PDA

View Full Version : Excursie cu masina la Paris



algoritmox
12th March 2007, 22:09
Daca tot am intrat (sau ne-au luat) in Europa, vreau sa merg cu sotia si cu masina personala la PARIS. Dati-mi sfaturi pentru a nu avea probleme pe drum. Ce itinerariu ar fi de urmat, cu locuri de cazare si ce ar fi interesant de vizitat. Nu am mai iesit din tara cu masina asa ca... ajutati-ma.:)

TheIceMan
13th March 2007, 22:48
Itinerariu: cel mai scurt: Arad (sau Oradea) - Budapesta - Viena - Salzburg - Muenchen - Stuttgart - Baden-Baden - Strasbourg - Metz - Paris.
L-am facut si eu in 2002. :) dar pe alt drum mai lung.
Conform acestui traseu, de la Szeged mergi numai pe autostrada pana la destinatie.
Cazare: cauta pe internet diferite hoteluri moteluri in orasele de pe traseu.
Depinde unde vrei sa stati mai mult, in fiecare oras este ceva de vazut. Budapesta, Parlamentul, biserica Sf Stefan, Vienna - tot orasul, Muenchen - Frauenkirche, Baden-Baden toata staiunea, Stassbourg - parlamentul european.
Autostrada in Ungaria se plateste, la fel si in Austria si in Franta, cand am fost eu ultima data, nu mai tin minte cat era in Ungaria dar stiu ca mi s-a parut scump, relativ la Austria unde parca 8 euro era un pass de 12 zile (sau invers) si in Franta taxeaza la km cam 1 euro = 10 km.
La Paris e dificil sa gaseti un loc de paracre bun, si exclus unul fara plata. In weekend parca nu se plateste, sau confund cu Berlin, Germania.
Poti sa parchezi fara plaata in Paris chiar pe cheiul Senei langa 'bateaux' dar este limitata parcarea fara plata la 1 sau 2 ore cu conditia sa fii client acolo.
Atentie ca pe autobahn nu este limita de viteza, dar practic tot timpul apar sectiuni cu limitari, sa nu ai surprize cu radarul. De asemnea daca mergi vara, poti prinde ambuteiaje 'stau' care sa te tina pe loc ore in sir.
Daca vrei sa mai economisesti 2 centi, cumpara carburant de la statiile de alimentare din fara autostrazilor.
Semnalizarile rutiere pot fi derutante oarecum in Ungaria, avand nume lungi si greu de citit dintr-o privire pentru cei nefamilializati, dar o data pe autostrada nu mai ai chiar asa mult problema asta. Atentie sa memorezi din timp numarul drumului pe care mergi este mai indicat sa cunosti asta decat numele localitatilor intermediare. In Austria si Germania indicatoarele sunct clare si precise, pe cand in Franta cam ca la noi in Ro, cateodata sunt ambigue. Iar in Paris chiar te pot incurca. Noi vrand sa mergem la Versallies care este in sud-vest am mers exact dupa indicatoare dar ne-am trezit la aeroportul Orly care este in sud-est.
Daca ai GPS se mai rezolva treaba, dar fii atent ca si softul de GPS poate sa calculeze un traseu un pic aiurea.
Drum bun!

P.S. de la Arad (Oradea) mai ai cam 1800 km deci fa un calcul, cam trebuie oprire 2 nopti pana la destinatie.

georg40
13th March 2007, 23:39
@ TheIceMan: tu scrii "Iar in Paris chiar te poti incurca." Asta e prea putin spus. Cine"rezista" la Paris si-a castigat pentru a doua oara permisul de circulatie !!

TheIceMan
14th March 2007, 04:35
Alte competari:
- Cum intri in Austria trebuie sa opresti in parcarea de imediat dupa vama pe dreapta si sa cumperi pass-ul pentru autostrada si sa-l ipesti pe parbriz. Daca te opreste 'der Polizei' si nu-l ai lipit nu scapi fara amenda. In Ungaria si Franta se plateste la ghiseu pe sosea ca a noi la Cernavoda.
- Dupa ce treci de Gyor in Ungaria, poti sa iesi 5 minute din autostrada ca sa ajungi in satucul Abda, care pe o distanta de vro 4-5 km este tot o mare piata cu tarabe cu legume si fructe, cu artizanat si muraturi si bineinteles cu carnatii csabai. Ai grija ca daca continui drumul vei ajunge la Rajka puntul de frontiera cu Slocavia si nu la Hegyshalom sau Nickelsdorf cum se numeste in Austria, trebuie neaparat sa te intorci in autostrada. Se poate merge si pe langa dar e cam complicat sa iti spun aici.
- Din nou atentie mare la denumirile maghiare pentru ca la fel ca si in grafia germana apar nume lungi. De ex. daca noi scriem Vintul de Jos, francezii ar scrie Vintul-de-Jos in timp ce germanii si maghiarii scriu Vintuldejos si poti foarte usor sa nu distingi in viteza pe o tabela indicatoare Vintuldejos de Vintuldesus si sa o iei in alta directie.
- Drumul e lung, nu te grabi, nu condu mai mult de 4 ore fara o oprire obligatorie de minim 10 minute, cateva exercitii de inviorare, o cafeuta etc. Nu fa exces de viteza, esti in vacanta nu te grabeste nimeni. Atentie chiar din Ungaria depasirea vitezei in localitati de 50 kmh atrage dupa sine amenzi drastice. In Germnaia ai sa fi surprins ca in zonele rezidentiale unde ai indicatorul "30 Zone" chiar toata lumea conduce cu 30 kmh.
- La granite dati numai actele cerute, daca te intreba de pasaport, asta il dai nu si permisul de conducere, carte verde sau asigurare medicala. Dupa ce intrati in Austria nu mai este nici o vama pana va intoarceti inapoi, treceti dintr-o tara in alta ca la noi dintr-un judet in altul. Totusi, daca in mod specific vi se cere sa opriti asta si sa faceti.
- In Germania cautai sa va cazati la hanuri numite Gaststätte unde nu numai ca sunt mult mai ieftine decat la hoteluri dar puteti de asemenea sa intrati in contact cu localnicii ai sa fi surprinsi cat de ospitalieri sunt teutonii. De asemenea daca cauti cazare in Ungaria cauta in orasele mici casele care au lipite pe geamuri afise care zic 'Zimmer frei'.
- In Paris probabil cel mai indicat este sa cauti un Bed & breakfast (B&B) poate chiar undeva in suburbii. Lasa masina acolo si mergeti in oras cu metroul.
- Tot in Paris o zi pe saptamana este intrarea libera la muzee, parca luni sau marti, cauta exact pe net, si incearca sa prinzi ziua respectiva acolo si nu pe drum.

Eu am facut drumul, excursia asta, cu cativa ani in urma, 14 zile in total din care doar 4 am stat efectiv in Paris restul pe drum in diferite alte orase, o zi aici doua dincolo, de la Muenchen am schimbat ruta si am plecat in nord spre Regensburg apoi Leipzig si Berlin si apoi la Hamburg si abia dupa aia am plecat spre Paris, iar la intoarcere de la Gyor am schimbat directia pentru 2 nopti la Balaton. Cand m-am intors mai mult amici m-au intrebat daca am fost la restaurantu' romanesc la Paris sau aiurea si le-am raspuns sincer ca nu m-a interesat asa ceva, mancare romaneasca am acasa tot timpul m-am dus sa experimentez ceva nou. Si merita, in Franta la orice magazin gaseti tone te branzeturi fine la preturi super rezonabile, in Germania am gustat absolut toate tipurile de bere locala, la Balaton am servit numai gulas :)

georg40
14th March 2007, 19:16
Nota la cele de mai sus:

Si in Ungaria ecusoanele se cumpara la statiile de benzina, pe autostrada ghiseele au fost demontate.

In Germania benzina pe autostrada e relativ scumpa, se poate alimenta mai ieftin, daca intri intr-o localitate mai mica parasind pentru 2-3 km.autostrada.

In Franta politia este foarte severa (si dura) atentie mare la viteza legala.

In Austria exista radar si pe autostrazi, mai ales in zona podurilor si viaductelor, nu te antrena in coloane care circula cu 150-160 kmh.

Evita sa opresti la asa-zisi autostopisti, mai ales in Ungaria, au fost cazuri in care oamenii au fost jefuiti.

Daca innoptezi totusi in masina, opreste peste noapte neaparat la o statie de benzina, indiferent in ce tara, acolo esti mai sigur decat intr-o parcare.

Ia-ti cateva provizii la drum,nu e nici o rusine sa economisesti cativa euro decat sa-i cheltuiesti fara rost(apa minerala de pilda este peste tot scumpa !)
Iar mai buna decat Borsec sau Biborteni tot nu gasesti !

Sa pleci cu masina pusa la punct. Nimic nu este mai rau decat sa ramai in pana, iar reparatiile sunt foarte scumpe (circa 50-60 euro o ora de depanare plus piesele. Cred ca membri ACR primesc asistenta tehnica gratuita dar mai bine sa nu fie nevoie !).

Atentie mare pe tronsonul Salzburg - München, circulatie foarte densa si se petrec mereu accidente. Nicaieri nu este mai binevenita conducerea preventiva ca si aici (Ce bine mi-a venit mereu ca am invatat-o ca lumea in Romania).

Rezerva-ti timp sa vezi cateva ceva si pe drum. Salzburg, München, Stuttgart merita cateva ore, chiar si pentru o vizita foarte scurta. Dar atentie unde parchezi. Pentru o nimica de vezi cu amenda sau cu masina remorcata.

Cum o mare parte a calatoriei are loc in zone de limba germana (Austria, Germania, partial Alsacia in Franta) nu strica sa stii cateva cuvinte,un mic dictionar de conversatie nu este niciodata de prisos.

Pe drum, ca si in parcari vei intalni foarte multe masini TIR cu numere de inmatriculare romanesti, la nevoie poti sa ceri ajutor, soferii sunt rutinati si ...unsi cu toate alifiile !

algoritmox
14th March 2007, 21:53
Domnilor, multumesc de informatii. Mi-ati spus multe lucruri pe care nu le stiam.

grande
14th March 2007, 22:00
Calatorie placuta si grija sa nu te opresti prin Ungaria prin parcari !

CrisS
14th March 2007, 22:34
ca e multi bagabonzi :ras-plans:

TheIceMan
17th March 2007, 14:22
Daca esti nevoit sa innoptezi in masina, opreste numai in benzinariile mari de pe autostrada, chiar sub un stalp de lumina sau in zona TIR-urilor, cum a zis si georg40.
Nu uita sa incui masina chair tu fiind inauntru, pune si sistemul de alarma. Nu lasa la vedere nimica de valoare, mobil, laptop, pormoneu, borseta sau altceva.
Evita 100% sa opresti peste noapte in Ungaria, s-au cunoscut cazuri de furturi si talharii in parcarile mici din Ungaria. Chiar cand oamenii dormeau in masina, hotii au deschis masina si au furat in voie.
Daca mergi vara cand e cald mai merge sa ramai peste noapte in masina, dar acuma pe vremea asta cand noaptea scade temperatura spre 0 celsius, nu prea e indicat sa ramai in masina.
De asemenea cand lasi masina intr-o parcare in oras, aceeasi regula, nu lasa nimica la vedere.
Cel mai indicat este sa lasi masina in parcarea hotelului sau unde te cazezi si sa mergi pe jos sau cu metroul in oras la vizitat muzee, etc.

Cazare la Paris, mi se pare foarte convenabila:

www.aparisianhome.com

:)