PDA

View Full Version : Pentru olteni: va simtiti jigniti?



Vadim
6th October 2005, 19:21
Ii rog pe oltenii de pe forum sa voteze la pollul de mai sus. Sunt divergente pe forum daca va simtiti sau nu jigniti de apelative ca "prazilieni", "prazari" etc.

Noi am zis ca astfel de cuvinte sa nu se foloseasca, considerandu-le jigniri, insa voci afirma ca nu este asa si ca aceste cuvinte se pot folosi fara nici o problema.

Numai oltenii au drept de vot. Orice alt vot va fi anulat.

ps: vom face inca niste polluri asemanatoare si pentru alte apelative, alte altor echipe.

EDMOND_
6th October 2005, 19:25
Astept sa deschideti un poll despre oite si oi si abia dupa asta am sa votez.

Vadim
6th October 2005, 19:27
Scrie mai sus, o sa facem si asta. Hai sa punem la punct problemele pe rand ca sa nu mai existe divergente pe tema asta.

stefanm14
6th October 2005, 21:06
da ..ar trebuie eliminate toate apelativele acestea rautacioase care nu corespund adevarului ... de exemplu se poate spune "zero in fotbal " unei echipe care nu a facut nimic niciodata..daca chiar asa este.........

sa lasam la o parte rautatile !!! :ok:

Vadim
6th October 2005, 21:23
Asta este ideea. Mie mi-a venit greu sa cred cand unii au spus ca apelativele de mai sus nu jignesc. De aia am facut pollul, ca sa fie clar, iar cei care afirma altceva sa vada aici rezultatele.

ps: ii rog pe cei care nu tin cu Craiova sa nu mai voteze in acest poll. Pana acum sunt 2 voturi anulate: vlad si gambino.

Carlos Gambino
7th October 2005, 18:35
Pana acum sunt 2 voturi anulate: vlad si gambino.
Acum nu trebuia sa faci si valuri pe tema asta...:drak:

fia
7th October 2005, 18:38
Bag seama ca nu prea sunt olteni pe forum de au votat doar 2... sau poate ca modul in care se pune intrebarea in poll ii deranjeaza.... Eu unul daca as fi oltean nu as vota. Mi se pare degradant polul.

corto
7th October 2005, 18:41
Mie mi se pare cam prostutz, desi am votat nu. In general nu cred ca apelativele ar trebui sa dispara, ele caracterizeza mai bine suporterii unor anumite echipe. Daca restul oltenilor sunt deranjati, sa voteze si sa se scoata. Abia ashtept sa-mi iau ban cand oi zice despre mine ca sunt prazar. Mare branza, parca ar fi forum de domnisoare!

fia
7th October 2005, 18:44
Dupa dumneavoastra draga corto ;; )

Vadim
7th October 2005, 18:46
Corto, daca pe voi nu va deranjeaza atunci nu e nici o problema. Am vrut sa fie clar pentru ca opiniile sunt impartite.

t.b.
7th October 2005, 18:52
Bag seama ca nu prea sunt olteni pe forum de au votat doar 2... sau poate ca modul in care se pune intrebarea in poll ii deranjeaza.... Eu unul daca as fi oltean nu as vota. Mi se pare degradant polul.

Sau poate nu intra prea multi olteni pe "Administrativ", ar fi mai multe voturi daca s-ar muta acest thread pe suporter Univ. Craiova...

corto
7th October 2005, 18:54
Am zis ca PE MINE nu ma deranjeaza. Poate pe altii ii deranjeaza. Oricum, nu cred ca trebuia sa faci poll, o sa degenereze si iar se lasa cu injurii si alte povesti. Poate cel mai bine ar fi sa nu posteze aici decat cei care voteaza ... recte, oltenii. Apropo, mai sunt fani ai Craiovei care nu sunt olteni. Cu ei ce facem? :P

Vadim
7th October 2005, 18:56
Numai oltenii. In majoritate ei sint fanii Craiovei. Eu cel putin nu stiu pe nimeni care sa tina cu Craiova, in afara de olteni.

Ai dreptate, numai sa se voteze. Atat.

Gonzo
7th October 2005, 18:59
de aproape o saptamana aproape toti am luat hotararea de a nu mai posta pe acest forum deoarece Vadim da cu gura tot timpul ca are ceva cu noi... noi nu mai postam pe acest forum... mai sunt 2-3 ametiti... faceti-ne cum vreti... renuntam sa mai facem trafic si sa bagam bani in buzunarul unuia care e impotriva noastra...

stupida este si intrebarea din poll... daca v-as numi prosti v-ar deranja?

vlad1607
7th October 2005, 19:00
Acum nu trebuia sa faci si valuri pe tema asta...:drak:
ce ai votat ma tu? :drak:

prazul e traditional in zona aia ce sa-i faci....:drak:

Maximus
7th October 2005, 19:01
Numai oltenii. In majoritate ei sint fanii Craiovei. Eu cel putin nu stiu pe nimeni care sa tina cu Craiova, in afara de olteni.


Aici gresesti Vadime. Pe mine ma stii foarte bine...

Vadim
7th October 2005, 19:04
Ai dreptate... Ar trebui sa votezi si tu.

Leo_
7th October 2005, 19:14
Eu as vota optiunea "Prazgentinieni"...brazilienii ma enerveaza :D

corto
7th October 2005, 19:24
...mai sunt 2-3 ametiti...

Mai usor Gonzo, am venit si eu mai tarziu si n-am apucat inca sa ma cert cu ai mari :D Oricum, toata lumea e exagerat de sensibila pe aici.

Vadim
7th October 2005, 19:26
Experienta arata ca de le lucrurile mici se ajunge la lucruri mari. La scandaluri ma refer. De aia trebui totul taiat din radacina si lamurit omeneste.

corto
7th October 2005, 19:39
Am inteles demersul. Modul in care este facut lasa de dorit insa. Ai intrebat pe alt thread daca nu ar fi bine sa fie deschis un poll cu privire la aceasta "delicata" chestiune. Cine a marsat la idee? Dark (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=386673#post386673), un prazilian notoriu. Si uite asha ii dai posibilitatea lui Vladut sa se bage in seama si lui Gonzo sa ma faca pe mine ametit :P

ps. Dark, n-am nimic cu tine, stiu ca tu n-ai vrut sa ne jignesti.

Vadim
7th October 2005, 19:41
Nu cred ca Dark a vrut sa jigneasca. Pur si simplu nu stie, la fel ca si mine si altii. De aia e bine ca voi sa clarificati problema.

corto
7th October 2005, 19:46
Vadim, nu te face ca nu stii ce am spus. Am zis doar ca facand chestia asta publica, le dai ocazia "inamicilor" sa faca mishto de noi. Ce parere am eu, asta am spus deja, pe mine nu ma deranjeaza, si ca sa va demonstrez va spun seara placuta tuturor, si ma duc in sa beau o bere in centru Cracoviei. E frumos si sunt vreo de 100 baruri pe acolo, asha ca maine dimineata n-o sa am chef de cearta. Noapte buna Romania, oriunde te-ai afla.

Vadim
7th October 2005, 19:56
Fac misto, iau avertisment si apoi ban. Vezi mai sus. Isi dau ei cu firma in cap, nu voi.

EDMOND_
7th October 2005, 19:59
Numai oltenii. In majoritate ei sint fanii Craiovei. Eu cel putin nu stiu pe nimeni care sa tina cu Craiova, in afara de olteni.

Ai dreptate, numai sa se voteze. Atat.


Tu nu stii niciodata decat ce iti convine sa stii.. Intreaba-l pe Maximus cat de oltean este, intreaba-l si pe Virus alb albastru , amandoi bucuresteni get beget , intreaba-l si pe zolo ( din oradea) ce legatura de sange are cu Oltenia . Si as putea sa iti fac o lista intreaga.

De fapt oltenii nu mai raspund testelor facute de tine pentru ca te-au simtit total contra Craiovei si pentru ca orice thread si subiect deschizi trebuie sa bagi un zambet a batjocura la adresa echipei si a suporterilor ei.
Asta este problema, daca vrei sa jucam cu cartile pe fata. Si o sa tot pierzi suporterii Universitatii care vor migra spre alte forumuri, incet, incet.

Vadim
7th October 2005, 20:02
Fiecare e liber sa faca ce vrea. Am facut acest poll pentru a lamuri o chestiune si am facut la fel si cu Steaua, ca sa nu fie discutii. In functie de un vot se ia o decizie si se poate inchide gura unora ca afirma unele lucruri. Cred ca privesti debeaba cu ochi rai treaba asta. Faptul ca nu e pentru scandal vezi mai sus. Ai idei preconcepute. Nu e socpul meu in viata sa imi bat joc de nimeni, cu atat mai putin de fani ai sportului.

Mi-e egal. Fa tu acest poll, dar fa-l. Trebuia sa iei atitudine demult si sa nu lasi ca fanii Craiovei sa fie jigniti peste tu cu "prazari" si altele. Nu ai facut nimic, lasa ca am facut eu. Atentie, vorbesc de jigniri generale, nu de unele punctuale. Cand spui prazari jignesti un grup, cand spui prost jignesti o persoana.

Nu mai duce discutia spre alte lucuri. Voteaza aici daca vrei un rezultat sau fa tu alt poll si il stergem pe asta. Dar fa ceva, implica-te putin ca e pentru voi, nu mai da numai din gura.

EDMOND_
7th October 2005, 20:15
Daca nu as stii ca stergi ce nu iti place as face un poll cu ceea ce cred oltenii despre "simpatia " ta pentru Universitatea.... dar nu are rost, mergem inainte asa cum putem.

Corto are dreptate, problema nu a fost pusa in mod corect.

Vadim
7th October 2005, 20:18
Edmond_, fa ceva, nu mai schimba discutia. Fa tu cum e corect. Trebuia sa faci demult. Fa cum crezi tu ca e bine, numai fa. Din gura pot sa dea toti. Daca nu faci pe cuvant ca nu mai sterg nimic cand primesc report post de la voi cu "prazari". Ai cuvantul meu.

Legat de simpatia mea pentru Craiova e claro: 0. La fel si pentru Steaua, Dinamo, iar lista are 16 nume. Unde e problema? Trebuie sa am buletin de oltean ca sa fac poll?

EDMOND_
7th October 2005, 20:35
Este prea tarziu sa fac eu ceva acum. cand am vrut sa fac erau alte interese.
Practic mi s-a taiat din start orice initiativa pro Craiova. Inclusiv cand am vrut sa "modernizez" ( nu gasesc acum alt cuvant) subforumul Craiovei. Nici altii care puteau sa ma ajute nu au facut-o tot din cauza ta.
Ce pot face ... sa ii mobilizez eu sa vina la vot? Sa le dau indicatii pretioase.
Nu se mai obisnuieste. Fiecare simte ce are de facut.
Mie mi se pare jignitor acest thread . Este o chestie de bun simt , este normal sa nu ne placa sa fim numiti "prazari". Nu era loc de nici un poll aici. deschide cate unul pentru fiecare echipa, intreaba-i pe unii daca le place sa fie facuti " tuicari" , pe altii "franari"...pe altii "oieri" ..etc... si o sa vezi ca multi se vor simti jigniti de demersul tau.
Cei care au un forum trebuie sa stie in ce directii merg cu el, cat de civilizat il vor.....

Leo_
7th October 2005, 20:37
Pollul asta a fost pus la baza, doar pentru a starni iar apele pe aici. Probabil era prea multa liniste la olteni si trebuiau atatati cumva.


Am facut acest poll pentru a lamuri o chestiune si am facut la fel si cu Steaua, ca sa nu fie discutii.

Mda, vezi cati ti-au raspuns si acolo...intreaba-i si pe dinamovisti ceva...sa nu ramana mai prejos :mda:

Vadim
7th October 2005, 20:41
Este o chestie de bun simt , este normal sa nu ne placa sa fim numiti "prazari". Nu era loc de nici un poll aici. deschide cate unul pentru fiecare echipa, intreaba-i pe unii daca le place sa fie facuti " tuicari" , pe altii "franari"...pe altii "oieri" ..etc... si o sa vezi ca multi se vor simti jigniti de demersul tau.
Unii nu erau de aceeasi parere. Si Tudose avea indoieli.

Stelistii au zis ca nu e o problema sa fie numiti oi (Alpopa sau Paul).

Daca ma intrebi pe mine nici una nici alta nu e ok si mereu le-am sanctionat. Ideea era sa dati un simplu vot pentru a inchide gura unora. Nu pentru mine, pentru voi.

Zebrone
7th October 2005, 21:18
prazilieni e misto :D

EDMOND_
7th October 2005, 21:21
da, dar Vadim le-a bagat pe amandoua la acelasi raspuns. Unii nu ar fi avut probleme cu "prazilieni".

Vadim
7th October 2005, 21:27
Adica? Lasam prazilieni si scoatem "prazari"? Facem cum credeti voi ca e mai bine.

Carlos Gambino
7th October 2005, 23:49
ce ai votat ma tu? :drak:

http://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/32.gif


PS
Iar vorbesti in "Yoda style" ?:drak:

corto
8th October 2005, 00:41
Eee, Carlos, o sa apuci tu ziua cand banateni o sa aiba sens peiorativ ... Sa vezi atunci poll. Vad ca voi astia mai vechi o dati in antipatii personale ... din nou. N-are nici o logica. Ma rog, sa fi suporter al oricarei echipe in fotbalul romanesc pare a fi lipsit de logica. Vadim, daca doreai sa stii parerea oltenilor, ii intrebai pe pm. Era mai cinstit. Edmond, daca stii ca Vadim nu ne simpatizeaza, e loc destul pe the new forum, stii care. Noi, ca suporteri nu avem nimic de pierdut. Orice atitudine partinitoare din partea celor ce administreaza formul/sit-ul OSL nu le poate dauna decat lor, cum ai zis. Si aici nu ma refer strict la olteni. Multi se pot simti jigniti. E pur si simplu o chestiune de profesionalism ... pana la urma daca femeia te asteapta acasa in pat, putin imi pasa de ce zic unii si altii pe forumuri.
Sa ****** bine!

Vadim
8th October 2005, 11:29
Eu pun punct, nu se poate stabili nimic.

Hai sa o dau si eu in balarii, la fel ca EDMOND_: EDMOND_ nu a aparat niciodata interesele oltenilor pe forum, preferand mereu sa faca scandal din nimic pentru a se salva pe el.

Carlos Gambino
8th October 2005, 13:05
Eee, Carlos, o sa apuci tu ziua cand banateni o sa aiba sens peiorativ ...
Sa dea D-zeu ! http://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/6.gif
In ziua aia inseamna ca vom fi campioni ! :D

corto
8th October 2005, 13:07
Eu pun punct, nu se poate stabili nimic.

Corect. Daca imi permiti un sfat Vadim, sterge thread-ul, lasa "prazari" si "prazilieni" pe lista de cuvinte interzise, vad ca macar o persoana a votat ca o deranjeaza, iar daca pe noi ceilalti nu ne deranjeaza cand ni se zice asha, atunci nu vad de ce ne-ar deranja cand nu ni se zice. Numai bine.

@Carlos: eu va tin pumnii, da' numai anul asta :P

EDMOND_
8th October 2005, 13:20
Eu pun punct, nu se poate stabili nimic.

Hai sa o dau si eu in balarii, la fel ca EDMOND_: EDMOND_ nu a aparat niciodata interesele oltenilor pe forum, preferand mereu sa faca scandal din nimic pentru a se salva pe el.


Noroc ca nu pune nici un alb albastru pret pe ce spui tu cand vorbesti de Craiova sau suporterii ei. :drak:

Vadim
8th October 2005, 13:27
Daca imi permiti un sfat Vadim, sterge thread-ul, lasa "prazari" si "prazilieni" pe lista de cuvinte interzise, vad ca macar o persoana a votat ca o deranjeaza, iar daca pe noi ceilalti nu ne deranjeaza cand ni se zice asha, atunci nu vad de ce ne-ar deranja cand nu ni se zice. Numai bine.
Ok, este singurul raspuns la obiect de aici. O sa te am in vedere pentru partea de Craiova de pe forum, in viitor.

Insa, avand in vedere rezultatul poll-ului si dupa o discuie cu Tudose ca prazari si prazilieni sa nu fie considerare jigniri, daca voi acceptati aceste cuvinte.

Threadul e inchis.

Tudose
8th October 2005, 22:47
Cred ca aceasta problema putea fi rezolvata si fara un sondaj, si de aceea oltenii nici nu prea s-au inghesuit la vot, cum de altfel nu au facut-o nici stelistii.
Concluzia este ca apelativele "prazari" si "prazilieni" nu sunt jignitoare, insa cel putin pe primul nu l-as recomanda moderatorilor, asa cum nu recomand nici folosirea lui in exces de catre utilizatori, pentru ca atunci ar putea capata conotatii jignitoare.

In ceea ce priveste modul cum se desfasoara activitatea pe subforumul Universitatii, EDMOND_ a facut foarte multe lucruri acolo si ar fi meritat sa fie sprijinit mai mult, insa eu sunt hotarat ca, atat cat depinde de mine ca administrator, sa fac acest lucru de acum incolo. Din cate am discutat eu cu el in ultimele saptamani, a fost foarte ocupat cu activitatea profesionala si a mai trebuit sa plece din tara, insa sunt sigur ca va reveni in forta.
Nu am nimic impotriva lui corto ca forumist, dar el este nou aici, dupa locatia afisata este departe de Romania, asa ca ma indoiesc ca ar putea sa faca multe acolo.

Vadim
8th October 2005, 23:53
Ramane de vazut...