PDA

View Full Version : Alex Luncanu



bmarian
12th March 2007, 09:09
Botezul focului


SPERANTA Luncanu a primit confirmarea invitatiei īn timp ce era la Australian Open. El a jucat la seniori doar īn turnee futures la Bucuresti si īsi doreste sa nu aiba trac la debut
TENIS Petru-Alexandru Luncanu, cāstigatorul Orange Bowl īn 2006, debuteaza īn marile turnee

Noua generatie a sportului alb romānesc īnainteaza spre consacrare. Dupa Raluca Olaru, si Petru-Alexandru Luncanu (17 ani) trece la seniorat.

Triumful de la finele anului trecut īn cea mai prestigioasa competitie din lume rezervata juniorilor a echivalat pentru Luncanu cu decolarea spre marea performanta. Conform traditiei, federatia americana i-a īnlesnit cāstigatorului Orange Bowl obtinerea unui wild-card pentru calificarile marelui turneu de la Key Biscayne, turneu din seria Masters Series, ce se desfasoara īncepānd cu 19 martie pe aceleasi terenuri din Miami.

Bucuresteanul e de o saptamāna īn Florida (SUA), unde se pregateste la Academia lui Nick Bollettieri si joaca, saptamāna aceasta, tot īn Florida, īn calificarile challenger-ului de 100.000 $ de la Sunrise. Si acolo, ca si la Key Biscayne, printre īnscrisi figureaza si Andrei Pavel. “N-am jucat niciodata contra unui tenismen din top 100, nici macar din top 200 ATP. Totul depinde de mine. In aceste doua turnee īmi voi da seama la ce nivel ma aflu”, a spus Luncanu.

Ady
13th March 2007, 01:39
Petru-Alexandru Luncanu a fost eliminat in primul tur al calificarilor challenger-ului cu premii de 100.000 $ de la Sunrise (Florida, SUA), 3-6, 3-6 contra cehului Thomas Zib (31 de ani, cap de serie numarul 3, 136 ATP).

sursa prosport

Optimistul
13th March 2007, 08:35
Multumim Bmarian pt. informatii si te rugam sa ne ti la curent cu evolutia lui Alex in USA.

Cneazul
13th March 2007, 09:17
multumim multumim! asi americanii astia puteau sa-i dea un wild card pe tabloul principal nu in caliicari:D

Ady
19th March 2007, 19:33
pentru ca multa lume n-a apucat pana acum sa il vada pe alex, pun si eu ce am, un filmulet cu el si tecau antrenandu-se pentru meciul de cupa davis din toamna anului trecut impotriva coreenilor.

http://www.youtube.com/watch?v=HixKD5PAUCo

stiu ca nu este de ajuns ca sa iti dai seama daca joaca bine sau nu, dar asta e cam tot ce am ... :( sa mai caut, poate gasesc si ceva poze ...


ps: fetelor, daca reusiti sa va luati ochii de pe gavrila, luncanu e ala din dreapta:evil:

luma
19th March 2007, 23:48
Cel fara tricou, nu ???:D:D:P

Optimistul
19th March 2007, 23:52
pentru ca multa lume n-a apucat pana acum sa il vada pe alex, pun si eu ce am, un filmulet cu el si tecau antrenandu-se pentru meciul de cupa davis din toamna anului trecut impotriva coreenilor.

http://www.youtube.com/watch?v=HixKD5PAUCo

stiu ca nu este de ajuns ca sa iti dai seama daca joaca bine sau nu, dar asta e cam tot ce am ... :( sa mai caut, poate gasesc si ceva poze ...


ps: fetelor, daca reusiti sa va luati ochii de pe gavrila, luncanu e ala din dreapta:evil:

Mercy Ady pt.clip. Pacat ca n-am vazut intregul pachet tehnic.
Priza pt.forehand este prea inchisa-am vazut doar dreapta.Priza asta il ajuta pe zgura unde mingea sare mai mult dar pe rapida e belea...

Ady
20th March 2007, 01:09
Cel fara tricou, nu ???:D:D:P

care altul? vezi ca mai e si mergea in foreground fara tricou si ala era cam "porc" pe vremea aia :evil:

luma
20th March 2007, 01:34
Crezi ca mai conteaza Mergea??:evil::D

printulmiskin
20th March 2007, 08:14
Mercy Ady pt.clip. Pacat ca n-am vazut intregul pachet tehnic.
Priza pt.forehand este prea inchisa-am vazut doar dreapta.Priza asta il ajuta pe zgura unde mingea sare mai mult dar pe rapida e belea...

Optimistule,cum sare mingea pe zgura???mai mult????Priza lui Luncanu este mi se pare mie semi-western,deci se poate si mai inchisa...Majoritatea din Top100 o folosesc ,asa ca nu poti spune ca e "prea inchisa"..Daca asa simte el mingea,n-ai ce sa-i faci!Nadal l-ai vazut cum joaca cu priza western pe rapida??

Optimistul
20th March 2007, 09:35
Optimistule,cum sare mingea pe zgura???mai mult????Priza lui Luncanu este mi se pare mie semi-western,deci se poate si mai inchisa...Majoritatea din Top100 o folosesc ,asa ca nu poti spune ca e "prea inchisa"..Daca asa simte el mingea,n-ai ce sa-i faci!Nadal l-ai vazut cum joaca cu priza western pe rapida??

Asa e , dar e singurul care loveste asa de bine cu priza asta.Exceptiile de la regula se exclud...

printulmiskin
20th March 2007, 10:19
Bun,il excludem pe Rafa (si pe altii ,ca mai sint),dar ce te faci cu restul,care folosesc priza semi-western in jocul lor,deci si pe hard??Aceasta priza este cvasi -generalizata,deoarece iti permite sa lovesti top-spin cu toata forta..

Ady
20th March 2007, 10:22
jocul lui alex seamana putin cu al lui nadal ... si mai e si stangaci ... d-aia l-a luat federer anul trecut la rolland garros sa se antreneze cu el pentru finala ...

Optimistul
20th March 2007, 11:49
Bun,il excludem pe Rafa (si pe altii ,ca mai sint),dar ce te faci cu restul,care folosesc priza semi-western in jocul lor,deci si pe hard??Aceasta priza este cvasi -generalizata,deoarece iti permite sa lovesti top-spin cu toata forta..

Care jucator mai are eficienta lui Rafa la priza asta pe hard ?
Asa e, te avantajeaza la mingile ridicate pt. top-spin dar ce te faci la cele joase ? Ia incearca sa lovesti asa pe o minge care iti vine taiata de la adversar-adica f. joasa.

Optimistul
20th March 2007, 11:51
jocul lui alex seamana putin cu al lui nadal ... si mai e si stangaci ... d-aia l-a luat federer anul trecut la rolland garros sa se antreneze cu el pentru finala ...

Si eu care credeam altceva...S-a orientat bine vulpoiul de Fedex !

printulmiskin
20th March 2007, 14:28
Eficienta lui Rafa nu vine de la priza ,in primul rind,ci de la felul extraordinar in care se misca pe teren,de la agresivitate,de la determinare,de la simtul de adaptare tactic..etc..
Lovesti foarte bine si de jos cu aceasta priza,problema e sa fii pozitionat f. bine ..

Optimistul
20th March 2007, 15:53
Eficienta lui Rafa nu vine de la priza ,in primul rind,ci de la felul extraordinar in care se misca pe teren,de la agresivitate,de la determinare,de la simtul de adaptare tactic..etc..
Lovesti foarte bine si de jos cu aceasta priza,problema e sa fii pozitionat f. bine ..

Nu exista cistigator de Wimbledon cu priza asta ! Nu exista jucator de fileu cu priza asta ! Mai vrei ?
Nadal reuseste lovituri extraordinare cu priza asta datorita pregatirii fizice exceptionale . Ce s-ar fi intimplat sa fi avut o priza buna !?

printulmiskin
20th March 2007, 16:00
Optimistule...incepi sa fii din ce in ce mai categoric,si cred ca nu e bine!!!De unde ai scos-o p-asta ca "nu e o priza buna"????Cine a decretat care e buna si care e rea??Jucatorul tine racheta asa cum simte el ca ii vine mai bine sa loveasca eficient(nu frumos).Este adevarat faptul ca trebuie schimbata priza cind vii la fileu,dar asta nu inseamna ca trebuie sa lovesti forehand cu priza continental(nu o mai face nimeni in circuit).Stii ce priza foloseste Henin,sau Mauresmo,sau Kuznetzova,sau Petrova,sau ce priza folosea Agassi?Eu zic ca toti acestia se descurca cel putin onorabil la fileu..Tu ce zici?

Optimistul
20th March 2007, 16:34
Cred ca discutia e off topic si incerc s-o transfer pe alt thread.

printulmiskin
20th March 2007, 17:20
ai dreptate..

Cipri
20th March 2007, 19:49
Dupa meciul cu Bolieli , sper ca si-a dat si el seama la ce nivel este ... eu zic ca e pe drumul cel bun , dar mai are mult de muncit ... mai ales la retur :D

Cipri
16th April 2007, 13:09
Ce mai stiti de el :-??

Cipri
19th July 2007, 00:10
Ce mai stiti de el :-??
Stiu eu cv despre el :D S-a calificat in turul 2 al futuresului de la Tg. Mures :)

Cipri
21st July 2007, 01:19
Stiu eu cv despre el :D S-a calificat in turul 2 al futuresului de la Tg. Mures :)
Din pacate a pierdut in fata lui Gabriel Moraru cu : 6-4 6-7(4) 1-6

cata_nike
18th November 2007, 10:15
jocul lui alex seamana putin cu al lui nadal ... si mai e si stangaci ... d-aia l-a luat federer anul trecut la rolland garros sa se antreneze cu el pentru finala ...

pe cine l-a luat federer ? pe luncanu ?

Cipri
18th November 2007, 10:56
Alex a ratat calificarea pe tabloul principal la challangerul de la Knoxville , dupa ce in turul 2 al calificarilor a pierdut cu brian baker 5-7 2-6 ...

Ady
18th November 2007, 11:01
pe cine l-a luat federer ? pe luncanu ?

da

Ad3ana
18th November 2007, 12:18
anul trecut dupa meciul de cupa davis l-am intrebat pe alex eu si luma dak i-a fost partener de antrenament lui Federer si a confirmat, numai k nu a fost la RG ci la Wimbly :)

Ady
18th November 2007, 13:00
pai mi se pare ca si la wimby ...