PDA

View Full Version : Kraila dat afara din vestiar - bravo Manea!



Darkslowstar
4th October 2005, 19:04
Ultrasport de azi:

La pauză, conform unui prost obicei, managerul - „antrenor” a intrat în vestiarul jucătorilor punându-se cu gura pe jucători. Contrariat, antrenorul Nae Manea l-a temperat arătându-i usa. „Alo, păi ce facem aici? Pe mine la ce m-aţi mai adus?” i-a răspuns „sefului” său după care l-a poftit să iasă din vestiar pentru a discuta problemele tehnice ce trebuiau remediate.

Examen promovat
Cam scurt drumul de la „antrenor de talie europeană”, cum era numit acum vreo 100 de zile de conducerea executivă a FC Brasov si până la părăsirea echipei pe usa din dos, cum a procedat Multescu. „Tepuit”, ar spune el, „lipsă de valoare”, ar spune cei ce l-au angajat. Oricum adevărul se află pe undeva la mijloc.
Dar asta nu mai este treaba noastră. Pe noi ne interesează FC Brasov si noul ei antrenor Nicolae Manea, o legendă vie a Giulestiului. Sau Mutu, cum îi spun prietenii. Mut, mut, dar sâmbătă n-a tăcut o clipă, tinându-si tot timpul elevii montati la tensiunea jocului. Că tot veni vorba de joc, n-a schimbat el prea multe la echipă, nici n-avea cum într-o săptămână, dar e bine că a debutat cu dreptul sub Tâmpa, câstigând clar în fata unei echipe considerată printre cele bune ale seriei. N-am subscrie ideii, dar la seria asta nimic nu ne mai miră.
Dar haideti să vedem ce-a fost sâmbătă. Cu Drăgulin un pic mai avansat alăturându-se duetului Vasiliu – C. Prodan, stegarii i-au încălecat pe gălăteni de la început. Bodea, cu o poftă nebună de gol a avut trei oportunităti de a marca dar de fiecare dată nesansa l-a privat. Zeita Fortuna l-a sărutat însă pe Vasiliu la faza din minutul 14 când „vitezistul” a făcut o cursă ca „Lăcă” pe vremuri si a înscris un gol cum rar se vede pe terenurile de fotbal.
Dunărenii au răspuns prin lovitura de cap a lui Bozga, dar balonul a ocolit poarta si repriza s-a încheiat cu brasovenii tinând frâiele partidei.
Prima actiune mai consistentă a reprizei secunde a însemnat si golul care a închis tabela. C. Prodan a recuperat un balon, l-a deschis pe Sandor, care după o preluare si un dribling a trimis cu dreptul de la 12 m la coltul scurt, 2-0 în minutul 57.
Până la final, am mai retinut actiunea tandemului C. Prodan – Drăgulin, care chiar dacă inestetic, se arată un cuplu periculos. Atunci, C. Prodan a preluat elegant si a trimis o diagonală perfect pentru ex-buzoian. Acesta a driblat scurt doi adversari si a sutat năprasnic de pe 16 m, dar mingea a întâlnit transversala. Exceptând golurile, a fost faza pentru care putinii spectatori n-au regretat că au venit la stadion.

FC Brasov – Dunărea 2-0 (1-0)

Au marcat: Vasiliu (14) si Sandor (57).
FC Brasov (antr. N. Manea): Dossey – Rădutoiu, Bodea, Pasca (72 A. Popescu), Sandor – Drăgulin, Brujan (65 Pintea), Sătmar, Tatarciuc – Vasiliu (68 Peres), C. Prodan.
Dunărea (antr. N. Burcea): Stoicescu – Velescu, Ariton, Nejneru (68 Tănase), Milea – Iovită, Bârlădeanu, Bozga, Bihombele (80 S. Drăgan), Sotrocan (49 Cl. Stan) – Bourceanu.
A arbitrat: S. Mocan (Turda).
Spectatori: 600.
Teren: impecabil.

Mitică de la Ligă ne vede în A
Sosit sub Tâmpa pentru a merge la mormântul fiului său, Manuel, decedat în 1987 si îngropat la Brasov, Dumitru Dragomir n-a scăpat ocazia de a vedea un meci de-al Brasovului, club unde a activat ca presedinte înainte de Revolutie. ,,Cred că Brasovul va promova anul acesta si va reveni în prima divizie”, a declarat plin de curtoazie acesta.

Darkslowstar
4th October 2005, 19:09
Bravo Manea, ai crescut in ochii mei. Una dintre cauzele jocului slab din primele etape este faptul ca Managerul General Vasile Kraila se baga peste Multescu si ii impunea sa bage petardele pe care le-a adus personal de la Alba, alde Mitrofan (penal rau de tot) si Sandru, jucatori care au venit cu banca de rezerve a Albei lipita de kur, la cat au frecat-o.
Bine a facut Manea ca l-a dat afara din vestiar. Sa ne fi inselat in privinta lui Manea? Imi doresc din tot sufletul.

DIXX
5th October 2005, 11:55
Yo ti-am spus k personal nu prea stiu nimic despre el dar cum au venit atiti la cirma echipei poate merita si el o sansa.Asa in rest mi se pare un om foarte stapin pe el care impune foarte mult respect.

Darkslowstar
5th October 2005, 14:29
In mod clar merita o sansa Manea si cred ca a inceput cu dreptul la noi. Sunt putini antrenorii cu personalitate si sper ca el sa fie unul dintre ei. Cred ca nu-i vom mai vedea pe Mitrofan si Sandru in primul 11, daca nu o merita sau nu mai e altcineva.
Kraila merita o lectie si felicitari lui Manea ca i-a dat-o!

De Manea, in afara de experienta lui la Rapid, in general ca secund (a stat parca si langa Il Luce), se mai stie ca este omul lui Mircea Sandu. Performante deosebite ca antrenor nu a avut, dar a fost un jucator bun.

cocostegar
6th October 2005, 20:42
sal lume,asa manea

Darkslowstar
7th October 2005, 11:52
Bine ai venit frate stegar. Ce mai fac Ragazzi? ;) Unde mergeti maine, la Sacele sau la Forex?

DIXX
8th October 2005, 11:13
Sal Coco si bine ai venit,inseamna ca la urmatoatre intilnire vom fi mai multi.Poate isi incepe Manea performantele de antrenor cu noi cum si-au mai inceput si altii,orice lucru tre sa aiba un inceput dar mai intii vreau sa vad cum se descurca la Sacele.

Darkslowstar
9th October 2005, 12:08
Nu s-a descurcat. Tocmai la Sacele sa ne incurcam. Cine a vazut meciul?