PDA

View Full Version : bucurestenii sint inferiori genetic ?



Sorin
20th October 2003, 01:54
urmarind recursul etapei si discutia penibila dintre Mititelu si alexandrescu, cel care racola tinere talente pentru steaua inainte iar acum pentru dinamo, nu mi-am putut reprima o intrebare. Oare de ce nu selectioneaza echipele bucurestene fotbalisti din Bucuresti si imprejurimi cu precadere ? Bucurestiul este un oras mult mai mare,si in imprejurimile Bucurestiului, acolo in Muntenia poate oferi multi tineri. Si totusi daca privesc loturile stelei si ale dinamoului ,chiar rapid si national, observ un numar foarte mare de jucatori proveniti din Oltenia, majoritatea dintre ei ajunsi la echipele bucaletilor fraudulos. In spatele aerelor ********o-apeviste ale lui alexandrescu se ascunde totusi aceasta necesitate a lor.Poate ca intradevar , banuiala suporterilor craioveni ca bucurestenii ar fi genetic inferiori are suport real. Poate ca cei de acolo sint mai pampalai ,tantalai,blegi, cocosati,urati, ciufuti si au nevoie de olteni tocmai pentru ca ei nu sint capabili de nimic. Am auzit de multe ori aceasta teorie printre suporterii Craiovei dar am considerat-o o enormitate dar incapatinarea cu care bucaletii cauta sa-si suplineasca neputinta incepe usor ,usor sa confirme aceasta teorie. Poate manaca prost, mai putin natural, poluarea e mai mare sau poate doar neamul prost.Daca extindem discutiile de la fotbal la personalitatile artistice,istorie, culturale ,descoperim ca bucurestenii au cel mai mic procent de personalitati oferite Romaniei.
Sint bucurestenii inferiori genetic?

Albastreata
20th October 2003, 04:03
:D :D :D Nu cred ca e vorba de ceva genetic in Bucuresti, dupa cum nu am fost ed acord nici cu condamnarea noastra din nastere ca romani... Explicatia "migrarii" in capitala nu numai in fotbal ci in toate domeniile (eu cunosc personal o gramada de olteni deveniti "capitalisti") se bazeaza numai pe prezenta in zona a singurilor "afaceristi" ai tarii: cei care au preluat "afacerile" lui Ceausescu dupa '89 si le mentin in acelasi stadiu centralizat, (adica totul trece pe la guvern, daca o firma vrea sa faca orice miscare in Romania, trebuie sa negocieze cu guvernul, iar principalele domenii in care se manipuleaza banul public sunt in continuare gestionate de ministere, chiar fostele centrale care traiau in tecut de pe spinarea producatorilor din provincie isi mentin activitatea in Bucuresti!), in schimb in Bucuresti se mai scurge cate ceva, mai apar locuri de munca, din mai multe motive... In primul rand pentru ca au invatat de la regimul trecut ca o aglomerare a 10% din po****tia tarii poate deveni periculoasa, deci e bine sa ii mai arunci cate ceva, in al doilea rand pentru ca vrand - nevrand mai ai nevoie de unul doi sa faca ceva treaba si nu in ultimul rand, trebuie sa ai si o fatada... In rest sigur ca banii adunati din tara intra in anumite buzunare facandu-se nevazuti inclusiv in tranzactii fotbalistice, favorabile bineinteles "cluburilor istorice bucurestene"... :drak:

viole(n)t
20th October 2003, 08:21
Acest termen, "inferiori genetic", ar trebui scos din vocabularul mileniului 3.

Nu cred in aceasta teorie, intrucat Bucureshtiul este un conglomerat de oameni provenitzi din toate partzile tzarii. Sunt curios catzi bucureshteni au bunicii tot din capitala. Ma indoiesc ca ar fi prea multzi.

Sunt de acord insa ca Bucureshtiul produce prea putzini fotbalishti de valoare, avand in vedere totushi ca 1 din 10 romani e bucureshtean. O posibila cauza ar fi faptul ca cluburile din capitala nici nu au avut nevoie de juniori proprii, pentru ca in ultimii 50-60 de ani shi-au permis sa ia tot ce au vrut din Romania. Efectul probabil ca a fost slaba activitate de la centrele juvenile.

Ayrton
20th October 2003, 09:05
urmarind recursul etapei si discutia penibila dintre Mititelu si alexandrescu, cel care racola tinere talente pentru steaua inainte iar acum pentru dinamo, nu mi-am putut reprima o intrebare.

Nici eu nu pot sa-mi reprim o constatare: atunci cand visezi se intampla sa ai si cosmaruri cu fantome care te bantuie... Esti sigur ca cel cu care discuta mititelu era Alexandrescu? Oricum, dupa debutul nefast al postului am renuntat sa mai citesc si restul, ca erau sigur tot aiureli frustrante...

Subiectiv
20th October 2003, 12:03
Eu cred ca nu s-a gandit la Ion Alexandrescu, zis si "Sfinxul", ala s-a prapadit de mult. Poate ca l-a numit "alexandrescu" doar pentru ca rimeaza cu adevaratul nume alcelui la care se referea.

Pentru ca eu am avut rabdare sa citesc topicul pana la capat am constatat ca e pe cale sa se "nasca" un Sabin Gherman al Olteniei :rolleyes: :D

Nu pot sa nu subscriu intr-un fel la o afirmatzie de-a sa (cu o usoara nuantzare) prestatzia lui mititelu la "Recursul etapei" a fost cu adevarat penibila :D

Cu astfel de "conducatori" (criza mare de sefi pe la Craiova) prevad un viitor "stralucit" fotbalului de acolo :D :D :D

adbogdan
20th October 2003, 12:50
Sorine, ideea ta e chiar geniala ! Intreaba-i chestia asta si pe francezi, ca au ajuns sa aiba in echipa nationala 9 africani (negri+algerieni), asa ca s-ar putea sa fi ajuns la faza maxima a degenerarii genetice.
La fel si pentru englezi. Sunt pe marginea prapastiei, echipele lor de club importa anual 30-40 de extra britanici ca sa-si compenseze tarele genetice. Nu-ti mai dau alte exemple, ca le stii si tu. Deschide-le frate ochii fraierilor de occidentali, sa stie si ei ce degenerati pot fi.
E clar ca in Oltenia pericolul degenerarii a fost de mult inlaturat, mai ales ca am auzit ca la origine Njock, Daouda, Bergondo, Guso si Borbely erau olteni, dar au fost obligati de teroristii aia de bucuresteni sa-si declare alte origini.

gicu
20th October 2003, 12:59
:D :D :D :D :D

Nu credeam ca mai pot exista in zilele noastre oameni ce pot gandi in felul asta /nope/

Nici nu stiu daca merita bagat in seama un astfel de topic, dar inclin sa cred ca astfel de manifestari trebuiesc reprimate "in fasa" :yeah:

viole(n)t
20th October 2003, 13:19
La fel si pentru englezi.

Teoria cu francezii sta in picioare: sunt doar 2-3 albi (portarul, Lizarazu - care e basc, Pires - care e portughez shi Zidanne - care e algerian).

Dar cea cu englezii, nu prea: doar Emile Heskey, Sol Campbel, David James shi Ashley Cole din titularii cu Turcia.

FANATIC_SUD_VEST
20th October 2003, 13:29
Pai daca nu eram noi oltenasii care am mostenit de la romani (Oltenia a fost singura colonizata oficial de Roma si asta cu 100 de ani inainte de a patrunde latinitatea in Ardeal si Moldova )

Razboaiele noi nu le-am castigat prin numarul nostru , ca si moldovenii . Mihai a avut armata de intra in tribuna a 2-a a lui Oblemenco si totusi am izbutit .

Curajul , devotamentul si tehnicitatea fac din Olteni niste oameni cu idei dar si spirit practic .

EU SUNT PT UN RASPUNS de DA !!!

Nu am vazut recursul , dar daca e cineva care sa mai ofere informatii despre marele Mititelu , as fi bucuros.

HAI MITITELULE tai-le macaroana

Utilizator
20th October 2003, 14:15
Eu as generaliza intrebarea la toata tara si as spune: cati oameni or avea aceleasi probleme existentiale precum acei capabili sa inventeze un asemenea topic? Oare un om cu gene sanatoase ar putea scorni asa ceva? Sau e o chestiune de dezvoltare intelectuala? Se poate initia un topic foarte profund cred eu pe aceste subiecte...

Gerson
20th October 2003, 16:56
Nu a inventat -o Sorin, este o teorie care circula de ceva timp . Este o exagerare dar ceva sambure de adevar are, ce-ar fi sa lasam de-o parte fotbalul si sa luam personalitatile din cultura si stiinta.Facem un calcul , cati dintre ei erau bucuresteni nascuti acolo ? Judecam proportiile.
Pentru ca am observat mai multi dinamovisti pe aici , hai totusi sa vedem si echipa lor: Delwarte belgian sau Preda din Ploiesti . Stoican ,Burca olteni
Barcauan arelean crescut si invatat fotbal printre olteni, V.Munteanu moldovean , Grigorie,Cl.Niculescu si Danciulescu olteani, Zicu din Dobrogea, Alexa banatean, bucurestean este doar Fl.Petre in prima garnitura.Si daca ne uitam la fizicul lui de sfert de buletin... Daca luam Steaua si Rapidul cred ca ajungem la aceeasi concluzie. Totusi acei copii care joaca la pepinierele marilor cluburi bucurestene unde se duc? Mititelu avea foarte mare dreptate ieri.

bluescorpion
20th October 2003, 21:17
In primul rand ar trebui definit termenul de bucurestean...
De exemplu ce este un copil nascut in Bucuresti si ai carui parinti nascuti in Timisoara sunt stabiliti acolo sa zicem de 15 de ani....poate sa spuna el ca-i banatean ?..... dar unul cu parintii nascuti si ei la randul lori in Bucuresti, dar cu bunicii veniti in Capitala, din Oltenia acum 60 de ani ? Poate el sa spuna ca este oltean sau si-a pierdut acest statut ?
Deci daca printr-o conjunctura ai ''sange 100%'' de ardelean, oltean, moldovean, dar esti de doua - trei generatii in Bucuresti ce esti ?
... Ce s-ar putea spune despre ''bucuresteanul'' Costica Stefanescu, despre ''braileanul'' Nicolae Tilihoi, despre Silviu Lung cel venit tocmai de la Satu-Mare, despre ''hunedoreanul'' Aurica Ticleanu, ''galateanul'' Costica Donose sau despre Zoli Crisan ''olteanul unguresc'' asa cum i-au spus ziarele in zilele ce au trecut.... ''marinarul'' Manaila si lista ar putea continua. Jumatate din Craiova - Maxima dupa cum se vede nu era de origine olteana, dar mai ''olteni'' ca acestia nu cred ca au fost multi.
L-as prefera oricand pe unul dintre acestia, unor ''olteni'' gen netoiu, niculescu, stoican, etc
Nu stiu daca ''genetica'' are vreo legatura.... un amalgam mai mare decat in Bucuresti nu este nicaieri in tara.... eu sunt ''bucurestean'' sau ''mitica'' de vreo patru generatii si nu pot sa spun ca sunt mandru sau ca imi este rusine de asta..... fiecare isi are cei 7 ani de acasa, are felul sau de a fi, de a gandi, nivelul sau de cultura...
Cu toate ca nu sunt oltean, de vreo 20 de ani strig din toti rarunchii pe stadioane : HAI OLTENII ! pentru ca asta reprezinta o stare de spirit in care m-am regasit.
Cred ca cei din afara Bucurestiului nu realizeaza cat de multi suporteri ai Stiintei sunt in Capitala indiferent de ''originea'' lor si cat de mult ''iubesc'' ei echipele din acest oras....

bluescorpion
20th October 2003, 21:44
Ca sa mai descretim fruntile postez un banc care ''spune'' multe :

In timpul razboiului dintre Iran si Irak, un iranian si un irakian stau fata in fata in transee si se impusca de zor. La un moment dat iranianului i se blocheaza pusca:
- Dumnezeii lu´me-ta de pujca imputit! injura iranianu' in cea mai pura limba romaneasca de care era el in stare.
Irakianu' il aude si il intreaba intr-o romaneasca stalcita:
- Bei, da´ de unde jtie tu la romaneste, bei?
- Bai io facut jcoala in Romania.
- Zeu? Unde fecut tu scoala?
- La Iashi bei.
- Nu mai zbune! Ji ce scoala fecut tu, bei?
- Bolitehnica. Da' tu de unde jtie romaneste?
- Bei ji eu fecut scoala la Romania.
- Daaa? Ce scoala?
- Eu fecut Medicin la Dirgu Murej.
Iranianu' isi reparase intre timp pusca si incepe sa traga dupa irakian rafala dupa rafala, incarcator dupa incarcator:
- Ia de-aici, mama ta de bozgor! :D

Utilizator
20th October 2003, 21:50
Ca veni vorba de Dinamo: Mitea, Marica, M. Niculae sunt si ei din Buc.
Lutu parca e oltean si n-arata prea bine, nu? :thinkso:

viole(n)t
20th October 2003, 22:36
blue scorpion :ok:

Dupa parerea mea, teoria formulata in debutul acestui topic nu ar fi stat in picioare nici in anii 40, atunci cand se tot defineau "superioritatzi shi inferioritatzi genetice".

Nu poti atribui o trasatura nativa distincta unui grup de oameni atat de divers, care s-a format din indivizi din toate partzile Romaniei.

Sergio
21st October 2003, 00:17
Cred ca ar trebui inchis fiindca nu are nici o legatura cu fotbalul si poate degenera oricand, daca n-a facut-o deja. :(

Edgar
21st October 2003, 00:34
Da, de acord cu Sergio. Topicul trebuie inchis.

Blue
21st October 2003, 00:52
Bluescorpion, cine tzine cu Stiintza si mai scrie si cu albastru :thinkso: , e sigur baiat valabil, :D :D :D

indiferent ca locuieste in Bucuresti sau Montréal , banuiesc Sorin ,ca nu trebuie sa locuiesti neaparat in Craiova sau alta localitate prin Oltenia. Daca itzi curge sange de oltean in vene e si mai bine :yeah: :yeah: :yeah: Te contrazic totusi in legatura cu Donose si Ticleanu, chiar daca sint nascuti in afara Olteniei din interviurile pe care le-au dat ei , spuneau ca parintzii erau olteni .
Ticleanu a jucat 3 ani la cadetzii si juniorii Corvinului dar intorcandu-se parintzii acasa in localitatea Sadu Gorj , el a fost indrumat spre Universitatea.
Iar Donose a venit la mai putzin de un an in Craiova, o chestie cu repartitzia parintzilor. Ticleanu si Donose nu pot fi in nici un caz numitzi altceva decat olteni. Zise careva aici de Lutzu, ala e mai scund el da' se zice ar avea un handicap, ar avea cel de-al treilea "picior" mai scurt putzin ca celalte doua, e crescut el mai intr-o parte da' nu se face de ras :D :D :D

Eu sper ca nu mi-am pierdut calitatea de oltean. Prima data cand mai ajung prin Craiova, o sa ma duc peste Bulucea sa-i cer pasaport de oltean :D :D :D

SI TOTUSI, MAI IN GLUMA, MAI IN SERIOS, FAC APEL LA DINAMOVISTII SI STELISTII DE PE FORUMUL ASTA. LAMURITZI-MA SI PE MINE, DACA TOTZI SINT BAIETZI NORMALI PE LA VOI PE ACOLO, CE CUSUR AVETZI MAH, DE NU PREA AVETZI BUCURESTENI IN ECHIPA? Avetzi un fix cu oltenii. Mai luatzi neica fotbalisti si din Bucuresti , nu statzi toata ziua ca hotzii sa furatzi de la altzii. Ca daca nu, chiar incepem serios sa credem ca e ceva in neregula cu voi. Daca ma uit la citzi olteni au Steaua si Dinamo in special, fac o echipa numai de la cele doua care ar sterge pe jos cu orice echipa din tzara. Nu e asa? Facem un calcul, asa de curiozitate? Cred ca asta vroiau sa zica si Sorin de aici si Mititelu si altzii.

deep purple
21st October 2003, 01:19
Blue, Mihail Sebastian daca era nascut la Bucuresti era roman-mitic sau era tot jidan ca parintii?
Este greu de apreciat ce anume este omul. Principiul dupa care eu persnoal ma iau e comportamentul acelui copil. Eu nu pot sa-i mai numesc romani pe copiii romanilor de aici care nu cunosc romana si nici nu vor sa mearga in vizita in Romania, asa cum ii consider olteni pe cei domiciliati si chiar nascuti in Timisoara daca vorbesc repezit si cu perfecte simple. Tu daca te-ai fi mutat la Bucuresti la 4 ani dus de parinti in loc sa pleci tu pe cont propriu te considerai azi bucurestean sau oltean?
Nu cred ca-i o intrebarea asa de grea. :D

Blue
21st October 2003, 01:21
OLTEAN CU DOMICILIUL IN BUCURESTI .Clar

Sebastianul o fi fost bucurestean(pentru ca locuia acolo) dar daca ai lui erau evrei (n-am stiut pana acum chestia asta) inseamna ca originea lui tot evreiasca era.Numai ca eu n-am auzit asta niciodata. Cred ca esti gresit informat. In plus, stiam ca M.Sebastian este nascut in Braila. Poate nu vorbim de acelasi Mihail Sebastian(eu ma refer de cel cu Steaua fara nume, Jocul de-a vacantza etc)

deep purple
21st October 2003, 01:27
Jidan 100% din cate stiu si culmea ironiei... prieten foarte bun cu legionarul Mircea Eliade. :?

Blue
21st October 2003, 01:30
sincer , nu stiu unde ai citit tu asta cu evreul .E prima data cand aud :? :? :? Nu cred

deep purple
21st October 2003, 01:33
De cand il stiu, stiu ca a fost evreu. Uite ce-am gasit asa la repezeala.

http://www.observatorcultural.ro/arhivaarticol.phtml?xid=4344

bluescorpion
21st October 2003, 01:50
Blue, :ok:
.... influenta multiculturalismului din Quebec :happy se simte in modul tau de a aborda aceasta problema..... :thinkso:

Blue
21st October 2003, 02:01
interesant articolul, interesanta revista.Merci
Deci era evreu si asa a ramas oriunde ar fi locuit. Nu sint de acord nici cu cea a scris. Titulatura de cea mai antisemita tzara din perioada interbelica este chiar scandaloasa,dupa mine.Si uite asa,vezi Doamne,ajunsera romanii , mari "exterminatori" :x :x :x

Blue
21st October 2003, 02:02
Blue, :ok:
.... influenta multiculturalismului din Quebec :happy se simte in modul tau de a aborda aceasta problema..... :thinkso:
oare? :D :D :D
:ok:

deep purple
21st October 2003, 02:10
interesant articolul, interesanta revista.Merci
Deci era evreu si asa a ramas oriunde ar fi locuit. Nu sint de acord nici cu cea a scris. Titulatura de cea mai antisemita tzara din perioada interbelica este chiar scandaloasa,dupa mine.Si uite asa,vezi Doamne,ajunsera romanii , mari "exterminatori" :x :x :x

Sa nu uiti ca s-a purtat tot timpul o campanie anti-legionara la noi in tzara. Vor si azi sa dea vina pe acei tineri ultra-nationalisti ca ar fi dus Romania intr-o stare de izolare la nivel international. Iar in manualele de istorie miscarea legionara e descrisa ca o "idee periculoasa si nociva pentru tineret".
Cam ciudat, dar a prins vrajeala. Multi asa o cred si azi. Total gresit.

P.S. Iorga a fost asasinat de NKVD si s-a dat vina pe legionari.

Blue
21st October 2003, 02:42
Sincer, nici eu nu am o parere buna despre legionari. Dupa mine a fost o miscare inspirata de Germania nazista la fel cum si comunistii au fost inspirata de rusia bolsevica.
In schimb daca vine vorba de Ion Antonescu, eu il consider un patriot, poate fi considerat un erou pe nedrept atacat de totzi comunisti,legionari ,evrei si tot felul de politicieni slugarnici diferitelor curente dominante intr-o perioada sau alta.

deep purple
21st October 2003, 02:45
Si totusi, baietii executau primii ministrii si apoi se ofereau politiei pentru fapta comisa. Adica isi sacrificau libertatea pentru tzara lor. Nu cred ca o faceau pentru Germania sau Italia. Simti diferenta? Nu uita ca si azi avem demnitari care merita soarta lui Armand Calinescu si I. Gh. Duca. Dar nu mai sunt aceiashi romani in Romania.

Blue
21st October 2003, 03:16
las-o balta cu atentatele ca asta nu poate fi niciodata corect. Si nici nu se predau aia asa , sa nu poetizam. N-am votat niciodata pentru ca eu nu consider actualele sisteme politice corecte si viabile. O crima nu poate fi solutzia. Desigur ca au fost anumite varfuri intelectuale in miscarea legionara dar au fost prea multzi care au fost finantzatzi si antrenatzi de Berlin.Idem comunistii cu Moscova. Nu au fost miscari romanesti.

Eu am viziune complet diferita fatza de actualele sisteme politice existente in lume . Probabil ca de aia nici n-am sa votez niciodata nimic.

1.Eu nu vad care este rolul pozitiv al partidelor politice. Fiecare persoana care are drept de vot , ar trebui sa aiba un pc acasa si sa voteze fiecare modificare de lege si chiar si anumite decizii economice care starnesc controverse.Asta inseamna democratzie adevarata.De deciziile ordinare sa raspunda niste ministri ales din 4 in 4 ani(fara mandate suplimentare)ministrii care sa nu faca parte din nici un partid dar care sint pusi in fruntea unor ministere exact pentru ca sint in acelasi domeniu. Iar in domeniul respectiv sint persoane recunoscute pentru aptitudinile lor profesionale si care au si condus anumite colective in meseria lor .Mai era cineva pe aici care acuza ca intr-un anumit oras psd a castigat alegerile .Ei Si? care e shmecheria? Partidele nu au culoare politica sint toate la fel, doar niste clanuri mafiote, stranse pe grade de rudenie, amicitzie sau interese personale.Sau unii s-au mutat prin nu stiu cate partide, asta cu partidele este o aberatzie inradacinata in memoria colectiva a umanitatzii

2. Nu sint de acord cu votul universal. NU se contrazice deloc cu termenul democratic, trebuie sa voteze poporul respectiv dar trebuie facuta o selectzie atenta , nu chiar oricine sa voteze , in Romania au votat pana si mortzii.
Dupa mine ,in Romania ar avea drept de vot maxim 4 milioane de oameni ,nu mai mult. Ar trebui o selectzie ca sa ai dreptul dar si obligatzia sa votezi, adica sa intruneasca anumite calitatzi:
-sa aibe un anumit coeficient de inteligentza(nu ca acum cand se duc totzi retardatzii momitzi cu te miri de promisiuni aberante),
-sa treaca deasemenea un anumit test de cultura general si cultura politica(nu sa voteze toate muicile care habar n-au despre ce voteaza, aberant) ,
-sa aibe un cazier imaculat(eu zic ca cine a facut puscarie pentru ceva , nu ar mai avea dreptul niciodata sa voteze,
- sa fie perfect sanatos mental( acum chiar ca voteaza totzi damblagii)
-chiar si o pozitzie sociala(macar sa aibe o proprietate ceva, nu neaparat sa fie bogat dar sa aibe ceva acolo, o casa , sau si o masina, aia, aia. Nu mi se pare normal sa voteze totzi cersetorii , canalagii , pentru ca nu vad care este aportul lor in societate. Poate sint persoane de treaba si viaza i-a adus in postura asta, dar inca o data, cum participa ei pozitiv la viatza
unei comunitatzi ca sa aibe dreptul sa influentzeze mersul ei ulterior prin vot
-si chiar o anumita varsta, nu numai minima de 18 ani dar si una maxima. Nu prea intzeleg ce voteaza anumitze persoane trecute de 70 de ani, pentru viitor cand , ma rog. Adica ii pensionezi de la servici, consideri ca sint prea batrani sa poata sa-si mai faca treaba dar citeodata in fruntea natziunilor au fost tot felul de batrani sifilitici si sclerozatzi.

3. nu vad absolut nici un motiv ca un popor sa aiba o singura persoana in fruntea statului.Presedintzii, prim-ministrii , regii, emiri, dictatori, sultanii etc NU AR TREBUI SA EXISTE. CHIAR NU VAD MOTIVUL BUN PENTRU CARE UN POPOR TREBUIE SA AIBE O SINGURA PERSOANA IN FRUNTE(indiferent de titulatura adoptata si prerogrative).
Asta e o reminiscentza a trecutului de care inca omenirea nu a reusit sa se
delimiteze. Este o aberatzie. Nimeni, indiferent de calitatzi , nu merita sa comande sau sa reprezinte atatzia oameni.

Si ca sa revenim cu discutzia la fotbal. N-AM FOST NICIODATA DE ACORD CA O GALERIE SA AIBA DOAR UN SINGUR LIDER, trebuie sa fie mai multzi ca sa nu se sparga toate oalele in capul unui singur om si nici sa nu existe pericolul ca el sa fie fie cumparat de catre patronul de moment al echipei In plus , mai multe pareri inteligente, duc intotdeauna la o decizie mai buna.

Politica e ca la fotbal :D :D :D Da-i cu huoooo ! da-i cu huoooo! :D :D :D

Parerea mea sincera este ca oamenii judeca mult prea inchistat si au prea multe tabuuri si idei fixe inoculate de-a lungul timpului(aluzie si la titlul topicului).

Hai ca sint cam vorbaretz azi, ma opresc aici cu utopiile :D :D :D si cu discutzia.

zamolxe
21st October 2003, 03:56
am citit postarea ta. Si mi-a placut.
E destul de original ce spui tu. Pacat ca nu te aud tovarashii care ne conduc spre ...

zamolxe
21st October 2003, 04:08
Ca sa mai descretim fruntile postez un banc care ''spune'' multe :

In timpul razboiului dintre Iran si Irak, un iranian si un irakian stau fata in fata in transee si se impusca de zor. La un moment dat iranianului i se blocheaza pusca:
- Dumnezeii lu´me-ta de pujca imputit! injura iranianu' in cea mai pura limba romaneasca de care era el in stare.
Irakianu' il aude si il intreaba intr-o romaneasca stalcita:
- Bei, da´ de unde jtie tu la romaneste, bei?
- Bai io facut jcoala in Romania.
- Zeu? Unde fecut tu scoala?
- La Iashi bei.
- Nu mai zbune! Ji ce scoala fecut tu, bei?
- Bolitehnica. Da' tu de unde jtie romaneste?
- Bei ji eu fecut scoala la Romania.
- Daaa? Ce scoala?
- Eu fecut Medicin la Dirgu Murej.
Iranianu' isi reparase intre timp pusca si incepe sa traga dupa irakian rafala dupa rafala, incarcator dupa incarcator:
- Ia de-aici, mama ta de bozgor! :D

:D :D :D :D :D :D

Blue
21st October 2003, 04:56
pentru zamolxe: Merci ca ma faci sa nu ma simt chiar asa de utopic. in ideea mea.Deci exista si altzii carora nu li se pare chiar asa nebuneasca ideea

pentru bluescorpion, ma luasem cu discutzii le si uitasem sa reactzioneaz la banc :D :D :D :D :D :D :D :D :D si cu substrat :ok: :ok: :ok:

pentru deep purple, toate ca toate, lasa legionari ca azi o cam furaratzi :D :D :D Montréal Canadiens - Detroit Red Wings = 2-1 scorul putea fi foarte mare, ratara astia f mult, mai ales pe final. De cate ori nu joaca Koivu anul asta, de atatea ori bat. Sint uimit ca inca joaca la voi Hasek si Chelios parca se retrasesera, vad ca au revenit

viole(n)t
21st October 2003, 09:31
Sunt perfect de acord cu punctul 2 din viziunea lui Blue asupra sistemelor politice actuale.

Gratzie "votului universal" se ajunge de obicei ca o majoritate conservatoare, inculta, lipsita de viziuni sa decida viitorul tuturor. Shi astfel, segmentul intelectual, progresist al po****tziei nu are nici un cuvant de spus.

Subscriu la ideea cu teste de cultura politica shi generala. Nu prea sunt de acord la kestia cu situatzia materiala...

Eu insa nu ash interzice celor din prima categorie sa voteze, ci le-ash minimiza importantza votului. Spre exemplu, unui intelectual (care shi-a dovedit capacitatea, inclusiv un nivel ridicat de cunostinte politice, economice, s.a.m.d.) i-ash da 10 buletine de vot, in timp ce unui analfabet - unul singur. Desigur ar putea exista shi categorii intermediare intre cei doi.

oaspetele
21st October 2003, 09:37
1.Fiecare persoana care are drept de vot , ar trebui sa aiba un pc acasa si sa voteze fiecare modificare de lege si chiar si anumite decizii economice care starnesc controverse.Asta inseamna democratzie adevarata.Dupa mine ,in Romania ar avea drept de vot maxim 4 milioane de oameni ,nu mai mult. Ar trebui o selectzie ca sa ai dreptul dar si obligatzia sa votezi, adica sa intruneasca anumite calitatzi:



interesant, dar atat.

totusi, esenta democratiei este tocmai egalitatea in drepturi si lipsa de discriminare, de orice fel, mai putin cea legata de sanatatea mintala si un eventual cazier "patat".

cele 4 milioane de oameni s-ar reduce drastic la vreo 2, cati crezi ca au pc acasa ?
ca sa nu mai vorbim de ce se poate face cu 2 maini dibace(de hackeri)
:thinkso:

ceea ce propui tu va fi aplicat , probabil, peste cateva zeci sau sute de ani.
tine de progres .
pana si prezenta pc-urilor in fiecare casa.

adbogdan
21st October 2003, 12:04
2. Nu sint de acord cu votul universal. NU se contrazice deloc cu termenul democratic, trebuie sa voteze poporul respectiv dar trebuie facuta o selectzie atenta , nu chiar oricine sa voteze , in Romania au votat pana si mortzii.
Dupa mine ,in Romania ar avea drept de vot maxim 4 milioane de oameni ,nu mai mult. Ar trebui o selectzie ca sa ai dreptul dar si obligatzia sa votezi, adica sa intruneasca anumite calitatzi:
-sa aibe un anumit coeficient de inteligentza(nu ca acum cand se duc totzi retardatzii momitzi cu te miri de promisiuni aberante),
-sa treaca deasemenea un anumit test de cultura general si cultura politica(nu sa voteze toate muicile care habar n-au despre ce voteaza, aberant) ,
-sa aibe un cazier imaculat(eu zic ca cine a facut puscarie pentru ceva , nu ar mai avea dreptul niciodata sa voteze,
- sa fie perfect sanatos mental( acum chiar ca voteaza totzi damblagii)
-chiar si o pozitzie sociala(macar sa aibe o proprietate ceva, nu neaparat sa fie bogat dar sa aibe ceva acolo, o casa , sau si o masina, aia, aia. Nu mi se pare normal sa voteze totzi cersetorii , canalagii , pentru ca nu vad care este aportul lor in societate. Poate sint persoane de treaba si viaza i-a adus in postura asta, dar inca o data, cum participa ei pozitiv la viatza
unei comunitatzi ca sa aibe dreptul sa influentzeze mersul ei ulterior prin vot
-si chiar o anumita varsta, nu numai minima de 18 ani dar si una maxima. Nu prea intzeleg ce voteaza anumitze persoane trecute de 70 de ani, pentru viitor cand , ma rog. Adica ii pensionezi de la servici, consideri ca sint prea batrani sa poata sa-si mai faca treaba dar citeodata in fruntea natziunilor au fost tot felul de batrani sifilitici si sclerozatzi.

Iata o alta idee geniala ! Felicitari, Blue ! Inca o data inteligenta olteneasca isi spune cuvantul !
Pot sa-mi inchipui cum ar decurge 'acreditarea' electoratului.
Cazul 1 (glasuieste un membru al comisiei) : ba vere, tipu asta e cumnata-miu, iti spun io pe cuvant ca e si 'enteligent', e si normal la cap (ca e neam cu mine, de, doar n-o sa zici ca am anormali in familie), are si proprietati, da' si-a pierdut actele, o sa le gasesca el, dati-i frate dreptu' de vot, ca trebe sa ma voteze si pe mine cineva.
Cazul 2 (tot un membru al comisiei) : ce vrei tu, fraiere, ce crezi ca ma duci pe mine ? Bah, io te fac in secunda 2 daca vreau ! A, esti profesor universitar ? Ma p** pe scoala ta si pe certificatele, cazierele si actele tale de proprietate, io shtiu sigur ca sunt toate false, n-ai tu fatza de votant, pleaca drak de-aici. Ia stai ... ai suficiente acte de proprietate ... daca 'te simtzi' shi matale la buzunar s-ar putea sa ne-ntelegem, ca oameni suntem ... shi nu uita ca daca nu ma votezi te sparg !
Iata cum o idee desteapta poate duce la propasirea poporului. Iar daca membrii comisiei vor fi in majoritate olteni, cu atat mai bine !

adbogdan
21st October 2003, 12:23
Mah Blue, ia zi tu drept, ca nu spunem la nimeni : cunosti pe cineva psiholog sau psihiatru ? Ca ideea ta de a ingradi dreptul de vot in raport de QI si de starea psihica le-ar da de lucru pe vreo 10 ani psihologilor si psihiatrilor. Te-ntelegem, ai shi tu obligatii, ca orice oltean care se respecta. Plus ca voi oltenii, fiind superiori genetic, aveti o proportie mult mai mare de medici cu inalta calificare in comparatie cu stupizii aia de bucuresteni.
Stii care-i asemanarea dintre olteni si evrei ? In general sunt persoane inteligente. Dar stii care-i deosebirea ? Evreii isi folosesc inteligenta ca sa faca bani. Oltenii isi folosesc inteligenta ca sa-i injure pe altii.

Pacala
21st October 2003, 16:39
Stii care-i asemanarea dintre olteni si evrei ? In general sunt persoane inteligente. Dar stii care-i deosebirea ? Evreii isi folosesc inteligenta ca sa faca bani. Oltenii isi folosesc inteligenta ca sa-i injure pe altii.
Oare dinamovistii la ce isi folosesc inteligentia? :evil:

gicu
21st October 2003, 16:44
Oare dinamovistii la ce isi folosesc inteligentia? :evil:

Raspunsul il poti afla daca te uiti in clasamentul actual :happy Referinte? Divizia A, Romania :P

Pacala
21st October 2003, 16:56
fl.Petre zici ? ca ceilati sint de furat

adbogdan
21st October 2003, 16:56
La ce isi folosesc dinamovistii inteligenta ? Prietene, inteligenta ne impiedica sa ne 'dam rotunzi' postand intrebari stupide de genul 'Sunt bucurestenii/dinamovistii superiori genetic romanilor din provincie ?'

Pacala
21st October 2003, 17:13
La ce isi folosesc dinamovistii inteligenta ? Prietene, inteligenta ne impiedica punem intrebari stupide de genul 'Sunt bucurestenii/dinamovistii inferiori genetic romanilor din provincie ?'
:D aici ai si tu dreptate, raspunsul este foarte simplu :happy
:D

adbogdan
21st October 2003, 17:15
fl.Petre zici ? ca ceilati sint de furat

Ce spui tu, mai Pacala ? Poate l-am furat si pe Marica, nu ? Sau pe Badea ?
Da' de Danciulescu ce zici ? N-a jucat in viata lui la Universitatea, iar acum 2 ani a venit la Dinamo de la Steaua. Atunci cand a avut probleme in Turcia nu Universitatea i-a intins o mana de ajutor, sau gresesc ?
Daca Semeghin, V. Munteanu sau Zicu ar fi ajuns la Craiova in loc sa ajunga la Dinamo n-ar mai fi fost 'furati' ? Si nu sunt olteni. Da' de Delwarte si Preda ce zici ? Sunt 'furati', nu ?
Daca Claudiu Niculescu ajungea la Rapid in vara ce-ai mai fi zis ? Ca e 'furat' ? Nu cred, stii tu de ce.

Pacala
21st October 2003, 17:19
marica si badea sint deocamdata rezerve la voi. Ceilati stranieri i-ati luat pe bani dar la altceva ma refeream. Pe cei de la Craiova i-ati furat, sa am pardon. Nu mai amesteca lucrurile. Cl.Niculescu a fost furat de la Craiova. Simplu

ieppy
21st October 2003, 19:12
urmarind recursul etapei si discutia penibila dintre Mititelu si alexandrescu, cel care racola tinere talente pentru steaua inainte iar acum pentru dinamo, nu mi-am putut reprima o intrebare. Oare de ce nu selectioneaza echipele bucurestene fotbalisti din Bucuresti si imprejurimi cu precadere ? Bucurestiul este un oras mult mai mare,si in imprejurimile Bucurestiului, acolo in Muntenia poate oferi multi tineri. Si totusi daca privesc loturile stelei si ale dinamoului ,chiar rapid si national, observ un numar foarte mare de jucatori proveniti din Oltenia, majoritatea dintre ei ajunsi la echipele bucaletilor fraudulos. In spatele aerelor ********o-apeviste ale lui alexandrescu se ascunde totusi aceasta necesitate a lor.Poate ca intradevar , banuiala suporterilor craioveni ca bucurestenii ar fi genetic inferiori are suport real. Poate ca cei de acolo sint mai pampalai ,tantalai,blegi, cocosati,urati, ciufuti si au nevoie de olteni tocmai pentru ca ei nu sint capabili de nimic. Am auzit de multe ori aceasta teorie printre suporterii Craiovei dar am considerat-o o enormitate dar incapatinarea cu care bucaletii cauta sa-si suplineasca neputinta incepe usor ,usor sa confirme aceasta teorie. Poate manaca prost, mai putin natural, poluarea e mai mare sau poate doar neamul prost.Daca extindem discutiile de la fotbal la personalitatile artistice,istorie, culturale ,descoperim ca bucurestenii au cel mai mic procent de personalitati oferite Romaniei.
Sint bucurestenii inferiori genetic?


Asta e culmea!!! Cum e posibil ca un asemenea subiect sa fie postat aici si inca lasat. Asemenea chestii nu isi au loc pe un forum de sport. Sorine, esti cumva ruda cu un om mai mic si cu mustata? Parca si el avea o teorie asemanatoare cu a ta. Dureros este insa faptul ca toti oltenii(de pe acest forum) sustin cu entuziasm aceasta teorie ceea ce ma face pe mine sa cred ca sunt toti nazisti, prin urmare cea mai josnica forma de om. Si ii multumesc lui Dumnezeu ca oltenii nu sunt foarte multii pentru ca atunci ar devenii poate periculosi. Nu mi se pare nici nostim nici haios sa spui asa ceva. Imi este pur si simplu scarba ca am stat de vb. pana acuma cu asemenea persoane. Este inacceptabil ce se intampla pe acest forum cu atacuri asupra a peste 2 milioane de oamenii care sunt facuti inferiori de oltenii, care sunt se pare crema umanitatii. Am vazut si un nou un membru al acestui forum, klm parca, care facea referinta la bucuresteni ca fiind bastarzi. Ce naiba sa mai spui? Mam saturat sincer. Inainte era vb. numai de Dinamo si aceptam injuriile si tot ce se spunea pentru care era vb despre fotbal si nu este asa de important ca sa te superi pe ineptiile ce le scot unii, insa sa ajuns prea departe.

oaspetele
21st October 2003, 21:58
Dureros este insa faptul ca toti oltenii(de pe acest forum) sustin cu entuziasm aceasta teorie ceea ce ma face pe mine sa cred ca sunt toti nazisti, prin urmare cea mai josnica forma de om.

desi pare poate exagerat, si tu esti tot un extremist.
si tu caracterizezi oameni fara sa-i cunosti.
generalizezi.
adica, si tu imparti oamenii, in josnici si mai josnici.


in plus, esti si prost informat : cea mai josnica forma(???) de om este comunistul.

ieppy
21st October 2003, 22:37
Nu are nici un rost sa comentez ce ai scris tu. Daca spun ca cineva e nazist inseamna ca sunt extremist Daca nu sunt de acord cu teoria de diferente genetice intre bucuresteni si oltenii inseamna ca sunt extremist? Ce trebuie sa cunosc la un om care spune asemenea lucru? Daca asta e parerea ta atunci sunt perfect de acord cu tine. Sunt un extremist. Iar cea mai josnica forma de om este nazistul.

oaspetele
21st October 2003, 22:44
Nu are nici un rost sa comentez ce ai scris tu. Daca spun ca cineva e nazist inseamna ca sunt extremist Daca nu sunt de acord cu teoria de diferente genetice intre bucuresteni si oltenii inseamna ca sunt extremist? Ce trebuie sa cunosc la un om care spune asemenea lucru? Daca asta e parerea ta atunci sunt perfect de acord cu tine. Sunt un extremist. Iar cea mai josnica forma de om este nazistul.

-de ce comentezi atunci ??
:thinkso:

fii atent la nuante, io unu am subliniat sintagma "cea mai josnica forma de om". adicatelea, tot o imparteala.

si inca ceva : nazistii au tinut macar la cei ca ei.
comunistii , in schimb, si-au omorat si inchis semenii.

ieppy
21st October 2003, 22:49
Nu are nici un viitor discutia. INteleg insa ca tu nu esti de acord cu ce spune Sorin?

oaspetele
21st October 2003, 23:00
Nu are nici un viitor discutia. INteleg insa ca tu nu esti de acord cu ce spune Sorin?

bineinteles ca e o exagerare.

chiar daca, statistic, jucatorii olteni in Bucuresti sint mai multi decat jucatorii bucuresteni in Oltenia .
:D
(nu bagati in sema judecata asta, e doar un exemplu de sofism)


pe bune, poate ca oltenii sunt mai daruiti cu har in privinta fotbalului.
asta nu inseamna ca sunt superiori dpdv genetic.
poate ca bucurestenii sunt mai destepti , sau exceleaza in altceva.
tocmai aici gresesti si tu, cand spui "forma de oameni" .
adica ceva ce permite o clasificare tip superior/inferior.

discutia s-ar muta foarte departe de subiectele acestui forum ..........
e clar ca nu are viitor.....

Pacala
22nd October 2003, 00:13
yeppy , subiectul este pus sub forma de intrebare. Nici un oltean de aici nu a zis ca sigur este asa. Dar se naste o intrebare, care e problema voastra de furati atatia olteni de aici ?
Voua bucurestenilor,va lipseste un picior, o mana, jumatate din materia cenusie, inima,un ochi, ce?
Sau poate aveti mai multe degete la picioare si va incurca la alergat :D sau poate mancati ce nu trebuie :D . Vorba lui Leana , "iexista o explicatie" si eu te intreb ce-o intreba si Costel : Zi-i :D

Blue
22nd October 2003, 01:53
totusi, esenta democratiei este tocmai egalitatea in drepturi si lipsa de discriminare, de orice fel, mai putin cea legata de sanatatea mintala si un eventual cazier "patat".
cred ca intzelem democratzia un pic diferit, egalitate in fatza legii , dar nu nivelarea populista comunista. Eu cred ca nu totzi oamenii merita sa aibe aceleasi drepturi(se pare ca in anumite domenii, si-a dat seama si lumea, de asta puscariasii n-au drept de vot,de exemplu).Nici nu cred ca tzatza Florea care n-are prea multe in cap, are dreptul de a decide ca in fruntea unui popor sa fie un nemercic numai ca este ea mai dobitoaca si inghite toate tampeniile ,indiferent cat sint de absurde.Refuz sa intzeleg democratzia in felul asta. Una este sa raspund pentru aceeasi fapt in fatza legii , la fel ca oricine(ceea ce de fapt nu se intampla, politicienii au avantaje, legea nu e pt dulai, e pt catzei :) ) Acum daca tot intzelegem democratzia asa , sa acceptam ca la servici sa vina portarul sa dea ordine, nu directorul. Nu oricine are dreptul la decizie.Asta e aberant


cele 4 milioane de oameni s-ar reduce drastic la vreo 2, cati crezi ca au pc acasa ?
cele 4 milioane pot primi cite un pc cadou de la stat. Sint absolut convins ca ar costa statul infinit mai putzin decat costa acum, o armata de senatori si deputatzi, care fac cheltuieli imense aiurea si baga sume uriase in buzunar. Asta sa fie singura problema a romanilor, ca n-au pc acasa :D :D :D asta s-ar rezolva imediat, in citeva zile.


ceea ce propui tu va fi aplicat , probabil, peste cateva zeci sau sute de ani.tine de progres .
sper sa fie totusi intr-o zi

Blue
22nd October 2003, 02:04
Mah Blue, ia zi tu drept, ca nu spunem la nimeni : cunosti pe cineva psiholog sau psihiatru ? Ca ideea ta de a ingradi dreptul de vot in raport de QI si de starea psihica le-ar da de lucru pe vreo 10 ani psihologilor si psihiatrilor. Te-ntelegem, ai shi tu obligatii, ca orice oltean care se respecta. Plus ca voi oltenii, fiind superiori genetic, aveti o proportie mult mai mare de medici cu inalta calificare in comparatie cu stupizii aia de bucuresteni.
Stii care-i asemanarea dintre olteni si evrei ? In general sunt persoane inteligente. Dar stii care-i deosebirea ? Evreii isi folosesc inteligenta ca sa faca bani. Oltenii isi folosesc inteligenta ca sa-i injure pe altii.
te asigur ca n-am nici o ruda sau prieten in domeniu, ca sa-i gasesc eu servici cu ocazia asta. Pur si simplu mi se pare inacceptabil faptul ca romanii nu au fost capabili sa gestioneze un moment avantajos in 90.Alte tzari au gestionat mult mai bine situatzia si sint inaintea noastra. Consider ca asta s-a datorat lipsei totale a unei alternative.Altzii l-au avut pe Havel, pe Lech Walensa , noi n-am avut nici o personalitate adevarat.
A doua a fost si ramane incapacitatea romanului de a distinge logicul de aberant, (n-au avut nici obisnuinta, nici deschiderea mediatica , altzii prindeau usor posturi tv occidentale, ziare, noi am fost foarte izolatzi). De aici si pana la a face pe cei lipsitzi de cultura sau de inteleigentza sa creada tot felul de cai verzi pe peretzi , n-a mai fost decat un pas.

Si apropo de primul tau mesaj, din care n-am reusit sa scot prea multe idei clare, poate doar ideea general. Nu neaparat sa fie olteni. Sa stii ca conducatorul pe care il apreciez cel mai mult din istoria moderna a Romaniei este un moldovean, AI Cuza .
Toate ca toate, dar o alta reparatzie logica si morala pentru insanatosirea fotbalului romanesc de data asta este desfiintzarea lui dinamo.Vorbesc foarte serios, o echipa a internelor intr-o competitzie sportica este inacceptabila.
Facand o paralela cu politica, vezi si tu ca tzarile care o luat-o binisor catre Europa, nu mai au echipele securitatzii(fost RDG,Cehia,Polonia, Ungaria, tzarile baltice n-au avut niciodata).Unde au ramas? In Romania , Bulgaria si Albania, codasele Europei si in fosta Iugoslavie (de fapt doar doua echipe au oarecari probleme, Dinamo Zagreb in Croatia (doar numele a ramas , nu mai e echipa securitatzii) si Partizan(echipa armatei) in Serbia dar la cat s-au batut aia prin fost Iugoslavie, numai timp de curatzenie n-au avut.Dar pariez ca se va rezolva la ei iar noi si bulgarii vom ramane iar cei din urma si desfiintzarea lor se va face cu tambalau cum a fost si revolutzia noastra, singura sangeroasa din tot lagarul comunist.

Blue
22nd October 2003, 02:26
Asta e culmea!!! Cum e posibil ca un asemenea subiect sa fie postat aici si inca lasat. Asemenea chestii nu isi au loc pe un forum de sport. Sorine, esti cumva ruda cu un om mai mic si cu mustata? Parca si el avea o teorie asemanatoare cu a ta. Dureros este insa faptul ca toti oltenii(de pe acest forum) sustin cu entuziasm aceasta teorie ceea ce ma face pe mine sa cred ca sunt toti nazisti, prin urmare cea mai josnica forma de om.
Stai calm ca n-ai citit exact topicul, este o intrebare malitzioasa pe suportul unor fapte ale voastre. Bine venite intrebarile lui Pacala. Concentreaza-te putzin cand citesti,s-ar parea ca ai putzina nevoie. Poate esti mai obisnuit cu germana si ti-au scapat unele nuantze.Nu e vorba de nazism aici :D :D :D

Si ii multumesc lui Dumnezeu ca oltenii nu sunt foarte multii pentru ca atunci ar devenii poate periculosi.
:D :D :D cica ar fi peste 6 milioane de oameni de origine olteni in toata lumea. Sa stii ca sint multe tzari pe glob cu o po****tzie mai mica decat atat :D :D :D Si nu totzi oltenii de pe forum sustzin aceasta teorie, de fapt nu o sustzine niciunul :D :D :D Tu ai impresia ca noi o sustzinem, daca ai citi mai atent, ai vedea ca altul este sensul mesajelor noastre(poate cu exceptzia lui klm care s-ar putea sa creada in teoria asta, desi cred ca mai degraba vrea sa va dispere putzin asa) :D :D :D Hai nu mai fi suparat ca esti unul dintre dinamovistii simpatici, pe bune :D :D :D
:ok:
de altfel, am descoperit ca sint citiva dinamovisti destul de ageabili pe aici.
Oltenii, ho !!!!!!!!!! nu datzi in mine :D :D :D
Da' dinamo tot trebuie desfiintzat :D :D :D

Ferko
22nd October 2003, 08:53
Subiectul nu mi se pare unul prea reusit...
Sper sa nu ajungem la teorii rasiale si altele de genul asta, pentru ca atunci va trebui sa inchid topicul (chiar stau pe ganduri daca nu ar fi trebuit sa o fac deja).

Cred ca deja este prea mult. Miroase tare a sovinism, a rasism - de unde atata rautate ?
Tudose, nu cred ca ar trebui sa mai stai pe ganduri, ci pur si simplu sa inchizi topicul, ca deja a degenerat.

JJ
22nd October 2003, 10:52
"Un nebun arunca o piatra..."

Mi se pare foarte ciudat ca dupa ce a lansat acest subiect aberant autorul lui nu a mai revenit cu nici o postare prin care sa polemizeze cu cei care si-au manifestat parerile (pozitive sau negative) ulterior. Nu afirmatia in sine a deranjat, ci faptul ca cel ce a lansat acest subiect chiar CREDE prostia asta. Toti am spus bancuri cu olteni si/sau moldoveni, fara insa a-i considera "inferiori genetic".

adbogdan
22nd October 2003, 12:09
Mah Blue, ia zi tu drept, ca nu spunem la nimeni : cunosti pe cineva psiholog sau psihiatru ? Ca ideea ta de a ingradi dreptul de vot in raport de QI si de starea psihica le-ar da de lucru pe vreo 10 ani psihologilor si psihiatrilor. Te-ntelegem, ai shi tu obligatii, ca orice oltean care se respecta. Plus ca voi oltenii, fiind superiori genetic, aveti o proportie mult mai mare de medici cu inalta calificare in comparatie cu stupizii aia de bucuresteni.
Stii care-i asemanarea dintre olteni si evrei ? In general sunt persoane inteligente. Dar stii care-i deosebirea ? Evreii isi folosesc inteligenta ca sa faca bani. Oltenii isi folosesc inteligenta ca sa-i injure pe altii.
te asigur ca n-am nici o ruda sau prieten in domeniu, ca sa-i gasesc eu servici cu ocazia asta. Pur si simplu mi se pare inacceptabil faptul ca romanii nu au fost capabili sa gestioneze un moment avantajos in 90.Alte tzari au gestionat mult mai bine situatzia si sint inaintea noastra. Consider ca asta s-a datorat lipsei totale a unei alternative.Altzii l-au avut pe Havel, pe Lech Walensa , noi n-am avut nici o personalitate adevarat.
A doua a fost si ramane incapacitatea romanului de a distinge logicul de aberant, (n-au avut nici obisnuinta, nici deschiderea mediatica , altzii prindeau usor posturi tv occidentale, ziare, noi am fost foarte izolatzi). De aici si pana la a face pe cei lipsitzi de cultura sau de inteleigentza sa creada tot felul de cai verzi pe peretzi , n-a mai fost decat un pas.

Si apropo de primul tau mesaj, din care n-am reusit sa scot prea multe idei clare, poate doar ideea general. Nu neaparat sa fie olteni. Sa stii ca conducatorul pe care il apreciez cel mai mult din istoria moderna a Romaniei este un moldovean, AI Cuza .
Toate ca toate, dar o alta reparatzie logica si morala pentru insanatosirea fotbalului romanesc de data asta este desfiintzarea lui dinamo.Vorbesc foarte serios, o echipa a internelor intr-o competitzie sportica este inacceptabila.
Facand o paralela cu politica, vezi si tu ca tzarile care o luat-o binisor catre Europa, nu mai au echipele securitatzii(fost RDG,Cehia,Polonia, Ungaria, tzarile baltice n-au avut niciodata).Unde au ramas? In Romania , Bulgaria si Albania, codasele Europei si in fosta Iugoslavie (de fapt doar doua echipe au oarecari probleme, Dinamo Zagreb in Croatia (doar numele a ramas , nu mai e echipa securitatzii) si Partizan(echipa armatei) in Serbia dar la cat s-au batut aia prin fost Iugoslavie, numai timp de curatzenie n-au avut.Dar pariez ca se va rezolva la ei iar noi si bulgarii vom ramane iar cei din urma si desfiintzarea lor se va face cu tambalau cum a fost si revolutzia noastra, singura sangeroasa din tot lagarul comunist.

Nu schimba vorba, ca nu tine. Si nu stiu de ce am senzatia ca ai inteles foarte bine ce-am vrut sa spun, dar se pare ca nu-ti convine.
In plus, nu stiu ce autoritate morala poate avea cineva care spune enormitati de genul (citate) : 'Eu cred ca nu totzi oamenii merita sa aibe aceleasi drepturi.', 'nu cred ca tzatza Florea care n-are prea multe in cap, are dreptul de a decide ca in fruntea unui popor sa fie un nemercic numai ca este ea mai dobitoaca si inghite toate tampeniile ,indiferent cat sint de absurde'. Si mai si vorbesti de 'reparatii logice si morale' ...

ieppy
22nd October 2003, 12:36
Pacala vrea sa stie de ce sunt asa de multi jucatori furati din oltenia. Presupun ca se refera la Dinamo, marea iubire a oltenilor. Cred ca cu totii putem fii de acord ca Dinamo la ora actuala joaca de departe cel mai frumos si spectaculos fotbal de la noi din tara. Al cui e meritul? Al jucatorilor oltenii se aude de undeva departe din fundul Oltului. Pai sa recapitulam. Acum doi ani un anume Netoiu a venit cu 20 de jucatori la Dinamo. Toti jucatori sub contract cu el din care o parte erau olteni. Toti jucatorii jucasera inainte la Craiova. Acest lucru a distrus practic si pe Craiova insa si pe Dinamo pentru ca cea mai mare parte a jucatorilor erau varza. Problema 1: vroiau jucatorii sa ajunga la Dinamo? Nu stiu cum sa spun insa decat sa ma bat la retrogradare mai degraba joc ín UEFA, nu? Si decat 30000 de para parca mai frumos suna 70000. Si poate ma mai vede si un club de fotbal din strainatate si imi dau 300000 de para. Cati jucatori au plecat in ultimii 5 ani de la Craiova direct in strainatate? Din cate stiu eu unu: Chivu care nici macar oltean nu era. Va spun clar ca nu conteaza ca te huiduie toata lumea si ca vezi Doamne nu are Dinamo suporteri. Ce conteaza pentru jucatorii de fotbal de azi sunt banii si performantele lucruri de care duce Craiova de vreo cativa ani buni lipsa. Eu zic ca am rezolvat problema unu. Putem pune o anexa la Problema insa care se numeste Niculescu. Aici a fost intr-adevar vorba de un abuz insa oricum ajungea dupa juma' de an la Dinamo cand venea Netoiu cu restul lotului. Insa sa zicem ca a fost obligat sa vina la Dinamo si ca el de fapt plangea noaptea in pat de dorul Oltului. Cand a venit acum din Italia de ce nu a zis eu nu joc in alta parte decat la Craiova?

Acum sa vedem de fapt cui i se datoreaza rezultatele bune ale lui Dinamo in acest moment.
Portar: nu cred ca e nevoie sa spun ca nu e nici oltean nici bucurestean.
Fundasi: Stoican nascut in Vanju Mare/Mehedinti, un produs 100% oltean. Nu am ce zice mare jucator, insa daca ramanea la Craiova ramanea cu visul transferului ala ratat la Ajax. un mare +
Burca: asta e mai otean nascut Slatina judetul Olt. Parerea mea sincere mai bine ramanea la voi. E varza omul. Era sa pierdem si anul asta cateva meciuri pe valoarea lui. un mare -
Iordache: nascut Pitesti produs ???? nu se poate! la Dinamo! Baieti pe asta sa nu-l mai bagati ca nu e oltean. Acum serios un jucator zic eu bun, care nu exceleaza dar nici nu e catastrofa ce e Burca. juma' de +
Barcauan: cu asta ce facem? nascut in Bihor jucat in Bihor pana cand lati "furat" voi oltenii. Chestia e ca de fapt nu mai e nici jucatorul de la Bihor nici cel de la Craiova. El atunci juca atacant cu o exceptie parca cand a jucat fundas la Craiova. Deci el se poate numi descoperirea lui Dinamo, prin prisma pozitiei nu a valorii. un mare +
Semeghin: Meci bun, meci rau. juma de -
Perenyi: jucator cu unmare viitor dupa parerea mea. Din cate stiu eu e produs de Dinamo. Exista posibilitatea sa ma insel. zic ca e de +
mijlocasi:
Alexa: nascut Timisoara. jucator bun zic eu la mijlocul terenului, produs Rocar. +
Zicu: Alta problema, nascut in Constanta insa crescut de Dinamo de la 15-16 ani. Pe asta unde il punem? un mare +
Petre: nu cred ca merita discutat despre el. Unmare suflet un bun jucator, nsacut in Bucuresti. Cel care spune ca e handicapat sau ceva referitor la inaltimea lui e un mare prost pentru ca jucatorul a jucat si la nationala si nu imi aduc aminte sa se fii plans cineva de inaltimea lui cand a dat gol cu capul Germaniei. un mare +
Grigorie: eu zic ca e o mare valoare, insa de abia acum dupa doi ani incepe sa joace fotbal. juma de +
Tames: nascut la Mizil/Prahova. nu e oltean dar e bunicel jucat si la nationala. juma de +
Niculescu: am discutat deja. mare +
Danciulescu: pe asta l-am luat in 95 de la Extensiv. nu a jucat la U. bun jucator. a jucat si la Steaua insa nu am auzit pe nimeni spunand ceva cum a ajuns iar la Dinamo pac a fost un oltean furat.
Dragomir, Ilin si Marcica: trei jucatori care din cate stiu sunt nascuti in Bucuresti si produsi de Dinamo.

Cati jucatori sunt de la U Craiova in aceasta echipa a lui Dinamo?
5 in tot lotul. nu joaca toti titulari insa sunt mai mult sau mai putin jucatori de baza. restul de 17 sunt din alta parte.

Imi pare rau ca am scris asa mult. Sper ca nu am plictisit prea mult. Daca mai sunt intrebari o sa incerc sa reaspund mai scurt.