PDA

View Full Version : De ce vrea sa plece Dj Klaus ?



Optimistul
11th March 2007, 11:57
Aseara am crezut ca este o gluma sau un test de loialitate din partea lui Klaus.Dar am realizat tirziu ca nu glumeste...
Fiind nou pe acest forum am cautat 'in spate' si am vazut ca 'this guy' a muncit mai mult decit toti moderatorii la un loc ,sacrificindu-si sute de ore pe acest forum pt.a educa si a raspunde la atitea intrebari. DE CE ?
Eu cred ca in primul rind din pasiune pt .tenis
2.-pt. a ne educa din ce a invatat si el pe acolo , ca n-a uitat de unde a plecat
3.-din patriotism ,din lipsa de comunicare si prietenie in USA
Cred ca desi nu pare , este un tip sentimental si destul de sufletist (ar trebui sa vorbeasca aici cei care l-au cunoscut personal) .
Acum apare intrebarea fireasca -Bine ,bine dar de ce vrea acum sa ne paraseasca ? Motivele cred ca sunt urmatoarele-
1. numai are timp suficient pt. a raspunde la atitea intrebari si a continua 'Secretele tenisului' -se vede dupa activitatea scazuta pe care o are in ultimul pe ac. forum
Ar putea sa acorde mai putin timp forumului dar sa nu 'divorteze' de noi.
2. s-a plictisit sa tot loveasca mai mult la perete(cum zicea tot el la cafeneaua lui) decit sa-si gaseasca si el un partener de joc pe masura...
3. cred ca numai suporta sa fie contrazis de oricine , de... poate a imbatrinit si el si numai are atita rabdare - cred si eu cu atitia nervi care ii tine in el in timpul zilei dupa ce isi bate capul cu toti pustii...
Sa stiti ca munca de antrenor la juniori e cea mai grea ! De ce ? Pt. ca in perioada junioratului se pun bazele (cei 7 ani de acasa ) ,este consumul cel mai mare de nervi ,este perioada cu cea mai mare raspundere ( practic aici se decid campionii de miine) si nu in ultimul rind necesita o psiho-pedagogie f.buna ca sa-l poti determina pe elev sa iubeasca tenisul , sa te asculte si sa puna in aplicare cu incredere cele spuse de antrenor.E usor sa lucrezi cu Federer dar incearca cu un pusti rasfatat de 5 ani.
Daca Dj Klaus renunta la acest forum este o mare pierdere pt. noi dar cred ca si pt. el ...
oricare ar fi decizia lui ,cred ca trebuie s-o comunice fara menajamente ,cu argumente serioase- nu ca l-ar fi suparat 2 forumisti ,ca doar nu sintem copii..."imi iau jucariile si plec!"
Astept parerile voastre pt. a clarifica situatia ,dupa care bineinteles asteptam decizia finala a lui Klaus.

luma
11th March 2007, 12:19
Klaus este parte importanta din acest forum. De ce? Forumul de tenis este "copilu" lui Klaus. L-a creat si l-a crescut cum s-a priceput el mai bine. Si e clar pentru toata lumea ca se pricepe. :)
O parerea avizata, un sfat competent gasesti intotdeauna la Klaus. Si iti trebuie toata forta pasiunii si nicio urma de egoism pentru a-i indruma pe ceilalti, talentati sau mai putin talentati, capriciosi, incapatanati etc. Klaus face asta de ceva timp. Nu cred ca exista cineva pe acest forum care sa nu-l fi intrebat ceva pe Klaus, sa nu fi cerut vreodata un sfat.
Ideea cu plecatul vine de la altceva. De la rugaminte mea de a fi putin mai atent la modul de adresare. Printre noi sunt oameni mai sensibili (poate) si uneori ma intreb cata importanta are cat construiesti daca nu pui accent si pe cum construiesti.
A fost o discutie privata si imi pare sincer rau ca s-a ajuns aici.

printulmiskin
11th March 2007, 12:45
"Ideea cu plecatul vine de la altceva. De la rugaminte mea de a fi putin mai atent la modul de adresare. Printre noi sunt oameni mai sensibili (poate) si uneori ma intreb cata importanta are cat construiesti daca nu pui accent si pe cum construiesti.
A fost o discutie privata si imi pare sincer rau ca s-a ajuns aici."


Rugamintea ta a fost de foarte mult bun simt...Daca asta l-a facut pe Klaus sa se supere asa de rau ca "sa-si bage picioarele" si sa plece ,atunci s-ar putea sa imi para rau ca am votat asa cum am votat.Daca vrea sa primeasca implorari si rugaminti fierbinti,atunci chiar ca e patetic asa cum zicea un "fan".Nu a inceput si nu se termina lumea tenisului cu Klaus.

Optimistul
11th March 2007, 13:27
Puteti da mai multe detalii pt. a se putea judeca situatia de forumisti ?

Sorin Blaj
11th March 2007, 13:28
"Ideea cu plecatul vine de la altceva. De la rugaminte mea de a fi putin mai atent la modul de adresare. Printre noi sunt oameni mai sensibili (poate) si uneori ma intreb cata importanta are cat construiesti daca nu pui accent si pe cum construiesti.
A fost o discutie privata si imi pare sincer rau ca s-a ajuns aici."

Rugamintea ta a fost de foarte mult bun simt...Daca asta l-a facut pe Klaus sa se supere asa de rau ca "sa-si bage picioarele" si sa plece ,atunci s-ar putea sa imi para rau ca am votat asa cum am votat.Daca vrea sa primeasca implorari si rugaminti fierbinti,atunci chiar ca e patetic asa cum zicea un "fan".Nu a inceput si nu se termina lumea tenisului cu Klaus.
Poate inainte de ati da cu parerea ar trebui sa analizezi contributia ta la acest forum. Ce ai facut tu si ce a facut DJ KLAUS pentru forum, ca sa-ti permiti sa-l faci patetic, ascunzandu-te in spatele "fanului"?

luma
11th March 2007, 15:41
Sorin, toti avem contributia noastra la acest forum. Nu este cineva mai important sau mai putin important.
Fara oameni ca mine, care nu stiu tenis dar vor sa invete, n-ar exista profesionistii si aici da-mi voie sa-l numesc pe Klaus.
Ar fi un forum gol, nu de continut dar mort pentru ca nu ar avea nimeni nevoie de sfaturi.
Ar fi un monolog. :)

Sorin Blaj
11th March 2007, 15:48
Luma. Acum ai devenit avocata?

luma
11th March 2007, 15:52
Nu. Este doar parerea mea. Cred ca avem voie toti sa ne exprimam opiniile, pro sau contra. Este un forum liber...cred.:)

coiscif
11th March 2007, 17:24
este asta cumva un forum dedicat lui klaus? de ce se discuta atat de mult despre el?!!? pe mine nu ma deranjeaza cu nimik tipu, dar daca vrea sa plece...sa plece...nu moare nimeni fara el!



astept sa fiu bombardat


rezultatele poll-ului ar fi fost ceva mai apropiate daca se putea realiza unul anonim!

printulmiskin
11th March 2007, 17:38
Poate inainte de ati da cu parerea ar trebui sa analizezi contributia ta la acest forum. Ce ai facut tu si ce a facut DJ KLAUS pentru forum, ca sa-ti permiti sa-l faci patetic, ascunzandu-te in spatele "fanului"?

De cind esti avocatul lui Klaus?Imi permit sa imi spun parerea ,ca de aia se numeste forum,si daca n-ai aflat ,e inca democratie ,macar aici ,pe net!Asa ca las-o mai moale cu tonul asta,mister Blaj,te rog..Contributia mea este cu mult mai mica si mai neinsemnata decit chiar si a ta,dar asta nu ma face cu nimic mai neindreptatit sa imi spun o parere,atita timp cit nu incalc regulile elementare de bun simt ...

Sorin Blaj
11th March 2007, 17:55
Fiecare are voie sa-si spuna punctul de vedere, dar fii corect si ai taria sa-ti asumi cuvintele, nu sa te ascunzi in spatele altora. Un "fan"? Ma faci sa rad.

Ady
11th March 2007, 18:20
incetati cu jignirile sau inchidem ambele thread-uri ...

DJ Klaus
11th March 2007, 19:15
uite care-i treba ca ati inceput sa va tiganiti mai mult decat ma tiganesc eu.
Totusi vreau sa subliniez cateva kestii pe care unii le-au remarcat:

...sacrificindu-si sute de ore pe acest forum pt.a educa si a raspunde la atitea intrebari. DE CE ?

Eu cred ca in primul rind din pasiune pt .tenis
2.-pt. a ne educa din ce a invatat si el pe acolo , ca n-a uitat de unde a plecat
3.-din patriotism ,din lipsa de comunicare si prietenie in USA
Cred ca desi nu pare , este un tip sentimental si destul de sufletist (ar trebui sa vorbeasca aici cei care l-au cunoscut personal) .


De acord cu punctul 1 si 2. Deloc deacord cu punctul 3 iar la faza cu sentimentalismul nu pot sa zic decat: Buahahahaha. dar esti pe aproape :)

@ Luma - daca nu votezi , o vorba 2 bani nu face ! Iar forumul nu e privat: nici al meu , nici al tau.
@Cneazule - fericit ca te bag in seama ? Fii serios nici macar nu te bag in seama.:lol:

@Coiscif - desi ma face sa zambesc ca nu stiu cum sa impart pe silabe nikul tau... totusi aici nu ne-ascundem dupa fustele mamii si votam liber, pe fata, cu responsabilitate. Dar poate o sa intelegi atunci cand vei deveni barbat si va trebui sa iti asumi responsabilitatea propriilor actiuni.

@ PrintulMiskin: Dude, cine pusca mea te crezi ca sa ma judeci tu pe mine si sa ma faci patetic ? Cine dracu iti da tie dreptul sa mi te adresezi macar? De unde stii tu ce-i in mintea mea daca nici macar nu stii ce vrei. Uite din cauza unor frustrati ca tine nu mai intru cu zilele pe forum. Stai linistit ca ai castigat un loc pe "ignore list" pana o sa-ti vina mintea iar la cap.

Bai fratilor. Eu am pus o problma simpla, si anume: mi s-a atras atentia si nu numai de Luma ci si de altii pe forum chiar, ca jignesc iar eu am zis " Asta sunt altul n-am !!! Ma vreti asa sau nu ?

Ce atatea interpretari si balci ? Era un poll de bun simt si atat. Nu era cazul de nici un comentariu suplimentar.
Am zis eu undeva ca n-am timp sau ca m-am saturat de ceva anume sau ca vreau sa fac teste de loialitate ?
Chiar nu puteti simplu vota si atat fara sa va dati in spectacol care mai de care ca " lasa ca stiu eu ce gandeste Klaus"...
Eu n-am gandit nimic , am vrut doar un vot : Da sau Nu !

Capisci ???

Optimistul
11th March 2007, 20:55
... Uite din cauza unor frustrati ca tine nu mai intru cu zilele pe forum. Stai linistit ca ai castigat un loc pe "ignore list" pana o sa-ti vina mintea iar la cap.

Bai fratilor. Eu am pus o problma simpla, si anume: mi s-a atras atentia si nu numai de Luma ci si de altii pe forum chiar, ca jignesc iar eu am zis " Asta sunt altul n-am !!! Ma vreti asa sau nu ?

Ce atatea interpretari si balci ?

Capisci ???

"Bilciul" asta a fost la initiativa mea...pt. ca am vazut atita munca din partea ta la acest forum si de ce nu ,stii meserie ...dar uneori cred ca "iti iesi prea usor din pepeni" si nu stiu daca asta ajuta pe cineva.O sa zici ca nu te intereseaza , dar eu imi cintaresc cit mai mult posibil rentabilitatea cuvintelor mele .Recunosc ca uneori gresesc , dar sunt deschis sa invat din greselile mele-ASTA ESTE CEL MAI IMPORTANT
Totusi ,poti sa-mi raspunzi la doua intrebari
1. Pe alte forumuri din State ai izbucniri din astea de moment ?Daca da,cum reactioneaza moderatorii ?
2. Daca te enerveaza un elev de-al tau , cum reactionezi ?

printulmiskin
11th March 2007, 20:59
Klause,nu ma pot abtine sa nu iti raspund,si fac mari eforturi sa o fac in mod civilizat,nu ca tine..Cine sint eu:sint un inginer de aproape 40 de ani,cu o familie frumoasa,cu doi copii minunati ,cu o mare dragoste si respect pentru tenis.Stiu foarte bine ce vreau de la viata asta,sint pe drumul meu,fac toate eforturile sa merg drept si neabatut..Daca un tata care cheltuie si sta cu fiul sau minim 3 ore pe zi pe terenul de tenis se poate numi frustrat,atunci ,asa e ,sint un frustrat.Cind am sa vad un copil de 8 ani antrenat de tine care sa loveasca asa cum o face fiul meu,atunci am sa dispar definitiv din acest forum,ca sa te poti desfasura tu in voie..In mintea ta nu ma intereseaza absolut deloc ce este,persoana ta imi este din acest moment total indiferenta.Nimeni nu mi-a vorbit asa cum tu ai facut-o ,si votul meu rog sa fie anulat.Baiete,poti sa pleci ,poti sa ramii pe acest forum,poti sa faci ce doresti,insa respectul meu a disparut pt totdeauna pt tine..

coiscif
11th March 2007, 21:27
am spus si o repet: eu nu am nimik cu tine (dj klaus), nu te cunosc si post-urile tale nu mi s-au parut deplasate...nu am de ce sa ma ascund dupa fusta mamii pentru ca nu am de ce sa votez...sa voteze cei care te cunosc.


este ciudat faptul ca se vorbeste mai mult in perioada asta despre tine decat despre tenis...aportul tau la forum este consistent dar forumul este pentru tenis nu pentru certuri pe teme de genu asta!


video lectiile au fost tari...habar n'aveam cum se numesc prizele

iuli
12th March 2007, 00:57
da ma, eu am zis ca esti patetic...; cum sa faci un asemenea thread??
ti-a zis cineva sa pleci de aici? sa nu mai postezi?? vrei sa fii bagat si tu in seama...chiar nu ma intereseaza persoana ta, chiar nu ma intereseaza ce ai facut tu pt acest sub-forum de tenis...

DJ Klaus
12th March 2007, 04:16
Bine ma Iuli daca zici tu. Nu am schimbat niciodata o vorba pe forum sau inafara lui , nu-mi amintesc sa fi scris ceva pe forumul de tenis sau daca ai facut-o poate ca nu ai "spus" nimic. In schimb iti permiti sa ma jignesti desi nici nu stiu de unde ai aparut.Moderatorii iti permit. Uite ca ai si sustinatori !

Eu insa nu merit asa ceva din partea nimanui la cat am "pus" pe forumul asta. Voi insa va permiteti sa improscati cu ce va vine.
Nu-i nimic. daca aseara am crezut ca am facut o greseala si voiam sa reincep lucrul la forum acum m-am hotarat definitiv.

Eu sunt un profesionist si nu merit sa fiu jignit de nimeni cu atat mai putin de niste .... nu stiu cum sa-i numesc decat de.... in fine. Eu pot sa traiesc si fara forum. ceea ce faceam o faceam pentru ceilalti care au nevoie de alte informatii.

Sunt dezamagit de moderatori care au lasat sa se stranga o groaza de gunoaie prin forumul de tenis.Este probabil cea mai slaba moderare pe care a avut-o forumul de tenis pana acum. Ce a fost si ce a ajuns. Pacat ca multi dintre voi nu ati prins-o pe fosta moderatoare Iulia care a stiut sa tina forumul de tenis la un nivel calitativ bun.

Poate cu timpul Romania va intra in Europa si isi va schimba si mentalitatea. Pana atunci mediocritatea va domni ca si pana acum iar valorile vor disparea incet dar sigur.

Colaborarea mea cu acest forum se incheie aici. Pentru cei care vor si au nevoie de informatii despre tenis pot sa ma contacteze pe email. Va rog sa nu insistati ca nu voi mai reveni asupra deciziei.
Toate Bune !:ok:
DJ Klaus
@secretele tenisului - marca inregistrata

Ady
12th March 2007, 12:27
Nu stiu ce conceptie aveti voi despre moderatori insa hai sa v-o spun pe a mea... un moderator trebuie sa supravegheze si sa incurajeze dezvoltarea unui forum, nu sa creeze o poteca pe care acesta sa o urmeze.
Sunt foarte multumit de faptul ca userii au inceput sa deschida din ce in ce mai multe thread-uri si sa discute pe ele, discutii care ii intereseaza, nu ca inainte cand deschideam numai eu.
Acum 2 luni eram la aproximativ 110-120 de thread-uri in urma celor de la basket, acum au ramas doar 70.
Nu un moderator este responsabil de cine scrie pe forum. Sunt anumite reguli pe care daca un user le indeplineste este eligibil sa scrie pe forum, chiar daca nu detine foarte multe cunostinte despre domeniul forumului, tennis in cazul nostru.
Onlinesport este un forum foarte mare (cel mai mare din Romania, dupa cum se lauda in pagina de titlu) are aproape 30.000 de membri si fiecare poate scrie pe forum atata timp cat nu incalca regulamentul.Nu mai este ca acum 2 ani cand scriam maxim 10 oameni diferiti pe saptamana la tennis. Acum nu stiu daca poate fi considerata o scadere a calitatii posturilor faptul ca scriu si oameni care nu stiu multe lucruri despre tennis. Cei care cred asta poate se vor simti mai in largul lor pe un forum elitist format numai din profesionisti in materie.
Nu contest faptul ca Iulia a fost o foarte buna moderatoare, dar onlinesport a crescut foarte mult in cei 2 ani trecuti de atunci. Cand m-am inscris eu pe forum erau doar 4000-5000 de mesaje pe tennis, acum s-a ajuns la aproape 20.000 desi stiti bine cu totii ca de multe ori am fost doar o mana de oameni care am postat aici. Au aparut thread-uri mai mari de 1000 de mesaje si in timpul competitiilor mari sunt cate 30-40 de oameni simultan pe forumul de tennis (totusi destul de putin in comparatie cu alte sporturi mai po****re la noi in tara). Nu poti cere ca toti acesti oameni sa fie foarte buni cunoscatori de tennis si sa aiba pareri comune. In astfel de situatii apar pareri diferite si dispute. Evolutia acestor dispute depinde si de cei ce le poarta .
In opinia mea scaderea calitatii discutiilor este generata numai de insulte si jigniri aparute in discutii de genul acesteia, care de acum incolo nu vor mai fi tolerate si se vor sanctiona cu puncte de penalizare si ban-uri. Si vom umple valea plangerii cu useri de la tennis pentru prima data de cand e forumul asta. Pana de curand ne vroiam a fi cel mai civilizat subforum de pe onlinesport ...
Multumim Dj_Klaus pentru aportul tau la acest forum, si poate o sa te razgandesti dupa ce o sa iti treaca supararea ...