PDA

View Full Version : Pentru stelisti: va simtiti jigniti de unele apelative?



Vadim
6th October 2005, 23:43
Multi scriu pe forum stelistilor "oite", "sa mearga la stana" si alte aluzii. Va simtiti jigniti de ele? Trebuie sa incerteze si sa fie considerate (asa cum e acum) jigniri? Sau trebuie lasate liber/

Ii rog numai pe stelisti sa voteze.

Vadim
8th October 2005, 14:13
Ii rog pe fanii Stelei sa ia atitudine si sa voteze la poll.

iulian
8th October 2005, 14:17
Totdeauna le-am considerat jigniri pentru ca nu ii spune nimeni unui stelist "oaie" sau diminutivele de rigoare decat in sens peiorativ.

ieppy
9th October 2005, 02:05
Totdeauna le-am considerat jigniri pentru ca nu ii spune nimeni unui stelist "oaie" sau diminutivele de rigoare decat in sens peiorativ.

ai facut un stuidiu psichologic si ai ajuns la concluzia aceasta? daca da poate vrei sa il publici intr-o revista de specialitate. te ajut eu. :D

GeKuRA
9th October 2005, 02:31
VADIMEEE !!!!
hai sa incetam cu intrebarile astea...
suntem romani... nu trebuie sa ne suparam pt. niste cuvinte precum prazari, oi, hibrid... etc.

ar trebui lasat mai lejer... atata cat nu se injura si nu apar cuvintele "cheie" din vocabularul romanesc, nu vad problema..

Pune si tu regula ... cui nu-i convine ca a fost facut "prazar" (exemplu) sa dea Report Bad Post ... si sa i se modifice postul celui incriminat, eventual si o atentionare: "lu' Cutare nu-i convine ca i-ai zis prazar, a doua oara avertisment" :ok:

Paul
9th October 2005, 09:26
GeKuRa , nu asta e problema ...
EU daca va fac pe voi moldoveni nespalati , cu siguranta va suparati ...

CUm sa nu fie jignire "oi" , "oite" ... ciobani , stana , etc

uti2102
9th October 2005, 13:54
Asha cum rapidishtii se considera jignitzi cand le spui CIOARA/CIORI sau IA-TZI ZBORUL asha ar trebui sa ne simtzim shi noi ! Nu vad diferentza !
Singurii care-shi asimileaza statutul de potai sunt dinamovishtii, care se autodenumesc "caini" sau "catzei"

ieppy
9th October 2005, 13:58
stai asa, dinamovistii se autointituleaza caini, nu catzei, nu potai, nu javre, nu altceva. daca nu e voie cu oitze, atunci nu e voie cu nici una din denumirile de mai sus.

sun
9th October 2005, 14:08
DA . Steaua nu e gradina zoologica . Daca Dinamovistii sunt "caini rosii" , treaba lor , dar sa faci stelistii oi e o jignire grava . Poate chiar o injuratura . Dar cu cat sunt stelistii mai jigniti de aceste apelative , cu atat mai mult le vor folosi dinamovistii.

ieppy
9th October 2005, 14:18
o injuratura? :happy bey frate, sunt pe un forum de fetitze. hai ca nu ma mai bag ca parca vad ca incepe cineva sa planga si sa o cheme pe mama ca l-a injurat nenea ala rau. offffffffff Doamne.

sun
9th October 2005, 14:31
de ce am impresia ca semeni cam mult cu ieppy ? :D

EDMOND_
9th October 2005, 14:50
Parerea mea este ca nu aveau nici un rost aceste threaduri.... era de la sine inteles ca nimeni nu va accepta ca aceste sunt doar "alintaturi" .... pe mine m-au deranjat chiar aceste sondaje. Este o aiureala , regulamentul este destul de clar. Este aproape sigur ca daca un stelist sau un argesean va spune unui oltean "prazar" acesta ii va raspunde cu ":cioban" (respectiv "tuicar" ). Si asa mai departe...
Ar trebui sa fie treba moderatorilor, altfel vor exista astfel de dezbateri de cate ori va aparea un cuvant nou, care nu se va regasi pe "lista". Si imaginatia romanului este fara sfarsit...:)

Paul
9th October 2005, 18:13
Pai sa fie facuta lista neagra:

Steaua : oi , cioban , stana , aurolaci , etc
DInamo: catei , catelusi , potai , javre , militieni , etcc
Rapid: ciori , tigani , negrotei , indieni , rrrrrromi, rrapid / rrapidisti ,crapidisti , etc
Craiova: prazari , oltenieni , nestiinta , etc
Poli Tim: sa fie interzise toate denumirile gen (AEK , Fulgerul , ROcar) folosite in context off topic ; Adik intr`o discutie despre istorie poti vorbi despre istoria neagra a clubului ...
Insa intr`o discutie pe tema DInamo vs Poli Tim , cand amintesti de Fulgerul , sa fie considerat incalcare de regulament !

CFR Cluj - franari , aia din deal , bozgorii , etc

fia
9th October 2005, 23:37
iete de ce jigniti:ADelPiero (member.php?u=613), alpopa (member.php?u=295), iulian (member.php?u=1353), Jesse_James (member.php?u=3677), Paul (member.php?u=1033), realmadrid.com (member.php?u=367)

.coame tu ce cauti mah aici?

Dar dolly e voie?

Neamtu
10th October 2005, 03:26
Mi se pare aiurea sa fim asociati cu ciobanul analfabet. Suntem stelisti si atat.

MariusTR
10th October 2005, 09:50
Steaua este si va ramane mereu echipa etalon a fotbalului romanesc.
Ca o patroneaza Jiji sau altul, nu conteaza.

Dar ca ma jigneste orice neica-nimenea , si ma face "oita", nu pot sa raman indiferent. DA, e o jignire si trebuie sa se ia masuri. Ghilotina sau incarcerarea.
Am zis!

Darkslowstar
10th October 2005, 10:12
Jignire my ass, n-a zis Gigi Becali, stapanul Stelei si mentorul multor stelisti ca Steaua e stana lui? Pai si atunci ce aveti de comentat, doar Gigi e patronul Stelei si cel mai indreptatit, in acest moment, sa vb in numele Stelei.

PS poate doriti sa transformam forumul intr-unul de pension, unde sa avem voie sa strigam numai Hai Steaua

MariusTR
10th October 2005, 10:27
In ochii stelistilor, Jiji e FIX-PIX. Ca el ii plateste pe jucatori, e alta treaba.
Si iti zic si de ce. Suporterii inflacarati ai Stelei au citit ceva carti la viata lor si au macar dramul de cultura ca sa vada ce reprezinta Jiji in acest univers.

PS: Daca e o echipa romaneasca de club care a insemnat ceva in fotbalul mondial si poate va mai insemna si prin viitoarele realizari , este Steaua. Ma refer la realizari la nivel de fotbal international, nu national ( intrarea in grupele uefa sau , Doamne ajuta, o optime de finala )
Nu Dinamo sau Rapid.

Darkslowstar
10th October 2005, 10:39
Esti Off-topic. Discutii despre cum si-a obtinut Steaua trofeele aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=8554

Mi se pare aiurea sa fie aici o cenzura mai mare decat in lumea reala, numai pt ca majoritatea factorilor de decizie sunt stelisti.

don_denver
10th October 2005, 10:50
Dark las-o draku...ce a fost a fost...dar dupa 90 nu-mi spune ca tot cu ajutorul lui nicu le-am luat pe restul...ca timp de nspe ani am avut campionate pline de blaturi..asta e alta problema...dar anyway...si voi o-ti avea un apelativ care va deranjeaza...la brasov acolo...da..ne deranjeaza oite...ca o fi zis gigi ca steaua e stana lui...deh..poti sa te pui cu omul cu mintea linistita?! Pana una alta, oricare ar fii echipa cu care tinem, in acest caz Steaua, asa cum e ea, cu pete pe blazon sau nu, asta avem cu asta defilam. si in acelasi timp e echipa noastra..vu care ne mandrim. asa cum te mandresti si tu cu fc brasov, cum se mandresc si dinamovistii cu e lor si pot enumera.
am mai spus si ma repet, nu mai bagati pe toti in aceeasi oala si mai ales, inainte sa jigniti pe cineva ganditi-va ca va jigniti pe voi. Eu, cel putin pe regula asta am mers pe acest forum. O zi buna..tuturor.

MariusTR
10th October 2005, 10:51
Domnule Darkslowstar , sunt off-topic my ass , ca sa te citez.
Tocmai ti-am explicat de ce , ca si suporter al singurei echipe de club romanesti capabile de performanta pe plan international, ma simt jignit cand sunt facut "oita". Mbh..mbh...mbah, Jiji nu reprezinta imaginea Stelei in sufletul suporterului stelist autentic, el e doar cel care plateste echipa.

ieppy
10th October 2005, 17:48
Tocmai ti-am explicat de ce , ca si suporter al singurei echipe de club romanesti capabile de performanta pe plan international, ma simt jignit cand sunt facut "oita".

dar aroganti si increzuti putem sa va spunem domnule freezer? si adevarul este ca pentru dumneavoastra nu se potriveste oitza ci mai degraba oaie. dar aia e alta poveste. in orice caz eu tot nu vad jignirea profunda dar deh, fiecare cu parerea lui. in fond si la urma urmei noi sa fim sanatosi. :D

uti2102
10th October 2005, 20:17
Freezer nu e nici arogant, nici increzut, este doar realist !

Paul
10th October 2005, 20:22
Jignire my ass, n-a zis Gigi Becali, stapanul Stelei si mentorul multor stelisti ca Steaua e stana lui? Pai si atunci ce aveti de comentat, doar Gigi e patronul Stelei si cel mai indreptatit, in acest moment, sa vb in numele Stelei.

PS poate doriti sa transformam forumul intr-unul de pension, unde sa avem voie sa strigam numai Hai Steaua

Mah , daca Copos spune ca Rapidul celor multi si necajiti , noi o sa zicem ca Rapid e clubul muritorilor de foame ? :no:

PS. Gigi nu are nici o drept sa vb in numele Stelei ... el mai intai trebuie sa invete echipa Stelei din `86 , apoi sa invete sa scrie , sa vorbeasca si in final poate sa vorbeasca si in numele Stelei.
Cat timp nu intelege fenomenul Steaua , e ultimul care are dreptul sa vb in numele Stelei !

t.b.
10th October 2005, 20:46
Din pacate pentru voi el este patronul Stelei, nici Abramovici nu stie echipa cu care Chelsea a castigat primul titlu, si nici macar cea care a castigat Cupa Cupelor... In ziua de azi banul vorbeste (din pacate)
Va place sau (cu siguranta) nu Steaua este condusa de un fost oier, si din cauza asta o sa fiti luati peste picior cu orice ocazie :D pana la urma aveti si voi o vina pentru ca l-ati aclamat ani intregi si galeria a acceptat sa fie finantata de conducere... acum omul are in cap ideea ca este iubit de toti suporterii stelisti pentru ca "baga bani", iar cei care sunt impotriva lui sunt "vagabonti"

don_denver
10th October 2005, 22:47
tb...mai vedem cum vb daca se va concretiza ideea lui geniala de a cumpara "U"..:drak:...

t.b.
10th October 2005, 23:27
Alea-s doar inventii :D
Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar arata echipa studentilor condusa de un cioban analfabet :headbang:
Hai sa nu deviem totusi de la subiect, exista un thread pe tema asta pe Intern...

ieppy
11th October 2005, 00:00
Freezer nu e nici arogant, nici increzut, este doar realist !
I rest my case.

MariusTR
11th October 2005, 07:19
si adevarul este ca pentru dumneavoastra nu se potriveste oitza ci mai degraba oaie
Dante, go walk the dogs!

Postul tau este un atac strict la persoana. Pentru un asemenea post, pe orice alt forum, primeai macar un avertisment. Noroc ca aici sunt mai permisivi baietii... dar daca recidivezi in ceea ce ma priveste, o sa ma asigur ca o sa primesc eu o suspendare pentru ceea ce o sa-ti raspund, cum de altfel si meriti.
Daca nu se autosesizeza moderatorii , o sa ma sesizez eu. ;)

Cainele
11th October 2005, 10:24
hai am mai lasati cenzura....lasati forumul mai liber ...cum era la inceput...era un trafic interesant....crescut si ca valoare si numeric fata de ce e acum...
daca stam acum dupa toate fetitele si baieteii cu varste intre 11-17 ani...se duce de suflet tot...facem Disneyland on line

Paul
12th October 2005, 22:27
si domnul Cainele cum ati prefera
Sa ne punem custom title cu "Nu e Dinamo " ?

ieppy
13th October 2005, 00:28
Dante, go walk the dogs!

Postul tau este un atac strict la persoana. Pentru un asemenea post, pe orice alt forum, primeai macar un avertisment. Noroc ca aici sunt mai permisivi baietii... dar daca recidivezi in ceea ce ma priveste, o sa ma asigur ca o sa primesc eu o suspendare pentru ceea ce o sa-ti raspund, cum de altfel si meriti.
Daca nu se autosesizeza moderatorii , o sa ma sesizez eu. ;)


eh hai nu. freezere, eu am impresia ca vrei sa imi furi calul. :D