PDA

View Full Version : Tommy Haas vs Andy Murray - Indian Wells 2007



iuli
15th March 2007, 07:32
Cine va castiga?

Val
15th March 2007, 08:57
Murray va castiga. Haas joaca prea bine si din cate il stiu eu, o sa calce pe bec cat de curand.

iuli
15th March 2007, 09:22
Haas !!! ...am vazut ambele meciuri din optimi si pot spune ca Murray nu are nici o sansa

lucian_iasi
15th March 2007, 10:16
Haas :)

Celso
15th March 2007, 10:44
Haas! Murray trebuia sa o ia din meciul cu Davydenko!:mda: daca nu a vrut, atunci sa ia o lectie acum de la Haas!:D ce mai....e pe val neamtul!;)

Optimistul
15th March 2007, 11:02
Murray ! Haas e complet ,dar instabil psihic pe cind Murray e geniu la capitolul asta.Dupa parerea mea e noul Borg al ATP-ului.
Ramine de vazut...

printulmiskin
15th March 2007, 11:13
Murray ! Haas e complet ,dar instabil psihic pe cind Murray e geniu la capitolul asta.Dupa parerea mea e noul Borg al ATP-ului.
Ramine de vazut...

Instabil psihic era si Federer pina la declicul cu Wimbledonul...Eu il vad pe Haas acum in cea mai buna forma a carierei sale,si cred ca este mai increzator ca oricind..Cit despre Murray,mai are multe(o spune si el)pina va ajunge sa fie un jucator complet,asa ca hai sa nu exageram cu "noul Borg"..

iuli
15th March 2007, 11:20
instabil psihic...numai vb asta o aud...eu cred ca nu l-a urmarit nimeni dintre cei care zic asta in acest an
si murray nu are nici o sansa in meciul asta...

Optimistul
15th March 2007, 11:33
Instabil psihic era si Federer pina la declicul cu Wimbledonul...Eu il vad pe Haas acum in cea mai buna forma a carierei sale,si cred ca este mai increzator ca oricind..Cit despre Murray,mai are multe(o spune si el)pina va ajunge sa fie un jucator complet,asa ca hai sa nu exageram cu "noul Borg"..

N-am spus ca Murray e un jucator complet ci am spus ca la "mansarda" nu are probleme ci din contra, dupa parerea mea la acest capitol este cel mai tare din circuit(aproape la fel ca si Borg) .

Celso
15th March 2007, 11:38
dimpotriva, Murray are probleme mari cu stabilitatea psihica! daca ii da neamtul vreo 2 lovituri geniale, sa vezi cum urla pe acolo!:happy

printulmiskin
15th March 2007, 11:42
dimpotriva, Murray are probleme mari cu stabilitatea psihica! daca ii da neamtul vreo 2 lovituri geniale, sa vezi cum urla pe acolo!:happy

Sint intru-totul de acord..Murray este foarte zgomotos pe teren,arunca rachete,striga,as ca numai stabil psihic nu se poate spune ca este ..AA,ca stie sa revina,sa speculeze sansele pe care le are intr-un meci,asta e cu totul altceva..Cel mai tare din circuit la mansarda este unul singur:FEDERER.

dextercioby
15th March 2007, 11:44
Haas e deja la virsta la care ar fi bine sa joace pentru palmaresul lui nu prea bogat, fiindca zilele incep sa intre in sac si pentru el, pe cind Murray e tinar, seamana cu Hewitt acu'vreo 7-8 ani. 2 jucatori f buni din generatii diferite.

printulmiskin
15th March 2007, 11:46
Murray nu seamana deloc cu Hewitt,sint cu totul alt tip de jucatori..

dextercioby
15th March 2007, 11:48
La ce te referi ? La temperament ? Ca la stil joaca la fel.

iuli
15th March 2007, 11:52
nu seamana deloc cu hewitt...ca joc

printulmiskin
15th March 2007, 11:53
eu ii vad ca stil diferiti..Murray este mult mai inarmat tehnic,poate juca excelent si voleul,are un serviciu foarte bun,poate juca ofensiv,in timp ce Hewitt ,cit l-au tinut puterile sa alerge ca Speedy Gonzales din colt in colt,a avut rezultate,dar cind a obosit,a devenit jucator de pluton..Se aseamana prin tenacitate,dar in rest,eu ii vad diferiti..

dextercioby
15th March 2007, 11:56
Hewitt compensa lipsa de forta la serviciu cu jocul "al round" foarte bun, lovea un rever cu 2 miini cum numai Agassi putea, ce-i drept la el uzura si-a spus cuvintul, fiindca incepuse sa cistige turnee de la 17 ani.

Sa ajunga Murray, "mult mai inarmat tehnic", sa cistige cit a cistigat Hewitt si-apoi iti dau dreptate. Sa-l bata pe Federer cum Hewitt l-a batut de vreo 4 ori fara drept de apel pe Sampras si atunci vedem...

Ideea mea e ca pina acum Murray n-a rupt gura tirgului, dar, cine stie, poate e ca Federer, se aprinde pe la 22 de ani...

printulmiskin
15th March 2007, 12:02
Murray l-a batut pe Federer,cum Hewitt nu prea a mai reusit de ani..Eu vb despre stilurile lor,nu despre rezultate..All arround play nu inseamna ceea ce juca Hewitt..Nu se refera la faptul ca alergi ca nebunul pe tot terenul,ci la faptul ca poti juca tactic din orice parte a terenului:defensiv,ofensiv,de pe fundul terenului,atac la fileu..Hewitt la fileu e cam ca Nadal,adica mai bine sta cuminte..

dextercioby
15th March 2007, 12:08
Ai dreptate, am ales gresit expresia "all around", dar trebuie sa recunoastem ca Hewitt, in plina forma ii batea pe toti si, mai mult, putea juca un intreg sezon la acelasi nivel (vezi 2001), adica in virf...La ce-ai scris tu ca e all rounder, doar Federer "fits in". Lucru evident, doar de-aia e #1.

On topic, bate Haas.

printulmiskin
15th March 2007, 12:12
Recunosc si ca imi placea Hewitt atunci,prin determinarea lui,(cum e Nadal acu)...Sa stii ca mai sint jucatori care joaca ceea ce joaca Federer:Haas,Safin,Agassi(in ultimii ani),si or mai fi dar nu imi vin in cap.Insa nivelul la care joaca Fedex este peste toti ..

Prome
15th March 2007, 13:29
bate neamtul,este intro forma buna si are si un plus de experienta

Optimistul
15th March 2007, 17:42
dimpotriva, Murray are probleme mari cu stabilitatea psihica! daca ii da neamtul vreo 2 lovituri geniale, sa vezi cum urla pe acolo!:happy

Si crezi ca daca urla asta inseamna ca isi pierde echilibrul psihologic ?
Depinde de individ. Murray este jucatorul care isi pune cel mai bine in valoare potentialul
lui intr-un meci .Reuseste sa tina cont de un plan tactic pina la sfirsit si mai mult este si inteligent.
Are el alte probleme, dar la 'mansarda' nu-l bate nimeni.
Come on Murray !


Vad ca alaturi de mine mai sunt Luma si Val. Ei de ce l-au votat pe Murray ?

iuli
15th March 2007, 18:06
Vad ca alaturi de mine mai sunt Ady_Einstein, celso, coiscif, dextercioby, lucian_iasi, printulmiskin, promeee, Sorin Blaj si vassy. Ei de ce l-au votat pe Haas? :D

anyway...in momentul de fata tommy este in mare forma, l-am vazut foarte increzator in propriile forte si jocul ii iese...serviciu f bun, forehandul incredibil, cine l-a vazut in ultima perioada nu ma poate contrazice...

pe murray l-am vazut in meciul cu davydenko...si vreau sa iti spun ca dak rusul nu facea atatea greseli nefortate il batea lejer pe scotian

Celso
15th March 2007, 18:29
pe murray l-am vazut in meciul cu davydenko...si vreau sa iti spun ca dak rusul nu facea atatea greseli nefortate il batea lejer pe scotian

ai pus punctul pe i!

Optimistul
15th March 2007, 18:39
Vad ca alaturi de mine mai sunt Ady_Einstein, celso, coiscif, dextercioby, lucian_iasi, printulmiskin, promeee, Sorin Blaj si vassy. Ei de ce l-au votat pe Haas? :D

anyway...in momentul de fata tommy este in mare forma, l-am vazut foarte increzator in propriile forte si jocul ii iese...serviciu f bun, forehandul incredibil, cine l-a vazut in ultima perioada nu ma poate contrazice...

pe murray l-am vazut in meciul cu davydenko...si vreau sa iti spun ca dak rusul nu facea atatea greseli nefortate il batea lejer pe scotian

Vezi cum esti ? Eu ti-o votez pe Nikki, si tu "ma faci" cu Murray ? Nerecunoscatorule !!!
Vedem noi la noapte cine are dreptate...

luma
15th March 2007, 20:04
Cum cine?? :D:P

Ady
15th March 2007, 20:16
luma, am impresia ca tocmai ai pus al 20.000-lea post de pe forumul de tennis /hello

printulmiskin
15th March 2007, 20:24
Desfaceti sampaniaaaaaaaaaaaaaaa!

Ady
15th March 2007, 20:27
daca deschidem in continuare thread-uri cum am facut saptamana asta in curand ii prindem si pe cei de la basket la nr de thread-uri, ca la posturi e mai greu, acolo sunt aproape in orice moment al zilei numar dublu de useri ...

printulmiskin
15th March 2007, 20:30
Lasa Ady ,ca incetul cu incetul creste si forumul asta..Anul trecut,erau mult mai putini pe el..

Optimistul
15th March 2007, 23:33
Dar era Klaus...pacat ...poate se intoarce

Alberto
16th March 2007, 14:18
tommy traverseaza cea mai buna perioada din cariera...are mari sanse la castigarea turneului.

Optimistul
16th March 2007, 21:29
tommy traverseaza cea mai buna perioada din cariera...are mari sanse la castigarea turneului.

Asa e, daca nu 'se blocheaza' mansarda ,cistiga! Depinde de el...Meciul e decis de psihicul lui. Ramine de vazut la noapte . Va fi un meci extraordinar!

Celso
16th March 2007, 21:48
in WTA sunt intalnite mai des asa zisele "blocari psihice"! nu cred sa i se intample asa ceva unui neamtz! mai rar!:D

Ady
16th March 2007, 21:51
lui haas i s-a mai intamplat :(

iuli
17th March 2007, 00:43
mai sunt 3 ore si un pic pana la meci...ma tin ochii pana atunci oare? :D

Alberto
17th March 2007, 06:55
ce final de meci....cine sta mai bine cu psihicul acela va castiga!

Alberto
17th March 2007, 07:04
6-3, 3-6, 6-7 Murray :no: a gresit mult prea mult tommy in aceasta partida

a avut 2 mingii de meci neamtul :nah:

Optimistul
17th March 2007, 07:27
dimpotriva, Murray are probleme mari cu stabilitatea psihica! daca ii da neamtul vreo 2 lovituri geniale, sa vezi cum urla pe acolo!:happy


instabil psihic...numai vb asta o aud...eu cred ca nu l-a urmarit nimeni dintre cei care zic asta in acest an
si murray nu are nici o sansa in meciul asta...


Instabil psihic era si Federer pina la declicul cu Wimbledonul...Eu il vad pe Haas acum in cea mai buna forma a carierei sale,si cred ca este mai increzator ca oricind..

Ce meci ,ce razboi pshologic ! Pacat de acest Haas...Un jucator complet din punct de vedere tehnic si fizic ! Eu cred ca daca n-ar avea probleme la 'mansarda' ar putea fi Nr.1...dupa Federer ,bineinteles.

printulmiskin
17th March 2007, 07:53
Foarte ,foarte inteligent Murray..Se vede ca lucreaza cu Brad Gilbert,un vulpoi al tenisului..L-a jucat pe Haas pe rever cu mingi liftate,inalte..Cheia meciului aici ai stat,Haas nu a mai avut incredere in reverul lui..

Celso
17th March 2007, 10:49
a fost un meci strans! la tie`break se poate intampla orice!:) ...bravo Murray!;)

Val
17th March 2007, 11:58
S-a intamplat exact ce ma asteptam, Haas a dat cu bata in balta. In setul 3( doar pe asta l-am vazut pt ca era Formula 1), Haas a gresit cu orice procedeu(rever, smash, forehand, scurta, voleu, serviciu) si asta a fost sansa lui Murray. Neamtu' nici macar nu a fost in stare sa profite de faptul ca Murray avea o ditamai batatura la picior si nu se deplasa prea bine in teren.

printulmiskin
17th March 2007, 12:23
Se deplasa "mai greu" din colt in colt,ca a avut o cazatura la inceputul setului 2,nu ca avea batatura..Bataturi au toti ...

Val
17th March 2007, 12:47
In primul set a primit ingrijiri pt o batatura, de cazut a cazut in setul 2.

iuli
17th March 2007, 13:08
lasa ma bataturile, aia a fost la misto ca sa mai il scoata pe Haas din forma....bataturi are orice sportiv

Val
17th March 2007, 13:13
Si cazatura tot la misto? Haas nu a fost capabil sa bata un jucator care avea si bataturi si o cazatura de toata frumusetea. Haas s-a batut singur, de fapt mai mult de atat nu poate. In setu 3, la 6-5 pt el, a chemat si el doctoru' la misto. Ce se intampla daca era un meci de 5 seturi? Haas pleca de la teren cu ambulanta si cu perfuzii in maini pt ca abia mai sufla saracu. In setul 3 a dat un serviciu care cred ca a facut-o sa moara de invidie si pe Dementieva.

iuli
17th March 2007, 14:09
eu am zis de bataturi...cazatura a fost urata...
setul 3 nu l-am urmarit, de nervi m-am culcat; haas era de asteptat sa se duca la draq