PDA

View Full Version : Sarituri cu schiurile, Cupa Mondiala, Lillehammer,15-16 martie



georg40
14th March 2007, 12:30
O noua intrecere de sarituri, de data aceasta in Norvegia, care programeaza, joi de la ora 17,15 calificarile,iar vineri de la aceeasi ora concursul propriu-zis.
Imagini live pe Eurosport.

lucian_iasi
15th March 2007, 14:32
Castiga Malysz /hello /hello /hello /hello

florin_vs
15th March 2007, 23:18
calificarile nu s'au putut desfasura astazi asa ca vor avea loc maine, incepand cu ora 11.30 (ora Romaniei)

georg40
16th March 2007, 11:41
Am sesizat si eu ca ceva nu e in ordine, ES si-a modificat programul neasteptat.

lucian_iasi
16th March 2007, 11:49
La 17:25 sunt calificarile(inregistrat),iar la 18:10 incepe etapa(IN DIRECT :D )

Xplosion
16th March 2007, 16:35
In calificari au dominat gazdele in primii 5 saritori regasindu-se 3 saritori norvegieni ...din echipa Germaniei s-au calificat 4 saritori Schmitt(11), Spaeth(12), Ritzerfeld(27) si tanarul J.Musiol(41)... Hocke a fost primul sub linie in timp ce Ulmer a fost descalificat.

ioanav88
16th March 2007, 19:45
stie cineva ce se intampla cu etapa asta? vad ca iar s-a amanat

Xplosion
16th March 2007, 19:55
s-a anulat

georg40
16th March 2007, 20:05
Mi-e teama ca nici din concursul urmator de la Oslo nu vom vedea prea mult, timpul este si acolo foarte capricios.
Ramane speranta cu saptamana viitoare la Planica.

Xplosion
16th March 2007, 21:02
Si sansele lui Malysz scad :yes: :yes: :yes: :yes:

lucian_iasi
16th March 2007, 21:13
Doar asa poate ramane Jacobsen lider...daca etapele s-ar putea desfasura Malysz ar recupera diferenta :)

whisper
16th March 2007, 21:47
:( S-a anulat?! Ce rau..asta e... sa speram ca nu se va mai intampla :( Mai sunt asa putine etape si...nu vreau sa se mai anuleze vreuna.

lucian_iasi
16th March 2007, 21:49
Cred k Xplosion e singurul care se bucura :sleep:

whisper
16th March 2007, 22:23
:D Ei nu se bucura de asta.

lucian_iasi
16th March 2007, 23:34
Stiu si eu de ce se bucura..dar la sfarsit va fi dezamagit :evil: :evil:

georg40
17th March 2007, 11:16
Sa vedem ce va iesi azi si maine la Oslo. Perspectivele nu sunt roze, vremea este si acolo capricioasa. Sperante,sperante...

georg40
17th March 2007, 20:21
Adam Malysz si-a dovedit clasa din nou castigand in conditii vitrege, ce par insa sa nu-l scoata din ritm, concursul de la Oslo, cu aceasta preluand si conducerea in Cupa mondiala. Sariturile sale au masurat 131 si 122 metri.

El a fost urmat de Küttel,Bardal,Kofler,Ammann,Vasiliev,Ipatov,Loitzl ,Kasai si Ahonen.

Concurentii germani, inclusiv Martin Schmitt au clacat in prima mansa...

lucian_iasi
17th March 2007, 20:27
A fost etapa de la Oslo? :yeah: :yeah: /hello /hello

Il asteptam cu mare interes pe domnu Xplosion sa ne lumineze cat de dezamagiti vor fi fanii lui Malysz :evil: :evil: :drak: :drak:

ioanav88
17th March 2007, 20:37
Malysz castiga din nou! /OLE/

Xplosion
17th March 2007, 23:29
Am spus eu ca vor fi dezamagiti fanii lui Malysz??Malysz castiga un nou sezon din cauza formei scazute la sfarsit de sezon si lipsei de experienta a lui Jacobsen care a dat cu piciorul unei sanse imense de a castiga acest sezon... mi se pare o prostie fara margini sa lipseasca de la etape chiar daca avea un avans mare fata de urmaritorii sai, iar malysz a profitat de fiecare pas gresit ... pt lucian, acest sfarsit de sezon nu prea ma intereseaza doarece nemtii au iesit pe rand din cursa, doar ca ma plictisesc uitandu`ma cum Malysz isi reincepe hegemonia.

lucian_iasi
17th March 2007, 23:38
1 etapa a lipsit din cate stiu...vai ce multe :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

Malysz avea la un moment dat 280 puncte mai putin..si le-a recuperat...:yes: :yes: :yeah: :yeah:

A meritat sa astept 2 sezoane catastrofale:D :D

Xplosion
18th March 2007, 14:26
Da, o etapa atunci cand era in forma... putea sa obtina si acolo 100 de puncte ... si avand in vedere conditiile de la Planica n-as mai fi fost atat de sigur in privinta castigatorului.

whisper
18th March 2007, 14:58
Ce hegemonie???:D Zici ca esti MM ,asta-vara..si uite unde ii Steaua acum :D Hai mai ca daca o sa castige acum nu inseamna hegemonie :P Lasa-l acum..da la anu...nu o sa mai fi asa...asa pe final de cariera mai merita si el un titlu acolo...:evil: Nu sunt fana a lui, am mai zis,dar asta e daca a fost mai bun.
Dar Morgenstern si Schlierenzauer pe ce locuri s-au clasat?

Xplosion
18th March 2007, 16:23
Asta e... il respect dar nu trebuie sa-l si simpatizez .

peirsolgirl
18th March 2007, 17:44
Se pare ca zeii ski-jumping-ului n-au vrut ca Malisz sa-l egaleze azi pe Sven, sau ma rog...sa realizeze o performanta asemanatoare,cum spunea Hobana:rolleyes:

rob_din
18th March 2007, 17:52
Se pare ca zeii ski-jumping-ului n-au vrut ca Malisz sa-l egaleze azi pe Sven, sau ma rog...sa realizeze o performanta asemanatoare,cum spunea Hobana:rolleyes:

Intre Turneul Nordic si Turneul celor 4 Trambuline e o diferenta ca intre Jocurile Olimpice si Balcaniada

peirsolgirl
18th March 2007, 18:46
Ei..si tu...de acord, dar eu zic doar ce sustinea Sorin Hobana

georg40
18th March 2007, 18:58
Un concurs curios azi, la Oslo.
Timpul a deteriorat partial urma de elan, vantul a fost schimbator, n-au avut loc calificari, toti cei 59 de concurenti fiind admisi in intrecere.
Dupa atatea lucruri neobisnuite a urmat doar ca o seama de favoriti sa greseasca , ceea ce s-a si intamplat , Schlierenzauer, Kuettel, Hautamäki, Moigenstern, Vasiliev si chiar Malysz gresind grav ceea ce le adus eliminarea inca din prima mansa.
Elminare vorba bine pentru ca mansa a doua n-a mai avut loc, juriul confirmand clasamentul de dupa prima mansa. Asa a castigat Simon Ammann cu o saritura de 118,5 metri urmat de Martin Koch cu 115,5 metri, Martin Schmitt situandu-se si el pe un loc bun, ca al cincilea cu 111 metri.
Mai mult despre acest concurs nici nu este de spus, Adam Malysz conduce mai departe in Cupa mondiala, "caravana" saritorilor mutandu-se acum in Slovenia,la Planica...Cu multe sperante !

rob_din
18th March 2007, 19:13
Ei..si tu...de acord, dar eu zic doar ce sustinea Sorin Hobana

Si eu tot la acel comentariu TV ma refeream, de asta nu mai putea Malysz ca n0a castigat cele 4 competirii nordica

whisper
18th March 2007, 21:09
:groggy: Ce in urma sunt..cum de am pierdut eu etapele astea ..deci a fost si ieri si azi? Si azi nu a mai castigat Malysz:D