie excelenta", a precizat Theissen.

La randul sau, Nick Heidfeld a marturisit ca si-a dorit sa ramana in cadrul echipei. "Pentru mine a fost intotdeauna clar ca vreau sa continui cu BMW si nu am avut indoieli in privinta asta. Progresul din ultimii 2 ani este un stimulent incredibil pentru mine. Personal am ambitii sportive foarte ridicate si cu siguranta le pot obtine in cadrul echipei BMW-Sauber", a declarat germanul.

Robert Kubica considera ca a acumulat deja experienta si spune ca este momentul sa-si rasplateasca echipa prin rezultate cat mai bune. "Sunt in Formula 1 de numai un an si deja am ceva experienta. Chiar si asa, invat lucruri noi in fiecare zi. Acum trebuie sa ne concentram sa atingem obiectivele comune si sunt convins ca echipa imi va furniza toate instrumentele necesare de care am nevoie pentru a le rasplati increderea pe care mi-au acordata", a precizat polonezul in varsta de numai 22 de ani.

formula1.automarket.ro

BMW Power
28th August 2007, 21:19
BMW dezvolta in continuare monopostul din 2007

Desi si-au asigurat deja locul 3 in clasamentul constructorilor, BMW-Sauber continua munca de dezvoltare a monopostului cu care echipa concureaza in acest sezon.

“Ne asteptam sa facem un pas mai mare in 2008 decat cele doua echipe din fata noastra, iar asta este singura cale de a-i ajunge din urma”, a declarat Theissen. “Mai mult de 50% din capacitatea de productie a fost transferata pentru monopostul F1.08. Dar cand spun acest lucru, inseamna ca munca la masina din acest an este inca semnificativa. Putem aduce noi imbunatatiri in ultimele 5 curse ale sezonului. Cu siguranta fortam. Vrem sa obtinem mai multe podiumuri”.

Desi este optimist in privinta viitorului monopost, polonezul Robert Kubica prefera sa ramana precaut. “Vom incerca sa facem totul cat mai bine. Avem facilitati si oamenii potriviti, dar in Formula 1 nu se stie niciodata ce se va intampla. Nu cred ca trebuie sa mentionez numele echipelor care au avut asteptari foarte mari si ulterior au dezamagit. Sper ca nu va fi cazul nostru. Suntem increzatori ca masina va merge bine, dar mai avem cateva semne de intrebare referitoare la disparitia tractiunii controlate”, a precizat pilotul echipei BMW.

Sursa: automarket.ro

BMW Power
31st August 2007, 21:00
BMW spera sa repete succesul din 2006


Pilotii echipei BMW-Sauber, Robert Kubica si Nick Heidfeld, sunt increzatori ca pot repeta performanta obtinuta anul trecut in Marele Premiu al Italiei de la Monza. Heidfeld a obtinut locul 3 in calificari, iar Kubica a terminat pe podium pentru prima oara in cariera.

“Cred ca vom obtine o performanta buna”, a declarat Heidfeld. “Este un circuit unde un pachet de apasare aerodinamica scazuta este foarte important si in mod normal suntem destul de buni in aceasta privinta”.

La randul sau, Kubica a precizat. “Dupa o treaba atat de buna la Monza anul trecut, ne pregatim deja sa concuram pe circuitul cu cea mai scazuta apasare aerodinamica din calendarul competitional. Am reusit primul meu podium in Formula 1 aici in 2006, iar acum il astept pe al doilea. Sper ca vom fi capabili sa repetam performanta de anul trecut”, a spus polonezul.

ducus
21st August 2009, 23:45
BMW-Sauber ar putea utiliza motoare Ferrari in 2010

Peter Sauber este aproape de rascumpararea echipei sale de Formula 1 de la BMW, care ar urma sa utilizeze motoare Ferrari in 2010 si sa fie sponsorizata de grupul petrolier Petronas.Oficialii BMW au dezvaluit vineri ca poarta negocieri cu mai multe parti interesate de achizitionarea echipei, refuzand insa sa nominalizeze companiile implicate in acest proces.

Cu toate acestea, informatiile au continuat sa soseasca pe cale neoficiala de la fabrica echipei cu sediul la Hinwil si sunt favorabile continuarii activitatii si in sezonul urmator.

Potrivit speculatiilor, Peter Sauber este in ultimul stadiu al negocierilor pentru preluarea echipei de la BMW, iar elvetianul a ajuns deja la un acord ferm cu Ferrari pentru furnizarea motoarelor pentru sezonul 2010. In plus, echipa urmeaza sa fie sponsorizata de grupul malaezian Petronas, actualul partner strategic al celor de la BMW-Sauber.

Singurul impediment care pare sa stea in acest moment in calea perfectionarii tranzactiei este suma ceruta de BMW pentru echipa, estimata la aproximativ 90 de milioane de dolari. In cazul in care nu va gasi un cumparator, BMW pare decisa sa transforme fabrica de la Hinwil intr-un centru de cercetare si dezvoltare pentru modele constructorului german din gama ecologica.
http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/23791/bmw-sauber-ar-putea-utiliza-motoare-ferrari-in-2010.html
Credeti ca daca BMW va utiliza motoare Ferrari isi va mai reveni in comparatie cu acest sezon si cu cele anterioare? Poate prinde un loc pe podium sezonul urmator sau in 2011?

Lordul
25th September 2009, 14:54
BMW si-a gasit un cumparator ....si va utiliza din cate se pare motoare Ferrari in 2010

fakeru
11th November 2009, 21:21
A trecut o saptamana de cand Toyota a declarat ca pleaca, insa de echipa BMW nu se aude nimic. Se pare ca investitorii din Qadbak au probleme.
Jurnalistul britanic Joe Saward, scrie pe blogul sau ca acesti investitori au judecata in Anglia pe data de 18 noiembrie. Cumparand clubul de fotbal Notts County, acestia au promis sa acopere o datorie de £400.000, ceea ce nu au facut. Acum clubul risca sa fie desfiintat. Apare intrebarea daca acesti investitori vor avea bani pentru intretinerea echipei.

fakeru
23rd November 2009, 13:58
BMW-Sauber, in pragul falimentului

http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/26598/bmw-sauber-in-pragul-falimentului.html

aphelyon
27th November 2009, 14:37
E oficial! Sauber a cumparat echipa de la BMW.
http://www.autosport.com/news/report.php/id/80350

Acum mai ramane doar ca FIA sa confirme locul echipei pe grila din 2010.

Profetu
27th November 2009, 14:59
Fakere, sper ca in sfarsit te-ai convins cu privire la priceperea plesuvului Sauber ...

fakeru
27th November 2009, 16:23
Profetule, de ce negi faptul ca echipa era pe prag de prabusire? si acum se afla, dar nu atat de aproape. De ce nu zici nimic despre asa numitii salvatori din Qadbak. Ziceai ca uite ce destept e Sauber ca a reusit sa vanda echipa unor investitori elvetieni :) care de fapt s-au adeverit a fi o farsa :) nu? Frank Williams primul a fost cel care a zis ca acesti investitori sunt dubiosi si nu merita increderea, de asta tot ai uitat? :)
acum ca BMW au realizat ca au facut o greseala, au cedat ehipa lui Sauber. Bine ca s-au trezit :) Pacat ca nu au facut-o mai devreme... pentru ca vezi ca echipa inca nu e asigurata cu un loc in 2010. Eu cred ca totusi va fi in 2010. Dar daca tu crezi ca riscul acesta merita, eu cred ca nu.