PDA

View Full Version : Care este cea mai grea grupa?



Vadim
4th October 2005, 18:37
Care vi se pare cea mai dificila grupa? A Stelei, a lui Dinamo sau a Rapidului?

Grupa C: Steaua, Herta, Lens, Sampdoria, Halmstaad

Grupa G: Rapid, Stuttgart, PAOK, Sahtior, Rennes

Grupa F: Dinamo, TSKA Moscova, Marseille, Heerenven, Levski

Paul
4th October 2005, 18:41
Grupa G ceamai grea;
Grupa F cea mai usoara;
Steaua e la mijloc...

corto
4th October 2005, 18:42
A Rapidului, normal. In primul rand pentru ca Rapidul este sub Steaua si Dinamo anul asta ... sper sa nu-mi sara rapidistii in cap, n-am nimic cu ei, da asha se vede de aici din Polonia.

Neamtu
4th October 2005, 18:58
Dupa parerea mea, grupa Stelei e cea mai grea. Daca nu-i batem pe Lens cred ca ne putem lua gandul de la calificare.

Paul
4th October 2005, 19:05
eh
si un egal cu Lens , un egal cu Sampdoria + victorie cu Halmstad tot in primavara ne duc...

Carlos Gambino
4th October 2005, 19:54
On Topic: Rapidul are cea mai grea grupa. Dar se descurca, pt ca sunt vaccinati...:ok:

DaRk_Star
4th October 2005, 20:05
grupa stelei este cea mai grea...
asta pentru ca rapidul are doi adversari relativ accesibili cu care joaca pe teren propriu (paok si rennes),in timp ce dinamo n-ar trebui sa aibe probleme cu levski si heerenven si sa ia cel putin un punct lui tska moscova in groapa...

Paul
4th October 2005, 20:08
aloooooooo
levsky a eliminat auxerre si va matura pe jos cu Dinamo la Sofia ;
DInamo are meci usor cu Hereenven , si chiar cu OM care e iesita din forma ...

vlad1607
4th October 2005, 20:12
ba 16 anisori o fi trecand acum OM printr-o perioada mai proasta..da pan la meci mai e mult...tu gandesti inainte sa scrii ???? penibil....

Paul
4th October 2005, 20:13
vladutz , intamplator sau nu , m-am uitat la meciul lui OM cu belgienii ... penibil ....
JENANT !

BlueEnergy
4th October 2005, 20:15
Grupa C cea mai echilibrata! Si cred ca una din cele mai grele! Cea mai usoara grupa F!

vlad1607
4th October 2005, 20:17
paulica asa cum ma asteptam nu ai intzeles nimica...."zero nul" :D ma rog...sa trecem peste..

stefanm14
4th October 2005, 20:19
cea mai grea e a rapidului ...dar in toate grupele totul se rezuma la urmatoarea chestie :D : sa faci macar 4 puncte acasa si unul in deplasare (asta minim ) ..daca faci mai mult de atat esti calificat ....

Paul
4th October 2005, 20:20
cu 4p vezi primavara europeana la TV ... GARANTAT !

vlad1607
4th October 2005, 20:22
lasa-l ma ca ei vb din auzite ! :D

Paul
4th October 2005, 20:27
tot n`am inteles care e smenu cu punctu din deplasare ... conteaza dublu sau ce ?

Ioca10
4th October 2005, 20:53
Si cum spuneam cea mai grea grupa e aia a lu as roma:D

Paul
4th October 2005, 20:54
acolo era de noi ; sa jucam cu Zenga :P

Derby`ul stelelor... Steaua - Steaua Rosie :D

Ioca10
4th October 2005, 20:57
Sincer acolo vroiam sa cadem si eventual sa jucam cu roma si steaua rosie la bucuresti iti dai seama ce era pe ghencea:D

Paul
4th October 2005, 21:04
Eu vroiam grupa in genul
Herta
PAOK
Steaua Rosie
Steaua
norvegieni / suedezi orice

Acasa cu Roma si Steaua Rosie

sun
4th October 2005, 22:10
Hertha e peste Stuttgart , Lens e peste Rennes , Sampdoria e egala cu Shaktior . Deci C e mai tare ca F :thinkso:

F nu intra in discutie pentru ca acolo exista doar o echipa buna CSKA MOSOVA si una medie : OM .

Paul : trebuie sa iti amintesc ce a facut Parma anul trecut ? OM e iesita din forma dar faptul ca s-a chinuit cu GB nu inseamna ca se va chinui cu toate echipele de acum incolo :ok:

Triphat
4th October 2005, 22:41
E clar, Rapid are cea mai grea grupa.. de unde e greu de crezut ca vor iesii..

apparte
5th October 2005, 00:42
Am aceeasi parere cu sun,lens in acest moment e peste rennes sau marseille,hertha peste stuttgart sau paok,doria e cea mai urata echipa din Genoa:degete: !

Cristi
5th October 2005, 10:09
Eu zic ca grupa C e cea mai grea: Hertha si Sampdoria sunt niste echipe foarte bune, judecand obiectiv Steaua se va bate cu Lens pentru locul 3. Totusi, Steaua va juca acasa cu Lens si suedezi (cele mai accesibile echipe) si ar trebui sa ia 6 puncte. Un egal in deplasare ar propulsa probabil Steaua pe locul 2... sincer nu o vad castigand grupa.

Grupa F e a doua ca dificultate, zic eu. CSKA este o echipa foarte buna, la fel si Marseille. Totusi, celelalte doua echipe nu se ridica teoretic la valoarea lui Dinamo in acest moment. Spre deosebire de Steaua, Dinamo va juca acasa cu cea mai tare echipa a grupei (CSKA) dar si cu cea mai slaba (Heerenveren). Eu cred ca Dinamo e capabila sa obtina 6 puncte 'acasa' si cel putin unul in deplasare la bulgari. Cred ca Dinamo va iesi pe locul 2 si daca bate bulgarii in deplasare chiar pe locul 1.

Grupa lui Rapid e cea mai usoara, dar Rapid nu se ridica la valoarea Stelei sau a lui Dinamo. Exista o singura echipa intr-adevar tare, cea din Germania. Totusi nici Rennes nici PAOK (cele mai accesibile din grupa) nu joaca prea bine in deplasare (Boloni a si declarat ca cupa UEFA e mai mult un experiment anul asta), deci Rapid ar putea lua 6 puncte vitale calificarii din partidele pe teren propriu. In deplasare nu cred ca va lua nimic, decat daca ii face tatal lui cadou un punct (ceea ce s-ar putea intampla daca pana atunci Sahtior castiga vreun meci in deplasare). Cred ca Rapid se va califica de pe locul 3 sau chiar 2 din jocul rezultatelor. Sahtior se va califica iarasi, iar daca romanii 'se inteleg' intre ei e posibil sa se califice toate cele 3 echipe ale romanilor in dauna lui Stuttgart (prin jocul rezultatelor).

Utilizator
5th October 2005, 11:03
mi-e greu sa spun care grupa e mai usoara. Parerea mea e ca toate echipele romanesti au avut noroc la tragerea la sorti pentru ca le-au iesit echipe mai accesibile. Dar cred ca toate trei vor avea de tras pentru calificare. Dpdv al programului mi se pare ca Steaua il are mai bun, meciurile de acasa par mai usoare decat la celelalte (Lens n-a castigat nici la Cluj) si poate face mai usor 6 puncte. Si pentru Rapid acelasi comentariu, meciurile de acasa par sa ofere mai multe sanse pentru 6 puncte pe plaiurile mioritice.
Dinamo va avea viata mai grea, va fi greu acasa cu TSKA Moscova detinatoarea cupei UEFA si o echipa destul de in forma si in campionatul intern (care e spre final la rusi).

Zapada
5th October 2005, 13:12
parerea mea

grupa stelei si a rapidului par la fel de tari valoric, dar pentru rapid e cel mai greu intrucat rapid pare mai slaba ca steaua si dinamo in acest moment.

grupa cainilor pare mai slaba valorica

sper ca 2 echipa sa se califice

suporterita
5th October 2005, 13:57
nu exista grupe usoare si grupe grele.Rapid este dezavantajata ca are un handicap sentimental.nu stiu daca vor reusi sa treaca peste el.si ca valoare Rapid nu se poate ridica la nivelul contracandidatelor sale.Steaua are cel mai greu meci cu Sampdoria pentru il joaca in deplasare si pentru ca echipele italiene indiferent de forma si locul in clasament sunt echipe bune.Dinamo are avantajul ca joaca meciul cu TSKA acasa,fiind cea mai dificila echipa din toate.cred ca Steaua are sanse mari,Dinamo sanse bune si Rapid sanse mici la locul 3.

dede
5th October 2005, 15:30
cea mai echilibrata grupa mi se pare gr C, insa Steaua ar trebui sa se califice mai departe deoarece joaca acasa cu cele mai slabe echipe si poate castiga meciurile mai usor.
Grupa rapidului mi se pare cea mai grea, vor avea nevoie de ceva sanse ca sa se califice, mai ales ca rapid nu-i o echipa constanta...

tudi
5th October 2005, 22:06
si totusi nu se poate zice nici de grupa G ca este o grupa usoara, o grupa in care joaca TSK si Marseille nu poate fi tocmai usoara, sper totusi ca cele trei echipe romansti sa se califice si de ce nu din grupa F sa se califice trei antrenori romani

alejandro
6th October 2005, 16:26
grupa stelei e cea mai grea,da' sper sa se califice toate echipele romanest:)

t.b.
6th October 2005, 17:03
aloooooooo
levsky a eliminat auxerre si va matura pe jos cu Dinamo la Sofia ;
DInamo are meci usor cu Hereenven , si chiar cu OM care e iesita din forma ...

Tu chiar crezi ce spui, sau te cam plictisesti si incepi sa turui fara rost...
Pai si Dinamo i-a spulberat pe Everton, locul 4 din Anglia
Intr-un meci de campionat, Lens a maturat pe jos cu Auxerre (7-0), dupa logica ta cam cate goluri va lua Steaua de la Lens? Ca tot faci legaturi intre meciuri...
Daca ne este frica de echipe din Bulgaria atunci mai bine nu mai participam in competitiile europene...

Toate grupele sunt accesibile, cred ca toate echipele romanesti au sanse serioase de calificare :ok: pana la urma, PAOK si Rennes nu se compara cu Feyenoord si nici Levski sau Heerenveen cu Everton.
Locul 3 pare destul de usor de realizat pentru toate 3...

Grupa lui Dinamo pare mai un pic mai usoara, Herenveen si Levski sunt echipe mediocre, OM nu este in forma, ar mai ramane doar TSKA, detinatoarea trofeului, probabil echipa care se va califica de pe primul loc...

Cea mai grea grupa pare cea a Stelei, nu exista o favorita clara in grupa, 3 echipe sunt cam de aceeasi valoare, Hertha, Lens si Sampdoria (sa nu uitam cat de bine se descurca echipele noastre in fata italienilor :mda: ) si una este clar outsider Halmstad... Steaua tre` sa profite de meciurile de pe teren propriu si sa obtina maxim de puncte, si ar fi bine daca ar scoate si un punct in deplasare pentru a fi siguri de calificare, la Berlin pare a fi mai usor de obtinut decat la Genoa...

Grupa Rapidului se remarca prin duelul familiei Lucescu, PAOK pare echipa cea mai slaba si cred ca nu o sa intre in calculele calificarii, Rapidul o sa se lupte pentru locul 3 cu Rennes...

don_denver
6th October 2005, 17:04
1. Steaua
2. Rapid
3. Dinamo
parerea mea..:D...dar tot parerea mea...este ca toate trei au sanse mari sa prinda primavara europeana...

dragos_popa17
6th October 2005, 17:07
Daca ne-am gandi din punctul de vedere a celor de la Halmstad, grupa C e cea mai grea. :P

alejandro
6th October 2005, 17:24
Pai si Dinamo i-a spulberat pe Everton, locul 4 din Anglia

la ora actuala everton e pe ultimul loc,deci nu se pune:D

SORENSEN
6th October 2005, 17:29
"Cine-i mai bun?
Andrei Niculescu



Pînă nu demult, n-aveam nici un stres. Nu ne calificam pe nicăieri, echipele noastre de club vizionau, cu plăcere şi fără emoţii, la televizor meciuri din Europa. Anul acesta, am schimbat registrul. Sîntem cu trei echipe în grupele Cupei UEFA. O dată cu registrul, am schimbat şi problemele. Care adversar e mai puternic? "Feyenoord nu-i Valerenga!", îi zicea Copos lui Gigi Becali. "Da, dar nici Feyenoord nu-i Valencia", răspundea patronul stelist. Iar cei de la Dinamo, la rîndul lor, consideră că un 5-1 cu Everton, locul 4 în Anglia sezonul trecut, e un rezultat neegalat încă de rivale.

Pentru a rezolva şi această problemă, Gazeta a realizat un clasament al celor 12 adversari cu care se vor confrunta Steaua, Dinamo şi Rapid. O ierarhie bazată pe istoricul fiecărui club, pe performanţele sale, dar şi pe traseul actual din competiţiile în care este angrenat.

1. Sampdoria
Argumente: Pe lîngă faptul că provine dintr-o ţară ca Italia, extrem de "dotată" în ceea ce priveşte echipele de club, "Doria" trece şi printr-un moment de formă extraordinar. Se află pe locul 4 în clasamentul din Serie A şi a învins nu demult pe AC Milan (2-1) chiar pe stadionul unde va juca şi Steaua

2. TSKA Moscova
Argumente: Este deţinătoarea trofeului şi a fost extrem de aproape să învingă pe Liverpool în Supercupă. Ocupă locul secund în campionatul Rusiei, unul extrem de tare, la două puncte de liderul Locomotiv. Trupa lui Gazaiev este foarte echilibrată valoric şi este mai periculoasă "afară" decît pe terenul său.

3. Lens
Argumente: Echipele din Franţa sînt întotdeauna periculoase. Iar Lens cu atît mai mult, pentru că antrenorul Gillod preferă stilul ultraofensiv, avînd şi jucători predispuşi unui astfel de fotbal. Norocul Stelei vine din disputarea meciului în Ghencea, unde starea proastă a gazonului poate pune probleme tehnicilor francezi.

4. Şahtior Doneţk
Argumente: Cel mai important este, fireşte, Mircea Lucescu. Pregăteşte excelent meciurile şi ştie să-şi mobilizeze jucătorii. Care jucători, la rîndul lor, au o mare experienţă în meciurile internaţionale. În campionatul Ucrainei, Şahtior n-are nici o înfrîngere, fiind lider.

5. VfB Stuttgart
Argumente: Nemţii sînt nemţi. În ciuda unui start ezitant, trupa lui Trapattoni este foarte tare. În principal pentru că este greu de învins, mîna antrenorului italian fiind vizibilă în acest sens. Primeşte foarte greu gol, mai ales după ce marchează, în acest scop bazîndu-se pe forţa atacanţilor, cu danezul Tomasson în prim-plan.

6. Hertha Berlin
Argumente: Ca şi la Stuttgart, nemţii sînt nemţi. Locul 4 în Bundesliga, Hertha joacă bine pe teren propriu. Sîmbăta trecută a pierdut cu Werder, dar a fost abia prima înfrîngere acasă pe 2005. De urmărit nonconformistul brazilian Marcelinho, dar şi turcul Basturk, care a jucat, între altele, o finală de Liga Campionilor cu Leverkusen.

7. Marseille
Argumente: De la Olympique se aşteaptă de cîţiva ani o revenire în top. Dar echipa de la Mediterană nu izbuteşte să confirme aceste aşteptări. Calificarea în grupe a fost în urma unui meci de vis, dar urît, cu belgienii de la Beerschot. În plus, nu-i exclus ca la ora partidei cu Dinamo, marseillezii să se gîndească mai mult la campionat decît la Cupa UEFA.

8. Rennes
Argumente: Dacă această tragere ar fi avut loc în mai, Rennes prindea un loc pe podium. Aşa, după un parcurs sinusoidal în campionat, a căzut cîteva locuri. Prezenţa lui Loţi Boloni pe bancă e o garanţie a unei bune pregătiri, dar meciurile lor în deplasare nu au acelaşi succes precum cele de pe teren propriu.

9. Levski Sofia
Argumente: Cel mai la îndemînă, a scos pe Auxerre. Ceea ce denotă o bună stare de spirit a jucătorilor. Fosta echipă a Miliţiei din Bulgaria (o coincidenţă cu Dinamo) are în Borimirov, care a jucat mulţi ani în Bundesliga, la Munchen 1860, vedeta echipei. Se va juca la Sofia, unde România a pierdut singura calificare din anii '90, cea pentru Euro '92.

10. Heerenveen
Argumente: Vine din Olanda, dar nu-i o garanţie a succesului. Am văzut ce a păţit Feyenoord. Jucînd acasă, Dinamo trebuie să se aştepte la un adversar ambiţios, bătăios, dar fără prea multe disponibilităţi tehnice. Un fel de Everton în variantă olandeză, nu? Ocupă locul 14 în campionat.

11. Halmstad
Argumente: Într-o grupă extrem de grea, Steaua şi-a tras şi o porţie mică de noroc. Halmstad a scăpat de ultimul loc al acestei ierarhii numai pentru că a scos pe Sporting Lisabona, în turul anterior. Altfel, suedezii nu-s departe de Rosenborg sau Valerenga, cu care Steaua n-a avut probleme acasă. Golul lui Rosenborg nu se pune.

12. PAOK Salonic
Argumente:Echipele din Grecia sînt în general puternice pe teren propriu. În deplasare însă sînt vulnerabile. Pe locul 8 în clasamentul intern, PAOK nu oferă o mare siguranţă antrenorilor săi, mereu cu cuţitul la os. Astfel că şi presiunea e mai mare. Pe de altă parte, nici la Rapid nu e altfel."

Acest articol este pertinent si poate ne dam seama macar putin de valoarea echipelor pe care le vom intalni.
Iar cei care vor crede ca vom defila prin grupe sa se calmeze sa ia o gura de aer si sa mediteze.
Vom avea 12 meciuri extrem de grele cu echipe valoroase .

dragos_popa17
7th October 2005, 09:29
Deci din acest articol observam ca Steaua va juca impotriva echipelor 1,3,6 si 11, Dinamo cu 2,7,9 si 10, iar Rapid cu 4,5,8,12. Hotarati voi care grupa e cea mai tare.

Rossi
13th October 2005, 22:28
Grupa C: Steaua, Herta, Lens, Sampdoria, Halmstaad

Grupa G: Rapid, Stuttgart, PAOK, Sahtior, Rennes

Grupa F: Dinamo, TSKA Moscova, Marseille, Heerenven, Levski

Steaua, Herta, Lens, Sampdoria - 4 echipe puternice ....

Rapid, Stuttgart, Sahtior, Rennes - 4 echipe puternice ...viata grea pt Rapid

Dinamo, TSKA Moscova, Marseille - doar 3 echipe puternice ....deci sanse mari pt Dinamo sa mearga mai departe

Dinamo 70% sanse sa mearga mai departe
Steaua 60%
Rapid 50%

MariusTR
16th November 2005, 14:21
Dinamo 70% sanse sa mearga mai departe
Steaua 60%


Hehe.. asta e faza zilei... deh, am intalnit dinamovisti optimisti :sleep:
Achiles, le ai cu pronosticurile ca eu cu accentul norvegian. :D

Dinamo, TSKA Moscova, Marseille - doar 3 echipe puternice ....deci sanse mari pt Dinamo sa mearga mai departe
Buey, dinamovistii mancara bataie si de la bulgaroci, asa la misto :D Pt Dinamo toate sunt tari... singura slaba din grupa e chiar ea, actualmente locul 5 in grupa din ( fitz atentzi ) 5 echipe

Daca stau asa si ma uit la rezultatele poll-ului

Cea mai grea grupa:
Grupa Stelei 24 voturi
Grupa Rapidului 20 voturi
Si fitz bre atenti la asta : grupa lui Dinamo hehehe doar 9 voturi.
Ok, resetati poll-ul ca sa votam inca o data...

alejandro
16th November 2005, 14:26
nu mai rasuci si tu cutitul in rana...

MariusTR
16th November 2005, 14:29
Nu rasucesc nimic, prezint situatia asa cum este ... care este adicatelea.