PDA

View Full Version : Rolling Stones la Bucuresti !



realmadrid.com
13th March 2007, 23:17
Cel mai mare concert din istoria Romaniei


Spectacolul e programat pe 14 iulie. Se cauta o locatie adecvata!



Trupa britanica Rolling Stones va canta pe 14 iulie la Bucuresti, iar companiile implicate in organizarea acestui spectacol (o companie de telefonie mobila, in colaborare cu o agentie de publicitate) vor pune la punct, zilele acestea, strategia de promovare a evenimentului. Informatii cu privire la un posibil concert al trupei britanice la Bucuresti au aparut inca de asta-vara, subiectul transformandu-se intr-unul „foarte fierbinte” la sfarsitul anului trecut, insa companiile implicate in organizare au evitat un raspuns clar, fara sa nege totusi ca poarta negocieri avansate cu managementul trupei.

La inceputul acestui an, concertul de la Bucuresti a fost anuntat pe site-urile neoficiale ale fanilor europeni ai trupei. Zilele trecute, surse din piata de publicitate din Romania au declarat pentru Mediafax ca Vodafone Romania a transmis deja primele informatii agentiei de publicitate cu care lucreaza, McCann Erickson, aceasta urmand sa realizeze, in maximum doua saptamani, materialele promotionale si spoturile pentru po****rizarea concertului.

O scena cat „trei etaje”

Potrivit surselor citate, dupa stabilirea datei, singura problema cu care se confrunta Vodafone este locul de desfasurare a concertului, avand in vedere ca scena pe care va aparea trupa are dimensiuni uriase, fiind „inalta de circa trei etaje”. In plus, potrivit informatiilor initiale, concertul ar putea fi oferit gratuit, dupa modelul spectacolului de la Copacabana (unde toate costurile au fost suportate de primaria orasului Rio de Janeiro).

Pana in prezent, la Bucuresti, una dintre variantele pe care le iau in considerare organizatorii este Piata Constitutiei. Potrivit unor surse din Primaria Capitalei, Stadionul „Lia Manoliu”, unde va concerta si George Michael, pe 31 mai, ar fi o alta varianta, deoarece nu va fi demolat pana la data la care va avea loc spectacolul Rolling Stones.

Evenimentul nu a fost pana acum confirmat oficial, insa Adrian Botan, Creative Director CEE McCann Erickson, a declarat pentru Mediafax ca, peste doua saptamani, va putea oferi mai multe detalii, insa pana atunci informatiile vor ramane confidentiale.
Spectacolul de la Bucuresti face parte din turneul „A Bigger Bang”, pe care trupa britanica l-a inceput in august 2005, cu 55 de spectacole in America de Nord si Canada.

In America de Sud, trupa a sustinut doar cinci concerte, dintre care unul memorabil, pe plaja Copacabana din Rio de Janeiro, unde s-au strans peste un milion si jumatate de oameni. Spectacolul a fost considerat un al doilea revelion pentru publicul brazilian, dar si un record absolut al trupei in materie de audienta.

Au urmat succese in Noua Zeelanda, Japonia si China (unde trupa a cantat pentru prima data in istoria sa de 45 de ani), dupa care turneul de promovare a discului „A Bigger Bang” era asteptat, vara trecuta, si pe stadioanele europene. In 2006, turneul, considerat cel mai profitabil tur facut vreodata de o trupa, a inceput cu o serie de amanari din cauza unor accidente suferite de chitaristul Keith Richards. Primele 15 concerte europene, printre care si cele de la Barcelona, Paris, Madrid, Sankt Petersburg, Milano si Atena, au fost amanate.

@EVZ


Inca nu este oficial, dar sunt mari sanse :D. Un concert care cred ca va il va depasi pe cel D.Mode :ok:
Oricum, sper sa nu fie gratis, asa vor fi o gramada de tarani care n-au ce face acasa :ok:

The_Blonde
13th March 2007, 23:40
daaaaa sigur ... io una ascult muzica buna da' rolling stones nu imi inspira nimic sincer ... a ba da numele celei mai tari reiviste din state

eNt
14th March 2007, 20:55
Vecina draga de cartier :)) Nici eu nu prea ascult Rolling Stones.Daca e vorba de muzica buna, totusi ei o fac.

Prome
14th March 2007, 22:10
daca o sa fie gratis si asa nu vei mai intelege nimic din concert o sa se umple tot centrul inghesuiala cat se poate si scena nici nu o mai vezi
sper sa fie undeva cu preturi decente :D . mai vine si george michael numa concerte tari anu asta

r0bby
14th March 2007, 22:11
Ce veste incredibila,o trupa legendara.Cred ca voi merge la concert..

Moshu
15th March 2007, 22:20
or sa vina toti cocalarii ca deh..e gratis...o fi super oferta si baga si Florin Peste un recital in deschidere :ras-plans:

ioanav88
16th March 2007, 11:14
dap ar fi cam aiurea sa fie gratis, nu vreau sa ma gandesc ce-ar iesi:headbang: , dar nici preturi exceptionale sa nu fie. hmmm inca un concert super pe care o sa-l ratez din cauza bacului +admiterii:angry:

r0bby
16th March 2007, 19:49
Imi imaginez ce o sa fie pe acolo daca concertul va fi gratis:headbang:

realmadrid.com
16th March 2007, 23:53
dap ar fi cam aiurea sa fie gratis, nu vreau sa ma gandesc ce-ar iesi:headbang: , dar nici preturi exceptionale sa nu fie. hmmm inca un concert super pe care o sa-l ratez din cauza bacului +admiterii:angry:


De ce sa-l ratezi, nu dureaza toata ziua, cateva ore mai pe seara, iti permiti, dupa zile de invatat :D

Si eu sper sa nu fie gratis, n-am chef de manelari si alte nationalitati venite la concert doar pt ca se plictisesc acasa :ok:

r0bby
11th April 2007, 10:02
Au inceput sa apara cam in toate ziarele.Incepe sa devina enervant acest concert dupa urma mediatizarii.

realmadrid.com
11th April 2007, 12:23
Asa a fost di DM anul trecut :D, nu vad care-i problema :P. Oricum, am inteles ca se vand foarte bine biletele :)