PDA

View Full Version : Onlinesport - varianta 5



Vadim
14th March 2007, 02:06
Noul site Onlinesport va fi lansat in aceste zile. Va fi a cincea varianta de grafica a noastra in 5 ani. Varianta curenta de pe site a fost pastrata timp de doi ani de zile, a fost ceva foarte bun si competitiv, insa vom trece la un alt nivel de la care putem constui mai mult. Ne dorim sa ramanem numarul 1 la calitate, concept, strategie si grafica. Credem ca ceea ce vom face nu prea ati vazut pe la noi, un layout original, simplu si elegant. Apasati aici pentru a vedea si comenta noul concept al siteului, pe blogul personal al lui Vadim Cusnarencu, fondatorul si redactorul-sef al ziarului electronic Onlinesport.ro. Parerile dumnevoastra sunt importante pentru noi si vom tine cont de ele.

apasati aici pentru imagini si pentru a comenta noua grafica: www.vadim.ro

Membrii forumui pot comenta aici, daca nu vor sa o faca pe blog. :)

Celso
14th March 2007, 11:55
arata beton!:cool: de asta tre sa recunosc ca ma cam plictisisem!:D

Ess
14th March 2007, 14:21
arata mult mai bine.
Schimba doar vechiul logo al cfr-ului cu noul :P
Si vad sectiunea fotbal si dupa aceea Liga 1 precum si Motor si F1. Poti face din doua 1 - parerea mea. In consecinta, mai pot ,,incapea" si ciclismul, atletismul, natatie, etc. :D sau mondenitatile sportive, ca vad ca-s la moda la majoritatea televiziunilor si a site-urilor sportive :mda:

Vadim
14th March 2007, 14:25
Fotbal si Liga 1 sunt puse separat ca sa sara in ochi meniurile cu categoriile de fotbal si respectiv statistici si altle la Liga 1. Sunt totusi cele mai citite stiri. O sa incerc sa fac loc in meniu pentur mai multe sporturi, sa vedem cum. Totusi nu putem tine acolo Natatie de exemplu, sunt mult prea rare stirile, le poti vedea fara probleme in Alte sproturi > Natatie cu un singur click.

@ Celso: Si eu. 2 ani e optim. Faptul ca si acum arata bine, inseamna ca a fost facut bine. :)

Ess
14th March 2007, 14:30
oki...numai sa nu uiti de noul logo :D

auzi ce probleme am eu...

Vadim
14th March 2007, 14:44
Ai dreptate, e important. O sa il schimbam.

Celso
14th March 2007, 15:32
Vadim@ tu ai voie sa iti faci reclama la site?!?!:evil: :D in semnatura!:D

Vadim
14th March 2007, 17:46
Siteul meu e onlinesport. Am pus asa promotional blogul. :)

Celso
14th March 2007, 17:52
glumeam mey!:P

Andreiy
15th March 2007, 00:47
F. fain cred ca va fi, din cate am vazut. in genu prosport.ro dak am vazut bine. vom vedea, sunt curios :D
dak va fi gen prosport, adik usor de utilizat si nu prea incarcat, voi fi pe el mult ;)

Parazitu'1919
15th March 2007, 00:50
arata mult mai bine.
Schimba doar vechiul logo al cfr-ului cu noul :P

taci ma

Vadim
15th March 2007, 01:23
F. fain cred ca va fi, din cate am vazut. in genu prosport.ro dak am vazut bine. vom vedea, sunt curios :D
dak va fi gen prosport, adik usor de utilizat si nu prea incarcat, voi fi pe el mult ;)
Nu, ai vazut gresit, nu e in genul prosport, nu are nici o legatura cu prosport. :)

Andreiy
15th March 2007, 01:55
oricum, ma intereseaza sa fie usor de utilizat....am vrut sa spun in genu pro sport ca as vrea sa fie....in fine voi vedea :)
cand se lanseaza?

Vadim
15th March 2007, 02:30
Ah, nu, ti-am zis nu e in genul nimanui... E in genul Onlinesport.

Andreiy
15th March 2007, 11:12
n-ai inteles.
dar oricum, dak imi va place sigur il voi citi zilnic.

Vadim
15th March 2007, 14:22
Am inteles. :) Ceea ce voiam sa iti zic e ca Onlinesport are drumul lui si nici un caz exemple din Romania, cu atat mai putin cele ale siteurilor ziarelor de la noi. Ca idee, grafica nu a fost facuta de oameni care lucreaza pentru Romania... Deci vrem altceva.

Andreiy
15th March 2007, 14:23
Abia astept noul look...cat mai dureaza ?:D

Vadim
15th March 2007, 14:25
Cateva ore. :)

Andreiy
15th March 2007, 14:27
si inca ceva: vor avea loc modificari si la forum sau doar la site?

Vadim
15th March 2007, 14:56
Doar la site. Forumul e un soft care nu e facut de noi si nu ma apuc sa il schimb. Poate la butoane si culori sa aiba o tema in ton cu siteul, asta da.

Andreiy
15th March 2007, 14:59
imi place la forum ca predomina albastrul. sper sa-l pastrati. Bafta

luma
15th March 2007, 15:56
Corect...albastru. :D

Ess
15th March 2007, 16:54
taci ma

:happy:

Geografu
16th March 2007, 10:58
E intr-adevar superba aceasta noua varianta de OnlineSport.Iii felicit pe oamenii care au lucrat la ea si in special lui Vadim.La mai mare si inca o data felicitari baieti !! :ok: ;)

tchibos
16th March 2007, 11:12
asa e.. arata super bine noua fata a site-ului... a meritat asteptarea

Dennis
16th March 2007, 13:34
Si forumul ar merita o mica schimbare :) In rest, site-ul OLS e beton, cei care au lucrat la el chiar merita felicitari :)

kerosene
16th March 2007, 13:51
E frumos ca e alb-albastru.:D
Vad ca ai schimbat si emblema de la Farul si ai pus-o pe aia care ti-am dat-o eu.
Ce sa mai.E meserias. ;)

stefy_deva
16th March 2007, 13:52
felicitari pt noua infatisare a site-ului!! marpha!

forumul e bun da o schimare mica pe ici pe colo nu ar stica:P

h0va
16th March 2007, 14:11
ba tata, eu nu inteleg un lucru si l-am observat la mai toate site'urile de sport din Romania: de ce ordinea meniurilor echipelor interne este invariabil aceiasi (steaua, dinamo, rapid shi restu).

avetzi pretentia ca suntetzi un site profesionist, daca e asha unde sunt poll'urile care sa confirme ca ponderea vizitatorilor fani ai celor trei echipe respecta aceasta ierarhizare?

tind sa cred ca ori redactzia acestui site este preponderent stelista (ceea ce nu m'ar surpinde doar suntetzi generatzia 80) sau va complacetzi in a face exact ce fac shi celelalte ziare aservite unui club sau al altuia..

shi pentru a preintampina una dintre cele mai uzitate sintagme de catre gloata rosh'albastra recunosc ca sunt frustrat de aceasta situatzie..am sperat ca macar ols va ramane echidistant, insa pare'se ca ori din comoditate ori din rea'vointza acel cineva care ar trebui sa se ocupe de aceste detalii nu shi'a facut treaba corespunzator..

nu vad de ce nu ar putea tzinut un poll pe site, timp de 1 luna de zile shi filtrat pe IP, pentru a avea o imagine cat mai exacta a numarului fanilor fiecarei echipe care va viziteaza site'ul..cine shtie, poate descoperitzi ca fanii lui Poli Timisoara sunt cei mai fideli cititori ai gazetei voastre online?

but do you really care?

Andreiy
16th March 2007, 14:21
ai vrea echipele mici sa fie primele? ar fi ridicol. e dupa valoare....
oricum, am vazut site-ul, dar nu m-a impresionat. mi se pare la fel de greoi....
mult mult prea incarcat

h0va
16th March 2007, 14:24
pai daca e dupa valoare de ce nu avem dinamo, rapid shi cluj? ai?

Andreiy
16th March 2007, 14:26
valoare all time...in fine.
oricum mie site-ul mi se pare la fel de greoi ca precedentul...nu inteleg dc se complica atat cu atatea si atatea stiri...prea mult

Vadim
16th March 2007, 14:56
Greoi? :) Dintr-un click ajungi oriunde. :)

Prea multe stiri? Ai vrea sa fie mai compact? Sau la ce te referi?

dede
16th March 2007, 15:01
pai daca e dupa valoare de ce nu avem dinamo, rapid shi cluj? ai?
pai cfr e mai tare ca Steaua? :ras-plans: era vorba de rezultatele din timp, nu de ultimele 2 etape :D iar Steaua are cele mai bune rezultate dintre echipele romanesti...

anyway, site'ul nu arata rau :P

Andreiy
16th March 2007, 16:21
Greoi? :) Dintr-un click ajungi oriunde. :)

Prea multe stiri? Ai vrea sa fie mai compact? Sau la ce te referi?
da, cum mult mai putine stiri pe pagina principala si in sub-pagini...adik doar cele actuale si comprimat...ceva in genu.

Vadim
16th March 2007, 17:40
Nu e nimic greu aici. O sa ma gandesc. Am luat inainte de lansarea in calcul varianta asta si es posibila. Sunt insa aici cred mai multe plusuri decat minusuri. Cred ca daca se mentine decent scrollul nu e apasator. Sa nu fie ca pe unele siteuri 70 de titluri si un scroll imens, acolo e deranjant, dar cred ca la cum e acum in home-ul onlinesport e ok. Compact ar fi de luat in calcul, o sa ma gandesc.

Andreiy
16th March 2007, 17:43
cand am facut referire in gen prosport, te-ai suparat...eu de fapt asta voiam sa accentuez...nu inseamna ca am zis sa faceti ca prosport...dar ca idee...ar fi demna de urmat. Nici acum nush dak am fost clar :)
ma refer la aranjarea in pagina, titlurile...si...cel mai important...este f. usor de utilizat si e o placere sa navighezi pe site-uri gen pro...nush dak m-am facut inteles nici acum.

Vadim
16th March 2007, 18:22
Nu m-am suparat, numai ti-am zis ca eu nu fac siteuri "dupa" cineva, fie ca e prosport, yahoo sau altcineva. Cred ca originalitaea, dublata de cunostinte si experienta, poate face lucruri mult mai bune. De aia nu prea ma intereseaza ce fac altii, cu atat mai putin in Romania si cu atat mai putin siteurile ziarelor noastre de sport pe care le cunosc foarte bine (mai ales cine le face). Am inteles parerea ta, eu nu ti-o impartasesc, dar fiecare stie cum e mai bine pentru el. Avem viziuni diferite, nu vad nimic demn de urmat si nici nu imi place sa urmez, ti-am zis. :D Inteleg ca esti fan, dar aici se vrea mai mult...

Andreiy
16th March 2007, 18:28
cred ca, cu cat va fi mai usor de utilizat si mai simplist, cu atat va avea mai mult succes
ar fi interesant sa pui comment la toate articolele, unde vizitatorii pot comenta

tchibos
16th March 2007, 18:31
Asta mi se pare cea mai neinspirata idee.. nuami un ziar/site cu un forum slab dezvoltat sau chiar inexistent ar face asa ceva. OLS are un forum mare si poate comenta pe forum .. nu e nevoie sa se incarce site-ul cu diverse pareri. Pentru asta exista forum.

Andreiy
16th March 2007, 18:33
pai luam un exemplu: prosport.ro este slab dezvoltat sau inexistent?

tchibos
16th March 2007, 18:37
prosport are forum dezvoltat?

Andreiy
16th March 2007, 18:40
nu, n-ai inteles. ma refeream la site.
ps. ca sa-ti rasp. la intrebare, prosport nu mai are nici forum.

tchibos
16th March 2007, 18:43
Asta mi se pare cea mai neinspirata idee.. numai un ziar/site cu un forum slab dezvoltat sau chiar inexistent ar face asa ceva. OLS are un forum mare si poate comenta pe forum .. nu e nevoie sa se incarce site-ul cu diverse pareri. Pentru asta exista forum.

cred ca tu nu mai inteles

Vadim
16th March 2007, 18:46
cred ca, cu cat va fi mai usor de utilizat si mai simplist, cu atat va avea mai mult succes
ar fi interesant sa pui comment la toate articolele, unde vizitatorii pot comenta
Omule, tu vezi in alte parti niste lucruri si imi zici mie aici. Crezi daca era ceva ce imi placea nu faceam? Nu o sa fac niciodata asa ceva. Ai cel mai mare forum din Romania la dispozitie, scrie aici ce vrei, crezi ca am tampit sa pun 10 oameni sa modereze comentariile unor dezaxati la articole? Nu zic de tine, dar sunt si de aia, arata practica. Ti-am zis, nu imi mai da idei de la altii ca nu sunt idei pentru mine. Mai ales in Romania pe online. Hai sa ii punem punct.

Andreiy
16th March 2007, 18:50
Omule, tu vezi in alte parti niste lucruri si imi zici mie aici. Crezi daca era ceva ce imi placea nu faceam? Nu o sa fac niciodata asa ceva. Ai cel mai mare forum din Romania la dispozitie, scrie aici ce vrei, crezi ca am tampit sa pun 10 oameni sa modereze comentariile unor dezaxati la articole? Nu zic de tine, dar sunt si de aia, arata practica. Ti-am zis, nu imi mai da idei de la altii ca nu sunt idei pentru mine. Mai ales in Romania pe online. Hai sa ii punem punct.
dap, ai dreptate ;)
dar oricum, ideea cu comprimare mai multa a site-ului care ti-am dat-o mai sus cred ca-i o idee buna ;)

Vadim
16th March 2007, 19:00
Ti-am zis o sa ma gandesc, poate la pasul 2, acum nu mi se pare necesara.

cyb3rk
16th March 2007, 22:25
Degeaba faceti nu stiu cate variante de site, daca nu va respectati meseria de jurnalist. La Timisoara mii de suporteri incearca sa isi apere echipa de fotbal si voi nu reflectati asta deloc in "ziarul" vostru online. Daca nu stitzi de ceea ce se intampla la timisoara de 3 zile inseamna ca sunteti zero ca profesionisti. Daca stiti si nu spuneti , inseamna ca sunteti la fel de manjiti de interese ca si cei care vor sa ascunda adevarurile spuse acolo. In ambele variante atitudinea voastra va umple de rusine. Pacat. :(

GruppoApparte
17th March 2007, 04:58
era loc si de mai bine ...

Vadim
17th March 2007, 05:26
Degeaba faceti nu stiu cate variante de site, daca nu va respectati meseria de jurnalist. La Timisoara mii de suporteri incearca sa isi apere echipa de fotbal si voi nu reflectati asta deloc in "ziarul" vostru online. Daca nu stitzi de ceea ce se intampla la timisoara de 3 zile inseamna ca sunteti zero ca profesionisti. Daca stiti si nu spuneti , inseamna ca sunteti la fel de manjiti de interese ca si cei care vor sa ascunda adevarurile spuse acolo. In ambele variante atitudinea voastra va umple de rusine. Pacat. :(
Cred ca am reflectat cam cel mai bine ceea ce s-a intamplat la Poli, avand om acolo. Stirea e pe site cu mitingul.


era loc si de mai bine ...
Asta e clar. Mereu se poate mai bine...

redneck
17th March 2007, 08:00
Sincer, prezentarea grafica mi se pare mult mai slaba decit a variantei anterioare (vorbesc de fonts, menu, etc). Varianta actuala pare mai rudimentara. Daca vrei sa vezi clasamentul, de ex. trebuie sa ajungi la fundul paginii, iar pina ajunci acolo...nimic...blank.
Sper sa se mai imbunatateasca prezentarea grafica, ca altfel nu inteleg de ce sa schimbi un lucru bun cu altul mai putin bun. In rest, la stiri sinteti in continuare in top !

sebi_farul
17th March 2007, 09:08
Cred ca acolo in dreapta, la Breaking News, nu trebuie pus acest nume acelei rubrici. Mai frumos ar fi: Ultimile ªtiri, sau ªtirile Zilei... :) :ok:

Vadim
17th March 2007, 14:56
Sincer, prezentarea grafica mi se pare mult mai slaba decit a variantei anterioare (vorbesc de fonts, menu, etc). Varianta actuala pare mai rudimentara. Daca vrei sa vezi clasamentul, de ex. trebuie sa ajungi la fundul paginii, iar pina ajunci acolo...nimic...blank.
Sper sa se mai imbunatateasca prezentarea grafica, ca altfel nu inteleg de ce sa schimbi un lucru bun cu altul mai putin bun. In rest, la stiri sinteti in continuare in top !

Asta este un bug in IE6 care sper sa se rezolva azi? Crezi ca asa am vrut sa facem, sa punem clasamentul jos? Clasamentul va aparea normal, se va repara...

sebi_farul
17th March 2007, 16:46
Oricum... Continutul ar trebui sa fie mai important decat imaginea.. Dar imaginea evidentiaza continutul. Adica... O nationala fara hagi ar fi ca scrisul fara imagine. Nu stiu daca ma intelegi :P:D

sfateugen
14th April 2007, 19:46
Mai fratilor, toate bune si frumoase dar de ce merge asa greu "fotbalul live"?
De exemplu semnalarea unui gol dureaza si 15 minute. Eu nu ma pricep la astfel de lucruri si as vrea sa imi spuneti voi daca e normal sau nu sa existe astfel de intarzieri... ca atunci nu mai este..."live", nu?