PDA

View Full Version : Site-ul unui mare scriitor american



Liviu Barsan
7th October 2005, 15:05
Vreau sa supun atentiei voastre aparitia unui nou site interesant: http://www.clivecussler.ro

Este site-ul oficial in Romania al lui Clive Cussler, scriitor, aventurier si colectionar de masini de epoca.

Tess
7th October 2005, 21:57
"Asa cum relateaza romanele THE SEA HUNTERS si THE SEA HUNTERS II, Clive Cussler este fondatorul Agentiei Nationale pentru Studii Subacvatice si Marine (NUMA), o organizatie non-profit care s-a dedicat studierii istoriei maritime si navale a Americii. Cussler impreuna cu expertii si voluntarii de la NUMA au descoperit peste 60 de situri unde se gasesc epave ale unor nave scufundate. Dupa ce verifica ceea ce descopera, NUMA cedeaza drepturile asupra artefactelor catre universitati non-profit si reprezentanti ai guvernelor din intreaga lume. O parte din aceste descoperiri sunt C.S.S. Hunley, primul submarin care a scufundat un vapor in razboi, Housatonic, vaporul scufundat de Hunley, submarinul U-20 care a scufundat Lusitania, Cumberland - vaporul scufundat de catre celebrul cuirasat Merrimack, nava de cursa Florida a Confederatilor, avionul Akron al Marinei de Razboi Americane, nava de razboi Zavala a Marinei de Razboi a Republicii Texas descoperita sub o parcare din Galveston, Texas si ramasitele bravului vapor Carpathia care a infruntat pericolul aisbergurilor pentru a salva supravietuitorii de pe Titanic." -- interesanta preocupare, justificata dealtfel si de specializarea profesionala a scriitorului :ok:

...totusi...a citit cineva ceva de el? ce ne puteti spune despre scrierile sale? ce caracter au? se adreseaza unui anumit public?

dlgicu
7th October 2005, 23:11
Singurul loc unde am mai intalnit numele asta a fost cand am vrut sa cumpar un ceas DOXA, si am aflat ca datorita lui o intreaga serie de ceasuri subacvatice DOXA (the orange face) au devenit celebre, prin faptul ca eroul mai multor nuvele ale lui il purta; chiar si acum au reeditat respectivele ceasuri "de epoca" (adica din anii '70 cred) - oricum in momentul de fata DOXA nu mai produce oficial nimic nou si vinde doar cateva modele clasice.
Mai multe la http://www.doxawatches.com/new/sub750_d&cc.html