PDA

View Full Version : Cine salveaza UTA?



RedBaron
6th October 2005, 22:04
Avem aici un 'referendum' sa vedem cine considerati ca ar fi capabil sa obtina cu UTA sezonul acesta un loc onorabil si scutit de emotiile retrogradarii.
Am pus cateva optiuni, unele realiste altele ceva mai putin realiste... dar realizabile :D In contextul in care nu se preconizeaza o investitie serioasa la club, ce antrenor ati credita sa readuca UTA pe un loc neretrogradabil. Aveti posibilitatea unui vot multiplu, dar ca sa avem o imagine mai clara, nu votati mai mult de 2 antrenori, fie 3 daca chiar va sunt dragi.
Avem vreo 5 useri activi aici pe forum, dati-va cu parerea voi in primul rand, care sunteti mai aproape de realitatile echipei, sa vedem cine iese. Apoi trimitem la club rezultatul. Asadar:

Manaila = merita mers pe mana lui in continuare, este antrenorul actual si cu putina rabdare va lega jocul UTA-ei? Cunoaste jucatorii, este competent.

Boruga= 'mantaua de vreme rea', un antrenor dur care ar impune mai multa rigoare si rezultatele s-ar imbunatati.
Antrenor cu rezultate la UTA, dar si contestat de unii.

I.Popa= un alt sufletist care avand in fata o oferta concreta (poate nu neaparat financiara) ar reveni. Antrenorul care a promovat ultima oara pe UTA. Valoare confirmata prin nenumarate promovari. Momentan la Poli Iasi.

F.Tisza= un alt 'dur' dar care cred ca nu este agreat de club. Nu stiu exact pe unde e dl. Tisza, dar multi regreta acea echipa creata de dansul cu un lot ce rupea in repriza a 2a.

C.Pana= a avut un stagiu scurt la UTA ca principal, multa vreme secund in ultimul sezon al UTA-ei in A. O alternativa riscanta?

Cigan= unul din cei multi care s-au perindat pe la UTA. Venit de la Tricotaje Ineu cu rezultate bune, la UTA nu a reusit mai nimic deosebit. O alta alternativa riscanta?

Lacatus/Lupescu = nu necesita alte prezentari. Totusi poate un alt experiment? Ca antrenori nu au confirmat...

Panduru= a plecat de la Vaslui. Un antrenor controversat. Valoros? Ce a reusit la TM sta marturiemacar partial.

Radu George/Tapos= actuali sau fosti secunzi la UTA.

S.Iorgulescu= nu a reusit sezonul trecut un parcurs prea bun cu UTA, totusi nu a avut un lot si conditii bune. In plus UTA s-a despartit in mod mizerabil de dansul. Din pacate... Conducatorii nostri :jerk:

Coras= la concurenta cu Manaila, dar a pierdut in favoarea acestuia, postul de antrenor ptr sezonul acesta la UTA. O legenda a Batranei Doamne, a mai antrenat pe ACU Arad.

J.Ionescu/E. Ienei= probabil ca nici unul nu ar reveni in circuitul antrenorilor, dar de dragul ideii, prin experienta lor ar face ceva cu lotul actual? Poate da, poate nu? Probabil mai de folos in postura de dir. tehnic.

I.Stan= sa nu il uitam si pe dansul. Prefer sa nu il descriu, dar stiu ca avea sustinatorii sai in vremea in care a antrenat UTA. Poate il prefera careva pe dansu.

Altcineva. Numiti si argumentati.

RedBaron
6th October 2005, 22:18
Eu am votat I.Popa/Tisza/Boruga. In ordinea aceasta. Fara nici o plomba in intersezon eu zic ca unul din ei ar salva UTA din situatia actuala. Cu conditia sa nu fie 'impiedicat' de conducere. Se cam stie ce pot acesti antrenori, deci nu mai argumentez.

Stie cineva, ceva de Tisza?

Robi
6th October 2005, 23:21
Popa ar salva pe UTA 100%!

RedBaron
7th October 2005, 00:46
hmmm, pai aud din presa ca Popa ar veni din iarna daca cineva din cadrul clubului ar renunta la post... si eu as marsa pe cerinta lui Popa care stie ce stie, mai ales cum si de ce a fost demis cand UTA inca era in A.
in fine, mai avem lipitori la club si e greu cu ele...

micutzu
7th October 2005, 11:14
Baroane, lui Tisza i s-a propus chiar de Dekani sa preia UTA in vara dar el nu a vrut, iar abia apoi s-a trecut la varianta Manaila.
Tisza e ori la Romvest, Ori antreneaza prin judet.
Printre numele enumerate de tine eu l-am votat pe Boruga, fiindca cu din astia tineri are mai mare autoritate decat Popa, e mai dur si la micutii astia trebe bata lunga.
Dupa mine mi-ar fi placut si C. Pana, mi-a placut cum a jucat echipa etapele cat a antrenat singur pe UTA. Asta e cu semnul intrebarii.

za_horse
8th October 2005, 12:10
Eu l-am votat pe Panduru. E un antrenor greu de digerat de orice conducere dar l-am fazut la lucru pe viu cat am fost student la Timisoara. Pot sa spun ca a fost singurul lucru care m-a incantat la Poli. Punea foarte mult suflet in tot ce facea si a avut si rezultate. Daca mai punem la socoteala faptul ca jucatorilor actuali ai UTA-ei le trebuie o mana forte care sa-i controleze, mie mi se pare sa fie omul potrivit...

RedBaron
8th October 2005, 16:13
Trebuie adus f.rapid cineva la echipa, de preferat unul din cei votati de noi. Suntem la 4 pct de locul 9, am pierdut la TM (ceea ce e mai grav), alti 2 juc. suspendati macar o etapa (ca au luat rosu azi) si nu jucam mai nimic.
Suntem cu un picior in groapa, iar celalalt picior poate cobora etapa viitoare de nu castigam. Manaila cred ca e 'out'.

Robi
9th October 2005, 23:08
Noul antrenor e Rosca......:thinkso:

RedBaron
9th October 2005, 23:41
Rosca... deci suna cunoscut. Pe unde o mai antrenat tipu' ? :P Remind me

Robi
9th October 2005, 23:47
....pe la Resita,Petrolul;Otelul.....

RedBaron
9th October 2005, 23:58
Feri Tisza a fost adus consilier la Centrul de copii si juniori
Ceea ce era de asteptat s-a întâmplat ieri după-amiază: Mănăilă a fost demis de la cârma echipei UTA, iar în locul său a fost adus Victor Rosca, hunedoreanul care s-a făcut remarcat atunci când antrena la Resita, Ploiesti, sau Craiova.

Încă de sâmbătă seara era clar că Dan Mănăilă va fi dat afară, căci ieri, când se anunta hotărârea, Rosca era deja într-un birou alăturat si astepta să fie chemat la negocieri. În plus, se spune că s-a luat legătura cu acesta încă de joi, asa că s-a asteptat ca Mănăilă să piardă la Timisoara pentru a fi „ras".

Imediat după sedintă, Dan Mănăilă a răbufnit: „Este o rusine ceea ce s-a întâmplat. Mi-a făcut un adevărat rechizitoriu, ca si cum eu as fi singurul vinovat. Mi-au cerut să-mi dau demisia, dar eu nu voi face asa ceva, pentru că ar trebui să fiu penultimul care pleacă. Dacă mai vedeam cinci demisii, o alăturam si eu celorlalte. Totusi, îmi depun demisia dacă mă pune director sportiv, în locul lui Dorel Cura, deoarece oricum sunt cu patru clase peste el în munca pe care o depune. În plus, sunt curat si de ne-contestat, iar coloana mea vertebrală e dreaptă. Mă voi prezenta la program, atâta timp cât nu voi fi înstiintat în scris despre demitere".

Victor Rosca va antrena până în iar-nă UTA, după care se va discuta despre o eventuală prelungire de contract. În plus, „Bătrâna Doamnă" l-a adus si pe Francisc Tisza în postură de consilier al Centrului de copii si juniori.

micutzu
10th October 2005, 10:09
Mie mi-a placut de Rosca pe unde a antrenat. Cred ca poate sa ne salveze. Dupa cate imi aduc aminte aseaza bine echipa in teren (daca are ce :) )

Darkslowstar
10th October 2005, 11:26
Nu-i un antrenor rau, are ceva experieta si rezultate, spre deosebire de Manaila. Cred ca asta i-a lipsit lui UTA, ca jucatori aveti.

micutzu
10th October 2005, 12:19
Doamne ajuta, Dark! si eu stiu asa despre Rosca. Poate e de bun augur.

jorgensen
10th October 2005, 17:39
Singurul antrenor pentru voi ar fi Ionut Popa. Bihorenii stiu de ce. Noi il apreciem si acum pentru ce a facut pentru noi, inca ii ducem lipsa.

De Jenei sa nu va puneti de doi bani sperante, ca nu are nici o treaba. Are relatii dar nu si le foloseste, voi aveti nevoie de un antrenor tanar.

Iar acum cu Rosca... va trebui sa treaca un numar de etape sa va dati seama ce fel de antrenor este. Sper sa aveti o stare de soc, asa cum am avut noi in partida cu Mediasul, dar pe voi sa va tina si la meciul cu clujenii.

Bafta multa va doresc in incercarea de salvare de la retrogradare, dar ar trebui sa priviti lucrurile mult mai serios decat pana acum. Craiova spunea ca nu poate retrograda, noi am stat si prin C ceva vreme, clujul la fel, Baia Mare, Targu Mures, Corvinul, Sibiul... echipe de traditie. Lasand toate disputele la o parte, nu aveti voie sa retrogradati ! BAFTA, de la un bihorean.

RedBaron
11th October 2005, 00:53
Labirintul în care s-au încurcat conducătorii „Bătrânei Doamne"; Victor Rosca antrenează UTA, dar din postură de director tehnic

Încurcate mai sunt căile fotbalului românesc. Cel mai bine s-a văzut, ieri, la UTA, când noul antrenor al echipei, Victor Rosca a fost pus în situatia de a semna un contract de director tehnic, deoarece Dan Mănăilă este si acum antrenor principal, cel putin până când conducătorii vor reusi să se convingă cum pot să-l dea pe fostul tehnician afară, iar dacă nu se găseste o solutie, să-i caute loc în structurile clubului. Si asta, deoarece Mănăilă nu dă satisfactie sefilor săi, prin a demisiona si nici acestia nu sunt dispusi să plătească acel contract „beton", de care se prevalează Mănăilă. Pentru ca lucrurile să nu devină hilare, s-a anuntat că - deocamdată - Mănăilă rămâne antrenor pe hârtie, dar i se interzice să mai pregătească echipa, de care va răspunde Victor Rosca.

Ieri, la ora 11.00, atunci când trebuia să fie prezentat noul antrenor jucătorilor, Mănăilă era la program, alături de elevii săi, care băteau mingea în fata tribunei a doua, practic în asteptarea derulării evenimentelor. Rând pe rând au apărut cei trei „secunzi", de la birouri, unde si-au negociat viitorul la UTA. Până la urmă, la ora 11.40, „alaiul" format din Dekany, Cura si Rosca îsi făcea aparitia pe stadion, iar jucătorii se îndreptau spre vestiare. În acest timp, antrenorii s-au adăpostit în vestiarul arbitrilor si asteptau să vadă ce se întâmplă. Cei mai curajosi au fost Mănăilă si Enache, cei doi venind în fata ziaristilor, pentru a spune ce au pe suflet, desi Cura i-a anuntat pe reprezentantii mass-media că în sala de conferinte va veni Rosca, pentru a răspunde la câteva întrebări, dar si să spună primele impresii despre UTA.

După 10 minute de prezentare a noului tehnician, în fata jucătorilor, plus încă un sfert de oră de schimb de opinii între el si echipă, Rosca a iesit la primul antrenament, nu înainte să ofere o scurtă declaratie ziaristilor: „Voi fi director tehnic până în iarnă, iar apoi, dacă va fi cazul, voi semna un contract de antrenor. Pot sta pe bancă în această postură si vreau să obtin maximum de la echipă. Este clar, obiectivul e evitarea locurilor retrogradante, dar e destul de greu de suportat acest obiectiv, după cel fixat la începutul turului, atacarea promovării. UTA este o echipă de traditie, am încredere în jucători si sunt sigur că o să-si revină. Îi cunosc pe Bota si Andone, pe care i-am avut si elevi, iar despre Băban si Enache nu stiu ce să spun, căci nu stiu la ce nivel de pregătire se află. În schimb, cunosc experienta vastă pe care o au, dar astept să văd dacă rămân sau nu la echipă, eu neputând să-i opresc dacă doresc să plece. Voi fi ajutat de Dan Tapos si voi primi sprijin de la Feri Tisza, pe care nu-l cunosc personal, dar stiu valoarea lui profesională. Mi-a promis că mă ajută, iar eu îl doresc lângă mine deoarece cunoaste foarte bine potentialul jucătorilor tineri din Arad".

raduhhh
12th October 2005, 04:53
I.Popa clar, asta e trup si suflet pt echipa.

Edit: Mai de graba as face o conducere de genul I Popa antrenor, E Ienei dir tehnic sau presedinte, la copii si juniori eventual H Ducadam( o avut el ceva scoala pe la Felnac), ideea e ca sunt ceva aradeni talentati, problema e doar sa se adune toti la UTA.

driverr
12th October 2005, 15:01
E bine ca e si Tisza pe langa el..

adymax
13th October 2005, 10:46
Rosca ajutat de Tisza mi se pare o combinatie reusita..acum sa vedem si rezultatele...............

Redfoot
16th October 2005, 19:58
Rosca e cel mai potrivit in momentul asta... O sa castigam si la Cluj...

HIV
16th October 2005, 23:02
Rosca e cel mai potrivit in momentul asta... O sa castigam si la Cluj...

Nu prea cred dar bafta oricum !

t.b.
28th October 2005, 22:59
Duckadam va fi manager general la UTA Arad

Începând de săptămâna viitoare, Helmut Duckadam, supranumit "Eroul de la Sevilla", ar putea prelua funcţia de manager general al clubul de fotbal FCM UTA Arad (Divizia B, seria a III-a).
Oferta i-a fost făcută lui Helmut Duckadam în urmă cu câteva zile, de către preşedintele grupării textiliste, Tiberiu Dekany, negocierile urmând să se desfăşoare chiar la finalul acestei săptămâni.
"Trebuie să recunosc că sunt foarte interesat de această ofertă, pe care o aşteptam de multă vreme, UTA fiind clubul meu de suflet. Însă, voi accepta această funcţie numai în cazul în care conducerea clubului va accepta condiţiile pe care i le voi pune. Condiţii care nu ţin neapărat de aspectul material al problemei. Dacă vom bate palma, sunt dispus să trec la treabă chiar de luni", a declarat Helmut Duckadam.

Prosport

RedBaron
1st November 2005, 21:51
Victor Roşca s-a certat ieri cu jucătorii, iar Tisza, tratat precum un secund debutant, a renunţat de bunăvoie
Eşecul de sâmbătă, cu Gloria 2 Bistriţa, a provocat noi tensiuni la UTA. De această dată, Comitetul Director - organ specializat în gafe pe bandă rulantă - n-a reacţionat, anunţând că nu sancţionează antrenorii şi jucătorii, pentru a-i proteja în perspectiva viitoarelor jocuri. Dacă oficialii clubului au dovedit că au învăţat câte ceva din erorile grosolane din trecut şi au oferit linişte echipei, nu acelaşi lucru se poate spune despre jucători şi antrenori.

Ieri dimineaţă, a fost circ în vestiarul Bătrânei Doamne. Victor Roşca a fost atacat de Marcel Băban, care i-a cerut explicaţii pentru o declaraţie de la conferinţa de presă. Roşca a spus după meci că n-a apelat la Băban pentru că acesta nu era pregătit. „Nouă ne-a spus că e bolnav, dar am aflat că joi a jucat fotbal în sală”, a afirmat Roşca. Varianta a fost infirmată de jucător, care a menţionat că era pregătit şi că se simţea apt de joc. Pe fondul discuţiei aprinse dintre Roşca şi Băban au intervenit alţi jucători, nemulţumiţi şi ei de declaraţiile antrenorului. Din informaţiile pe care le deţinem, Sas şi Sântejudean s-au băgat în discuţie, nefiind de acord cu Roşca. Una peste alta, ieşirile de ieri, plus cea de vineri când utiştii au anunţat că refuză în bloc cantonamentul dacă nu-şi primesc salariile (restante de-o zi!!!), scot în evidenţă lipsa de fermitate a lui

Roşca în faţa echipei, dar şi lipsa de profesionalism şi de mentalitate a jucătorilor. Directorul tehnic declarase la conferinţa de presă de la mijlocul săptămânii trecute că are jucători prea cuminţi şi că lui îi plac fotbaliştii cu personalitate, chiar obraznici. Acum a avut parte de ei, însă mult mai grav este că şi-a pierdut prestanţa în faţa fotbaliştilor într-un moment nu delicat, ci critic, pe care UTA trebuie să-l depăşească prin acumulare de puncte. În aceeaşi situaţie a fost şi Silviu Iorgulescu în primăvara acestui an. Intrat în conflict cu jucătorii şi apoi cu conducerea, fostul tehnician a ieşit şifonat din întreaga poveste, fiind demis pentru că nu mai putea să controleze situaţia, iar rezultatele îl trăgeau în jos.

L-au pierdut şi pe Tisza

Pe lista „nemulţumiţilor” se află şi Francisc Tisza. Tehnicianul adus în postul de consilier al lui Victor Roşca nu s-a prezentat la antrenamentul de ieri şi a anunţat, prin intermediar, că renunţă. Tisza are toate motivele să nu mai ajute UTA, din moment ce a fost tratat precum un secund debutant, aproape ignorat şi uitat de fiecare dată când se luau decizii importante legate de abordarea meciurilor oficiale. Orice s-ar spune, ruptura de Tisza este o pierdere, un asemenea tehnician fiind extrem de util la UTA, mai ales într-un moment critic.

Eu zic ca vom retrograda in proportie de 90%. Raman 10% sperante pentru iarna. Daca in iarna nu se reuseste o inchegare a echipei fie si cu non-valorile actuale, procentul creste la 100%.