PDA

View Full Version : Stadionul Giulesti



fia
2nd October 2005, 18:16
As vrea sa dedicam acest thead arenei care gazduieste meciurile de acasa ale Rapidului. Istorie, statistici, si asa mai departe.

Pentru inceput, sa laudam gazonul, care chiar si in urma ploii abundente din aceasta zi se prezinta in conditii excelente:
http://www.gazetasporturilor.ro/images/content/articles/2005/10/24276/giulesti-1264130553daa12d05e59_455_302_.jpg

rasheedkpenny
4th October 2005, 13:54
Postez si eu o poza cu stadionul Rapid, de pe vremea cand era "Potcoava"... si o schita cu stadionul asa cum e el in prezent!

hidric
4th November 2005, 16:32
Cite locuri ( oficial ) are stadionul din Giulesti ?
merci
:)

fia
4th November 2005, 16:37
Stadionul "Giulesti-Valentin Stanescu" - 19.100 locuri
Adresa: Calea Giulesti, nr. 18, Bucuresti, tel/fax: 021/2203125

Decenii de-a rândul, fieful Rapidului a fost cunoscut sub denumirea de «Potcoava» Giuleştiului. Dar, până la apariţia acesteia, la şase ani de la debutul «alb-vişiniilor» în Divizia A (1932), echipa s-a tot plimbat pe diferite arene din Capitală. Primul meci pe prima scenă a fost găzduit de terenul Romcomit, în ziua de 11 septembrie 1932, cînd CFR Bucureşti a primit vizita marii echipe a Ripensiei.

Istoria «Giuleştiului» începe în 1934. Pe 31 mai, Gazeta Sporturilor consemna ştirea conform căreia «CFR Bucureşti începe construirea unui teren pe Şoseaua Giuleşti». Lucrările erau prevăzute să înceapă pe 1 iunie, iar suprafaţa de joc urma să aibă dimensiunile de 105 m lungime şi 65 m lăţime şi să fie acoperită cu zgură, copiindu-se modelul unei arene la modă atunci, Venus. Planurile n-au fost respectate. Un an mai târziu, adică în mai 1935, acelaşi ziar menţiona că «se speră ca în toamnă CFR să joace pe Giuleşti, teren care va fi deocamdată doar împrejmuit». Mai pe româneşte, încă nu se prevedea construcţia tribunelor.

Cu toate acestea, la sfârşitul anului 1935 (10 decembrie), Primăria anunţa că refuză autorizarea construirii stadionului, pentru că “nu se poate încadra în planul de sistematizare al Capitalei”! Câteva zile mai târziu, se acorda, în sfârşit, autorizaţia de construcţie. Iar în aprilie 1936 se estima că stadionul va fi gata pe 1 septembrie, acelaşi an, că va avea gazon şi va putea aduna 25.000 de spectatori. Se modificaseră puţin şi dimensiunile, estimate acum la 107/75, dar se avansa chiar şi o dată de inaugurare: 14 august 1936.

Lucrările au început, e adevărat, în cursul acelui an, dar ele au durat, în cele din urmă, mai bine de doi ani. «Potcoava», proiectată şi construită de arhitectul Gheorghe Dumitrescu sub patronajul Aociaţiei sportiv-culturale a CFR, a fost dată oficial în folosinţă pe 10 iunie 1939, inaugurarea fiind legată de Ceferiada organizată pentru a marca împlinirea a 70 de ani de la punerea în circulaţie a primului tren în România. La evenimentul din vara lui 1939 au luat parte Regele Carol al II-lea, Prinţul Mihai «Mare Voievod de Alba Iulia», Prinţul Paul al Greciei, membri ai Guvernului Român, Consilieri Regali, înalţi demnitari, personalităţi proeminente ale vieţii noastre publice, reprezentanţi străini, care asistaseră şi la serbarea naţională de pe 8 iunie 1939, şi neumeroşi delegaţi ai căilor ferate europene.

La început, spectatorii de la peluză vizionau meciurile în picioare, iar sub tribune existau circa 60 de loje petru oficiali. «Potcoava» era considerată atunci «arena cea mai încăpătoare şi cea mai elegantă» din ţară.

«Potcoava» a devenit amintire pe la jumătatea anilor ’80, când a fost ridicată, la început doar pe un cadru metalic, o a doua peluză, închizându-se, practic, stadionul. Lucrarea a fost definitivată aproximativ 10 ani mai târziu. În prezent, arena poate primi 19.100 de oameni, fiind dotată în întregime cu scaune de plastic.

Vara lui 2003 a reprezentat un alt reper important în istoria bătrânei arene. Echipa s-a mutat pe «Naţional», lăsând cale liberă pentru lucrările de modernizare. Gazonul a fost schimbat în totalitate, iar drenajul său a fost adus la standarde occidentale. În consecinţă, pe 14 noiembrie 2003, Rapid dispunea de cel mai bun gazon din România. Stadionul a intrat, de asemenea, într-un amplu proces de refacere. S-au început mărirea şi modernizarea tribunei oficiale, iar tribunele au fost înconjurate, în locul vechiului gard de protecţie, cu un material plastic transparent (şi rezistent), care asigură şi o vizibilitate excelentă, dar şi o protecţie pe măsură.

În vara lui 2004, prin Hotărâre de Guvern, stadionul a trecut din administrarea Ministerului Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului în cea a Clubului Sportiv Rapid.

Emilio
10th November 2005, 19:24
Fata de celelalte Stadioane mari din Bucuresti, stadionul Rapid este o constructie, cu gazonul la nivelul solului. Dinamo, Steaua si Lia Manoliu sunt toate sub nivelul solului, construite in gropi si cu tribunele si peluzele atasate de groapa sau pe movile de pamant.

De fapt stadionul in sine este un complex sportiv. La parterul si etajul stadionului se afla diferite sali de sport (box, haltere, etc dar si dormitoare pentru anumiti sportivi, dusuri separate de cele de la fotbal, o berarie, un magazin de produse sportive + sala cu trofee ale Rapidului.

Langa stadion, la 5 metri de tribuna a doua, se afla bazinul de 33 de m - dimensiunile unui bazin de polo.

Tot langa stadion, la 5 metri de peluza veche se afla si Teatrul Giulesti. Dupa revolutie, compania de teatru si-a luat numele de Odeon si si-a tinut reprezentatiile mai mult in sala Majestic de pe Calea Victoriei. Teatrul Giulesti a avut pe urma si alte utilizari printre care cea mai faimoasa era de pe vremea emisiunilor lui Florin Calinescu. Interesant este ca acum 10 ani functiona in interiorul teatrului un post de radio care, ca transmisiuni sportive in direct nu avea decat meciurile Rapidului. Unul dintre reporterii postului de radio se cocota pe acoperisul Teatrului si comenta de acolo in direct. Evident, tinea cu Rapid.

Tot langa stadion, la 5 metri de peluza cea noua se afla si sala sporturilor Rapid, recent modernizata si gazduieste meciuri oficiale ale echipelor Rapid de volei, handbal si baschet.

Ca fapt divers despre stadion, culoarele de acces de sub stadion (cele de langa pista de alergare) au o inaltime de 170 cm, deci daca esti mai inalt trebuie sa te apleci. Asta pentru ca media de inaltime de acum 70 de ani era cu 15 cm mai mica decat acum!!!

In partea de Nord a Stadionului se afla sinele de cale ferata ce duc catre punctul terminus al Bucurestiului - Gara de Nord. Stadionul se vede deci, cum pleci din Bucuresti, la cca 1500 de metri pe stanga, imediat ce treci de Podul Grant. La nord de calea ferata se afla Cartierul Grivita.

In partea de Est se afla Podul Grant. Si mai la est este Cartierul Grant.

In partea de Sud se afla Calea Giulesti si Cartierul Crangasi.

In partea de Vest se afla blocuri de locuit din Cartierul Giulesti.

Meciul se poate urmari de pe blocurile cele mai apropiate din Giulesti si Crangasi numai ca trebuie sa stai cat mai sus. Nu am vazut niciodata meciurile de pe bloc dar tot timpul sunt oameni care urmaresc meciul de acolo. Gratis!

fia
13th December 2005, 21:47
Din nou stadionul Rapid:

grande
10th October 2006, 17:38
Principalul actionar al FC Rapid, George Copos, a declarat ca firma germana care a construit stadionul Allianz Arena din Munchen ar putea lucra la consolidarea si modernizarea stadionului Valentin Stanescu - Giulesti.

Copos a mentionat ca spera ca Ministrul Transporturilor, Constructiilor si Turismului sa concesioneze stadionul gruparii FC Rapid începând cu data de 1 ianuarie 2007.

"Am discutat deja cu ministrul Radu Berceanu si ne-am pus în principiu de acord în ceea ce priveste concesionarea stadionului. Nu stiu deocamdata pe ce perioada sau daca va fi o concesionare gratuita, dar noi speram ca la 1 ianuarie 2007 sa semnam procesul verbal de predare-primire si sa putem începe lucrarile. În acest sens am discutat deja cu firma care s-a ocupat de constructia Allianz Arena", a spus Copos.

Oficialul rapidist sustine ca suma care trebuie investita pentru consolidarea si modernizarea stadionului din Giulesti se ridica la aproximativ 20 de milioane de euro. "În principiu este vorba despre investitii de 10 milioane de euro numai pentru consolidare, alte 10 milioane urmând sa coste modernizarea. Proiectul include acoperirea Tribunelor I si a II-a, refacerea vestiarelor precum si a celorlalte dependinte", a mentionat actionarul gruparii giulestene.

Întrebat pe ce stadion va evolua Rapid în Liga Campionilor daca va câstiga titlul în acest sezon, George Copos a raspuns: "Pe Giulesti, normal. Daca lucrurile merg cum dorim noi, de la 1 ianuarie pâna în martie se pot face consolidarile, iar apoi pâna în toamna modernizarea. Ne-am interesat, si am înteles ca se pot îndeplini toate conditiile cerute de UEFA. Inclusiv cele referitoare la parcari. Constructorul arenei din Munchen ne-a spus ca o solutie este realizarea unei parcari subterane", a adaugat Copos.

În luna iunie, Comisia de Licentiere a Federatiei Române de Fotbal a decis reducerea capacitatii stadionului "Giulesti - Valentin Stanescu" de la 19.100 la 10.649 de locuri, prin închiderea Tribunei I (exceptând Tribuna 0) si a Peluzei I unde exista riscul prabusirii din cauza întârzierilor la lucrarile de consolidare.

sursa Prosport
.................................................. .................................................. ...

Ar fi nemaipomenit ,daca s-ar realiza aceasta modernizare !

Datenshi
10th October 2006, 17:55
Sa speram ca se va si concretiza.

grande
12th October 2006, 10:19
Momentam avem echipa se valoare europeana ,normal am avea nevoie si de un stadion de aceasi valoare !

JJ
13th October 2006, 10:19
Ma gandesc cu groaza ca nu mai prind bilet cu PSG din cauza numarului mic de locuri. Cat dureaza lucrarea asta de consolidare?

pytzy
13th October 2006, 12:24
Mai dureaza stai linistit in privinta asta. Am inteles ca biletele se pun in vanzare luni, eu ma duc luni dimineata sa-mi iau bilet...nu vreau sa ratez ocazia de a vedea cum batem PSG-ul.. Luni la prima ora sunt la stadion.

grande
21st November 2006, 17:21
Nemultumit de faptul ca Ministerul Transporturilor nu investeste bani pentru a moderniza arena din Grant, patronul de la Rapid intentioneaza sa ridice din temelii o „bijuterie“ de peste 30.000 de locuri. „Voi da toti banii din buzunarul meu“, a declarat fostul vicepremier pentru cotidianul ATAC.

Finantatorul din Giulesti are acum alte preocupari, intentionand sa construiasca un stadion in Giulesti, in apropierea actualei arene pe care joaca formatia sa.

„La Piatra Neamt s-au gasit bani publici, la Rapid, nu. O sa construiesc eu un stadion din banii mei. Voi da bani din buzunarul meu. Asa nu se mai poate. O sa construiesc stadionul de peste 30.000 de locuri in apropierea celui pe care jucam acum. Nu se poate ca Rapidul sa nu mai joace in Giulesti. Avem atatea performante si e jenant sa evoluam pe un stadion nemodernizat“, a adaugat fostul vicepremier.

sursa rapidisti.ro
...............................................

iar se lauda mincinosul asta si parca vad ca nu o sa faca nimic !

kain
22nd November 2006, 00:20
Ar fi ceva sa faca un stadion.. :D

Sunchase
22nd November 2006, 00:43
Cel putin pentru moment.... ,
Copos esti un idiot !

Datenshi
22nd November 2006, 10:12
Mi-am adus aminte, ca uitasem. Ce stadion decent si-a facut pana si Ceahlaul. Cand ma gandesc la imbulzeala care o sa fie la noi joi iar ma apuca crizele.

pytzy
22nd November 2006, 17:30
O sa iesim precum 'oile' din tarc....mai ales de la tribuna a-II-a....parca vad ca tot la piciorul podului vor scoate oameni....pe porticica aia...:headbang: :nah: :thinkso:

pandilescu
26th December 2006, 22:20
Am si io o intraga colectie cu Stadionul Giulesti.Kre vreti poze contactati-ma la ID de mess: pandelescu_cristian.Va astept.Iata cateva poze:

cireasa
29th December 2006, 03:48
Stati mah asa ca o sa vedeti voi ce stadion o sa facem noi.


O sa iesim precum 'oile' din tarc....mai ales de la tribuna a-II-a....parca vad ca tot la piciorul podului vor scoate oameni....pe porticica aia...:headbang: :nah: :thinkso:

Asta da mesaj frate bravo tie :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

pandilescu
4th February 2007, 18:06
Am si io o colectie mare , mare de poze cu Stadionul Giulesti.Daca vreti poze contactati-ma la id pandelescu_cristian , sau daca aveti si voi poze cu stadionul giulesti in special de la intrare acolo unde erau posterele alea cu jucatorii cu cupa cu stema rapidului si cu artificiile sau daca aveti acele postere va rog punetile pe forum aci sau contactati-ma la id de mai sus .Fc schimb daca vreti si asa.Dar ajutati-ma.Pozele nu neaparat de pe siteuri.Si facute de voi daca abeti ca precis ati facut cand ati fost la meci.In afara sa nu uitam.La fan shop.MULTUMESC.VA ASTEPT!

pandilescu
9th April 2007, 17:28
Cred ca avem cel mai frumos stadion din tara si inauntru cu tot cu tribune si afara la fanshop deoarece nu e construit pe movila de pamant si direct la nivel cu solul.

grande
12th April 2007, 12:58
Noul ministru al Transporturilor, Ludovic Orban i-a dat unda verde lui George Copos sa inceapa modernizarea stadionului "Giulesti", chestiunea legata de concesionare a arenei catre FC Rapid fiind ca si rezolvata, conform 7plus.

Astfel, arhitecti de la companiile "HOK Sport" si "Foster and Partners" vor vizita stadionul "feroviarilor", urmind a prezenta conducerii rapidiste un proiect de refacere a arenei, constind in marirea capacitatii la 25.000 de locuri (tribuna I si cele doua peluze vor fi aduse la acelasi nivel cu tribuna a II-a), amenajarea unei parcari subterane si refacerea vestiarelor si a spatiului rezervat presei.

Pe plan international, "HOK Sport" este una dintre cele mai cunoscute firme in domeniul constructiilor: noul stadion "Wembley" (recent inaugurat cu ocazia "amicalului" de tineret Anglia - Italia) reprezinta opera inginerilor de la aceasta companie, iar peste 60% din centrele sportive ale SUA sint ridicate tot de "HOK Sport".

"Foster and Partners" a creat "tavanul" stadionului Wembley, iar in CV-ul companiei mai sint trecute urmatoarele cladiri: Facultatea de Drept din Cambridge, Metroul din Bilbao, "Commerzbank Tower" (Frankfurt), Aeroportul International din Hong Kong, Aeroportul International din Beijing si Palatul Pacii (Kazahstan).
................rapidisti.ro

pytzy
12th April 2007, 13:03
Sa de-a Domnu sa fie asa.....

Datenshi
12th April 2007, 20:10
In sfarsit o veste buna referitoare la aceasta problema. Desi in ritmul asta nu ne mai trebuie stadion.

Adi Da Samraj
13th April 2007, 13:57
Stadionul Giulesti suspendat 3 etape

Dana CDDJ Coe
1st June 2007, 18:26
Principalul actionar al FC Rapid, George Copos, a declarat ca firma germana care a construit stadionul Allianz Arena din Munchen ar putea lucra la consolidarea si modernizarea stadionului Valentin Stanescu - Giulesti. :happy

Copos a mentionat ca spera ca Ministrul Transporturilor, Constructiilor si Turismului sa concesioneze stadionul gruparii FC Rapid începând cu data de 1 ianuarie 2007.

"Am discutat deja cu ministrul Radu Berceanu si ne-am pus în principiu de acord în ceea ce priveste concesionarea stadionului. Nu stiu deocamdata pe ce perioada sau daca va fi o concesionare gratuita, dar noi speram ca la 1 ianuarie 2007 sa semnam procesul verbal de predare-primire si sa putem începe lucrarile. În acest sens am discutat deja cu firma care s-a ocupat de constructia Allianz Arena", a spus Copos.

Oficialul rapidist sustine ca suma care trebuie investita pentru consolidarea si modernizarea stadionului din Giulesti se ridica la aproximativ 20 de milioane de euro. "În principiu este vorba despre investitii de 10 milioane de euro numai pentru consolidare, alte 10 milioane urmând sa coste modernizarea. Proiectul include acoperirea Tribunelor I si a II-a, refacerea vestiarelor precum si a celorlalte dependinte", a mentionat actionarul gruparii giulestene.

Întrebat pe ce stadion va evolua Rapid în Liga Campionilor daca va câstiga titlul în acest sezon, George Copos a raspuns: "Pe Giulesti, normal. Daca lucrurile merg cum dorim noi, de la 1 ianuarie pâna în martie se pot face consolidarile, iar apoi pâna în toamna modernizarea. Ne-am interesat, si am înteles ca se pot îndeplini toate conditiile cerute de UEFA. Inclusiv cele referitoare la parcari. Constructorul arenei din Munchen ne-a spus ca o solutie este realizarea unei parcari subterane", a adaugat Copos.

În luna iunie, Comisia de Licentiere a Federatiei Române de Fotbal a decis reducerea capacitatii stadionului "Giulesti - Valentin Stanescu" de la 19.100 la 10.649 de locuri, prin închiderea Tribunei I (exceptând Tribuna 0) si a Peluzei I unde exista riscul prabusirii din cauza întârzierilor la lucrarile de consolidare.

sursa Prosport
.................................................. .................................................. ...

Ar fi nemaipomenit ,daca s-ar realiza aceasta modernizare !

buna Grande,

cum stau lucrurile?

Cu drag
DCDDJC

grande
2nd June 2007, 12:41
Pana acum sunt doar niste vorbe aruncate in vint ,dar sper sa se realizeze acest proiect !

Datenshi
3rd June 2007, 10:48
Treaba e ca timpul trece, iar ne trezim la sfarsitul verii cu 10 000 de locuri. Plus celelalte probleme care sunt la stadion.

Tyler Durden
3rd June 2007, 10:53
pai asta este ne ducem crucea de a avea un patron infect.

Dana CDDJ Coe
3rd June 2007, 12:46
pai asta este ne ducem crucea de a avea un patron infect.

Sint convinsa ca Individul Copos vrea sa se urce si el in Olymp pe Podiumul lui FC Rapid - si sa isi asigure prezenta propie in istoria Rapidului cu fapte neacceptabile!

Sunchase
3rd June 2007, 14:34
Sunt zvonuri ca in ritmul asta se inchide si tribuna a II-a..

Datenshi
3rd June 2007, 14:58
Pai ar fi bine sa se inchida si tribuna si peluza, poate asa sa se miste ceva.

Tyler Durden
3rd June 2007, 17:56
Pai atunci o sa vedem meciurile la Beraria Giulestina.:D

Datenshi
3rd June 2007, 18:23
E cam fum, dar merge. :D

Datenshi
9th June 2007, 12:06
George Copos a luat stadionul

George Copos a ajuns la o înțelegere cu Ministerul Transporturilor pentru a obține concesionarea stadionului Giulești pentru următorii 49 de ani. Acționarul majoritar al alb-vișiniilor a fost ieri în Grant cu o comisie care a inspectat arena pentru a estima valoarea investițiilor care ar trebui făcute. "Va fi un stadion de trei stele, care să ne permită să jucăm în grupele Ligii Campionilor", a susținut Copos în momentul în care a solicitat concesionarea.

@gsp

Sa vedem acum ce se intampla.

Tyler Durden
9th June 2007, 16:05
mda. macar e bine ca l-a luat, acum nu mai are nici o scuza daca nu incepe lucrarile de modernizare.

grande
8th August 2007, 15:01
George Copos a luat stadionul

Sa vedem acum ce se intampla.

Dupa luni bune in care rapidistii au cerut in mod repetat concesionarea stadionului Giulesti pentru o perioada de 49 de ani, calvarul giulestenilor pare ca s-a incheiat. O data cu trecerea lui Ludovic Orban in fruntea Ministerului Transporturilor, negocierile au intrat pe fagasul cel bun pentru George Copos, institutia care detine arena de sub Podul Grant fiind de acord sa cedeze stadionul clubului de fotbal.

Astfel, patronul alb-visiniilor a inceput deja unele lucrari la vechea arena, chiar daca formalitatile nu au fost incheiate deocamdata. Interesanta este modalitatea prin care Copos a reusit sa ii convinga pe sefii ministerului sa ia aceasta decizie, dupa ce, in timpul lui Radu Berceanu, omul de afaceri a fost refuzat in mod repetat, deoarece ofertele sale nu i-au multumit niciodata pe acestia.

Astfel, fostul vicepremier a propus Ministerului Transporturilor un pachet de actiuni la gruparea din Giulesti, institut ia urmand sa se poata implica in deciziile care se vor lua de acum inainte la FC Rapid.

MT-ul pierduse acest drept atunci cand clubul de fotbal s-a desprins din Clubul Sportiv Rapid, singura legatura oficiala fiind cea creata de stadionul Giulesti- Valentin Stanescu. In ciuda acestui fapt, relatiile au ramas mai mult decat cordiale intre cele doua structuri, echipei patronate de George Copos fiindu-i ceruta o chirie modica pentru folosirea arenei, informeaza ziarul Umbra.

@rapidisti.ro

..............mai trec vreo 10 ani pana cand astia ajung la o intelegere !:headbang:

Datenshi
19th August 2007, 10:15
Suporteri / Săptămîna viitoare se schimbă abonamentele (peluza a doua) cu noile cartele magnetice

* Sursa: www.rapidisti.ro


Deși oficialii giuleșteni doreau ca la meciul de duminică, 19 august, cu Oțelul Galați, să intre în funcțiune noul sistem de acces la stadionul Giulești, acest lucru nu a fost posibil decît la tribuna O.
Astfel că, de săptămîna viitoare, suporterii care și-au făcut deja abonamente la peluza a doua vor primi în schimbul acestora cartele magnetice. La tribuna a doua se va intra cu vechile abonamente, pe o poartă special amenajată, iar restul suporterilor, care vor intra cu bilete, vor avea inscripționat pe acestea un cod de bare. La tribuna 0 se va intra , începînd de mîine, pe baza cartelelor magnetice (preț 75 RON)

Datenshi
4th September 2007, 20:00
Eforturi pentru stadion

http://copos.fzr.ro/?p=85

razvy_tzane
12th September 2007, 12:30
nush ce se chinuie atat, lu Becali un-doi i l-au concesionat. il concesionezi pe 90 de ani si merita sa-l faci klumea. :confused:

Datenshi
12th September 2007, 21:31
Nici eu nu inteleg ce dracu' dureaza atat, la CFR Cluj, la acelasi minister, s-a concesionat imediat.

Nico21
13th September 2007, 14:05
Nici eu nu inteleg ce dracu' dureaza atat, la CFR Cluj, la acelasi minister, s-a concesionat imediat.


Hai bre,Datenshi...ca nu esti copil...pai Orban e deschis catre discutii...si maine il concesioneaza pe 49 de ani...dar Copos vrea sa il dea in concesiune,dar sa investeasca tot MT-ul in infrastructura...:D:D:D...Paszkany a venit cu un plan bine pus la punct,cu garantii ca va baga bani pentru reconstructia stadionului din Gruia,si a doua zi,s-au semnat actele de dat in concesiune...procedura este extrem de simpla...

Charon
18th September 2007, 00:54
notiunea de "banii mei" nu exista in vocabularul lui georgel!
cand vorbesti de plan bine gandit la copos,trebuie s-o spui soptit,ca la el cuvantul Plan ia mereu o nuanta Penala!

grande
15th November 2007, 17:33
George Copos s-a aratat incantat de faptul ca a reusit, dupa 7 luni de zile, sa obtina concesionarea stadionului de la Ministerul Transporturilor si a declarat chiar ca va face investitii consistente pentru ca stadionul “Giulesti” sa devina unul demn de Liga Campionilor. “Sunt bucuros ca am ajuns la un acord cu Ministerul Transporturilor. Domnul Ludovic Orban e un foarte bun negociator. Am stat aproape 7 luni pâna am ajuns la un punct de vedere comun. Avem deja autorizatie de constructie si ne vom apuca de treaba. În final vom face un stadion de trei stele care va putea gazdui meciuri din Champions League. 10 milioane de euro, atât ma va costa sa fac Giulestiul la standarde UEFA”, a punctat Copos.

Finantatorul “feroviarilor” a gasit un alt prilej, pentru a-i întepa pe rivalii din Capitala: “Dinamo si Steaua au avut complexe sportive, iar eu am avut o amarâta de potcoava. Eu am bagat 10 milioane în baza sportiva de la ProRapid, pentru asta se oftica militienii pe mine, pentru ca eu am investit din banii mei, iar ei au luat totul de-a gata”

.............................

Aflat la Timisoara, ministrul Transporturilor Ludovic Orban, a declarat ca institutia pe care o conduce a ajuns la o intelegere cu patronul George Copos, in vederea concesionarii stadionului pe o perioada de pana la 20 de ani.

"Concesionarea se va face pe o perioada de 15-20 de ani, clubul Rapid urmand sa indeplineasca anumite conditii. S-a stabilit si o suma minima pentru programul investitional de modernizare, de minim 3 milioane de euro" a declarat Orban.

Printre conditiile impuse se numara amenajarea spațiilor de intrare, consolidarea unei părți din infrastructura stadionului, păstrarea destinației spațiilor din interiorul clubul


........prosport

Datenshi
15th November 2007, 21:08
Pana nu vad nu cred.

kain
16th November 2007, 14:30
Deabea astept sa vad stadionul "refacut" :D

Tyler Durden
17th November 2007, 10:26
Cine dracu' e atat de naiv incat sa-l creada pe Copos?! Probabil se vor face cateva ,,modernizari'', dar vor fi mai degraba carpeli.

grande
17th November 2007, 10:45
Daca ar face carpeli de 10 mil de euro cum declara ,ar fi ceva !

Datenshi
17th December 2007, 20:58
Actionarul majoritar de la Rapid ameninta ca va cumpara un teren de la omologul sau din Ghencea pentru a-si face stadion


* Sursa: cotidianul


George Copos il ameninta in urma cu citeva luni pe Radu Berceanu ca va muta echipa Rapid sa joace fotbal in fata Ministerului Transporturilor. Patronul Rapidului nu a reusit intre timp sa obtina concesionarea arenei din Giulesti, asa ca a reluat amenintarile, de data aceasta ministrul vizat fiind Ludovic Orban. „Nu am semnat contractul cu Ministerul Transporturilor. Am foarte mare incredere in Ludovic Orban, dar, daca nu vom semna acel act, vom fi nevoiti sa ne construim un alt stadion. Cel mai probabil vom cumpara un teren de la Becali, care are foarte mult, si ne vom face o arena undeva, departe. In Giulesti ne regasim ca oameni, ca spirit, dar, daca vom fi nevoiti sa plecam, nu avem ce face“, a declarat duminica, la hotel Crowne Plaza, George Copos.
Ministrul Ludovic Orban a fost de acord cu concesionarea, dar a solicitat garantii ca se vor face investitii de citeva milioane de euro.

George Copos a avansat ipoteza construirii unui nou stadion, pe un teren cumparat de la rivalul Gigi Becali, in cazul in care Ministerul Transporturilor intarzie sa semneze actele de concesionare a arenei din Giulesti. „O sa cumparam teren de la domnul Becali, sa facem stadion in alta parte”, a spus Copos, incercand sa puna presiune pe cei din M.T.

„Am analizat mai multe oferte si sintem pregatiti sa investim pentru a aduce nu numai stadionul, ci intregul complex sportiv la standarde europene. Pe linga satisfacerea cerintelor UEFA pentru un stadion de categoria a treia (4.000 de locuri de parcare, toalete moderne, sali de conferinta si centru de presa, imbunatatirea accesului spectatorilor, modernizarea tribunelor si a vestiarelor), planul include modernizarea salii de sport Giulesti“, a replicat directorul Constantin Zotta.

Eu nu mai inteleg nimic.

Nightwish
17th December 2007, 21:20
Pai e extrem de simplu: patronul Rapidului este un zgarcit si nu vrea sa ofere garantii serioase ca va investi suma respectiva pentru ca banuiesc ca vrea sa investeasca doar un sfert din cat s-au inteles :D

Datenshi
17th December 2007, 21:24
Asta stiam. :D Ideea e ca se zisese luna trecuta ca s-a rezolvat cu concesionarea. Acum se pare ca totusi nu e rezolvata.