PDA

View Full Version : Bacovia



Gabriel
5th October 2005, 23:46
Sunt cativa morti in oras, iubito,
Chiar pentru asta am venit sa-ti spun;
Pe catafalc, de caldura-n oras,
Incet, cadavrele se descompun.

Bacovia. Multi il considera sociopat, psihopat, deprimat, deprimant, betiv. Pentru mine ramane un mare talent, poetul meu preferat a carui opera am citit-o si recitit-o de foarte multe ori. Poezii grave, dar de o mare expresivitate si inalta tinuta artistica. Adevarate pasteluri ale mizeriei, saraciei, mortii, ale anotimpurilor triste. La Bacovia toate cele 4 anotimpuri sunt pline de jale, nu doar toamna ca la alti poeti.
Totusi are si poezii "dragutze". De pilda Decembrie.(o canta si Alifantis). Imi da o senzatie placuta aceasta poezie, chiar romantica. Sa bei un ceai cu iubita care iti citeste, iar afara sa ninga si sa nu se mai opreasca.

Mie imi place mult Bacovia...si vreau sa aud si alte pareri.

Singur, singur, singur,
Intr-un han departe
Doarme si hangiul
Strazile-s desarte,
Singur, singur, singur...

don_denver
5th October 2005, 23:49
Bacovia trebuie citit printre randuri...cu sufletul..."pentru cei ce stie asta"..k sa ma exprim asa...mai multe ar fi de spus...da nu ma simt in stare..insa cred ca am concretizat ideea principala in primul rand.

Utilizator
6th October 2005, 10:10
Si eu simt ca Don, poezia se traieste nu se traduce in limbaj cotidian. Daca o pozie nu te face pe tine sa simti ceva, daca nu o intelegi, degeaba incerci decriptari pe text pentru ca nu o vei avea mai aproape de suflet. Sistemul scolar mi se pare pagubos din acest punct de vedere pentru ca obliga in general copii sa invete interpretarile altora si nu le cere propria parere. Poate si de asta multi se indeparteaza rapid de poezie si chiar si de proza.
De ex. pe Bacovia eu il inteleg pur si simplu, nu cred ca era dus, asa cum am mai spus si la alt topic era depresiv. A citi Bacovia este ca si cum as discuta cu un prieten. Fericirea o traia in culori inchise, se bucura dar nu atingea nirvana, era limitata de realitatea cotidiana. Un fel de fericire intr-un ghetou.
Si cred ca simtea ceea ce simt si eu in Romania de azi (pastrand proportiile date de timpuri diferite). Esti cu iubita alaturi dar orasul in jur e descompus: mizerie, oameni tristi care nu traiesc viata ci asteapta sa se termine. Daca ar fi sa asociez Bucurestiul cu o culoare fara ezitare ii atribui culoarea gri cu tente mai inchise pe alocuri.
Nu vad nimic rau in faptul ca scria putin aburit, alcoolul poate fi si creator :)
Oricum tehnica de lucru e mai putin importanta, rezultatul conteaza peste timp.

MariusTR
6th October 2005, 10:26
Cel care simte fericirea si cauta nirvana in spatii eterice inaccesibile pentru majoritatea va fi intotdeauna privit ca un paria. Nu e destul ca sa gasesti fericirea , ea trebuie sa fie impartasita pentru ca sa te implineasca.
Bacovia ne era nebun, era depresiv. Poate.

Analogia poate fi gasita si in muzica. Vezi "The Doors" , vezi si "Evanescence" la care in fiecare vers din fiecare melodie gasesti cuplate 2 cuvinte : moarte si sinucidere. Interesant ca pentru mine sinuciderea inseamna moarte. Pentru ei insa nu.
De aceea nu vreau sa inteleg excesele macabre, nu se incadreaza intr-un univers sanatos.

Utilizator
6th October 2005, 11:08
Freezer de unde stim cu siguranta ce e sanatos si ce nu?
Fericirea trebuie impartasita ca sa te implineasca, dar desi suna ciudat fericirea nu implica neaparat bucurie. Poti fi fericit ca intelegi realitatea asa cum e, poti fi fericit daca te-ai impacat cu moartea.
Nu sunt de acord nici eu cu sinuciderea, dar la Bacovia nu vad astfel de conotatii. Faptul ca asociezi viata cu o asteptare a mortii, faptul ca moartea si viata sunt pretutindeni impreuna in jurul nostru nu inseamna ca esti nesanatos ci ca vezi altfel lucrurile.

don_denver
6th October 2005, 11:15
Era o vb nu mai stiu cine a spus-o: "Fiecare vede dupa cum ii bate lumina in ochi"...Moartea si viata strans legate aduc a tematica de filosofie tibetana, iar despre acest subiect se pot spune multe...ceea ce cred ca merge la acest topic a fost concretizat in doua posturi consecutive. Adica la mine si la utilizator. Restul, vb unei alte vb..:D...:"Dupa noi, potopul!"..:D

MariusTR
6th October 2005, 11:29
Stim ce e sanatos si ce nu dintr-un singur motiv care departajeaza specia umana de regnul animal in general : constiinta. Constiientizezi ce e bun sau rau, sanatos sau nu.

Sa ma ghidez dupa rationamentul tau. Vedem mereu pe strada nebuni pasnici care se plimba vorbind singuri si razand cu gura pana la urechi. Nu sunt periculosi, de aceea au fost lasati sa se plimbe de catre personalul care se ocupa de ei. Traiesc in lumea lor. Sunt "fericiti". Vad in felul lor lumea. Ii consideri fericiti?
Constiientizind in permanenta faptul ca te va lua mama dreq intr-o zi si iti fortezi cerebelul sa accepte asta ca pe o axioma a vietii, nu te face fericit ci te adanceste in mizeria spirituala.
Bacovia nu era fericit. Si nu ma refer la bucurie aici

don_denver
6th October 2005, 11:35
Stim ce e sanatos si ce nu dintr-un singur motiv care departajeaza specia umana de regnul animal in general : constiinta. Constiientizezi ce e bun sau rau, sanatos sau nu.

Sa ma ghidez dupa rationamentul tau. Vedem mereu pe strada nebuni pasnici care se plimba vorbind singuri si razand cu gura pana la urechi. Nu sunt periculosi, de aceea au fost lasati sa se plimbe de catre personalul care se ocupa de ei. Traiesc in lumea lor. Sunt "fericiti". Vad in felul lor lumea. Ii consideri fericiti?
Constiientizind in permanenta faptul ca te va lua mama dreq intr-o zi si iti fortezi cerebelul sa accepte asta ca pe o axioma a vietii, nu te face fericit ci te adanceste in mizeria spirituala.
Bacovia nu era fericit. Si nu ma refer la bucurie aici
Alo...ti-am zis sa citesti bine...ce intelegi prin personal..si impersonal? Daca tu te simti fericit sinucigandu-te...si nu are nici o legatura cu mine..de ce m-as baga sa-ti stric momentul?! Era ideea ca nu trebuie sa te vezi neaparat cu ochii lumii ci cu cei ai tai..si ma refer la ochiul simturilor...NA..ca m-am bagat la comentarii. si cat m-am ferit!!....
Freeze..spune-mi ce citesti..ca sa-ti spun cine esti..era o vb...dar mai trebuie sa stii si cum sa citesti..nu doar gata, am trecut si de-asta..cam asa e si viata, moartea, fericirea etc...
PS: Mai bine un nebun "fericit" decat un fericit "nebun"...

MariusTR
6th October 2005, 11:49
Ei bine, daca reusiti sa ma convingeti ca si sinucigasii sunt fericiti, atunci tot sistemul meu general de valori trebuie sa fie reformatat. Jos inseamna sus si eternitatea se masoara cu liniarul.
Don denver, matale gandesti cam la suprafata, scuze ca iti sesizez asta.

Mai bine un nebun "fericit" decat un fericit "nebun"
De preferat un om constient.

Revenind la oile noastre, Bacovia nu era nebun ci nefericit si era constiient de nefericirea lui

don_denver
6th October 2005, 11:54
freezer..iti raspund deseara mama..ca acum sunt la serviciu..anyway...eu iti sesizasem unele inadvertente din ceea ce spuneai si-atat..nu neaparat ca sinucigasii sunt oameni fericiti - desi s-au intalnit si cazuri. Plus, vezi ca te sesizezi gresit, iar inainte sa dai o eticheta....mai intai studiaza bine produsul...
Daca te repezi in a da concluzii fara sa termini o discutie - de exemplu - dai dovada tu de superficialitate.

MariusTR
6th October 2005, 12:24
Nu vreau sa ma cert. Am observat aici o comunitate pacifista.
Poate am exagerat putin, dar conflictul de opinii implica si scantei ( asa se intampla de obicei la romani, spirite latine )

Bacovia poate fi considerat un geniu, un geniu macabru.

don_denver
6th October 2005, 12:29
Pai cine se certa?!.. In ce ma priveste, singurele scantai intr-un conflict de opinii, vreau sa fie cele de inteligenta...Deci stai linistit....ramanem aceeasi comunitate pacifista..altfel mergeam pe stadion...:D..anyway...o sa-ti raspund asa cum am zis..deseara...ca sa-mi dovedesc teoria..si sa nu mai crezi in gandirea la suprafata..BTW..daca iei motamo cuvintele ar insemna ca nu exista gandire in propozitia de mai sus- ma refer la cea profunda, nu la cea efervescebta de zi cu zi, si-atunci Descartes trebuie sa vina si cu o mica adaugire la celebra-i fraza..Va las pe voi sa spuneti care..

Utilizator
6th October 2005, 13:01
Pentru mine Bacovia e frumos si asta tine de perceptie. Freezer nu-l agreaza prea tare si asta nu inseamna decat ca nu il simte aproape de felul lui de a fi.
E greu sa-ti placa ceva diferit de felul in care simti si gandesti. Nu e nici o cearta, e chestie de gusturi, de personalitate.

Personal nu vad ceva anormal in stilul lui Bacovia (pe care l-au avut si altii) si nu inteleg de ce moartea e subiect tabu inca in societate.
Au fost scriitori si filosofi imensi care au tratat viata in aceasi nota sa-i zicem macabra. Dar moartea e ceva firesc, natural, face parte din noi in mod inevitabil. Don a spus asta mai sus, tema mortii se regaseste in gandirea tibetana, in gandirea egipteana si in alte gandiri stravechi. Nu exista religie si implicit civilizatie care sa nu aiba sub o forma sau alta cultul mortii.
Toate 'cuceririle' civilizatiei moderne au la baza incercarea de muta momentul mortii cat mai departe si de a face viata cat mai usoara. Medicina e si ea macabra nu?
Personal ma simt mai deprimat dupa lecturarea lui Cioran decat la poeziile lui Bacovia. Acolo e vorba de stricta realitate. Sau si mai mult: ma ingrozesc jurnalele de stiri de la televiziunile romanesti: crime, inundatii, saracie, scumpiri. Cvasimajoritatea romanilor se uita acum la ele ca la ceva obisnuit.
Sau filmele de 'actiune' unde atractivitatea productiei e de obicei proportionala cu numarul de morti si cantitatea de efecte speciale ce fac ca mortile de pe ecran sa para zguduitor de reale.
Dar surprinzator, multi dintre acestia considera macabra scrierea lui Bacovia (de ex.).

Comparati si spuneti care e mai macabra si va infioara mai tare, sau mai bine zis ce simtiti la citirea celor doua:

1. Nevroză de Bacovia

Afară ninge prăpădind,
Iubita cântă la clavir, --
Si târgul stă întunecat,
De parcă ninge-n cimitir.

Iubita cântă-un mars funebru,
iar eu nedumerit mă mir :
De ce să cânte-un mars funebru...
Si ninge ca-ntr-un cimitir.

Ea plânge si-a cazut pe clape,
Si geme greu ca în delir...
În dezacord clavirul moare,
Si ninge ca-ntr-un cimitir.

Si plâng si eu si tremurând
Pe umeri pletele-i resfir...
Afară târgul stă pustiu,
Si ninge ca-ntr-un cimitir.


2. stire din Libertatea de azi luata la intamplare http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=newsletter&mid=1556&aid=130520

Oparit mortal
Un copil a murit dupa ce a cazut intr-o oala cu apa fierbinte. Politistii spun ca M. B. Minea, de un an si sase luni, din localitatea Ostrov, a decedat in Spitalul Clinic Judetean Constanta, in urma arsurilor suferite. Baietelul se afla in satul Almalau cand, nesupravegheat de mama sa, a cazut in oala.

MariusTR
6th October 2005, 13:07
1. nefericire eterna. Arta. Durere psihica
2. fatalitate. Realitate. Durere fizica.

Nu exista egalitate aici. Sunt 2 planuri paralele.

Utilizator
6th October 2005, 13:10
aici ai lovit la tinta :ok:

MariusTR
6th October 2005, 13:17
Cand vad ca un om de arta isi inchipuie fantezii erotice cu iubita prin cimitire ma gandesc la lugubru, macabru si grotesc, imaginatie bolnava.
Cand aud/vad ca un copil nesupravegheat cade in oala si se opareste ma gandesc la o situatie normala determinata de lipsa de supraveghere.
85% din copii mici nesupravegheati, vor pati la fel.
2-3% din artisti se gandesc la sex in cimitir.
Asta percep eu.

Gabriel
6th October 2005, 13:22
numele singurului fiu al poetului este Gabriel :ok:

frezeer, unde apare ideea sinuciderii la Bacovia ?

sa nu uitam ca Bacovia are si poezii in care nu se vorbeste despre tristete, moarte, plumb. poezia de mai jos parca ar fi scrisa de Eminescu, nu de Bacovia.

Noaptea-ncet, ticnit se lasă -
Poezie, sau destin -
Luna urcă, somnoroasă, -
Vino, vin!

Este linişte, răcoare,
Codrul e de farmec plin -
Pe sub teii īncă-n floare, -
Poezie, sau destin.

Īn suavele parfume
Poezie, sau destin -
Ori pe unde-ai fi īn lume, -
Vino, vin!

Īngerii deasupra noastră
Vor cānta un imn divin -
Ah, ce clară noapte-albastră, -
Poezie, sau destin.

MariusTR
6th October 2005, 13:29
"frezeer, unde apare ideea sinuciderii la Bacovia ?"
am amintit ideea de sinucidere vorbind despre versurile melodiilor interpretate de Evanescence. Daca se reciteste cu atentie postul meu de mai sus, se va observa acest lucru.

Nu comparati pe M. Eminescu ( istoricul,filosoful,poetul ) cu Bacovia. Eminescu avea o imaginatie feerica si prolifica.

Utilizator
6th October 2005, 13:49
Cand vad ca un om de arta isi inchipuie fantezii erotice cu iubita prin cimitire ma gandesc la lugubru, macabru si grotesc, imaginatie bolnava.
Cand aud/vad ca un copil nesupravegheat cade in oala si se opareste ma gandesc la o situatie normala determinata de lipsa de supraveghere.
85% din copii mici nesupravegheati, vor pati la fel.
2-3% din artisti se gandesc la sex in cimitir.
Asta percep eu.


cred ca e normal felul in care percepi viata, inconstient ti-ai organizat gandirea astfel incat sa te poti bucura independent de ceea ce se intampla in jur. Fantezii erotice cu iubita in cimitire suna lugubru si grotesc, dar pentru mine mult mai grotesc e sa aud de violuri in plina zi in orase. Cimitirul e in mod normal un loc mult mai ferit de pericole prin simplul fapt ca locatarii nu mai pot face rau. Pentru Bacovia cred ca Cimitir= pace, liniste, reculegere.
Cat despre fantezii erotice cred ca nu e cazul sa intram in amanunte dar nu numai artistii au asa ceva si sunt altii 'normali' cu fantezii marturisite sau nu mult mai ciudate.

dupa toate aceste discutii pot spune ca avea dreptate Bacovia in al sau epitaf:

"Epitaf

Aici sunt eu
Un solitar,
Ce-a râs amar
Si-a plâns mereu.

Cu-al meu aspect
Făcea să mor
Căci tuturor
Păream suspect."

nancy_callahan
16th October 2005, 23:09
mi se pare ca bacovia este judecat doar prin prisma UNOR poezii. da, a scris volumele "plumb" si "scantei galbene", care am putea spune ca sunt oarecum macabre datorita figurilor de stil folosite, alcatuite din cuvinte cu rezonanta puternica, "plumb", "cimitir", "catafalc", "cadavru". ceea ce nu se prea percepe este de fapt crearea unui contrast puternic intre un mediu infestat si mediul in care se desfasoara erosul la bacovia. spre exemplu, versurile "la geamuri toamna canta funerar/ [...]hai sa valsam, iubito, prin salon" prezinta o discrepanta izbitoare intre decorul exterior si spatiul in care apare iubirea.

volumele "cu voi", "comedii in fond", "stante burgheze", se desprind complet de ceea ce scrisese pana atunci bacovia. insa ele nu par as schimbe in vreun fel modul in care bacovia este vazut de critica literara sau de publicul larg. dar sa nu facem analiza literara pe text...

ma nedumireste oarecum asta, deoarece daca stau sa ma gandesc bine, charles baudelaire nu este considerat macabrul frantei, desi volumul "les fleurs du mal" depaseste orice limita a macabrului...


"si zile de vara
si orizont senin.
peste inca zece ani
cate inca se vor stie,-
gand mereu nereusit,
stau sperante
si cu ele nici o tresarire...
se avanta randunele
in nemarginire"
nihil novi - vol. "stante burgheze"

C-O-S + min
17th October 2005, 14:11
Am citit cu interes parerile voastre despre Bacovia si ma bucur ca va place, fiind un poet unic si deloc usor de "digerat". Bine, unii sunt hilari, nu stiu cine a zis ca, referitor la "Nevroza" , Bacovia isi inchipuia aventuri erotice prin cimitir :D !
Eu personal apreciez foarte mult felul cum el reuseste sa-ti exprime propriile sentimente, pentru ca asta inseamna o poezie reusita, transmiterea unei stari de spirit! Totusi niciodata n-am putut citi mai mult de juma' de ora pe Bacovia, probabil prea multa "nevroza" nu-mi face bine :)!

don_denver
17th October 2005, 14:20
chiar freezer..uite...postez una dintre vechile mele poezii - pe vremea cand paduri eu colindam, vb cantecului -, suna morbid pt unii, desi poezia nu e morbida, daca citesti printre randuri, si ghicesti cine e personajul principal (sorry, ramasese ca iti dau un raspuns):

TE IUBESC
Frumoasa moarte.. vino acum...
Doar doua vorbe vreau sa-ti spun...
TE IUBESC! Ca un nebun..
Vino incet.. paseste din trecut
Sopteste-mi cu coasa.. si eu sa-te-ascult.
Vreau doar cuvinte ce au durut.
La crestet arzandu-mi incet o falcie,
Cu capu-ti lucind in noaptea tarzie..
Canta-mi iubito! Canta-mi doar mie..
Si ia-ma de mana, si du-ma departe.
TE IUBESC, frumoasa moarte!

hm..ce zici?

Utilizator
17th October 2005, 15:48
uite si una dintre favoritele mele la Bacovia:

Marş funebru
George Bacovia

Ningea bogat, şi trist ningea; era tîrziu
Cînd m-a oprit, în drum, la geam clavirul;
Şi-am plîns la geam, şi m-a cuprins delirul
Amar, prin noapte vîntul fluiera pustiu.

Un larg şi gol salon vedeam prin draperii,
Iar la clavir o brună despletită
Cînta purtînd o mantie cernită,
Şi trist cînta, gemînd între făclii.

Lugubru marş al lui Chopin
Îl repeta cu nebunie…
Şi-n geam suna funebra melodie,
Iar vîntul fluiera ca ţipătul de tren.

Apoi, veni şi-o blondă în salon…
Şi-aproape goală prinse, adormită,
De pe clavir, o scripcă înnegrită -
Şi urmări, pierdută, marşul
monoton.

Înaltă, despletită, albă ca de var,
Mi se părea Ofelia nebună…
Şi lung gemea arcuşu-acum pe strună
Îngrozitorul marş lugubru, funerar.

Cîntau amar, era delir, -
Plîngea clavirul trist, şi violina -
Făcliile îşi tremurau lumina,
Clavirul catafalc părea, şi nu clavir.

Tîrziu, murea clavirul lung gemînd;
Luptau făcliile în agonie…
Şi-ncet se-ntinse-o noapte de vecie,
Şi-n urmă, greu, un corp am auzit
căzînd.

Vai, de-atunci îmi pare lumea şi mai tristă,
Viaţa-i melodie funerară…
Şi nu mai uit nebuna lăutară -
Şi transfigurata, trista claviristă.

Mi se pare extraordinara, personal ma simt ca in fata unui film, imaginile mi se creaza spontan in minte cand citesc poezia asta.

Darkslowstar
17th October 2005, 17:41
Si eu sunt fan Bacovia, e cam singurul poet care imi place de la romani. Si mi-a placut si proza lui. :ok:

nancy_callahan
18th October 2005, 00:01
Culori şi fum de toamnă, plâns de poet,
Apa e rece, frunzele plouă -
Vorbeşte încet, păşeşte încet,
Că totul cade cu o jale nouă.
Vinul, şi mierea, şi grâul tot
Le-au strâns, pe grabă, cine-a putut...
Tuse, şi plânset visele scot,
Du-te, oriunde, frunză de lut...
Şi-o păsărică în grădina brumată,
În liniştea rece, a iarnă-a făcut -
Am strănutat pe o stradă curată,
Frunzele toate încă n-au căzut.
A fost odată... va fi odată...
Nu spune zarea, dar spune omul -
Numai acuma e niciodată...
Adânc, prezentul, închide tomul...
Mă duc, tot acolo, în marea clădire,
E ora, de la care rămân închis -
O emoţie... o amorţire...
E toamnă... mi-au dat de scris...
"Belsug"

poison girl
9th January 2008, 19:51
George Bacovia e poetul meu preferat :D
Chiar am o usoara tenta bacoviana in unele din poeziile mele ...
Poezia mea preferata e "Plumb" :D
Am cateva inregistrari cu George Bacovia recitandu-si opera.. din pacate nu se pot atasa :(

Tyler Durden
9th January 2008, 19:55
George Bacovia e poetul meu preferat :D
Chiar am o usoara tenta bacoviana in unele din poeziile mele ...
Poezia mea preferata e "Plumb" :D
Am cateva inregistrari cu George Bacovia recitandu-si opera.. din pacate nu se pot atasa :(

hai sa ne drogam impreuna sa te duc spre locuintele lacustre cu geamuri termopane.

irinaidu
9th January 2008, 19:57
hmmm, erau termopane si pe vremea lui bacovia???? :P

irinaidu
9th January 2008, 20:05
poison girl, scuze. nu am vrut sa iti sterg postul. te rog scrie-l din nou. am vrut sa dau quote si am dat edit in postul tau. mii de scuze.

Tyler Durden
9th January 2008, 20:08
Irina, din care imi sopteste muza erau si atunci termopane.

Poison Girl, e frumos la Paris, mai ales dupa ce ti-ai vandut porcii de la Peris (localitate ilfoveana pe cale de a deveni prospera).

poison girl
9th January 2008, 20:08
poison girl, scuze. nu am vrut sa iti sterg postul. te rog scrie-l din nou. am vrut sa dau quote si am dat edit in postul tau. mii de scuze.

no problem ;) .. numai sa-mi amintesc :groggy:

deci ziceam asa:

pot intra in stari bacoviene si fara sa ma droghez :groggy: .. am nevoie doar de cateva conditii :sleep: ..
de ce locuinta lacustra cu termopane cand sunt catacombele? :happy

irinaidu
9th January 2008, 20:12
si eu am vrut sa dau quote la catacombe si sa zic ca intr-adevar e mai fain la paris. :D

acum nu am mai dat quote ca cine stie ce mai faceam.