PDA

View Full Version : Federer vs Sampras



printulmiskin
10th March 2007, 18:50
In multe ocazii s-au facut referiri la cei doi monstri sacri ai tenisului.Ce-ar fi sa incercam sa facem comparatii intre ei?Hai sa vedem,cine credeti ca este mai bun?

Ady
10th March 2007, 19:03
asa, ca fapt divers, federer inainte de indian wells s-a antrenat doua zile cu sampras :)

Here is what Federer had to say about their practice sessions this week:

Q. I'm not sure I heard you correctly. You say you practiced with Pete?
ROGER FEDERER: Yeah, we hit together for two days.

Q. How did he play?
ROGER FEDERER: Very good, surprisingly. Very good, you know. Not good enough to beat me (laughing).


Q. If you could describe a little bit about playing with Pete. I mean, you get some flashes of his great shots, the winning forehand. What was it like?
ROGER FEDERER: That was great. Well, I knew I was coming to L.A., so I'm kind of thinking, who's around in L.A.? So, I rang up Pete and said, "Any chance?"
He was like, "Yeah, sure."
I'm totally excited. So right away I had the idea, anyway seeing how good he plays because he was one of my favorite players, when I was growing up and beating him in his backyard in Wimbledon was so special to me. I wanted to try to -- I wanted to beat him in his house. So it was very enjoyable to actually hit with him. It would be kind of cool to maybe play an exhibition against him. We'll see. But he was playing very well.

Q. Did you play some sets or?
ROGER FEDERER: Yeah, we did play some games and sets and tiebreaks and --

Q. What was the score?
ROGER FEDERER: Can't tell you. But it was good fun.

printulmiskin
10th March 2007, 19:10
Tocmai articolul asta mi-a dat ideea sa deschid acest thread..

Optimistul
10th March 2007, 19:58
Depinde de suprafata ...
Pe zgura cistiga Federer
pe iarba Sampras
...in rest nu se stie.
Bineinteles vorbesc de virful de forma al celor doi, in niciun caz acum ...

Sorin Blaj
10th March 2007, 20:39
Doi mari campioni.

Val
10th March 2007, 23:10
Sampras.

whisper
10th March 2007, 23:36
Pentru mine Sampras a fost, este si va fi Campionul!
Dar se pare ca Federer il va intrece(daca nu a facut-o deja,si cred ca da) la numarul de turnee castigate.

Sorin Blaj
11th March 2007, 02:01
Sampras: 64
Federer: 47

lucian_iasi
11th March 2007, 02:02
Nu mai are mult

Sorin Blaj
11th March 2007, 02:03
Vreo doi ani.

lucian_iasi
11th March 2007, 02:09
Cam asa..dar la ritmul in care castiga turnee,cred k 1 an jumate e suficient

Ady
11th March 2007, 04:18
dupa 26-27 de ani o sa inceapa sa mai piarda si el ... cel putin asa ar face un om normal ... :P

Geografu
11th March 2007, 09:52
Dupa parerea Pete Sampras a fost cel mai mare jucator de tenis al planetei.Si asa o sa ramana indiferent ce ar face acest om ( ? ) care a ucis sportul alb in momentul asta.
Pete,you are the best ! :yeah:

Cneazul
11th March 2007, 10:51
pete era favoritul meu! nu pierdeam niciun meci de-al lui(nici nu erau foarte multe televizate:P). e cel mai bun jucator al tuturor timpurilor! dar roger o sa-l intreaca! cand o sa se retraga roger o sa fie ceva fantastic! mai ceva decat retragerea lui agassi! pacat ca nu exista un turneu de grad slam in elvetia sa se retraga in fata connationalilor sai! deci, deocamdata pete este cel mai bun, dar roger o sa-l intreaca(asta e clar).spun asta nu ca un fan de-al lui roger, pentru ca nu tin cu el:P

printulmiskin
11th March 2007, 11:43
Dupa parerea Pete Sampras a fost cel mai mare jucator de tenis al planetei.Si asa o sa ramana indiferent ce ar face acest om ( ? ) care a ucis sportul alb in momentul asta.
Pete,you are the best ! :yeah:

De ce zici ca a ucis tenisul?Eu zic ca dimpotriva,l-a adus pe o noua treapta a evolutiei sale..Sampras a fost cel mai mare jucator de tenis atunci,avea un stil de joc complet,avea si adversari de talia sa(Agassi),insa ceea ce face astazi Federer pe teren eu zic ca nu are nici o legatura cu adversarii din fata sa.In fata oricui el este capabil sa se impuna ,printr-o extraordinara stiinta de a-si adapta jocul tactic,bazindu-se pe arsenalul sau unic de lovituri.

Geografu
11th March 2007, 11:59
A ucis tenisul pentru ca nu lasa nimanui nicio sansa prin jocul sau.Bun,recunosc dar repet tot Sampras l-a adus la perfectiune in timpul sau !

TenisFan
11th March 2007, 19:52
Cum zice si Fedex: Sampras nu are arme sa-l bata oricat ar fi de bun forehand-ul americanului... ;) Pe zgura Federer...Pe iarba iese strans probabil tie-break dar eu sunt sigur ca daca ar fi jucat amandoi in forma maxima Federer l-ar fi inselat... ;) Pacat ca n-am putut sa-i prindem pe amandoi in forma maxima deoarece Fedex s-ar fi concentrat la maxim nu cum face cu jucatorii de astazi cand are momente de cadere si joaca inconstant si castiga...Oricum l-a batut la Wimbledon si pentru mine e de ajuns ca sa-l numesc pe Fedex mai bun... ;)

printulmiskin
19th March 2007, 08:54
http://www.youtube.com/watch?v=vbPNTlmw3TE&mode=related&search=

newcobra007
23rd March 2007, 15:29
A ucis tenisul pentru ca nu lasa nimanui nicio sansa prin jocul sau.Bun,recunosc dar repet tot Sampras l-a adus la perfectiune in timpul sau !

Se vede ca nu prea ai treaba cu tennis-ul, cand zici ca Sampras a adus tennis-ul la perfectiune. Nu de geaba ti-ai ales acest nick.

Tennisul adus la perfectiune inseamna un tennis total. Sa joci cam orice stil. Sampras avea acelasi joc recurent, de servici volley, care daca nu ii mergea nu era f bine pentru el.

Federer joca f bine servici-volley, recunosc sub nivelul lui Pete, dar pe langa joaca f consistent si din spatele ternului + o gama larga de multe alte lovituri, cum ar fi spre exemplu top spin, slice volly, drop shots, care sunt dificil de executat.

Omul asta iti poate executa orice lovitura din orice parte a terenului. Aducetiva aminte de lovitturile de forhand din meciul cu Roddick de la AO, ce unghiuri a gasit dupa undele veniri bune al fileu.

A fost bun si Pete, dar Roger este peste el clar, ca nivel de joc.

Cipri
23rd March 2007, 23:09
Eu il sustin pe FeD :D

Optimistul
24th March 2007, 07:47
Fara doar si poate pachetul tehnic al lui Federer este peste al lui Sampras.
intr-un meci direct intre cei doi , Sampras n-are nici-o sansa daca nu ajunge la fileu .

susi
24th March 2007, 16:22
daca ar fii macar 4 adversari ca,si nadal nu cred ca federer s-ar ma-i afla pe pozitia care-i acuma

newcobra007
25th March 2007, 18:13
susi susi is offline
incepator

Join Date: Feb 2007
Posts: 5
daca ar fii macar 4 adversari ca,si nadal nu cred ca federer s-ar ma-i afla pe pozitia care-i acuma

Daca ar fi fost 4 ca Agassi nu ar mai fi stat 6 ani la rand Sampras ca nr 1.
Hai mai...aici e forum de tennis sau de probabilitati, ca vad numai pusti care vb numai din presupuneri.

dextercioby
4th April 2007, 14:33
http://www.tennisfame.com/tennisfame.aspx?pgID=889&newsID=44&exCompID=56

Revenirea in tenis a lui Pete anul asta, in meciuri oficiale in turneele veteranilor este coroborata fericit cu ceremonia din iulie.