PDA

View Full Version : Etapa a 9-a: FC National - FC Arges



Vulturul
2nd October 2005, 22:43
Sambata, 15 octombrie 2005: FC National - FC Arges, ora 15:00, TVR 2
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

miril
2nd October 2005, 23:37
Sper sa castigam, cu un nou antrenor, Giuseppe Giannini, la carma echipei. Hai Progresul!

ADelPiero
3rd October 2005, 02:48
antrenorul acesta.... ce stil prefera? ofensiv sau defensiv? el ce a jucat ? :confused:

krapulax
3rd October 2005, 06:20
a jucat mijlocas. ce stil prefera habar n-am, dar cu lotul actual va trebui sa joace la fel ca predecesorii lui si anume defensiv.

miril
3rd October 2005, 09:39
Sunt de parerea lui Kra****x, lotul nu ne permite. Altfel, ca jucator, Giannini era un coordonator subtil, cu o tehnica de exceptie, mai degraba un Totti decat un Del Piero. Daca vine la noi, sper sa implementeze ceva din cunostiintele sale de jucator de viziune. Numai sa gasesca materialul uman corespunzator. Vom trai si vom vedea. Meci greu cu Pitestiul, ca dintotdeauna. Sper sa castigam, altfel, dupa cum se desfasoara lucrurile in ultima vreme, la noi, se pare ca am intrat in zona "neutra".

Bancaru
3rd October 2005, 11:08
Miril, eu cred ca am intrat in zona neputincioasa. Asta este valoarea. Cand abia se reuseste o oaresicare omogenizare, ne pleaca antrenorul. Ba jucatorii, ba antrenorul. La National poate sa vina acum si Trappatoni. Tot prost o sa jucat si urmatoarea etapa. Iar Agesul s-a specializat in ciupitul punctelor din deplasari. Va fi greu. Daca apuca aia sa ne bage una, asa ramane. Nici noi nu suntem echipa de mai mult de un gol, nici ei. Cine inscrie primul e posibil sa castige. Argesul are avantajul in aceasta partida. Nationalul nu se regaseste si nu se aseaza.
Gino il asteapta pe Oli. Inca. Asa cred eu. Vom vedea...

esku
3rd October 2005, 12:23
meci tare! :ok: Venim dupa o infrangere in deplasare, dar dupa un joc in care nu ne-am aparat cum am facut in Giulesti, Gruia .... Daca mergem in Cotroceni la un 0-0 suntem morti ..... Nationalul isi doreste f mult victoria si va ataca 90 de min, iar daca nu vom reactiona la ofensiva bancarilor vom pleca cu mana goala ...... Cartu ar trebui sa se gandeasca la o tactica eficienta..... eu zic ca daca vom marca un gol in primele 20-25 de min vom castiga .... Nationalul va ataca, iar noi ne vom crea numeroase ocazii pe contraatac si vom mai marca .... traditia spune ca meciurile dintre FC National si FC Arges se lasa cu multe goluri .... ramane de vazut ... :ok:

FC NATIONAL - FC ARGES
-22 meciuri directe
-10 victorii FC NATIONAL / 8 victorii FC ARGES
-4 egaluri
-37 goluri marcate de FC NATIONAL / 30 goluri marcate de FC ARGES
-media golurilor pe meci: 3.0(45) :ok:


FORZA VIOLA!!!

miril
3rd October 2005, 12:27
Esku-le, Nationalul nu este o echipa care ataca in...ultima vreme. Chiar daca traditia ultimilor ani indica un meci cu...ceva goluri, eu cred ca acest meci va fi...sub medie. Victorie la limita pentru una din echipe sau 0-0, 1-1, va fi scorul in opinia mea.

esku
3rd October 2005, 12:35
miril .... tinand cont ca se intalnesc doua echipe defensive, dupa parerea ta .... cine crezi ca va incerca sa atace mai mult? Echipa gazda sau cea oaspete??? Eu cred ca echipa care joaca pe propiul teren este obligata sa atace, e ceva normal.....

Bancaru
3rd October 2005, 12:47
Eskule, poate ai dreptate ca noi trebuie sa atacam mai mult. Asta e in teorie. Dar cu cine? Cu Bad? Cu cine? Nu avem varfuri. Nema! Savu nu e genul de varf care sa joace singur, adica in combinatia de 4-5-1 sau 4-4-1-1. Mai are nevoie de o Schija langa el. Iar Bad... e mai rau decat Vladoiu: Musca fara cap. Vladoiu macar mai si inscria.

esku
3rd October 2005, 12:54
Asta e partea a doua...ca nu aveti cu cine :D ..... Totusi veti sta majoritatea timpului in jumatatea noastra de teren.....ca nu veti fructifica nici o ocazie asta e altcvea, dar veti pune presiune asupra noastra.....iar daca in poarta va sta tot magnificul fanel :ciocan: este imposibil ca Savu sa nu muste cel putin o data.

Bancaru
3rd October 2005, 14:24
Ce dragut esti... Nu e cazul acum sa fii amabil. Nu glumesc. Pe bune, echipa noastra e rupta in 3. Sunt varza. Dupa meciul cu Rapidul mi-am zis ca ne-am revenit si ca iar o sa avem poate cea mai buna linie de fundasi: Thwaithe, Sapunaru, Mehmedovic si Mozacu, sau Bazzi, sau Panc. Panc, mai degraba. Insa meciul de tot rahatul cu Clujul, indolenta de care au dat dovada, iar apoi Jiul... m-au scarbit. Chiar si la Vaslui. Vasluiul e pe ultimul loc. Daca stam sa facem un calcul simplu, aritmetic, trebuia acum sa avem inca vreo 4 puncte. Daca nu sunt capabili.

esku
3rd October 2005, 21:02
E treaba ta ce gandesti despre FC NATIONAL! Eu mi`am spus parerea, doar atat....si cred ca in mare parte am dreptate...:ok:

Bancaru
4th October 2005, 10:42
Da, asa e. Dar de la vointa la putinta...

Vi3rme_X
4th October 2005, 15:16
Cred ca vom lua 3 puncte in meciul asta

Bancaru
4th October 2005, 16:14
E posibil, la cum se misca echipa... Dar poate nu luati. Eu sper sa nu.

UrsMeier
4th October 2005, 22:15
Bate Argesul cu 2-0

rhadoo
5th October 2005, 00:14
Cred ca va reushi victoria nationalul.chinuita dar le va ieshi ca sa faca impresie la noul antrenor,toti vor trage in meciul cu argesul ca sa prinda pe mai departe echipa.o sa vedeti ca se adevereste ce spun

UrsMeier
5th October 2005, 10:55
asta ramane de vazut.........dar argesul va face cel putin un egal

Bancaru
5th October 2005, 11:41
Si noi avem aparatori buni. Dar nu stie Necula sa-i aseze. Si lotul e bunicel, in comparatie cu restul diviziei A. Dar iar nu stie Necula sa-i invete ce sa faca.
In conditiile astea nu ma mira nici un rezultat. Cu atat mai mult cu cat acasa am facut rahatul praf in ultima vreme.
Care antrenor nou? E unul nou si nu stiu eu? Sau vor sa il impresioneze pe Catalin incepand cu etapa a 9-a?

deja-vu
5th October 2005, 12:30
Meci cu rezultat absolut imprevizibil. Si asta nu ca ar fi Argesul super echipa. Dupa parerea mea e o echipa care atata timp cat sta Cartu la ei o sa joace numai cartea apararii si eventual cateva contraatacuri. Nici Nationalul nu prea mai joaca mare lucru in ultimul timp. Iar despre constanta ce sa mai spunem...
Orice e posibil(daca nu a intervenit vreo schimbare majora in mentalitatea si jocul echipei, dar nu vad de ce) de la victoria la pas a bancarilor pana la o infrangere clara.
Om vedea. pana atunci poate au si ei antrenor.

Bancaru
5th October 2005, 18:28
Meci greu... Vrem antrenoooooooooooor...!!!

miril
6th October 2005, 11:41
Subscriu la cele spuse de Bancaru. Hai Progresul! Respect, Argesul, echipa marelui Dobrin.

lucas1977
6th October 2005, 12:32
Meci greu pt National ca n-are antrenor, pt Argesh ca n-are conducere si nici jucatori, pt mine ca iar adorm in minutul 15 (luft Murgan in 16 metri) de plictiseala si nervi. Adorm si visez golul lu' Sica Bardes din editia 98-99 (Tudose e cu statistica, poate gresesc): sut din coltul terenului, partea dreapta, Razvan Lucescu fara replica. A mai inscris si Shumi din penalty (era ziua lui si d'aia a tras el). Am invins cu 2-1.

vladi
6th October 2005, 13:42
in mod normal ar trebui sa invingem. din pacate pentru ei, bancarii au alte probleme pe cap in acest moment. se stie ce efect are instabilitatea asupra psihicului jucatorilor. Da mi-e teama de australienii aia, ca ei nu inteleg nimic si joaca fotbal, n-au treaba :D

esku
6th October 2005, 21:01
incercati sa pozati in victime??? hmmmm..... :mda:

bobycox
7th October 2005, 19:15
Cred ca un 1-3 e mai sigur. Daca nu si un X e bun.

FORZZA VIOLA.

Platanu
7th October 2005, 21:55
Cred ca Nationalul e cea mai imprevizibila echipa din Divizia A,asa ca nu ma hazardez sa dau un pronostic.Totusi,la jocul prestat in ultimele meciuri,m-as multumi si cu un egal.Acuma,sa nu uitam ca dupa ce am luat bataie de la Steaua cu 4-0 nimeni nu se astepta sa batem Rapidul.De-asta spun ca e imprevizibila.

ultraviolet
8th October 2005, 18:03
national 1-3 fc arges...n-au antrenor n-au bani sunt dezorientati bancari dar au conducere buna... ...argesul are antrenor si vreo 2-3 jucatori talentati...daca ar veni iorgulescu manager la pitesti am avea mai multi bani...schiaucu e de jale

Bancaru
9th October 2005, 21:32
Ai gresit tot. Nu avem bani? Acum avem, nu ai vazut ce prost jucam? Avem conducere buna? Nu mai avem nici asta. Gino e in rolul chiriasului grabit. Are gentuta facuta. In acest caz sper sa fi gresit si pronosticul, invers. Viceversa. 3-1 pentru noi, desi nu cred ca in meiul asta o sa fie mai mult de... 2 goluri. Asta daca o sa fie egal.

UrsMeier
9th October 2005, 23:31
2 solist

Bancaru
10th October 2005, 12:30
3 solist si am batut!
Urs, lasa-ne si pe noi sa castigam, ce naiba... Macar un egal, in memoria prieteniei dintre Landi si Cartu.

ultravioletcanada
10th October 2005, 18:29
da, da, e si poze cu ei doi :D
vad ca v-ati pricopsit cu un nou presedinte, radu niculescu. sa aveti noroc si sa faca treaba buna. gino de ce s-a retras? eu cred ca nu a fost deloc rau ca si presedinte pentru voi.

bobycox
11th October 2005, 02:55
Am si eu o intrebare pt cei de la National ( suporterii):
Ce a fost in capul astora, cand l-au pus pe Radu Niculescu presedinte? Vroiau o marioneta sau un baietas de cartier ? Pt ca asta nu se ridica, nici la unghia aia cazuta ,a lui Gino .

PS. Va compatimesc.:rosu: Se umple fotbalul romanesc de hahalere, in loc sa se curete de ele.

Bancaru
11th October 2005, 16:36
Omul e dator sa incerce, bobycox. Se pot spune multe despre Niculescu, dar nu ca e baietas de cartier. Sa stii ca e un tip care isi vede interesul. Si asta s-a vazut cu varf si indesat, pentru ca a avut un contract la National cum inca nu a avut si nu are nimeni in divizia A. Daca a venit aici sa faca ceva pe banii lui, nu cred ca o sa-si bage picioarele. Daca e marioneta lui Gino, nu imi fac probleme in privinta modificarilor. Adica ramane cum am stabilit.

be@
11th October 2005, 16:42
Am si eu o intrebare pt cei de la National ( suporterii):
Ce a fost in capul astora, cand l-au pus pe Radu Niculescu presedinte? Vroiau o marioneta sau un baietas de cartier ? Pt ca asta nu se ridica, nici la unghia aia cazuta ,a lui Gino .

PS. Va compatimesc.:rosu: Se umple fotbalul romanesc de hahalere, in loc sa se curete de ele.

Tu nu stii multe lucruri despre ce se intampla la FC National cand era jINO presedinte,bobycox, asa ca mai bine nu te pronunta.
:ok:

bobycox
12th October 2005, 00:05
Asa e, nu stiu tot ce s-a intamplat pe vremea lui Gino . Dar pot sa-ti spun ce se va intampla de acum incolo. Veti fi o echipa de pluton, care nu va supara pe nimeni si veti ocupa locuri din a doua jumatate a clasamentului.
Fara suparare dar asta este realitatea. Nu aveti pe nimeni cu experienta in club, nu aveti echipa, nu aveti antrenor.

PS. O sa-l regretati pe Gino cand o sa vedeti ca in loc sa mearga lucrurile mai bine, vor merge din ce in ce mai prost. Pacat.:rosu:

miril
12th October 2005, 12:20
Fratilor, incercati sa nu mai dati un citat intreg, discutia nu este asa de...intricata ca sa nu se inteleaga despre cine este vorba. On topic: problema la National este ca itele sunt incurcate mai rau decat am anticipat sau, mai bine spus, am indraznit sa anticipam. Gino este un personaj controversat cu multe plusuri, are ochi la jucatori si antrenori inca neafirmati, dar si multe minusuri, vezi pierderea la "mustata" a doua campionat si, cel putin, atatea cupe. Cum va influenta schimbarea la tron in Parcul cu Platani jocul echipei se va vedea chiar sambata in meciul cu echipa marelui Dobrin. Eu cred ca daca tot am intrat pe panta meciurilor egale, ca sa nu zic...nule, nu ne vom "dezminti", desi nu asta imi doresc. Pronosticul meu rational, 0-0, cel mult 1-1. Ca in inima mea National a luat deja...trei puncte, asta-i treaba optimistilor progresisti. Hai Progresul! Respect, FC Arges! Ce mai face Vintila?. Baiat bun, dar cu lipsuri cand...progresistilor le este lumea mai draga. Sper sa nu-si aduca aminte de talentul urias chiar sambata. Nu-i un moment bine ales pentru noi. Iii recomand etapa viitoare.

Bancaru
12th October 2005, 13:12
Miril, eu nu cred ca schimbarile administrative pot influenta in scurt timp jocul echipei. Aici e lantul slabiciunilor. Administrativul trebuie sa faca rost de bani, sa schimbe pe unii jucatori, care ar urma sa joace mai bine si sa aduca puncte. Deja Radu Niculescu a spus ca anul asta nu mai avem obiectiv, desi e cam devreme sa dezarmezi. Ma rog. Vor sa aduca antrenor la inceputul sezonului ca sa spunca la jumatate ca inca nu e lotul omogen...
Argesul mi se pare si ea o echipa fara motivatie anume. Eu cred ca va fi un meci urat, sincer, si cred ca cine da gol castiga. 0-0 sau victoria celui care da gol.

ultravioletcanada
12th October 2005, 16:16
probabil ca voi stiti mai bine "apele" in care s-a scaldat gino. eu nu cred ca ar fi putut sa faca mai mult. poate ca el stie mai bine cum sint "jocurile" acolo sus...
eu am devenit cam pesimist. nu prea cred ca alte echipe decit vesnicele steaua si dinamo pot emite pretentii la titlu, cel putin atita timp cit defilam cu sandel si mitica. pina si rapidul, cu tot sprijinul primit din toate partile (de la min. transporturilor si pina la copos) nu e capabila sa faca mare brinza. singurii "nebuni" capabili sa le mai dea peste nas celor 2 erau oltenii, dar au avut grija de ei sa-i toace marunt.
poli e doar o gogoasa umflata de prea multi bani, iar cfr cluj inca nu e o "amenintare" in campionat. cind va deveni, vor avea ei "grija" si de ea.
asa ca fiecare din cei 2 mari vor incerca sa isi atraga cit mai multe ehipe de partea lor, si va urma o cursa in 2, cu sateliti care vor incerca sa incurce pe ceilalti.

Vulturul
15th October 2005, 08:36
Daţi lovitura la bancari!
Neînvinsă în deplasare până la meciul de la Constanţa, echipa FC Argeş va încerca mâine să dea lovitura în Cotroceni, în faţa unei formaţii rămase fără preşedinte şi antrenor principal în mai puţin de o lună. Înlocuitorii lui Gino Iorgulescu şi Roberto Landi sunt doi foşti fotbalişti, aflaţi la început în noile cariere: Radu Niculescu, respectiv Cătălin Necula. „Vom încerca să speculăm această situaţie specială de la FC Naţional. Mergem să nu pierdem, iar dacă obţinem toate cele trei puncte este şi mai bine”, a declarat antrenorul secund Vasile Stan. Cu toate acestea, piteştenii nu-şi subestimează adversarul: „FC Naţional rămâne o echipă valoroasă, a demonstrat că atunci când se mobilizează scoate rezultate foarte bune. Nu e o echipă modestă, are în componenţă pe jucătorii aceia australieni, valoroşi, dar şi fotbalişti români cu experienţă, ca Panc sau Savu”.
Tănasă a adus ultima victorie
Meciurile din Cotroceni cu FC Naţional au avut întotdeauna deznodăminte dintre cele mai neprevăzute. Numai în ultimele două întâlniri suspensul s-a menţinut până aproape de final. În 2003, Marincău a adus egalarea în minutul 89, iar în acest an Sergiu Radu şi Iulian Savu au întors nesperat rezultatul, după ce Bilaşco deschisese scorul. Ultima victorie a lui FC Argeş în Parcul cu Platani a venit în 2002, când atacantul Ciprian Tănasă l-a învins pe actualul portar al piteştenilor, Bogdan Argeş Vintilă.

FC Naţional – FC Argeş
Stadion: Cotroceni. Sâmbătă, ora 15. În direct la TVR 2
Formaţii probabile
FC NAŢIONAL: Nae – Twaite, Burcă, Panc, Bazzi – Bundea, Liţă, Shroj, Chiacu – I. Savu, M. Oprea. Antrenor: Cătălin Necula
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, Rohat, M. Radu, Poenaru – Prepeliţă, Negoiţă, Murgan, Cr. Tănase – Năstăsie, C. Tănasă. Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Vasile Bratu (Amara) - Florin Stoianov (Constanţa) şi Flaviu Damaschin (Timişoara)
Arbitru de rezervă: Daniel Reca (Brăila)
Observatori: Alexandru Ioniţă şi George Ionescu (ambii din Bucureşti)

Neagoe mai aşteaptă
După ce Cristian Tănase a devenit titular la FC Argeş, la vârsta de 18 ani, următorul junior care va fi promovat în echipa lui Sorin Cârţu va fi Andrei Neagoe. Tânărul mijlocaş piteştean nu a apucat să debuteze în Divizia A, dar a jucat 45 de minute în meciul din Cupa României, cu FCM Târgovişte. „Andu este un copil bun, dar trebuie să mai crească şi mai acumuleze la capitolul forţă. Deocamdată, la acest meci, nu se pune problema să intre în joc, pentru că este suspendat după cartonaşul roşu primit la meciul de juniori. Când îi va veni rândul, sper să rămână în echipă, pentru că este foarte talentat”, a spus Vasile Stan despre fotbalistul de 18 ani.

Necula rămâne antrenor până la iarnă
Numit antrenor interimar al echipei FC Naţional, după dezertarea lui Roberto Landi, Cătălin Necula a fost reconfirmat ieri de către preşedintele Consiliului de Administraţie al clubului din Cotroceni, Constantin Iacov. Astfel, fostul jucător al echipei FC Argeş, Cătălin Necula, va rămâne antrenor până la sfârşitul turului, iar dacă va avea rezultate, ar putea chiar să rămână până la finalul campionatului. „dacă ar fi după mine, aş vrea ca Necula să iasă la pensie de la FC Naţional”, a spus şi proaspătul preşedinte al clubului, Radu Niculescu.

Poenaru s-a lovit la un ochi
Ilie Poenaru, fotbalistul care în ultimul timp a fost reprofilat de Sorin Cârţu pe postul de fundaş stânga, este incert pentru meciul cu FC Naţional. Timişoreanul a suferit o lovitură la ochi, şi a trebuit să meargă la spital pentru analiza oftalmologice amănunţite. Poenaru este în afara oricărui pericol, dar ar putea să nu fie folosit în meciul de astăzi.

# Ultraşi pe drum. Galeria Ultras Viola va pleca spre stadionul Cotroceni astăzi, în jurul orei 11:30, de la stadionul „Nicolae Dobrin”. Suporterilor au la dispoziţie un singur autocar, astfel că în tribunele stadionului din Parcul cu Platani vor fi circa 50 de ultraşi.

esku
15th October 2005, 14:12
hai baietzii!!!! Putem scoate un rezultat f bun in cotroceni!!! /hello

esku
15th October 2005, 15:58
am avut mult mai multe sanse de a marca...am jucat mai bine...si pana acum meritam cel putin un gol.... :ok:

ADelPiero
15th October 2005, 16:34
un gol din 11 metri ... la faza in care Nae l`a secerat pe Nastasie :rosu:

miril
15th October 2005, 16:38
Vrei sa spui doar penalty. Se mai si rateaza cateodata. Acum a ratat... arbitrul.

ultravioletcanada
15th October 2005, 16:53
scor final 0-1

miril
15th October 2005, 16:55
Este mai bine asa. De atat suntem in stare si nu vreau sa fim acuzati cam am castigat puncte cu arbitrul!

ultravioletcanada
15th October 2005, 16:58
corect. ma bucuri ca ai spus asta. intr-adevar, nu s-au aparat cu disperare, au incercat sa joace ceva. nastasie m-a disperat, vroia sa dea gol din orice pozitie

esku
15th October 2005, 17:13
Am facut un meci bun :ok: .... Pacat ca nu e Cry sa vada ca Argesul stie sa joace si fara sa bage autocarul in poarta ..... Nastasie a fost unul din cei mai buni oameni de pe teren, daca nu chiar cel mai bun, dar a ratat f mult..... Cat despre arbitraj :rosu: .... avea dreptate Sorinaccio dupa meciul de la Constanta cand a declarat ca: "Argesul este cobaiul arbitrajului romanesc!". Din nou am fost arbitrati de un paralel in materie de arbitraj :mda: ... Nastasie a fost luat cu fulgi cu tot de Nae, dupa ce trecuse mingea pe langa el ..... Be@... chiar a fost secerat pt. ca i-a luat ambele picioare.....cred ca s-a vazut si din avion ca a fost fault, numai centralul se uita dupa soare.... In fine....totul e bine cand se termina cu bine, dar aceste greseli de arbitraj nu ar trebui trecute neobservate .... noroc cu golul senzational /hello marcat de Tanase, altfel cred ca iesea un mare scandal la finalul meciului.....
Una peste alta am meritat victoria! :ok:

FORZA VIOLA!

sun
15th October 2005, 17:37
Argesul are din nou echipa foarte buna. Spre desobire de ultimii ani ( cand era mediocra ) , Argesul e acum o echipa care se va bate pentru deja celebrul loc 6 :ok:

Nationalul a fost o dezamagire imensa. Sper sa isi revina in curand , altfel nu ii vad bine deloc

Vulturul
15th October 2005, 20:35
Tocmai m-am intors de la meci...Ce sa spun o victorie muncita a baietilor cu un gol de senzatie a lui Dodel...Organizarea a lasat de dorit...Galeria noastra nu a fost lasata sa isi pune bannerele pe gard ...La pauza am fost amenintati de catre observatorul partidei ca in cazul in care vom mai striga impotriva lui Radu Niculescu vom fi evacuati din stadion....Probabil ca domnu observator uitase ca traim intro tara libera....Dar asta e bine ca am invins si am mai acumulat 3 puncte in clasament...

miril
15th October 2005, 20:39
Vulturul, de ce nu ati strigat sloganuri anti Netoiu? Ce are Radu Niculescu de a face cu voi si cu FC Arges? Sau si tu faci confuzia intre a te exprima liber si a te exprima anarhic? In rest, felicitari, ati fost mai buni.

Vulturul
15th October 2005, 20:45
Radu Niculescu era cel care ''a ordonat'' sa nu ni se dea voie sa ne punem bannerele pe gard...Daca netoiu ar fi facut la fel am fi strigat si impotriva lui...

be@
15th October 2005, 20:50
Tu esti sigur de ce afirmi? Si de ce v-ar interzice Radu Niculescu sa va expuneti bannerele?Nu inteleg !Ce treaba aveati voi cu el?

miril
15th October 2005, 21:11
Ma faci curios, si ce scria pe bannere?

Vulturul
15th October 2005, 22:20
Ma faci curios, si ce scria pe bannere?

Erau bannerle de gard man...

bobycox
15th October 2005, 23:22
Bravo baieti. Felicitari. Victorie fara dubii. Arbitrajul bun ,pana la faza de penalty. In rest inca o doza de fericire , necesara tratarii lui Sorinacio.
PS. Lui Sorin Cartu, nu-i urez deacat multa sanatate si cat mai multi ani la FC Arges , cu o sustinere mai serioasa( financiar ) din partea conducerii administrative.

Vulturul
15th October 2005, 23:24
Pe ele erau trecute:
Ultras Viola
Violet Republic
Nucleo Viola...
Deci fara nici un motiv...Am uitat sa spun ca la intrare garda ne-a confiscat mesajul facut pentru cei de la Gazeta Sporturilor...

miril
15th October 2005, 23:28
Pacat, sper ca Radu sa nu calce pe urmele lui Gino.

SORENSEN
15th October 2005, 23:33
Am avut placerea de a vedea la "fata locului" acest meci .( ma luat un stelist argesean sa-l vad pe varasu inscriind un gol ff frumos).
Fc Arges a condus meciul si daca Nastasie marca era si mai sever scorul .Stadionul s-a prezentat dezolant scaune rupte (aici baietii de la celelalte echipe invidioase din Bucuresti sunt vinovati:no: ) gazon f slab - nu ma asteptam .
"Suporterii" lui fc national (sunt mult mai multi pe forum aici) au fost varza - care e treaba cu fanfara ... va canta prohodul :D

Cr Tanase a dat un gol f frumos ( doar 18 si are mare potential :ok: ),Nastasie a ratat imens , arbitrul nu a acordat un 11 m clar , gazon "putin " mai bun decat in Ghencea:D , spectatori putini , fanii argeseni erau cam ciudati pareau ca nu au treaba cu meciul decat din cand in cand ori erau "machiti" ori pur si simplu n-aveau chef de meci :rolleyes:

PS be@ ar trebui sa mai vi si tu sa-i susti pe baieti ca poate se "dubla" galeria :happy

miril
15th October 2005, 23:49
Site-ul se incarca greu, Tudose! Apesi, apesi, apesi... Catalinalexe vad ca tu nu citesti comunicatul clubului FC National in ceea ce priveste suporterii!!! In rest, este de preferat sa pierdem acum, ca sa intelegem situatia dificila in care se afla echipa, fara jucatori de valoare si cu un antrenor mai mult decat interimar. Poate mai apucam sa reparam ceva, noi, adica conducerea.

SORENSEN
16th October 2005, 00:23
<<"Sunt foarte fericit pentru acest gol care a adus victoria. Am 18 ani, echipa mea preferată este Steaua Bucureşti, dar deocamdată joc la FC Argeş şi să vedem ce va urma. Dedic golul mamei mele. A spălat multe echipamente până să ajung eu fotbalist în Divizia A", a afirmat autorul golului victoriei piteştenilor în meciul cu FC Naţional, Cristian Tănase.>>GSP
/hello s-a tinut de cuvant ....
Sper ca caiNetoiu nu-si va vari botul ca o va lua peste el :rolleyes:

esku
16th October 2005, 13:02
"S-a tras din greu, aşadar. Sezonierii lui Necula trăgeau fiecare în altă direcţie. Greoi şi dezorientat, Abiodun alerga cu capul înainte la centrări, dar între el şi balon se ivea în ultimul moment cîte un fundaş piteştean. Plugarii lui Cîrţu se înjugau cot la cot în apărare, pînă cînd modernul 4-4-2 devenea un arhaic 8-2 şi chiar 9-1, ca în preistoria fotbalului. Muncitori, rezistenţi, fără pic de imaginaţie - aşa îi vrea Cîrţu, aşa îi are."

Asa suna un paragraf din cronica meciului FC National - FC Arges. :rosu: DEZASTROS! Doamna Maria Andries, aveti vreo legatura cu fotbalul? Sincer, nu cred! Abiodun a fost unul din cei mai buni jucatori ai Nationalului, iar FC Arges a prestat un joc ofensiv. Ca nota informativa as vrea sa ii spun doamnei Maria Andries ca sistemul nostru de joc a fost un 4-3-1-2, cu Bilasco varf retras, iar Nastasie si Tanasa in atac, care de cele mai multe ori aduceau mingea in tusa pentru ai crea culoare lui Bilasco, in eventualitatea unei centrari venite de la unul din cei doi atacanti, stiut fiind faptul ca Bilasco are un joc aerian f bun. 8-2 sau chiar 9-1 a vazut doar doamna Maria Andries, dar acest sistem nu a fost jucat in Cotroceni cu siguranta....poate atunci cand am jucat cu Rapidul in Giulesti sa se fi intamplat asa ceva....:mda: Cat despre modul in care incheie acest paragraf....NO COMENT....in nota intregului articol ... JALNIC!:rosu:

"Pe stadioanele patriei arăturile de toamnă sînt în toi. FC Naţional şi FC Argeş au întors ieri nişte brazde în Cotroceni. Au arat în lungul şi în latul terenului, împiedicîndu-se unii de alţii de mai mare dragul. S-a tras din greu, dar nu la poartă. În primul sfert de oră, "bancarii" n-au îndrăznit mai mult decît un cap al lui Săpunaru (min.8). Piteştenii ar fi îndrăznit, dacă aveau cu cine. Dar Tănasă nu ştie să se demarce decît în ofsaid (min. 22), iar lui Năstăsie i se moaie picioarele în faţa porţii şi alunecă (min. 25)."

Asa incepe jalnica cronica a meciului FC National - FC Arges din Gazeta Sporturilor. Un articol ironic, asa cum este intreg ziarul .... un ziar ironic, care cauta doar scandal si incearca sa agite spiritele in orice domeniu sportiv.... Sa nu uitam ca de la ei a plecat si destramarea lotului olimpic de gimnastica, singurul sport unde aveam rezultate f bune pe plan mondial.... asa suntem noi romanii.... unde totul merge bine, tebuie sa cautam scandalul.... GSP reuseste din plin acest lucru....:no:

"Pe final, "bancarii" şi-au forţat norocul, prăbuşindu-se artistic pe pămîntul reavăn. Degeaba. N-a răsărit nici un penalty."

In acest mod se incheie articolul care se dorea a fi sportiv, a fost doar o tentativa ironica de cronica a meciului FC National - FC Arges..... Asa stiu cei de la GSP sa minimalizeze meritele unei echipe care a muncit extrem de mult pentru obtinerea acestor 3 puncte .... RUSINE GSP!:rosu:

Tristan
16th October 2005, 14:09
Adevarul este ca Nationalul nu a stralucit in acest meci. Dar Abiodun a fost poate printre putinii care chiar au jucat fotbal, alaturi poate de Savu care a mai incercat ceva dribling-uri. Cat despre cum am jucat noi, informam gsp pe aceasta cale ca Sorin Cartu a jucat 4-3-3. Cu urmatoarele ocazii vor incepe poate si ei sa observe acest lucru. Dar pana atunci mai este. Mare minune daca nu l-au trecut pe Negiota fiundas stanga. Cand el dupa plecarea lui Danciu mereu a jucat inchizator.


@catalinalexe Stai linistit ca si Mutu declara ca vrea sa ajunga la Steaua si a ajuns la Dinamo, si chiar si dopatul de Neaga a declarat ca vrea la Dinamo si pana la urma a ajuns la voi, ba chiar la voi in galerie. :d asa ca nu se stie. Deocamdata e la FC Arges si obisnuieste-te cu el aici pentru intre 5 si 20 de ani, ca sa folosesc o licenta juridica

bobycox
16th October 2005, 16:01
Credeam ca sunt singurul , care a constatat caterinca de articol din GSP. Ce sa-i ceri comunistului de Ioanitoaia si "avortonului" de Tolo-tantavan , care suspina dupa C. Stroe ,om care le ungea stilourile saptamanal. Articol facut la comanda si cu ironii de doi bani.

vladi
16th October 2005, 16:16
sint si eu curios, care era mesajul pentru Gazeta Sporturilor ?

.......si ca un PS..m-am cam plictisit de faza asta cu stilul defensiv al lui Cartu....sintem in etapa a 9-a, nu se trezeste nimeni ca Argesul joaca cu trei atacanti ?

be@
16th October 2005, 18:43
<<"Sunt foarte fericit pentru acest gol care a adus victoria. Am 18 ani, echipa mea preferată este Steaua Bucureşti, dar deocamdată joc la FC Argeş şi să vedem ce va urma. Dedic golul mamei mele. A spălat multe echipamente până să ajung eu fotbalist în Divizia A", a afirmat autorul golului victoriei piteştenilor în meciul cu FC Naţional, Cristian Tănase.>>GSP
/hello s-a tinut de cuvant ....
Sper ca caiNetoiu nu-si va vari botul ca o va lua peste el :rolleyes:

E rusinos sa fii jucatorul Argesului si sa declari ca echipa ta favorita e steaua. :rosu:

EDMOND_
16th October 2005, 18:54
De ce rusinos. E cam ca tine. sa fii din Iasi si sa tii cu National. Ce mare diferenta?

vladi
16th October 2005, 19:12
daca ati fi ascultat si cum i-a fost adresata intrebarea.....:-D

Declaratia aia e transcrisa dupa ureche

Tudose
16th October 2005, 19:14
Am inregistrarea declaratiei lui Cristi Tanase, reprodusa doar partial de GSP, care textual suna astfel:

"Care e echipa ta preferata?"
"Echipa mea preferata este din Bucuresti, Steaua Bucuresti, dar deocamdata joc la FC Arges si sa vedem ce va urma."

"Ce ar insemna sa marchezi un gol chiar impotriva Stelei?"
"Ar insemna mult."

"Ai mai dat goluri?"
"Nu, e primul meu gol."

"Ce simte un tanar acum?"
"Sunt foarte fericit si bucuros."

"Cui dedici golul?"
"Mamei il dedic."

"A avut grija de tine?"
"Da."

"Cat echipament a spalat mama pana ai ajuns aici?"
"Mult, mult echipament!"

Aici e vorba de lipsa de atitudine profesionista, iar tinerilor jucatori ar trebui sa le fie insuflata de antrenori si conducatori! O asemenea gafa, desi provocata si scoasa din context, poate fi taxata de suporterii Argesului sau de ai unei rivale a Stelei la care Tanase ar putea ajunge (desi presedintele Chitu a declarat ca Argesul nu mai da jucatori echipelor din tara).

Iar eu am vorbit deja la Pitesti cu cine trebuie... sa faca un pic de educatie celor tineri :D

esku
16th October 2005, 20:50
nu v-ati obisnuit mah cu gsp-ul....??? Reproduce doar ce vrea si cauta non-stop scandalul .... este un ziar penibil!

Cat despre Cr. Tanase nu ar fi trebuit sa declare asa ceva, dar are o scuza ... a fost provocat si cred ca era in culmea fericirii, dat fiind faptul ca este primul sau gol in Divizia A, nu s-a mai gandit ca raspunsul sau ar putea deranja fanii Argesului.... Oricum mai are mult de muncit pana sa plece de la FC Arges, trebuie sa isi faca datoria la Pitesti, iar inceputul este f bun....un gol de 3 pct. :ok:

dlgicu
16th October 2005, 21:19
m-am cam plictisit de faza asta cu stilul defensiv al lui Cartu....sintem in etapa a 9-a, nu se trezeste nimeni ca Argesul joaca cu trei atacanti ?

Lasa ca e bine asa, poate nu se trezesc nici adversarii si asa apar victoriile, cu goluri din atacuri pozitionale ale echipei "defensive", dupa minute bune de dominare.

miril
17th October 2005, 13:27
Vad ca discutia se poarta la linia de demarcare dintre on si off, mai ales cand vine vorba de steagul...Finlandei. Inca o data, FC Arges a aratat ca o echipa, noi nu, de aici si scorul care face...diferenta mai...mica decat a fost, de fapt, pe teren. In rest, ca sa nu fiu mai pre...off, vad ca se apropie si optimile din Cupa, cu...provocarile de rigoare. Noi, progresistii, sa ne vedem de treaba noastra! Sper sa o faca, cu bun(d)e(a) rezultate in teren si jucatorii nostrii. Desi, dupa cum se desfasoara evenimentele... HAI PROGRESUL!

Tudose
17th October 2005, 13:37
Nici mie nu mi-a placut declaratia lui Cristi Tanase, am auzit-o foarte bine, eram chiar langa el si o am si inregistrata. Corect insa ar fi fost sa fie aratata si continuarea: "Ar insemna foarte mult pentru mine un gol impotriva Stelei." Deci pustiul pune osul pentru FC Arges!

Eu nu as bate atat de multa moneda asupra acestui aspect, spun ca baiatul a comis o eroare si atat, iar cei din tanara generatie trebuie educati de catre cei mai in varsta, de antrenori si conducatori. Nu putem da afara un astfel de jucator cum sugereaza t.b., insa aceste de lucruri nu mai trebuie repetate. Cum spuneam, am si discutat cu cineva la Pitesti sa aiba grija asupra aspectului :)

Nu mai luati de bune toate inventiile unor ziaristi care sunt paraleli cu fenomenul sportiv. Dupa partida din Cotroceni am auzit tot felul de aberatii:

"Andrei, colegii tai s-au ferit de tine pentru ca esti Prepelita si le e teama de gripa aviara?" (penibil! Cred ca de asa ceva suferea doar "gasca" ce a adresat intrebarea)

"Prepe, voi ce v-ati propus in Cupa?"
"Noi am iesit deja din Cupa, ne-a scos Targovistea." (lipsa de informare si profesionalism din partea jurnalistului)

"Domnule Cartu, unde l-ati descoperit pe Cristi Tanase?"
"Nu l-am descoperit eu, provine de la centrul de juniori de la Pitesti si joaca de mai bine de un an." (a debutat in Divizia A in mai 2004, la un meci FC Brasov - FC Arges 1-2, deci din nou lipsa de informare).

Sunt cateva nume de urmarit din "fabrica de talente" de la Pitesti: Prepelita, Ciprian Tanasa, Nastasie (deja cunoscuti) precum si cei care vin din urma: Mircea Negru, Adrian Ionescu, Cristian Tanase (dorit in vara de Steaua dar cu contract inca multi ani la Pitesti). Sper ca presedintele Chitu sa isi tina promisiunea si sa nu mai dam jucatori decat in strainatate (e greu acum, dar nu imposibil).

miril
17th October 2005, 13:47
Sa nu uitam ca Tanase este si tanar, deci sincer si de aici si declaratia lui. Dupa infrangerea cu Argesul ar veni timpul sa ne reorientam si noi, FC National, mai mult spre propria pepiniera. Nu este la fel de valoroasa, acum, ca a pitestenilor, dar este un bun al clubului care trebuie valorificat. Cine are cap, sa-l...folosesca!

Vulturul
17th October 2005, 17:16
Piteştenii au spart banca
Senzaţională prestaţia Argeşului &#238;n Cotroceni. Echipa care a &#238;nvins Rapidul şi Sportul, FC Naţional, a trebuit să iasă umilită de pe propriul teren. Parcă nici &#238;nfr&#226;ngerea cu 4-0 cu CFR Cluj nu le-a picat at&#226;t de prost bancarilor ca aceasta cu FC Argeş, pentru că dominarea piteştenilor a fost netă. Dacă &#238;n prima repriză ocaziile elevilor lui C&#226;rţu au &#238;nceput să apară spre final, &#238;n schimb partea a doua a fost la discreţia noastră. Nouă şuturi pe poartă, trei şuturi pe l&#226;ngă, opt cornere şi extrem de multe ocazii ratate cu seninătate, iată derularea ostilităţilor din Cotroceni! Golul &#238;nscris de Tănase abia &#238;n minutul 88 a fost suficient pentru victoria Argeşului, dar a reprezentat prea puţin faţă de modul &#238;n care piteştenii au evoluat. 1-0 cu FC Naţional şi FC Argeş reuşeşte să str&#226;ngă &#238;n doar nouă etape exact at&#226;tea puncte, 15, c&#226;te avea la sf&#226;rşitul turului campionatului trecut!
C&#226;rţu a pus puştii pe ei
Indiscutabil, artizanul victoriei a fost antrenorul Sorin C&#226;rţu, cel care a c&#226;ştigat net duelul cu t&#226;nărul şi neexperimentatul său adversar, Cătălin Necula. Sorinaccio „l-a citit” pe imediat pe fiul lui Rică Răducanu, şi i-a blocat pe Abiodun şi Chiacu, Prepeliţă fiind piesa de bază. După ce a anihilat cu totul sistemul de joc al gazdelor, tehnicianul oltean a urcat &#238;n atac, pun&#226;ndu-l pe Năstăsie să hărţuiască apărarea. Şi ca tac&#226;mul să fie complet, &#238;n minutul 77 a introdus s&#226;nge proaspăt, pe excelentul Cristi Tănase, care cu un gol de generic a adus trei puncte foarte preţioase Argeşului. Aşadar, jucătorii cheie au fost un internaţional de juniori, Tănase şi doi internaţionali de tineret, Prepeliţă şi Năstăsie.

FC Naţional – FC Argeş 0-1 (0-0)
Cr. Tănase (88)
Stadion: Cotroceni. Spectatori: 300. Şuturi pe poartă: 2-9. Şuturi &#238;n afara porţii: 3-4. Cornere: 0-8. Ofsaiduri: 5-2. Cartonaşe galbene: 2-1
FC NAŢIONAL: Nae – Ghindeanu (46 Mehmedovic), Twaite, Săpunaru, Bazzi – Abiodun, Liţă (65 Bundea), Burcă, Griffith – I. Savu, Chiacu (61 Băd). Antrenor: Cătălin Necula
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, Rohat, M. Radu, Poenaru – Prepeliţă (77 Cr. Tănase), Negoiţă, Murgan – Bilaşco (77 Costescu), C. Tănasă, Năstăsie (83 Dobre). Antrenor: Sorin C&#226;rţu
Arbitri: Vasile Bratu (Amara) - Florin Stoianov (Constanţa) şi Flaviu Damaschin (Timişoara)
Cartonaşe galbene: Twaite, Săpunaru - Murgan

Eroul meciului era să nu joace cu Naţionalul
# C&#226;rţu l-a certat &#238;nainte de meci şi l-a scos din echipă!
Incredibil, dar autorului golului extraordinar prin care FC Argeş a c&#226;ştigat cele trei puncte cu FC Naţional era gata-gata să fie trimis acasă de Sorin C&#226;rţu! Povestea incredibilă din vestiarul echipei v-o povestim &#238;n exclusivitate! Talentatul jucător promovat cu insistenţă de Sorin C&#226;rţu &#238;n prima echipă a Argeşului, Cristian Tănase, a fost anunţat titular pentru meciul cu bancarii. &#206;n timp ce jucătorii se echipau pentru a ieşi la &#238;ncălzire, C&#226;rţu a intrat &#238;n vestiar pentru a verifica starea de spirit a jucătorilor săi. L-a văzut pe Tănase că &#238;ncalţă o pereche de ghete turnată, cu crampoanele desenate de producător, moment &#238;n care a explodat: „Tu unde te duci mă &#238;ncălţat aşa, n-ai văzut că terenul e plin de apă? Incredibil, eu te bag &#238;n echipă şi tu &#238;ţi baţi joc! Gata, nu mai joci, să nu te mai văd!”, i-a aruncat C&#226;rţu lui Tănase, şi l-a trimis pe banca de rezerve. Imediat, pe fază, Prepeliţă i-a &#238;mprumutat o pereche de ghete cu crampoane metalice, dar era prea t&#226;rziu: juniorul fusese scos din primul „unsprezece”.
Idolul lui Mutu
&#206;n minutul 88, Chiţa aruncă o minge plouată &#238;n careu, Twaite sare la cap cu C. Tănasă, respinge mingea p&#226;nă &#238;n marginea careului de 16 metri, de unde Cristi Tănase o catapultează sub bară, făc&#226;ndu-l pe Nae un bufon care se g&#226;ndeşte că ar putea apăra o asemenea bombă! Primul gol &#238;n Divizia A pentru noul puşti minune al Argeşului, un euro-gol care a adus piteştenilor trei puncte mari. Imediat după ce mingea a scuturat plasa, Tănase a fugit şi s-a aruncat &#238;n braţele lui C&#226;rţu, cel care, prin atitudinea severă pe care a avut-o &#238;naintea meciului, l-a ambiţionat foarte tare. Galeria l-a răsplătit şi ea cu scandarea „Tănase pentru noi este Mutu doi”, Briliantul fiind de fapt chiar jucătorul preferat al noii vedete a Piteştiului.
Cristi Tănase: „Sunt foarte fericit pentru acest gol care a adus victoria. Am 18 ani, echipa mea preferată este Steaua Bucureşti, dar deocamdată joc la FC Argeş şi să vedem ce va urma. Sunt foarte fericit şi bucuros la primul gol &#238;n Divizia A. Dedic golul mamei mele, care a spălat multe echipamente p&#226;nă să ajung eu fotbalist &#238;n Divizia A. &#206;mi pare bine că a c&#226;ştigat echipa. Fotbalistul meu preferat este Mutu, aş vrea să ajung să joc ca el la echipe mari, dar să vedem ce-mi rezervă viitorul”.

Declaraţii după meci
Vasile Stan: „Ne bucurăm pentru această victorie. Am dominat jocul &#238;n cea mai mare parte şi consider că victoria este fără dubii”.
Andrei Prepeliţă: „A fost un meci foarte greu, echilibrat, ţin&#226;nd cont de starea terenului. După ocaziile pe care le-am avut, meritam victoria. Nu am venit să stricăm sărbătoarea nimănui, noi am venit să c&#226;ştigăm. Am crezut tot timpul că o să c&#226;ştigăm. Terenul a fost foarte greu, greu şi cu echilibrul, a trebuit să purtăm numai crampoane mari şi astfel am jucat cu pase lungi. ”.
Sorin C&#226;rţu: „Probabil că aş fi reproşat arbitrului faza penalty-ului, dar s-a făcut dreptate şi nu mai zic nimic. Tănase e un produs al centrului de juniori din Piteşti, e &#238;n pregătire cu noi de zece luni de zile, şi mai sunt şi alţii de talia lui Tănase, şi va veni şi r&#226;ndul lor. ”.
Cătălin Necula: „Am făcut astăzi o partidă foarte slabă, am crezut că simpla noastră prezenţă pe teren ne va aduce victoria &#238;n faţa unui adversar care a venit să-şi v&#226;ndă foarte scump pielea. At&#226;t eu, c&#226;t şi jucătorii am rămas datori. Sunt foarte dezamăgit de ce s-a &#238;nt&#226;mplat azi pe teren. Sunt dezamăgit de mine, de jucători, sunt vinovat sută la sută pentru că n-am ştiut să-i motivez după perioada foarte bună prin care am trecut. Am suferit foarte mult la construcţie. Ne pare rău pentru noi &#238;n primul r&#226;nd, dar şi pentru Radu Niculescu”.
Radu Niculescu: „Sunt supărat, pentru că este primul meci la care particip &#238;n calitate de preşedinte. După aspectul jocului pentru noi era bun şi un 0-0. Echipa a pierdut meritat. Avem probleme &#238;n atac şi la finalizare, dar &#238;ncercăm să le rezolvăm. Am momente &#238;n care mi-aş dori să mai joc, dar nu se pune problema acum”.

„Provincialul complexat” ne-a furat un penalty clar
Crăciunescu &#238;i ia apărarea lui Bratu
FC Argeş ar fi putut deschide mult mai devreme scorul, dacă arbitrul partidei, Vasile Bratu, ar fi acordat lovitură de la 11 metri la un fault clar ca lumina zilei făcut de portarul Nae asupra lui Năstăsie. &#206;n minutul 63, atacantul piteştean a preluat mingea pe l&#226;ngă apărătorul gazdă, iar acesta l-a atacat cu picioarele &#238;n faţă, tr&#226;ntindu-l pe Năstăsie la păm&#226;nt. Penalty indubitabil pentru toată Rom&#226;nia, nu şi pentru cel pe care Sorin C&#226;rţu &#238;l numea, &#238;n această primăvară, la meciul de pe Ghencea, „provincial complexat din Amara”. Chiar şi preşedintele CCA, Ion Crăciunescu, a recunoscut că se impunea lovitură de pedeapsă, dar i-a luat apărarea lui Bratu, spun&#226;nd că infracţiunea lui Nae a fost precedată de un faut &#238;n atac. „Sincer,&#160;a fost penalty. &#206;nt&#226;i a fost fault &#238;n atac şi apoi penalti. I-am purtat noroc finului meu, Sorin C&#226;rţu, dar aş vrea să le port noroc arbitrilor”, a spus Crăciunescu.

Sorinaccio, idolul galeriei
Galeria argeşeană Ultras Viola a sosit la stadion cu cinci minute &#238;nt&#226;rziere, de vină fiind noul preşedinte al bancarilor, Radu Niculescu. Acesta a pus ordin clar ca piteştenii să fie controlaţi la s&#226;nge, pentru a nu intra pe teren cu bannere sau materiale contondente. Astfel, gazdele au interzis să posteze bannere pe gardurile arenei din Cotroceni, motivul invocat fiind că are un mesaj dur la adresa unui ziar: „Cu banii pe concurs neacordaţi, / Pe nordici aţi vrut să-i premiaţi”. Cei aproximativ 30 de suporteri piteşteni au acoperit prin scandările lor p&#226;nă şi fanfara Los Platanos, revenită &#238;n tribune odată ciu instalarea noului preşedinte. Pe parcursul reprizei secunde, piteştenii i-au scandat de c&#226;teva ori numele lui C&#226;rţu, apelativul folosit fiind unul familiar, „Sorinaccio”. Cu toate că ultraşii nu au avut voie cu bannere, galeria „Fans” a prezentat unul, pe care scria „De schimbat, aţi schimbat / Mai aveţi de confirmat”.

Culise
# Mlaştină. Partida s-a jucat pe un teren extraordinar de prost, care s-a &#238;nmuiat la o simplă ploaie de c&#226;teva ore &#238;n Capitală. Se pare că Bucureştiul are mari probleme cu drenajul, iar Gigi Becali nu ştim dacă va mai da 40 de milioane de dolari pe stadionul din Cotroceni după ce-i va spune MM Stoica ce a văzut pe viu.
# Murg. Mijlocaşul piteştean a fost trecut pe foaia oficială Murgu, inclusiv prezentatcraionica stadionului, simpatica Oana. Murgan a primit un cartonaş galben &#238;n minutul 24 pentru un fault, după care era să fie eliminat pentru un henţ intenţionat, &#238;n minutul 42, dar din fericire arbitrul Bratu nu a văzut infracţiunea.
# Cel mai frumos. Pentru prima oară &#238;n acest campionat, FC Argeş a apărut &#238;n echipamentul de rezervă, negru-portocaliu. Toată lumea a remarcat frumuseţea acestuia şi design-ul avangardist, comentatorii postului naţional de televiziune declar&#226;nd echipamentul Macron drept, indiscutabil, cel mai frumos din Divizia A.
# Calm. De data aceasta, Sorin C&#226;rţu chiar a fost calm. Deşi toată lumea se aştepta să explodeze &#238;n repriza a doua, C&#226;rţu nu s-a ridicat de pe bancă dec&#226;t de trei ori: o dată pentru a reproşa intrarea dură a lui Griffith asupra lui Murgan, a doua oară pentru a reproşa penalty-ul neacordat, şi a treia oară pentru a se bucura la gol.
# Cu vestă. Deşi era antrenor secund, iar prin atribuţiile cedate de C&#226;rţu, chiar „principal”, Mircea Irimescu a fost obligat de organizatori să &#238;mbrace o vestă verde, ca aceea a rezervelor sau fotografilor. Acest lucru nu l-a deranjat pe Irimescu, care şi-a condus perfect echipa de pe margine.

Top

Vulturul
17th October 2005, 17:19
Piteştenii au spart banca
Senzaţională prestaţia Argeşului în Cotroceni. Echipa care a învins Rapidul şi Sportul, FC Naţional, a trebuit să iasă umilită de pe propriul teren. Parcă nici înfrângerea cu 4-0 cu CFR Cluj nu le-a picat atât de prost bancarilor ca aceasta cu FC Argeş, pentru că dominarea piteştenilor a fost netă. Dacă în prima repriză ocaziile elevilor lui Cârţu au început să apară spre final, în schimb partea a doua a fost la discreţia noastră. Nouă şuturi pe poartă, trei şuturi pe lângă, opt cornere şi extrem de multe ocazii ratate cu seninătate, iată derularea ostilităţilor din Cotroceni! Golul înscris de Tănase abia în minutul 88 a fost suficient pentru victoria Argeşului, dar a reprezentat prea puţin faţă de modul în care piteştenii au evoluat. 1-0 cu FC Naţional şi FC Argeş reuşeşte să strângă în doar nouă etape exact atâtea puncte, 15, câte avea la sfârşitul turului campionatului trecut!
Cârţu a pus puştii pe ei
Indiscutabil, artizanul victoriei a fost antrenorul Sorin Cârţu, cel care a câştigat net duelul cu tânărul şi neexperimentatul său adversar, Cătălin Necula. Sorinaccio „l-a citit” pe imediat pe fiul lui Rică Răducanu, şi i-a blocat pe Abiodun şi Chiacu, Prepeliţă fiind piesa de bază. După ce a anihilat cu totul sistemul de joc al gazdelor, tehnicianul oltean a urcat în atac, punându-l pe Năstăsie să hărţuiască apărarea. Şi ca tacâmul să fie complet, în minutul 77 a introdus sânge proaspăt, pe excelentul Cristi Tănase, care cu un gol de generic a adus trei puncte foarte preţioase Argeşului. Aşadar, jucătorii cheie au fost un internaţional de juniori, Tănase şi doi internaţionali de tineret, Prepeliţă şi Năstăsie.

FC Naţional – FC Argeş 0-1 (0-0)
Cr. Tănase (88)
Stadion: Cotroceni. Spectatori: 300. Şuturi pe poartă: 2-9. Şuturi în afara porţii: 3-4. Cornere: 0-8. Ofsaiduri: 5-2. Cartonaşe galbene: 2-1
FC NAŢIONAL: Nae – Ghindeanu (46 Mehmedovic), Twaite, Săpunaru, Bazzi – Abiodun, Liţă (65 Bundea), Burcă, Griffith – I. Savu, Chiacu (61 Băd). Antrenor: Cătălin Necula
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, Rohat, M. Radu, Poenaru – Prepeliţă (77 Cr. Tănase), Negoiţă, Murgan – Bilaşco (77 Costescu), C. Tănasă, Năstăsie (83 Dobre). Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Vasile Bratu (Amara) - Florin Stoianov (Constanţa) şi Flaviu Damaschin (Timişoara)
Cartonaşe galbene: Twaite, Săpunaru - Murgan

Eroul meciului era să nu joace cu Naţionalul
# Cârţu l-a certat înainte de meci şi l-a scos din echipă!
Incredibil, dar autorului golului extraordinar prin care FC Argeş a câştigat cele trei puncte cu FC Naţional era gata-gata să fie trimis acasă de Sorin Cârţu! Povestea incredibilă din vestiarul echipei v-o povestim în exclusivitate! Talentatul jucător promovat cu insistenţă de Sorin Cârţu în prima echipă a Argeşului, Cristian Tănase, a fost anunţat titular pentru meciul cu bancarii. În timp ce jucătorii se echipau pentru a ieşi la încălzire, Cârţu a intrat în vestiar pentru a verifica starea de spirit a jucătorilor săi. L-a văzut pe Tănase că încalţă o pereche de ghete turnată, cu crampoanele desenate de producător, moment în care a explodat: „Tu unde te duci mă încălţat aşa, n-ai văzut că terenul e plin de apă? Incredibil, eu te bag în echipă şi tu îţi baţi joc! Gata, nu mai joci, să nu te mai văd!”, i-a aruncat Cârţu lui Tănase, şi l-a trimis pe banca de rezerve. Imediat, pe fază, Prepeliţă i-a împrumutat o pereche de ghete cu crampoane metalice, dar era prea târziu: juniorul fusese scos din primul „unsprezece”.
Idolul lui Mutu
În minutul 88, Chiţa aruncă o minge plouată în careu, Twaite sare la cap cu C. Tănasă, respinge mingea până în marginea careului de 16 metri, de unde Cristi Tănase o catapultează sub bară, făcându-l pe Nae un bufon care se gândeşte că ar putea apăra o asemenea bombă! Primul gol în Divizia A pentru noul puşti minune al Argeşului, un euro-gol care a adus piteştenilor trei puncte mari. Imediat după ce mingea a scuturat plasa, Tănase a fugit şi s-a aruncat în braţele lui Cârţu, cel care, prin atitudinea severă pe care a avut-o înaintea meciului, l-a ambiţionat foarte tare. Galeria l-a răsplătit şi ea cu scandarea „Tănase pentru noi este Mutu doi”, Briliantul fiind de fapt chiar jucătorul preferat al noii vedete a Piteştiului.
Cristi Tănase: „Sunt foarte fericit pentru acest gol care a adus victoria. Am 18 ani, echipa mea preferată este Steaua Bucureşti, dar deocamdată joc la FC Argeş şi să vedem ce va urma. Sunt foarte fericit şi bucuros la primul gol în Divizia A. Dedic golul mamei mele, care a spălat multe echipamente până să ajung eu fotbalist în Divizia A. Îmi pare bine că a câştigat echipa. Fotbalistul meu preferat este Mutu, aş vrea să ajung să joc ca el la echipe mari, dar să vedem ce-mi rezervă viitorul”.

Declaraţii după meci
Vasile Stan: „Ne bucurăm pentru această victorie. Am dominat jocul în cea mai mare parte şi consider că victoria este fără dubii”.
Andrei Prepeliţă: „A fost un meci foarte greu, echilibrat, ţinând cont de starea terenului. După ocaziile pe care le-am avut, meritam victoria. Nu am venit să stricăm sărbătoarea nimănui, noi am venit să câştigăm. Am crezut tot timpul că o să câştigăm. Terenul a fost foarte greu, greu şi cu echilibrul, a trebuit să purtăm numai crampoane mari şi astfel am jucat cu pase lungi. ”.
Sorin Cârţu: „Probabil că aş fi reproşat arbitrului faza penalty-ului, dar s-a făcut dreptate şi nu mai zic nimic. Tănase e un produs al centrului de juniori din Piteşti, e în pregătire cu noi de zece luni de zile, şi mai sunt şi alţii de talia lui Tănase, şi va veni şi rândul lor. ”.
Cătălin Necula: „Am făcut astăzi o partidă foarte slabă, am crezut că simpla noastră prezenţă pe teren ne va aduce victoria în faţa unui adversar care a venit să-şi vândă foarte scump pielea. Atât eu, cât şi jucătorii am rămas datori. Sunt foarte dezamăgit de ce s-a întâmplat azi pe teren. Sunt dezamăgit de mine, de jucători, sunt vinovat sută la sută pentru că n-am ştiut să-i motivez după perioada foarte bună prin care am trecut. Am suferit foarte mult la construcţie. Ne pare rău pentru noi în primul rând, dar şi pentru Radu Niculescu”.
Radu Niculescu: „Sunt supărat, pentru că este primul meci la care particip în calitate de preşedinte. După aspectul jocului pentru noi era bun şi un 0-0. Echipa a pierdut meritat. Avem probleme în atac şi la finalizare, dar încercăm să le rezolvăm. Am momente în care mi-aş dori să mai joc, dar nu se pune problema acum”.

„Provincialul complexat” ne-a furat un penalty clar
Crăciunescu îi ia apărarea lui Bratu
FC Argeş ar fi putut deschide mult mai devreme scorul, dacă arbitrul partidei, Vasile Bratu, ar fi acordat lovitură de la 11 metri la un fault clar ca lumina zilei făcut de portarul Nae asupra lui Năstăsie. În minutul 63, atacantul piteştean a preluat mingea pe lângă apărătorul gazdă, iar acesta l-a atacat cu picioarele în faţă, trântindu-l pe Năstăsie la pământ. Penalty indubitabil pentru toată România, nu şi pentru cel pe care Sorin Cârţu îl numea, în această primăvară, la meciul de pe Ghencea, „provincial complexat din Amara”. Chiar şi preşedintele CCA, Ion Crăciunescu, a recunoscut că se impunea lovitură de pedeapsă, dar i-a luat apărarea lui Bratu, spunând că infracţiunea lui Nae a fost precedată de un faut în atac. „Sincer, a fost penalty. Întâi a fost fault în atac şi apoi penalti. I-am purtat noroc finului meu, Sorin Cârţu, dar aş vrea să le port noroc arbitrilor”, a spus Crăciunescu.

Sorinaccio, idolul galeriei
Galeria argeşeană Ultras Viola a sosit la stadion cu cinci minute întârziere, de vină fiind noul preşedinte al bancarilor, Radu Niculescu. Acesta a pus ordin clar ca piteştenii să fie controlaţi la sânge, pentru a nu intra pe teren cu bannere sau materiale contondente. Astfel, gazdele au interzis să posteze bannere pe gardurile arenei din Cotroceni, motivul invocat fiind că are un mesaj dur la adresa unui ziar: „Cu banii pe concurs neacordaţi, / Pe nordici aţi vrut să-i premiaţi”. Cei aproximativ 30 de suporteri piteşteni au acoperit prin scandările lor până şi fanfara Los Platanos, revenită în tribune odată ciu instalarea noului preşedinte. Pe parcursul reprizei secunde, piteştenii i-au scandat de câteva ori numele lui Cârţu, apelativul folosit fiind unul familiar, „Sorinaccio”. Cu toate că ultraşii nu au avut voie cu bannere, galeria „Fans” a prezentat unul, pe care scria „De schimbat, aţi schimbat / Mai aveţi de confirmat”.

Culise
# Mlaştină. Partida s-a jucat pe un teren extraordinar de prost, care s-a înmuiat la o simplă ploaie de câteva ore în Capitală. Se pare că Bucureştiul are mari probleme cu drenajul, iar Gigi Becali nu ştim dacă va mai da 40 de milioane de dolari pe stadionul din Cotroceni după ce-i va spune MM Stoica ce a văzut pe viu.
# Murg. Mijlocaşul piteştean a fost trecut pe foaia oficială Murgu, inclusiv prezentatcraionica stadionului, simpatica Oana. Murgan a primit un cartonaş galben în minutul 24 pentru un fault, după care era să fie eliminat pentru un henţ intenţionat, în minutul 42, dar din fericire arbitrul Bratu nu a văzut infracţiunea.
# Cel mai frumos. Pentru prima oară în acest campionat, FC Argeş a apărut în echipamentul de rezervă, negru-portocaliu. Toată lumea a remarcat frumuseţea acestuia şi design-ul avangardist, comentatorii postului naţional de televiziune declarând echipamentul Macron drept, indiscutabil, cel mai frumos din Divizia A.
# Calm. De data aceasta, Sorin Cârţu chiar a fost calm. Deşi toată lumea se aştepta să explodeze în repriza a doua, Cârţu nu s-a ridicat de pe bancă decât de trei ori: o dată pentru a reproşa intrarea dură a lui Griffith asupra lui Murgan, a doua oară pentru a reproşa penalty-ul neacordat, şi a treia oară pentru a se bucura la gol.
# Cu vestă. Deşi era antrenor secund, iar prin atribuţiile cedate de Cârţu, chiar „principal”, Mircea Irimescu a fost obligat de organizatori să îmbrace o vestă verde, ca aceea a rezervelor sau fotografilor. Acest lucru nu l-a deranjat pe Irimescu, care şi-a condus perfect echipa de pe margine.

Top