PDA

View Full Version : Steaua Bucureºti



steauadelasud
30th September 2005, 23:10
Steaua, 27 de titluri nationale, 6 Cupe ale Romaniei,de doua ori Cupa Campionilor Europeni in dreptul Stelei!cam asa arata un parmares de campioni!:)

steauadelasud
1st October 2005, 17:46
..... si urmeaza titlul 28 /hello

desdemona
1st October 2005, 18:02
:o: ce spui mai tu acolo :happy

Revenind la lucruri serioase:
Mai vedem.... deocamdata HCM Constanta a mers destul de bine, cu 5 victorii din 5 meciuri jucate.... :) Suntem pe primul loc, pana una alta :ok: .... si deocamdata noi am batut Dinamo, voi v-ati furat-o de la ei..... e adevarat, noi am jucat acasa, pe cand voi in deplasare....... totusi v-au dominat clar :P

Sa vedem si ce faceti cu noi :evil:

steauadelasud
1st October 2005, 21:04
da mai e adevarat ce spuit tu...dar spune-mi si mie rezultatele din campionatul trecut:)) mai ales cel din tur..si apoi mai vb dupa etapa a 6a!

leo.mocanu
2nd October 2005, 05:32
Dragul meu,
rezultatele din campionatul trecut arata Steaua undeva mai pe la baza podiumului. Ca varful era ocupat. Iar prin cupele europene in ultimii ani Steaua a cam facut furori, eliminata de prin primele tururi.
Cica unul se tot lauda cu stramosii lui, ca el nu era in stare de multe. La un moment dat, einstein, auzindu-l, ii zice: "Domnule, cand te aud vorbind imi aduc aminte de cartofi." "De ce?", intreaba laudarosul. "Pentru ca si tu, si ei ce aveti mai bun, aveti sub pamant."
Trage concluzia si traieste clipa cu demnitate si realism. Am vazut si eu derbiuri Dinamo-Steaua in polivalenta (nici nu erai nascut pe atunci) cu sala plina ochi. Acum la meciurile lor daca se strang una-doua sute de spectatori.
Anul asta au echipa mai buna, echilibrata pe posturi, dar campionatul este lung si se joaca.

desdemona
2nd October 2005, 08:50
@steauadelasud, inteleg ca vrei sa-mi demonstrezi ca s-au mai vazut rasturnari de situatie si ca inceputul campionatului nu este relevant, dar ambitiile sunt la fel de mari (pentru noi mai mari, ca anul trecut am ratat primul loc la mustata.... si pentru voi mai mari, ca acum v-ati intarit si aveti si motive sa sperati la un loc fruntas).... asa ca hai sa privim din prezent spre viitor… cel putin in acest moment eu cred ca lupta se va da tot intre constanteni si Dinamo… pe voi va vad pe un loc 3. Sa dea Domnul sa ma insel si sa iesiti voi pe 2 si Dinamo pe 3 :D:D:D Adevarul e ca mai avem multa paine de mancat pana atunci si pana una-alta astept si primul meci direct intre noi :)
Anul trecut pe vremea asta noi aveam deja si o infrangere si un egal la activ… voi erati intr-adevar deasupra noastra in clasament si ulterior ati alunecat sub... :D Ma uit si la Minaur ce slab a luat startul sezonul asta (si anu’ trecut, pe vremea asta, era pe primul loc), dar mie nu-mi iese din cap cum se juca Dinamo cu voi pe teren, cu toate achizitiile alea de care faceati tam-tam..… sincer au fost mult peste voi, intr-un astfel de meci vi se vede valoarea, nu ma intereseaza ca ati batut pe Minaur (care nu mai e echipa de anul trecut, daca tot vrei sa facem comparatia cu sezonul anterior, si deocamdata joaca slabut rau de tot), Medgidia sau Caracal…. Oricum, hai sa vedem ce faceti cu noi … si mai dam pronosticuri dupa aia :P

steauadelasud
2nd October 2005, 14:32
leo prietene steaua inseamna ISTORIE...echipa de azi nu avea cum sa joace si atunci...sau poate stii tu o metoda sa joci 70 de ani handbal...indiferent daca iti place sau nu PALMARESUL,ISTORIA SI TRADITIA nu ni le poate lua nimeni...bafta

iar anul trecut daca te pricepi asa bine la handbal, cunosti si rezultatele noastre ar trebuii sa sti ca hcm nu a reusit sa ne bata in nici una din intanlirile directe, dinamo ne-au egalat in ultimele secunde iar cu baia mare scorul intanlirilor a fost de 1-1, deci podiumul de care vb. tu nu prea are rezultate bune cu noi...deci...noi am gresti cu echipele mai mici gen acasa clujul,deplasare brasovul,resita..aduna punctele si vezi unde eram in clasament..

steauadelasud
2nd October 2005, 14:58
iar anul trecut daca te pricepi asa bine la handbal, cunosti si rezultatele noastre ar trebuii sa sti ca hcm nu a reusit sa ne bata in nici una din intanlirile directe, dinamo ne-au egalat in ultimele secunde iar cu baia mare scorul intanlirilor a fost de 1-1, deci podiumul de care vb. tu nu prea are rezultate bune cu noi...deci...noi am gresti cu echipele mai mici gen acasa clujul,deplasare brasovul,resita..aduna punctele si vezi unde eram in clasament..

leo.mocanu
2nd October 2005, 15:48
Eu vorbesc de rezultate. In arhive ramane rezultatul. Ati castigat la Constanta (dupa nu mai stiu cati ani) si a fost egal la Bucuresti. Din pacate pentru tine, amesteci concretul (rezultatele Stelei cu HCM - apropo, se scrie cu litere mari, ca e vicecampioana si castigatoarea Cupei) cu abstractul (daca...).
Daca aveati valoare va mai plimbati si voi in ultimii ani pe la Barcelona, Skopjie, Kiel, Dunkerkue, Lemgo sau Szeged. Apropos, si Dinamo s-a cam plimbat mai mult decat voi in ultimii ani.
Iar daca, revin la daca, tot vorbesti de istorie, atunci mai stergeti si voi praful de pe cartea de istorie, fie ea si cu litere mari.
Respect istoria Stelei/hello, dar ea se cere confirmata:) .

andreiush
3rd October 2005, 18:12
Hai ma steauadelasud du-te cu titlurile tale castigate de Steaua... :sleep:

steauadelasud
3rd October 2005, 22:41
andreiush ce sti tu despre handbal?sau si tu iti day cu parerea asa la intamplare? sau in capul tau sunt doar ideiile lui pana?macar sti si tu 3 jucatori care au castigat titlurile astea?si daca te referi la sistemul comunist(mai mult ca sigur) atunci spune-mi si mie cati jucatori de la steaua si dinamo erau in anii 80 la lot?tot ceausescu a facut cartile la mondiale,europene si olimpiada? ai pus si tu mana pe o minge de handbal de iti permiti sa vb asa de STEAUA?
bafta:)

andreiush
3rd October 2005, 23:20
Stii si tu despre ce e vorba, deci nu mai trebuie sa-ti zic eu.
Bafta si tie :)

desdemona
4th October 2005, 09:11
Handbalistul Ion Belu, 'geamănul' lui Bălan (http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=5560)

O poveste parcă trasă la indigo este şi cea a fostului mare portar de handbal al Stelei din anii '60-'70, Ion Belu. Ca şi Bălan, Belu are în vitrină Cupa Campionilor Europeni, câştigată cu formaţia din Ghencea în 1968. Asemănarea dintre cei doi merge mai departe, Belu fiind tot bucureştean, dar stabilit în Baia Mare, după ce jucase în prealabil la Minaur.

Problema principală a fostului apărător al buturilor 'roş-albastre' este tot cea a rentei viagere. Pe care, din acelaşi motiv ca şi Bălan, nu a văzut-o până acum. 'V-a explicat Lucică despre ce este vorba, aşa că n-o să repet. Eu am 57 de ani, deci ar trebui să aştept mai puţin, dar dacă mor până atunci?', spune zâmbind acru Belu.

'Am o pensie de la stat de 4 milioane şi-un pic, după ce mi-am rupt spatele pentru ţara asta. Dacă ăsta este respectul pentru foştii sportivi, atunci ar trebui să plecăm din România. Poate o citi cine trebuie articolul şi se va lua vreo măsură', încheie Ion Belu.
(Onlinesport)

steauadelasud
4th October 2005, 14:33
mda...fara cuvinte...pacat...

danikunyak
5th October 2005, 21:35
steauadelasud e ilogic sa castigi 2 cupe europene in 3 ani si sa sa nu iei titlul!!!ceva e putred!!!!sunt chestii evidente care nu vrei sa le recunosti!!!s-a vazut valoarea cu resita cand in ultimele minute v-au castigat arbitrii meciul!!!alexandru e mai genial decat toata steaua!!!irimescu e peste stamate pe orice teren din lume!!!numai asa puteti...
P.S.:oricum dinamo ramane cea mai ajutata echipa
Ceausescu s-a intors/s-a intors beleaua/si a dat comunicat/sa castige steaua

chestia nasoala e ca povestea a continuat si dupa 90!!!oricum cu minaurul din 98 si cu fibrexul nu s-a pus nimeni cu tot cu arbitrii vostri!!!!!!!

desdemona
14th October 2005, 02:10
@steauadelasud.. mai traiesti?? :mda:


Anyway, citeam acu' intr-un ziar.....


Era mai bine pe vremea lui Ceausescu

Invitat la Caleidoscop Sportiv, emisiune moderata de Ovidiu Ciutescu, fostul mare handbalist Vasile Stanga, in prezent antrenorul echipei Steaua Bucuresti, a vorbit despre campionatul national, cupe europene precum si despre situatia existenta in sportul romanesc.

Progresam dar nu sunt conditii

Considerata cea mai valoroasa editie de campionat in handbalul masculin in ultimii 15 ani, competitia interna este considerata de Stanga inca una mediocra."Au venit jucatori din Ucraina, Iugoslavia etc. Este un lucru pozitiv insa nu putem vorbi despre mari echipe. Iata ca Dinamo inca nu are un lot cu care sa se bata in Europa pentru ca aici nu se investeste ca in Spania, Germania ori Ungaria. De exemplu, Vezsprem, clubul cu care s-au confruntat in urma cu o saptamana, are un buget de 5 milioane de euro! Aici, acesti bani, reprezinta bugetul la tot campionatul intern. Ma uit la noi, la Steaua. Jucatorii nu se concentreaza pe un meci asa cum ar fi normal. Unii nici macar nu se supara ca pierd! " Fostul international a vorbit si despre conditiile de pregatire. "Va dau un alt exemplu care vine sa sprijine ce am spus despre diferente si valoare. Atat noi cat si Dinamo nu vom avea unde sa jucam in Cupele Europene. Sala de joc a fost inchiriata de un partid care are un congres! Deci doua cluburi cu talie nationala si chiar internationala nu au o sala proprie de joc si stau la mana altora!" Stanga a considerat ca cel mai valoros lot in acest sezon il are Omer Aihan la HCM Constanta!

Pana in 89 mergeam cu avionul, acum...

Vasile Stanga a facut paralele si cu trecutul sportului inainte de 1989. "Sincer vorbind pe vremea lui Ceausescu sportul era privit altfel. Era considerat de importanta nationala si lucrurile se vedeau! Atunci mergeam cu avionul la meci. Acum folosim un prapadit de autocar. Este cel mai usor exemplu comparativ care il dau! Parca nici jucatorii nu mai au valoarea de atunci. Nu exista vointa de victorie!" Intrebat daca jucatorii pe care ii pregateste au modele de fosti sau actuali handbalisti, Vasile Stanga a opinat: "Pai de unde sa aibe modele daca ei nici nu stiu cum jucam eu? Nici macar nu au unde sa vada meciuri memorabile ale Romaniei! Abia am reusit sa fac rost de o caseta memorabila dar de la Televiziunea Germana. In Romania nu mai exista meciuri in arhive de acum 20 sau 30 de ani! Este incredibil!" Actualul antrenor al echipei Steaua Bucuresti este convins ca sportul romanesc trebuie sa se adapteze la cerintele pe care le impune Uniunea Europeana pentru ca "acum este fantastic sa vezi ca un Covaliu poate obtine o medalie mondiala cand stim cu totii in ce conditii ne pregatim!"

leo.mocanu
14th October 2005, 06:49
Domnul Stanga mi-a ridicat mingea la fileu.
De mult mi-e dor s-o spun pe sleau. Vorbeste de sala inchiriata de partid pentru congres? S-a intors din Spania cu ceva bani la apusul carierei si cu o licenta. Si in ce i-a investit? A cumparat bazinul de inot de la hotelul parc din Mamaia, pentru a face Bingo Europa. Ne plangem de baze sportive? iata ce a ajuns din ele. Iar medaliatul olimpic Razvan Florea se pregateste la Constanta in bazin de 25 de metri cu tavanul care sta sa-i cada in cap.
Vrea valoare in handbal? Da. De cand merg la sala nu a fost meci al Stelei la Constanta in care sa nu vina, alaturi de Birtalan si Munteanu. Bravo lor pana aici. Stau in primul rand de banci si pun permanent presiune pe arbitri, care mai pleaca urechea.
Se plange intotdeauna ca este dezavantajat, ca altii sunt de vina, asa cum a facut o cariera intrega, cand o echipa a jucat pentru ca el sa fie golgeter.
Imi vine in minte un episod din 1982, cand am pierdut (era raritate pe atunci) un meci contra Spaniei la Mondiale. La o luna mai apoi, ne-am intalnit cu glorii ale clubului Steaua, printre care si Stanga. Intrebat de acel rezultat, care consemna decaderea mondiala a handbalului romanesc, stiti ce a raspuns? Ca a fost parchetul alunecos si ca jucatorii romani nu s-au putut desfasura in voie. Pentru spanioli era altfel parchetul.
Generatia lui a cautat mereu scuze, de asta am ajuns unde am ajuns. Au mers cu avionul sa semneze colapsul handbalului romanesc, iar mentalitatea lor s-a imprimat si generatiilor actuale de jucatori.
Ce a fost mai de calitate a plecat afara si nu s-a mai intors.
Stanga uita ca in afara de Minaur si Dinamo defila prin campionat, ca era Steaua. De asta mergea cu avionul. Astazi, dupa joc si rezultate, dar mai ales dupa ifose, si un autocar este prea mult pentru ei.
Se plange ca alte echipe au adus sarbi, ucraineni. Da, dar am curajul sa enumar cei 14 de pe foaie de la HCM Constanta: Stanescu, Popescu, Timofte, Buricea, Nicolae, Adzic, Baiceanu, Dragicevic, Iacob, Toma, Ali,, Stavrositu, Soldanescu.
Sunt sapte jucatori care evolueaza constant si care joaca la Constanta de cel putin sase ani. Apropos, Baiceanu si Buricea au fost prea slabi pentru Steaua. Popescu, Soldanescu, alaturi de Giotoiu (constantean) si Saulescu joaca la HCM de la varsta junioratului, pentru ca asa se pregateste o echipa. Pentru prestanta internationala sunt necesare implanturi de genul Iacob, Adzic, sau ceilalti sarbi, dar pe langa lot, Omer are si valoare intrinseca. Se mai uita pe la televizor, vede si el ce joaca altii, a progresat si ca antrenor de pe vremea cand il batea pe Stanga in teren.
Sa nu-i plangem pe Steaua, ca-si merita soarta. Pe vremuri au avut facilitati pe care armata astazi nu mai poate sa le ofere, iar ei nu au fost in stare sa managerieze activitatea sportiva, sa aduca sponsori de valoare. Au desfiintat sectie dupa sectie, au ales sa sprijine sectii foarte costisitoare (hochei, rugby, polo), au renuntat la traditia din handbal, baschet, volei, unde reprezentau ceva in Europa. Practic s-au orientat acolo unde altii nu s-au aratat interesati sa castige titluri. Ma mira ca nu au ales si oina. Pentru asa manageriat, asa cum spuneam, si autocarul este prea mult.

danikunyak
14th October 2005, 15:11
Bravo LEO!!!!Ai mare dreptate!!!Trebuie sa recunoastem insa ca a fost un mare jucator dar ca om lasa de dorit si la fel si ca antrenor!!!Nu se compara cu Omer!!!In plus nu stie sa piarda!!Imi aduc aminte cand i-am batut sezonul trecut la Baia Mare si a dat vina pe arbitrii,a vorbit cat se poate de urat de publicul baimarean,l-a jignit pe domn profesor Pana dupa ce el a facut un gest nesportiv scotandu-si echipa de pe teren dupa un incident in tribuna provocat tot de un jucator al Stelei(Buceschi mi se pare)care a reactionat violent la o bataie pe spate a unui suporter baimarean(un batran de peste 60 de ani).Aceeasi parere o am si despre conducatorul federatiei-Cristian Gatu(mare stea ca jucator,dar...prea multe aranjamente au loc in handbal si nu se ia nici o masura si ne miram ca nu ne mai calificam nicaieri desi avem valorile noastre)!!!!
P.S.:E normal sa dai vina pe arbitrii dar atunci cand este cazul nu oricum

SORENSEN
11th December 2005, 13:44
1/8 Challenge Cup
ISL KA Akureyri-ROM Steaua Bucuresti 24:23 (13-11)
ROM Steaua Bucuresti-ISL KA Akureyri 30-21 (14-9)

socrate
25th January 2006, 22:10
am tot spus ca o sa intru si eu sa scriu pe acest forum....si de fiecare data am preferat sa astept,dar nu stiu de fapt ce am asteptat!!o schimbare de atitudine,de mentalitate,de interes....aceasta insa nu a aparut si asa am ajuns si eu sa scriu aici...
de ce la aceasta tema?pentru ca este echipa despre care am cele mai multe informatii...poate mai incolo o sa imi dau cu parerea si despre alte echipe dar deocamdata ma rezum la steaua bucuresti...
deci..
s-a terminat vacanta,echipa s-a adunat si a facut un stagiu de pregatire la cabana forban,fara cei doi jucatori plecati la lotul national impreuna cu antrenorul munteanu....
de doua zile echipa a reinceput antrenamentele in bucuresti,in sala antilopa din motive independente de vointa clubului sau a jucatorilor...este o situatie fortuita, sala floreasca fiind lipsita de caldura si apa calda pana.........pana cand o da Domnul,se pare!!
nu se poate spune ca in antilopa este mai bine,nici nu cred ca s-ar putea sa fie cald in hangarul ala cand afara sunt -16 grade,conditiile sunt improprii,.....macar avem este apa calda pentru ca jucatoriisa se poata incalzi putin dupa antrenament...
si iata ca am ajuns si la antrenament....si la antrenori...!!!
antrenorul echipei steaua....vasile stanga!!
fost mare jucator ....foarte mare jucator....acum antrenor la steaua,dar sunt sigur ca nu este acesta jobul din care isi castiga domnul stanga painea zilnica!!! lucru care se observa in lipsa totala de interes la antrenamente.
deci...dupa cum spuneam ....fost foarte mare jucator....dar ca antrenor nu cred ca merita sa stea nici macar pe banca unei echipe de juniori!!:rosu:
felul in care pregateste echipa de cand a inceput acest sezon este lamentabil si parerea mea este ca domnul stanga nu are nici o legatuta cu rezultatele din acest sezon ale echipei steaua....adica oricine ar fi stat pe banca stelei ....meciurile care au fost castigate ar fi fost castigate.....si eu cred ca echipa ar fi jucat cu totul alt handbal daca pe banca tehnica s-ar fi aflat un antrenor care sa traiasca din si pentru handbal....
poate exagerez dar cred ca asta este meteahna handbalului romanesc.....se traieste din amintiri....amintiri ale marilor jucatori din perioada '70....care acum sunt antrenori dar nu stiu altceva in afara de ce se juca si se antrena atunci....cu cateva exceptii....cred ca nu sunt mai mult de 4 antrenori in liga nationala care sa fie la curent cu metodele de pregatire din strainatate(ma refer la tari care acum sunt in fruntea ierarhiei mondiale....spania,germania,croatia...).
cam atat am avut de spus pentru moment...sunt sigur ca subiectul poate fi discutat mult mai mult....
cu parer de rau ....dar steaua ,in aceasta situatie, se afla pe un drum care nu ii va aduce nici un fel de satisfactii,nici jucatorilor,nici antrenorilor,nici clubului si cu atat mai putin suporterilor....care inca mai iubesc aceasta echipa.:ok:

alex-hcm
26th January 2006, 20:37
Steaua Va Asteptam La Constanta Ca Sa Va Batem Rau... Sa Ne Tineti Minte! Oricum Va Doresc Sa Terminati Pe 2 Inaintea Lui Dinamo. Avem Grija Si De Ei . Ii Batem La Bucuresti. Stati Fara Grija.

remy
11th March 2006, 18:54
Apropo, Steaua pe ce loc e in Romania ?
Aud ?
Vor mai juca in vreo cupa la anul ?
Hai ca iar santeti laudarosi, ca de obicei.

andreiush
11th March 2006, 22:30
Steaua e pe locul 4. Si da, vor juca si la anul in cupele europene.

Remy, NU TE BAGA SI LA HANDBAL!!!:mad:
Nu ne intereseaza de Steaua ta! PA!

Paul
11th March 2006, 22:41
@andreiush , lasa`l ca acum intra in pamant cateva zile :D

desdemona
12th March 2006, 17:04
@andreiush, ce baiat finut esti tu :) Vezi ca, pana "la anu' ", ai uitat sa-l feliciti pe colegul nostru pentru performanta nebanuita de anul acesta a favoritilor sai... :cool: :D Am fi adresat felicitarile mai devreme, dar nu prea aveam cui pe subforumul de handbal al OLS... :D

iulius85
12th March 2006, 21:47
Apropo, Steaua pe ce loc e in Romania ?
Aud ?
Vor mai juca in vreo cupa la anul ?
Hai ca iar santeti laudarosi, ca de obicei.

Vorbeste frustrarea din tine. Sunt curios cand a adus Dinamo 50000 de oameni la stadion. :evil:

alex-hcm
12th March 2006, 21:54
HCM CONSTANTA - STEAUA 32-31(20-21) , asadar CONSTANTA e 100% campioana si ramane neinvinsa in acest campionat. Sigur nu mai are cine sa ne bata.

leo.mocanu
12th March 2006, 22:05
Vorbeste frustrarea din tine. Sunt curios cand a adus Dinamo 50000 de oameni la stadion. :evil:

Dragul meu, suntem pe threadul dedicat handbalului masculin, unde vorbim despre rezultatele din secolul trecut ale echipei Steaua.
In ce priveste castigarea titlului de HCM, mai avem sapte meciuri si, teoretic, inca mai putem pierde titlul. Iar de batut, are cine sa ne bata.

SORENSEN
12th March 2006, 22:15
Cum a fost meciul..ca rezultatul a fost strans...

leo.mocanu
12th March 2006, 22:16
Am postat pe Liga nationala - masculin cronica meciului

ULTRAS1998
13th March 2006, 13:24
Vorbeste frustrarea din tine. Sunt curios cand a adus Dinamo 50000 de oameni la stadion. :evil:


Sigur de mai multe ori ca steaua...se pare ca habar n-ai de fotbal!:rosu:

adi84
13th March 2006, 13:29
Mai baiete vezi ca ai gresit forumul, ala cu fotbalul e in alta parte.:rosu:

SORENSEN
19th May 2006, 23:20
Hai ca terminaram pe locul 3 campionatul asta plus Cupa Challenge...Un sezon bun...
Sezonul viitor ne asteapta un campionat cel putin la fel de tare ..poate Constanta nu mai merge a sa bine in campionat ...dar excelent in LC...poate trece chiar de grupe(desi pierzand jucatorii de care se zice...cam nasol...)si atacam si noi titlul..hmmm sunt cam optimisti ...e greu foarte greu...

SORENSEN
21st June 2006, 12:20
Ambitii de campioni
Steaua si-a fixat ca obiectiv cistigarea titlului national si a Cupei Romaniei in sezonul viitor. Trupa din Ghencea si-ar putea gasi si sponsori noi, dupa ce antrenorul Vasile Stinga a scos bani din propriul buzunar pentru a rasplati performantele jucatorilor sai, care au cucerit Challenge Cup
Cu cinci zile inaintea reunirii oficiale a lotului, Steaua si-a fixat obiectivele pentru sezonul viitor. Detinatoarea Challenge Cup va tinti titlul national, Cupa Romaniei si un parcurs cit mai lung in Cupa EHF.

"Consider ca am avut suficient timp pentru omogenizarea lotului, iar din sezonul viitor ne vom bate pentru event. Pentru aceasta este nevoie sa ne pastram intregul lot si sa transferam inca doi sau trei jucatori de valoare.
Cert este ca Steaua va avea alta fata in editia viitoare de campionat, asta si pentru ca jucatori precum Alin Sania, Viorel Mazilu sau Marius Novanc s-au maturizat mult in ultimul timp", sustine antrenorul Vasile Stinga. Tehnicianul militarilor a identificat si principalul obstacol in calea realizarii acestor obiective: banii.

"In acest sezon am fost de citeva ori in situatia in care am adus chiar si bani de acasa pentru ca jucatorii sa fie platiti la timp. Nu m-a deranjat prea mult, fiindca am pus si pun suflet in ceea ce fac, dar normal ar fi ca aceste probleme financiare sa fie rezolvate, fiindca altfel ne va fi greu sa ajungem sus".

Stinga s-a aratat optimist si in acest sens, dezvaluind ca in aceste zile se poarta discutii cu anumite firme care si-au aratat disponibilitatea de a sustine financiar echipa. "Sintem in tratative cu domnul Marian Petre Milut, nimeni altul decit presedintele Uniunii Nationale a Patronatului Rom<n, iar dinsul ne-a spus ca va face totul pentru a convinge si alti oameni de afaceri sa se implice in sustinerea Stelei. Sper ca proiectul va prinde, in cele din urma, viata si vom ajunge si noi sa uitam de problemele financiare care ne-au macinat atit de mult in ultimul sezon", sustine tehnicianul stelist.

Stinga considera ca principalele contracandidate ale Stelei ramin Dinamo Baumit si HCM Constanta, alaturi de UCM Resita, echipa care va fi antrenata din aceasta vara de Aihan Omer.@spt.ro

Vorbe mari...

desdemona
21st June 2006, 13:08
"Sintem in tratative cu domnul Marian Petre Milut, nimeni altul decit presedintele Uniunii Nationale a Patronatului Roman, iar dinsul ne-a spus ca va face totul pentru a convinge si alti oameni de afaceri sa se implice in sustinerea Stelei", sustine tehnicianul stelist.
Milut asta vrea sa isi stranga capital de imagine dupa modelul Beeecali pentru urmatoarele alegeri prezidentiale, la care spera sa aiba mai mult succes fata de prestatia de data trecuta? :evil:

alex-hcm
21st June 2006, 16:05
Din cate stiu Steaua tot isi propune de 2 ani sa castige campionatul. Sper sa fie si ei mai competititvi anul asta. Sa nu ne mai batem doar cu Dinamo. Anul asta cand jucati in cupa Ehf se va vedea adevarata gvaloare a Stelei. Daca nu ajungeti macar in sferturi.,..degeaba ati mai castigat cupa challenge. Aici veti intalni mari forte.

SORENSEN
27th August 2006, 11:32
Stelistii si-au pregatit tunurile


HANDBAL Gruparea din Ghencea va primi peste 500.000 de euro &#238;n urmatorii doi ani din partea fabricii de armament de la Mizil

Steaua Bucuresti si-a rezolvat problemele financiare si poate ataca &#238;n liniste noua editie de campionat, ce va debuta pe 9 septembrie.

De cur&#226;nd, gruparea militara a semnat un parteneriat pe doi ani cu fabrica de armament de la Mizil, care va contribui la bugetul echipei cu sume &#238;ntre 200.000 si 300.000 de euro pe sezon. Cu aceasta ocazie s-a operat si o adaugare la titulatura formatiei, care va juca din noul sezon sub denumirea de CSA Steaua MFA Bucuresti. Se poate spune ca “militarii” si-au pregatit, astfel, “tunurile” pentru principalii adversari din Liga Nationala, HCM Constanta, Dinamo Baumit si UCM Resita, care vor dispune, la r&#226;ndul lor, de bugete consistente. “Razboinici am fost tot timpul chiar si c&#226;nd am avut posibilitati mai reduse. Noi am vrut sa fim mereu primii, dar n-am putut. Acum echipa s-a mai copt, avem liniste financiara si vom lupta pentru locul &#238;nt&#226;i &#238;n Liga Nationala si un parcurs c&#226;t mai lung &#238;n Cupa EHF”, ne-a declarat Stefan Birtalan, presedintele sectiei de handbal.

Cu Dinamo Baumit, la Polivalenta

Sezonul masculin 2006-2007 va &#238;ncepe &#238;n forta, cu derby-ul Steaua - Dinamo. “Militarii” au decis ca acest joc sa se dispute seara, de la ora 19:00, &#238;n Polivalenta, miz&#226;nd pe o sala arhiplina. P&#226;na atunci, cele doua grupari au ales sa dispute meciuri de pregatire &#238;n afara granitelor tarii. Steaua este prezenta la un turneu la Debrecen, alaturi de echipa-gazda, Alger (Algeria) si Proletar (Slovenia). Dinamo joaca &#238;n Austria, la Linz, fiind &#238;ntr-o grupa cu Meran (Italia), Skofja Loka (Slovenia) si echipa-gazda. prosport.ro

SORENSEN
30th August 2006, 12:04
Steaua a aterizat cu bine &#238;n Serbia

HANDBAL Steaua Bucuresti s-a clasat pe locul trei la turneul de la Debrecen (Ungaria), dupa ce a &#238;nregistrat un succes si doua &#238;nfr&#226;ngeri. “Militarii” au &#238;nvins cu 37-33 pe Proletar Naftagas, dar au pierdut jocurile cu Alger, scor 27-34, si Debrecen, scor 29-30. Dupa turneul din Ungaria, Steaua a ramas &#238;n afara granitelor tarii, deplas&#226;ndu-se la un alt turneu, &#238;n Serbia, unde va &#238;nt&#226;lni pe Borac Banja Luca, Proletar si RK Planica.
prosport.ro

SORENSEN
10th September 2006, 01:02
31-29 cu Dinamo in prima etapa ce inceput de sezon...probabil ca baietii s-au mai maturizat in joc ...

SORENSEN
18th September 2006, 12:53
Un s&#238;rb la Steaua



Steaua Bucureşti a &#238;nvins ieri fără probleme la Bistriţa, cu 32-27, pe nou-promovata CSM Bistriţa şi are maximum de puncte după două etape. Echipa lui Vasile St&#238;ngă l-a pierdut &#238;nsă &#238;n minutul 15 pe Alin Şania, care a suferit o entorsă la glezna dreaptă şi nu a mai putut continua jocul. Steaua a transferat ieri un inter dreapta s&#238;rb, Bojo Durici, care a evoluat p&#238;nă acum &#238;n campionatul Italiei. "E un jucător matur, cu experienţă, de care aveam nevoie, mai ales că era un post descoperit", a declarat antrenorul Vasile St&#238;ngă.

gsp.ro

SORENSEN
20th September 2006, 00:19
Vinweri pt TV Sport direct Steaua -HC Minaur Baia Mare...meci tare....

SORENSEN
30th September 2006, 23:38
Suntem la 4 victorii din 4 meciuri..foarte bine...

alex-hcm
1st October 2006, 01:03
asta pana peste 2 etape cand aveti la constanta/

torgovanov
2nd November 2006, 10:07
salut
nu am mai scris de foarte mult timp...credeam ca se va schimba ceva...dar se pare ca afost un foc de paie..
pacat de inceputul bun de campionat...
steaua ramane o echipa cu un lot valoros dar cu un antrenor de *****...stanga nu are nici cea mai mica idee de ce inseamna sa antrenezi o echipa...poate sa fie toba de handbal si sa vada 10 meciuri de handbal pe zi asa cum se lauda,dar totul e degeaba daca nu stie sa puna in practica ceea ce vede...
DEMISIA lui stanga....este poate singura sansa pentru echipa steaua

SORENSEN
2nd November 2006, 11:21
Asteptam meciul asta cu UCM ca era o echipa buna dar care putea fi deconsiderata si chiar nu m-am temut degeaba...

SORENSEN
9th November 2006, 00:51
Steaua MFA Bucuresti - CSM Medgidia: 40-29 (18-9)
hai ca am reusit si noi sa jucam handbal...cred ca putem bate in Elvetia ...

delaparis
9th November 2006, 00:52
:ras-plans:

eram sigur ca aici vei posta in primul rand :rolleyes:
:D

alex-hcm
9th November 2006, 09:53
Heee ati batut Medgidia si vreti sa castigati in Elvetia... nu prea mai sunt sanse.. Sunt mult mai buni elvetienii... V-art trebui o minune

SORENSEN
9th November 2006, 12:26
Crezi ca nu stiu...:D

SORENSEN
19th November 2006, 11:41
Voina, antrenor la Steaua!




DECIZIE Fostul selectioner &#238;l &#238;nlocuieste &#238;n functia de tehnician pe Vasile St&#226;nga

Antrenorul Vasile St&#226;nga a fost gasit vinovat pentru eliminarea “militarilor” din Cupa EHF, conducerea echipei recurg&#226;nd la o masura extrema, sa-l schimbe din functie.

Imediat dupa &#238;ncheierea partidei de ieri dintre Steaua MFA si Uztel Ploiesti (scor 26-23), cont&#226;nd pentru etapa a 11-a a Ligii Nationale, jucatorii “militari” au primit o veste surprizatoare. Vasile St&#226;nga i-a &#238;nstiintat ca a fost ultimul meci pentru care i-a pregatit. “S-a dorit un soc si daca asa a considerat conducerea... Sper ca echipa sa-si revina rapid, mai ales ca avem un lot care ne permite sa c&#226;stigam campionatul. Este un moment extraordinar si ar trebui sa profitam &#238;n acest sezon”, a comentat St&#226;nga.

Imediat dupa ce handbalistii au fost anuntati de schimbare, oficialii “militari” au intrat &#238;n sedinta. Au oficializat numirea lui Radu Voina (foto) &#238;n functia de antrenor principal, &#238;n timp ce fostul tehnician a fost numit director sportiv. “Vasile St&#226;nga va ram&#226;ne alaturi de noi, iar obiectivele noastre au ramas aceleasi, sa facem o echipa puternica. Chiar daca am ratat calificarea &#238;ntr-o faza superioara &#238;n Cupa EHF, mai avem celelalte doua tinte interne, cupa si campionatul. Am luat aceasta masura pentru a eficientiza activitatea”, ne-a declarat George Boroi, comandatul CS Steaua.

alex-hcm
19th November 2006, 19:47
Tot degeaba... Chiar credeti ca va aduce Voinea titlul pe tava???

SORENSEN
19th November 2006, 22:48
Nu... dar multi spuneau ca Stanga trage steaua in jos..poate Voinea o trage in sus...

SORENSEN
20th November 2006, 12:31
“N-am putut refuza”




INTERVIU / RADU VOINA Noul antrenor al Stelei revine &#238;n campionatul rom&#226;nesc dupa 14 ani.

Soc la Steaua. Conducerea gruparii a decis &#238;nlocuirea antrenorului Vasile St&#226;nga cu o alta glorie a clubului, Radu Voina (56 de ani, foto), care revine la timona unei echipe de club din tara dupa 14 ani (p&#226;na &#238;n 1992, c&#226;nd a plecat &#238;n Franta, a antrenat tot la Steaua).

Domnule Voina, c&#226;nd intrati &#238;n p&#226;ine?
Zilele urmatoare. Deocamdata nu am semnat niciun angajament, dar mi-am dat acordul de principiu.

Ati fost ofertat anterior si de la Constanta. Ati refuzat, dar ati acceptat propunerea Stelei. De ce?
Pentru ca Steaua este un capitol aparte &#238;n viata mea, este clubul unde m-am format ca jucator si ca antrenor. Efectiv, nu am putut refuza.

Poate Steaua sa cucereasca macar un trofeu intern &#238;n acest sezon?
Greu de spus. Angajamente se pot face cu usurinta, &#238;nsa este bine sa ram&#226;nem cu picioarele pe pam&#226;nt.

Cum gasiti campionatul la trei ani dupa ce ati renuntat la nationala?
Mi se pare ca s-a echilibrat, &#238;nsa spre mediu, nu spre v&#226;rf. Mai multe echipe se bat pentru titlu, ceea ce este bine.

Va fi Steaua mai tare cu Radu Voina pe banca?
Conteaza mai putin numele meu sau al Stelei. Important este ca handbalul rom&#226;nesc sa faca pasi &#238;nainte si sa revina unde &#238;i este locul.

Si, putem reveni?
Da, dar trebuie ca toti oamenii de handbal sa traga &#238;n aceeasi directie, ceea ce, dupa cum am observat eu, nu prea s-a &#238;nt&#226;mplat &#238;n ultimii ani. Iar acest lucru trebuie impus de diriguitorii handbalului rom&#226;nesc.
prosport.ro

SORENSEN
9th December 2006, 15:39
Terminam turul probabil pe 2 :
Steaua MFA Bucuresti 13 11 0 2 440 376 22

resita
27th June 2007, 20:01
Steaua a inceput o puternica campanie de achiziti pentru sezonul 2007-2008

YoYoyOi
27th June 2007, 20:04
l-a luat pe Stavro pana la urma? :D

resita
27th June 2007, 20:06
da, anul asta Steaua trage la titlu, dar nu il castiga :P

YoYoyOi
27th June 2007, 20:16
asa speri tu :limba:

Gontel
27th June 2007, 21:29
Sa speram ca vom lua si noi anul asta in sfarsit titlul. Acum ca a venit si Stavrositu si vor mai veni si altii (speram) echipa va fi mai puternica.
Spre 28!!!

Universal
27th June 2007, 22:17
Bine ar fi..numai sa nu mai existe atata presiune

bestiuta
28th June 2007, 09:37
ionut georgescu este o alta achizitie importanta

cimitiru branesti
6th July 2007, 14:07
Sezonul asta rupem tot! :yeah:

resita
11th July 2007, 08:47
Interviu / Marius Stavrositu, pentru stelisti.ro: "Dacã alegeam Dinamo, nu mai cãlcam în Constanþa!"


Fostul conducãtor de joc al lui HCM Constanþa, Marius Stavrositu, actualmente component al Stelei, a acordat, pentru stelisti.ro, primul interviu de când este la noua sa echipã.

- Marius, ai ales sã pleci de la HCM. De ce Steaua?
- Sigur, am plecat cu inima sfâºiatã de la HCM. Acolo am petrecut 10 ani frumoºi, cu rezultate foarte bune, dar eram la final de contract ºi am dorit o schimbare. M-am despãrþit de cei de la HCM în condiþii amiabile, iar ei mi-au respectat decizia. Oricum, dacã alegeam sã joc la Dinamo, cred cã nu mai intram în Constanþa.

- Cum te-ai acomodat cu Bucureºtiul?
- Existã o diferenþã mare faþã de Constanþa, aici este mai multã agitaþie. Dar gãsesc acest lucru normal, fiindcã este capitala. Problema este cã acum caut apartament ºi sunt extrem de aglomerat, mai ales cã vom pleca în cantonament peste 3 zile.

- Obiectivele voastre pentru noul sezon?
- Ca ºi la HCM, aici se doreºte performanþa. Dorim titlul, Cupa României ºi, o sã râdeþi, chiar Cupa Cupelor. Sunt convins cã aceste obiective nu sunt irealizabile. Trebuie sã ne pregãtim bine, pentru cã potenþial avem.

Celso
11th July 2007, 09:28
ce sa zic, pai cum, Constanta este oras stelist?:shocked:

oricum nu era de Dinamo....:lol:

alex-hcm
12th July 2007, 03:45
Pacat ca la Steaua nu ai sa ai ocazia sa iei titlul

Liviu
14th July 2007, 15:48
Citesc acum in presa ca meciurile de pe teren propriu ale Stelei se vor desfasura la ... Chiajna. Stie cineva mai multe amanunte despre ce conditii sunt acolo ? Marturisesc ca nu am auzit sa fie vreo sala de handbal omolgata la Chiajna.

bestiuta
15th July 2007, 13:55
ii ok...ii o comuna langa bucuresti.....sala are toae conditiile
si nationala feminina a facut antrenamente acolo si tadici s-a declarat multumita de ea

cimitiru branesti
16th July 2007, 01:19
ce sa zic, pai cum, Constanta este oras stelist?:shocked:

oricum nu era de Dinamo....:lol:

1. toata tara stie asta; tu n-ai televizor in cotet? :happy
2. normal ca nu e de Dinamo; ar fi cea mai mare jignire pentru un jucator de valoare sa-i spui ca e de nivelul unei echipe care se va bate pt a evita retrogradarea

BabySteaua
1st September 2007, 02:00
Acum baieti.... ce mai spuneti? pun acum pariu ca Steaua nu mai sta la baza clasamentului, va fi in varf... adica prima... adica cea mai buna... adica..... LA REVEDERE, VA SPUNEM/; LA REVEDERE! LA REVEDEEEEREEE, VA SPUNEM: LA REVEDEEEEREEE!!:yeah:

Dinamo, HCM = :headbang:

:happy

17 Nentori
5th October 2007, 09:54
Miercuri 3 octombrie, in etapa a treia a Ligii Nationale, Univ. Bucovina Suceava - Steaua MFA Bucuresti 29-30(16-18)

Pentru Steaua au marcat: Bogdan Voina 8, Vujadinovic 6, Rudic 4, Georgescu 4, Stavrositu 3, Mazilu 2, Novanc 2, Dediu 1

Steaua e pe primul loc, cu 3 victorii din 3 meciuri. Forza Steaua!

alex-hcm
2nd January 2008, 22:09
Multi vad Steaua campioana, desi avansul de 6 puncte poate fi surmontat. Evident si cu un sprijin din partea arbitrilor Steaua poate visa inca de acum la marele trofeu, asta chiar si daca principalele contracandidate la titlu, HCM Constanta si Resita ar reusi sa o invinga in meciurile directe. Insa daca se joaca corect si numai pe teren orice se poate intampla. Asa ca propun o intrebare... si sa isi dea cu parerea cine vrea si cine nu vrea

cimitiru branesti
5th July 2008, 14:00
In caz ca va trece de belgienii de la KV Sasja, Steaua va juca intr-o grupa din care mai fac parte: Chehovskie Medvedi(Rusia), Cimos Koper(Slovenia) si Portland San Antonio(Spania). Iata si datele de disputare a meciurilor:
01.- 05.10.2008 Steaua MFA Bucuresti - Chehovskie Medvedi
08.- 12.10.2008 RK Cimos Koper - Steaua MFA Bucuresti
15.- 19.10.2008 Steaua MFA Bucuresti - Portland San Antonio
05.- 09.11.2008 Steaua MFA Bucuresti - RK Cimos Koper
12.- 16.11.2008 Chehovskie Medvedi - Steaua MFA Bucuresti
19.- 23.11.2008 Portland San Antonio - Steaua MFA Bucuresti

cimitiru branesti
7th September 2008, 19:27
Sa notam si aici calificarea in Liga Campionilor, dupa 2 victorii, 38-25 si 36-31 cu KV Sasja(Belgia).

rob_din
8th September 2008, 08:48
ii ok...ii o comuna langa bucuresti.....sala are toae conditiile
si nationala feminina a facut antrenamente acolo si tadici s-a declarat multumita de ea

Nu stiu ce conditii are, dar e penibil ca o echipa campioana a ajuns sa joace in acea sala. Chiar nu se poate construi o sala de 2-3000 de locuri moderna?Cred ca in Occident nici orele de sport nu s-ar tine acolo

KIRI44
4th January 2009, 16:45
......si urmeaza titlul 29,30,31,32............pina la 40

Mario Di Lazi
4th April 2009, 11:54
Criza îl þine pe ªania în þarã

Interul dreapta al Stelei, Alin ªania, nu știe dacã va mai rãmâne din varã la clubul „militar“: „Am avut oferte din Spania, dar criza a fãcut sã intre în impas. Mi-ar plãcea sã joc acolo, dar e greu, sunt mari probleme financiare. Dar ºi-aºa, nu þin sã plec de la Steaua!”

prosport

Mario Di Lazi
29th April 2009, 21:32
Novanc, manechin pentru Rita Mureºan

Rita Mureºan si-a prezentat marti seara, în cadrul Bucharest Fashion Week, la Rin Grand Hotel colecþia ANGELS, toamnã-iarnã 2009-2010. Designerul a ales ca temã îngerii, de aici ºi titlul colecþiei care face parte din proiectul LOVE 8, campania anti-violenþã în memoria lui Marian Cozma pe care creatoarea de modã a iniþiat-o pe data de 8 martie, la o lunã de la moartea tragicã a sportivului, împreunã cu voluntari din diferite domenii.
Aceºtia au aderat la aceastã campanie ca OAMENI care doresc o lume mai bunã pentru noi toþi. Aºa cã, pe podiumul de la Rin Grand Hotel ati putut vedea o colecþie plinã de îngeri. Unul dintre ei - Marius Novanc, handbalist de la Steaua ºi bun prieten cu Marian Cozma, a fost manechin în prezentarea Ritei Mureºan pentru a susþine cauza Love 8, o campanie anti-violenþã. Deasemenea, în salã a fost prezent ºi tatãl lui Marian Cozma.

prosport

cristy1110
29th April 2009, 23:14
Novanc, manechin pentru Rita Mureºan

Rita Mureºan si-a prezentat marti seara, în cadrul Bucharest Fashion Week, la Rin Grand Hotel colecþia ANGELS, toamnã-iarnã 2009-2010. Designerul a ales ca temã îngerii, de aici ºi titlul colecþiei care face parte din proiectul LOVE 8, campania anti-violenþã în memoria lui Marian Cozma pe care creatoarea de modã a iniþiat-o pe data de 8 martie, la o lunã de la moartea tragicã a sportivului, împreunã cu voluntari din diferite domenii.
Aceºtia au aderat la aceastã campanie ca OAMENI care doresc o lume mai bunã pentru noi toþi. Aºa cã, pe podiumul de la Rin Grand Hotel ati putut vedea o colecþie plinã de îngeri. Unul dintre ei - Marius Novanc, handbalist de la Steaua ºi bun prieten cu Marian Cozma, a fost manechin în prezentarea Ritei Mureºan pentru a susþine cauza Love 8, o campanie anti-violenþã. Deasemenea, în salã a fost prezent ºi tatãl lui Marian Cozma.

prosport
bun pivot novanc. dar a avut femeie frumoasa...dar se pare ca a dat peste alta.
despre handbal vorbind ,este bun marius.

whisper
27th February 2011, 16:48
am auzit eu bine! Steaua e aproape sa cada din prima divizie!?! Pai nu se batea la titlu acum ceva timp? Si ne reprezenta destul de bine in cupele europene?
Chiar nu se gaseste nimeni sa mai bage bani in echipa asta? Si parca aveam jucatori buni? Ce s-a intamplat cu ei? I-am vandut?

Nilatac
27th February 2011, 19:15
Steaua nu mai e ce a fost..au plecat multi jucatori: Stavrositu, Novanc,Vujadinovic,Ionuþ Ciobanu, Obrad Ivezic, Georgescu :(

whisper
27th February 2011, 19:46
:( Am inteles! Sper ca totusi sa nu retrogradeze!

Nilatac
27th February 2011, 19:48
Putine sanse....

delaoltenia
30th April 2011, 15:18
Victoria care aduce liniºte Stelei

Steaua a simþit din nou gustul victoriei, obþinând douã puncte cât o salvare de la retrogradare. Roº-albaºtrii au fãcut un meci bun împotriva bãnãþenilor care au practicat un joc slab, apatic, îndeosebi în partea secundã. Acest spect nu scade sub nicio formã din meritele steliºtilor care ºi-au jucat ºansa ºi au luat o imensã gurã de oxigen în urma acestor douã puncte.
UCM-ul a avut o primã reprizã mult mai reuºitã, portarul Ionescu dar ºi realizãrile din ofensivã au fãcut ca echipa oaspete sã aibã un start bun de meci, Eremia Pîrîianu înscriind cu o pivotare ,,de manual” pentru 2-5 în minutul 10. Pasa bunã a reºiþenilor a continuat, apãrarea 5+1 ce se transforma în 4+2 cu supraveghere atentã la Vancea încurcând vãdit atacurile poziþionale ale steliºtilor, dând astfel posibilitatea rapizilor Vulpe sau Cuciula sã marcheze pe contraatac pentru 6-11 în minutul 18. Gazdele nu au renunþat însã la luptã, au strâns rândurile în defensivã reuºind sã recupereze mingi vândute parcã prea uºor de linia de 9 m a oaspeþilor, Rãpciugã ºi Cian fiind oamenii potriviti la locul potrivit pentru Steaua, înscriind numeroase goluri pe contraatac. Acelaºi Rãpciugã va aduce de altfel ºi egalarea în minutul 25, scor 11-11. Steliºtii preiua conducrea prin Vancea dar UCM are o tresãrire de orgoliu, cuciula stabilind scorul pauzei pe contraatac: 13-14.
În partea secundã reºiþenii au fost de nerecunoscut, jucãtorii antrenaþi de Czari practicând acelaºi handbal ca ºi în partida cu CSM Bucureºti din prima reprizã, unul fãrã idei, fãrã soluþii, linia de 9 m fiind inexistentã. În aceste condiþii, Steaua a crezut în ºansa sa, Nicolae Munteanu mutând foarte bine cu un 6-0 în defensivã, aspect ce i-a incomodat pe oaspeþi la construcþia atacurilor în poziþional. În minutul 44 Vancea înscrie frumos de la 9 m pentru 24-20, victoria fiind tot mai aproape de gazde. Cu Ionescu în zi de graþie, UCM se apropie periculos în minutul 56, când extrema stângã Vulpe înscrie pentru 27-26. Finalul are o micã notã de dramatism, dar este risipitã rapid de golul lui Sãulescu de 29-27, reuºitã ce consemneazã ºi scorul final.
Steaua acumuleazã 12 puncte, la 3 lungimi de Minaur, formaþie ce ocupã prima poziþie retrogradabilã, bãimãrenii având meciuri grele cu Universitatea Cluj ºi Odorhei în aceste etape. UCM alunecã uºor-uºor de pe poziþiile superioare în acest final de camopionat, cele 29 de puncte de pânã acum pãrând a fi insuficiente, mai ales dacã luãm în considerare cele douã meciuri din deplasare ale reºiþenilor: la Cluj ºi la Târgu Jiu.

Caseta tehnicã
CSA Steaua Bucureºti (29)
Portari: Laufceac, Þenghea.
Marcatori: Cian 9, Voina 6, Rãpciugã 6, Vancea 3, Marceta 3, Sãulescu 2.
Aruncãri de la 7 m: 5-transformate 3.
Antrenori: Nicolae Munteanu, Ovidiu Mihãilã.

UCM HC Caraº-Severin (27)
Portari: Ionescu, Antonaru
Marcatori: Rohozneanu 6, Pîrîianu 5, Popovici 3, Cuciula 3, Tucanu 3, Vulpe 3, Pîrvan 2, Marta 2.
Aruncãri de la 7 m: 2-transformate 2.
Antrenor: Gligore Czari.


sursa: http://www.handbalvolei.ro/index.php/handbal/2419-victoria-care-aduce-linite-stelei

Mario Di Lazi
25th August 2011, 20:01
Se þine din nou ,,Cupa Steaua”
Chiajna, noua dar vechea gazdã a roº-albaºtrilor

La clubul militar se reia tradiþia oragnizãrii in perioada pre-competiþionalã de varã a ,,Cupei Steaua”, un turneu amical ce reuneºte la startul sãu 3 echipe din Liga Naþionalã dar si una din Divizia, pretendentã la promovare. Vezi programul turneului si echipele participante la aceastã competiþie amicalã ce se va disputa la sala din Chiajna, locaþia unde CSA Steaua isi va disputa meciurile din Liga Naþionalã:

Vineri, 26 august
ora 10.00 C.S.M. Bucuresti – H.C.Vaslui
ora 11.30 C.S.M. Ploiesti – C.S.A.”Steaua” Bucuresti
ora 17.00 C.S.M.Ploiesti – C.S.M.Bucuresti
ora 18.30 C.S.A. „ Steaua” Bucuresti – H.C.Vaslui

Sâmbãtã, 27 august
ora 10.00 H.C.Vaslui – C.S.M.Ploiesti
ora 11.30 C.S.A.”Steaua” Bucuresti – C.S.M. Bucuresti

handbalvolei

delaoltenia
31st August 2011, 18:43
Echipa antrenatã de Ovidiu Mihãilã ºi Gabriel Zamrii porneºte la drum in stagiunea 2011-2012 cu un lot reformat aproape in totalitate unde au rãmas (sau au fost aduºi) doar jucãtorii tineri ºi au fost promovaþi câþiva de la echipa a doua a clubului.

Conducerea clubului a reuºit totuºi sã înregimenteze pe ultima sutã de metri doi jucãtori foarte utili pentru partea dreaptã a echipei roº-albastre.

Astfel, pentru postul de inter dreapta a fost adus jucãtorul moldovean Alexandru Cioban în vârstã de 26 de ani ce vine de la HC "Motor-Zaporoje" (Ucraina) . El a mai jucat la macedonenii de la Buducnost Podgorica, polonezii de la Vive Targi-Kielce si in tara natalã HC "PFK-Riviera" Chisinau. A semnat un contract pe doi ani cu clubul militar.

Cealaltã achiziþie a Stelei se numeºte Trofimov Denys si are 24 de ani, sosit tot de la HC "Motor-Zaporoje". Joaca pe postul de extrema dreapta si are o experienta de 5 sezoane in Cupa Challenge. El a semnat un contract valabil pe un sezon cu gruparea roº-albastrã.

Au jucat primele meciuri pentru formatia militarã la Cupa Steaua ºi au dat satisfactie conducerii tehnice a roº-albaºtrilor care au decis pãstrarea în lot a celor doi jucãtori.


sursa: handbalvolei.ro

delaoltenia
31st August 2011, 18:49
http://i51.tinypic.com/takfb8.jpg

Alexandru Cioban




http://i51.tinypic.com/2jfk844.jpg

Denys Trofimov

delaoltenia
14th September 2011, 10:48
Sala din Chiajna gãzduieºte un nou episod al luptei Steaua-Dinamo de data aceasta la handbal. În sezonul precedent meicurile au fost pe muchie de cuþit, partida din tur (27-27) rãmânând în istorie ca unul dintre cele mai echilibrate meicuri, Mazilu reuºind sã aducã egalarea în ultima secundã de joc cu o aruncare de la centrul terenului, returul de la Braºov fiind ºi el de foc. Acum, în debutul acestei stagiuni, ambele combatante au mare nevoie de cele douã puncte puse în joc, o victorie în etapa a doua contra unei mari rivale dar ºi a unei contracandidate directe ar da aripi echipei câºtigãtoare.


Ovidiu Mihãilã, antrenor Steaua : ,,Este un meci de campionat ca oricare altul, unde cred cã formaþia noastrã porneºte cu ºansa a doua fiindcã Dinamo are un lot mai omogen ºi mai experimentat. Dar noi vom juca ºi sperãm sã facem un joc de handbal bun. Fac apel la supãorterii Stelei sã vinã la meci ºi sã-i încurajeze pe aceºti tineri care vor da totul pe teren pentru culorile roº-albastre. Au nevoie de susþinerea lor!”

Sebastian Bota, antrenor Dinamo : ,,Avem un meci greu la Chiajna în compania Stelei pentru cã este o partidã foarte importantã pentru ambele formaþii. Totuºi, eu cred cã noi avem prima ºansã datoritã plusului de experienþã, la Dinamo fiind câþiva jucãtori experiementaþi pe care Dinamo îi are. Chiar dacã nu se mai joacã pentru campionat, acest meci cred cã naºte pasiune ºi orgolii ºi de aceea consider cã este un derby. Oricum, la finalul jocului vom trage linie ºi vom vedea ce am realizat, noi mergem sã învingm ºi sã luãm cele douã puncte puse în joc.”


sursa: handbalvolei.ro

delaoltenia
1st October 2013, 16:32
Steaua a inregistrat prima victorie din acest sezon, 28-26 cu cei din Caras Severin.


Astãzi nu am jucat cu aceeași determinare cu care am jucat celelalte meciuri. Într-adevãr, și Fane Laufceac a fost într-o zi bunã și a cam închis poartã. A contat lipsa noastrã de jucãtori, probabil ați observat, am avut o singurã rezervã, a contat și lipsa unui alt aruncãtor de afarã și cred cã aici s-a fãcut diferența. Cu Dinamo, Poli și Tg. Jiu am fãcut meciuri mult mai bune, sper sã nu se simtã aceastã lipsã de efectiv și oboseala sã nu se acumuleze. Vom încerca sã ne revenim cât mai repede și sã abordãm urmãtoarele douã etape, cu Suceava și CSM la victorie, pentru cã avem nevoie de aceste victorii. Este foarte greu de spus când vor reveni cei patru, sperãm ca Petrea sã revinã cât mai repede, pentru cã la el nu este așa de grav ca la ceilalți, dar el împreunã cu doctorii decid când trebuie sã reintre. Am încredere în tinerii pe care îi am, îi și folosesc foarte mult, din pãcate nici Negru nu a fost la adevãrata lui valoare, el este golgheterul echipei, dar astãzi n-a fost într-o formã foarte bunã, dar merg pe mâna lor în continuare și vor face jocuri bune în continuare. Astãzi, a fost un meci anost, poate Turcu ca și conducãtor de joc a reușit sã spargã puțin gheața prin aruncãrile prin surprindere, dar în rest toți care au evoluat, cei opt, au dat totul, dar n-au fost în forma cea mai bunã., a declarat la finalul partidei Aihan Omer.

Cred cã astãzi și-au dorit și ei, și-au schimbat atitudine în primul rând la antrenamentele premergãtoare acestui joc și trebuie sã gestionãm foarte bine acest rezultat, pentru cã este un nou început, trebuia sã fie un nou început pentru noi. Este o victorie de moral, sper sã începem sã le legãm pentru cã acești bãieți au o valoare care trebuie sã și-o exprime în meciurile urmãtoare. La fel ca și în meciul cu Odorhei am jucat bine 40 de minute, dar n-am gestionat avantajul de patru goluri, la fel și la Timișoara din nou am pierdut pe o indisciplinã tacticã colectivã, însã astãzi și-au dorit, am corectat împreunã cu ei greșelile și am obținut o victorie, care nu a fost ușoarã. Reșița a fãcut egal cu Dinamo, a câștigat la Timișoara, în ciuda faptului cã sunt puțini și e o echipã tânãrã, au jucat foarte bine. Diferența a fãcut-o poarta, în primul rând, Laufceac a fãcut un meci foarte bun, dar și omogenitatea lotului, pentru cã bãieții au jucat foarte mult timp împreunã la Steaua și cred cã acest lucru și-a pus amprenta pe victorie, plus valoarea individualã a jucãtorilor. Am avut emoții când s-au apropiat la un gol, dar bãieții au gestionat bine momentul. Nu aveau voie sã vinã la un gol și lipsa de concentrare în apãrare era sã ne coste din nou. Este o victorie de moral înaintea derby-ului și dacã nu am fi câștigat astãzi era greu sã o luãm iar de la zero. Sunt bucuros cã am câștigat și cred cã alta va fi atitudinea noastrã de acum încolo la meciuri, a declarat Ovidiu Mihaila.


Sursa: handbalvolei.ro

delaoltenia
12th October 2013, 15:43
Pandurii Tg. Jiu- Steaua Bucuresti 33-31 (18-15)

Pandurii Tg. Jiu: Antonaru, Juzbasic (portari), Acatrinei 10 goluri, Asoltanei 4, Mledenciu 4 (2 din 7m), Ilies 3, Giotoiu 3, Paius 2, Dragnea 2, Libert 2, Popescu 1, Apolzan 1, Roman 1.
Antrenor: Liviu Andries

Steaua Bucuresti: Laufceac, Tenghea (portari), Stamate 8 goluri, Birtalan 6, Cian 6, Hrimiuc 3, Florea 3 (2 din 7m), Juverdianu 2, Stanciu 1, Szoke 1, Arsene 1.
Antrenori: Ovidiu Mihaila, Gabriel Zamrii.



Absentele lui Mazilu si Georgescu au contribuit decisiv in partida de la Tg. Jiu. Chiar si asa puteam scoate un rezultat bun, am avut un inceput de partida bun, conducand la un moment dat cu 5-2.

delaoltenia
18th October 2013, 15:10
Steaua Bucuresti - CSU Suceava 33-31 (16-13)

Steaua Bucuresti: Laufceac, Tenghea (portari), Florea 11 goluri (7 din 7m), Georgescu 8, Cian 6, Szoke 5, Mazilu 1, Stamate 1, Birtalan 1, Stefan, Stanciu, Hrimiuc, Juverdianu, Arsene, Vancea.
Antrenori: Ovidiu Mihaila, Gabriel Zamrii

CSU Suceava: Spiridon, Tcaciuc V., Ilii (portari), Sandu 9 goluri, Burlacu 6, Tarzioru 6 (5 din 7m), Rosu 5, Eros 3, Petrea 1, Tcaciuc I. 1, Matei, Rugaci, Dumitras.
Antrenor: Razvan Bernicu

delaoltenia
22nd November 2013, 17:01
HCM Minaur Baia Mare-CSA Steaua Bucuresti 27-28 (13-13)

HCM Minaur: Irimus, Viman, Draghici (portari), Grasu 6 goluri, Baican 5, Bera 5, Mihai 4, Bondar 3 (1 din 7m), Fotache 2, Udristoiu 1, Popescu 1 (din 7m), Leordean, Acsinia, Craciun

CSA Steaua: Tenghea, Laufceac (portari), Stamate 5 goluri, Georgescu 5, Cian 4, Mazilu 3, Birtalan 3 (2 din 7m), Florea 3 (1 din 7m), Hrimiuc 2, Szoke 2, Juverdianu 1, Stefan, Stanciu, Arsene, Vancea

Aruncari de la 7m: 2/2, respectiv 4/3
Eliminari: 5 x 2 min. , respectiv 5 x 2 min.

delaoltenia
3rd February 2014, 15:35
CS Caras Severin-CSA Steaua Bucuresti 23-19 (10-11)

CS Caras Severin invinge cu greu Steaua reusind sa se impuna in ultimul sfert de ora. Steaua ocupa locul 8 cu 15 puncte, gazdele locul 9 cu 13 puncte .

delaoltenia
11th February 2014, 19:17
CSA Steaua Bucuresti-Dinamo Bucuresti 28-20 (18-10)

CSA Steaua Bucuresti: Laufceac, Tenghea (portari), Florea 5 goluri, Cian 4, Stamate 4, Szoke 3, Hrimiuc 2, Juverdianu 2, Georgescu 2, Birtalan 2, Vancea 2, Stefan 1, Nistor 1, Stanciu, Arsene

Dinamo Bucuresti: Makaria, Dragomir (portari), Sandru 6 goluri, Balut 5, Dimache 4, Rapciuga R. 2, Savenco 2, Purcarea, Chirut, Nicolae, Rapciuga M., Mironescu, Nitu

Aruncari de la 7m: 4/4, respectiv 7/5


Partida a inceput cu un moment de reculegere in memoria lui Marian Cozma.Steaua s-a impus categoric in fata dinamovistilor care porneau ca favoriti si care au contat in joc doar primul sfert de ora . In clasament Steaua a urcat pe locul 7 cu 18 puncte, adversarii au coborat pe 4 cu 32 de puncte
Felicitari pentru victorie !

phife
12th February 2014, 20:30
da poate ne explica si noua un dinamovist cu tupeu unde erau cateii piesiehasi la ora meciului

delaoltenia
18th February 2014, 09:25
CSA Steaua Bucuresti - Pandurii Tg. Jiu 27-31 (13-16)

CSA Steaua Bucuresti: Laufceag, Tenghea (portari), Florea 8 goluri, Georgescu 7, Vancea 4, Szoke 3, Juverdianu 2, Hrimiuc 1, Nistor 1, Stamate 1, Stefan, Stanciu, Cian

Pandurii: Selaru, Antonaru, Juzbasic (portari), Apolzan 7 goluri, Asoltanei 7, Paius 6, Acatrinei 5, Giotoiu 4, Dragnea 2, Popescu, Enache, Dinescu, Roman, Mledenciu

Aruncari de la 7m: 4/4, respectiv 3/2
Eliminari: Stamate, Georgescu, respectiv Paius, Apolzan, Roman

delaoltenia
2nd March 2014, 17:57
CSA Steaua Bucuresti-CSM Bucuresti 33-27 (11-11)


CSA Steaua: Tenghea, Laufceac (portari), Florea 8 goluri, Vancea 5, Cian 4, Stamate 4, Juverdianu 3, Georgescu 3, Szoke 2, Stanciu 1, Hrimiuc 1, Nistor 1, Birtalan 1, Stefan, Arsene

CSM Bucuresti: Pop, Fuica (portari), Stoica 7 goluri, Negru 6, Capota 5, Racotea 3, Rotaru 3, Patru 1, Marijanac 1, Budui 1, Constantinescu, Besliu, Sava, Dedu

Aruncari de la 7m: 5/3, respectiv 4/3
Eliminari: 4 x 2 min., respectiv 9 x 2 min.
Cartonase rosii: Birtalan, Rotaru (3 eliminari)

delaoltenia
23rd August 2014, 17:51
Farã ca problemele sã fie rezolvate, HCM Constanța merge mai departe, cel puțin panã la Supercupa Romaniei de marți. Campioana a disputat primul test al verii, cu Steaua București, in capitala meci câștigat cu 26-24 (12-9).
CSA Steaua București și HCM Constanța s-au intalnit intr-o partidã amicala Dacã pentru Steaua a fost ultimul test inaintea noului sezon, pentru campioana Romaniei a fost primul, și asta s-a vazut in jocul echipei. Farã Popescu, Cristescu și Angelovski, primii doi accidentați, iar al treilea lasat acasa și farã Kedzo și Bogunovic, care au parasit echipa la scurt timp dupã ce sosisera HCM s-a impus cu 26-24.
De asemenea, pentru Steaua nu au evoluat Gomez și Paraianu.

CSA Steaua Alexandrion București-HCM Constanța 24-26 (9-12)
CSA Steaua: Laufceac, Țenghea, Petrilã (portari), Salinas 9 goluri, Georgescu 5, Vancea 3, Macovei 2, Nistor 2, Vlad 1, Szoke 1, Hrimiuc 1, Juverdianu, Stanciu, Ștefan.
HCM Constanța: Stanescu, Bucataru (portari), Toma 5 goluri, Stavrositu 4, Rakcevic 3, Buricea 3, Humet 3, Baican 3, Șomlea 2, Sadoveac 2, Vujadinovic 1, Cutura.



sursa: handbalvolei.ro

delaoltenia
15th August 2015, 13:33
Prima zi a turneului amical de la Vaslui .

CSA Steaua - HC Vaslui 30-32 (17-22)

delaoltenia
26th August 2015, 12:07
Sezon 2015 - 2016 . Etapa 1 .



CSA Steaua Bucuresti - Potaissa Turda 30-20

Matskievich 16 intervenþii, Petrilã 1 intervenþie - Grasu 5, Szoke 5, Stesyura 2, Georgescu 8, Ouksir, Johansson 1, Irimescu 4, Florea 5
Varo 8 intervenþii, Pallag 1 intervenþie - Lazãr 2, Rotaru 5, Bondar 3, ªtef 1, Pavel 1, Grigoriev 3, Cântec 2, Suciu 1, Adomnicãi 2

Victoria putea fi ºi mai clarã, dacã Ovidiu Mihãilã n-ar fi fãcut schimbãri pe final de joc. Gruparea din Ghencea a condus la un moment dat ºi cu 17 goluri avans (24-7, min. 42), dupã ce la pauzã tabela arãta un incredibil 18-3!


În prima reprizã, Potaissa Turda a pãrut o formaþie lentã, fãrã tonus, cu dificultãþi de exprimare în atacul poziþional. În 30 de minute, elevii lui Horaþiu Gal au marcat un singur gol din acþiune, prin Rotaru (min. 6). Celelalte douã goluri au fost înscrise în urma unor aruncãri de la 7 metri. Urmãtorul gol din aþiune a venit dupã 28 de minute ºi i-a aparþinut lui Pavel.

Dacã Potaissa Turda a fost departe de pretenþiile avute, în schimb, Steaua a pãrut regeneratã dupã câteva sezoane în care a stat ""ascunsã" inclusiv în Divizia A. Cea mai titratã echipã din istoria handbalului românesc a schimbat aproape în totalitate lotul, doar Georgescu ºi Szoke rezistând în echipa de bazã. Cei doi au ºi "legat" jocul, iar Steaua a arãtat neraºteptat de bine. ªi a ghicit ºi transferurile.

Numãrul unu a fost fãrã discuþie portarul Matskievich, care a demostrat cã are clasã mondialã. În prima parte, acesta a avut nu mai puþin de 11 parade, care mai de care mai spectaculoase, inclusiv douã parade la 7 metri. Estonianul Per Johansson este un alt câºtig al Stelei, punctul forte al acestuia fiind apãrarea în zonã centralã. Potaissa a fost evident încurcatã de axul central al Stelei, care l-a mai avut ºi pe Andrei Grasu, un alt jucãtor care s-a integrat excelent în sistemul lui Ovidiu Mihãilã. Antrenorul care a încercat sã-ºi þinã elevii în prizã pânã la final, chiar dacã victoria fusese acontatã mult mai devreme. "Nu vã bateþi joc de munca voastrã!", aºa ºi-a încheiat discursul Mihãilã la ultimul time-out pe care l-a luat la 30-19!

delaoltenia
6th September 2015, 15:00
Etapa 2 .
CSA Steaua Bucuresti - Poli Timisoara 27-21 (13-8)

CSA Steaua: Matskevich, Dragomir (portari), Georgescu 6 goluri, Florea 5, Szoke 4, Grasu 3, Stetsyura 3, Irimescu 3, Ouksir 2, Johansson 1, Stanciu
Poli TimiÈ™oara: Daskaloski (portar), Pejovic 6 goluri, Fenici 5, Chikovani 3, Lasica 2, Leordean 1, NeamÈ›u 1, Ștefan 1, GrigoraÈ™ 1, Halcã 1, PãiuÈ™, Santeiu





Etapa 3 .
CSM Ploiesti-CSA Steaua Bucuresti 26-29 (14-14)

CSM PloieÈ™ti: TãrîÈ›ã 6 goluri, A. FarcaÈ™ 4, Rasic 4, Dragnea 3, R. FarcaÈ™ 3, Khaled 3, Turcu 1, Stãncioiu 1, Capotã 1
CSA Steaua: Georgescu 9 goluri, Grasu 7, Johansson 3, Florea 3, Szoke 2, Stetsyura 2, Ouksir 2, Irimescu 1

delaoltenia
6th September 2015, 18:41
Etapa 4

CSA Steaua - Minaur Baia Mare 29-29 (17-16)

Partida incheiata de putin timp, victorie scapata printre degete . Handbalistii antrenati de Ovidiu Mihaila ocupa locul 2 cu 10 puncte .

delaoltenia
15th September 2015, 11:12
Etapa 5

CSM Focsani - CSA Steaua 24-34 (9-20)


Ovidiu Mihaila s-a bazat pe urmatorii jucatori:
Florin Dragomir (17 interventii), Valentin Petrila (4 interventii) (portari), Gabriel Florea (10 goluri). Ionut Georgescu (6), Andrei Grasu (5), Martin Johansson (4), Mykola Stetsyura (3), Ghita Irimescu (3), Laurentiu Dinescu (3) si Daniel Stanciu.
Ivan Matskevich si Marius Szoke nu au fost utilizati, iar Said Ouksir, Alexandru Dimache si Darius Apolzan nu au facut deplasarea.

Urmatorul meci este programat duminica, 20 septembrie, cu incepere de la ora 11:30, la Chiajna, impotriva lui HC Vaslui .

delaoltenia
29th September 2015, 16:43
Etapa 6

CSA Steaua - HC Vaslui 32-35 (17-17)

CSA Steaua Alexandrion Bucuresti: Georgescu 11 goluri, Ouksir 7, Florea 5, Irimescu 3, Grasu 2, Johansson 2, Stetsyura 1, Dinescu 1
HC Vaslui: Hagiu 8 goluri, M.Bujor 8, Roºu 7, G.Bujor 6, Pasere 2, Polocoºer 2, Hrimiuc 1, Soare 1



Etapa 7

CSU Danubius Galati - CSA Steaua 30-37 (13-17)

delaoltenia
29th September 2015, 16:44
Clasament




1. CSM Bucureºti 7 6 0 1 203-172 18
2. HC Odorhei 7 6 0 1 198-170 18
3. Dinamo Bucureºti 7 5 1 1 237-193 16
4. Steaua Bucureºti 7 5 1 1 218-185 16
5. Adrian Petrea Reºiþa 7 5 1 1 194-180 16
6. Politehnica Timiºoara 7 4 0 3 188-177 12
7. Dunãrea Cãlãraºi 7 4 0 3 182-184 12
8. Potaissa Turda 6 3 0 3 151-158 9
9. HC Vaslui 7 2 1 4 199-207 7
10. Energia Tg. Jiu 7 2 0 5 180-189 6
11. Minaur Baia Mare 6 1 2 3 148-153 5
12. CSM Ploieºti 7 1 0 6 184-196 3
13. CSM Focºani 7 1 0 6 168-225 3
14. CSU Danubius Galaþi 7 0 0 7 175-232 0

delaoltenia
12th October 2015, 19:12
Etapa 8

CSA Steaua - Dunarea Calarasi 33-27 (17-10)


CSA Steaua: Matskevich, Dragomir, Petrila (portari), Grasu 8 goluri, Georgescu 8, Florea 8, Szoke 3, Stetsyura 2, Irimescu 2, Johansson 1, Ouksir 1, Stanciu, Cian
AHC Dunãrea: Erhan, Brazhnyk, Andrei (portari), Zacaciurin 4 goluri, Șania 4, M. Ignat 3, Gavriloaia 3, S. Ignat 3, Bulov 3, Mitrea 2, Yuzhbabenko 2, Carali 1, MateaÈ™ 1, Gurkovsky 1, Nicolae
Aruncãri de la 7m: 5/4, respectiv 7/5
Eliminãri: Johansson (2), Georgescu, Irimescu (2), Ouksir, respectiv Gavriloaia, Șania (2), S. Ignat



Etapa 9

Pandurii Tg. Jiu - CSA Steaua 27-27 (12-13)
Pandurii au scos un egal la ultima faza a meciului cu Steaua, din aruncare de la 7 metri .

Pandurii Tg. Jiu: Nistor 9 goluri, Tutu 7, Tarzioru 3, Dediu 3, Chirut 2, Giotoiu 1, Acatrinei 1, Manescu 1
CSA Steaua: Szoke 7 goluri, Florea 6, Stetsyura 5, Grasu 3, Cian 3, Irimescu 2, Georgescu 1

delaoltenia
19th October 2015, 11:51
Etapa 10

CSA Steaua Bucuresti - HC Adrian Petrea 27-22 (12-14)


CSA Steaua: Matskevich, Dragomir (portari), Florea 8 goluri, Grasu 4, Irimescu 4, Szoke 3, Georgescu 3, Cian 3, Stetsyura 2, Johansson, Ouksir
HC Adrian Petrea: Tevzadze, Drãghici (portari), Vaidasigan 6 goluri, Huta 5, Trifkovic 4, Stan 4, Popovici 1, Lela 1, Rugaci 1, Heimbach, Ignat, Dospinescu, Pârâianu, Starchenko
Aruncãri de la 7m: 7/5, respectiv 3/1
Eliminãri: 0 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.


Elevii lui Ovidiu Mihaila au revenit in repriza secunda, pe fondul caderii fizice a adversarilor, a paradelor lui Matskevich, a unei aparari mai ferme si a unui joc mai ingrijit al liniei de 9 metri .
Urmeaza cinci meciuri grele, dinamo, Odorhei, CSM Bucuresti, plus deplasari la Turda si Timisoara in primele doua etape din retur .

delaoltenia
25th October 2015, 11:20
Etapa 11

CS Dinamo - CSA Steaua 26-25 (14-10)


CS Dinamo : Grigoras, Irimus (portari), Ragot 5 goluri, Asoltanei 4, Șandru 3, Zulfic 3, Mocanu 3, Vrankovic 3, Diaw 2, Mousavi 2, Mironescu 1, Savenco, Balut

CSA Steaua: Matskevich, Dragomir (portari), Grasu 9 goluri, Florea 6, Ouksir 3, Szoke 2, Irimescu 2, Johansson 1, Georgescu 1, Stetsyura 1, Cian

Aruncari de la 7m: 1/0, respectiv 8/5
Eliminari: Diaw, Balut, Sandru, Zulfic, Vrankovic, Mousavi, respectiv Grasu, Georgescu, Ouksir
Cartonas rosu: Ouksir

delaoltenia
17th November 2015, 18:12
Etapa 12

CSA Steaua Bucuresti - HC Odorhei 29-30 (15-16)

CSA Steaua: Matskevich, Dragomir (portari), Georgescu 8 goluri, Florea 8, Szoke 4, Ouksir 4, Grasu 3, Johansson 1, Cian 1, Stanciu, Irimescu

HC Odorhei: Szabo, Szilard, Jokanovici (portari), Markez 11 goluri, Talas 5, Ghita 4, Onyejekwe 4, Ojleski 3, Kuzmanoski 1, Szasz 1, Bogunovici 1, Sipos

Aruncari de la 7m: 4/3, respectiv 5/4
Eliminari: Grasu, Georgescu, Szoke, Ouksir, respectiv Ojleski, Ghita

delaoltenia
21st November 2015, 11:04
Etapa 13

CSM Bucuresti - CSA Steaua 28-30 (13-17)

CSM Bucuresti: Iancu, Blazevic (portari), Negru 9 goluri, Milosevic 4, Simovic 4, Novanc 4, Marijanac 3, Humet 2, Constantinescu 1, Rapciuga 1, Patru, Militaru, Stavrositu, Rotaru, Ungureanu, Stamate

CSA Steaua Bucuresti: Matskevich, Dragomir (portari), Szoke 9 goluri, Florea 6, Grasu 5, Irimescu 5, Johannson 3, Georgescu 2, Stanciu, Stetsyura, Cian, Ouksir

Aruncari de la 7m: 4/4, respectiv 5/3

Eliminari: Militaru, Marijanac, Negru, Rotaru (2), Stamate, respectiv Grasu, Johannson, Georgescu (2), Florea, Cian



Echipa militara obtine 3 puncte mari in ultim a etapa a turului LNH masculin, pe terenul celor de la CSM .

In cele 13 etape disputate, elevii lui Ovidiu Mihaila au inregistrat 8 victorii (cu Turda, Timisoara, Ploiesti, Focsani, Galati, Resita, Calarasi si CSM Bucuresti), doua egaluri (Minaur si Targu Jiu) si trei infrangeri (Vaslui, Dinamo, Odorhei) - total 26 de puncte (din 39 posibile, 66,67%). Punctajul ar fi putut fi mai bun daca tinem cont ca Minaur si Targu Jiu au obtinut scorurile egale in ultimele secvente ale jocurilor (oltenii chiar in ultima secunda), iar Dinamo si Odorhei s-au impus la un gol diferenta. In replica, victoriile Stelei, cu exceptia celei din etapa a 13-a, au fost realizate la scoruri clare.

delaoltenia
7th December 2015, 15:18
Etapa 14

Potaissa Turda - CSA Steaua Bucuresti 35-34 (14-15)

Potaissa Turda: Pallag, Varo-portari, Thalmaier 7 goluri, Pavel 7, Lazar 5, Cantec 4, Rotaru 3, Adomnicai 3, Savic 2, Amihaesi 2, Grigoriev 2


CSA Steaua: Matskevich, Dragomir-portari, Szoke 7 goluri, Florea 6, Grasu 5, Georgescu 5,Cian 4, Ouksir 3, Irimescu 2, Johannson 1,Stetsyura 1



Etapa 15

Poli Timisoara - CSA Steaua Bucuresti 28-26 (14-11)

Poli Timisoara: Chikovan 8 goluri, Grigoras 6 goluri, Lasica 5 goluri, Fenici 5 goluri, Leordean 2 goluri, Pejovici 2 goluri

CSA Steaua: Szoke 7 goluri, Cian 5 goluri, Florea 5 goluri, Grasu 3 goluri, Georgescu 3 goluri, Stetsyura 1 gol, Johannson 1 gol, Irimescu 1 gol

delaoltenia
8th September 2017, 16:18
Liga Zimbrilor/Editia 2017-2018!

Etapa 1: Turda - Steaua 21-22 (9-10)

Steaua: Tudor Stanescu, Mohsen Babasafari - Stefan Vujic (7 goluri), Ionut Georgescu (5), Marin Vegar (4), Alin Rosu (3), Ghita Irimescu (1), Martin Johannson (1), Nicolae Ungureanu (1), Razvan Rapciuga, Samvel Aslanian, Octavian Bizau.

delaoltenia
8th September 2017, 16:20
Steaua l-a (re)adus pe centrul Marius Stavrositu, binecunoscutul fost international. La finele deceniului trecut, Marius a jucat cu succes pentru Steaua, contribuind atat la cucerirea unor trofee interne (un campionat, doua cupe), cat si la unele performante notabile in Europa :participarea in grupele LC (doua victorii cu team-ul din Koper, un succes impotriva lui Chehovskie Medvedi) si calificarea in semifinalele CC (meciurile cu Granollers).

delaoltenia
9th September 2017, 15:41
Etapa 2: CSA Steaua - CSU Suceava 26-19 (13-8)

Steaua: T.Stanescu, Babasafari, Merla - Aslanian (8 goluri), Vujic (7), I.Georgescu (4), Dascalu (2), Stavrositu (2), Becheru (1), A.Rosu (1), Florea (1), R.Rapciuga, M.Johannson, Vegar, N.Ungureanu, Dimitrijevic.

delaoltenia
6th October 2017, 16:22
Liga Zimbrilor, etapa 5: Fagaras - Steaua 25-31
Elevii lui Mihaila sunt pe locul 2 cu 12 puncte.

delaoltenia
12th October 2017, 22:58
Liga Zimbrilor, etapa a 6-a: Steaua - Timisoara 25-25.

Liga Zimbrilor, etapa a 7-a: Minaur Baia Mare - Steaua 19-21.

delaoltenia
11th November 2017, 20:49
Liga Zimbrilor, etapa 8 : Steaua - Iasi 44-36 (24-16)

Liga Zimbrilor, etapa 9: Calarasi - Steaua 24-23 (9-15).

delaoltenia
12th November 2017, 22:33
Liga Zimbrilor, etapa 10: Steaua - Dinamo 31-28 (17-15)

Vujic 9, Vegar 9, Aslanian 5, Johansson 4, Georgescu 2, Roºu 1, Florea 1 / Bera 6, A. Esteki 6, Mironescu 4, Mocanu 4, ªandru 3, Komogorov 2, Gavriloaia 1, Mousavi 1, Descat 1

Johnny D
13th November 2017, 00:00
Ati profitat de moralul lor casapit rau in CL, scorpiilor!:))

Dar la final tot Dinamo va fi cea care va juca in CL! Si pentru voi accesul va ramane interezis, la fel de bine cum le e lor la fotbal, ca-s mai buni la handbal si locul 1 rezervat pentru campioni e al lor, fii fara grija.;)

delaoltenia
17th November 2017, 10:14
Liga Zimbrilor, etapa 11: HC Vaslui - Steaua 22-29

Steaua mai are de jucat cu CSM Focsani acasa si HCDS Constanta in deplasare.

delaoltenia
11th December 2017, 10:52
Liza Zimbrilor, etapa 13: Dobrogea Sud Constanta - Steaua 24-19 (15-9), iar elevii lui Mihaila incheie turul pe locul secund.


Liga Zimbrilor, etapa a 14-a: Steaua - Turda 29-27 (13-15).

delaoltenia
18th December 2017, 15:25
Liga Zimbrilor, etapa a 15-a: Suceava - Steaua 24-29.

Cupa Romaniei, sferturi: CSM Bucuresti - Steaua 28-29.

delaoltenia
12th February 2018, 18:20
Liga Zimbrilor, etapa 17: CSM Bucuresti - Steaua 24-22 (15-8).




Liga Zimbrilor, etapa 18: Steaua - CSM Fagaras 32-23 (18-7)

Pentru echipa noastra au marcat: Gabriel Florea (6), Andrei Mihalcea (6), Ionut Georgescu (6), Alin Rosu (4), Nikola Kedzo (3), Stefan Vujic (2), Octavian Bizau (2), Alex Dascalu (1), Marius Stavrositu (1), Martin Johannson (1).

Cu acest succes, Steaua a revenit pe primul loc al clasamentului, cu un total de 40 de puncte, doua in plus fata de Politehnica Timisoara.

Saptamana viitoare, in Banat, este programat meciul derby Poli Timisoara - Steaua.

Johnny D
12th February 2018, 23:05
Sa vezi numa cum vine Dinamo de pe 7 si va ia campionatu!
Noroc ca la fotbal nu se joaca in sistem eliminator!:))

delaoltenia
15th February 2018, 20:03
Liga Zimbrilor, etapa 19: Poli Timisoara - Steaua 20-27 (6-11)

Johnny D
11th March 2018, 16:03
Ce-i sparge Dinamo pe astia!:)) Cica lideri... fosti lideri de etapa asta!:))

YoNuTzz
31st May 2018, 20:55
stati ca nu e chiar asa...

in finala campionatului e 1-1 la meciuri si acum steaua conduce cu 4 goluri..

ar fi o adevarata surpriza sa le ia steaua campionatul lui dinamo...

Clau7_D
31st May 2018, 22:05
Nu stiu ce sa zic :D deocamdata e 2-1 la general. Crezi ca mai reveniti? :sneaky:

YoNuTzz
31st May 2018, 22:08
bravo lui Dinamo...e ceva sa intorci in deplasare...

Capitanu.Burcea
31st May 2018, 22:12
Inima si mintea, astea au fost ingredientele care au decis meciul 3. Inima 58 de minute, mintea restul :))

Clau7_D
31st May 2018, 22:15
Ma acum sincer ma uit doar de placere la handbal, cand e un meci mai important. Dinamo a avut azi ceea ce Romania nu are de mult timp...un portar care sa te scoata din c...t atunci cand ai neaparat nevoie. Ne lipseste groaznic de mult asa ceva , in special la feminin. Nu are nici nationala si la fel nici CSM :headbang:

Utilizator
4th June 2018, 23:32
La fete cred ca Dumanska e ok.
Are inca fluctuatii de forma dar a avut cateva meciuri foarte bune.
Are valoare si cred ca si potential de crestere.
Si are si inimia mare.

La baieti e drept ca stam mai prost desi am avut portari fantastici.
De exemplu mi-as dori sa apuc sa vad ranjerul sfidator al lui Penu reincarnat peste timp intr-un alt portar al nationalei.
Sau macar un alt Munteanu, Buligan...
Sa nu mai vorbim de restul echipei. :D

Candva demult am facut niste ani de handbal la copii si un pic la juniori.
Nu prea realizam atunci ce a insemnat sa am antrenori precum Redl, Samungi, Ghita Licu, parea ceva normal.
Acum e cam greu sa fii antrenat de campioni mondiali, pe atunci era inflatie. :)

delaoltenia
8th September 2018, 13:43
Liga Zimbrilor, editia 2018-2019

Etapa 1: Calarasi - Steaua 20-20 (12-14)

Steaua a pornit in cea de-a treia competitie a sezonului, dupã Seha League si Cupa EHF, echipa noastra fiind neinvinsa. Urmatorul meci va avea loc la Chiajna, pe 9 septembrie ora 17.00, cu croatii de la Varazdin, in Cupa EHF.

delaoltenia
12th September 2018, 20:51
SEHA Liga, etapa a 2-a: PPD Zagreb - Steaua Bucuresti 24-17 (9-8)

Steaua are 3 puncte din doua meciuri in SEHA League, liga regionala din Balcani, dupa victorie din prima etapa, 26-25 cu Tatran Presov. Steaua vajuca joi, al treilea meci, urmand sa intalneasca de la ora 18:15 pe Vojvodina Novi Sad (Serbia), meci ce se va disputa in Sala Polivalenta.

delaoltenia
15th September 2018, 09:59
SEHA Liga, etapa 3: Steaua Bucuresti - Vojvodina Novi Sad 28-27 (14-14)

Cel mai bun om al Stelei si al meciului a fost interul dreapta Javier Humet, care a marcat 10 goluri. Au mai marcat si Ionut Georgescu (6 goluri), Alin Rosu (4), Nemanja Grbovic (2), Krsto Milosevic (2), Octavian Bizau, Mihai Becheru, Marius Stavrositu, Marin Vegar.
In clasament, dupa trei etape, pe primul loc se afla Vardar Skopje (Macedonia)-9 puncte, urmata de Meskov Brest (Belarus)-9 p, Nexe (Croatia)-9 p, PPD Zagreb-6 p, Steaua-6 p, Tatran Presov (Slovacia)-3 p, Vojvodina-3 p, Izvidac (Bosnia)-0 p, Metalurg Skopje (Macedonia)-0 p, Zeleznicar Nis (Serbia)-0 p.

Steaua va juca urmatorul meci pe 18 septembrie, in deplasare, cu Vardar.

delaoltenia
20th September 2018, 18:57
SEHA Liga, etapa 4: Vardar Skopje - Steaua 27-21 (15-11).

Johnny D
22nd September 2018, 18:45
Am mai zis undeva, e un scor bun cu una din primele 10 echipe din lume, poate chiar primele 4!
Uite ce pitoc isi ia Kristianstadt de la astia, e 10-2 la ora asta pt Vardar!:))

delaoltenia
23rd September 2018, 12:43
Liga Zimbrilor, etapa 3: CS Minaur Baia Mare - Steaua 32-34 (15-17)

Minaur: Markelau (4 interventii), Tenghea (2 interventii), Apostu (2 interventii) - Csepreghi 11/19 (1/3 din 7m), Vujadinovic 5/5, Cabut 5/7 (4/4 din 7m), Botea 3/4, Y. Pop 2/2, L. Stefan 2/2, Brajovic 2/4, Nagy 1/1, Marta 1/2, Popescu 0/1 (0/1 din 7m), Haiduc, Szabo.
Antrenori: Raul Fotonea si Alexandru Sabou

Steaua: Stanescu (5 interventii, a aparat si 2 de 7m), Babasafari (2 interventii), Merla - Grbovic 6/6, Vujic 6/7, Rosu 6/8, Georgescu 4/5 (1/1 din 7m), Humet 3/6, Milosevic 3/6, Vegar 2/3, Florea 2/3, Johannson 1/1, Becheru 1/1, Bizau.
Antrenori: Ovidiu Mihaila si Stefan Laufceac.

Arbitri: Silviu Stanescu si Robert Harabagiu (Moreni).
Observator: Adrian Lupsa (Resita)
Aruncari de la 7m: 8-1 (transformate: 5-1; au ratat Csepreghi 2, Popescu).
Minute de eliminare: 4-10

delaoltenia
29th September 2018, 05:46
SEHA Liga, etapa 5: Steaua Bucuresti - Meskov Brest 42-33

Stefan Vujici 7 goluri, Krsto Milosevici 6, Javier Jumet 5, Ionut Georgescu 4, Nemanja Grbovici 4, Marin Vegar 4, Marius Stavrositu 3, Octavian Bizau 3, Sabin Constantina 2, Mihai Becheru 2, Martin Johansson 1, Razvan Rapciuga 1 au marcat pentru Steaua care a acumulat 9 puncte in clasament si e pe locurile 3-5 la egalitate cu Meskov Brest si PPD Zagreb.

In etapa viitoare din SEHA League, Steaua va juca in Croatia, cu Nexe, pe 19 octombrie.

delaoltenia
2nd October 2018, 14:22
Liga Zimbrilor, etapa 4: Steaua Bucuresti-CSM Focsani 27-22 (13-12)

Steaua: Stanescu - Humet 11 goluri, Georgescu 5, Rosu 3, Florea 3, Vujic 2, Grbovic 2, Vegar 1, Milosevic, Stavrositu, Bizau, Becheru.
Antrenor: Ovidiu Mihaila.

Focsani: Marocico - Hrimiuc 5, Moisa 4, Mocanu 4, Rata 3, Miroiu 3, Tutu 2, Hagiu 1, Patru, Popovici, Eros, Sladic.
Antrenor: Sandu Iacob.

delaoltenia
8th October 2018, 14:48
Liga Zimbrilor, etapa 5: HC Dobrogea Sud - CSA Steaua 30-25

HC Dobrogea Sud (antrenori Zvonko Sundovski, Marko Isakovic): Iancu 13 interventii, Mitrevski 1 (1x7m) - Nistor 5 goluri, Crnoglavac 9 (3x7m), Kevic 3 (1), Nikolic 1, Vujovic 4, Csog 3, Markoski, Malinovic 1, Chikovani 2, Mocanu, Buricea 2

Steaua (Ovidiu Mihaila, Stefan Laufceac): Stanescu 3 interventii, Mohsen 6 (1x7m) - Georgescu 2 goluri, Humet 5, Vujic 2, Johansson 1, Vegar 2, Rosu - Stavrositu 3, Grbovic 4, Kedzo, Milosevic, Florea 1 (1), Becheru 1, Bizau 3, Rapciuga 1

Arbitri: G.Badiu, I.Barbu (Cluj).