PDA

View Full Version : Kimi Raikkonen pleaca de la McLaren?



MoOnGiRl
4th October 2005, 11:50
Am auzit k Raikkonen a refuzat prelungirea contractului cu McLaren...Ieri am vazut la tv o informatzie cum ca Raikkonen ar fi semnat un contract cu Ferarri?E totushi adevara?!!:headbang:

Vadim
4th October 2005, 12:00
INformatia e adevarata, s-a scris in presa italiana. Insa, chiar si asa, ramane un zvon, nu este nimic confirmat.

fia
4th October 2005, 12:01
Pai probabil ca s-a decis ca vrea sa fie si el campion mondial odata si odata.... D-aia a semnat precontractul cu Ferrari din 2007.

Vadim
4th October 2005, 12:25
Nu am vazut nicaieri o declaratie oficiala in sensul asta. Oricum, mi se pare ca mai multe sanse ar avea la McLaren, o echipa in ascensiune, si nu la una aflata pe o panta descendenta. E posibil ca Schumi sa alerge si in 2007, ceea ce nu ar fi bine pentru Raikkonen. In plus, Ferrari il vor din 2007 si pe Rossi, despre care s-a scris ca va avea un salariu de 60 de milioane de dolari pe trei ani.

Darkslowstar
4th October 2005, 12:39
Asta cu Rossi nu e decat un stunt publicitar. E imposibil cu 0 experienta la carutze sa devii campion mondial. Eu in locul lui Kimi nu m-as duce la Ferrari pana Schumi nu atrna volanul in cui. Altfel nu va fi decat pilot nr.2.
La Mc Laren ar avea o sansa numai daca isi iau niste mecanici mai competenti. Degeaba ai cea mai buna masina daca te tradeaza mereu ceva.

Vadim
4th October 2005, 23:07
Aici cam asa e. Dar nu se stie daca nu cumva Rossi nu poate deveni un geniu si la volan. Desi cred ca e mica probababilitatea.

racer
5th October 2005, 12:45
Eu nu cred ca Raikkonen a semnat un precontract cu Ferrari. Italienii spun ca nu a semnat prelungirea contractului, din 2007, cu McLaren, desi i s-au oferit 70 de milioane pe sezon. Si ca probabil asteapta sa vada cum vor evolua lucrurile in 2006 la McLaren inainte de a lua o decizie. Evident, omu' vrea sa devina campion mondial, iar daca asta nu se intampla in 2006 la Mercedes, pleaca.

Rossi? "Autosprint" spune ca e foarte rapid, dar ca nu alege, inca, corect, punctele de franare, ceea ce e logic (vine totusi de pe 2 roti). Cert e ca Ferrari au mare nevoie de el, din ratiuni comerciale. Marca "Valentino Rossi" se vinde singura, unde intorci capul pe strada, (cel putin in Italia) gasesti ceva galben cu "il dotore" sau cu "46". Asta in timp ce marca rosie "Michael Schumacher" e in cadere libera. Ori asta cred ca se urmareste: asocierea dintre Rossi si Ferrari, care va insemna un bum in vanzari de articole de merchandising, adica bani si iar bani.

Darkslowstar
5th October 2005, 13:08
Se vinde atat timp cat Rossi castiga cand vor muschii lui. Asa era si cu Schumi cat timp era campion mondial si ducea calutii din victorie in victorie. Ia sa nu mai castige Rossi atat sa vezi cum scad vanzarile. In F1 e total alta mancare de peste, sincer ma indoiesc ca Rossi, indiferent cat e de talentat sa poate sa intre in primii 10 in primi 2-3 ani. Ma indoiesc ca va ajunge campion mondial. Lui ii lipsesc niste reflexe care se dobandesc in timp si de la varste mai fragedel. Asa mai oricine, cu oaresce calitati de pilotaj poate fi rapid pe un circuit gol, in conditii ideale de vreme. In timpul cursei e cu totul altceva.

stefanm14
5th October 2005, 20:34
desi ce voi spune e cam de necrezut ..eu spun ca rossi va iesi campion mondial la F1 din primele 2 sezoane, daca nu chiar din primul....:ok:

Sharkie
5th October 2005, 21:11
La distanta de peste 30 de puncte :headbang:
In primul sezon e chiar imposibil...vine dupa atatia ani de motociclism,iar acuma sa schimbe motocicleta cu masina...hm,cam greu...cum s-a zis mai sus,sunt anumite reflexe care trebuie dobandite...;)
Rossi asta e un fel de Ronnie..:lol: Ca si el se gandea se sa lase de snooker in favoarea golfului :headbang:

RedBaron
5th October 2005, 21:32
INformatia e adevarata, s-a scris in presa italiana. Insa, chiar si asa, ramane un zvon, nu este nimic confirmat.pai daca e adevarata cum e zvon? :D :rolleyes:

Eu nu stiu nimic oficial pe tema asta, ce e clar e ca Schumi va continua, alaturi de Massa in 2006. Din 2007 mi se pare improbabil ca sa avem un duo Raikkonen / Rossi la Ferrari. Banuiesc ca Massa nu are contract doar pe 1 an.
Schumi e zeu acolo si Ferrari nu il va retrage niciodata daca s-ar putea. Ferrari adica Montezemolo. Cred ca si in 2007 tot Batranu cu casca rosie va conduce Ferrari-ul cu nr. 1. :ok: